Kunstmatige satelliet in 1957 in anderhalf uur om de aarde Sovjet-Unie werkt mee aan Amerikaans project Beter weer Weerbericht Haarlems Dagblad Europese Betalings Unie wordt geleidelijk aan opgeheven Drie Israëlische deskundigen krijgen toegang in Bulgarije Eerste schrede naar verkeer in het heelal Rijksgoedkeuring nodig voor industriebouw boven f 50.000 Multilateraal betalingsstelsel en een fonds zullen haar vervangen Sofia is bereid een gedeelte van de materiële schade te vergoeden Bonn bezorgd over gang van zaken in de Saar Peking wil overleg met Formosa plegen Eisen van de Belgische stakers ingewilligd Het woord is aan Nieuwe atoomwapens in Amerikaanse arsenalen Geen grens Wachtlijst voor Mars Twijfel aan een democratisch verloop van volksstemming Tsjoe En Lai zou gesprek met Tsjang Kai Tsjek wensen Werk is vandaag overal hervat Nog geen afdoende bescherming tegen uitstraling gevonden Vrede in gemeenteraad van Genemuiden Weerrapport 70e JAARGANG No 18 Kenne«*ierlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 30 JULI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 170 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter-AFP-Belga) In de loop van 1957 zullen de Verenigde Staten beginnen kleine kunstmatige satellieten buiten de dampkring te schieten, die een week lang een baan rondom de aarde zullen beschrijven en daarna zul len uiteenvallen. De Sovjet-Unie en veertig andere landen zullen hun mede werking verlenen aan deze Amerikaanse bijdrage tot het geophysische jaar. De „kunstmanen", die door middel van radio-electronische instrumenten waar nemingen naar de aarde kunnen seinen, zullen met een snelheid van ongeveer acht kilometer per seconde tot een hoogte van drie tot vijf honderd kilometer worden geschoten, waar ze met een snelheid van omstreeks 28.000 kilometer per uur in anderhalf uur om de aarde draaien. President Eisenhower heeft Vrijdag; plannen goedgekeurd voor de vervaardi ging en het afschieten van de onbemande „kunstmanen", aldus een mededeling van Eisenhowers perschef Hagerty op een druk bezochte persconferentie te Washington. In Maart is de „Amerikaanse raketvereni ging" tot de slotsom gekomen, dat een kunstmatige onbemande ruimtesatelliet technisch mogelijk" is en zij verzocht het „Nationale genootschap van wetenschap pen" de practische waarde van het afschie ten van dergelijke satellieten in de ruimte te bestuderen. Volgens de huidige denk beelden zullen „kunstmanen" ter grootte van een basketbal worden afgeschoten. De gegevens die het experiment zal opleveren, zullen aan geleerden van alle landen, waaronder de Sovjet-Unie, ter beschikking worden gesteld. De secretaris van het speciale comité voor 'het geophysische jaar, de Belgische hoogleeraar prof. Nicolet, heeft te Brussel medegedeeld, dat de Amerikaanse „kunst manen" een doorsnede van slechts vijftig centimeter en een nuttig draagvermogen van vijftig kilogram radio-electronische instrumenten hebben. Deze zullen gedu rende de zeven tot tien dagen, welke de „kunstmaan" om de. aarde in de as Noord- pool-Zuidpool zal draaien, waarnemingen overbrengen aan de ontvangposten over de gehele baan over de aarde. De satellieten zullen met behulp van een raket met drie afdelingen van startbanen worden afgeschoten. Het eerste stuk raket, van het type van de V-2, zal het apparaat tot een hoogte van 20 tot 22 kilometer brengen. Dit stuk valt dan terug naar de aarde. Het tweede gedeelte van de raket voert de satelliet, die bolvormig zal zijn, tot 300 kilometer hoog, waarna het derde gedeelte van de raket de „kunstmaan" in haar planeetbaan brengt. Aangezien de baan van de „kunstmaan" over verscheidene landen loopt, is de sa menwerking van allien vereist met het oog op het optekenen der waarnemingen. Na verloop van zeven tot tien dagen zal het apparaat tengevolge van de uiterst lichte wrijving uiteenvallen en als stof weer op de aarde terechtkomen. De eerste satelliet zal van een startbaan in de Verenigde Staten worden gelanceerd, waarna andere zullen volgen van andere bases in