Nieuwe zeehaven op een kilometer van Wijk aan Zee niet onmogelijk Eén jaar Nederlands Ballet Tweede verkeersongeval met dodelijke afloop in drie dagen Onderwijs-minister Yamin van corruptie beschuldigd Maar binnen het IJmond-industrie- gebied liggen bepaalde aanwijzingen Tankers in de polder Zes maanden geëist tegen caféhouder Prinsessen bevorderd naar hogere klassen Vanmorgen in de Vishal en op zee Sedert 1 Januari negen doden, waar van vier op Rijksstraatweg Hoge bedragen aan commissiegelden bij bestellingen in Nederland genoemd Arabische stap te Washington Heling van costuums Dordrecht nodigt 5 architecten uit ontwerpen voor stadhuis te maken Giselle, Petroesjka, Het Zwanenmeer en Concerto Barocca op het répertoire Imponerende cijfers Buitenlandse meesters Een brede opleiding Op de Schoterzveg te Haarlem Examens Agenda voor Haarlem Scheepvaart ZATERDAG 23 JULI 19 55 SLECHTS IN ZEER GROTE TREKKEN kunnen in het streekplan voor de IJmond- Noord de behoeften aan scheepvaart- en daarmee samenhangende ruimten worden genoemd, waarvoor ten westen van het sluizencomplex terrein moet worden gereser veerd. Ook hier gaat het om vitale belangen, welke voor een onafzienbare toekomst dienen te worden behartigd. Zy worden in het plan daarom slechts in vragende vorm aangestipt: a. Zal ooit een tweede grote sluis, bijv. ter plaatse van de Zuidersluis, nodig wor den om bij storing in de Noordersluis Am sterdam voor grote schepen toegankelijk te doen blijven? b. Zal, naast de bestaande toegang tot de haven van IJmuiden, ooit een tweede toegang van zee naar het sluizencomplex met een derde buitenkanaal nodig worden om, indien een schip tussen de pieren van IJmuiden tot zinken komt, de zeescheep vaart niet te stremmen? c. Zal ooit een bemalen spui-inrichting, eventueel met een nieuw buitenspuikanaal lozende buiten de havenmond van IJmui den, nodig worden? d. Zal wellicht aan een bunkerhaven en/of een aanlegsteiger voor passagiers schepen buiten de sluizen behoefte ont staan? e. Welke ruimte kan nodig worden voor loods- en reddingwezen, voor navigatie- en communicatiemiddelen als radar en radio, voor verdedigingsdoeleinden bij het slui zencomplex? Het is niet nodig, om deze vragen te be antwoorden. Voldoende zij, vast te stellen, dat buiten de sluizen een ruim gebied moet worden gereserveerd als scheepvaartruimte c.a., ten behoeve van sluis- en daarmede samenhan gende werken. Door deze reservering wordt een zuidgrens gesteld aan de mogelijke uitbreiding der terreinen voor de basis industrie, maar zulks is onvermijdelijk en ook in het belang van die industrie. Het sluizencomplex en de in verre toe komst daarvoor denkbare uitbreiding in westelijke richting dient zoveel mogelijk vrij te blijven van kostbare investeringen van andere aard, die daar niet uit hoofde van de scheepvaart nodig zijn. Slechts voor tijdelijk gebruik, b.v. voor de berging van afval(slakkenberging) van de basisindustrie kunnen deze terreinen, voorzover thans nog daarvoor beschikbaar, in aanmerking komen. Zeehavens Ten behoeve van de basisindustrieterrei nen is thans alleen de Hoogovenhaven als toegang voor zeeschepen aanwezig. Deze haven is klein en slechts aan de noordzijde voor het lossen en laden goed bruikbaar. Bij een gedachte aanzienlijke west- en De 35-jarige Haarlemse caféhouder J. S. stond Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank, verdacht van heling van 10 herencostuums, die uit een Amsterdamse confectiezaak waren ontvreemd. Vijf ervan had hij gekocht voor 50 en vijf voor 40. Hem was medegedeeld dat de costuums als gevolg van een faillissement waren ver kocht. Hij wist niet wie de costuums nem te koop had aangeboden, ,,'t Was een lange kerel met een hoed op", zo luidde zijn be schrijving, „hij was even groter dan ik. Maar weet ik wie die kerels zijn. Een week later kwam er een vent bij me die zich voor een Braziliaan uitgaf en Duits sprak, die me goede spullen aanbood. Ik zou ze graag gekocht hebben, als ik het geld er voor had gehad. Maar