Bos- en heidebrand op Noord-West Veluwe Weerbericht Parijs raadt Grandval aan zijn officiële rondreis te staken Felste natuurbrand sinds 1945 Brandstichting Geen geheim accoord in Genève gesloten, zegt Eisenhower Duitse pers en de socialisten achten de eenheid in gevaar Hernieuwde strijd in Hongarije tussen „links" en „rechts" *1 Haarlems Dagblad Twintig doden gevallen bij onlusten tijdens zijn intocht in Meknes Overleg tussen Amerika en communistisch China Formatie in Djakarta moeizaam begonnen Volgens de Amerikaanse president is Kroesjtsjev de belangrijkste Rus Bosbrand bij Vierhouten achter munitiedepot Adenauer wil niet met Oost-Duitsers aan toekomstig beraad deelnemen Sovjet-leiders bezoeken Oost-Duitse fabrieken Het woord is aan. Moskou zou aansturen op de val van de radicale communist Rakosi Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Besprekingen over gevangenen op 1 Augustus in Genève Noch West noch Oost wenst oorlog, zegt Kroesjtsjev Cyprus op UNO-agenda Termieten bedreigen dorp in Italië met ondergang Giftige motten maken in Japan vele slachtoffers Boerderijbrand in Mijdrecht Weerrapport 7 0e JAARGANG No 14 Kenne>«terlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. DINSDAG 26 JULI 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 166 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad (Van onze correspondent in Parijs) Twintig doden en 75 gewonden zijn er gisteren in Meknes gevallen tijdens de in tocht van de resident-generaal Grandval. Ook in deze Marokkaanse stad, die onge veer 50.000 inwoners telt, en die als cen trum van het kunstambacht en van het toe ristenverkeer bekend staat, zijn winkels van Joodse Marokkanen in brand gestoken, is een Franse kliniek geplunderd en zijn auto's beschadigd. Ditmaal heeft ook een aantal Franse journalisten, dat naar de stad was gekomen om de intocht bij te wonen, het moeten ontgelden. Het waren ook nu weer kleine groepen jeugdige fana tici, die de gelegenheid hebben aange grepen om te demonstreren. Zij droegen Marokkaanse vlaggen met zich mee en portretten van de afgezette sultan. Zij be toogden echter niet tegen Grandval. Op een gegeven ogenblik schijnt de be trekkelijk geringe politiemacht echter ner veus te zijn geworden, en toen de demon stranten met stenen wierpen, heeft zij enige salvo's gelost, met het ongelukkige gevolg, dat er doden vielen. Toen daarna de woe dend geworden bevolking ging opdringen, werd de auto van Grandval van de wagens, waarin zijn gevolg had plaats genomen, gescheiden. Ruiten werden ingeslagen en de inzittenden werden gestompt, geslagen en verwond. Sommigen ontkwamen door met grote snelheid door te rijden, anderen moesten door de politietroepen worden be vrijd. Auto's van Europeanen werden in brand gestoken. Hoewel Grandval in zijn toespraak tot de Pasja van de stad met nadruk verklaarde dat hij zich door dergelijke georganiseerde ongeregeldheden niet zou laten weerhou den bij het voortzetten van zijn bezoek aan andere steden en bij het volbrengen van zijn missie, heeft hij op advies van Parijs toch van zijn intocht in Fez moeten afzien. Men wil het telkens weer oplaaien van de hartstochten van de Marokkaanse bevol king vermijden. Oplossing gezocht De besprekingen tussen de leidende po litici, de huidige sultan Ben Arafa, El Glaoui, de Pasja van Marakkesj en grijze eminentie van het land, en Si Bekkai, zijn voortgezet. Naar het heet is thans ook El Glaoui tot de overtuiging gekomen dat er een oplossing van de dynastieke kwestie dient te worden gevonden. Gezien de be- (Reuter) De Verenigde Staten en Com munistisch China zullen op 1 Augustus te Genève op ambassadeursniveau een be spreking voeren over de repatriëring van burgers en de regeling van „bepaalde kwesties" die tussen de beide landen be staan. De overeenstemming tot het houden van de bespreking is het gevolg van over leg van Britse diplomatieke kanalen. Het voornaamste Amerikaanse doel is vrijlating te verkrijgen van ongeveer vijf tig Amerikaanse burgers, onder wie vijf tien mannen van de luchtmacht. Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat een en ander niet betekent, dat communistisch China erkend wordt en minister Dulles heeft ge zegd dat er niet zal worden gesproken over de kwestie-Formosa. Senator George, de voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van de Senaat, verklaarde tegenover verslaggevers dat minister Dulles Maan dag op een besloten zitting van de com missie, verklaarde dat geen besprekingen zullen worden gevoerd over onderwerpen, waarbij een derde partij is betrokken met andere woorden geen onderwerpen, waarbij de Chinese nationalisten zijn be trokken". sprekingen die Si Bekkai de laatste dagen voert, kan men daaruit afleiden dat hij binnen korte tyd het hoofd van de Marok kaanse regering zal worden. Men neemt aan dat naast de huidige sultan een re- gentschapsraad zal worden ingesteld. Morgen zal premier Faure de commissie van buitenlandse zaken van de Assemblee Nationale inlichten over de besprekingen te Genève en over de toestand in Noord- Afrika. Vrijdag zal hij in de Assemblée een verklaring afleggen over de Franse politiek in Noord-Afrika in het algemeen en men neemt aan dat hy by die gelegen heid uitvoerig zal spreken over Marokko. Faure's positie is door het verloop van de Geneefse conferentie versterkt en het ziet er niet naar uit dat hij veel critiek zal on dervinden tenzy in Noord-Afrika een op zienbarende wending in de loop der ge beurtenissen zou komen. (AFP) In het Algerijnse Aurèsgebergte zijn Maandag vyf vogelvrij verklaarden ge dood en vijf gevangengenomen, terwijl eveneens zeven personen werden gegrepen, die de opstandelingen van voorraden voor zagen. DJAKARTA (PIA) De Indonesische vice-president Hatta is begonnen met het horen van de leiders van de politieke par tijen. De Masjumi, de PNI, de PIR (groep Hazairin), de PIR (groep-Wongsonegoro), de PKI, de PSI en de PRN zijn vandaag geraadpleegd. De algemene voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir, zei, dat er nu niet alleen een kabinetscrisis, doch. ook een gezagscrisis is. Een hoopvolle weg noemde hij een presidentieel kabinet, waartoe de bestaande juridische bezwaren zeker overwonnen kunnen worden. De partijvoorzitter van de PNI, Mangunsar- koro pleitte voor een kabinet met een zo breed mogelijke parlementaire steun. Hij kon niet instemmen met een presidentieel kabinet. Mr. Wongsonegoro van de PIR heeft een parlementair zakenkabinet voorgesteld, dat de kwestie van het leger, de verkiezingen, de veiligheid en de cor ruptie kan oplossen. De groep Hazairin van de PIR wil twee formateurs aanwijzen, waarvan Hatta er een is. Als Hatta wei gert, zal men pas een tweede voordragen. Deze groep wenst niet, dat Hatta als premier fungeert, doch slechts als forma teur. Het leger heeft in een verklaring gezegd dat bepaalde groepen honderd duizenden rupiahs aan enige officieren hadden gebo den, teneinde de gaafheid van het leger te breken. De legerleiding zal te zijner tijd een chronologisch overzicht uitgeven van hetgeen rond 27 Juni gebeurde. Een zware strijd werd gevoerd door omwonenden, vacantiegangers en militairen tegen de allesverslindende vlammen, die gretig oversloegen van struik tot struik en moeilijk te stuiten waren. Een enorme bos- en heidebrand heeft Maandagmiddag een groot gedeelte van de Noord-West-Veluwe, ongeveer begrensd door de vierhoek Vaassen, Elspeet, Nun- speet en Epe geteisterd, 's