Nieuw réveil in het Lutheranisme leidt tot nieuwe kerken KRIJNEN De schimmen van het duister Liefhebberij van PWN-employé werd permanente expositie Kerkdiensten ..Clowntje Rick FRIDOR KAUWGOM Nieuwe gashouder geen „schaduw"-project Uitgebreid programma voor bezoek aan Preston Brug" tussen Haarlem en Alkmaar met pijler in de IJmond Vanmorgen in de Vishal en op zee ZATERDAG 23 JULI 1955 4 Gemeente wil „Tivoli" en achthuizen kopen Voetbalsters naar Engeland Voor de kinderen van de Red Band Kinderdiensten FEUILLETON door Boilleau Narcejac Loods vijf op het kampeerterrein van het PWN aan de Castricumse Zeeweg ver schilt in geen enkel opzicht van de andere loodsen, die over dit terrein verstrooid staan. Alle deuren zijn in dezelfde een- heidskleur groen geverfd, de raam pjes hebben dezelfde afmetingen als in de overige loodsen, kortom, men verwacht in dit gebouw niets anders dan de gewone kampeerattributen. In het rechtergedeelte van deze ruimte bevindt zich evenwel een schat aan oudheidkundige vondsten, door de employé van het PWN, de heer E. J. Kortenoever, met trots „De kleine oud heidkamer" genoemd. Maar letterlijk en figuurlijk „naast" deze oudheidkamer kan men in hetzelfde ge bouwtje een serie opgezette vogels vinden waar iemand, die van de ornithologie houdt, van zou gaan likkebaarden. Schelpenver zamelaars kunnen eveneens in loods vijf hun hart ophalen en voorts wordt er een groot aantal soorten steen geëxposeerd, die duizenden jaren of nog ouder zijn. Gevarieerd Al hetgeen er maar in en in de onmiddel lijke omgeving van Castricum, in de dui nen, op het strand of waar dan ook in de loop der jaren aan curiositeiten gevonden is, alles wat in het duingebied of aan het strand leeft kan men in dit gedeelte van loods vijf vinden. Wanneer men de ietwat benauwde expo sitieruimte betreedt, valt het oog terstond op het skelet van de in 1952 aan het Castri cumse strand aangespoelde spitssnuit dol fijn, de trots van de heer Kortenoever, want deze aanwinst wordt dit jaar voor de eerste keer tentoongesteld. Of ge ziet rechts van u een 1.10 meter lang, uiteraard geprepareerde zeehond, in de afgelopen winter door strandvonder P. Zonneveld gevonden die hem aan „direc teur" Kortenoever ter hand stelde. Hier ziet u hem, die zeehond dan, levensgroot opge zet, rechts naast de deur als een trouwe waakhond die gereed staat iedere onge wenste visite aan te vallen. Zo u nog nim mer het geraamte van een zeeduivel, door de vissers hozehek genoemd, hebt aan schouwd, dan kunt u dat in loods vijf doen want er hangt er een aan een prozaïsch touwtje, rechts onder het skelet van de spitssnuit-dolfijn. En wat de vele vogels betreft: de zang lijster, kwartelkoning, porcelijnhoen, rot gans, brandgans, waterral, sperwer, toren valk, ekster, spreeuw, zwarte kraai, bonte kraai, zeemeeuw of een levensgrote Jan van Gent, zij allen voormen met vele an dere vogelsoorten een uitgelezen gezelschap naar het kijken waarvan men niet genoeg kan krijgen. Niet voor niets komen vele be- Het is noodzakelijk in IJmuiden een nieu we gashouder te bouwen met een minimum capaciteit van 20.000 m3 (met de mogelijk heid tot vergroting der capaciteit tot 30.000 m3). Uit het door het college van B. en W. ingestelde onderzoek is gebleken, dat de gashouder niet op het huidige terrein van het gasbedrijf kan worden opgericht, zon der dat de inval van het daglicht in de be lendende percelen op ontoelaatbare wijze zou worden belemmerd. (Deze belemmering wordt niet aanwezig geacht, indien het daglicht ongehinderd onder 45 graden kan toetreden). Een andere plaats is te vinden, nu het gebouw „Tivoli" en de woningen IJmuiderstraatweg nrs. 103 tot en met 110 aan de gemeente te koop zijn aangeboden. B. en W. menen, dat de mogelijkheid om deze percelen met de daarbij behorende gronden in eigendom te verkrijgen dient te worden gebruikt. Om organisatorisch-tech- nische en bedrijfseconomische