een paar weken later hoorde ik dat hij voor heling gepikt was." President: „U bent al twaalf keer veroor deeld." Verdachte: „Wat? Dat kan nooit.'" De president begon aan een opsomming van delicten, maar werd door hem onder broken met de woorden: „ach, dat is al zo n tijd geleden." President: „U weet toch wat er in de wereld te koop is?" Verdachte: „O ja, dat wel." President: „Dan heeft u ook kunnen we ten dat het met costuums, die u tegen die prijzen kon kopen, geen zuivere koffie was. U weet toch wel hoeveel een costuum kost?" De verdachte trok daarop een krant uit zijn zak en las een opruimingsadvertentie voor van een groot modemagazijn, waarin herencostuums voor 35 werden aange boden. „En deze zaak verkoopt toch goeie spullen," zei hij onder hilariteit. Daarop trad de chef-verkoper van het van de costuums beroofde bedrijf in Am sterdam naar voren als getuige. Hij ver klaarde, dat de ontvreemde costuums een waarde hadden van 177, 140 en 167. „Asjeblieft, dat is dan een dure zaak," reageerde de verdachte, „nou ja, de stand moet je natuurlijk ook betalen." „Het ligt er dik bovenop, dat de verdach te wist dat het niet goed zat," merkte óe officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, op. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf. „Dat is een hele hoop voor iemand, die er onschuldig is ingetippeld," zei de ver dachte. „Als ik toch weet dat zulk spul van diefstal afkomstig is, geef ik er toch geen 50 voor, edelachtbare? Als ik nou toch bekend sta als een gladde jongen, dan ga ik toch niet andere mensen in gevaar bren gen door het spul aan hen te verkopen. Dan neem ik toch niet zulke risico's? En dat als je een goed pak voor 35 kunt kopen!" De rechtbank zal op 4 Augustus uit spraak doen. Prinses Beatrix is op het Baarns Lyceum overgegaan van de vijfde klas, afd. gymna sium Alpha, naar de zesde klas. Prinses Irene ging over van de derde naar de vier de klas, afd. middelbare meisjesschool. Prinses Marijke werd op de lagere school van de Baarnse Schoolvereniging bevoi-- derd van de tweede naar de derde klas. Prinses Margriet heeft met succes haar toelatingsexamen voor het Baarns Lyceum gedaan. noordwaartse uitbreiding der basisindustrie terreinen is een nieuwe zeehaven nodig, welke direct van zee uit toegankelijk zal zijn. Deze haven zal de vorm van een in- steekhaven in het industriegebied kunnen aannemen en evenwijdig aan de kust kun nen liggen. Zij kan worden doorgetrokken tot op een afstand van c.a. 1200 m van Wijk aan Zee; een grotere lengte is ongewenst omdat daardoor het duingebied te zeer zou worden gedraineerd. Deze haven zal aan twee zijden moeten kunnen worden ge bruikt voor het aanleggen van schepen, het laden en het lossen. Dan nog is een ligging denkbaar meer westelijk binnen het industriegebied en een meer oostelijk. De laatste zou het voordeel bieden, dat aan beide zijden bedrijven (cokesovens, hoogovens) een plaats zouden kunnen vinden, maar daardoor zou het totale bedrijfsterrein meer worden versne den en bij de aanleg van de haven onver biddelijk het gebruik van dat terrein be perkt worden. Een meer westelijke ligging, met alleen los- en laadgelegenheid aan de westzijde, lijkt voorshands de juiste. In de polder De haven zal op de doorgaande vaarweg moeten uitmonden ongeveer ter hoogte van de bestaande haven voor bijleggers. Samenvoeging van de mond van de nieu we haven met die van de Hoogovenhaven zal aanbeveling verdienen. Ook voor de terreinen voor grote, even tueel hinderlyke chemische bedrijven in de Zuidwykermeerpolder zal toegankelijkheid met zeeschepen nodig kunnen zijn. Te re kenen valt hierbij op tankschepen tot 26.000 ton. Aan een aanlegplaats in het Noordzce- kanaal kan niet worden gedacht. Een zee haven ten Noorden van het kanaal is dus nodig. Deze kan op het Noordzeekanaal uitmon den ongeveer ter plaatse van zijkanaal A, waardoor het aantal uitmondingen dus weer zo veel mogelijk geconcentreerd kan blijven. De haven zal zich in oostelijke richting ongeveer