Middags om streeks half drie werd een begin van brand ontdekt te Ernst op de Hooge Woes te en het vuur verplaatste zich vandaar met grote snelheid in Noord-Oostelyke richting, daarby aangewakkerd door de felle wind. Brandweren uit talryke Veluw- se gemeenten, waaronder Apeldoorn, Epe en Nunspeet, haastten zich naar de brand, maar zy stonden voor een schier onuit voerbare taak. WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Eisenhower heeft Maandag op het Witte Huis 25 leiders van de democratische en de republikeinse partij in het Congres verslag uitgebracht over de conferentie. Volgens zyn perschef, Hagerty, gaf de pre sident als zijn mening te kennen, dat „het klaarblijkelijk de oprechte wens van de Sovjet-delegatie is in de toekomst de we reldproblemen in een atmosfeer van vrien delijkheid en bereidwilligheid te bespre ken". Eisenhower noemde deze gang van zaken een „hoopvolle ontwikkeling", doch „dit rechtvaardigde nog niet een verzwak king van de maatregelen voor de weder zijdse beveiliging van de vrije wereld". Hij zeide niet te verwachten, dat de Sovjet-Unie zijn aanbod ter zake van het uitwisselen van militaire gegevens, dat reeds van de zijde van rechtsgeoriënteerde republikeinse kringen in Washington is ge- critiseerd, zal aanvaarden. De president gaf voorts de verzekering, dat te Genève geen geheime overeenkomst is gesloten of geheime stukken zijn geparafeerd. Naar zijn mening is partijsecretaris Kroesjtsjev de belangrijkste man in het Kremlin. Eisenhower heeft voor de Amerikaanse radio en televisie gezegd, dat men niet de waan moest koesteren, dat in één week van vriendschappelijke onderhandelingen en besprekingen de vraagstukken die voort vloeien uit de diepe en brede kloof tussen Oost en West, geheel opgelost konden wor den. De partijen hebben elkander de ver zekering gegeven in het onderling contact een nieuwe geest van verzoening en samen werking na te streven, aldus Eisenhower. De toetssteen van de pogingen van de Grote Vier tot beëindiging van de koude oorlog zal de herfstconferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken zijn. Hun oe- langrijkste taak zal zijn het omzetten van de algemene verklaringen van de rege ringschefs te Genève in nauwkeurig om schreven overeenkomsten. De grootste mo gelijkheid tot overeenstemming te Genève lag op het terrein van vermeerdering van de contacten tussen Oost en West, aldus Eisenhower. De president zeide, dat er meer begrip tussen en eenheid onder de landen van de NAVO is. Beide partijen schijnen in toe nemende mate in te zien, dat een atoom oorlog het einde van de mensheid kan betekenen. Men is er zich van bewust, dat er onderhandeld kan worden zonder pro paganda, bedreigingen en scheldwoorden. De wereld is zich, aldus de president, er beter van bewust, dat de Verenigde Staten zover zullen gaan ter verkrijging van vrede als in overeenstemming is met hun begrip van fatsoen, rechtvaardigheid en recht. Met nevelwagens, tankwagens, schop pen en takkenbossen bestreed men het vuur. Honderden vacantiegangers en mi litairen, waarvan de laatsten bovendien nog met buldozers werkten, assisteerden de brandweermannen. Het was uitermate moeilijk het vuur, dat soms op vier of vijf plaatsen tegelijk opvlamde, te bestrijden. Het verplaatste zich in de richting Tonge ren en Vierhouten en op dat moment was reeds een grote oppervlakte heidegrond, eigendom van prinses Wilhelmina, een prooi der vlammen geworden. Even werd nog gevreesd dat een gedeelte van de kroondomeinen gevaar zou lopen, doch zo ver is het vuur niet gekomen. Het duurde tot ongeveer zeven uur 's avonds alvorens men het vuur meester was. Boven het ter rein van de brand ontwikkelde zich een wolkendek van rook, dat nu en dan