redenen moet naar hun oordeel de gedachte aan de op richting van de gashouder op een niet op het bedrijf gelegen plaats worden verwor pen. Vooral ook met het oog op de voor zieningen, welke als gevolg van gestadige groei van het bedrijf nog zullen moeten worden getroffen de oprichting van het nieuwe kantoorgebouw en de bouw van een nieuw gasontvangststation met mengin- richtingen voor de propaanlucht en com pressoren achten B. en W. het van groot belang, dat de bovenbedoelde terreinuit breiding tot stand komt. De gemeente zal tevens de beschikking moeten hebben over de woningen IJmuider straatweg nrs. 111 en 112. Het gebouw Tivoli, aan de IJmuder- straatweg nr. 113, met de daarbij behoren de grond, ter oppervlakte van 830 m2, eigendom van de vereniging „Ons Huis" te IJmuiden (Oost) kan de gemeente kopen voor een prijs van f 33.000 totaal. De woningen IJmuiderstraatweg nrs. 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109 en 110, met de grond, ter gezamenlijke oppervlak te van 893 m2, toebehorende aan P. Ver woerd te IJmuiden, kan de gemeente in eigendom verkrijgen voor de aanvaardbare koopprijs van f 34.000. woners van het kampeerterrein in het do mein van de heer Kortenoever eens een kijkje nemen: de een omdat hij een natuur historische „knobbel" heeft en de ander louter uit belangstelling of omdat een ken nis er ook heengaat. Uiv het stof der eeuwen Maar allen worden gegrepen door alles wat de behoedzame handen van de heer Kortenoever hebben gerangschikt en daar toe behoort niet in de laatste plaats dc kleine oudheidkamer. In een vitrine liggen scherven Germaans aardewerk, daterende uit de tijd van 700 jaar voor Christus. Naast de scherven lig gen broederlijk tanden en kiezen van scha pen en wilde zwijnen, duizenden jaren oud, gevonden in de duinen. Van de Grote Slag om Castricum, die 6 October 1799 's mor gens om zes uur begon, is er een bajonet, een roestige Russische dolk en een aantal kanonkogels. Voorts zijn er de honderden jaren oude Jacoba kannetjes en voor werpen, die in de oertijd door mensenhan den zijn gemaakt en gebruikt. En dat alles is bijeengebracht door de heer Kortenoever. Hij had er voor de laat ste wereldoorlog al liefhebberij in en daar na kreeg hij van zijn superieuren de ge legenheid er een expositie van te maken. Er is veel te zien in loods vijf, wat de ruim te aangaat, téveel. Maar misschien kan de directie van het PWN er nog eens toe ko men haar employé meer ruimte te geven: hij en zijn expositie verdienen het tenvolle. U kunt het zelf gaan zien, iedere Dins dag, Donderdag en Zaterdagavond van 8 tot 10 uur en Zondagsmorgens van 10 tot 12 uur. H. M. Dinsdag gaat het IJmuidense dames voetbalelftal naar Preston in Engeland. Dit wordt een gebeurtenis, die zeker het ver melden waard is. Want de terugreis wordt pas op 7 Augustus aanvaard en in de tus senliggende dagen staat er heel wat op het programma. De meisjes, die om half twee in de mid dag in Manchester arriveren, krijgen daar gelegenheid zich te verfrissen. In een „de corated coach" zoals het heet, gaan ze rus tig Manchester bekijken en daarna gaat het op Preston aan. De burgemeester van deze plaats zal hen officieel ontvangen, waarna een van de dames uit Nederland meege brachte bloemen bij de cenotaph zal leg gen, als herdenking aan hen, die in de strijd voor een vrije wereld het leven lieten. Een muziekcorps zal bij deze plechtigheid het Nederlandse en het Engelse volkslied ten gehore brengen. Nadat een minuut stilte is betracht, speelt de kapel het bekende ge zang „Abide with me." De tweede dag wordt besteed aan het be zoeken van verschillende bezienswaardig heden in Bridlington. Maar in de avond uren wordt daar de eerste wedstrijd ge speeld. Donderdag wordt er gespeeld in Sale, Zaterdag in Nelson, Dinsdag 2 Augus tus in Leeds, Woensdag in Blackburn, Don derdag in Isle of Man, Zaterdag in Ful- wood. De dames hebben dus heel wat voor de