evenwijdig aan het Noordzeekanaal kunnen uitstrekken en naar behoefte oostwaarts verlengd worden. Gezien de bezwaren, die tegen de vesti ging van andere stuwende bedrijven aan de IJmond, blijkens Hoofdstuk I, bestaan, is het niet nodig op de mogelijke aanleg van andere zeehavens te rekenen. De heer De Haan, conservator van het Texels Natuurhistorisch Museum in Den Burg en zijn echtgenote, hebben zich kortgeleden ontfermd over twee verlaten zeehonden-jong en. De foto toont het echtpaar De Haan met beide pubs tijdens de maaltijd, waarbij een tot de maagopening reikende slang wordt gebruikt. De voeding bestaat nu nog uit melk en room, maar zal spoedig ook garnalen en nog later platvis gaan omvatten. Om de drie uur luidt de gong voor het diner! De gemeente Dordrecht zal zeer binnen kort een besloten prijsvraag uitschrijven voor het verkrijgen van schetsontwerpen van een nieuw stadhuis, dat representatief is voor de oudste stad van Holland met haar rijk verleden en haar tegenwoordige bloei als industriestaxi. Tot deelneming aan deze prijsvraag zullen vijf architecten wor den uitgenodigd: ir. J. B. baron Van As- beck te Driebergen, ir. J. W. C. Boks te Rotterdam, het architectenbureau Kuiper, Gouwetor, de Ranitz en Bleeker te Rotter dam, de heer C. Nap te Arnhem en ir. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. Het gemeentebestuur zal deze architec ten uitnodigen op advies van een uit prof. ir. J. F. Berghoef, ir. G. Friedhoff en ir. S. van Ravesteyn gevormde commissie van bijstand, die straks ook de ingezonden ob jecten als jury zullen beoordelen. De inzenders zullen voor hun schetsplan, onafhankelijk of het zal worden gebruikt, f 12.000 ontvangen. Met de „Texel" De IJm. 5, Drijvers „Texel" voerden voorts 300 kisten makreel aan. En de kleine vaart Van de kleine vaart stonden 8000 kilo tongen en 300 kisten schol in de markt. Tong en schol voor export De grote tong ging vanmorgen naar het buitenland voor f 3.70 a f3.10 en de groot middel bleef eveneens stevig met f3.10 a f 2.80, terwijl voor de kleinmiddel f 2.70 a f 2.55 betaald is. Enen haalden f 3.10 a f 2.80 en slips de den f 2.80 tot f 2.60. Voor de schol I, die eveneens geëxporteerd werd, betaalde de handel van f 40 tot f 45 de kist; de zetschol- len maakte f50 a f 55. Rest binnenland Het binnenland nam de rest der geringe aanvoer en betaalde voor de schol II f 33 k f 30, de drietjes haalden f 23 k f 12. Voor de kisten kabeljauw is f 65 gegeven en de grote gullen maakten f27 a f 24. Middel- gul boekte f 20 a f 13 en de braadschelvis werd verkocht tegen f 17 tot f 28. Wijting deed f 13—f 20: makreel f 13—f 15 en ha ring f 10 k f 15. Voor de zwarte kolen is tussen de f 40 en de f 45 genoteerd. Veel haring gevangen De trawlers hebben Vrijdag veel haring buit gemaakt. Maandag komt de Dirkje aan de markt; de Gelria is ook „rijp" en voorts komen de Allanwater, de Elie, Nes tor en Klaas Wijker (19 Juli) weer aan bot. Binnengekomen IJM35 Postboy, 240 5 241 249 226 215 53; KW70 Nellie Marie, KW127 Borneo, KW44 Rijnmond 3, KW18 Hollandia, KW155 Arie; UK61 16 4 85 90 70 32 186 234 16 37 48; HD12 125 47 180 16; TX12 10 32 4; R029. Vertrokken IJM183 Vikingbank, IJM129 Shamrock, 249 226 241 213 240; KW147 Wilhelmina 3; TX10 12 8; HD24 12 49; UK18 86 176 53 136 69 57 79 22 202 85 119 61 2 14 4 15 126 1 90 105 81 194 243 244 148 16 70 32. Sonia Gaskell is een bewonderenswaar dige vrouw. Zij weet precies wat zij wil en zij laat zich door niets afbrengen van de weg, die zij voor haar Nederlands Ballet als de juiste beschouwt. Zij heeft in min der dan een jaar tijds resultaten met haar jeugdige groep bereikt, die reeds inter nationaal de aandacht trekken. Toen An ton Dolin, de directeur van het Festival Ballet, twee weken geleden na de instu dering van „Giselle" naar Engeland terug keerde, zei hij in zijn afscheidswoord tot de groep: „Het volgend jaar zullen wij een ruilovereenkomst moeten maken. Dan ko men wij naar Amsterdam en kan het Lon- dense publiek met het Nederlandse