Legerauto reed in sloot PANDA EN DE MODE-MEESTER Noord-Celebes gaat een eigen douane-gebied instellen Garage DEN HOUT Een der 15 inzittenden verdronken Wereldnieuws Eigenmachtige decentralisatie uit reactie op maatregel van Djakarta uU De radio geeft Zaterdag Kans voor 88 Duitse oorlogsmisdadigers Renault Frégate M'tfe tmdeêi -Pr/we aa/etn met Je mmm &o/gafef Toch ió het zo Cocosnoot J VRIJDAG 29 JULI 1955 Burgemeester van Leeuwarden in Spaans ziekenhuis Mr. Kuhn gaat met pensioen Duitsers willen verbod van „koffiebezoeken" aan Nederland Jee. riURKlo vefoteycu ouj/f Huwelijksrit naar zieken huis; bruidsauto had géén voorrang Opa Schram - zonder baard - heeft ziekenhuis verlaten De Ambonezen-verzorging Internationale commissie zal revisie in overweging nemen Duitsers proberen wrakken van Engelse kruisers te bergen VA CANT IE Kort nieuws Installatie nieuwe advocaat- generaal te Amsterdam, mr. A. S. de Muinck Keizer Drie scholen, één gebouw De eerste stap op de weg naar economi sche decentralisatie, die enige tijd geleden in Indonesië werd gezet met de oprichting van een eigen copra-fonds voor de Mina- hassa, is door een tweede op Celebes ge volgd. De voorlopige provinciale bestuurs raad van Sulawesi Utara (Noord-Celebes) heeft besloten, met het oog op de finan ciële toestand van de Daerah, heffingen op import- en exportgoederen te stellen. Dit komt neer op het vormen van een provinciaal douanegebied binnen de lands grenzen. De maatregel is de bestuursraad inge geven door het besluit van de centrale regering om de staatsbedragen in de te korten op de gewone dienst der provincies voor het jaar 1955 lager te stellen dan de bijdragen, in 1954 verleend. De vermin dering bedraagt voor Noord-Celebes der tien percent. Voor nieuwe projecten zul len in 1955 in het geheel geen bijdragen worden gegeven. Om de moeilijkheden, die bij de uitvoering van de provinciale bestuurstaak door deze maatregel van Djakarta zijn te verwachten, te boven te komen, zal de provincie trachten zelf te voorzien in een vermeerdering van de in komsten. Ter uitvoering van dit voornemen werd een „commissie voor de opbouw van de provincies Noord-Celebes" gevormd, die over de in te voeren heffingen zal advi seren. Als eerste stap stelde deze commissie een verordening voor, waarin de tarieven der heffingen op import- en exportgoede ren, alsmede op enkele goederen voor lo cale consumptie in de provincie gepro duceerd worden vastgelegd Heffing op copra Een heffing, welke een belangrijke bate voor de provincie zal opleveren, is die op de uitgevoerde copra, een van de voor naamste exportgoederen van Celebes. Zij bedraagt rp 2.50 voor elke quintaal, welke aan de Jajasan Kopra (coprafonds) wordt geleverd. Bij een gelijk blijven van de wereldmarktprijs van copra, betekent dit een vermindering van de winst voor het coprafonds. Ook het oprichten van bedrij ven wordt belast. Een voor de bevolking De burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, ligt gewond in een ziekenhuis te Granada in Spanje. Hij liep op 18 Juli vrij lichte verwondingen op toen zijn auto, waarin hij met zijn echt genote en zijn twee zoons een vacantie- tocht maakt, over de kop sloeg. Kort daar na liet hij zich opnemen in een ziekenhuis voor een spoedeisende operatie die geen verband hield met het auto-ongeval. Ver moedelijk zal de burgemeester spoedig uit het ziekenhuis ontslagen worden. onmiddellijk voelbare heffing is die op bioscoopkaartjes. De heffing op import en locale goederen zullen leiden tot een verhoging van de kosten van levensonder houd in het toch reeds met de dag duurder wordende Indonesië. Zeer belangrijk is de principiële kant van de zaak. De Minahassa heeft met de