Uitgaan in Haarlem 1 Firmanten hadden voor kostbaar hartstocht antiek Vijftig jaar geleden Verhoging van honoraria voor specialisten en tandartsen Faure legt rekenschap af van het beleid in Noord-Afrika „Staalmeesters" geschilderd op doek van „Claudius Civilis" Erkenning Hogere uitgaven voorde ziekenfondsen worden op ruim 9 millioen geraamd Verkeer so vertreder in gevecht met agenten /'"Hoe is het ontstaan?^ Verklaring voor Assemblee uitgesteld Orgelbespeling door Albert de Groot hobbelgeit gedood Bankschandaal in Frankrijk VRIJDAG 29 JULI 1955 3 Niagara gaf geld terug Agenda voor Haarlem Agent maakte gebruik van revolver: twee gewonden Drie spionnen in Polen ter dood veroordeeld Noodweer boven Italië Afscheid mr. G. van Brakel Dit woord: ROLPENS A6V611jHriS I118ISiC (1003* i gelkunst met twee koraalvoorspelen. In speeltuin te Velsen-Noord Agent sprong omhoog; auto reed onder hem door Uit Haarlems Dagblad van 29 Juli 1905 Nadat in Genève Oost en West het eens zijn geworden over de wenselijkheid de spanning in Europa te verlichten, begin nen Maandag in dezelfde stad besprekin gen tussen de Verenigde Staten en (com munistisch-) China om ontspanning in het Verre Oosten voor te bereiden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay heeft onverwacht de kwestie van de geza menlijke erkenning van Peking-China aan de orde gesteld, nu het overleg tussen Amerikaanse en Chinese consuls in Genève door ambassadeurs wordt overgenomen. President Eisenhower heeft zelfs gezegd dat de beraadslagingen op ministerieel ni veau gebracht kunnen worden als de am bassadeurs goede resultaten bereiken. Het verklaarde doel van Washington is vrijlating te verkrijgen van de Amerikaan se burgers en militairen die China gevan gen houdt. Uitdrukkelijk is ontkend dat het voortzetten van het overleg op hoger niveau erkenning van het communistisch- Chinese bewind betekent. Men geeft toe dat ook de Chinezen bepaalde verlangens koesteren, maar men zegt zich te zullen beperken tot beleefd luisteren als de be langen van derden (lees Tsjang Kai Tsjeks nationalisten) ter sprake gebracht zullen worden. Dat er evenwel een kentering in de hou ding van Washington jegens Peking op handen is, valt af te leiden uit de omstan dige toelichtingen van president Eisen hower en Pinay's Amerikaanse collega Dulles op het niveauverschil der aanstaande onderhandelingen. Dulles, die zijn Chinese collega Tsjoe En Lai op de Geneefse con ferentie over Indochina in 1954 nadrukke lijk negeerde en nimmer een goed woord aan het bewind in Peking heeft verspild, zegt nu geruchten over de goede wil van de Chinese leiderse te hebben vernomen. Dat is teveel van het goede om een een voudig niveauverschil in overleg te recht vaardigen. Peking haakt naar de blote erkenning van de realiteit van zijn bestaan met het oogmerk zich de plaats in de UNO te ver zekeren die Tsjang heeft overgehouden uit zijn failliete boedel op het Chinese vas teland. Met de niet-erkenning geven de Verenigde Staten te kennen het regiem te Peking nog niet gevestigd te achten en de terugkeer van Tsjang te verwachten. Zij weigeren zich neer te leggen bij de verandering in een hun vertrouwde en voordelige situatie. Erkennnig van Peking zou een ommezwaai betekenen in de Ame rikaanse Aziatische politiek, die de steun heeft van machtige groepen in de Verenigde Staten. Het is echter ondenkbaar dat Tsjoe En Lai bereid zal zijn met Dulles te onder handelen als deze hem niet als volwaardig partner erkent. Het is al merkwaardig dat een Amerikaanse ambassadeur gaat spre ken met de ambassadeur van een regering die volgens Amerikaanse opvatting onwet tig is. De Verenigde Staten blijken het diplo matieke gebruik van erkenning te hanteren als een politiek wapen. Gaat het om een regeringswisseling in de Amerikaanse in vloedssfeer, bijvoorbeeld in Midden- of Zuid-Amerika waar zoiets nogal eens pleegt te gebeuren waar Amerikaanse zakenbelangen in het geding zijn, dan zijn de Verenigde Staten er gewoonlijk snel bij om de gewijzigde toestand te erkennen. De verandering in Rusland daarentegen, waar in 1917 een communistische regering aan