verschillende delen van de we reld, met name uit het Noord- en Zuid poolgebied en dwars door het Noorder licht met het doel waarnemingen te doen Met ingang van 1 Augustus worden de beperkende bepalingen voor het uitvoeren van bouwwerken verscherpt. Voor bouw werken voor de nijverheid, waarvan de bouwsom hoger is dan 50.000.en voorts voor alle andere bouwwerken, waarvan de bouwsom Ligt tussen 10.000.en 100.00, zal rijksgoedkeuring zijn vereist. De woningbouw blijft van deze maat regel uitgezonderd. Alleen voor woningen, die zonder geldelijke steun van het rijk worden gebouwd door of met geldelijke steun van andere publiekrechtelijke licha men, is een rijksgoedkeuring vereist. Ter motivering van deze maatregel deelt het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting mee, dat de grote activiteit in de bouwnijverheid heeft geleid tot zoda nige spanningen, dat een verdere regeling van de in uitvoering komende bouwwer ken noodzakelijk is. De situatie op de ar beidsmarkt en de materiaalmarkt zijn zo danig, dat een verdere toeneming van de hoeveelheid in uitvoering zijnd werk tot onaanvaardbare consequenties zou leiden. Gezien de lange levertijden voor bouw materialen en de ontwikkeling op het ge bied van de lonen mag de huidige ontwik keling niet op haar beloop worden gelaten. Indien thans in deze ontwikkeling niet zou worden ingegrepen, zou de bouw in de meest urgente sectoren en met name de woningbouw, ernstig gevaar lopen. Evenals thans het geval is wordt geen rijksgoedkeuring vereist voor normale on derhoudswerken van de Nederlandse Spoorwegen en de Staatsmijnen en even min voor weg- en waterbouwkundige wer ken en werken aan gebouwen van rijk en andere publiekrechtelijke lichamen, die ten laste komen van de gewone dienst van de begrotingen. Dat voor de sector „gebouwen voor de nijverheid" de rijksgoedkeuring weer wordt vereist voor objecten met een bouwsom van 50.000 en meer, houdt niet in, dat aan inkrimping van de eigenlijke industriële bouw wordt gedacht. De rijks goedkeuring voor bouwwerken ten be hoeve van de nijverheid zal direct worden verleend wanneer geen twijfel bestaat, dat het object industriële bouw betreft, aldus het ministerie. in dit gebied, waar radio-uitzendingen door nog onbekende oorzaken aan storingen on derhevig zijn. De kosten van een satelliet zullen een millioen dollar bedragen. De bouw er van zal niet geheim worden gehouden. Alle documenten zullen ter inzage liggen voor de deskundigen die aan het experiment willen meewerken. De samenwerking van de Sovjet-Unie zal bestaan uit de installa tie van honderd waarnemingsposten met ongeveer duizend geleerden en het zenden van een ijsbreker naar het Zuidpoolge bied. De satelliet zal van de aarde af pas zichtbaar worden als hij snelheid gaat ver liezen en tot op minder dan 50 kilometer is gedaald. Op dat ogenblik komt hij in de dampkring terug, wordt roodgloeiend en krijgt het aanzicht van een meteoor of vallende ster. Het Amerikaanse nationale genootschap van wetenschappen is van oordeel, dat deze „kunstmanen" belangrijke gegevens zullen opleveren op het gebied van de geodesie, de atmosferische physica, de ionosferische physica, het Noorderlicht en de zon-uit- stralingen. De binnen enkele uren verkre gen gegevens zullen die, welke het resul taat zijn van tientallen jaren laboratorium- arbeid van alle geophysici van de wereld, overtreffen. De hoogte van 300 kilometer is geen grens, aangezien het huidige hoogterecord boven de 450 kilometer ligt. De keuze van de hoogte werd, evenals het gewicht en de de omvang van de satelliet, op grond van wetenschappelijke overwegingen bepaald. Het vervaardigen van grotere „kunstma nen" is niet uitgesloten. Het speciale comité voor het internatio nale geophysische jaar zal van 8 tot 14 September te Brussel vergaderen om de laatste hand te leggen aan de voorbereidin gen voor het experiment. Afgevaardigden uit meer dan veertig landen zullen hieraan deelnemen. Volgens prof. Nicolet zullen de waarne mingen kunnen worden gedaan dank zij een magnetische band