I. KAN Zestig renners aan begin van wielertocht over de Veluwe N.V. P. GEERVLIET Horloges - fabrieksrestanten .Clowntje Rick Twee Ambonese gezinnen terug naar Indonesië De schimmen van het duister 30-50% KORTING De Haarlemse muggenronde Start: Maandagochtend om half tien aan de Planetenlaan Vrachtauto vol mondvoorraad Postbeambte verdronken Een „Van Gogh" voor dertien gulden? Argentijnse radicaal is te ver gegaan Precedent voor terugkeer van alle Ambonezen 4 Post het grote u/oac/er ^hoortoestellenJI, Eindelijk filmrol voor Joyce van der Veen Ringen van haringen voor wetenschappelijk onderzoek Examens Lift kwam Nederlandse studenten duur te staan Eerste verkiezingen in Malakka gehouden Wat KAN kan, kan KAN alleen Echt Tafelzilver tegen „Pleet" prijzen Voor de kinderen Kerkelijk Nieuws Boerderij na blikseminslag afgebrand Hoge commissariaat: „Nog geen principiële beslissing" Subsidie voor stichting Nieuw Jeugdtoneel FEUILLETON door Boilleau Narcejac VRIJDAG 29 JULI 1955 Maandagochtend is het dan eindelyk zover. Om half tien zal hoofdinspecteur A. F. Suurendonck met behulp van een formidabel startpistool het sein geven voor het begin van de Haarlemse Muggenronde; een tocht, waaraan de organisator, hoofd agent H. Hartman, reeds ruim een half jaar heeft gewerkt en waarop de zestig deel- nemertjes zich met volle overgave hebben voorbereid. Na eindeloze besprekingen met fabrieken, winkeliers, eigenaars van kampeerboerderijen en de chefs van de diverse gemeente- en rijkspolitiekorpsen is echter alles nu tot in de puntjes ver zorgd en tourleider Hartman maakt zich alleen nog maar zorgen over het weer, dat echter, zo verzekert zijn zakagenda, opperbest zal zijn. Dinsdag werden de deelnemertjes allen medisch gekeurd en Woensdagmorgen in specteerden de heer Hartman en de tech nische leider de heer V. Barten op de Spanjaardslaan de rijwielen, waarop de jongens de ruim driehonderd kilometer lange étappe-wedstrijd zullen moeten vol brengen. Op enkele kleinigheden na was er nauwelijks iets op de fietsen aan te mer ken en de heer Hartman kon zich dus met een gerust gevoel naar zijn hoofdkwartier in de Lange Wijngaardstraat begeven. In het bureau van de kinderpolitie moet hij echter wel, of hij wil of niet, zijn gedach ten op de Muggenronde concentreren, want gedurende de laatste dagen stapelen de voor de tour noodzakelijke truien, pet jes, fouragezakjes en levensmiddelen zich hoog op in de kasten van het bureau. Zure uitjes De jongens behoeven overigens in geen geval honger te lijden al was het alleen maar om het feit, dat een vriendelijke winkelier van de gedachte is uitgegaan, dat de rennertjes zonder zilveruitjes be slist de tocht niet zullen volbrengen. Niet minder dan 72 potjes van deze zure lek kernij gaan dus mee naar de Veluwe. Bo vendien krijgt men onder meer nog de beschikking over 35 kg worst, 36 potten jam, 5 kg strooisel, 70 pakjes popcorn, 72 repen chocolade, 75 lollies, 75 sinaasappe len, 75 bananen, 75 pakjes Amsterdamse korstjes en niet minder dan 250 broden. Iedere dag worden er bovendien in de rustplaats 75 flesjes melk uitgedeeld en ook bij de aankomst zullen de jongens di rect van melk worden voorzien. Het warme eten wordt in de diverse va- cantiecentra klaargemaakt en uiteraard zijn daarmee weer honderden kilo's aar dappelen, groenten en vlees gemoeid. Deze enorme hoeveelheid mondvoorraad moet natuurlijk vervoerd worden en daar om gaan er enkele bestelwagens en vracht auto's mee, die bovendien beladen zullen zijn met de persoonlijke bagage van de rennertjes en voorts zullen er kisten met rijwielonderdelen, reserve-fietsen