Don Sturzo legt de feilen der Italiaanse democratie bloot Havenberichten Kort en bondig Meer vacantiegangers reizen per trein dan vorig jaar Profeet van slangencultus na beet van gifslang overleden VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Schedels van 23 Medici komen niet te kijk te staan Meijer, Tielrooy en Dukel kampioenen bij D.C.IJ. Partijen oefenen te grote invloed uit in zaken die de regering aangaan Concurrentie voor busondernemingen Zeventigjarige dertiende slachtoffer Tombes in de San Lorenzo te Florence moeten opnieuw geopend worden 9 Afscheid kapelaan J. Dekker te Beverwijk Wintercompetitie ten einde VRIJDAG 29 JULI 1955 (Van onze correspondent te Rome) „Aan onze parlementaire democratie ontbreken de theoretische grondslag en een gevestigde politieke overlevering, en erger nog, de gewoonte om eigen begrensdheid ruiterlijk te erkennen. Eerbied voor de bevoegdheden van anderen, de ware zin voor de rechtsstaat zijn voor velen nog zinledige woorden. Na acht jaren wordt het tijd dat wij ons bezinnen op de grondwet en ons met kracht verzetten tegen de veldwinnende overmacht der partijen". Deze ernstige woorden werden gesproken door de oudste en misschien wel de belangrijkste senator van Italië, de 85-jarige Don Luigi Sturzo. Don Sturzo is de enige geestelijke, die zitting heeft in het Italiaanse parlement, waartoe hij niet werd gekozen (de gewoonte verbiedt dat geestelijken zich in Italië verkiesbaar stellen voor Kamer of Senaat), maar levenslang benoemd door president Einaudi. Het Italiaanse staatshoofd heeft namelijk het recht een klein aantal uit blinkende personen tot senatoren te benoemen. Don Sturzo, Siciliaan (politici, wijsgeren en rechtsgeleerden zijn in Italië vaak Zui derlingen) is een socioloog en wijsgeer van internationale faam. HU richtte onmiddel- lük na de eerste wereldoorlog de Rooms- Katholieke VolkspartU op, die in korte tüd de sterkste partij van het land werd. Na de fascistische staatsgreep droeg hij op raad van het Vaticaan zün bevoegdheden als partijleider over aan een driemanschap onder leiding van De Gasperi en in 1924 ging hij in ballingschap. Te Parijs, Londen en New York bleef hU werkzaam voor de Italiaanse vrijheidsgedachte. Ten slotte groeide hU boven Italië uit tot een der voornaamste voorvechters, zo niet de voor naamste, van een werelddemocratie op Christelijke grondslag. Begin 1940 richtte hij te Londen de In ternationale Christen-Democratische Unie op, waarvan hij niettegenstaande zün hoge leeftijd nog steeds vice-voorzitter is. Voor de Itadiaanse christen-democraten is de broodmagere, vergrijsde pater, een persoon van de allergrootste betekenis. In zijn rede voor de Senaat heeft hij aan de regering-Segni een lange en vruchtbare werkzaamheid toegewenst. Wat hij echter zeide over de wijze, waarop de minister- crisis is ontstaan en werd opgelost, behoudt zijn waarde ook nu de nieuwe regering het vertrouwen der beide Kamers heeft gekre gen. Het zijn de weldoordachte woorden van een der zeer weinige Italianen, die door en door vertrouwd zijn met de demo cratische gebruiken, zoals die vóór het fascisme bestonden en die daarnaast gron dig studie heeft gemaakt van de politieke tradities in andere landen. Onmogelijk compromis Met grote helderheid heeft Don Sturzo de parlementaire geschiedenis van Italië na de bevrijding geschetst. Gekomen tot de nieuwste gebeurtenissen, noemde hij als voornaamste oorzaak van de crisis-Scelba de verzwakking van diens positie ten ge volge van het compromis met de rechts- liberalen inzake