die de gegevens no teert en daarbij per uur een millimeter op schuift. De satelliet zal minder dan een tiende deel van de prijs van een zware bommenwerper kosten. Het afschieten van onbemande satellieten wordt door de ge leerden beschouwd als de eerste stap naar interplanetair verkeer. Een volgende stap zal het lanceren van een bemande „kunst maan" zijn, waarna mogelijk tenslotte reizen door de ruimte werkelijkheid kan worden. Men verwacht hierbij kernenergie toe te passen. Sinds jaren werken in verscheidene lan den, in het bijzonder in de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, geleerden aan dergelijke plannen. Ook al omdat men vaak van oordeel is, dat ruim teschepen de grootste waarborg voor de vrede zouden zijn, aangezien men van uit Naar aanleiding van de onderzoekin gen in verscheidene landen naar de mo gelijkheden van interplanetair verkeer hebben reeds vele mensen zich opge geven voor tochten naar de Maan en Mars. Vorige maand verklaarde een Britse verzekeringsmaatschappij zich bereid een Amerikaanse vrouw die wacht op een vlucht naar Mars, te ver zekeren, doch er werd een speciale clau- g sule in de polis opgenomen, volgens welke het niet-terugkeren van de ver- 8 zekerde geen bewijs zou zijn van haar 8 dood ooccoocooocoococoococ<xxxoococoooooocococcooccoooocooooc deze ruimteschepen elke oorlogsvoorberei ding zou kunnen opmerken. In de Verenigde Staten werken vele Duitse deskundigen op dit gebied, van wie velen reeds de Amerikaanse nationaliteit hebben gekregen. Onder hen bevinden zich dr. Werner von Braun, de voorzitter van de internatinoale vereniging voor ruimte vaart die aan het hoofd staat van het mi litaire laboratorium „Redstone" te Hunts- ville in de staat Alabama en prof. Oberth, die in Mei in het laboratorium is gaan werken. Vorig jaar September meldden de Rus sen, dat zij met raketten een hoogte van 300 kilometer hadden bereikt. Ook werd melding gemaakt van een ontwerp voor een Russische raket voor interplanetair ver keer. In April deelde de Sovjet-academie voor wetenschappen mee, dat er een spe ciale commissie ter coördinering van het onderzoek op het gebied van de ruimte vaart was ingesteld. De commissie heeft tot taak een „automatisch laboratorium", dat als een satelliet om de aarde draait, te ontwerpen. Bijna 160 meter boven een drukke straat in Chicago volvoert de acrobate Betty Fox deze adembenemende luchtsprong boven een smal platform, dat nauwelijks een halve meter breed is. Een salto mortale zonder tromgeroffel. En dat alles voor het hooggeëerde publiek, op de foto zelfs niet meer zichtbaar. (Van onze correspondent in Parijs) De plaatsvervangers van de ministers van de raad voor de Organisaties voor Europees Economische samenwerking (OE ES) hebben te Parijs besloten de Europese Betalingsunie tot 30 Juni 1936 te verlen gen. De vrije inwisselbaarheid van de va luta's zal geleidelijk tot stand komen. Frankrijk vreest er de kwade gevolgen van voor zijn economische expansie. Vele lan den waaronder de Benelux wensen de vrije inwisselbaarheid en zullen de Euro pese Betalings Unie te zijner tijd verlaten. Aan Italië is een voorschot verleend. Dit land is aan het einde van zijn quota en het ten uitvoer brengen van zijn plan voor economisch herstel vergt nog steun. De raad van de OEES heeft de tekst goedgekeurd van een monetair accoord dat van kracht zal worden zodra een aantal landen is teruggekeerd tot de vrije inwis selbaarheid. Op dat ogenblik worden een Europees Fonds en een multilateraal be talingsstelsel van kracht die de verreke ningen tussen de OEES landen zullen ver gemakkelijken. Het Europese Fonds zal aan de landen, die nog niet tot vrije in wisselbaarheid zijn overgegaan, en even tueel ook aan die, die moeilijkheden heb ben omdat zij er wel toe zijn overgegaan, tweejarige credieten kunnen geven. Het fonds zal over 600 millioen dollar beschik ken; 270 millioen afkomstig van de EBU ATHENE (Reuter/U.P.) De Bulgaarse regering heeft drie van de zes leden van een Israëlische commissie die zich aan de Grieks-Bulgaarse