Velsens jonge geslacht is het waard dat het meer aandacht krijgt AUTO- en MOTORRIJLES Autorijschool Succes Twee man nodig aan de loggerwinch Agenda voor Velsen Kennemer c Lantaarn TAXI NODIG? De straat nog vaak het enige asyl Raad voor de Scheepvaart gaf oordeel over dodelijk ongeval op de Sch. 122 Geen slaap voor Rijkswaterstaat GEEN HAND VOOR OGEN ZATERDAG 23 JULI 1955 BEL 5000 PTT verloor ten tweede male van gemeente Burgerlijke stand Beverwijk Feest in Sanpoort „BALDADIGHEID MOET ER BLIJVEN, anders zaten we met een probleem, dat nog veel ernstiger zou zijn dan dat van een baldadige jeugd namelijk met een abnormale jeugd". Deze stelling is eens verkondigd door een politieman, die in zijn loopbaan meer jeugdige vandalen en winkeldiefjes, dierenbeultjes en andere kleine lelijkerds opving en al of niet verbaliseerde, dan goed was voor een mens om vriendelijk te blijven jegens het opgroeiend geslacht. Dat hij niettemin eerlijk bleef tegenover zichzelf én tegenover de vaak ver-losgeslagen jeugd, pleit voor des mans hart. Zonder zo'n hart is het overigens onmogelijk het probleem van de massajeugd te benaderen, want dan vervalt men slechts in sterke af- en bekeuringen. Zonder kennis van de sociale achtergrond en de maatschappelijke omstandigheden van de kleine boosdoeners is het evenmin mogelijk objectief te oordelen. Dat dit begrepen is, ook in Velsense overheidskringen, blijkt uit de plannen, die er thans worden uitgebroed om nog dit jaar te komen tot een omvangrijk vrije- tijds-bestedingsprogramma, waarmee de boefjes gevangen worden binnen de perken van hun interesse, binnen een straatvoetbaltournooi en een hengelwedstrijd met behulp van een iets verlengd potlood, een draadje garen en een kromme speld. Want zoiets moet bepaald niet te mooi en te duur worden opgezet, zolang dat hart er maar achter blijft kloppen. En daarom zal het er ook van moeten komen, dat de kinderen opgevangen worden door een centrale leider, die aan de ene kant genoeg gezag heeft om de jongens er onder te houden en aan de andere kant voldoende inzicht in de jeugd heeft om ze te kunnen blijven boeien. Die bovendien kan bogen op een ruime ontwikkeling en een ruim salaris, want zulke posten mogen niet onderbetaald worden, omdat elke besparing daarop zich later wreekt in de resultaten. Dit verhaal is niet geschreven, omdat Velsen zulk een droevig figuur slaat ver geleken bij andere gemeenten, want zulks is bepaald niet het geval. Men wil wel eens vertellen, dat deze nieuwe en zich sterk ontwikkelende plaats met haar gedifferen tieerde bevolking „natuurlijk" veel ruwer is dan een stad met een eigen historie en een geëvolueerde groei, maar dan meet men de hele jeugd af naar een paar kleine belhamels, die konijnenbergen uitmoorden of beeldenstormen ontketenen in Santpoort, die bussen carbid doen exploderen in vesti bules en met moedwil plantsoenen ver trappen. Over het geheel genomen is deze Velsense jeugd niets beter maar ook niets slechter dan die uit omliggende plaatsen het aan tal processen-verbaal bijvoorbeeld, dat het afgelopen half jaar aan minderjarige kin deren werd uitgedeeld, beloopt 33. Daar is wel een lichte stijging in te ontdekken, maar aan de andere kant wordt Velsen met de dag groter en bovendien is het aan leggen van maatstaven voor het uitdelen van processen-verbaal uitermate moeilijk. DIT IS één van de op het oog weinig opvallende wringpunten in het geheel. Hiermee raakt men namelijk de menta liteit der ouderen. Ouderen, die het plunderen van plant soenen voor hun ogen zien gebeuren, .maar geen hand uitsteken en geen mond open doen. Ouderen, die het héél vreemd vinden, als een clubje jongens met begrijpelijke maar levensgevaarlijke ondernemingslust op zoek gaan naar munitie in de duinen en dan aan de zorgzame hand van een agent thuiskomen. Waar bemoeit die politie zich mee. Waar -bemóéit de politie zich mee, als twee durvers