het bewind kwam, werd pas zestien jaar later, in 1933, erkend.' Wil er evenwel een grondslag voor sta bilisatie in het Verre Oosten worden ge legd, zoals te Genève voor Europa is ge schied, dan dienen de Amerikanen de wer kelijke verhoudingen te erkennen, hoe on aangenaam dat Senator Knowland, Tsjang Kai Tsjek en hun vrienden ook moge zijn. A. B. ccocc<xococccccocoaxxxxxcccocccococcocccccccoccccccoc< NIAGARA FALLS (Reuter). Jaren- lang hebben toeristen geldstukken in dei schuimende stroom van de Niagara- waterval, aan de Amerikaans-Canadese\ grens, geworpen, omdat dit geluk zóu aanbrengen. Dat heeft het nu gedaan j voor de arbeiders, die daar aan\ de bouw van een krachtstation werken.' Zij hebben een dam aangelegd rondom. I een bouwput en het geld, dat zij op het droge vonden, liep in de honderden dollars. XOOOOCXXXOOOOOCOOC<XX>CXXXXOOODOOOOCOOOOOCOOOOCCOCCOOOCC> VRIJDAG 29 Juli Luxor: „Jacht op blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vloot op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De avonturen van Robinson Crusoe", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Richai'd Leeuwenhart", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 20 uur, Chopin-avond door Theo van der Pas. Vlees hal, Grote Markt, Tentoonstelling .Madame", geopend van 10 tot 17.30 uur, des avonds van 19 tot 22 uur. ZATERDAG 30 JULI Luxor: Montague's Jeugd variété, 10.30 uur en „Jacht op blond", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vloot op stelten', alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De avonturen van Robinson Crusoe", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Richard Leeuwenhart", 14 jaar, 2, 4.15 7 on 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Texas", 10.30 uur en „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Va- cantie-programma, 10.30 uur en „Wonder man", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal, Tentoonstelling „Madame", geopend van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Haarlemterrein, 20 uur: „Taptoe Unique" door vijf muziekkorpsen en Vendel- zwaaien. Openluchttheater, Bloemendaal, 8.30 uur: „Ballet der Lage Landen'. De organisaties van algemene zieken fondsen en specialisten hebben volgens mededeling van de Ziekenfondsraad voor de honorering van specialistische hulp over het jaar 1955 een regeling getroffen, volgens welke de bestaande bedragen voor poliklinische hulp en voor intercollegiale consulten worden verhoogd met 15 per cent, die voor chirurgische ingrepen met 4 en die voor verrichtingen van patho loog-anatomen en anaesthesisten met 10 percent. Afgeschaft wordt de korting, welke volgens een bepaald schema op het totale ziekenfondshonorarium werd toegepast. Voor röntgenologische verrichtingen is een nieuwe waardering vastgesteld. Voorts is een nieuw tarief voor de röntgen-the- rapie vastgesteld. Ook wordt voortaan een verschil in honorering gemaakt tus sen specialisten-röntgenologen en andere specialisten, die zich met röntgenologische verrichtingen bezig houden. Voor het eerste halfjaar van 1955 be stond een regeling, volgens welke op de door de tandartsen rechtstreeks aan de fondsen gedeclareerde bedragen een toe slag van 11 percent zou worden gegeven. Deze regeling zal ook voor het tweede halfjaar van 1955 gelden. Indien mocht blijken dat het bedrag van de definitieve toeslag over 1955 16,5 percent fè boven zou moeten gaan, zullen de fondsen over het gehele jaar 1955 in geen geval meer dan 16,5 percent zijn verschuldigd. De organisaties van fondsen en van tandartsen zullen er naar streven, vóór 1956 overeenstemming te bereiken over het definitieve honorarium, dat 1 Janua ri 1956 zal ingaan. De Ziekenfondsraad heeft deze rege lingen met de specialisten en de tandart sen goedgekeurd. Voor de ziekenfondsen wordt de verho- Een verkeersovertreding, waarvan de po litie proces-verbaal wilde opmaken, is Donderdag te Loosduinen uitgelopen op een vechtpartij, waarbij twee mensen door een revolverschot in het been werden ge wond. Het was omstreeks vijf uur dat de be manning van een Haagse politiejeep pro- ces-verbaal wilde opmaken