en een extra bromfiets meegenomen worden. Vier leiders maken de tocht namelijk mee op gratis uitgeleende bromfietsen waardoor zij zich, indien noodzakelijk, bij voorbeeld bij een gevaarlijke kruising van de weg, snel naar voren kunnen begeven. Tenslotte is ook een kolossale flitspuit niet vergeten zodat de Haarlemse Muggen in geen geval concurrentie zullen krijgen van de Veluwse naamgenoten. ADVERTENTIE ODO3ocoooooodoc»(X)OOCOXIOO(>MOCCOCOCO30OO»XOCOOCOCCOCCO Echte Tour de France-renners krij gen post. Stapels brieven, prentbrief kaarten en telegrammen. En natuurlijk hopen de jongens van de Muggenronde ook, dat de Haarlemmers hen tijdens de ronde niet vergeten. Daarom vermel den wij hieronder de adressen, waar de rennertjes zullen overnachten, waarbij men er uiteraard wel rekening mee dient te houden, dat de jongens des morgens vrij vroeg weer uit de étappe plaatsen vertrekken. Maandag 1 Augustus: J. Schothorst, Laanstraat 62A, Soest. Dinsdag 2 Augustus: Vacantiecen- trum, „De Wildwal", Lunteren. Woensdag 3 Augustus: A. J. Boks, Arnhemseweg 481 Beekbergen. Donderdag 4 Augustus: J. Evers. Wesselseweg 1 (Landgoed „De Schaf- felaar") Barneveld. Vrijdag 5 Augustus: G. Degen, Looy- dijk 59A, Oud-Maarseveen (Tienhoven). COOOIXCOOODCOCOOCCOCOOOOOOOOOCCCOOOOCCXXXXXXJCCO in de nieuwe Koningstraat 11 - Tel. 16171 HAARLEM Vraagt uitgebreide brochures De start van de tocht zal, zoals gezegd: Maandagochtend om half tien plaats vin den en vervolgens rijden de jongens, voor afgegaan door een grote reclame-karavaan, waaraan talrijke bedrijven hun medewer king hebben verleend, van de startplaats aan de Planetenlaan door Haarlem langs de volgende route: Rijksstraatweg, Soendaplein, Schoter- weg, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koning straat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Hout plein, Dreef, Fonteinlaan, Zuiderhoutlaan. Volgens het tijdschema moet men om kwart voor tien in Heemstede arriveren, waar de reclame-karavaan ontbonden zal worden. De jongens vervolgen hun tocht dan naar Aalsmeer (11 uur), Uithoorn (11.30 uur), Vinkeveen (12 uur), Vreeland (12.30 uur), Hilversum (14 uur) en Soest (15.45 uur). De gehele tocht wordt in een rustig gan getje gereden en pas in Soest zullen de deelnemers iets steviger op de pedalen moeten trappen, omdat daar de wielerver eniging „Tempo" een sprintwedst^ijd over één kilometer houdt, welke uiteraard mee telt voor het klassement om de witte Mug- gentrui. Zondagmorgen wordt de laatste bijeen komst gehouden voor het begin van de ronde, waarbij de heer Hartman de truien en petten zal uitreiken, waarna de jongens zich naar alle waarschijnlijkheid de ge hele Zondag bijzonder kalm zullen hou den, hun fiets nog eens voor het laatst zullen inspecteren en vervolgens fris en uitgerust aan de start zullen verschijnen. Aan het begin van een heerlijke week vacantie, aan het begin ook van een wie lerwedstrijd met talrijke prijzen waar bij een gloednieuwe racefiets. Maar daar heeft nog geen enkele jongen van de zestig deelnemers met de heer Hart man over gesproken. HOLLYWOOD (U.P.) De jonge Ne derlandse danseres Joyce van der Veen, die deel uitmaakte van het Ballet van de Mar kies de Cuevas en vorig jaar naar Holly- ging om daar haar geluk te beproeven, heeft haar eerste filmrol toegewezen ge kregen. Zij is door Cecil B. de Mille geko zen om een kleine rol te vertolken als een van de zeven dochters van Jethro in „De tien geboden". Een aantal Duitse geleerden, die met een onderzoekingsvaartuig zijn uitgevaren, wil len haringen in de vangstgebieden gaan ringen. Dit zal