zo dicht was dat de zon er door werd ver duisterd. Eén der nevelspuiten is bijna een prooi der vlammen geworden, doordat de wagen in een kuil terecht kwam en daaruit slechts met heel veel moeite kon worden verwijderd. In totaal zijn waarschijnlijk ongeveer 300 ha heide en jonge dennen in de vlam men verloren gegaan. Het gebied, waarin de branden er werden drie afzonder lijke vuurhaarden gesignaleerd hebben gewoed bestreek een veel groter oppervlak. De afgebrande gronden waren eigendom van de N.V. Tongeren, van de stichting „Het Geldersch Landschap" en de stich ting „Feithenhof". Voorts brandde wat hei van het kroondomein af. Dankzij het feit, dat daar ter plaatse het vuur tot stilstand werd gebracht, bleef het gebied in de rich ting Vierhouten, waar veel huizen in het bos staan, voor de vlammen gespaard. Twee villa's op het grondgebied van „Het Geldersch Landschap" konden met moeite worden behouden. De brandweerautoriteiten, die betrokken zijn geweest bij het blussingswerk achten de mogelijkheid van kwaadwillige brand stichting niet uitgesloten. Men kan name lijk niet verklaren hoe het mogelijk was dat de brand in drie haarden tegelijk woedde. De brand was de ernstigste sinds de oorlog. Omstreeks half acht Maandagavond is een bosbrand gemeld, die woedde achter het munitiedepót van een van de kazernes in Vierhouten. De bosbrandweer was snel ter plaatse en kon het vuur spoedig doven. BONN (ANP) Zowel dr. Adenauer als de West-Duitse oppositiepartij hebben de resultaten van de Geneefse conferentie ge. waardeerd als een belangrijke bijdrage tot verbetering der atmosfeer in de grote po litiek. Veel verder gaat evenwel de over eenstemming in de opvatting van regering en oppositie niet. Terwijl dr. Adenauer het toejuicht dat de Westelijke mogend heden ten aanzien van het Duitse vraag stuk een eensgezinde houding hebben be waard, leggen de socialisten nadruk op het gevaar dat de Duitse eenheid bij de komende onderhandelingen op de achter grond gedrongen kan worden. De bonds kanselier wil voorts de mogelijkheid van een deelneming van de twee Duitse repu blieken aan het verdere beraad liever om zeilen, terwijl de socialisten van mening zyn, dat deze mogelijkheid in elk geval aangegrepen dient te worden. Dr. Adenauer had al zijn waarnemers ter conferentie en zijn naaste medewer kers naar Mürren in het Berner Oberland geroepen, waar hij een zesweekse vacan- tie geniet. De besprekingen zullen daar ook vandaag worden voortgezet, waarna minister Von Brentano Woensdag in Bonn verslag zal uitbrengen voor de buiten landse commissie van de Bondsdag. De vier mogendheden hebben volgens Adenauer het Duitse probleem tot basis van een stabilisering van Europa gepro clameerd en de verdere ontwikkeling moet met geduld tegemoet worden gezien. Het verloop der conferentie heeft klaarblijke lijk geen invloed gehad op de bereidheid van dr. Adenauer, gevolg te geven aan de uitnodiging naar Moskou te komen. Hij liet zelfs doorschemeren, dat hij nog voor de Octobercon'ferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken deze reis wenst te ondernemen. „Het zou niet hoffelijk zijn zo lang te wachten", zo zei hij. Weinig geestdrift toonde de kanselier daarentegen voor de Russische suggestie om de beide Duitse regeringen bij de ver dere besprekingen te betrekken. Voorlopig kunnen de vertegenwoordigers der grote vier het wel zonder Duitsers stellen. Voornamelijk in dit opzicht wil de socia listische oppositie in West-Duitsland Ken nelijk meer. De bondsregering dient vol gens de socialisten in elk geval van zulk een kans gebruik te maken, zonder daar mee afstand te doen van haar standpunt, dat de regering der Sovjet-zóne politiek en juridisch niet kan worden erkend. Ook de