tegen de 26- jarige M. J. v. d. H., die in een straat met eenrichtingsverkeer in de verkeerde rich ting reed. Hij verzette zich tegen het pro ces-verbaal, waarop de agenten hem wil den meenemen naar het politiebureau te Loosduinen. Weer verzette de verkeers- overtreder zich. De vechtpartij, die toen ontstond, bereikte een hoogtepunt, toen de 24-jarige broer van M., G. V. v. d. H., zich het lot van zijn broer aantrok. Broer G. vocht nog vinniger en de bemanning van de jeep schoot in de lucht om de aandacht te trekken van het politiepersoneel op het bureau. De assistentie die toen kwam bleek echter niet voldoende. Van de geheel op de jongste broer ge concentreerde aandacht maakte de oudere broer gebruik een charge uit te voeren, waarop de politie met de revolver ant woordde. M. werd daarbij in het linkerdij been getroffen; dezelfde kogel trof boven dien de 38-jarige mevrouw A. M. D. van de Hooftskade in Den Haag even boven de enkel. De getroffenen werden door de GGD naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd. Broer G. werd ingesloten. De recherche is bezig de zaak te recon strueren. ging van uitgaven voor specialistische hulp over 1955 geraamd op ruim 5,7 mil lioen gulden (4,3 millioen voor de ver plichte en 1,4 millioen voor de vrijwillige verzekering) of 16,3 percent. De raming berust op de laatst bekende gegevens over 1953. Daarbij is geen rekening gehouden met de bevolkingsvermeerdering en met de mogelijkheid van stijging van de vraag naar specialistische hulp na dat jaar. De kosten van de toeslagregeling voor de tandartsen over 1955 worden begroot op 2,7 millioen gulden voor de verplichte en op 800.000 gulden voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering. LONDEN (United Press) Radio-War- schau heeft bekend gemaakt, dat drie spionnen, die voor de Britse inlichtingen dienst zouden hebben gewerkt, ter dood veroordeeld zijn. Vier anderen kregen le venslange gevangenisstraf. Volgens de uitzending behoorden de ver- ordeelden tot een spionnagegroep, welke in 1954 opgerold werd. Op 21 Juli begon het proces. „De beklaagden werden door officie ren van de Britse inlichtingendienst aange worven voor het verrichten van spionnage en subversieve handelingen tegen Polen en de Sovjet-Unie. Zij ontvingen voor dit doel een speciale opleiding", aldus radio-War- schau. Hevige hagelstormen, zwaar onweer en felle windstoten hebben boven Noord-Italië gewoed, die drie mensen het leven hebben gekost. Het noodweer was bijzonder hevig boven Trento, Bolzano, Ferrara, Ancona, Modena en Chieti. Mr. G. J. van Brakel, die ongeveer veer tig jaar bij de rechterlijke macht werkzaam is geweest, waarvan ongeveer vierentwintig jaar te Arnhem, heeft tijdens een buiten gewone zitting van het kantongerecht Don derdagmiddag te Arnhem afscheid geno men als kantonrechter, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, en behalve dit ambt ook zijn functie neergelegd van voorzitter van het College van Toezicht op de leden van de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Adviseurs. Mr. Ber- voets, de nieuwe kantonrechter, noemde de scheidende functionaris een figuur van formaat. Hij herinnerde aan de juridische publicaties van de hand van mr. Van Bra kel. Deze werd onder meer nog toegespro ken door mr. K. Th. Koch, deken der orde van advocaten, mr. J. J. Abspoel, ambte naar van het O.M., en burgemeester C. G. Matser van Arnhem. Pens, afstammend van Frans panse en Latijn pantex, betekent: buik, onder lijf. Het wordt thans alleen nog in zeer gemeenzame, platte taal gebezigd. Daar pens de ruimte is waarbinnen maag en darmen zich bevinden, wordt het woord ook gebruikt voor: maag en in het bij zonder voor de eerste en grootste der vier afdelingen, waaruit de maag van herkauwende dieren bestaat. De taaie huid van deze maag wordt gebruikt om er gekruid vlees in te rollen. Dat is onze rolpens, een gerecht dat zegt de Hol- landsche Keukenmeydt „in een groote ketel met regenwater over het vuur hangende, ruim moet konnen kooken. Men eet dezelve met gebak- kene schijfjes appelen." Men ziet al weer: er is niets nieuws onder de zon. s Van