grens bevindt, toestem ming gegeven Bulgarye binnen te komen om een onderzoek in te stellen naar het wrak van de Constellation. Zij zullen vandaag de grens mogen over schrijden. Israël heeft bestraffing geëist van de Bulgaren, die de Constellation heb ben neergeschoten. Israël heeft ook volle dige schadevergoeding geëist voor het verlies van het toestel en de slachtoffers geëist. De Bulgaarse regering heeft aangeboden een deel van de materiële schade voor zyn rekening te nemen, nadat deze behoorlijk is vastgesteld. De Bulgaarse commissie van onderzoek die in Sofia is teruggekeerd heeft een deel van het wrak in een rivier bij Petritsj aangetroffen. Dr. Karplus, hoofd van het pathologische instituut der Israëlische re gering, treft voorbereidingen om in Sofia de slachtoffers te identificeren. De luchtvaartmaatschappij „El Al" heeft bekend gemaakt, dat haar vliegtuigen van de diensten Tel Aviv-Wenen en Tel Avlv- Zürich tijdelijk via Rome zullen vliegen, om de Bulgaarse grens te vermijden. De Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een Constellation ter beschikking ge steld van de „El Al", om haar in staat te stellen alle diensten te blijven onderhou den. De „El Al" zegt dat de Bulgaarse le zing van de koersafwijking van de Con stellation niet klopt met de per radio op gegeven positie van het toestel en met de rapporten van de gronddiensten. Het feit, dat Bulgarije het elementaire recht van toegang voor deskundigen niet te rechter tijd heeft toegekend, spreekt voor zichzelf. De toestemming, die niet-deskundige ver tegenwoordigers van het Israëlische con sulaat in Bulgarije hebben gekregen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen, wordt in een communiqué uit technisch oogpunt waardeloos genoemd. Een Oostenrijkse employé van de Bul gaarse legatie te Wenen heeft meegedeeld, talrijke dreigbrieven en telefoontjes ont vangen te hebben. De legatie heeft extra politiebescherming verzocht. Zuid-Afrika heeft evenals enige ande re landen een protestnota naar Bulgarije gestuurd. Onder de 58 inzittenden die om het leven kwamen, bevonden zich vier Zuid-Afrikanen. Van 1 Augustus af zal belast worden met de leiding van het gezantschap van Luxemburg in Den Haag de heer Mam" Steinmetz, secretaris van de legatie Luxemburg te Brussel. Hij zal optreden waarnemend zaakgelastigde. en de rest van de leden-landen naar ver houding van hun quota's. De stortingen, evenals de credieten, zullen op goudbasis worden verrekend. Het multilaterale systeem zal er toe bijdragen dat bepaalde voordelen van de EBU voor de leden behouden blijven. De deelneming is echter vrijblijvend en de landen behou den de mogelijkheid hun verrekeningen óf aan het bureau van dit systeem voor te leggen dan wel zich rechtstreeks met elk ander te verstaan. De raad heeft ook een besluit genomen ten aanzien van een aantal regels voor de handel die zullen worden toegepast zodra men is teruggekeerd tot de vrije inwissel baarheid. Bovendien is er een raadgevend comité opgericht dat tot taak heeft de fi nanciële en handelsproblemen te bestude ren, die zich na het instellen van de vrije convertibiliteit zullen voordoen. BONN (A.N.P.) De West-Duitse re gering heeft een nieuw memorandum over de toestand in het Saargebied aan de West-Europese Unie (W.E.U.) gezonden, waarin ernstige bezorgheid wordt uitge sproken over de nieuwe wetten inzake pers en partijvorming, die in het gebied van kracht zijn geworden om een democratisch verloop van de volksstemming te verzeke ren, waarbij de Saarlanders hun goedkeu ring aan het nieuwe statuut voor het land kunnen geven. De nieuwe wetten zijn in West-Duits- land reeds enkele weken het onderwerp van scherpe critiek. De meeste Duitse bla den geloven niet, dat een volledig vrij verloop van de volksstemming en van de daarna te houden verkiezingen voor een nieuwe landdag gegarandeerd is. Ofschoon de bondsregering reeds vroeger te kennen heeft gegeven, dat zij deze vrees deelt, heeft minister Von Brentano op de jongste bijeenkomst van de ministerraad der WEU in Parijs