PANDA EN DE MODE-MEESTER O Wereldnieuws Anti-Westelijke propaganda in Sovjet-vazalstaten gaat door VERHUIZEN? OPRUIMINGS KOOPJE 15% KORTING KAPOK- BEDSTELLEN Tito zegt dat Hongaarse leiders zijn accoord met Moskou saboteren $iïu! De radio geeft Woensdag onze PLASTO WAVE D. J. von Balluseck ambassadeur te Moskou ió Uet zo r~ Pinguins DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 2 Russische violisten komen in New York spelen Grote activiteit op de effectenbeurs in Juli Jee. rl vJKKlu- oefctetfou ww Onderzoek naar toestand Basiliek van Heilig Graf Nederlander in commissie R.M.S. betreurt vertrek van twee Ambonese gezinnen Premier van Ceylon onderscheiden F. DAMIAANS ZN Jhr. H. Quarles van Ufford herdacht in AVRO- jaarvergadering Record-aantal onverkochte nieuwe auto's in de V.S.? Demonstraties van het redden van drenkelingen SALON HOFFMANN Het CNV wil de NCHV royeren Nieuw bestuur van Natio nale Federatieve Raad Ook Eerste Kamerleden wensen wettelijke regeling VJ (Van onze correspondent te "Wenen) Berichten dat er in de Oost-Europese communistische partyen en vooral in Hon garije een nieuwe strijd is ontbrand tus sen „rechts" en „links" worden zijdelings bevestigd door een redevoering die presi dent Tito onlangs heeft gehouden. Hij deed daarin een felle aanval op de partijleiders in Hongarije, die naar zijn zeggen alles in het werk stellen om het accoord van Bel grado tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië te saboteren. Ofschoon deze redevoering in het Tsjechisch en het Hongaars door radio- Zagreb werd uitgezonden, heeft de Hon gaarse en Tsjechische pers er geen melding van gemaakt. Volgens Tito worden er in Hongarije nog altijd mensen vervolgd en gevangen ge nomen omdat zij werken aan een betere verstandhouding tussen Hongarije en Joegoslavië. Ofschoon hij geen namen noemde, is het duidelijk dat hij de linker vleugel van de communistische partij, en vooral Rakosi, op het oog had, die sinds jaren zijn verbitterde vijand is. Volgens Tito voelt ook de partijleiding in Tsjecho- slowakije zich niet op haar gemak nu de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado verbeterd zijn. Tito maakte een duidelijk onderscheid tussen de leidende figuren in het Kremlin die op een ontspanning aan sturen en de politieke machthebbers in de Oost-Europese vazalstaten die duchten de dupe te worden van deze pacificatie. NEW YORK (United Press) Yehudi Menuhin, de wereldberoemde violist, heeft medegedeeld, dat hij volgend jaar Mei drie concerten in Moskou zal geven. Van de Amerikaanse autoriteiten heeft hij gedaan gekregen, dat twee Russische musici in de Verenigde Staten zullen mogen komen con certeren. Het zijn de pianist Emil Gilels (die dit najaar nog in Carnegie Hall zal optreden) en de violist David Oistrakh (die in Maart 1956 in New York komt spelen). Menuhin bezocht Moskou voor het laatst in 1945. Ondanks de vacanties is de beurs in Juli zeer actief geweest. De aandelenom- zet heeft niet minder bedragen dan 92.091.256, een cijfer dat sinds de oorlog slechts overtroffen werd in November van vorig jaar, toen de omzet ruim 110 millioen gulden nominaal bedroeg. Voorts zijn in Juli .voor 52.351.151 nominaal obligatiën verhandeld en verwisselden 24.788 certificaten van Amerikaanse sha res van eigenaar. De omzetten in de maan den Januari/Juli zijn hiermede gekomen op 508.762.503 voor de aandelen (zelfde periode vorig jaar 489.088.073), 346.850.891 voor obligaties (T 439.137:421) en 192.435 (121.229) voor de Amerikaan- tjes. Vrijwel de gehele maand is de belang stelling, speciaal uit het buitenland, zeer groot geweest. De koersen zijn flink geste gen. Het algemeen beursindexcijfer kwam van 202.17 per 30 Juni op 218.07 per laat ste beursdag in Juli. De stijging is het grootst geweest voor de scheepvaartpapie ren, die met 26 punten opgelopen zijn tot 172.28. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FER0. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 SUÈDE DAMESTASJES 110. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Vijftig jaren letterkundig leven, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20. Voor de vrouw. 11.00 Platen. 11.40 Voordracht. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land en tuinbouw- mededleingen. 2.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Politiekapel. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Piano. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overeze. Jeugduitzending Cor respondentieclub De brievenbus gaat open, o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Braziliaanse muziek. 19.15 Nieuw Guinea, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Den Haag bij Gaslicht. 22.35 Amusementskoor. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Amusementsmuziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 11.55 Nederlandse muziek. 12.30 T and- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Negro-spirituals. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Metropole orkest en solist. 14.50 Platen. 15.40 Interscho- lair Jeugdtournooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 Wat biedt de N.C.S.V.?, causerie. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.05 Muziek op postzegels, cr.userie. 21.20 Marinierskapel. 21.45 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.00 Marinierskapel. 22.15 Japanse volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voor dracht. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Horospel. 21.30 Altviool en Piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse uitspraakles voor beginnelingen, (öo 224 en 76 m.). In hun partijbladen is weinig of geen aandacht besteed aan de conferentie van Genève. Met opzet wordt verzwegen dat het Westen naar vrede streeft. In plaats daarvan wijst onder andere het Roemeense blad „Scinteia" er uitdrukkelijk op dat president Eisenhower zijn zin niet heeft gekregen om de toestanden in de Oost- Europese landen te bespreken. De vreug de daarover bij verscheidene vooraan staande figuren in de satellietlanden is zo onverbloemd dat zij boekdelen spreekt met betrekking tot de „vrijheid" en de werke lijke toestanden daar. Het reeds genoemde Roemeense blad gaat dan ook rustig door met te spreken over de „aanhangers van de koude oorlog", terwijl Moskou juist alle moeite doet om daarover te zwijgen, daar het de koude oorlog wil likwideren. Diplomatieke kringen te Wenen wijzen er op dat de Bulgaarse premier Tsjerven- kov de laatste tijd van het politieke toneel is verdwenen en dat zijn werk wordt waar genomen door zijn plaatsvervanger Joegov. De voorzitter van de Bond van Neder landse Architecten, ir. H. Thunissen, ver trekt op 7 Augustus naar Jeruzalem, waar hij, samen met enige architecten uit an dere landen, een onderzoek zal instellen naar de toestand van de basiliek van het Heilig Graf. De kerkelijke autoriteiten te Jeruzalem en verschillende regeringen hadden voor dit onderzoek een vijftal ar chitecten van verschillende nationaliteit uitgenodigd. De architecten moeten in een rapport de mogelijkheden voor een restauratie aangeven. De basiliek werd onder de re gering van keizer Constantijn (306337) gebouwd op het graf van Christus en werd op 14 September 336 ingewijd. Tot de uitgenodigde architecten behoren verder een Fransman, een Italiaan, een Engelsman en een Amerikaan. In een communiqué naar aanleiding van de terugkeer van twee Ambonese gezin nen naar Indonesië deelt de voorlichtings dienst van de R.M.S. in Rotterdam mede, dat de Zuid-Molukse vertegenwoordiging hier te landen het betreurt, „dat persoon lijke onderling meningsverschillen, door het leven in kampverband tot onevenredig grote poporties uitgegloeid, er tenslotte toe hebben geleid, dat deze Zuid-Molukse ge zinnen het oor hebben geleend aan de voorlichting en de aanbiedingen van tegen standers van onze vrijheidsstrijd." De voorlichtingsdienst deelt voorts mede, dat er geen