geschieden met plastic-ko kers. Men zal de vissen daarna weer vrij laten en hoopt op deze wijze gegevens te verkrijgen over de verplaatsing van harin gen. Haarlem. Geslaagd zijn voor het Middenstandsexamen: E. M. Milatz, T. Mi- latz, L. J. P. M. Mölhnann, J. J. Mölman, F. de Mooy, J. Muller, J. W. Nederstigt, C. J. M. Nelis, J. P. Nielen, W. Nieuwen- huizen, M. M. de Nobel, G. C. Noorder- meer, R. Nugteren, T. F. Oerlemans, R. Ofmam, A. F. van Ombergen, J. W. Ool- ders, T. H. Oolders, A. Ooms, N. M. Oort, J. N. Oudendijk, J, Oudshoom, A. J. T. Overtoom, L. H. E. Paternostre, E. N. van Petegem, C. J. Pickhard, Q. A. M. v. d. Ploeg, T. Ploegstra, D. F. M. v. d. Pol, T. M. v. d. Pol, H. Postma, A. M. C. Pijnaker, T. A. K. Pijnaker, T. A. Pijpers, J. L. M. Randag, N. P. Ransijn, W. M. Roeten, A. J. Roholl, W. A. M. Rooijers, W. G. M. Ruig- rok. Herb, de Ruiter, Huib. de Ruiter, J. B. Rijkmans, J. van Rijswijk, J. W.. M. Sanders, J. Schildkamp, J. W. Schmitz, J. H. P. Scholten-Nieland, M. T. Scholtens, C. G. Schoo, G. T. Schoonderbeek, J. W. Schornagel, J. G. Schoorl, G. E. J. Schoone -Walter, T. M. Schregardus, D. van Selm, J. J. J.' Sikkenk. C. F. Slaats, A. J. M. Sleutjes, J. W. M. Smit. W. van Soolimgein, J. G. P. Spierings, E. Spit-Beekhuysen, J. H. Steman, C. J. Stolk, Afgewezen 8 cand. Haarlem. Voor het hoofdakte-examen zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. H. Bas- sant te Amsterdam, mej. M. Bleeker te Tuitjenhorn, mej. H. Hoogervorst te Ter Aar, mej. E. Goossens te Haarlem, mej. A van Elven te Diemen, mej. W. Smit te Twisk, D. Koren te Heemstede, G. Koek te Haarlem, S. Kelder te Zaandam, P. Groot te Driehuis-Velsen, J. Kelderman te Beem- ster, A. van 't Hof te Beverwijk, J. J. Ver- nooy te Utrecht, M. J. H. Otten te Amster dam. Voor gedeelte B: mej. I. M. Gouwe te Haarlem. J. Trompetter te Wieringen, mej. G. den Heyer te Haarlem, L. J. van Zijl te Lisse, C. J. Th. van Tol te Hilversum, H. J. Vink te Wervershoof, J. M. T. Overboom te Amsterdam, A. H. van Haren te Am sterdam, C. A. Groot te Amsterdam, A. J. Vlas te Den Burg (Texel). Haarlem. Voor het examen handenarbeid akte r) zijn te Haarlem geslaagd de dames H. A. M. v. Velsen, J. M. Eversen, A. Don ker, A. Döbken, Th. Distelbrink, F. Bouw meester, Th. M. Kraakman, B. J. Roze, A. C. Otten, N. W. Wijnstra, N. v. d. Berg, W. C. M. Geukers, W. A. Jurrjens, M. Knibbe, G. D. Boggelen, C. S. M. Steenbergen, Th. P. W. M. Janssen en K. Ros. Afgewezen: 8 's Gravenhage. Notarieel examen: N. C. Kardinaal, Bilthoven (tweede gedeelte); J. Y. de Vries, Groningen (eerste gedeelte). Twee medische studenten uit Amster dam, de 25-jarige J. van D. en de 26-jarige J. S., die hun vacantie in Frankrijk door brengen, stonden even buiten de stad Hon- fleur een lift te vragen. Er stopte een automobilist, die hen wel mee wilde ne men. Na een eindje gereden te hebben hield de Fransman stil bij een restaurant en nodigde de twee studenten uit met hem de lunch te gebruiken. Nadat zij gedrieën gegeten hadden zei de Fransman, dat hij even een klein man kement aan zijn wagen moest verhelpen. Hij verzocht zijn twee Nederlandse vrien den hem even te excuseren. De beide studenten, die genoten hadden van een goed maal en puike wijn, welke hun gastheer rijkelijk had laten vloeien, zeiden dat zij graag zouden wachten. Na een lange tijd gewacht te hebben gingen zij eens kijken en constateerden tot hun schrik, dat hun vriendelijke gastheer met zijn wagen, waarin hun gehele bagage lag, verdwenen was. Tot overmaat van ramp moesten zij nog een gepeperde rekening voor de copieuze maaltijd betalen. KOEALA