op oude autobanden het Noordzeekanaal willen oversteken, maar in deze poging gedwarsboomd worden door een rechtzinnig politieman, die liever geen verbaal over een dubbel verdrinkingsgeval opstelt ZOLANG DE OUDERS niet helemaal be grijpen, dat de politie er echt niet op uit is, de natuurlijke levensdrang van het kind te beknotten, maar slechts wil waken voor het algemeen welzijn, zolang zullen er ouders voorkomen, die de „gevonden" kost baarheden van hun zoon, later blijkend af komstig te zijn van een gelukt winkeldief stalletje, rustig in de kast stoppen of ge bruiken en niet bij de politie aangeven. Maar de vader, die „het niet vertrouwt" en met dat zaakje naar de politie stapt, is wellicht de beste wachter op het toekomst pad van zyn zoon. Want het gezamenlijk ondernemen van kleine vergrijpen neemt onder de jeugd wel eens onplezierige vor men aan. Met vijf of zes „man" durven ze meer. Dan durven ze ergens bij een kruidenier of een melkhandelaar een flesje of wat vruchtenlimonade weg te nemen om later de lege flesjes bij een concurrent in te le veren tegen uitbetaling van het verschul digde statiegeld. Of een school binnen te dringen om eens rond te neuzen naar wat van hun gading is. Later, voor „thuis", is de buit dan „ge- CCOCCa^XOCCCOCOCCWXXCCOXCOSOOCCOOOCCCCOOCOOCXXXCCOOK In de loop der tijden hebben wij op\ deze plaats uitvoerig aandacht besteed aan het jeugdprobleem, zoals het in', Velsen thans ligt - aan de oorzaken er- van en aan de wapenen, die er tegen j te smeden zouden zijn. Bij voortduring I is van de stelling uitgegaan, dat de bal- i dadigheid niet alleen een zaak is van\ de kinderen zelf en dat de manier, waar- op West-Nederland wordt volgebouwd', zonder voldoende expansieruimte aan i de jeugd te bieden wellicht onder de oorzaken van de toenemende narigheid', gerekend zou kunnen worden. De ma- nier, waarop onlangs op de problema-] tiek is gereageerd door de Velser Jeugd- j centrale, die een vrije-tijdsbestedings- campagne voorbereidde voor de helej „niet gegrepen" jeugd, bleek uit dezelf- j de overtuiging voort te komen. Niette- min is uit verschillende reacties geble- j ken, dat de achtergronden van de bal-j dadigheid en van de jeugd-misdadigheid nog maar al te vaak niet worden on-; derkend, met het gevolg, dat men de] schuld toch te sterk afschuift op de] jeugd zelf. In bijgaand artikel wordt iets j meer verteld over deze achtergronden, waarmee bepaald geen hand boven het' hoofd van de ontspoorden wil worden gehouden, maar waarmee wij toch wel 8 een aantal te snel beklommen stellingen willen omverhalen. XXXXCOOCCCCCOOOOOOCCX»OCXXX»OOCOCCC<XCOOOO<XXXlC030tXX!CC( ADVERTENTIE Wij lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR vonden". Wee de vader of moeder, die er in vliegen, want zij zouden wel eens gecon fronteerd kunnen worden met een instel ling als de voogdijraad, wanneer zij hun opvoedende taak in deze al te gemakkelijk blijven opvatten. DE VACANTIES zijn begonnen of nade ren snel en de gesignaleerde spelletjes zul len ongetwijfeld weer gespeeld worden. Zij zijn natuurlijk niet altijd op het debet van de bedrijvers te schrijven, want als een on nadenkende moeder haar tweejarig zoontje even op het mooie grasje van een plantsoen laat stappen, omdat hij zo dóddig rondhup pelt, is de kans niet gering, dat op datzelfde grasveld even later een spannende voetbal match wordt gespeeld. En dat de politie moet horen, later in de „strafklas" op het hoofdbureau„En die juffrouw liet haar kindje d'r wél op". DE GRENS van de jeugdmisdaad ligt zo dicht bij die van de baldadigheid. In feite en voor de wet zijn de vier vrindjes van Piet, die op een onbewaakt moment een zakje snoep achterover heeft gedrukt en die in een poortje met volle mond meedelen uit de gestolen zoetigheid, helers. Maar een proces-verbaal wegens „heling" zou ietwat belachelijk zijn èn onjuist bo vendien, want een gesprek