boeg, temeer als men bedenkt dat in al deze plaatsen officiële begroetingen, recep ties, enz. te hunner ere worden gehouden. Miss Kathleen Latham, de secretaresse van de Preston Ladies F.C., die het pro gramma naar Velsen zond, heeft in een persoonlijk woord eraan toegevoegd, dat zij hoopt dat dit bezoek van Velsens team aan Engeland de vriendschapsbanden zal versterken. De Hertog van Edinburgh (rechts) en kapitein M. Powell-Heath uit Loughborough trekken op deze foto „ten strijde" met een Charioteertank. De Hertog nam. deel aan tactische manoeuvres van de vrijwillige landmilitie uit Leicestershire, waarvan hij ere-kolonel is. Zondag 24 Juli IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. S. de Roest van IJmuiden-Oost, 19 uur: ds. J. Wiersma van Wijk aan Zee. Chr. Belangen, 10 uur: de heer G. J. Kwakkel. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis van Sant poort; 15 en 17 uur: ds. J. v. Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: dienst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur: Bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 16.30 uur: Jeugddienst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. Joh. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: prof. dr. G. Ch. Aalders van Heemstede. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Woensdag 19.45 99 DE LANGE SLAAP van het Lutheranisme in Nederland heeft tot diep in de acht tiende eeuw geduurd. Het werd een langzaam ontwaken in de laatste helft van die eeuw, dat voor Kennemerland kwam met een réveil rond de zeventiger jaren; in 1769 zouden vijf gecommitteerden in Beverwijk opnieuw een Lutherse gemeente vestigen en beroep uitbrengen op een predikant. Duitse en Noorse namen in de Lutherse gemeente, die ook toen klein was, namen als Gerrit Paske en Johannes Daniël Schuster wezen er op, dat de geloofsovertuiging der Luthersen meegedreven was op de stroom van handel en scheepvaart de Hunze had daar in voorgaande tijden haar aandeel in gehad, de walvisvaart bracht Noren aan en onder de zestien lidmaten der Lutherse kerk in Beverwijk rond het jaar 1778 worden dan ook vele vreemde landslieden aangetroffen. 1 zame ds. Roskam opnieuw de teugels aan gaat halen met alle menselijke krachten, Bijna twee eeuwen later, in onze tijd herhaalt dit réveil zich. Het Lutherianisme blykt sterk aan te spreken voor de mo derne mens Luther was naar veler me ning een man met existentiatlistische nei gingen al openbaarde zich dat in de dagen van Wittenberg anders dan thans. Met dit hernieuwde ontwaken ener le vensbeschouwing, die in het Protestantis me door de eeuwen heen een eigen opval lende plaats heeft gehad, verre van dog matiek en religieus chauvinisme, heeft zich weer in dat oude Kennemerland, te rug te vinden in een gemechaniseerd en geïndustrialiseerd gebied onder de koele naam „IJmond", een streven naar her nieuwde activiteit geopenbaard. En als de voortekenen niet bedriegen zal dit streven uitlopen op twee nieuwe kapellen rond het Noordzeekanaal: een Luthers bedehuis in Driehuis en een kapel in Castricum. Tussen twee momenten Tussen deze twee momenten van ont waken ligt een alleszins bewogen geschie denis. Het Lutheranisme heeft speciaal in onze contreien nimmer over strubbelingen of geschillen te klagen gehad. Vroeger al thans niet, want nu de nog pas hier werk- De jongens waren maar weer eens op hun vrije middag de kant van het bos op gewandeld; en toen ze in de buurt van Kabouterdorp kwamen, zagen ze daar Pilon al voor zich uit lopen. Hij had hen nog niet horen komen, maar toen ze hem riepen, keek hij verrast om. „Hallo, Pilon!", riepen ze. „Hallo, knapen!", lachte Pilon. „Hoe komen jullie zo opeens hier?" „Op onze voeten, Pilon!", zei Bunkie. „O", zei Pilon. „Da's geen kunstAls jullie nou op je handen hierheen waren komen lopen zou ik zeggen: da's knap gedaan!" „Hahaha, die Pilon!" Ze waren nu bij hun vriend, die was blijven staan; samen liepen ze naar het dorp. „Heb je hard gewerkt, Pilon?", vroeg Rick. „Nou, nogal", zei Pilon. „Het voorjaar komt aan, en dan is er altijd wel het een en ander te doen, zie je. En jullie? Ook hard gewerkt?" „Nou,,no gal!", zei Bunkie, met 'n koddige grimas. 