pogingen zijn gedaan deze Ambonezen te weerhouden een stap te on dernemen, „die zij straks in Indonesië diep zullen betreuren, omdat geen enkele vórm van dwang in de Zuid-Molukse vrijheids strijd past". Volgens de voorlichtingsdienst staat de „Vereniging der Zuidelijke Eilanden", waarvan de heren Marantika en Roemoe, de gezinshoofden van de twee terugkeren de Ambonese gezinnen, respectievelijk voorzitter en lid waren, geheel achter de Zuid-Molukse vrijheidsproclamatie. Grootkruis Orde Nederlandse Leeuiv Koningin Juliana heeft aan Sir John Kotelawala, premier van Ceylon, het groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw toegekend als erkenning van de uitstekende verdiensten van sir John bij het tot stand brengen en handhaven van nauwe vriendschap en van begrip tussen Nederland en Ceylon. Sir John Kotelawala heeft enige tijd ge leden een bezoek gebracht aan Nederland. De permanente secretaris van het mini sterie van Buitenlandse Zaken Desoysa is benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, en de particuliere secreta ris van de premier P. Nadesan is comman deur in deze orde geworden. Beide heren vergezelden Sir John op zijn Nederlandse reis. De onderscheidingen zullen op 17 Augus tus in de Nederlandse legatie worden uit gereikt door de Nederlandse zaakgelas tigde. D. M. de Smit. ADVERTENTIE Neem toch ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 De Algemene Vereniging Radio Omroep heeft Zaterdag in Den Haag haar jaarver gadering gehouden. De openingsrede werd uitgesproken door de waarnemende voor zitter, dr. H. Molhuysen, die de plotseling overleden voorzitter, jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, herdacht en hem dank bracht voor de wijze, waarop hij de bloei van de vereniging heeft bevorderd. Ook herdacht dr. Molthuisen de sinds de vorige alge mene vergadering overleden adjunct-re geringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries. Dr. Molhuysen las hierna de openings rede voor, die jhr. Quarles van Ufford op deze vergadering had willen uitspreken. Het ledental is het afgelopen jaar met bijna 14 percent gestegen. De heer Quar les had er in zijn toespraak de nadruk op gelegd dat de AVRO-er voortdurend naar dient te streven haar programma's op een steeds hoger peil te brengen. Het zal daar bij dikwijls noodzakelijk zijn, ogenschijn lijk „gedurfde" stappen te doen. Als voor beeld had hij aangegeven de wijziging van het Dinsdagavondprogramma. Na veel wikken en wegen werd uiteindelijk een voor de meeste luisteraars en ook voor de AVRO bevredigende oplossing gevonden. Wat betreft de wettelijke regelingen op het gebied van de radio en televisie had de heer Quarles geconstateerd dat van eensgezindheid in deze materie geen sprake is. Dr. Molhuysen voegde hier nog aan toe dat de sympathie en waardering van de luisteraars steeds meer gaan in de richting van de omroep die zich vrijelijk op ieder terrein kan uiten en zich daarbij er voor houdt de gevoelens van de luiste raars op enigerleid wijze te kwetsen. Daar om, aldus dr. Molhuysen, moeten wij voortgaan goodwill te verwerven, waar door wij onze taak, het aankweken van het gevoel van saamhorigheid zij alle maat schappelijke lagen der bevolking, zo goed mogelijk kunnen vervullen". Ook de directeur van de AVRO, de heer D. Repko, wijdde enige woorden aan de nagedachtenis van jhr. Quarles van Uf ford. De heer Repko zei voorts, dat door een goede coördinatie met andere om roepverenigingen doublures in de pro gramma's zoveel mogelijk vermeden wer den. Wat het gesproken woord betreft zei de heer Repko, dat men een zo breed mogelijk terrein wilde bestrijken, waarbij de politiek natuurlijk ook om de hoek kwam kijken. De heer Repko kantte zich, wat de politiek aangaat, alleen tegen een zijdig gerichte politieke denkbeelden. De jeugdomroep „Minjon" heeft onder de jongeren een groot enthousiasme ge wekt en het aantal van degenen die zich hiervoor hebben opgegeven is zó groot, dat wachtlijsten