niet het veto over de wetten uitgesproken, dat vele politici in Bonn hadden verlangd. Ook bij deze gelegenheid heeft Von Brentano echter de bezorgdheid geuit, die thans in het memorandum is neergelegd. De campagne voor de volksstemming wordt in de Duitsce pers met zeer veel op hef vervolgd. Daarbij verschuift men het accent echter bij voorbaat naar de latere Landdagverkiezing, aangezien men het reeds zeker acht, dat de volksstemming een meerderheid voor het nieuwe statuut zal opleveren. Van de drie pro-Duitse partijen, die in de Saar zijn opgestaan, heeft slechts één zich openlijk tegen dit standpunt ver klaard. Kennelijk willen de nieuwe par tijen al haar krachten richten tegen de regering-Hoffmann, die sedert de afschei ding van het Saargebied van de Franse bezettingszone in Duitsland het bewind in handen heeft gehad. De pro-Duitse partijen hebben geprotes teerd bij de Saarland-commissie tegen een uitzending van radio Saarland die getiteld was „Europa is ons vaderland". Twee par tijen zijn begonnen een courant uit te geven en ook verschijnen er pro-Duitse HONGKONG (Reuter). Premier Tsjoe En-Lai, van communistisch China, heeft volgens het communistisch persbu reau „Nieuw China" verklaard, dat zijn land bereid is met de nationalistische auto riteiten van Formosa te onderhandelen over een „vreedzame bevrijding" van het eiland. Tsjce die sprak tot het nationale volkscongres zei dat de kans op een bevrij ding van Formosa met vreedzame midde len groter wordt, aangenomen dat Wash ington „zich niet bemoeit met onze binnen landse aangelegenheden". Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Nieuw-Delhi worden er achter de scher men pogingen gedaan om te komen tot rechtstreeks overleg tussen communistisch en nationalistisch China. Tsjoe En-Lai zou bereid zijn de nationalistische leider, ge neraal Tsjang Kai Tsjek, te ontmoeten. In diplomatieke kringen in de hoofdstad van India heerst een gevoel van optimisme, dat binnenkort een bijeenkomst kan worden belegd. Het rechtstreekse overleg tussen de re gering van Peking en de autoriteiten op Formosa zou parallel lopen met de bespre kingen tussen de Chinese communisten en de Amerikanen, die Maandag te Genève beginnen. Een en ander zou de weg effe nen voor een algemene regeling van de vraagstukken in het Verre Oosten. Naar verluidt hebben de premier Oe Noe van Birma en zijn Indiase ambtgenoot Nehroe de afgelopen weken nauw con tact onderhouden over de toestand in Zuid-Oost-Azië. Hoewel men van oordeel is dat een algemene conferentie over het Verre Oosten nog ver verwijderd is, schij nen de twee premiers toch al enige voor bereidende maatregelen besproken te heb ben. Wang Ping Nan, leider van de Chinese delegatie voor Amerikaans-Chinese be sprekingen over de repatriëring van 51 in China gevangen gehouden Amerikanen, zei bij zijn aankomst in Genève dat het over leg een belangrijke stap voorwaarts kan betekenen tot vermindering van de span ning rondom Formosa en in de gehele wereld. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren zijn vrijwel de hele dag en tot laat in de nacht besprekingen gevoerd tus sen eerste minister Van Acker en minister Troclet en vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties en de vakvereni gingen over de sociale conflicten. Het bleek dat de socialistische vakverenigingen haar leden niet meer in bedwang hadden, want ook in het Walenland begon de staking zich uit te breiden. Verder dreigde het tram personeel in Gent in Limburg in staking te gaan. Hedenmorgen vroeg werd een accoord bereikt. De toelage voor de moeder die in haar gezin blijft en niet buitenshuis gaat werken werd hersteld met ingang van 1 Augustus. Met betrekking tot de ar beidsduur en de minimumlonen kwam men tot een nauwkeurige omschrijving van de voorstellen, die de regering onlangs heeft gedaan. De Rooms-Katholieke vakvereni gingen gingen er mee accoord dat de ver korting van de arbeidsduur zowel als de verhoging van de minimumlonen trapsge wijze zal worden ingevoerd. De stakingsparolen zijn ingetrokken en DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Portugees spreekwoord: Bezoekers brengen altijd plezier, hetzij bij de aankomst, hetzij bij het vertrek. aanplakbiljetten overal in het Saargebied.heden wordt het werk overal hervat. WASHINGTON (U.P.