83-84 die in deze fijnzinnige predikant schuilen, zal wellicht spoedig zijn droom werkelijk heid worden en zal Driehuis een klein Lu thers bedehuis zien verrijzen voor 50 a 60 personen, dat de toegepaste kunst rijkelijk zal toelaten op zijn wanden. Het geld is er weliswaar nog niet, maar de Beverwijkse „stamkerk" heeft nog eni ge reserves achter de hand en de gemeen tenaren zullen wellicht ook bereid zyn hun stenen aan te dragen voor de nieuwe vestigingen in Driehuis en later in Castricum. Beverwijk blijft dus de hoofdgemeente de bestaande kerk zal daar zo mogelijk uitgebouwd worden in zielental en met de dependances van Driehuis en Castricum ontstaat op die wyze wellicht een „brug" tussen Haarlem en Alkmaar in een gebied, dat het Lutheranisme al sinds eeuwen heeft gekend en gewaardeerd. Bewogen historie De geschiedenis was dus bewogen. De eerste predikant na de „renaissance" van de achttiende eeuw was een strijdbaar man. Dominee Augustus Sterk kwam op 12 Juli 1769 naar Beverwijk student uit Leipzig en Halle. Evenals zijn opvolgers was deze predikant een verlicht man een man, die in het toenmalige Beverwijk, dat onder de invloeden der Franse revo- lutionnaire ideeën sterk rationalistisch getint was, zich uitstekend thuis voel de, maar hij predikte niet altoos even begrijpelijk, zeggen de eerlijke anna len dezer gemeente. Wel boeiend en „wel sprekend" zo boeiend, dat Beverwijk hem alras moest zien vertrekken naar de standplaats Den Haag, waar de Hertog van Brunswijk zijn talenten heeft geplukt. Moordaanslag Een lange rij van predikanten volgde ds. Augustus Sterk op. Maar in 1781 werd daartussenin de rust van De Wijk verbro ken met het beroep op ds. Pfeiffer, wiens komst begeleid werd door vele harde ru zies in de gemeente. Ds. Pfeiffer kon het niet al te best vin den met zijn kerkeraad, waarin een meer derheid sterk tegen de man gekant was en in het stadje een menigte van laster praatjes rondstrooide met het ietwat on gebruikelijke gevolg, dat op de avond van zijn examen voor het beroep de Lutherse predikant zwaar gewond en bloedend op straat werd gevonden. Een concurrerende predikant moet hier de hand in gehad hebben, maar bewezen is dit nooit, al hebben schout en schepenen zware dossiers samengesteld over de moordaanslag op de voorganger der Be verwijkse Lutheranen. Een half jaar later deed de herstelde dominee tóch zijn intrede. Het is daarna bergafwaarts gegaan met de Luthersen in Kennemerland. In 1777 was de belangstelling dermate gering, dat de twisten binnen de gemeente de enige grond voor interesse leken op te leveren. Het kerkgebouw zou dan maar worden ge veild. Geld uit gevulde beurs Maar op dat hachelijke moment is ene Johan Coenraad Brandt in de failliete boe del gestapt met de rinkelende geluiden van een groot fortuin als adagio tot een her nieuwde bloei van het Luthers kerkelijk leven. Deze Johan Coenraad had zich in de han del op Rusland en Venetië onmetelijke for tuinen vergaard alsmede een zomerresi dentie in Archangel, waar hij de Czaar aller Russen ter jacht noodde en grote feesten liet aanrichten tot grotere glorie van zichzelve. Brandt kreeg door zijn financiële steun aan de Lutherse gemeente het recht van beroep en stuurde subiet de kerkeraad met groot verlof. De nieuw gekozen kerkeraad verzocht de geldschieter nederig de kerk voor cle Lutherse diensten te mogen ge bruiken. En de dominé, die al evenmin beviel werd het bos ingezonden. Naar Sappemeer. Nieuw réveil Zo heeft de geschiedenis zich met de ups en downs der onmin en der goedbedoelde ijver ontrold. Langs ds. F. Domela Nieu- wenhuis, wiens predikambt te Beverwijk tussen 1871 