de pachtovereenkomsten. Kort daarop werd de nieuwe president der republiek gekozen. Had de regering toen moeten aftreden? De grondwet schrijft dit niet voor. Het besluit van Scelba om for meel af te treden, al was het misschien niet gracieus wat de vorm betreft, gaf uit drukking aan de behoeften van het politiek moment. Er bestaat echter in de Italiaanse politiek sedert 1944 volgens Don Sturzo een element dat volkomen in strijd is met de heden daagse staatsopvatting. De ministers be schouwen zich als gevolmachtigden van hun partij en trachten in de regering de zienswijze van hun partij of zelfs van een bepaalde groep in die partij, te doen zege vieren en dus aan de ganse natie op te dringen. Daaruit spreekt, zo betoogde Don Sturzo voor de ademloos toeluisterende Se naat, een volkomen onjuist inzicht' in het wezen der partijen en dit is een der hoofd oorzaken van de grote moeilijkheden,waar mee Italië sedert jaren te kampen heeft. „De partijen dienen voor tal van zaken die het democratisch stelsel van nut zijn, maar zij mogen zich nimmer aanmatigen te treden in de rechten van de regering, van de parlementaire commissies of van de beide kamers in zaken die grondwette lijk vallen onder de bevoegdheid van de uitvoerende macht. De partijen hebben hun programma's, waarop de candidaten gekozen worden, maar eenmaal gekozen, vertegenwoordigen zij het volk en niet de partij en van dat ogenblik af dragen zij een zedelijke en politieke verantwoorde lijkheid, die hen bindt aan de staat en die maakt dat ieder hunner persoonlijk vol gens eigen geweten zich verantwoordelijk heeft te beschouwen voor de gang van de nationale zaak". Onduldbare inmenging Don Sturzo wees er op dat Italië juist omdat het zo laat zyn politieke eenheid heeft gekregen, zich uiterst moeizaam een grondwettelyke traditie heeft verwor ven, die weer verloren ging toen het fascisme de volksvertegenwoordiging ver nederde tot een inhoudloze schim. Na de bevrijding kreeg men de bevrydingscomi- té's, die hun gevolmachtigden aanstelden by de regering, hetgeen stellig niet strookt met de regels van het democratische spel, al kon het desnoods worden geduld zo lang er nog geen parlement bestond. Nu is er evenwel een parlement en we zien hoe het te kampen heeft met inmenging van de partijbesturen. Onder grote belangstelling heeft kape laan J. Dekker, die tot pastoor is benoemd in de Parochie van Q.L. Vrouw van Lour- des te Zuidermeer, afscheid genomen van Beverwijk. In zijn afscheidswoord zei pas toor Vollebrecht onder meer: „Ik feliciteer u met deze eervolle benoeming. Ik heb wel eens een grapje gemaakt, dat hij in onze parochie zijn 25-jarig feest als kapelaan zou vieren, maar het is hem van harte ge gund, dat hij pastoor is geworden in zo'n mooie parochie. Meer dan zes jaren heeft pastoor Dekker zijn werk als kapelaan in onze parochie gewetensvol gedaan. Het werk dat hem was opgedragen had steeds zijn volle belangstelling en liefde. Daarom hartelijk dank en Gods rijkste zegen over de pastorale arbeid". Pastoor Vollebrecht overhandigde pastoor J. Dekker een enve loppe met inhoud. Ruim vijftien sprekers voerden hierna het woord. Zij boden hun gelukwensen aan en deden deze vergezeld gaan van cadeaux of enveloppen met inhoud. In zijn slot woord heeft pastoor Dekker allen dank ge bracht voor de vele blijken van belangstel ling en voor de tot hem gerichte woorden. De reden waarom Don Sturzo juist nu met zo grote heftigheid op dit euvel wees, is dat voor de tweede keer in weinige ja ren een regering ten val is gebracht