socialisten hebben uit'de conferentie geconcludeerd, dat de „onverbrekelijke samenhang" van Duitse eenheid en Euro pese veiligheid op de achtergond gedron gen zal worden. „Deze ontwikkeling is het resultaat van de politiek de bondsregering die de bondsrepubliek onder alle omstan digheden tot een deel van NAVO te ma ken. De bewering der bondsregering, dat de invoeging van de bondsrepubliek in de NAVO de hereniging gemakkeijker zou ma ken, is weerlegd", aldus de socialistische partijleiding Neutralisatie De socialisten zien door de conferentie hun opvatting bevestigd, dat de status quo slechts overwonnen kan worden wanneer beide delen van Duitsland bereid zijn uit de militaire pacten van Oost en West te treden. Daarom pleit de socialistische op positie voor een internationale status van een verenigd Duitsland, „die de toestem ming van alle vier de grote mogendheden tot het herstel van een verenigd Duitsland en zijn deelneming aan een veiligheids systeem mogelijk zouden maken". BERLIJN (Reuter) Premier Boelga- nin en de eerste secretaris van de Russi sche communistische partij. Kroesjtsjev, die op het ogenblik een bezoek brengen aan Oost-Duitsland, hebben Maandag steden en dorpen in het industriedistrict van Halle bezocht. Zij werden begeleid door premier Grotewohl. de minister voor de zware industrie, Fritz Selbmann, en een aantal leiders van de Oost-Duitse com munistische partij. Kroesjtsjev verklaarde tegenover ar beiders te Bernburg: „Rusland zal nooit instemmen met een oplossing van de Duitse kwestie als deze niet is verkregen met deelneming van Duitsland". Noch het Oosten, noch het Westen wenst oorlog, zo zei hij. Positief resultaat Van de Westelijke mogendheden kan niet worden verwacht, dat zij de Parijse verdragen over herbewapening van Duits land intrekken of instemmen met terug trekking van West-Duitsland uit de NAVO, aldus radio-Moskou. Volgens een politiek commentaar van de zender dienen de twee militaire bondgenootschappen in Europa een niet-aanvalsverdrag te sluiten, waar na de bondgenootschappen moeten worden ontbonden en vervangen door 'n algemeen Europees veiligheidsverdrag. West-Duits land zou dan afzien van herbewapening, waarmede de belangrijkste hinderpaal voor herstel van de Duitse eenheid uit de weg zou zijn geruimd. In het commentaar, dat in het Duits werd uitgezonden, werd verder gezegd, dat de gedachtenwisseling te Genève over hereniging van Duitsland een positief resultaat heeft opgeleverd, al werd dan ook geen overeenstemming over de eenwording bereikt. (UP) Boelganin werd Zondag bij zijn aankomst in Oost-Berlijn begroet met een Pruisische parademars, gespeeld door een kapel van de Oost-Duitse Volkspolitie. Deze mars was destijds een favoriet mu ziekstuk in Hitler's Wehrmacht. Ook in de Duitse pers vindt de onge rustheid, die de socialisten uiten, een dui delijke weerspiegeling. Zo gelooft de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", dat ae Russen de West-Duitse bewapening een voudig als deel der Amerikaanse politiek hebben aanvaard. Daarvoor in ruil wei geren zij de hereniging van Duitsland, al dus het blad De Münchense „Süddeutsche Zeitung" concludeert, dat in Genève „alle dromen van Bonn om een grote mogendheid te worden, vervlogen zijn" en dat de West- Duitse staat voortaan bescheidener am bities zal moeten hebben. „Veel zal op nieuw moeten worden doordacht, niet op de laatste plaats de vraag welke rol en welk doel een Duitse bewapening nog kan vervullen, wanneer de beide wereldmach ten zich opmaken ernst te maken met de ontwapening". Op verzoek van Griekenland is, ondanks de Engelse oppositie, de toekomst van het eiland Cyprus geplaatst op de agenda van de Algemene Vergadering van de UNO, doch de