Ballet kennismaken!" En de vermaarde ballet- paedagoge en gewezen Russische ballerina Ljoebov Egorova verklaarde in het open baar: „Binnen twee jaar heeft Nederland het beste ballet van de wereld!" Maar So nia Gaskell vindt het eigenlijk niet prettig als men dergelijke dingen publiceert. Zij houdt er niet van ophef te maken, in haar persoonlijk optreden evenmin als in haar werk. Dat bleek ook weer tijdens de gister middag gehouden persconferentie, waarin zij zakelijk en zonder effectberekening een overzicht gaf van het eerste seizoen van het Nederlands Ballet en van de plannen voor de naaste toekomst. Maar het was niet gering wat zij mee te delen had. Men oordele zelf. Met de door de regering en de gemeente Den Haag beschikbaar ge stelde subsidies is men uitgekomen. Dat klinkt als een merkwaardige bijzonder heid in een land waar het kweken van tekorten over het algemeen het voor naamste bewijs van artisticiteit schijnt te zijn. Het wordt nog opvallender, als men bedenkt dat daarvoor ook de nieuwe stu dio in Den Haag (die medio September in gebruik wordt genomen) volledig moest worden ingericht. Er zijn in het eerste seizoen dan ook maar liefst 108 voorstel lingen gegeven, waarvan 23 in Amsterdam en 13 in Den Haag, plus nog twee voor de Nederlandse en één voor de Belgische tele visie en twee in Brugge en twee in Passau, dus 115 in totaal. „Men heeft dus heel hard moeten werken!" voegde mevrouw Gaskell hier bij wijze van commentaar aan toe. Zij vindt overigens tachtig tot negentig voor stellingen per seizoen wel het maximum. Men mag namelijk niet vergeten, dat er in die tijd 23 balletten zijn ingestudeerd, waaronder choreografieën van Petipa, Fo- kine, Balanchine, Dolin en Taras. "Voor de eerste helft van het komende seizoen is men reeds tamelijk volgeboekt. Er zijn reeds uitnodigingen ontvangen uit Duitsland, Zweden (de opera van Stock holm) en Israel, maar mevrouw Gaskell wil liever niet te voorbarig buiten de grenzen gaan. Wel wordt een tournée door België gemaakt in samenwerking met het Gelders Orkest, dat ook in Nederland enige voorstellingen (voorlopig acht) zal begelei den. Verder treedt men vijf keer met het Noordhollands Philharmonisch Orkest, twee keer met het Utrechts Stedelijk Or kest en één keer met het Rotterdams Ka merorkest op. Het corps de ballet telt thans 23 leden plus 6 adspiranten. Er zijn negen eigen solisten, waarbij ook Joan Cadzow als gast haar medewerking zal blijven verlenen. Met anderen worden nog onderhandelingen gevoerd. Het verdient speciale vermelding, dat de groep niet min der dan dertien mannelijke dansers rijk is. De buitenlandse choreografen hebben op zeer tegemoetkomende wijze rekening ge houden met de zuinigheid, waartoe het streven naar een sluitende begroting de leiding verplichtte. Balanchine heeft voor „La Somnabule" geen auteursrechten wil len hebben en staat voor het volgende sei zoen „Concerto Barocco" gratis af. Deze hier door de voorstellingen van het Ballet van de Markies de Cuevas bekende cho reografie op het Concert voor twee violen van Bach wordt door John Taras ingestu deerd. Het répertoire wordt verder uitge breid met de tweede acte van „Het Zwa nenmeer" van Tsjaikofsky-Petipa in de door Ljoebov Egorova verschafte originele zetting. Zij hoopt terug te komen om ook de pas-de-trois uit „Paquita" van Minkus te stellen en heeft intussen „Les Sylphides" en het divertissement uit „De schone slaapster" op stijlzuiverheid gecorrigeerd. Anton Dolin studeert met het Nederlands Ballet achtereenvolgens „Giselle" (muziek van Adam) en „Petroesjka" (muziek van Strawinsky en choreografie van Fokine) in en komt zelf op 22 en 23 November in Arnhem welke gemeente het initiatief hiertoe nam in beide werken hoofd rollen dansen. Tenslotte komt Harald Lan der, gewezen balletmeester van het Ko ninklijk Ballet van Kopenhagen en thans in dezelfde functie aan de Parijse Opera verbonden, het oudstbekende klassieke ballet in scène zetten: „Les Caprices de Cupidon et du maïtre de ballet" van