niet door het parlement, maar door het bestuur van de Christen-Democratische partij. De regering-Pella is door het partijbestuur getorpedeerd en ook de regering-Scelba, aan wie hoe men ook oordelen mag over de vraag of ze nog enige toekomst had Kamer noch Senaat het vertrouwen had opgezegd, moest aftreden omdat het par tijbestuur verdere steun aan Scelba ont zegde. „In welk ander democratisch land is ooit aan een eerste minister zulk een vernederende behandeling ten deel geval len als aan Pella en Scelba?" Onmachtige regering In deze toenemende overmacht der par- dermijning van het vertrouwen in de de mocratische instellingen. De nieuwe rege ring acht Don Sturzo ook tot op grote hoogte een uitvloeisel van de wil van het Christen-Democratische partijbestuur en vooral van de partijsecretaris Fanfani. Ook dit is weer een regering van gevolg- machtigden der partijen en dus niet een regering, die de partijbelangen opzij kan schuiven, wanneer het landsbelang dit eist. Van de vele tientallen redevoeringen, die in Kamer en Senaat werden uitge sproken, alvorens de regering-Segni het vertrouwensvotum kreeg, is deze verreweg de belangrijkste, omdat zij het grondeuvel van de hedendaagse Italiaanse politiek op meesterlijke wij ze naar voren brengt. Dat euvel is een zo verregaande invloed der partijen, dat zij zich op zekere ogenblikken zelfs de rechten van het parlement aanmatigen, een regering ten val bren gen en de samenstelling van de nieuwe aan de kabinetsformateur min of meer voorschrijven. Donderdag 28 Juli kwamen de haven van IJmuiden. binnen: Prinsegracht van Raumö. Eemstroom van Grangemouth. Bacchus van Rotterdam. Willemstad van Antwerpen. La- halm van Montreal. Vesta van Swansea. Daniel van Uddevalla. Commodore Grant v. Sfax. Am9telvaart van New Orleans. Malefic van Skutskar. Phrontis van Genua. Beebox van Zotka. Flevo van Oporto. Erica Fritzen van Kirkenaes. Istros van Monte Carlo. Sporota van Tygnemouth. Sunlong van Phi ladelphia. Eljo van Karlshamn. Surte van Hull. Westerdok van Londen. Iqua Femi van Rotterdam. Rijnstroom van Londen. Bull finch van Londen. Iris van Rotterdam. C. A. Sartori van Rotterdam. BINNENLAND De eerste prijs van de loterij van het Nederlands Sanatorium te Davos (een auto) is gevallen op no. 115.120, de tweede prijs (ook een auto) op no. 219.587, de derde prijs (een scooter) op no. 10.559 en de vierde prijs (een reis naar Davos voor twee personen) op no. 51.169. Drie Nederlandse officieren zijn op het ogenblik twee weken de gasten van het 18de Amerikaanse infanterieregiment in Aschaf- fenburg in Duitsland, waar zij de opleiding VertrokkenzijnVisten naar Gothenburg, en operationele methoden zullen bestuderen. Phryne naar Gdynia. Perm naar Harvik. Bab T naar Ostrand. Amstelsti-oom naar Portsmouth. Sigrid naar Gothenburg. Thors- holm naar Perzische Golf. Helicon naar San Juan. Cap Blanco naar Antwerpen. Ama- zonas naar Porto Barias. Oosterdok naar Vesteras. American Defencer naar Rotter dam. Larix naar Rotterdam. Nerisse naar Helsingfors. Airadne naar Lissabon. Amor naar Algiers. De officieren zijn kolonel N. W. Hofstede, commandant van het 97ste Regiment Infan terie, majoor O. F. van den Boomgaard van het Territoriale Commando Z.W.