LOEMPOER (Reuter) De Verenigde Maleise nationale partij, een coalitie van Maleise, Chinese en Indiase organisaties die bij de eerste verkiezingen op Malakka vrijwel alle stemmen op zich verenigde, heeft bekendgemaakt, dat zij onmiddellijk zal aandringen op het verle nen van onafhankelijkheid aan het gebied. De leider, de 52-jarige prins Tengkoe Ab- doel Rahman, die een regering zal vormen, verklaarde dat de overwinning het ver langen van het volk naar onafhankelijk heid weerspiegelde en dat bijgevolg snel stappen in die richting moeten worden ge nomen. Volgens de jongste berichten had de partij reeds 48 van de 52 zetels, waarover Woensdag gestemd werd, veroverd. De kleine Islamietische partij had één zetel, terwijl de uitslagen van drie districten nog onbekend waren. Tot dusver werden alle leden van de wetgevende vergadering benoemd. Thans worden er 46 benoemd, die handelsbelan gen, de vakbeweging en minderheidsgroe peringen vertegenwoordigen. De Britse Hoge Commissaris, Sir Donald MacGilli- vray, zal de uit negen ministers bestaande regering leiden. Hij behoudt het recht van veto en het toezicht op de defensie en de binnenlandse veiligheid. Donderdagochtend is de 52-jarige post beambte E. V. uit Sneek door verdrinking om het leven gekomen. Met zijn vriend, de eveneens uit Sneek afkomstige F. B., ging V: een dagje uit vissen. In het Nieuwe Ka naal van de vaarweg StroobosLemmer grepen de beide sportvissers in hun roei bootje een passerende zandbak met sleep boot van de firma K. uit Heerenveen vast. Ondanks waarschuwingen van de bakke- schipper bleven de beiden vasthouden met als gevolg dat het bootje volliep en beiden te water geraakten. Alhoewel beide man nen de zwemkunst machtig waren, wist al leen F. B. de wal te bereiken. V. verdween op 10 meter uit de wal in de diepte, waar schijnlijk ten gevolge van kramp. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kin deren. ADVERTENTIE COCCCOOXCCCOC<XXXXXCOCOOC<XXX)CCCOCCCCCOOOCCCCCOOCXXXXXXXCOCCCOCCOCCCCO cooooooooccooxcocxx>ccc<>cccococc<xoa>D:c< Juwelier - Horloger BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM OOOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOCOOCOOODCOOCXXXXICOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOC In de schaduw van de obelisk op de Piazza del Populo zoeken deze twee Romeinen bescherming tegen de brandende zon, want ook in Italië is het warm NeeBunkie begreep er niets van! Hij staarde sprakeloos naar de kano met wil den, die nu heel dichtbij gekomen was. Duidelijk zag hij de norse gezichten van de zwarte mannenonder hun prachtige hoofdversierselen van gekleurde veren ston den hun gezichten verre van vriendelijk! Terwijl Bunkie daarnaar keek zag hij, dat de wilden hun kano nu naar de oever van de beek peddelden. Toen de kano tegen de kant lag, sprongen de mannen er allemaal uit en betraden de wal. Daar stonden ze een ogenblik met zijn allen en ze keken in het rond. Eén van hen, die er uitzag als de hoofdman, wees naar de huizen van het dorp. Bunkie dook 'n beetje weg achter het gordijn, toen de mannen in de richting van Pilon's huis keken. Daarna zag hij hoe de kerels, met hun speren en schilden in de handen, in de richting van het dorp begonnen te lopen ...Of liever, lopen deden ze niet; ze slopen heel voorzichtig tussen de bomen door. Het was nu wel duidelijk, dat ze weinig goeds in de zin hadden! Bunkie keek bibberend toe... Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lopikerkapel J. Groe nenboom, cand. te Rotterdam. Aangenomen de benoeming tot vic. te Overschie J. Korpershoek, cand. te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Berkel en Rodenrijs W. Baas te Urk. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist J. W. Kersten te Gene- muiden en W. C. Lamain te Grand Rapids; te Scheveningen J. W. Kersten te Genemui- den en A. F. Honkoop te Goes. STAVANGER (Un. Press) De Noor Arvid Herrem kocht deze zomer, toen hij op vacantie in Kopenhagen was, een schil derij bij een handelaar in oude rommel, dat hij aardig vond. Hij vergat echter niet nog even af te dingen van de prijs van 40 kronen (ongeveer 25) tot 25 kronen (ruim 13). In zijn hotel inspecteerde hij zijn aanwinst nauwkeuriger, waarbij hij de handtekening „Vincent" ontdekte. Bij on derzoek bleek hem, dat het doek en de lijst naar schatting vijftig a zestig jaar oud waren en dat iemand achter op de lijst „frs. 600" had gekrabbeld, welk bedrag volgens deskundigen overeenkomt met wat Van Gogh destijds heeft moeten betalen. In het boek van de Van Gogh-expert J. B. de la Faille vond Herrem een reproduc tie van een vervalsing met hetzelfde onder werp als het door hem verworven doek, met de vermelding, dat het origineel nim mer gevonden was. Noorse deskundigen staan echter on danks deze „bewijzen" sceptisch tegenover de vondst. De directeur van het Noorse Museum in Oslo wilde geen commentaar geven. Het museum zou niet het plan heb ben het doek aan te kopen. BUENOS AIRES (United Press) De leider van de radicale Argentijnse oppo sitie partij Arturo Frondizzi is voor het gerecht verschenen wegens belediging van de rechterlijke macht in de eerste radio toespraak die een lid van de oppositie in tien jaar mocht houden. Frondizzi zou ge zegd hebben dat in Argentinië rechters zouden moeten worden benoemd zonder enige verbinding met politieke partijen. De minister van Binnenlandse Zaken van de Argentijnse provincie Santa Fé heeft op een persconferentie in antwoord op een der vragen van de radicalen in het parlement meegedeeld, dat de com munist dr. Juan Ingalinella, die verdwe nen is na de mislukte opstand tegen het regiem van Perón, op 16 Juni aan een hartaanval is overleden, terwijl hij „streng werd verhoord" door de politie. Zes politie mannen zijn daarvoor ontslagen en zullen vervolgd worden. President Perón heeft in een toespraak tot een arbeidersdelega tie op het hoofdkwartier van de Argen tijnse vakbondsfederatie gezegd, dat „alle vrijheden hersteld zullen worden mits déze niet gebruikt zullen worden om de vrij heden van anderen aan te vallen". Perón zeide, dat hij na twaalf jaar strijd op grond van nuchtere overwegingen en ner gens anders om besloten had een einde te maken aan de revolutionnaire periode. Donderdagmiddag om vier uur is de blik sem ingeslagen in de boerderij van de land bouwer E. Gröneveld in de buurtschap Broekheurne bij Enschedé. In een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie, zodat de brandweer weinig kon beginnen. Een ge deelte van de inboedel kon nog worden ge red, doch de gehele hooioogst ging in vlam men op. Op het ogenblik dat de brand uit brak, was er niemand thuis. De landbouwer is tegen brandschade verzekerd. Met de „Willem Ruys" zijn Donder dag twee Ambonnese gezinnen op kos ten van de Nederlandse regering naar Indonesië teruggekeerd. Het zijn de 50- jarige E. Marantika met zijn vrouw en negen kinderen en de 41-jarige Maji Roemboe met zijn vrouw en zeven kin deren. Het eerste gezin is afkomstig uit het Ambonezenwoonoord „De Schat tenberg" in Hooghalen, het tweede uit het woonoord „Wite Pual" in St. Jo- hannisga. De heer Marantika vertelde aan boord van de „Willem Ruys" dat hy voorzitter is van de P.S.S., een bewe