met de ouders werkt ten eerste veel beter en ten tweede hebben de vier vrindjes in de meeste ge vallen er geen notie van, dat Piet zijn royaal gebaar ontleende aan zijn vinger vlugheid. Maar wordt diezelfde Piet straks achttien en ontvreemdt hij een fiets, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat hij de on derdelen via zijn vriendjes verkoopt. Hier is de zaak bedenkelijker geworden. Wanneer het inderdaad dezelfde Piet van het zakje snoep is, had er thuis heel veel aan gedaan kunnen worden. Al heel jong ook, want tenslotte is deze gemeente een Medisch-opvoedkundig bureau rijk, waar adviezen over moeilijke gevallen bij kin deren graag gegeven worden. Waar bij voorbeeld een nog ongevaarlijke kleptoma- nie bij een kind, die later uit zou kunnen lopen op het Huis van Bewaring, dank zij de goede leiding onderdrukt zou kunnen worden. Maar als er weinig meer aan te ver anderen is, zal er een proces-verbaal van moeten komen. En dan gaat de politie de zaak na. De achtergrond bijvoorbeeld. Staat moeder alleen voor de opvoeding van de kinderen? Is het gezin wellicht d- sociaal? Vallen er in huis dingen voor, die bij het kind de eerbied voor leven en medemens bepaald niet aanwakkeren? In zulke gevallen zou een proces-verbaal heilzaam kunnen werken. Want dan is er meestal aan het milieu weinig meer te dok teren en zou het voor de kleine schuldige beter zijn, indien hij aan dat milieu ont trokken wordt via Kinderrechter en Voog dijraad. En dat begint dan vaak bij de kleine bal dadigheid een onschuldig vermaak op straat en een begrijpelijk vermaak ook, want tenslotte moet "het kind spelen en stoeien. Maar van de baldadigheid naar de vernieling is maar een geringe stap en daarna naar het misdrijf is ook zo'n eind niet meer. Temeer, als het voorbeeld thuis niet zo schitterend is. De straat is het asyl voor velen moet dat wel zijn in deze maatschappij, die haar leden zonder aan zien des persoons opeenstapelt in betonnen étagebouwwerken. De straat bergt vele ge varen. Maar wellicht, als het plan van de Velser Jeugdcentrale door kan gaan, ook vele zegeningen voor de jeugd, die met een lelijk, maar treffend woord tot de „asfalt- jeugd" bestempeld wordt en indien wij niet opletten binnen niet al te lange tijd wel eens zou kunnen gaan verpauperen. Vandaar dat elke gulden, besteed aan ver antwoord jeugdwerk, wél besteed is. J. F. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Het is de Beverwijkse post niet gelukt om revanche te nemen voor de onlangs ge leden nederlaag tegen de gemeente-ambte naren. Was het vorige keer 32, nu werd het een volslagen débacle voor de dienaren van tante Pos: met 50 gingen deze ten onder, zodat zelfs niet eens de eer werd gered. De PTT'ers, die een eer in de over winning hadden gesteld, hadden kans ge zien om hun voetbalelftal op enige plaatsen belangrijk te versterken. Maar blijkbaar had iemand uit de school geklapt, want ook de tegenstanders hadden dit gedaan. In de eerste helft van de wedstrijd was deze uitslag zeker niet te voorzien, daar beide partijen aardig tegen elkaar opwo gen. Wel kwam de gemeente tweemaal tot scoren, maar dit gaf de verhouding niet goed weer. Eerst na de thee, die de post mensen blijkbaar niet goed bekomen was, sloeg de balans ver door en regelmatig werd de voorsprong van de gemeente ver groot, totdat vijfnul de uitslag werd. GEBOORTEN: Alida J., d. van N. W. Rum- ping en J. W. de Jong; Maria E. W., d. van H. W. F. Houthuijzen en E. M. W. Koppen (wonende te Haarlem); Johannes, z. van C. J. Kroder en C. J. Biersteker; Klara A., d. van J. Blaauw en M. C. Metzelaar; Antondus P. C. M., z. van A. D. Duits en A. C. Baltus; Jan P., z. van P. Visser en W. Blok; Klaas, z. van G. Kok en E. Kuik; Loesje, d. van L. David en I.f. T. Lammers. ONDERTROUWD: D. P. Kampstra en R. Veltman. GETROUWD: A. C. Martens en V. A. C. Helsen; N. Blom en N. A. Walter; W. J. Feijen en G. M. van Baarsen; C. Heijne en M. T. Koster; H. de Carpentier en C. M. Heeres. OVERLEDEN: W. Dam, 92 j., wedn. van C. Nan; S. P. Nielen, 28 j. ZATERDAG 23 JULI Ronde van IJmuiden: 1719.30 uur. Thalia, 19 en 21.30 uur: „Uit vuur en vlam: en „Pechvogels". Rex, 20 uur: „Meisjes zonder beroep". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 14 16.30 uur. ZONDAG 24 JULI Thalia, 15, 19 en 21.30 uur: „Uit vuur en vlam" en „Pechvogels". Rex, 15 uur: „Dwars door de vuurlinies"; 20 uur: „Meisjes zonder beroep". MAANDAG 25 JULI Raadhuis, 1517 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Shane". Rex, 20 uur: „Meisjes zonder beroep". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 en 14 16.30 uur. Op 10 November 1954 is, tijdens het ha len van de vleet op de logger Sch. 122 „De Vrouwe Jacoba", de afhouder een dodelijk ongeval overkomen. Door onbekende oor zaak is de 15-jarige M. H. door de lier ge grepen. Niemand van de opvarenden, die allen druk aan het werk waren, heeft het ongeluk zien gebeuren. Toen de schipper, die een matroos naar de plaats van het ongeluk zag lopen, bij H. kwam, heeft hij onmiddellijk met de schroef vooruitgeslagen om de kracht van de reep te nemen. De lier werd gestopt en de jongen bevrijd. De schipper meent dat dit ongeval is gebeurd geheel onafhanke lijk van de mechanische haarrol aan boord. Het was niet mogelijk per radio hulp in te roepen, omdat het toestel niet function- neerde. De schipper is daarop zo snel mogelijk naar IJmuiden gestoomd, waar medische hulp direct aanwezig was, maar tijdens het onderzoek is H. overleden. Vermoedelijk zo zegt de raad van Scheepvaart, heeft H. opgemerkt dat de beweging niet gelijkmatig was met die van de netten en wellicht heeft hij zijn linker hand gebruikt om de ligging van de slagen om de rol te verbeteren. Zijn linkerarm was althans gebroken. De raad van Scheepvaart meent dat er zeker twee mannen nodig ztfn om de lier te bedienen. Wat de defecte radio betreft, is het oor deel van de raad, dat de schipper onmid dellijk een in de nabijheid vertoevend vaartuig had moeten aanroepen om hulp. Er is, zo zegt de raad, niet alle zorg be steed voor de verzorging van het slachtof fer, die mogelijk was. Muisje met staartje Op 1 December 1954 is tijdens het halen van de vleet aan boord van de Sch. 342 „Zeemeeuw" de afhouder gegrepen door de reep om de kop van de lier. Dit had wel geen schadelijke gevolgen voor de man, maar de raad van Scheepvaart heeft toch kennis van de zaak genomen en zijn oor deel over dit gebeuren uitgesproken. Het is komen vast te staan dat, wanneer het nodig is de beweging van de reep te stop pen, het werk bij de netten zwaarder gaat Wil men dit laatste voorkomen, dan heeft de afhouder beide handen nodig, omdat hij het eind van de reep in het reepruim moet leiden en de slagen om de reep moet rege len. Hij kan dus niet tegelijkertijd het handel bedienen, waarmee de lier kan worden stopgezet. De kleinste kleinigheid, in dit geval een muis, die op de reep knel raakte onder een bocht om de kop van de lier, kan dan oor zaak zijn dat, zoals hier, de oliejas van de afhouder werd meegesleurd. De raad van Scheepvaart vindt dat aan drijving en bediening van de lier op de vissersvaartuigen dringend verbetering be hoeven. Men zal dus, zo luidt het oordeel met de traditie van het aanwijzen van een jongen voor dit werk moeten breken en; om zeker te kunnen zijn dat ook het han del bediend kan worden, twee man voor dit werk inschakelen. Ook moet ervoor ge waakt worden dat deze lieden geen kle ding met wijdhangende mouwen dragen. Het nieuwe centrale gebouwencomplex van London Airport, het grote vliegveld van de Engelse hoofdstad, is een van de bezienswaardigheden, welke onder de ogen zal doorglijden van de passagiers, die gebruik maken van de regelmatige helicopter- dienst South Bank-London Airport, welke spoedig wordt geopend. f Tientallen