Au- guste de Bournonville. Kennismaking van het werk van derge lijke meesterchoreografen acht Sonia Gas kell van belang voor publiek en dansers als grondslag voor een Nederlandse tra ditie, waarop met het eigen stijlgevoel ver der moet worden gebouwd. Jonge Neder landse choreografen zullen wederom kan sen krijgen op een zogenaamde „experi mentele avond". In de Haagse Kunstmaand zal bovendien de première worden ge geven van een ballet, waarvoor Henk Ba- dings thans bezig is in opdracht van de dr. Johan Wagenaarstichting de muziek te schrijven. Als gastleraren zijn Yves Brieux en Victor Gsovsky uitgenodigd. De décors voor „Petroesjka" zullen naar originele ontwerpen van A. Benois worden ge- copieerd, welke Russische schilder daartoe toestemming heeft verleend, die voor „Gi selle" door Wim Vesseur worden ontwor pen. Voor de experimentele programma's heeft men talrijke aanbiedingen tot be langeloze medewerking van schilders, componisten en letterkundigen. Wat de opleiding van jonge dansers en choreografen betreft, hoopt men op een nauwe samenwerking met het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage, waar mee de eerste banden reeds zijn gelegd. Niet alleen de danstechniek, ook de al gemene ontwikkeling zal worden bevor derd. Er komen in ieder geval lezingen en cursussen over kunstgeschiedenis, muziek en litteratuur. De studio in Den Haag zal aan de Koningstraat gevestigd zijn en veel meer ruimte bieden (onder meer twee grote repetitielokalen) dan die in Amster dam, waar men thans nog werkt. Het Ne derlands Ballet houdt echter in de hoofd stad wel de school aan, zoals men ook de opleiding in andere plaatsen voortzet. Enkele gemeenten dragen met kleine sub sidies in de kosten van de voorstellingen bij. Gezien het grote aantal in Amsterdam zou het niet meer dan billijk zijn, indien ook het bestuur van deze gemeente tot een bijdrage besloot. Een overzicht van het gehele répertoire, waarvan men aan het einde van het eer ste seizoen de beschikking heeft, zal op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag 23, 24, 25 en 26 Juli in de Amsterdamse Stads schouwburg worden vertoond. D. K. In drie dagen heeft zich het tweede ver keersongeval met dodelijke afloop op de Schoterweg in Haarlem-Noord voorge daan. Dinsdagmorgen werd een achtjarig meisje door een motorfiets aangereden; het raakte dermate gewond, dat het spoe dig overleed. Donderdagmiddag omstreeks half drie is de 40-jarige ingenieur A. Do mingo uit de Cornelis van der Lijnlaan in Haarlem verongelukt. Hij reed in Zuide lijke richting en moest naar links uitwij ken voor een bestelauto, die van rechts uit de Kleverlaan naderde en vermoedelijk geen voorrang gaf. Bij het uitwijken werd de Haarlemmer achterop gereden door een militaire vrachtwagen, die hem wilde pas seren. De heer Domingo, die bedrijfslei der was van de N.V. fabriek en handels bureau „Nederland" werd op slag gedood. Wanneer men de lijst van 1 Januari af van verkeersongelukken in Haarlem met dodelijke afloop beschouwt, blijkt duide lijk, dat de Schoterweg en Rijksstraatweg wat betreft het aantal dodelijke verkeers ongevallen de kroon spant. Sedert 1 Ja nuari van dit jaar verloren negen perso nen in Haarlem met verkeersongevallen het leven: dit gebeurde op het Staten Bol werk, de Grote Houtstraat, de Langebrug (één maal), op de Leidsevaart (twee maal) en de Rijksstraatweg en Schoterweg (vier maal). Het vorige jaar om deze tijd had het verkeer zes doden geëist, waarvan een op de Slaperdijk, evenals de Zijlweg, De Dreef en de Vondelweg en twee op de Rijksstraatweg. Van onze correspondent in Djakarta) Ernstige beschuldigingen zj)n in Indone sië geuit aan het adres van mr. Yamin, de minister van Onderwijs. Een van zijn hoofd ambtenaren heeft hem er publiekelijk van beschuldigd profijt te hebben getrokken van in Nederland gedane bestellingen. Mi nister Yamin is daarmee in korte tijd de tweede bewindsman, die over de tong gaat. Enige tijd geleden werd de minister van Justitie mr. Djody door