en 1875 viel, in een tijd echter, die reeds het verval van het Lutheranisme in Kennemerland beleefde. De Lutherse ge meente verburgerlijkte men teerde op de financiën van vroeger een scherp teken van het verval is terug te vinden in de opbrengst der collecten uit die na-jaren: 46 cent per Zondag gemiddeld. Want ach, de Luthersen waren immers rijk genoeg... Kentering Het moest 1923 worden, eer de kentering begon te komen. Thans is de activiteit zeer redelijk de IJmond wordt weer een werkgebied en een nieuwe predikant kan bogen op de steun van de binnenlandse classis alsmede op de belangstelling der Lutherse wereldfederatie. Het réveil vol trekt zich in deze kleine, selectieve ge meente en loopt uit op de plannen tot stichting van twee nieuwe Godshuizen. Ds. J. A. Roskam heeft de teugels opge vat, die door de eeuwen heen nu eens stevig dan weer slap werden gehanteerd. Van zijn flatwoning aan de De Noostraat uit hoopt hij op de beste tradities der Lutheranen. Zonder pastorie en met een kleine groep getrouwen rondom zich, maar met een open oog voor de mogelijkheden, die het Luthe ranisme biedt in een moderne samenleving, waar ontkerstening en religieus réveil strij den om de geest van de werkende mens. Met een diep besef van de waarden, ook op historisch gebied, die in de IJmond ge bed liggen, maar met een open oog tevens voor de behoeften van een saamgeklonterde samenleving, waarin alle gevaren en alle kansen schuilen, die een predikant als dankbaar oogstterrein onderkent. J. F. ADVERTENTIE naaimachine ADVERTENTIE Driehuizerkerkweg 87 - Tel. 5736 - Driehuis 'n Aangename afwisseling tussen het roken I Red Band Conleciionery Work» - Holland-Belo'ö uur: de heer H. T. Huson van Dordrecht. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: de heer J. de Vries van Heemstede. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. G. J. Paul van Oosterbeek, 19 uur: ds. J. A. Dank baar. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: Dienst. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: Br. v. d. Vlis van Vlaardingen. Donderdag 20 uur: ds. J. v. d. Schors van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. A. L. v. d. Marei uit Alkmaar, 19 uur: ds. W. Oortshuys. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 19 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, Groe- nelaan: geen dienst. Ger. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. v. Zanten uit Drachten. Maranatha, 10 uur: de heer W. F. Kloos van Gouda. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondag school; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o.l.v.Sr. Kapi- teino Spiegellaar van Indonesië. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 8.45 uur: mej. ds. A. Burgersdijk van Naarden (Diaconessen- huis). Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Jan sen, van Wijk aan Zee. Prov. Ziekenhuis Duinenbosch, 14.30 uur: ds. Norel, van Beverwijk. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. P. W. Martijn van Utrecht, 10 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Chr. Ger. Kerk, „De Kapel", 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. E. Hendriks van Winterswijk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uur: ds. N. Bruin. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande v. h. „Comité van Samenwer kende Zondagsscholen te Velsen" Zon dagsschool om 10 uur in het strandhuisje „Zee en Duin" vlak aan de Noordzijde van restaurant „De Schelp". Haringvangst De gemiddelde haringvangst van de Katwijkse boten bedroeg 23 kantjes. De vangst was aldus: KW. 19 7 k.; KW. 70 50 k.; KW. 129 60 k.; KW. 161 35 k.; KW. 163 16 k.; KW. 168 14 k.; KW. 50 40 k.; KW. 42 60 k.; KW. 43 55 k.; KW. 15 45 k.; KW. 97 55 k.; KW. 110 35 k.; KW. 39 3 k.; KW. 41 50 k.; KW. 49 34 k.; KW. 29 30 k.; KW. 20 55 k.; KW. 32 22 k.; KW. 2 6 k.; KW. 3 7 k.; KW. 5 3 k.; KW. 14 40 k.; KW. 25 6 k.; KW. 138 26 k.; KW. 47 12 k.; KW. 6 30 k.; KW. 23 12 k.; KW. 54 50 k.; KW. 140 40 k.; KW. 22 16 k.; KW. 45 71 k.; KW. 175 50 k.; KW. 67 2 k.; KW. 83 2 k.; KW. 86 20 k.; KW. 167 5 k.; KW. 151 47 k.; IJm. 74 13 k.; IJm. 283 50 k. Trawlers; KW. 159 85 k.; KW. 123 100 k.; KW. 85 70 k.; KW. 74 10 k.; KW. 7 9 k.; KW. 101 100 k.; KW. 48 90 k. Alleen de Postboy Vanmorgen lag alleen de Postboy voor de hal. Het schip voerde 1100 kisten ha ring aan, 20 wijting, 20 schelvis, 50 kabel jauw en kool, 10 makreel en 100 kleine kistjes haring. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 32) Hermantier voelde een opluchting, waar over hij zich schaamde. Hij bewoog zijn tong, zijn mond. Laten we maar gaan, zei hij. Was Maxime daar? Zou men Maxime onder zijn naam begraven hebben? On mogelijk. Nooit zou dokter Méroudy daar in toegestemd hebben Maar dan was het Méroudy niet die gekomen was. Chris- tiane had gejokt. Wacht even! zei Hermantier. Niet zo vlug! Hij struikelde over het grint en moest zich vastklemmen aan de arm van Clé ment. Zijn nek deed hem pijn. Hij hóórde om zich heen de diepe stilte van het kerkhof, nauwelijks verbroken door een licht gemurmel van de cypressen. Hij had de indruk te dromen, de fragmenten van een onsamenhangende puzzle aan elkaar te passen. Men had dus een andere dokter gehaald, een nieuwe. Het zij zo. Men had hem gezegd, dat de stervende Ri chard Hermantier heette. Hoe zou hij heb ben kunnen twijfelen? Hij had de over- lijdensacte getekend. Goed. En verder? Men had de noodzakelijke stukken, de identi teitskaart, het trouwboekje overgelegd; alle papieren waren met die van Chris- tiane beneden in de salon opgeborgen. Een ambtenaar had het overlijden geregistreerd. Zo was het gegaan. Weggevaagd, verdwe nen, de grote Hermantier. De priester had rond de lijkbaar gelopen en het gewijde water gesprenkeld. Requiescat in pace. Hermantier zag het hele dorp langs de weduwe trekken en in Lyon de fabrieken een dag gesloten. Hij hoorde de telefoons op de kantoren, in de woningen, in de openbare cellen Hermantier is dood Ik heb het net gehoord Dat zal heel wat veranderingen brengen!" Want nie mand sprak natuurlijk over de kartel, maar iedereen dacht eraan. Hubert, Chris- tiane, zouden gekocht, vernietigd, tot fi guranten gemaakt worden. De octrooien, de lamp, alles zou geliquideerd worden. Hier is de auto, Mijnheer. Hermantier gaf geen steek om de auto. Hij begon de betekenis van het complot te beseffen. Hubert was bang geweest. Nog enkele weken en de strijd zou definitief begonnen zijn. Onmogelijk om dan nog te rug te trekken, tot een vergelijk te komen met de losgebroken tegenstanders. Daarom had hij er de voorkeur aan gegeven toe te geven, zich aan de kartel te onder werpen en zijn belangen te beschermen. Wat werd alles duidelijk! Christiane had zelf ook de zaak losgelaten en over haar rust onderhandeld. Spijtig voor de blinde! Was hij in ieder geval niet veroordeeld?. Hermantier zakte in elkaar op de kussens. Het schommelen van de auto maakte hem misselijk. Waarom talmde de dood zolang? Daarginds op de begraafplaats had hij moeten toeslaan zonder hem de tijd te laten in al die modder te roeren. De pa pieren die hij sedert maanden getekend had met de gedachte de lopende zaken af te doen, waren dat geen beloften, geen overeenkomsten? Had hij niet zelf zijn aftreden aangekondigd, zijn ondergang vol tooid? Had hij nog wel een cent over na zoveel chèques in vertrouwen getekend te hebben? Iedere vraag barstte uiteen in zijn hoofd, flikkerde op als een zwarte zon. Hij draai de een raampje open, maar de lucht was vervuld met te veel geuren, met te veel leven. Ditmaal had hij de partij werkelijk verloren. Hij was niets meer, niets, zelfs geen levend mens meer. Hij kon niets meer doen. Schrijven? Men zou zijn brieven on derscheppen. En bovendien aan wie schrij ven? Om wat te verklaren? Hadden de kranten niet overal aangekondigd dat hij