kinders In het Hervormd Jeugdge- bouw is een opgewekt afscheid gevierd van de afgestudeerden ter Julianaschool en daar wa ren ouders en onderwijzers met de zesde klassers tesaam om nog eens even terug te blikken niet alleen, maar ook om vooruit te zien naar „het leven". Meneer M. Tijl heeft er als voorzitter van het schoolbe stuur een prachtig Bijbeltje uitgereikt (nieuwe zetting) aan alle „eindexaminandi" en het schoolhoofd, meneer A. Kool, reikte de getuigschrif ten en de laatste rapporten uit aan de ietwat trotse schare. Lenie Boudewijn kreeg een extra woordje. Samen en met Theo Porck en Teun Verduyn was zij zo'n beetje het buiten beentje van deze avond. Want toen de school 29 jaar gele den uit de windselen werd ge wikkeld en haar taak begon, kwamen de namen Porck en Boudewijn en Verduyn al in de kaartenbakken voor, waar uit blijkt, dat deze families ten zeerste verknocht zijn aan de Julianaschool. Lenie was de zesde en laatste uit het ge zin, Theo de twaalfde en Teun de dertiende.... Dat Tëun tussen haakjes cum laude naar de HBS gaat is een bewijs temeer, dat de intelligentie van de jongsten uit grote gezinnen echt niet afneemt, zoals de baker wel eens wil fluisteren. Uit naam van de ouders heeft de vader van het dozijn, meneer H. J. Porck namens de ouders bedankt voor alle goe de zaken, die hun spruiten bij meneer Kool en de zijnen op staken en de scheidende klas kreeg van gym-onderwijzer De Graaf een sportief woordje op de valreep mee. De avond is afgesloten met vrolijkheid om schetsjes en daarna is, naar ik meen, de vacantie begonnen. TRI AB AS-vertrouwen Naar de hope des vaderlands uit dit blad heeft kunnen ver nemen, gaan de rode triabas- velden aan Kennemerlaan en Moerbergplantsoen volgende week bij wijze van proef open voor het jonge volkje beneden de veertien. Maar niet voor het volkje voornoemd, dat op leren zolen rondloopt, want dan gaat het triabas naar de maan en het hekje dicht. Het is een week proefsto- men en de overheden dezer ge meente willen alle peuters, die er ballen en touwtjesprin gen wel toelaten, maar zodra het erger en wilder gaat wor den, zullen zij subiet verwij derd worden. Dat worden dus een hele boel controleurs met rode banden om de pet. Om naar de soort zoïen te gluren en naar het spelletje te kijken en de leeftijd, want niet Alles komt er op, neen, bepaald niet. Als de ouders een beetje meewerken, zou het best een mooi speelveld kunnen wor den, maar ik hou toch ook wel lichtelijk het hart vast Ik mag ulieden niet onkun dig laten van het feit, dat ik volgende week nogmaals met de Noorderzon verdwijn en dat dus weer mijn trou we vazal Junior twee keren deze magere kolommen met zijn ideetjes gaat vullen. Tot Woensdag 3 Augustus - en het beste! Wie gedacht mocht hebben, dat met de rappe aanleg van de dure weg over de IJmuider sluizen de Rijkswaterstaat tot het klaarkomen van de tunnel hei veelgeplaagde hoofdje in de ar men kon gaan verbergen om ook eens nasnikkend de slaap des rechtvaardigen te gaan genieten, zit er alweer naast. Want sinds Rijkswaterstaat inging op de jammerklachten, die bii de Hembrug opstegen en Velsens vierde pont herwaarts dirigeer de, is het ach en wee weer eens niet van de lucht. Ruaz in de lucht Het ziekenhuis houdt Zon dag weer zijn eigen „Ruaz": de radio is die dag van half elf in de lucht. Het worden Mieke Telkamp-gevarieerde gramofoonplatenprogram- ma's en het „Uit de kunst"- rubriekje van Jan Beentjes. Tot kwart over twaalf. De zomer heeft namelijk, naar gij reeds scherpzinnig hadt kunnen voorspellen, an derhalve man plus de bekende paardekop in de vacantie ge stort en van die anderhalve man gaat er zeker één met de bus op stap. Dat percentage geeft een uitbundige hoeveelheid auto bussen op de pontpleinen en daaraan alleen al hebben de ponten gedurig de drie klap pen vol, terwijl dan voorts ook nog menig automobilist om redenen van uiteenlopende