instelling van haar eigen copra-fonds be reikt, dat de baten van de copra-uitvoer uit dit deel van Celebes ter beschikking komen van dit gebied. Met de vorming van een eigen douanegebied zet Noord Celebes een verdere stap op de weg der economische desintegratie, een schrede verder naar de autonomie. Producten uit andere delen van Indonesië zullen voortaan bij invoer in Noord Celebes aan invoer rechten onderhevig zijn. Dit moet voor Djakarta wellicht nog verontrustender zijn dan de politieke desintegratie, waarvan de symptomen reeds lang te bespeuren zijn. President Haagse rechtbank Aan mr. A. N. Kuhn is op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1956, eervol ontslag verleend uit het ambt van presi dent van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. De heer Kuhn gaat met pensioen. Hij werd in 1923 rechter in Den Haag, in 1936 vice-president en in 1949 president van de Haagse rechtbank. Volgens de Neue Rhein Zeitung zijn de Duitse douane-autoriteiten van plan paal en perk te stellen aan de „koffiebezoeken" aan Nederland, waarbij Duitsers zich op legale wijze eens per maand een half pond Nederlandse koffie kunnen verschaffen. Kruideniers in de Duitse grensstreek heb ben protest aangetekend tegen deze invoe ren. die hen naar schatting op een omzet verlies van een millioen mark komen te staan. Een soortgelijke actie van de Duitse tankstations heeft er reeds toe geleid, dat de hoeveelheid benzine, die men uit Neder land mee mag nemen, tot 25 liter is be perkt. ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 EERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 STRAND - BADKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.00 Vijftigjarig bestaan van het NW. Plm. 12.40 Land en tuinbouwmedede- lingen. 12.43 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Ha- waiïanmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Sport- praatje. 14.15 Amusementsmuziek. 14.35 Fries programma. 15.00 Europees tourisme. 15.15 Meisjeskoor. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 15.55 50-jarig bestaan van het N.V.V. 16.15 Omroepkoor, orkest en solist. 17.15 Radioweekjournaal. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 De Fransman en de Europeaan, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.35 Tour de France. 20.45 Gevarieerd programma. 21.30 Promenade orkest en soliste. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Platen. 22.45 Lessen in echtelijk geluk, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 In ternationaal Festival van het chanson te Venetië. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tujnbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Internationaal Festival van het Chanson in Venetië. 14.40 Platen. 15.05 Kroniek van letteren en kuns ten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dameskoor. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Platen. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.40 Lichte muziek. 22.00 Toen zag ik Afrika, causerie. 22.15 Symphonisch orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Klassieke muziek. 23.55—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 15.4516.45 Tour de France. 20.15 Actua liteiten, wereldvisie en weeroverizcht. 20.35 Telemimiek. 20.55 Cabaret. 22.3023.30 In ternationaal festival van het chanson in Venetië. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Ac- cordeonmuziek. (Dm 16.00 Sport). 16.00 Pla ten. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Koor en orgel. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Platen. 21.45 Nieuws. 22.00— 24.00 Internationaal Zang Festival te Venetië. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 76 m.). Vrijdag is de P.T.T. klaar gekomen met de aanleg van telefoonleidingen op de Afsluitdijk, waardoor op elke 5 kilometer een telefoonpost staat. Men wordt auto matisch doorverbonden met de politiepost in Den Oever of in Pingjum. De telefoon posten zijn voorzien van het bekende blauwe schild van de A.N.W.B. en van een zwarte telefoonhoorn in een wit veld. In Vlaardingen is Donderdagmiddag een autobus van de R.E.T. (Rotterdamse Elec- trische Tram) op de hoek van de Parallel wegDiepenbrockstraat in botsing geko men met een auto, waarin zich een bruids paar bevond dat juist in Rotterdam in de echt was verbonden. De bruid, mevrouw V. van L. uit Rotterdam, kreeg een gebro ken been; de bestuurder, de heer W. H. van der B. uit Den Haag inwendige kneuzin gen, en diens zoon de heer R. van der B. uit Leiden, een hersenschudding. Zij zijn allen in het ziekenhuis te Vlaardingen op genomen. Mevrouw Van der B. uit Den Haag kreeg een bloedneus en enkele schrammen. De bruidegom kwam er zon der verwondingen af. De bus kwam van rechts en had dus voorrang. Opa Schram, de bekende 77-jarige Ne derlandse tippelaar, heeft Donderdag het Edouard Herriot-ziekenhuis in Lyon verla ten en is per auto met vrienden naar Ne derland teruggekeerd. Tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis moest zijn befaamde lange, witte baard er af. Dit heeft Opa Schram zeer gegriefd. „Het is lang geleden, dat ik zo iets droevigs mee moest maken", aldus de oude heer, die met zijn bekende wagentje naar Frankrijk was komen lopen om een pelgrimstocht naar Lourdes te maken. De krasse wandelaar werd op de terug reis uit Lourdes aangetroffen op de route tussen Marseille en Lyon. De oude heer was aangevallen door enige onverlaten, die al zijn bezittingen, ook zijn papieren en zijn tweewielig wagentje, hadden geroofd. Hij werd naar het Edouard Herriot-zie kenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij enigszins aan geheugenverlies leed. Hij kon slechts vertellen hoe hij heette en dat hij overvallen was. Zijn algemene gezondheidstoestand is echter goed, zodat hij Donderdag weer naar Nederland kon vertrekken. In de Ambonezen-woonoorden zullen de Ambonezen, die een normaal inkomen heb ben, te zijner tijd geheel voor zichzelf gaan zorgen. Zij zullen in de woonoorden blijven wonen en faciliteiten hebben, doch bijv. voor eigen rekening voor zichzelf gaan koken. De huidige situatie is, dat de Ambonezen volledige verzorging voor voedsel en kle ding hebben en dat degenen, die werken, een bedrag afstaan als bijdrage in de ver- zorgingskosten. Wanneer de nieuwe regeling van kracht wordt, hangt af van een aantal factoren, zoals het gereedkomen van de keukentjes, die ten behoeve van de Ambonezen in aan bouw zijn. (Van onze correspondent in Bonn) In de eerste dagen van Augustus zal een nieuwe internationale commissie in West- Duitsland haar werkzaamheden beginnen. Deze commissie, die uit een Amerikaan, een Fransman, een Brit en drie Duitsers bestaat, zal beslissen wie van de 88 Duit se oorlogsmisdadigers, die nog in gevange nissen op West-Duits grondgebied gevan gen zitten, in aanmerking komt in vryheid te worden gesteld. Er zal grondig onderzocht worden wat zij op hun geweten hebben en wat de drijf veren van hun handelwijze zijn geweest. Als de commissie tot de slotsom komt dat men een of meer van die veroordeelden gratie kan verlenen en zijn verdere straf kan kwijtschelden, dan moet hij onmid dellijk op vrije voeten worden gesteld. Zo'n besluit moet echter met meerderheid van stemmen worden genomen, zodat er altijd minstens één van de geallieerde le den van de commissie voor geweest moet zijn. De Amerikanen houden nog 43 Duitse oorlogsmisdadigers in Landsberg, de