onze correspondent in Parijs) Zowel met Marokko als met Algerije heeft de Franse Volksvertegenwoordiging zich gisteren bezig gehouden. Minister president Faure en de minister voor Tu nesische en Marokkaanse kwesties July, hebben voor de commissie van buitenland se zaken van de Assemblée Nationale ver antwoording afgelegd voor hun beleid in Marokko. In een uitgebreide redevoering heeft July de ontwikkeling van de gebeurtenis sen in de laatste maanden geschetst. Hij heeft nog eens de benoeming van Grand- val als resident-generaal gemotiveerd en hij heeft er de nadruk op gelegd dat deze in Marokko een toestand heeft aangetrof fen waaraan hij zelf niet schuldig is. Uitvoerig heeft hij verder gesproken over de lieden, die uit het land zijn verbannen, en hij heeft voor het eerst medegedeeld dat Grandval bijna het slachtoffer van een moordaanslag is geweest toen hij de be grafenis van de slachtoffers van de bom aanslag van de veertiende Juli te Casa blanca bijwoonde. Zijn „aide de camp" heeft toen een messteek in de rug op het laatste ogenblik kunnen verhoeden. De Franse regering meent dat de Ma rokkanen zelf de sultanskwestie moeten oplossen. In ieder geval acht zij het uitge sloten dat de afgezette sultan, Ben Joessef, weer op de troon kan komen. Bidault ageert Georges Bilault, oud-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken ten tijde van de verbanning van de vroegere sultan, die de laatste tijd verwoede pogingen doet de publieke aandacht op zich te vestigen, heeft de regering gevraagd in geen geval een besluit te nemen in de opvolgings kwestie zonder het parlement bijeen te roepen. Hij heeft bovendien gezegd dat het eventueel instellen van een regent- schapsraad zou indruisen tegen de ver dragen van Fez en Algeciras. Faure heeft enigszins ontwijkend geantwoord dat hij contact zou blijven onderhouden met De gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem werd Donderdag middag door Albert de Groot uit Sant poort verricht. De jonge organist onder nam het waagstuk zijn programma geheel aan Bach te wijden en zulks met drie ka pitale werken: Fantasia en Fuga in g, Toccata en Fuga in d en Passacaglia en Dubbelfuga in c. Bovendien overbrugde r-g -j -hij deze drie machtige pijlers van de or- - iDe brillante allure, die Albert de Groot In de pas twee weken geopende speel tuin „Meerweiden" aan de Ladderbeek straat te Velsen-Noord heeft zich Donder dagmiddag een dodelijk ongeval voorge daan. Slachtoffertje hiervan werd het ze venjarige meisje J. F. Harmsen uit Velsen- Noord. Het meisje speelde met een broer tje en nog drie kinderen op een hobbel geit. Tijdens het hobbelen is zij op het uit einde van de stangen gaan zitten, wegge gleden en achterovergevallen. Zij kwam op de grond terecht met het hoofdje, dat werd verbrijzeld door de metalen dwarsbuis van de 280 kilo wegende geit. Het meisje moet op slag zijn gedood. De ouders kregen tijding van het nood lottige ongeval, toen zij even later tijdens een wandeling de speeltuin passeerden. Er is die middag voldoende toezicht in de tuin geweest; er waren enige bestuursleden en de opzichter. De kinderen zijn enige keren gewaarschuwd niet tussen de stangen op de hobbelgeit te gaan zitten. aan de Fantasia wist te geven, maakte direct een goede indruk omtrent de mu zikaliteit van de vertolker. Trouwens ook de technische beheersing en registratie in dit barokke voorstuk waren zeer te prij zen en duidden op goede scholing. De Toccata kreeg een overtuigend karakter door de nodige pathetiek. Wat nu de beide fuga's betreft: men kan er, gezien de bezwaren die het bespe len van een vreemd instrument onvermij delijk meebrengt, respect voor hebben en het zelfs als verstandig prijzen de tempi rustig te nemen, want ook dan blijft het nog een toer om de polyfonie duidelijk te houden. Respect verdiende eveneens de vertolking van de Passacaglia en Dub belfuga, waar de organist zich dapper doorheen sloeg. Er blijft nog wel wat aan te polijsten, maar een stellige belofte was het buiten kijf. In de beide koraalvoorspelen op „Al- lein Gott in der Hoh sei Ehr" was bijzon der veel te prijzen. Vooral