aard de sluisweg schuwt en de pont prefereert. De een is ne gen kilometer om te kostbaar, de andere heeft immers toch net de tijd, de derde weet te vertellen, dat hij er met de pont precies even laat is als per brug. Dat alles heeft dus tot ge volg, dat de politie, die vroe ger op de spitsuren wel eens pontwaarts kuierde, om met kleine gebaren de roekeloze pontbestormers in toom te houden, thans de ganse dag druk staat op te passen en reeds voornemens koestert om het hoofdbureau te verrollen naar de Noorderdorpstraat. Dit mag dan iets overdreven voorgesteld zijn een feit blijft, dat met de vierde pont een stuk van de rust verdwe nen is, evengoed voor de koe ne robben, die de ponten be varen. Want hun diensten werden inplaats van beter slechter en ook daar is al me nige harde noot over gekraakt. Er zou, in het licht van dit ontstellend probleem bezien, heel wat voor te zeggen zijn a. de tunnel toch maar vast te openen; b. de automobilisten, die de sluisweg over mogen en kun nen met klem te verzoeken subsidiair te pressen zulks te doen ook; c. aan het eind van de Am sterdamse weg nabij de tun nelbouw ook eens een gezellig ANWB-bord te zetten met verwijzing naar de sluisweg, want dat staat er nog altoos niet en de uit Amsterdam ko mende automannen weten dus van toeten noch blazen en stellen zich bij voortduring lijdzaam op het pontplein op. Er zijn er bij, die zelfs nog nooit van de sluisweg hebben gehóórd. Ik zal dus een Am sterdamse Lantaarn moeten gaan uitgeven. Ach, hoe moei lijk is dit leven toch De tweeëntwintighonderd kubieke meters water, die het Hee- renduinenbad bevat, zijn, naar men mij van bevoegde zwem merszijde meedeelt, dermate ondoorzichtig, dat zij alleen met behulp van sterke lantaarns voor het menselijk oog te door dringen zijn. De bevoegde zwemmerszijde heeft gelijk. Ik heb mij met behulp van een sterke lantaarn naar de bodem begeven, maar zag niets, omdat de lantaarn tot mijn verwonde ring onderweg was uitgewaaid, maar ook zonder dat is met het lekenoog te constateren, dat het zwemwater laboreert aan een grote mate van troebelheid. Gij kent dat wel, vrinden, dat Santpoortse feestgedruis van elk jaar aan Hoofdstraat en Westlaan. Dat is daar in Augustus een goed en monter festijn van paarden en fietsen, ringstekers in de tilbury uit verre gewesten en een snoes van een kermisje met vaak een heel klein reuzenraadje, dat net in een jampotje past en nog draait ook tot groot vermaak van vele kinders. Ik mag die Santpoortse feestweek wel. Te klein voor een tafellaken, maar een ser vet is het bepaald ook niet, want uit de verre omtrek ko men de met feestneus getooi- den in die vreugdevolle dagen naar het dorp, omdat het daar zo gezellig kan zijn. Dit jaar begint het allemaal op de 2e Augustus met de ringrijderij voor de Weijman 's morgens op het stalen en 's middags op het levende ros. Er wordt, fluistert men, nu al in Jisp en Twisk en Ob- dam en Purmer gepoetst aan de tuigen der paardjes en de glazen der sjezen. Woensdag is het de dag van de ronde van Santpoort en dit jaar gaat het batig saldo in zijn geheel naar Rode Kruis en Koningin Wilhelminafonds, hetgeen een sympathieke ge dachte mag heten van de or ganisatoren. En dan het hoofdnummer: de kortebaandraverij. Op Donderdagmiddag te twee ure (precies kan ik het u niet be loven, want ge kent dat spel letje van Jantje van Leeuwen en zijn makkers) klinkt de eerste keer het stalen stemge luid: „Klaar-ma-kerv-op-uw- plaat-sen-een-twee-drie-af". Aan de Westlaan komen des Vrijdags de brave boeren paarden aan bod knollen- draverij dus. Nu is het wel eens zo geweest in het verle den, dat er ook dravers met ander dan boerenbloed in schreven, die natuurlijk een zeer zacht eitje aan die in landse rossinanten hadden. Dat wordt dit jaar voorkomen door een deftige commissie uit de Santpoortse paardenken ners, welke zal zorg dragen, dat geen slippertjes meer