-Nederland, en kapitein E. J. F eenstra van de derde divisie. In het verpleeghuis van het Rode Kruis aan de Heuvellaan te Hilversum heeft Vrij dag mevrouw Anna KufusKok haar 100ste verjaardag gevierd. De touringcar reisbureaux klagen dit jaar steen en been. Het naar het buiten land trekkend publiek blijkt veel meer dan vorige jaren de trein boven de auto bus te verkiezen. De grote aantrekkings kracht voor het reizen per touringcar is voor een groot deel verdwenen. Die werd namelijk gevormd door de lage tarieven van de autobussen, die in vele gevallen een belangrijk goedkopere vrachtprijs naar de diverse buitenlandse bestemming konden rekenen dan de spoorwegen. Dat is echter dit jaar sterk veranderd. Vele grote en bonafide autobus-onder nemingen hebben hun pryzen enigermate moeten verhogen, zowel door verhoogde veiligheidsmaatregelen, als door de aan schaf van nieuw automateriaal en door de gestegen benzineprijzen in het buiten land. De spoorwegen daarentegen hebben in Europa een krachtige samenwerking om het groepsreizen per trein te stimuleren. Zij hebben zeer goedkope en luxueuze buitenlandse treinen ingeschakeld die, al thans wat de reis zelf betreft, een groter comfort bieden dan de beste bus. De reiziger is immers niet verplicht te blij ven zitten. Hij kan tijdens de reis door de De Duitse officieren, die in het vervolg deel zullen uitmaken van de „Shape" (het geallieerde hoofdkwartier in Europa) zijn in Frankrijk aangekomen. Men ziet hier kolonel Robins (in ïiniform) die de Duitsers rond leidt; naast hem generaal Hans Speidel. ALTHA (Florida) (United Press) De stichter en profeet van een merkwaardige religieuze slangencultus, George Went Hensley, is op zeventigjarige leeftijd be zweken aan de gevolgen van de beet van een ratelslang nadat hij medische hulp ge weigerd had. Hij voerde 56 jaar geleden een slangenritus in, waarbij de gelovigen van de secte met vergiftige slangen mani puleren. Godsdienstige plechtigheden met slangen zijn bijvoorbeeld ook onder de Hopi-Indianen en op andere plaatsen in de wereld bekend, maar vrijwel altijd zijn dan de giftanden van de slangen uitge trokken. Mensley en de zijnen hanteerden echter slangen, wier giftanden intact gelaten wa ren. De profeet geloofde, dat men naar de letter van de Bijbel diende te leven. Hij baseerde zich voor zijn slangencultus op het 18e vers uit het 16e hoofdstuk van Marcus, waarin Christus zijn discipelen opdraagt slangen op te nemen en wan neer zij enig dodelijk iets drinken, dan zal dit hen niet deren en zij zullen door handoplegging zieken genezen. Als jongen zou Hensley hiervan vervuld geraakt zijn. Hij ging de bergen in en pakte de eerste de beste ratelslang op, die hij zag. De slang beet hem niet en zo werd Hensley de profeet van de slangencultus. Onlangs had Hensley tijdens een gebeds stonde met een ratelslang gemanipuleerd. Toen hij het serpent echter weer in een doos wilde leggen, beet dit hem in de rechterpols. Zijn vrouw weigerde een arts bij hem toe te laten. Nadat haar man ge storven was weigerde zij ook een lijk schouwing toe te staan. Officieel staat nu als doodsoorzaak zelfmoord opgegeven. Ondanks de druk van de autoriteiten zijn er kleine groepen aanhangers van de slangenriten blijven bestaan. Sinds 1940 zijn twaalf volgelingen van Hensley aan slangenbeten bezweken. De 57-jarige weduwe van Hensley heeft plechtig beloofd, dat zij de slangencultus va.n haar overleden echtgenoot met onge schikt vertrouwen zal voortzetten. trein wat wandelen en de prijzen liggen vaak beneden het peil van de autobus tarieven. Dit is de toestand wat betreft reizen naar Frankrijk en ook naar Zuid- Duitsland en Oostenrijk. Zowel de erva ringen van de reisbureaux als van de spoorwegen zijn, dat de internationale speciale vacantietreinen naar genoemde landen vaak en veel beter bezet zijn dan vorige jaren. De autobus-ondernemingen