-Reuter) De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie meldt in haar achttiende halfjaarlijkse rap port aan het Congres dat begonnen is met de aanmaak van verscheidene typen nieu we atoomwapens aan de hand van de ge gevens, die vorig jaar zijn verkregen bij de proeven met waterstofbommen in de Stille Oceaan. Verder wordt in het rapport gezegd, dat de bouw van een vliegtuig met atoomaan drijving waarschijnlijk in 1957 kan begin nen. Proefvluchten worden voorzien in 1958. De binnenlandse productie van ura nium en zijn concentraten hebben een re cordhoogte bereikt, waardoor de Verenigde Staten een van de grootste uraniumprodu centen ter wereld zijn geworden. De proe ven die de laatste tijd zijn gedaan, recht vaardigen een zeker optimisme aangaande de mogelijkheid tot bescherming tegen uit straling en herstel van nadelige gevolgen van straling. Deze problemen zelf zijn ech ter nog steeds niet opgelost, aldus het rap port. De commissie zegt dat de wetenschap vermoedelijk op het spoor is van chemische stoffen die het gevaar van onvruchtbaar heid door atoom-radiatie tot een minimum kunnen terugbrengen. Alle tot dusver ge nomen proeven met atoomexplosies heb ben, volgens de commissie, minder radio activiteit in Amerika teweeg gebracht dan er normaal in de bodem bestaat. De commissie rapporteert tenslotte dat de toepassing van radio-activiteit in de me dische wetenschap nieuwe middelen heeft gebracht tot bestrijding van leverziekten en dat wellicht stoffen gevonden zullen worden voor de behandeling van tumoren, in het bijzonder van hersentumors. De gemeenteraad van Genemuiden heeft gisteren een motie van wantrouwen tegen B. en W., die de vorige maand was inge diend, ingetrokken. De motie, gericht tegen het algemeen beleid van B. en W., was met algemene stemmen aangenomen.Naderhand bleek er echter onenigheid binnen de C.H.- fractie te bestaan, die de motie had inge diend. Aangezien dus bij belangrijke stem mingen de C.H.-fractie voor verrassingen zou kunnen zorgen, besloot men zich voor lopig van verdere actie te onthouden. Een nieuwe motie van wantrouwen, gericht tegen wethouder Van Dalfsen en ingediend door de C.H.-fractie, kon slechts twee voor stemmers vinden en werd dus afgewezen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lage druk- gebied boven Midden-Europa, dat nog steeds over een uitgestrekt gebied regen en onweersbuien veroorzaakt, trekt lang zaam naar het Oosten terug. Gelijktijdig breidt een hoge drukgebied op de Oceaan zich uit tot over West-Europa. De winden worden daardoor in ons land steeds zwakker en in verband daarmede komt er aan de aanvoer van bewolking van de Noordzee een einde. Voor Zondag wordt droog weer verwacht met op vele plaatsen opklaringen en iets hogere temperaturen overdag. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand - V? -OeJ 5 O T- U r ra S3 CS ge Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. mist regen onbewolkt regen geheel bew. regen zwaar bew. regen onbewolkt N Z NO NW WZW NW windstil NO 2 windstil windstil windstil windstil NW 5 WNW 5 W 3 WNW 6 windstil windstil 22 1 28 0 26 0,5 18 0,3 21 0 19 2 18 0 26 0 22 20 19 27 20 23 0,4 18 14 22 9,5 15 7 29 0 Neerslag laatste U uui OPKLARINGEN Verwachting, meegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om tien uur: Droog weer met op de meeste plaatsen opklaringen. Iets hogere temperaturen. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Weste lijke richtingen. 31 Juli Zon op 5.00 uur, onder 20.36 uur. Maan op 18.32 uur, onder 1.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 31 Juli Hoog water: 1.15 en 13.50 uur. Laag water: 9.04 en 21.36 uur. Maandag 1 Augustus Hoog water: 2.08 en 14.35 uur. Laag water: 10 en 22.26 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1