ge maakt kunnen worden. En dan is het Zaterdag al weer op met de feesttaart. Taptoe en muzikale rondgang door het aloude „Wilhelmina". Het programma lijkt wel weer als een druppel water op de druppel water van vorig jaar, maar dat schijnt best te be vallen, zodat de Handboog schutterij en al die andere verenigingen van Santpoort er zich blijkbaar maar bij neer gelegd hebben. Nu was het water van het Velserbad, de overdekte dus, in vroeger dagen óók nogal groen en thans is het zo mooi helder, dat Panda's avonturen onderin de polokuil gemakke lijk te volgen zijn. Er móet alzo iets aan te ver anderen zijn en desgevraagd deelde de directeur van alle Velsense gemeentebaden dan ook vriendelijk mede, dat cht inderdaad het geval is. Hij beloofde zelfs, dat er volgend jaar aan het Heeren- duinbad iets gedaan wórdt. Wie weet dienen wij dan ook voor onder water een zonne bril aan te schaffen. Er wordt thans trouwens al van alles aan gepoogd, want dag en nacht staat de pomp bij, die vers water toevoegt terwijl het oude nat getrou- bleerd wegloopt. Maar helder, echt helder wordt het er niet van. De witgeschilderde proef- vakken, die de baas met grote Mooi Spaartiberg Nevens de Santpoortse Wüs- telaan verheft zich het lelijke gebouwtje „Spaarnberg"dat een nauwkeurige afspiegeling wil zijn van de wansmaak der architecten, die in vroeger ja ren ons stedeschoon poogden te vergroten. Maar van binnen wordt het voor de winter daar toch wel opvallend mooi, want aan de oude vergaderzaal zijn noeste handwerkers bezig met een uitgebreide beurt: nieuwe vloeren, nieuw licht, een har- monicawand, welke de zaal in tweeën splitst, gordijnen en meubilair worden straks na- geleverd en dat allemaal van wege het feit, dat er zo akelig weinig vergaderruimte is in dit gewest, zelfs nu de school lokalen weer door de CPN ge bruikt mogen worden. De doktersafdeling gaat in één moeite door en krijgt eveneens een opknapper. Zo dat de Santpoortse mens bin nenkort voor zijn plezier naar vergadering of dokter gaat en de lange duur van beide niet eens meer merkt door de vele en opmerkelijke schoonheden. zorg aan liet brengen, bleken zelfs niet meer te herkennen te zijn, zodat mijn zwemmer gelijk heeft. Zodra hij ook ge duld krijgt, zal hij evenwel nog eens wat beleven in dat Heerenduinenbad Onrein strand Uit strandhuisje 262 aan IJmuidens recreatieoord nom- mer-één trilt een terechte kreet ten wolkenloze hemel, ontspro ten aan een nette Hollandse huisvrouw, die daar haar ge zond domicilie heeft gekozen. Zij ergert zich dag in dag uit op dat strand aan de rommel, die dagjes- zowel als maandjes mensen op het doorstoofde zand achterlaten. Moet je eens komen kijken na een dag drukte, moppert zij, dan is het daar een chaos van papier, half-opgegeten brood jes (de hongerwinter is immers alweer meer dan tien lange ja ren voorbij), pindadoppen, de schillen van de halve Neder landse fruitoogst en ga zo maar door. En dat is dan afkomstig van een volk, dat zowel in de Ame rikaanse als de Joegoslavische schoolboekjes als netjes wordt beschreven, waar men zich el ke dag het gelaat wast en waar men bloempjes voor de ramen kweekt. Ja, maar die school boekjesauteurs komen natuur lijk zelden aan het IJmuidense strand en als ze er geweest wa ren, hadden zij zeker hun kin ders voorgehouden, dat de Ne derlander thuis een nette vent is, maar buitenshuis graag de schillen en de dozen laat slin geren. Op voorstel van de huis vrouw, een voorstel, waar ik mij van harte bij aansluit, ne men we met ingang van van daag, Zaterdag, alle rommel mee naar huis om daar in de door de overheid verstrekte vuilnisemmers te deponeren, opdat het in overheidszorg ver brand worde. Een diepe kuil graven is trouwens óók een oplossing. Hetgeen een puur- schoon strand zal opleveren en een juichend compliment uit strandhuisje 262. LAMPEN IER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14