een parlementslid ervan beticht persoonlijk voordeel te heb ben getrokken bij de verstrekking van ver blijfsvergunningen aan Chinezen. De beschuldigingen tegen mr. Yamin werden uitgebracht door het oppositieblad „Indonesia Raya", in een vraaggesprek met met ds. Harahap, tot voor kort hoofd van de afdeling welzijnsverzorging voor studen ten bij de universiteit „Indonesië" in Dja karta, die met ingang van 1 Juli op wacht geld was gesteld wegens „overtolligheid". Ds. Harahap beweert dat hij is weggewerkt omdat hij „te lastig was". Hij zegt te heb- WASHINGTON (United Press). De V.S. hebben gisteren namens de acht Ara bische landen de mededeling ontvangen dat de oorlog in Noord-Afrika tussen de Arabieren en Fransen in een tweede Indo china zou kunnen ontaarden. De Syrische ambassadeur te Washington, Farid Zeined- dine, bracht gisteren een bezoek aan de plaatsvervangend minister van Buitenland se Zaken Herbert Hoover en deelde mede op te treden als woordvoerder van de acht diplomatieke missies der Arabische landen te Washington. Hij overhandigde Hoover voorstellen welke vermindering van de spanningen in Noord-Afrika beogen. Het Arabische programma eist een on middellijk einde van de onderdrukking, de vestiging van vrijheid en de onmiddellijke aanvang van onderhandelingen in Marokko en Algiers, het vrijlaten van de politieke gevangenen, beraadslagingen met sultan Mohammed en andere nationalisten in bal lingschap. De Arabische landen bereiden stappen voor om de Marokkaanse en Algerijnse kwesties voor de UNO te brengen. Twee Franse korporaals werden gisteren in Rabat doodgeschoten, waardoor het aan tal doden en gewonden in Marokko sinds 14 Juli 251 bedraagt. Ondertussen zoeken in Algiers helicop ters naar opstandelingen in het Aurèsge- bergte, waar zes personen door het „leger van Allah" om het leven werden gebracht. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: P. v. d. Hulst te Schoorl; M. Vaags te Barneveld; A. C. M. Schaap te Bovenkarspel; mej. S. Neven te Amsterdam; mej. D. J. W. Groot Enzerink te Den Helder; B. van 't Veen te Amsterdam; P. S. Kok te Haarlem; J. H. Dekker te Am sterdam; P. H. Kimmel te Hoofddorp; L. J. Smit te Den Haag: W. J. A. M. Merkies te Amsterdam; mej. J. M. Luijmes te Kwadijk, Voor afdeling B: A. D. Broekhuizen te Middelharnis; mej. M. S. Jonkman te Haar lem; J. C. Huybers te Alkmaar; A. Revalk te Amsterdam: F. Proost te Amsterdam; G. C. de Hart te Venhuizen; C. P. Engel te Be verwijk; M. Aschmoneit te Den Bosch: H. G. van Beek te Amsterdam; J. van Someren te Beverwijk: J. v. Tuin te Amsterdam; M. Th. F. de Veer te Amsterdam; W. E. Meijer te Alkmaar. ZATERDAG 23 JULI Studio: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur.Luxor: „Bedrogen echtgenoot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ruiters van de nacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the fountain", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Young at heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The great adventure", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Concertgebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 14 en 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". ZONDAG 24 JULI Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd variété, 10.30 uur en „Bedrogen echt genoot", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tembo", 14 jaar, 11 uur; „Ik ben er kapot van", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: „Een weg naar het verderf", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Prince of Pi rates", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ruiters van de nacht", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the fountain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Young at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Lassie", alle leeft., 11 uur en „The great adventure", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 ben voorkomen dat de vice-president van de universiteit zonder