confereren op het ogenblik reeds over het probleem, hoe aan deze toestand het hoofd te bieden, nu men een aanzienlijk deel van het zo genaamde „sociale" vervoer naar het bui tenland aan de actieve samenwerkende Europese spoorwegen verliest. De trek naar Oostenrijk is op het ogen blik vanuit Nederland het grootst. Het Oostenrijkse verkeersbureau deelt mee, dat het aantal Oostenrijk-gangers, verge leken bij de zomer van vorig jaar, onge veer verdubbeld is. Na Oostenrijk is Frankrijk het meest in „trek", vooral het Zuiden van Frank rijk. De meesten van deze reizigers gaan met de goedkope trein-organisaties en kamperen aan de kusten van de Middel landse Zee. Tweetal vandaag Twee trawlers losten vanmorgen hun vangst, die grotendeels uit haring bestond. De „Allanwater" (van 19 Juli) voerde aan 1120 kisten vis, waarvan 850 haring, 120 schelvis, 75 kabeljauw, 75 makreel en 200 kleine kisten haring en van de „Deining" KW. 8 (van 21 Juli) stonden er 1450 kisten vis, waarvan 1000 haring, 260 makreel, 120 schelvis, 50 wijting, 10 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen. De logger KW. 74 voerde aan 150 kisten vis, waarvan 20 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 40 wijting en 50 haring. Voor de Zaterdag Vijf trawlers waren vanmorgen voor de Zaterdag- en Maandagmarkt stomende: de „Tzonine" (van 21 Juli) met 1730 kisten Fladdenharing en 4000 kleine kisten Flad- denharing; de trawler „Medan" (van 21 Juli) met 1010 kisten vis, waarvan 400 koolvis, 100 kabeljauw, 300 schelvis, 200 makreel, 10 diversen, 30 stuks stijve kabel jauwen en 30 kleine kisten haring; de „Herman" (van 21 Juli) met 1450 kisten haring, 100 makreel en 600 kleine kisten haring; de „Antje" (van 21 Juli) met 430 kisten vis, waarvan 300 makreel, 100 schel vis en 30 gul en wijting en de „Claesje" (van 21 Juli) met 1020 kisten vis, waarvan 330 schelvis, 400 koolvis, 30 wijting, 30 makreel, 40 haring, 30 kabeljauw en gul en 10 stokkebit. Vanmorgen was nog niet zeker welke boten morgen zullen worden gelost; ver moedelijk zullen het er drie zijn. De andere boten blijven voor de Maandagmarkt lig gen. „Corn. Vrolijk" komt Het vlaggeschip van de vloot van Corn. Vrolijks Visserij-Maatschappij, de 43.50 me ter lange trawler „Corn. Vrolijk Fzn." komt Zaterdagmiddag van Vlaardingen naar IJmuiden. Het schip is gebouwd bij de scheepswerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot te Al phen aan de Rijn en heeft een Industrie hoofdmotor van 600 pk. De „Com. Vrolijk Fzn." kreeg bij de doopplechtigheid op Woensdag 22 Juni de naam van de onlangs overleden oprichter van de te IJmuiden gevestigde visserijmaatschappij. In de hal vandaag Schol en tong waren vandaag voor de export bestemd. Grote schol noteerde f 40 tot f 47, middel f 45 tot f 53, zetschol f 45 tot In Florence is volgens de Londense Times een merkwaardig meningsverschil gaande geweest over het eerbiedigen van de stoffelijke resten van het beroemde ge slacht der Medici van Cafaggiolo, dat in de vijftiende eeuw tot aanzien kwam, twee Pausen aan Rome schonk, twee koningin nen aan (en door haar zeven koningen) Frankrijk, dat zich indrong in de ko ninklijke familie van Spanje en via de Stuarts in die van Engeland, zich door hu welijken verbond met de dynastieën van andere landen en waarvan de vertegen woordigers op enkele uitzonderingen na allen begraven zijn in de San Lorenzo-' kerk te Florence. Jaren geleden heeft professor Gaetano Pieracinni, een vooraanstaande arts en ge leerde, op grond van een uitputtende stu die van