moesten worden aange legd. AVRO's financiële positie, zo zei de heer Repko, is gezond en het kapitaal heeft de drie millioen overschreden. Door zuinig beheer en een groter aantal leden is het mogelijk geweest de stijgende uitgaven op te vangen. Ten slotte gaf de directeur als zijn mening te kennen, dat het onjuist is dat de Wereldomroep gefinancierd wordt uit de radioretributie van de Nederlandse luisteraars. Bij de bespreking der agendapunten sprak een der leden zijn verwondering er over uit dat op de oplaag van de Radio bode elke accountantscöh'tïöle ontbrèëkt. Van de andere omroepverenigingen is de oplage der organen wel door accountants vastgesteld. Zo heeft de KRO 406.000 be talende abonné's, de VARA 344.000 en de NCRV 341.000. De heer Repko deelde mede dat er eigenlijk geen vergelijking met andere verenigingen mogelijk is omdat de Radio bode niet alleen aan abonné's wordt ge leverd maar ook los wordt verkocht. Hij verklaarde dat er 's winters 330.000 exem plaren, 's zomers 320.000 worden ver kocht. WASHINGTON/DETROIT (Reuter) De subcommissie voor handel van de Ame rikaanse senaat heeft medegedeeld zich be zorgd te maken over het record aantal aan niet verkochte nieuwe auto's in de Verenig de Staten en over het grote aantal auto handelaren die hun zaken moeten sluiten. Het overschot wordt toegeschreven aan het hoge productieniveau. De voorraden niet verkochte auto's in de Verenigde Staten bedroegen op 1 Juli 820.291, iets minder dan in Juni, doch ruim 200.000 stuks meer dan het hoogterecord van het afgelopen jaar, aldus deelt de commissie mede, welke deze cijfers heeft ontleend aan het blad „Automotive News". Woordvoerders der vijf grote Amerikaan se automobielfabrieken zijn het niet eens met de mening van de commissie. General Motors, Ford, Chrysler, American Motors en Studebaker Packard hebben verklaard dat de voorraden bij handelaren in feite kleiner zijn dan zij bij het huidige record volume der verkopen zouden moeten zijn. Volgens de General Motors bevinden de G.M.-handelaars zich in een zeer krachtige financiële positie. De Chrysler-fabrieken deelden mede dat de Chrysler-handelaars winst maken en dat hun voorraden in de huidige markt nauwelijks voldoende zijn. Op het strand van Scheveningen: De jaarlijkse bondsstranddag van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen werd dit jaar op het strand van Scheveningen gehouden. Zater dagmiddag was daar de Haagse Vrijwillige Brigade tot reding van Drenkelingen, ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan gastvrouwe van de leden van zusterbri- gades en van de naar schatting ongeveer vijfduizend andere belangstellenden. Het doel van deze jaarlijkse stranddagen in 1953 was Zandvoort gastvrouwe is een contactdag voor de leden van de zestien kustbrigades, die tussen Schiermonnikoog en Oudorp langs de Noordzeekust zijn ge- stationneerd. Maar bovendien poogt de KNBRD hiermede propaganda voor haar menslievend werk te maken. De keurploeg stond onder algemene lei ding van de heer P. J. Blankwater, waarbij de technische leiding in handen was van de heer R. Vos, beiden uit Haarlem en lid van respectievelijk de Zandvoortse en de Bloemendaalse Reddingsbrigade. De heer P. van der Mije uit Zandvoort, voorzitter van de Contact-Commissie Kust brigades sprak het openingswoord. Hij wees er op dat niet ieder zwemmer een reddend zwemmer kan zijn, omdat daar een speciale training voor nodig is. Hij hoopte dat velen deel zullen nemen aan de opleiding tot reddend zwemmen. Bij de demonstraties werd de technische toelichting verzorgd door de heer G. Schui temaker uit Haarlem, lid van de Bloemen daalse Reddings Brigade. Begonnen werd met te laten zien hoe het redden van een drenkeling in de onmiddellijke omgeving van het strand moet geschieden, waarbij ook het afzoeken van een zwin naar een gezonken drenkeling met de zogenaamde schaatsenrijderspas werd aangegeven. Het redden van een drenkeling door middel van een stok