ging van in Nederland verblijvende Ambonezen, die in 1953 in het kamp „De Schattenberg" is opgericht. Vol gens zyn verklaringen telt deze „Per- satuan Pulau Pulau Maluki Selatan Dan Segenap" (partij van de Zuid-Molukse eilanden en van de gehele Molukken) 7000 leden met inbegrip van hun ge zinnen, en is het doel van deze bewe ging de terugkeer naar Indonesië te be werkstelligen, ongeacht of het ideaal van een onafhankelijke Zuid-Molukse staat kan worden verwezenlijkt. In Indonesië ijvert een partij, de „Partai Pantja Sila" (partij gegrondvest op de vijf beginselen van de Republiek Indonesië) voor hetzelfde doel. De leiding van deze partij zou in Djakarta reeds besprekingen hierover hebben gevoerd met de Indone sische regering. De heer Marantika toonde een afschrift van een brief aan het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag, waarin het bestuur zegt ervan overtuigd te zijn, dat de republiek Indonesië een rechtvaardige staat is en dat het bestuur niet de vrees deelt, dat uit Nederland in Indonesië te rugkerende Ambonezen moeilijkheden zou den ondervinden van de zijde van het In donesische leger. De heer Marantika zei in Djakarta verdere besprekingen te zul len voeren over de terugkeer van alle Am bonezen, die thans in woonoorden in ons land wonen. Hij deelde mede, van Indone sische zijde de indruk te hebben gekregen, dat de mogelijkheid hiertoe aanwezig is. Van Indonesische zijde in Den Haag wordt vernomen, dat aan beide Ambonese gezinnen toestemming is gegeven, naar In donesië terug te keren, „uit overwegingen van humaniteit". Deze gezinnen leefden in de woonoorden onder bijzonder moeilijke omstandigheden en reeds geruime tijd ge leden was een verzoek tot terugkeer in gediend. Desgevraagd werd van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat mede gedeeld, dat in de terugkeer van deze Am bonese gezinnen zeker niet moet worden gezien een principiële beslissing van de Indonesische regering ten aanzien van het vraagstuk van de in Nederland verblij vende Ambonezen, die automatisch de mogelijkheid voor een massale terugkeer van hen inhoudt. Aan de stichting Nieuw Jeugdtoneel, on der artistieke leiding van Cruys Voorbergh, is door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voor de periode van 1 Augustus tot 31 December 1955 een subsidie van f20.000 toegekend. De minis ter wil hierdoor voor de stichting de mo gelijkheid scheppen aan te tonen, dat zij voor volgende jaren voor subsidiëring in coördinatieverband in aanmerking kon ko men. In het komende seizoen zal het Nieuw Jeugdtoneel enige honderden voorstellin gen geven. Er staan vijf stukken op het répertoire, waarvan drie voor kinderen en twee voor middelbare scholieren en vol wassenen. (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 37) Pardon, zei Hermantier, waar ben ik hier? Hij hoorde geen enkel geluid meer. Ik ben verdwaald, vervolgde hij. Ik heb een operatie ondergaan enik kan heel slecht zien. De zolen kraakten opnieuw. Zij ver wijderden zich. Zij gingen steeds vlugger. Ik smeek u, riep Hermantier. Zeg mij, waar ik ben. Hij probeerde naar de man te rennen en deze ging er vandoor, alsof hij door een verschrikkelijke paniek aangegrepen was. Zijn hakken klonken op de weg. Lange tijd was zijn vlucht hoorbaar. Ein delijk stierf het geluid weg, Hermantier vol afgrijzen achterlatend. Was hij dus erger geworden dan een melaatse, een soort stinkend dier, waar voor men, een kreet slakend, terugweek? Of had de man hem misschien herkend en had hij gemeend een dode te ontmoeten? Maar in dat geval was het iemand uit het dorp. Welk dorp? Waar