historische en iconografische docu menten uit openbare en particuliere ar chieven, welke betrekking hebben op het geslacht, in een lijvig gedetailleerd werk de vertakkingen van de Medici-familie als voorbeeld genomen om de erfelijkheid van pathologische kenmerken in het mensdom aan te tonen. Zeldzame kans In 1945 toen de profeet burgemeester („sindaco") van Florence en tevens voor zitter van de „Opera Mediceo Laurenzia- na" was, kwam hij op de gedachte zijn ge volgtrekkingen te toetsen aan anthropolo- gische waarnemingen door een onderzoek van de inhoud der graven. Hij zag daarin een zeldzame gelegenheid om waardevolle gegevens te verkrijgen omdat de Medici, op de Habsburgers na, het enige geslacht vormen wier graven een ongebroken reeks bewijsmateriaal bieden. Hij stelde daarom voor de graven te openen, hetgeen niet al te bezwaarlijk was omdat kunstwerken van nationaal belang, zoals de prachige figuren van de Dag en de Nacht, Schemering en Dageraad, en Madonna en Kind van Michel Angelo, die boven de graven van Lorenzo de Pracht- lievende en zijn broer Giuliano, zijn zoon de hertog van Nemours en zijn kleinzoon de hertog van Urbino staan in de nieuwe sacristie van de San Lorenzo, uit veilig heidsoverwegingen in de oorlog waren verwijderd. Het was dus gemakkelijk de marmeren dekplaten van de sarcophagen te tillen. Deze onderzoekingen duurden enkele jaren onder leiding van professor Pieracinni zelf met goedkeuring van de geestelijkheid van de San Lorenzo en on der toezicht van Monumentenzorg. Hoofden achtergehouden Drie en twintig lichamen werden opge graven, nauwkeurig opgemeten en an- thropologisch onderzocht. De beenderen werden tenslotte weer begraven, maar de hoofden niet. De graven werden gesloten en de tomben er weer overheen gezet. De 23 achtergehouden hoofden behoren aan: Giovanni di Bicci, de stamvader van het geslacht en zijn vrouw Piccarda; Cosimo il Vecchio, zijn zonen Piero en Giovanni, zijn kleinzonen Lorenzo de Prachtlievende (vader van Leo X) en Giuliano (vader van Clementius VII); Giuliano hertog van Nemours (zoon van Lorenzo de Pracht lievende); Giovanni delle Bande Nere en Maria Salviati (ouders van de eerste groothertog Cosimo I); Lorenzo hertog van Urbino (kleinzoon van Lorenzo de Prachtlievende); hertog Alessandro; groot hertog Cosimo I en zijn vrouw Eleonora di Toledo; groothertog Francesco I en zijn vrouw Giovanna van Oostenrijk; kardi naal Giovanni, Don Garzia, groothertog Ferdinando I, Anna (dochter van Fran cesco I), Francesco Ferdinando, kardinaal Carlo en Cristina van Lotharingen, vrouw van Ferdinando I. Deze schedels wilde studiemateriaal voor anthropologen. Het was zijn bedoeling ze achter glas ten toon te stellen in een „cranarium" in de San Lorenzo. Storm van protest Tegen dat voornemen stak een storm van protest op. Er waren al enige tijd be zwaren gerezen van verschillende kan ten. Sommigen betreurden het schenden van de graven en het opgraven van de stoffelijke overschotten van leden van deze voorname familie, waaraan Florence zoveel te danken heeft, voor anatomische doeleinden. Anderen kwamen in verzet te gen het heropenen van de schitterende tombes van Verocchio op de graven van Piero en Giovanni, tegen het opnieuw verplaatsen van de beeldhouwwerken van Michel Angelo en tegen de hoge kosten die dreigden te ontstaan nu men nagela ten had de schedels tegelijk met de ske letten ter aarde te bestellen. Weer ande ren tekenden protest aan tegen de on waardigheid van de gehele gang van za ken in he tbijzonder tegen het scheiden van hoofden