het eerste frappeerde door een treffende registratie met contrastwerking tussen cantus firmus 1 en figuratie. JOS. DE KLERK In 1659 werd door de burgemeesters van Amsterdam aan de schilder Govert Flinck de opdracht verstrekt om de vakken in de galerij van het toenmalige Amsterdamse stadhuis (thans koninklijk paleis) van schil deringen te voorzien. Govert Flinck stierf echter in 1660 en de niet voltooide opdracht werd aan de schilders Jan Lievens, Jacob Jordaens en Rembrandt van Rijn gegeven. Rembrandt heeft voor die gelegenheid de „Claudius Civilis" vervaardigd, welk werk echter in 1662 door de overheid werd ver wijderd. Uit tekeningen van Rembrandt, die thans in München worden bewaard, heeft men kunnen afleiden, hoe groot het oorspronkelijke schilderij geweest moet zijn. Een fragment van dit schilderij werd aan het einde van de achttiende eeuw in Zweden ontdekt. Men is er tot nu toe niet in geslaagd de overige afgesneden stukken van het schilderij op te sporen. Dr. A. van Schendel van het Rijksmu seum te Amsterdam heeft röntgenologische onderzoekingen gedaan en is tot de conclu sie gekomen dat één van de verloren ge waande stukken van de „Claudius Civilis" sinds jaren in 's lands schatkamer wordt bewaard. Het is bedekt door een ander schilderij, namelijk De Staalmeesters, da terend uit 1662. Men vermoedt, dat Rem- het Amsterdamse stadhuis de verf heeft afgeschraapt, om het aldus vrijgekomen doek te gebruiken om er nieuwe schilde rijen op te vervaardigen. Het is gebleken, dat de schildering, ge maakt in opdracht van de burgemeesters van Amsterdam, is neergelegd op een spe ciaal doek, dat in Holland uiterst zelden voorkomt, voorzover bekend is alleen bij de „Claudius Civilis" en de andere schilde rijen in de galerij van het stadhuis. Ver moedelijk hebben de burgemeesters van Amsterdam voor deze grote opdracht des tijds een partij van dit soort linnen aange kocht. Dr. Van Schendel wees er in zijn com mentaar bij deze bekendmaking op dat men ten aanzien van de identificatiemoge lijkheden door middel van röntgenologisch onderzoek uiterst voorzichtig dient te zijn. Het is niet zo, dat er na een röntgenolo gisch onderzoek op een schilderij geen on beantwoorde vragen meer overblijven. In het Rembrandtjaar 1956 zullen de re sultaten van de onderzoekingen door dr. A. van Schendel en de heer H. H. Mertens ge publiceerd worden. De Nederlandse onder zoekers houden nauw contact met hun col lega's in het museum van Stockholm, waar eveneens röntgenologisch onderzoekingen de commissie voor buitenlandse zaken en hij heeft er Bidault aan herinnerde dat deze zelf vroeger heeft gezegd dat de ver banning van de voormalige sultan niet eeuwig kan duren. Tot nu toe heeft Faure in de Nationale Vergadering geen verklaring over Marok ko afgelegd. Mogelijk zal hij dit pas vol gende week doen. Gisteren was de stem ming zo dat de commissie voor buiten landse zaken hem adviseerde niet meteen een dergelijke verklaring uit te spreken. In de loop van de dag heeft Faure een aantal delegaties van zijn parlementaire meerderheid ontvangen, die hem nadere inlichtingen hebben gevraagd. Uit hun mededelingen heeft men de indruk, dat zij hem geen moeilijkheden in de weg zullen leggen. De Assemblée zelf heeft zich gistermid dag en -avond tot vrij laat bezig gehou den met Algerije. Twintig sprekers hebben in een vrij matig bezet Palais Bourbon het woord gevoerd zonder ook maar één nieuw element naar voren te brengen. Men ver wacht dat vandaag zal worden besloten tot het verlengen van de noodtoestand in Algerije, waar Woensdag 78 Franse solda ten en Algerijnse rebellen de dood vonden, tot 3 Januari. TONEEL EN DANS Zaterdag 30 Juli, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20.30 uur: „Ballet der Lage Lan den" onder leiding van Mascha ter Weeme. Het programma vermeldt onder meer delen uit „Het Zwanenmeer", muziek van Tsjai- kofsky, enkele dansen uit „Coppélia" van Delibes en „Stagioni" op muziek van Verdi, Medewerkenden zijn Angela Bayley, Nor man McDowell, Ine Rietstap en anderen. Choreografie: Jack Carter. Vrijdag 5 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 