Britten 27 in Werl en de Fransen 18 in Wittlich gevangen. Nadat in 1952 in de bezettingszones Duits-geallieerde commissies van onder zoek in het leven waren geroepen, werden tot eind 1954 in totaal 255 Duitsers voor tijdig uit de gevangenschap ontslagen. En toen de West Duitse bondsrepubliek op 5 Mei van dit jaar haar souvereiniteit kreeg, hebben de Fransen nog eens 21, de Britten 13 en de Amerikanen 19 Duitsers de vrijheid hergeven. De nieuwe commissie zal geen invloed kunnen uitoefenen op het lot van de zes gevangenen, die in 1946 te Neurenberg ver oordeeld werden en die in Spandau zit ten. Over hun toekomst kunnen alleen maar de vier bezettingsmogendheden ge zamenlijk een beslissing nemen. ADVERTENTIE 6-per*. Sedan geelt 12 maanden ga rantie. Prijzen in diverse uitvoeringen 750Ö.tot 8875.—. Wagenweg 166-168. Tel. 12138 en 15056. Duikers aan het werk in de IS oordzee voor Scheveningen .yan het Duitse bergingsva^rtyig JSJück Auf" dat zich sinds vorige viëek Vrijdag in de Noordzee voor Scheveningen be vindt boven de plaats waar de wrakken van de drie Engelse kruisers op de zeebo dem rusten, is voor de eerste keer een dui ker naar een der wrakken afgedaald. Hij bleef ongeveer een uur onder water. Het duiker-onderzoek, dat in de eerstkomen de dagen zal worden voortgezet, zal een antwoord moeten geven op de vraag, of er een redelijke kans is, de wrakken in haar geheel of anders in gedeelten aan de op pervlakte van de zee te brengen. De En gelse kruisers zijn in de eerste wereldoor log door Duitse duikboten tot zinken ge bracht. De sterke stroming ter plaatse vormt namelijk een moeilijkheid waarmee ter dege rekening moet worden gehouden. De werkzaamheden van de duikers moeten door deze sterke stroming beperkt blijven tot de korte perioden bij „dood" tij, de overgang van eb naar vloed. Volgende week zullen de werkzaamheden door het optreden van springtij vermoedelijk nog verder worden beperkt. Inmiddels is uit het duikeronderzoek ge bleken, dat het wrak waarboven men thans aan het werk is, in tweeën is ge broken. Het voortgezette duikeronderzoek zal moeten uitmaken of er een redelijke kans aanwezig is, deze twee stukken lo nend te bergen. Het ziet er naar uit dat de bergers er zich voorlopig toe zullen be perken die onderdelen van de oorlogsbo dem, welke van waardevolle metalen zijn vervaardigd, boven water te brengen. Voor berging komen in de allereerste plaats in aanmerking de vier schroeven en de schroefassen, welke uit brons bestaan en waarvan het gewicht wordt geschat op 1200 kilogram. Of het lonend zal zijn het ijzer en staal van de kruiser boven water te brengen zal het verdere onderzoek moe ten uitwijzen. Verwacht wordt dat de „Glück Auf" Za terdag de wal zal opzoeken om te bunke ren. Aangezien het schip explosieve stof fen aan boord heeft, mag het Schevenin gen niet binnenlopen. Het zal waarschijn lijk het Noordzeekanaal opstomen en bij Buitenhuizen meren. Een militaire vrachtauto, waarin zich vijftien militairen bevonden, is Donderdag door onbekende, oorzaak van de weg Lek- kurnDokkum in de daarlangs zijnde vaart gereden. Daarbij kwam de 19-jarige soldaat M. M. uit Menaldum vermoedelijk door verdrinking om het leven. Een an dere kreeg een beenbreuk. Ooggetuigen zagen de auto met een kalm gangetje over de weg rijden; de wagen begon plotseling te slingeren en reed het water in. In de auto waren vijftien militairen ge zeten, die op weg waren naar een verbin dingsoefening van de luchtdoelartillerie nabij Dokkum. De wagen, die zeer kalm moet hebben gereden, was een nieuwe truck en werd voor de tweede maal door de chauffeur bestuurd. Tussen Lekkum en Meiedum geraakte de auto in de rechter- berm van de zeer smalle