verborg dat dorp zich, dat zelf ook scheen te vluchten in deze vreemde nacht? En als de man alarm sloeg? Hij moest toch nog verder gaan. Hij moest zich tegen elke prijs tot een menselijk wezen richten. De dag, die het begin van de achtervolging zou betekenen, zou weldra aanbreken. Hermantier ging weer op weg. De weg ontrolde zich onder zijn voeten zonder enige verandering. Misschien steeg de weg enigszins? Misschien was hij uitgeput? En als hij uitgeput was, hield zijn hoofd hem voor de gek. Rook hij op dit ogenblik niet de geur van dennen? Een nauwelijks merkbare geur, maar het was in ieder ge val echt de geur van dennen. Maxime had hem bevestigd dat door de grote warmte de grond een harsgeur verspreidde. Alleen was dat om hem gerust te stellen. En nu begon die hallucinatie opnieuw. Naarmate hij verder liep had hij de indruk door te dringen in een verstikkend laag bos, dat overal naar dennen rook. Hij ging naar links. Zijn voet aarzelde op de rand van een glooiing, die een greppel kon beteke nen. Hij ging naar de rechterkant van de weg en vond ook daar een helling. On mogelijk om te ontsnappen. De geur van de dennen hing overal, krachtig, bedwel mend. Een duizeling maakte zich van hem meester. Ze hadden dus gelijk toen zij be weerden dat Lauthier.Hij rende weg op het gevaar af zich te pletter te lopen tegen het een of ander obstakel, en plotse ling botsten zijn rechterarm, zijn schou der, zijn hoofd met kracht tegen iets, dat aan de rand van de weg stond. Hij viel, bleef bewegingloos liggen, wachtend op de genadeslag. Maar geen enkel geluid verbrak de stilte rondom hem. Niemand had hem aangevallen. Een licht briesje scheen in het ontoegankelijke gebladerte te spelen. Hij stak voorzichtig een hand uit, vond een hard, metaalachtig voor werp. Hij stond op. Bloed stroomde over zijn kin. Richard Hermantier, brabbelde hij. Wie zou er geantwoord hebben? Hij was alleen, volkomen alleen. Opnieuw be tastte hij dat koude, cilindervormige voor werp, dat op een boomstam leek. Naar mate zijn handen omhoog gingen, kwam hij tot de overtuiging dat het een paal was. Een richtingaanwijzer? Neen. Inplaats van een bord, was er een bol op de top. Een bol zo groot als een hoofd, maar wat zijn vingers betastten, dat was geen ge zichthet was een hangslot. Ah, zij hadden alles voorzien! Een hangslot! Geluidloos lachte hij en hij deed enkele waggelende passen. Zijn hoofd tolde. Hij veegde zijn kin af aan zijn mouw en voelend, dat hij in elkaar zou zakken, keerde hij terug om aan de koude paal steun te zoeken. Die was veel dikker dan een gewone paal. Men zou zeggen dat het een weegschaal was, zoals hij zo vaak in openbare parken had ge zien. Misschien was het wel een weeg schaal! Omdat die weg geen echte weg meer was! Van welke wereld vormde die onechte weegschaal de grens? Zijn gezicht schrijnde, zijn rechterwang werd stijf, maar hij voelde zich nog sterk genoeg om verder te gaan. Voor hij de ijzeren paal losliet, vroeg hij zich af of hij zich niet omge draaid had, of hij nog altijd in de goede richting ging, maar besloot toen dat er geeen goede richting meer was. Het be langrijkste was te lopen tot aan de dood. Hij liet zijn steunpunt los. De dennen geur was verdwenen of werd in elk geval overschaduwd door de smaak van bloed, dat zijn mond vulde. Het was nu fris. De weg daalde en de koelte nam toe. Hij niesde plotseling en een echo weerklonk rondom hem, weerkaatste als in een lange kelder. Hermantier schraapte zijn keel en er waren dadelijk tien, twintig schorre stemmen, die fluisterden, een bescheiden geraas, dat lang aanhield. Is daar