met grijptouwen zou ook voor de inwoners uit deze omgeving een goede indruk hebben kunnen geven over dit reddingswerk. Zij zouden dan weten hoe te handelen met deze op het Bloemendaalse en Zandvoortse strand aan gebrachte stokken. Spectaculair was het uitrukken van de drie „Toms", zoals de Haagse Brigade de reddingsflotteurs noemt van het type dat men aan het strand te Bloemendaal aan zee kan waarnemen. De slotapotheose verzorgde de Marine Vliegdienst evenals vorig jaar die met de helicoptère Delilah een drenkeling uit zee haalde en veilig op het Schevening- se strand bracht. ADVERTENTIE ALS op ALLE AANWEZIGE KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOuN 11491 ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft in een brief aan de Nederlandse Vereniging van Christelij ke Handelsreizigers en Agenten (N.C.H.V.) een beroep op deze vereniging gedaan als nog te handelen overeenkomstig de uit spraak van de zogenaamde grensrege lingscommissie van het C.N.V. Indien de N.C.H.V. dit niet doet, aldus de brief, dan zal de vereniging als lid van het C.N.V. worden geroyeerd. Het royement zal dan op 1 Januari 1956 ingaan. De grensregelingscommissie van het C.N.V. heeft onlangs geconcludeerd dat de N.C.H.V. haar zelfstandigheid moet prijs geven en een fusie moet aangaan met de Nederlandse Christelijke Beambtenbond. Een voorstel hiertoe, door het bestuur van de N.C.H.V. ingediend op de algemene ver gadering van deze vereniging, werd echter verworpen, aangezien de afgevaardigden meer prijs stelden op een zelfstandige ver eniging dan op een fusie met de Neder landse Christelijke beambtenbond. Het bestuur van de N.C.H.V. heeft mede gedeeld, dat een eventueel besluit tot fusie niet door het bestuur kan worden geno men, doch uitsluitend door een algemene vergadering. Vóór 1 Januari zal echter geen algemene vergadering worden bijeengeroepen, aan gezien het bestuur van oordeel is, dat een dergelijke vergadering geen ander besluit zal nemen dan haar drie voorgangsters, die de fusie hebben afgewezen. Het bestuur van de N.C.H.V. meent daarom, dat als men de vereniging wil royeren, het geen zin heeft te wachten tot 1 Januari. De status van vluchtelingen UOX n-.bf.si De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft Zater dag te Utrecht onder voorzitterschap van de heer G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, een buitengewoon congres gehou den. Op het in Mei 1.1. te Valkenburg ge houden congres was reeds meegedeeld, dat het gehele hoofdbestuur zijn mandaat ter beschikking zou stellen. Thans is een nieuw bestuur gekozen, nadat interne moeilijkheden uitvoerig zijn besproken en overwonnen. De heer G. Ritmeester te 's-Gravenhage werd bij enkele candidaatstelling als voor zitter aangewezen. Verder zijn achttien hoofdbestuursleden gekozen. Het hoofd bestuur werd de bevoegdheid gegeven zich nog enige leden te assumeren. Gekozen werden mej. Niels de Kort te Schiedam en de heren W. Schmid, Zeist; J. Crasborn, Heerlen; M. A. Ph. H. M. Janssen, Hilver sum; P. Borghouts (Peter Zuid), Rotter dam; Sjef de Groot, Voerendaal; H. Hans- sen, Venray; ds. F. Slomp (Frits de Zwer ver), Hoorn; pastoor Van Appeldoorn, Rotterdam; P. Hordijk (Peter Noord), Ooltgensplaat; V. Boon, Den Haag; J. Bruinsma, Bolsward; ds. J. van der Mije, Zandvoort; F. van Gemerden, Rotterdam; H. G. Th. van Asselt, Amsterdam; W. C. Bier, Aerdenhout; I. P. Meindersma, Utrecht en C. Mulder, Santpoort. Inmid dels heeft het nieuwe hoofdbestuur nog als lid aangewezen de heer J. Broedelet, Rotterdam. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij de heer D. J. von Ballu seck, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der 2de klasse, is benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Unie van Socialistische Sovjet Re- I publieken. De heer Von Balluseck was voordien permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de U.N.O. T i TT r -. f In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 28 Juli 1951 te Genève onder tekende verdrag betreffende de status van vluchtelingen blijken vele leden van me ning, dat voor een bevredigende rechtspo sitie van de hier te lande verblijvende vluchtelingen de maatregelen van admini stratieve aard, welke de regering in aan sluiting aan het verdrag zal moeten ne men, ten minste even belangrijk zijn als dat verdrag zelf. Deze leden waren van oordeel, dat de geldende voorschriften in zake de positie van de vreemdelingen drin gend herziening behoeven. Zij achtten het onbevredigend, dat thans op de belang rijkste punten slechts administratieve maatregelen van kracht zijn. Zij zouden de totstandkoming toejuichen van een wet telijke regeling, welke de hoofdbeginselen van het vluchtelingenrecht vastlegt. Vele andere leden verklaarden, dat de herhaaldelijk gemaakte voorbehouden blijk geven van een weinig toeschietelijke hou ding van regeringswege ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk in het alge meen. Zij spraken de hoop uit, dat op deze eerste stap nadere stappen zouden volgen en sloten zich aan bij de in de Tweede Kamer geuite wens, dat er een wettelijke regeling van de status van vluchtelingen tot stand zou komen. 11. „Thans zullen wij een volledig cos- tuum ontwerpen", zei Joris, terwijl hij zich tooide met een kussen, een bos bloemen, een tafelkleed en een handdoek. „Wel Pan da, hoe zie ik er zo uit?" Panda opende slaperig één oog en keek misprijzend naar de zonderlinge combinatie. „Belachelijk!", antwoordde hij met overtuiging. „Prach tig", zei Joris voldaan, „dan zal ik ook deze creatie gebruiken. Je ongezouten commen taren zijn mij een grote steun". „Maar je trekt je er niets van aan", riep Panda. „Je kiest steeds juist die ontwerpen, die ik het gekste vind!" „Juist", zei Joris, „en hierin ligt een belangrijke mode-les besloten. Onthoud, dat de creaties, die de vrouwen het mooist vinden, meestal op de lachspie ren van de mannen werken. Het geheim van mijn succes is, dat ik deze stelregel heb omgek"°rd. Ik ga uit van hetgeen ons belachelijk toeschijnt en weet dan zeker, dat al wat vrouwelijk is, ervan zal zwijme len". Amok. In de Arabische wijk van Tanger heeft een krankzinnige amok gemaakt. Hij stak een aantal personen neer. Vier van hen, een Marokkaanse man en een vrouw, een Spanjaard en een Engelsman zijn overleden. De moordenaar werd overmeesterd. Koffie. Na een uitzonderlijk warme Juli maand is het de afgelopen dagen weer uitzonderlijk warm in Zweden. Voor Stockholm was het Maandag met 31 graden de warmste dag sinds 1911. In Brazilië is het daarentegen zeer koud voor de tijd van het jaar, vooral in de staat Parana is veel schade aan de koffiecultuur aangericht. Er wordt vier tot acht graden vorst gemeld. Overvloed. Boven de Turkse Zwarte Zee haven Zonguldak is in de afgelopen 24 uur evenveel regen gevallen als te An kara in anderhalf jaar. De stad zelf en omliggende dorpen werden na de over vloedige regenval door overstromingen getroffen, die aan zes personen het leven hebben gekost. Vasthoudend. Een haai van ongeveer 1.80 meter, razend geworden doordat hij ge troffen was door de speer van een Ame rikaanse visser, heeft deze man drie kilometer de zee in gesleept bij Ford Lauderdale in Florida. De visser ver klaarde, dat hij zich liever vasthield dan dat hij zijn dure speer zou verliezen. Hij zwom terug naar zijn boot, nadat de speerpunt uit de kop van de haai was losgeraakt. Service. De Sovjet-Russische voorlichtings dienst heeft Maandag zijn eerste bulle tin in de Engelse taal uitgegeven van het dagelijks overzicht van de Sovjet- Russische pers, ten dienste van de in Moskou geaccrediteerde journalisten uit de Westelijke landen en van alle ambas sades. Er zullen twee bulletins per dag verstrekt worden, het ene over vraag stukken van buitenlandse politiek, het andere over binnenlandse zaken. Inlichtingen. Het Russische Rode Kruis is begonnen het West-Duitse Rode Kruis inlichtingen te verstrekken