14.30 uur: Kindervoorstelling „Doornroosje" door het gezelschap Anneke Elro het Rotterdams 'eugdtoneel. MUZIEK Vrijdag 29 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Theo van der Pas, piano, geeft een Chopin- recital. Vrijdag 29 Juli, Grote Markt: Het Engelse militaire orkest „The King's own Hussars" geeft des avonds een concert ter inluiding van Haarlems Zomerfeestweek. Zaterdag 30 Juli, Haarlem-terrein, 20 uur: „Taptoe-Unique" door vijf muziekkorpsen. Tevens vendelzwaaien en turndemonstra- ties door Haarlemse gymnasten. Maandag 1 Augustus, Grote Markt, 16 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carrillon van de Grote Kerk door Romke de Waard. Dindag 2 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van Sweelinck, De Klerk, Jan Mul, De Braai en Andriessen. Donderdag 4 Augustus, Grote Markt, 20 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Henk Herzog. ADVERTENTIE Pedro: de meest vol maakte schurk (Dag blad Het Binnenhof). (Dagblad De Telegraaf) het spel van Pedro was zó overtuigend, zó echt (Dagblad De Tijd) het was een schone droom, het Concertge bouw (Amsterdam) ze ker niet onwaardig. Zo'n groot geloof heb ben we in de Stads schouwburg nog niet gevonden. MORGEN - Zaterdagmiddag- aanvang half 3, In het fraaie Openluchtthe ater te Bloemendaal: „Sjors Sjimmie, de Tijger en de 40 Rovers in China". brandt van de geweigerde schildering voor op schilderijen worden verricht. (Van onze correspondent in Parijs) De financiële schandalen in Frankrijk volgen elkander op met grote regelmaat. Thans is bij een Parijs bankierskantoor een tekort van 880 millioen francs, of circa 8i millioen gulden geconstateerd. De ban kiersfirma heet Pajot en Cozette. Enige honderden particulieren zijn door de slui ting van de bank getroffen. Wat de activa betreft, deze bestaan voornamelijk uit een kostbare verzameling antiek aardewerk en porcelein, alsmede een groot aantal kunst voorwerpen welke de oudste firmant en zijn procuratiehouder in de loop van 30 jaren hebben bijeengebracht van de gel den, welke zij uit de kas hebben genomen. Bij het accountantsonderzoek is namelijk gebleken dat de malversaties reeds kort na de eerste wereldoorlog zijn begonnen. Toen al heeft men nooit de effectenorders, welke de cliënten gaven, werkelijk uitge voerd. Men incasseerde de koopsom en nam de stuken zogenaamd in bewaring. Op gezette tijden rekende men de coupons of dividenden af en de opbrengst daarvan boekte men op rekening van de desbetref fende cliënt. Met het geld deed men aller lei andere speculaties. De bank had twee firmanten, Cozette en Pajot, de een 70, de ander 69 jaar oud, en twee procuratie houders, twee broers van 63 en 53. Co zette en de oudste procuratiehouder had den een grote hartstocht: het verzamelen van oude kunstnijverheid, met name van oud porcelein. Er waren dagen dat de heer Cozette 50.000 francs, of ongeveer 1600 gulden, uit de kas nam om een oud Delfts bord of een zeldzaam Japans ivoren beeldje te kunnen betalen. Bij de Parijse kunsthandelaars was hij een geziene fi guur. En zijn procuratiehouder, die ook een grote verzameling had, niet minder. Controle, welke de accountants van de justitie thans hebben uitgeoefend, heeft de vreemdste zaken aan het licht gebracht. Zo heeft de heer Cozette in de loop van de (aren voor zijn persoonlijke rekening 93 millioen francs opgenomen. De helft daar van had hij door kasbonnen vervangen. De balansen van de bank zijn al sedert 25 jaar vervalst geweest. Zij vermelden grote re serves, die in werkelijkheid niet bestonden. Het sluiten van de bank van Pajot en Cozette zal waarschijnlijk nog wel door andere bankschandalen worden gevolgd. Het Franse ministerie van Financiën heeft namelijk enige tijd geleden besloten de controle op de banken te versterken en een hardhandige zuivering te gaan doorvoeren onder de vele Franse credietinstellingen waarvan men ter beurze de positie als zwak beschouwt. Men kan zeggen dat het hoog tijd wordt, want het aanzien van de Franse banken in het algemeen is de laat ste jaren ernstig geschaad. De Delftse agent van politie, de heer J. Klapwijk, die