iemand? riep Hermantier. „Ik heb me erg pijn moeten doen", dacht Hermantier. Zijn adem inhoudend, ging hij de stemmen tegemoet, door een diepe, vochtige onderaardse stilte. Maar aldra moest hij zijn ademhaling hervatten en de schim begon vanzelf ook adem te halen. Een hele onzichtbare, hijgende, pijnlijke stoet zette zich bij hem in beweging. Het doolhof was vol klagende schimmen die met hun voeten sleepten en zich zwijgend aftobden op de donkere weg. Vervolgens stootte Hermantier met zijn schouder tegen een muur langs de weg. De muur was vochtig, vettig. Hij leek eindeloos. En toch was hij spoedig aan het eind. Het geluid van de massa die Hermantier ver gezelde, verdween. Hij was weer alleen. Om welke beproeving het hoofd te bieden? Hij raakte de grond aan. De weg was er nog, enigszins vochtig tengevolge van een fijne nevel. Zolang de weg onder zijn voeten doorging, zou hij ondanks alles koppig blijven hopen. Een weg leidt nood zakelijkerwijs ergens heen. Het was trou wens een goede weg, glad als een huid en soepel onder de hak. Maar waren er dan geen huizen en geen levende mensen langs die weg? Of nam iedereen bij zijn nadering de vlucht? Neen. Iedereen sliep nog. Wat hij had gevoeld en gehoord, dat was de droom van hen die in bed lagen, in de lage boerderijen bij het moeras. Het zou niet lang duren of hij zou een dorp tegenkomen, met deu ren en ramen in een rij, vlak langs de weg, binnen het bereik van zijn armen. Hij volgde de berm van de weg en lang zaam maar zeker vervaagden zijn gedach ten. Hij liep voort als een uitgeput, ge forceerd dier, dat staande slaapt Mis schien sliep hij al sinds lange tijd, had hij het dorp door zijn eigen schuld gemist. Trouwens alles was zijn fout En nu kas tijdde men hem meedogenloos. Men had dit verschrikkelijke middel, de weg, ge vonden. De weg met zijn bochten, zijn muren en misschien zijn spiegels, met zijn valstrikken van allerlei aard. De rondlo pende weg! De weg zonder aind! En plot seling hoorde hij een geluid, dat hem uit zijn verdoving haalde. Een kat had zo even gemiauwd. Geen vergissing mogelijk. Dit maal was hij er zeker van. En nu mi auwde de kat voor een tweede maal, heel dichtbij, een kat. Een muur. Een tuin. Een huis. Hij was gearriveerd. Eindelijk! Hij liep zachtjes verder, zijn handen voor zich uit. Zijn handen raakten een muur. Een echte muur, waarvan men het uitein de kon bereiken. Men behoefde nog slechts de muur langs te lopen en Hermantier liep er op een ongeduldige manier langs. De muur eindigde, maar daarna kwam ietsEen hek! Een verschrikkelijk ver moeden maakte zich van hem meester. Hij was op zijn punt van uitgang terugge keerd. De kat, die miauwde om hem te lokken, dat was Rita. En hij die zo dom was geweest om het vergif te vrezen! Hij die zich verbeeld had dat hij de kring kon verbreken door te vluchten! Hij kermde. Zoveel moeite voor niets. Voor niets? Mis schien niet. Hij kon het strand nog berei ken, het water. Hij kon zich bevrijden, profiteren van de laatste ogenblikken van de nacht. Hij stak de weg over, zocht het talud, waar hij gemakkelijk overheen zou kunnen klauteren. Maar inplaats van gras te ontmoeten, de met riet bedekte grond, stuitten zijn vingers op tralies, een hele rij tralies. Aan die kant was er ook een hek. Hij wist zelfs niet meer of hij binnen of buiten was, vrij of gevangen. Hij was precies als een rat die rondom zich de dunne tralies van de val voelt, maar nog niet begrijpt, dat de val achter hem is dichtgeslagen. Hij liep het hek voorbij, niet ?oed wetend welke richting te nemen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6