openbare aanbeste ding een aannemer een opdracht gaf voor de bouw van een studenteninternaat, dat twintig millioen rupiah had moeten kosten. Ds. Harahap zegt verder dat minister Yamin bij de uitgifte van een drukwerk order in Nederland voor 60.000 atlassen, samengesteld door zijn neef Adinegoro, 45.000 (Nederlandse) guldens aan commis siegelden zou hebben geïnd. Die bestelling vormde een deel van een totaal aan orders voor rp 41 millioen, die minister Yamin zou hebben geplaatst, toen hij vorig jaar de be sprekingen met Nederland in Den Haag bij woonde. Tot die orders behoorde ook de le vering van 300 piano's voor scholen en het drukken van door hemzelf geschreven ge schiedenisboekjes. De minister zou eenmaal zelfs een bedrag van een half millioen ru piah hebben ontvangen voor door hem ge schreven schoolboekjes. In Zuid-Sumatra liggen de loodsen vol met deze boekjes, die onbruikbaar voor het onderwijs zijn. Verder zou de minister opdracht hebben gegeven voor de bouw van drie bungalows voor studenten op de Puntjak. De kosten daarvan moesten zo hoog worden opge voerd, dat er voor hem een bungalow op zou overschieten. Ds. Harahap stelt de vraag hoe het mogelijk is dat minister Yamin, die ten tijde van zijn lidmaatschap van het parlement nog onbemiddeld was, thans in een eigen huis woont en in een Mercedes rond rijdt. Overheid, zwijgt Tot dusver is er in alle talen gezwegen over ds. Harahaps beschuldigingen. Van een aanklacht tegen de op wachtgeld ge stelde hoofdambtenaar of tegen „Indonesia Raya" is evenmin iets vernomen. Het pikante in de geschiedenis is, dat het juist minister Yamin is geweest, die des tijds op zijn departement het eerst de strijd tegen de corruptie aanbond. In afwachting van de resultaten van het departement van staatswelzijn, dat ook de corruptie zou be strijden, vormde hij op zijn ministerie een commissie, die speuren zou naar frauduleu ze handelingen van zijn ambtenaren. Het gevolg was dat een drietal hoofdambtena ren, die kans hadden gezien dure huizen te laten bouwen op Kebajoran, werden overgeplaatst. Nu zijn de schijnwerpers op de minister zelf gericht. Aalsdijk, 22 te Rotterdam. Amstelkroon, 22 v. Fremantle n. Aden. Adonis, 2X v. New York n. Curagao. Agamemnon, verm. 22 v. Oranjestad n. Houston. Bonaire, 22 te Paramaribo. Boschfontein, 22 400 m. Z.ZO. Suez. Blitar, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Callisto, 2X v. Norfolk n. Lands End. Caltex Pernis, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Delfshaven, 2X v. Buenos Aires n. Santos. Elizabeth B, pass. 22 Kp .Finisterre n. Bombay Esso Rotterdam, 22 160 m. N.NO. Finisterre. Eos, 22 v. Rotterdam n. Faro. Groote Beer, pass .21 Kp. Race n. Halifax. Garoet, 22 v. Cochin n. Calcutta. Graveland, 23 Bahia Salvador verw. Indrapoera, pass. 22 Kp. Guardafui n. Belawan. Jagersfontein, 22 te Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 22 Oostp. Timor. Katelysia, 22 te Curagao. Kellia, 21 te Rotterdam. Koratia, 22 60 m. ZW. Kreta n. Genua. Korovina, 22 390 m W. Sabang. Loenerkerk, 23 te Le Havre. Mijdrecht, 22 te Caripito. Macuba, 22 v. Rotterdam n. Jarrow. Mapia, 22 v. Singapore n. Amsterdam. Mentor, pass. 22 San Miguel n. Paramaribo. Nigerstroom, 24 te Amsterdam. Nigerstroom, pass. 22 Finisterre n. Amsterdam Oranjestad, 22 te Trinidad. Ouwerkerk, 22 te Port Swettenham. Overijsel, 22 v. Hamburg n. Bremen. Prins Willem HJ, 22 v. Rotterdam n. Chicago. Rotula, 22 te Balikpapan. Rijnkerk, 22 te Las Palmas. Stad Schiedam, 23 te Rotterdam. Salatiga, 22 te Bohbay. Straat Banka, 22 660 m. O. Albany. Ternate, 22 te Rotterdam. Tamo, 22 te Antwerpen. Tomini, 22 440 m. W. Minlkoy. Wonogiri, 22 v. Singapore n. Manilla. Waterman, 25 Southampton verwacht. Waal, 22 te Bona. KLEINE VAART Arnoudspolder, 22 v. Oporto n. Antwerpen. Aco, 22 te Barryroads. Alja, 22 v. Vlissingen n. Huil. Ary Scheffer, 22 v. Liverpool te Rotterdam. Atlas, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Appingedam, 22 v. Guernsey 24 Antw. verw. Boreas, 22 