tot taak had na een aanrij ding het verkeer te regelen op de rijksweg onder de gemeente Pijnacker, is Donderdag aan een wisse dood ontsnapt. Het is aan zijn tegenwoordigheid van geest te danken, dat hij het er levend heeft afgebracht. Terwijl hij zijn taak vervulde, zag hij uit de richting Rotterdam een personenauto naderen waarvan de bestuurder blijkbaar de agent niet tijdig zag. De auto reed recht op de politieman aan. Toen de auto tot op zeer korte afstand was genaderd sprong de agent flink omhoog, waardoor de auto on der hem doorschoot. Hij kwam op het dak van de auto terecht en werd vervolgens op de weg gesmakt. Na in het ziekenhuis te Delft te zijn behandeld kon hij naar huis gaan. Hij had slechts enige ontvellingen opgelopen. Donderdag 4 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robert speelt werken van Marchand, d' Aquin, Franck, Pierné en Larnglais. Vrijdag 5 Augustus, Grote Markt, 20 uur: Optreden van de Haarlemse accordeonclub „H.K.A.C.". DIVERSEN Kathedrale Basiliek St. Bavo: Rondleidingen door de basiliek tot 27 Augustus. Op werk dagen om 11 uur en 15 uur en des Zon dagsmiddags om 15 uur. Zaterdag 30 Juli, Openluchttheater, Bloemen daal, 14.30 uur: Kindervoorstelling „George en Sjimmie". Zondag 31 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van Cees de Lange, de Wama's, Mieke Telkamp, Johnny Meyer, Tom Erich, De Spelbre kers en Frans Vrolijk. Dinsdag 2 Augustus, Turfmarkt, 19.30 uur: Grote brandweershow, waaraan elf korp sen zullen deelnemen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur, des Zondags van 1317 uur. Vleeshal: Madame, tentoonstelling van cos- tuums, waaiers, preciosa uit de achttiende en negentiende eeuw. Dagelijks, ook 's Zondags, geopend van 1017.30 uur. In de Feestweek, van 29 Juli tot en met 6 Augustus, iedere avond geopend van 19 tot 22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" ex poseren gedurnsde Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Museum Het Huis Van Looy. Werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey, „30x1". Op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain: Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumentenGe opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur. des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend van 9.30 12.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Stadhuis: Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaars verlichting. Stadskweektuin: In deze feestweek dagelijks geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en en van 18.30 tot 20.30 uur. Op Curasao is de heer N. G. van der Zee, een 56-jarige aannemer, tijdens werk zaamheden nabij het hospitaal der Curagaose Petroleum Industrie-maatschappij te Wil lemstad doodgestoken door een arbeider, wiens geestvermogens gestoord bleken te zijn. Een Berlijnse architect ontwierp deze flat waarbij hij speciale aandacht besteedde aan de balcons: toegankelijk voor lucht en zon, ontoegankelijk voor de nieuwsgierige blikken van belangstellende buren. HAARLEM. In onze gemeente doet zich de laatste jaren het verschijnsel voor dat de bevolking achteruit gaat. Sedert 1903 is er een soort uittocht merkbaar naar het dorp over de grens: Schoten. Doch de vermindering mag niet uitslui tend aan den trek naar het Schoterkwar tier worden toegeschreven. De neiging voor vestiging in Haarlem is in het al gemeen niet groot. Waaraan dat ligt, is niet gemakkelijk uit te maken. De belas tingen mogen dan hooger zijn dan in Den Haag of Arnhem, zoo groot is het verschil nu ook weer niet. Wij zouden niet weten in welk opzicht Haarlem bij andere ste den te kort schiet, of het moest zijn om het onderwijs en het amusement. Juist de menschen, die men hier zou wenschen te zien komen, bemiddelde lie den, worden afgeschrikt door de totaal onvoldoende localiteit van de Hoogere Burgerschool, en door het ontbreken van een schouwburg. Het gemeentebestuur heeft wel een eigenaardige verantwoor delijkheid op zich genomen door den schouwburg aan den Jansweg wegens brandgevaar te doen sluiten!

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5