Griekse ambassadeur bij de UNO, Palamas, sprak tegelijkertijd de hoop uit dat een conferentie welke op 29 Augustus te Londen zal aanvangen vooralsnog een bevredigende polossing voor de toekomsti ge status van dit Middellandse Zee-eiland zal brengen, zodat dan de noodzaak van een bespreking in de UNO zou wegvallen. Griekenland bracht de kwestie Cyprus het vorige jaar voor de UNO, doch met 50 stemmen tegen 0 bij 8 onthoudingen werd toen besloten dat deze kwestie niet ter zake doende was en dat zij niet zou worden be sproken. (United Press). DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Napoleon: Als de wapens worden gestrekt, begint de strijd der geesten. ORIAGO (United Press) Italiaanse autoriteiten hebben meegedeeld, dat vraat zuchtige termieten het dorp Oriago bij Venetië met de ondergang bedreigen. Deze mierachtige insecten met hun krachtige, alles vernielende kaken zijn alle 400 hui zen van het dorp binnengedrongen. Geen dakspant of kruisbalk blijft gespaard. De inwoners van het dorp hebben de hulp in geroepen van deskundigen. Deze hebben tot dusverre echter geen afdoende oplos sing gevonden. TOKIO (United Press) Motten, die een giftige stof op hun vleugels hebben, heb ben in de maand Juli in Japan 219 slacht offers gemaakt. De licht-gele insecten kwamen begin deze maand in grote getale de stad binnen. Mensen, die in aanraking komen met het stof op de vleugels van deze motten, worden ernstig ziek. Tot dus verre zijn de Japanse medici er nog niet in geslaagd een anti-stof tegen het gif te vinden. Stoffelijk overschot gevonden In een ravijn op de helling van de vul kaan de Etna op Sicilië is het stoffe lijk overschot gevonden van de 43-jarige jager Alfio Coco die twee jaar geleden spoorloos verdween uit het stadje Giarre aan de voet van de berg Men. Vermoedt wordt dat hij bij het afdalen een hart aanval heeft gekregen. (Van onze correspondent in Wenen Steeds duidelijker beginnen zich in de leiding van de communistische partij van Hongarije twee richtingen af te tekenen. De uiterst linkse vleugel onder aanvoering van Rakosi en Gerö heeft na de uitschake ling van de gematigde Nagy de macht aan zich getrokken en is kort geleden begon nen een radicaal bezuinigingsprogramma in te voeren. Volgens Rakosi zouden arbeiders en boe ren zodanig misbruik hebben gemaakt van Nagy's slappe houding, dat de staat on noemlijke schade heeft opgelopen. Daarom zijn de arbeidsnormen met een derde ver hoogd en de lonen dienovereenkomstig verlaagd door de premies af te schaffen, die Nagy voor bijzondere prestaties had ingevoerd. Ook de boeren krijgen nu de harde hand te voelen. Al worden zij nog niet met geweld gedwongen zich bij het kolchosen-stelsel aan te sluiten, toch zijn ze nu verplicht hun gehele opbrengst aan de staat af te leveren, ook dat deel van de producten dat zij vroeger voor eigen ge bruik mochten achterhouden. Deze radicale verscherping heeft veel kwaad bloed gezet, niet alleen bij de ge wone arbeiders en boeren, maar ook bij de zogenaamde rechtervleugel van de com munistische partij, grotendeels bestaande uit jonge communistische leiders van boe renafkomst. Tot deze gematigde en meer nationaal ingestelde groep schijnt ook Bela Szalai te behoren die als minister van de lichte industrie in het Cominform-blad een aanval heeft gedaan op Gabor Peter. Deze vroegere leider van de geheime staatspolitie, die intussen tot vijftien jaar tuchthuis is veroordeeld, wordt aan de kaak gesteld als de Hongaarse Beria, die de vervreemding tussen Hongarije en Joe goslavië op zijn geweten heeft. Eerherstel voor Titoistea? Men vewacht dat deze groep een her ziening zal eisen van het proces tegen de vroegere „Titoïsten" in Hongarije. Wan neer dat gebeurt zal ook