en lichamen, hoewel daarte gen werd aangevoerd dat het een door de eeuwen geheiligde traditie van de Rooms- Katholieke kerk is om stoffelijke resten tentoon te stellen en delen ervan beschik baar te stellen als reliquieën. Prof. Piera cinni en zijn aanhangers verdedigden hardnekkig de waarde van een „crana rium" of „cranioteca", tegen degenen die het ontsierend en griezelig noemden. Tenslotte maakte de minister van On derwijs een einde aan het twistgeding door last te geven dat de schedels onmiddellijk weer in de bijbehorende graven moesten worden gelegd. Deze beslissing, die een slag zal zijn voor hen die alle andere over wegingen ondergeschikt maken aan weten schappelijke kennis en onderzoekingen, zal de instemming hebben van allen die van f 52 en schol I f 38 tot f 42. De grote tong leverde op f 3.30 tot f 3.60, grootmiddel f 2.80 tot f 3.05, kleinmiddel f 2.95 tot f 2.80, tong I f 3.20 tot f 2.85 en tong 2 f 2.90 tot f 2.80. Binnenland kocht braadschelvis voor f 10 (slappe braad) tot f 20 (goede braad), pen nen voor f 25 tot f 30, kleinmiddel schel vis voor f27 tot f34. De regels kabeljauw brachten f 75 tot f 65 op en de kisten kabel jauw f 82 tot f92. Grote gul ging van de hand voor f 28 tot f 40, middel voor f 22 tot f 30 en torgullen voor f 16 tot f 19. Zwarte koolvis maakte f60 tot f72. De wijting deed f 15 tot f20, de schol 2 f 26 tot f34 en de schol 3 f 12 tot f 23. De makreel ging vandaag van de hand voor f 16 en de haring voor f 12 tot f 14. Vangsten van de nacht. Arie, 30 kg. en 4 m. vis; Marianne, 20 m. makreel en 15 m. hoop; Verwachting, 30 kg. en 3 m. vis, vastgelopen; Concordia, 4 m. vis; Agatha Arie, 15 m. hoops, Wil- lempje, 12 m. hoops; Adrianus, 8 m. hoops; Arendje, 25 kg. en 2 m. vis; Jan, 10 m. hoops; Jacoba, 40 kg. en 3 m. vis, buik er uit; Tinny Dieuw, 8 m. hoops; Jan Willem, 8 m. hoops; Vier Gezusters, 20 m. makreel en 15 m. hoops; Vrouw Anna. 25 m. ma kreel, in een trek; Margriet, 25 m. hoops; Heemstede, 3 m. hoops; Johanna Cornelia, 40 kg. en 5 m. vis; Stern, 35 kg. en 4 m. vis; Arendje Jacoba, 40 kg. en 2 m. vis; Anne Marie, 70 kg. en 3 m. vis; Tinny, 70 kg. en 3 m. vis; Hermina 4, 50 kg. en 4 m. vis; Willy Alida, 50 kg. en 5 m. vis; Alba tros, 60 kg. en 5 m. vis; Beatrix, 40 kg. en 4 m. vis; Zeerend, 6 m. hoops; Willem, 40 kg. en 5 m. vis; Kon. Juliana, 7 m. hoops; Hendrikje, 40 kg. en 6 m. vis; Twee Ge broeders, 40 kg. en 5 m. vis; Klaas Jr., 40 kg. en 4 m. vis; Vios, 70 kg. en 5 m. vis. Vangsten van de dag Arie, 20 kg. en 6 m. vis; Marianne, 6 m. makreel en 15 m. hoops; Verwachting, 20 kg. en 7 m. vis; Arie Nico, 10 m. hoops; Petronella, zender stuk; Willempje, 4 m. vis; Adriana, 9 m. vis; Arendje, 25 kg., en 4 m. vis; Jan, 6 m. vis in twee trekken; Ja coba, 20 kg. en 5 m. vis; Tinny Dieuw, 8 m. hoops in twee trekken; Jan Willem, 10 m. hoops en 1 kab.; Vier Gezusters 40 m. makreel; Vrouw Anna, 15 m. makreel; Margriet, 16 m. hoops; Alida, netten stuk; Heemstede, 16 m. hoops; Johanna Cornelia, 15 kg. en 3 m. vis; Arendje Jacoba, 10 kg. en 3 m. vis; Anne Marie, 10 kg. en 2 m. vis; Tinny, 10 kg. en 5 m. vis; Hermina 4, 10 kg. en 4 m. vis; Willy Alida, 15 kg. en 3 m. vis; Albatros, 10 kg. en 3 m. vis; Zeearend, 8 m. hoops; Beatrix, 15 kg. en 3 m. vis; Willem, 5 m. vis, geen tong; Kon. Juliana, 10 m. vis; Jana, 35 kg. en 3 rn. vis, buik eruit; Hendrikje, 40 kg. en 5 m. vis; Twee Gebroeders, 20 kg. en 2 m. vis; Klaas Jr., 10 kg. en 5 m. vis; Vios, 10 kg. en 2 m. vis, een trek verspeeld; Hoop 2, 5 m. vis, geen tong; Magda, 30 kg. en 3 m. vis; Ne- him 1, 15 kg. en 3 m. vis; Nehim 2, 25 kg. en 7 m. vis; Nehim 4, 12 kg. en 7 m. vis. Binnen gekomen IJm. 34 Allan Water, 249, 241; KW. 28 Verwachting, 174 Onderneming, 8 Deining, 151 Vooruit, 2 Dirk Donker Curtius, 74 Hette Margaretha, 178, 71, 92; UK. 34, 87, 40, 32, 4, 69, 169, 162, 79, 64, 85 91, 103, 136, 194, 7, 16, 90, 73, 32, 125, 52; HD. 125, 16, 131, 116, 89, 49, 12; TX. 10. 