v. Ceuta n. Barcelona. Batavier I, 22 v. Bordeaux te Casablanca. Birminham, verm. 22 v. Goole n. Harlingen. Boreas, 22 v. Ceuta n. Barcelona. Bab T, 20 v. Hamina n. Zaandam. Bestevaer, 23 v. Amsterdam te Southampton. Brinda, 22 te Delfzijl. Confiance, 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Domburgli, 22 v. Londen te Rotterdam. Ellewoutsdijk, pass. 22 Smalls n. Belfast. Elsenburgh, pass. 22 Finisterre n. Casablanca. Erasmus, 23 v. Duinkerken te Rotterdam verw. Export, 22 v. Londen te Rotterdam. Encarnacion, 22 v. Oran n. Dublin. Ferocia, pass. 22 Dungeness n. Waterford. Glory, 22 v. Gent te Halmstad. Heemskerk, 22 v. Ahr n. Lulea. Harm, 22 v. Amsterdam n. Marsvlken. Hoe Vinces, 22 v. Rotterdam te Duinkerken. Hartel, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Haskerland, 22 v. Grangemouth te Rotterdam Hast V, 22 v. Dover te Rotterdam. Ida D, pass. 22 Brunsbüttel n. Gdynia. Ilias, 21 v. Tunis n. Amsterdam. Jonan, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Julia Mary, pass. 22 Kp. Vilano n. Casablanca. Koningshaven, 23 v. Port Lyautey te Duinker ken verwacht. Kaap Falga, 20 te Zaandam. Kaap Sint Vincent, 21 v. Kopenhagen n. Vas- tervik. Koningin Juliana. 22 v. Blyth te Antwerpen. Leendert B, 22 v. Sarpsborg n. Huil. Merak, pass. 22 Vlissingen n. Gen. Marcella, 22 v. Duinkerken te Rotterdam. Megrez N, 23 v. St. Vincent te Antw. verw. uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstel- £i^ih|ve"' vf™-23K,V- Gothenburg n. R'dam Neeitje B, 22 v. Les Sables d'Olonnes n. Bayonne Nieuwehaven, 22 v. Rotterdam te Antw. ling „Madame" van 10 tot 17 uur. Open luchttheater, Bloemendaal, 14 en 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". Concertgebouw, Tentoonstelling „In Zuivelland", van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. MAANDAG 25 JULI Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd variété, 10.30 uur en „Bedrogen echt genoot", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Prince of Pirates", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rui ters van de nacht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Three coins in the foun tain", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Young at heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zoon van Las sie", alle leeft., 11 uur en „The great ad- venture", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Concert gebouw: Tentoonstelling „In Zuivelland" van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur, Baskisch Ballet „Etorki". Begijn hofkapel, 20 uur, Hermann Zaiss Comité. Nomadisch, 22 v. Grouw te Rotterdam. Noorderlicht, verm. 22 v. Swansea n. Amsterdam Nieuwland, 22 v. Grangemouth te Rotterdam. Nautic. verm. 22 v. Rotterdam n. Manchester. Oosterdok, 22 v. Southampton te Teignmouth Prinses Wilhelmina. pass. 22 Vlissingen n. Antw. Pavo, 21 te Rotterdam. Ponza, 21 v. Zaandam n. Gent. Paolma, 22 v. Kristinestad te Southampton. Pascholl, 22 v. Lysekil te Kopenhagen verw. Phidias, 21 v. Genua n. Napels. Ruby, verm. 22 v. Londen n. Sunderland. Rijnhaven, 23 v. Loctudy te Casablanca verw. Rijnstroom, 22 v. Londen te Amsterdam. Soemba, 22 v. Whitehaven te Barrow. Stientje Mensinga, 24 v. Huelva te Goole verw. Spes, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Texelstroom, 22 v. Amserdam n. Mancheser. Ton S, 22 v. Antw. te Vliss. n. Goole. Thames, 22 v. Tyne te Rotterdam. Tilly, 21 v. Gefle n. Hamina. Taormina, 22 v. Rotterdam n. Oslo. Taurus, 22 v. Rotterdam te Huil. Volharding, verm. 23 v. Huil n. Marby Westpolder, 24 v. Rotterdam te Lissabon verw. Westereems, verm. 22 v. Antwerpen n. Ahus. Zevenbergen, 22 v. Rotterdam te Londen. Zeehaan, 22 v. Gdynia n. Huil SLEEPVAART Hudson, 22 v. Leningrad n. Maassluis zonder sl. Humber, 21 v. Istanboel n. Savona met Casco. Loire, pass. 21 Ouessant n. Port Said met zuiger en bak. Thames, 21 370 m. Z.ZW. Dakar. Witte Zee en tyne, 21 40 m. W.ZW. Ouessant met Louis Perrie:

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3