weg. De chauf feur slaagde er in de auto weer op de weg te krijgen, maar hij kon niet verhinderen dat de auto daarna de weg overstak en te gen een telefoonpaal reed. De wagen sloeg vervolgens boven een sloot een slag om, waarbij zes inzittenden eruit werden ge slingerd. Deze bleven zonder verwondin gen. Toevallig reed achter de truck een mi litaire personenauto. De inzittenden waar schuwden direct de vliegbasis Leeuwar den, die met grote spoed een kraanwagen naar de plaats van het onheil zond. Een militair, die in de wagen bekneld was ge raakt en wiens hoofd een half uur lang boven water moest worden gehouden, kon door dit snelle optreden nog worden gered. Voor de militair M. M. uit Menaldum, die eveneens bekneld zat, kwam de hulp ech ter te laat. Acht militairen moesten min of meer ernstig gewond met ziekenauto's van de ADVERTENTIE Laat Uw kinderen Klompen dragen. KINDERKLOMPEN, vanaf ƒ1.- Tüdciyk MANSKLOMPEN 2.50 DE KLOMPENCENTRALE DR. LEYDSSTRAAT 10 - TEL. 11784 gemeente Leeuwarden en van de vliegba sis naar het St. Bonifaciushospitaal te Leeuwarden of de eigen ziekeninrichting van de basis vervoerd worden. Mr. E. A. M. Lamers, directeur-generaal van het gevangeniswezen is door de Ver enigde Naties aangewezen als één der beide vertegenwoordigers van de Europese landen in het „Comité Consultatief International d' Experts dans le Domain de la Prevention du Crime des Delinquents" Dit comité is ingesteld bij resolutie van de algemene ver gadering der V. N. in 1950 en heeft een ad viserende taak op het terrein van het straf recht .en gevangeniswezen. ADVERTENTIE ~>oc\jc. Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuive lage prijs! Nu kan iedereen zich.Colgate veroorloven. Colgate- de meest verkochte tandpasta ter wereld Donderdag heeft de vacantiekamer van het gerechtshof te Amsterdam mr. A. S. de Muinck Keizer als advocaat-generaal bij dit gerechtshof geïnstalleerd. De voor zitter, mr. M. Franken, bood de op 22 Juli door de Hoge Raad te 's-Gravehage be- edigde nieuwe advocaat-generaal namens het hof zijn gelukwensen aan. Met mr. De Muinck Keizer is een oude bekende teruggekeerd naar het Amster damse paleis van Justitie. Van 1935 af was hij namelijk substituut-officier van Justitie bij de arrondissementsrechtsbank in de hoofdstad, totdat mr. H. A. Wassen- bergh gepensionneerd werd en diens plaats als officier van Justitie werd inge nomen door mr. F. Hollander uit Utrecht. Mr. De Muinck Keizer werd toen (op 10 Juni 1953) in de plaats van mr. Hollander in Utrecht benoemd tot officier van Justi tie bij de arrondissementsrechtbank. 8. „Meneer de modekoning!", riep Panda, op de deur bonzend. „Wilt u alstublieft ophouden met dat gelach en geschreeuw? U maakt alle gasten wakker!" Maar het lawaai ging met onverminderde kracht door. Resoluut opende Panda de deur en gluurde naar binnen om zijn verzoek nog eens te herhalen. Daar zat de beroemde modekoning, half verscholen in zijn stoel. Voor hem bevond zich een tekenbord, waarop hij juist de creatie die hem zoveel pret bezorgde, had uitgeschetst. „Meneer de modekoning", riep Panda dringend, „wilt u alstublieft niet zo luidruchtig zijn? De andere gasten kunnen niet slapen en Hij brak af en staarde verbluft naar het gezicht, dat om de stoelleuning keek. „Ei, ei", zei een bekende stem, „daar hebben we zowaar ons kleine vriendje Panda in levende lijve, in propria persona, zoals wij latinisten zeggen". „Joris!", riep Panda. „Joris Goedbloed! Ben JIJ de modeko ning??" In de Delftse gemeenteraad is na een breedvoerige discussie in principe besloten tot de bouw van een complex waarin HBS, gymnasium en MMS zullen worden onder gebracht. In de onmiddellijke omgeving zullen ook sportvelden komen. Mr. D. Crena de Jongh heeft ontslag gevraagd als „executive dircetor" van de Internationale Bank te Washington. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat prof. mr. P. Lieftinck, oud-minister van financiën, door Nederland candidaat zal worden gesteld voor deze post. Grijs. Het nieu^'e Oostenrijkse leger zal waarschijnlijk gekleed gaan in grijze uniformen van Amerikaanse snit: grijze jas en broek, overhemd van lichter grijs en een donkergrijze das. Van de Duitse uniform uit de tweede wereld oorlog werd het „bergpetje met klep" overgenomen, dat eveneens in grijs uit gevoerd zal zijn. Officieren zullen gou den en zilveren kentekenen dragen op de revers en de petten. Atoomkanonnen. Binnen enkele dagen zul len zes atoomkanonnen en een aantal lange afstandsatoomraketten worden gezonden naar de Amerikaanse bases in hët Verre Oosten. Dit is voor het eerst, dat dergelijke wapens naar het Verre Oosten gaan. In Europa is hier mee al meer dan een jaar geleden een begin gemaakt. In welingelichte krin gen verklaarde men, dat de atoomka nonnen naar het eiland Okinawa zou den gaan en de raketten naar de strijd krachten in Japan. Uitwisseling. De Franse ambassadeur in West-Duitsland, Frangois-Poncet, en de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, hebben de rati ficatie-oorkonden van het eerste Frans- West-Duitse culturele accoord uitge wisseld, dat op 23 October 1954 was getekend. Vriendschap. Het West-Duitse hoogge rechtshof te Karlsruhe heeft drie voor malige functionarissen van de West- Duitse „Vereniging voor Duits-Sovjet- Russische vriendschap" tot gevangenis straffen variërend van drie jaar tot acht maanden veroordeeld, omdat zij zich aan ondermijnende activiteit zou den hebben schuldig gemaakt. Wel. Het vlot „L'égaré", waarmee vier Canadezen de Atlantische Oceaan wil len oversteken, is door een Amerikaans schip ter hoogte van Port-aux-Basques (New-Foundland) waargenomen. De opvarenden, die in veertien dagen een afstand van tweehonderd kilometer blij ken te hebben afgelegd, lieten weten dat alles wel aan boord was. Alleen. De 35-jarige Fransman Jacques le Toumelin is te Saint Nazaire aangeko men, na in 56 dagen alleen de Atlan tische Oceaan te zijn overgestoken in een zeilboot. Hij was op 2 Juni van Martinique vertrokken voor deze tocht van achtduizend kilometer. Verdronken. Bij een zwemles in zee in de buurt van Tokio zijn 36 meisjes, leer lingen van een Tokiose school, verdron ken. Veertien andere, die ook in moei lijkheden kwamen, konden worden ge red. Zij waren minder dan tien meter uit de kust, toen zij plotseling in diep water kwamen en werden meegezogen. Veroordeeld. Baboe Rao, de 36-jarige Rickshawman die op 12 Maart' een aan slag op premier Nehroe van India pleegde, is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft verklaard alleen maar met Nehroe te hebben willen spreken. Hij zal beroep aantekenen. Zoek. Organisaties van automobilisten in geheel West-Europa doen gezamenlijk pogingen om een Canadese onderwijze res, mej. K. Halliday, die candidaat was bij onlangs in de provincie Alberta ge houden verkiezingen, op te sporen. Mej. Halliday bevindt zich op vacantie in Europa. Zij moet voor middernacht ge vonden zijn. Zij moet haar toestemming geven voor een hertelling van de stem men in haar kiesdistrict. Zij zou van Zürich naar Genève gaan en vandaar verder naar Milaan, Inssbruek, Keulen, Amsterdam, Antwerpen, Calais en En geland. Oververmoeid. Een negentienjarige ma troos is uit de dienst bij de Britse ma rine ontslagen en tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld, 'omdat hij een admiraal had aangevallen en diens pet had afgeslagen. De matroos was vol gens