12; VD. 9; DG. 1200 (Fr.). Vertrokken IJm. 79 Soerabaja, 10 Maria v. Hattewi, 210 Wiron I, 249, 226; Sch. 117 Onderne ming 3; KW. 108 Gebroeders, 12; UK. 176, 35, 57, 87, 34, 18, 53, 78, 70. 61, 184, 119, 5, 4, 32, 16; HD. 62, 16, 180, 125; TX. 10, 12, 39, 32; WR. 7, 67; DG. 1200 (Frans). Haring De gemiddelde vangst van de Katwijkse loggervloot was vannacht 8 kantjes. De vangsten waren; KW. 16 6, 70 8, 129 5, 163 14, 168 11, 170 6, 172 7, 42 3, 43 2, 97 4, 110 10, 20 8, 32 6, 39 3, 41 18, 49 12, 78 8, 3 7, 5 19, 14 9, 138 17, 47 5, 23 11, 54 2, 140 9, 147 12, 22 5, 45 6, 127 9, 18 3. 67 5, 83 7, 86 5, 130 6, 167 9, IJm. 74 5, 75 16, 283 12. Trawlharing De vangsten van de trawlloggers waren; KW. 129 35. 85 50, 9 50, 25 4, 101 30, 37 75. IJselmeervissery. Donderdag werd door 82 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5283 pond kuilpaling, prijs f 1,25f 1,38; 492 pond lijn- aal, prijs f 1,13f 1.68; 341 pond snoekbaars, prijs f 0.92f 0.94; 703 pond rode baars, prijs f 1,07f 1,12 per pond en 450 bak nest, prijs f2,25 per bak van 37% kg. mening zijn dat deze roemruchte en vrij gevige Florentijnen het recht hebben met hun hoofden op hun schouders te rusten in de schitterende graftomben die de groot ste kunstenaars van hun tijden voor hen hebben opgericht, aldus de correspondent van de Times. Jaarlijks wordt in de maand September een begin gemaakt met de onderlinge D.C.IJ.-competitie, die naast de andere wedstrijden tot en met eind Juni duurt. In de afgelopen week is de laatste partij, die nog in de eerste klasse restte tussen Klaas Meyer en Jan Braveboer, gespeeld. Na een spannend gevecht wist Klaas Meyer de party te winnen en daardoor werd hy tevens afdelingskampioen. Deze 24-jarige P.T.T.-man toont wel een byzondere gave voor het damspel. Zyn promotie naar de hoofdklasse is thans een feit. In de hoofdklasse wist de 21-jarige T. Tielrooy het afdelingskampioenschap te behalen. Deze pupil van wereldkampioen Roozenburg won de herkamp van J. van Straten op gedecideerde wijze. Tielrooy promoveert naar de eregroep. In deze eregroep had Dukel al lang het kampioenschap behaald na een beslissings wedstrijd tussen hem en Tommy Postma. Dukel werd voor de 12e keer clubkam pioen van D.C.IJ. Hij speelt al 26 jaar mee. De eindstanden van alle klassen luiden: Eregroep: gew. gel. verl. pnt. B. Dukel 7 2 0 16 T. Postma 8 0 1 16 Yme de Jong 6 2 1 14 P. v. d. Berg 3 2 4 8 H. Swier 3 2 4 8 L. Vooys 2 4 3 8 A. Beukema 0 6 3 6 G. Postma 1 4 4 6 K. de Jong 1 2 6 4 Ir. Krijgsman 0 4 4 4 Hoofdklasse groep A: gew. gel. verl. pnt. T. Tielrooy 8 3 2 19 J. van Straten 7 5 1 19 C. Lodder 5 5 3 15 D. Ott 3 6 4 12 Van Bakkum 5 2 6 12 Hoofdklasse groep B: gew. gel. verl. pnt. W. van Wort 4 6 3 14 J. Waal 5 2 6 12 J. Koppelman 2 7 4 11 H. Engelhart 3 2 8 8 H. v. Nieuwendijk 0 6 7 6 Eerste klasse: gew. gel. verl. pnt. K. Meyer 9 2 0 20 J. Braveboer 7 3 1 17 P. Visser 7 1 3 15 J. de Boer 6 2 4 14 P. Kok Jr. 5 3 3 13 P. v. d. Bos 4 3 4 11 J. Talsma 5 1 5 11 P. Kok Sr. 4 2 5 10 J. Zwartveld 4 1 6 9 H. v. d. Vis 2 2 7 6 D. Woord 1 4 6 6 W. Glas 0 0 11 0 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11