de rol van Ra kosi ter sprake moeten komen die onder andere de terechtstelling van Rajk en van zijn „samenzweerders" heeft doorge dreven. Dezelfde groep schijnt ook het intiatief te hebben genomen in de mildere behandeling van kardinaal Mindszenti, terwijl Rakosi in het officiële partijblad „Szabad Nep" nog steeds doorgaat met zijn aanvallen tegen godsdienst en kerk. Er schijnt zowel in de publiciteitsorgra- nen als achter de schermen van de partij een strijd te zijn uitgebroken tussen „links" en „rechts". Terwijl Rakosi elk spoor van een meer nationale koers als verraad aan Moskou veroordeelt, beroept de rechtervleugel zich op het jongste be leid van het Kremlin, dat in Belgrado alle vroegere stroefheid heeft afgelegd en Tito in ere heeft hersteld, waarin een erken ning van het nationale beleid in commu nistische geest zou zijn opgesloten. Bepaalde kringen in Boedapest, die tus sen de twee vleugels in staan, huldigen de opvatting dat Moskou althans voorlopig de rechter vleugel ondersteunt en dat het niet tevreden is met Rakosi die de tekenen des tijds niet zou begrijpen en veel te stroef is gebleven. Men vermoedt dat Moskou Rakosi zover laat gaan in zijn radicale verblinding dat hij in een onmo gelijke situatie komt, zodat men hem ge makkelijker kan laten vallen. Er zijn zelfs waarnemers in Boedapest, die geloven dat Nagy weer terug zal komen. Gezien de „dynamische politiek" van Moskou uit de jongste tijd, lijkt dit niet onmogelijk. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebroken in de schuur van de kapitale hofstee van de gebroeders Van Muijers in de Amstelhoek, gemeente Mijdrecht. De brandweer uit Am stelhoek, die spoedig ter plaatse was, vroeg onmiddellijk assistentie van de brandweer van Mijdrecht. Met negen stralen werd de vuurzee bestreden en tenslotte bedwongen, eer de vlammen zich meester konden ma ken van de aangebouwde woning. Behalve de stallen voor het vee en het pas gewonnen hooi bevonden zich in de schuur een aantal landbouwmachines en een trekker. Alles werd een prooi der vlam men. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De gebroeders Van M. waren verzekerd. (van hedenmorgen 7 uur) Ob weers- ■O -O 4* K* toestand SC s u M ra 6 es O O - zS Stockholm onbewolkt N 5 22 0 Oslo onbewolkt N 3 30 0 Kopenhagen onbewolkt NNO 7 22 0 Amsterdam onbewolkt O 3 25 2 Londen zwaar bew. NNO 5 25 0 Luxemburg zwaar bew. NO 8 23 0 Parijs onbewolkt N 5 26 0 Bordeaux zwaar bew. W 2 26 0 Grenoble regenbui windstil 28 1 Nice licht bew. NW 4 28 3 Locarno regen windstil 28 20 Berlijn onbewolkt NNO 3 22 1 Frankfort zwaar bew. NO 5 24 0 München zwaar bew. ONO 2 21 0 Wenen licht bew. NO 3 23 0 Innsbruck motregen windstil 23 0,2 Rome half bew. ZO 10 31 0 Ajaccio zwaar bew. ZZW 4 29 0 Mallorca half bew. windstil 35 0 Neerslag laatste i* uur COOO(XXXCOCCCCCCOOCOOCCCCOCCOOOOCOC<»C«CCCO<XCOCOCCOOOOC Wereldbank helpt Afrika De Wereldbank heeft in beginsel haar medewerking toegezegd aan de financie ring van het enorme hydro-electrische pro ject van Kariba, dat 85 millioen pond ster ling zal kosten. In de Zambesirivier zal een meer gevormd worden van ongeveer 250 kilometer lengte en 50 kilometer breedte stroomafwaarts van de Victoria- watervallen. ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later meer be wolking en hier en daar een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 27 Juli Zon op 4.54 uur, onder 20.42 uur. Maan op 14.54 uur, onder 23.28 uur. Maanstanden 26 Juli 16.59 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 Juli Hoog water: 8.17 en 20.45 uur. Laag water: 3.54 en 16.09 uur. Woensdag 27 Juli Hoog water: 9.12 en 21.41 uur. Laag water: 4.37 en 16.55 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1