het getuigenis op het dek van een oorlogsschip op vice-admiraal Eaton toe komen lopen, had hem gestompt, daarbij zijn pet afgegooid en in het ge zicht geslagen. De verdediger van ma troos McNiven McSporran, een Schot, voerde oververmoeidheid door wacht lopen en de hitte als verklarende om standigheden aan. Vrij. George Meany, voorzitter van het Amerikaanse vakverbond AFL, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Meany heeft geantwoord, dat hij een reis naar Moskou wil overwegen zodra er in Rusland vrije vakverenigingen zullen zijn. Watersnood. Reddingsvliegtuigen werpen voedsel en geneesmiddelen uit boven de door watersnoden geteisterde gebieden in India. Zestig duizend vierkante mijl van Assam en West-Bengalen zijn on dergelopen en de rivieren treden nog verder buiten haar normale loop. Spoorweg en landverbindingen werden verbroken. ER IS GEEN eilandje in de wijde oceaan, dat niet geheel met weelderige gewassen is overdekt, indien althans bodem en kli maat hiervoor geschikt zijn. De rotsen van St. Paulus, in de Atlantische Oceaan ge legen, tussen Afrika en Brazilië, zijn bij voorbeeld niet begroeid. Maar de omstan digheden zijn daar dan ook naar! Het hele groepje rotsen dat hoefijzervormig is ge rangschikt. heeft een doorsne de van niet meer dan 800 m. en het hoogste punt steekt slechts 20 m. boven het water uit, zodat alles tot boven toe nat wordt van het opspattende schuim. Deze rotsen zijn dan ook totaal ongeschikt om plantaardig leven te bergen, want zelf humusvorming kan hier niet plaats vinden omdat elk verweerd laagje weer van het gesteente wordt afgespoeld. Zo kaal en verlaten als de rotsen van St. Paulus, is dan ook bijkans geen enkel plek je, van de evenaar tot de gematigde stre ken. Behalve zaadjes die door de lucht wor den aangevoerd, dragen drijvende vruchten het meest bij tot de begroeiing van veraf gelegen eilanden. De cocosnoot is hiervoor als het ware voorbestemd en regelmatig drijven de grote, van drijfweefsel voor ziene noten in de zeestromen rond om eventueel duizenden kilometers verder hun bestemming te vinden op de koraaleilanden of in de verweerde lava van een vulcanisch eilandje. Soms ook drijven cocospalmen, door stormen en springvloeden ontworteld, in hun geheel in zee rond en herbergen dan vogels, insecten en apen, die met een dosis geluk een nieuw vaderland vinden. De cocosnoot plant zich zelfs gemakkelij ker voort over de wijde oceaan, dan over de breedte van een vasteland. Want, zou den de deskundigen gelijk hebben, dan moet de Westkust van Centraal-Amerika het vaderland van de cocosnoot zijn ge weest. Van daar dreven de vruchten naar de Zuidzee-eilanden, veroverden eiland na eiland enkwamen zo in Australië, Z.O.-Azië en Oost- Afrika. Maar in het Oosten van Amerika moest de co- cospalm door de mens zelf worden aangeplant, evenals in West-Afrika, want de vrucht die zich wél langs de zee weg over meer dan de halve aardbol kon verspreiden, bleek niet bij machte zich in Amerika en Afrika over land van klist tot kust te verbreiden! Doordat de Oostkust van Amerika des tijds geen cocospalmen droeg, zijn de noten ook nimmer met de golfstroom naar Euro pa gekomen, maar desondanks voerde de stroom nog genoeg ander plantaardig ma teriaal over de grote plas om bij velen de gedachte wakker te roepen dat aan de andere kant van de oceaan een onbekend land moest liggen, waar deze vreemde vruchten en planten vandaan kwamen. Vóór we ons echter in de doldrieste ont dekkingsreizen zullen verdiepen, moeten we toch ook nog een enkel woordje zeg gen over een heel gemene methode die sommige planten toepassen om hun vruch ten verspreid te krijgen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2