dood was? Hadden zij zijn foto niet gepu bliceerd met een korte levensbeschrijving? Wie zou zich hem morgen nog herinneren? Misschien zou men over Maxime praten in de bars en in de coulissen van de kleine theaters. Maar wie zou er kunnen gissen wat er gebeurd was? Iedereen wist dat Maxime een onstandvastige knaap was, een bohémien, in staat om maanden lang te verdwijnen. Maxime zou zelf ook spoe dig vergeten zijn. Er was niets aan te doen. Als mijnheer wil uitstappen. De auto reed niet meer. Clément gaf hem een hand om hem te helpen en Her mantier slaakte bijna een kreet, want hij, Clément, hij wist de waarheid. Waarom had hij gezwegen? En Marceline? Zij wa ren medeplichtigen Men had hen gekocht. Zij zouden niet praten. Hermantier voelde het cement onder zijn voeten. Dank je.Ik kan wel alleen naar binnen gaan. Hij volgde het tuinpad, maar was dat het tuinpad wel? Was hij niet opnieuw verdwaald in de wirwar van de doolhof? De wereld om hem heen was als een ver rot, afzichtelijk decor. En overal wezen onzichtbare wezens met hun vingers naar hem. Hij hoorde achter zich miauwen. Hij zou vlugger hebben willen lopen. Hij was op het punt, waarop de meest geharde gratie vraagt. En Christiane had dat goed gevonden! Zij had zich voor dat verschrik kelijke spel geleend!Zijn vingers stootten tegen de ruiten van de veranda. In zijn verwarring had hij de deur gemist en moest hij met zijn voet en zijn hand tasten. Iemand liep door het vertrek. Ben jij dat, Marceline? Ja, mijnheer. Waar is mevrouw? Zij is Een pauze. Hij dacht dat zij zou zeggen: „zij is bezet," maar Marceline vervolgde: Zij is in haar kamer. Ik zal haar roepen. Neen, neen! Stoor haar maar niet. Hij liep weer verder met zijn wankele gang, klom de trap op. Hij moest op de laatste trede gaan zitten en wierp zijn be lachelijke hoed, die goed voor een ge- pensionneerde was, achter zich in de gang. Machinaal zette hij zijn bril af en maakte die schoon. Het huis was koel, rustig, inge slapen tussen de bloemen. Het deed er niets toe. Als Christiane sliep, zou hij haar wekken. Het ogenblik was aangekomen om vrijuit te praten, om een eind te maken aan die kwellende vermoedens. Hij stond op, zocht met zijn vingertoppen de muur. Wat zou zij wel kunnen bedenken om zich te verdedigen? Om het graf te verklaren? Hij bleef voor de deur staan. Neen, zelfs het medelijden zou niets verklaren. Het medelijden durft in de leugen niet zo ver te gaan. Hij klopte en duwde zonder te wachten de deur open. Hij hoorde een verstikte kreet. Mijn hemel, Richard, waar kom jij vandaan?Ben je ziek? Ik zal wel vuurrood en verschrikkelijk om te zien zijn", dacht Hermantier. Door een schurend geluid op het parket begreep hij dat zij een fauteuil bijschoof. Hij wei gerde hem met een gebaar van zijn hand. Ik kom van het kerkhof, zei hij. Bij toeval heb ik het opschrift aangeraakt. Ik heb het gelezen. Heb je het gelézen? Ja. Arme Richard. Hij was zelf erg opgewonden en durfde de zinnen niet meer uit te spreken, die hij voorbereid had. Uiteindelijk accepteerde hij alles, nu hij tegenover Christiane stond. Alles, behalve bedrogen te worden. Zij had dus nooit begrepen, dat als zij de eerste stap had willen doen. Richard! Neen, fluisterde hij, zwijg. Ik weet wat je wilt zeggenLauthier had je opge dragen de waarheid voor mij te verbergen. Ik mocht niet meer in Lyon terugkomen, nooit meer. Ik was voortaan niet meer in staat de fabriek te leiden Maar. Zwijg maar! Je hebt me behandeld als een mannetje zonder verantwoordelijk heid. Niet waar. Je vergist je, Richard. Het beste bewijs is dat wij je bij ons gehouden hebben. Lauthier wilde je in een zenuw inrichting laten onderbrengen. Is dat een reden om Je weet niet allesLuister alsje blieft rustig naar mijGa zitten Ik zie liever dat je zit. Goed dan. Lauthier vreesde niet alleen voor je.gezondheid. Maar ook voor ons. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6