over Duitse krijgsgevangenen en andere personen die tijdens en na de oorlog door de Rus sen gevangen zijn genomen. Het juiste aantal Duitse krijgsgevangenen in Rus land is in het Westen niet bekend. De schattingen lopen van enkele duizenden tot 100.000. Kroonprins. De 86-jarige kroonprins Ru- precht van Beieren is ernstig ziek. Vol gens zijn secretaris lijdt de kroonprins, die zich bevindt in het kasteel Leutstet- ten bij Starnberg, aan een hartzwakte. Vrijlating. Frankrijk en Roemenië hebben een overeenkomst bereikt over de vrij lating van vijf Fransen, die in Roemenië werden vastgehouden. De Franse rege ring heeft daarop het verbod op de ex port van Franse goederen naar Roeme nië opgeheven. „In het verlangen de be trekkingen te verstevigen, zijn beide regeringen overeengekomen de culturele uitwisseling tussen de volksrepubliek Roemenië en Frankrijk uit te breiden," aldus een Frans communiqué. Rechtstreeks. De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is met de Sovjet- Unie in onderhandeling getreden over het openen-van een luchtlijn op Mos kou. De lijn BrusselMoskou zou aan sluiten op de lijn New YorkBrussel en zou vermoedelijk eind September kun nen worden geopend. Dit zou betekenen dat men rechtstx-eeks, zonder van toestel te verwisselen, van New York naar Moskou zou kunnen vliegen. Gifgas. Verscheidene honderden stuks vee zijn gestikt door de giftige gassen die de Chinese vulkaan Nilahue uitbraakt. Boomgaarden zijn beschadigd door vul kanische as. Vele dieren die in de om geving van de vulkaan graasden, zijn blind geworden door zwaveldampen. As, giftige gassen en lava komen te voor schijn uit een 450 meter lange scheur in de zijwand van de vulkaan. Er is zoveel as gevallen dat de daken van sommige huizen onder de last zijn bezweken. Alarm. De Griekse inwoners van Cyprus zijn heden een algemene proteststaking van 24 uur begonnen. De manifestatie richt zich tegen een nieuwe wet van het Britse bestuur van het eiland, waarin de autoriteiten het recht wordt verleend preventieve arrestaties te verrichten. Rechtse en linkse organisaties nemen aan de staking deel. Voor de Britse troe pen en de politie geldt de alarmtoestand. Engelse soldaten en vliegers mogen zich niet in de steden begeven. Restaurants en winkels moeten op last van het be stuur open blijven. Ook de voornaamste openbare diensten moeten in werking blijven. TOT DE EIGENAARDIGSTE vormen onder de vogels behoren de bijna onge vederde pinguins, wier voorste ledematen meer op vinnen gelijken dan op vleugels. Deze vogels kunnen niet vliegen, maar zijn op de meest volmaakte wijze tot bewoners van het water geworden, waarin zij zich voortbewegen door de voorste ledematen als roeiorgaan te gebruiken en de achter poten als roer te laten fun geren. Bij een opgerichte gang bewegen zij zich op het land zeer langzaam voort, maar zij kunnen veel vlugger vooruit komen door met de borst over de grond te glijden en daarbij met vleugels en poten te werken. Maar in een dergelijke houding zien we de pinguin nooit afgebeeld. De dieren gedragen zich altijd waardig, lopen 's mor gens tot 's avonds in een zwarte jas met wit vest en zijn een toonbeeld van wel levendheid. Toen de eerste onderzeeër bij de Ross- barrière was opgedoken, stapte een pinguin op het dek, trad op de commmandant toe en maakte een buiging; vervolgens draaide hij zich om, boog voor de officier die naast de commandant stond, en na op deze wijze het hele rijtje te hebben afgewerkt, stapte hij naar een hoekje en bleef daar twee dagen roerloos staan kijken naar alles wat or om hem heen voorviel. Toen het beleefd heidsbezoek lang genoeg geduurd had en hem blijkbaar niets te beurt was gevallen dat hem kon bekoren, sprong de pinguin over boord en verdween. Deze voorstelling moge wat overdreven zijn, de pinguins onder elkaar gedragen zich met grote wellevendheid. De dieren leggen slechts één ei per jaar, dat, wonder lijk genoeg, in de ijzige koude van de pool nacht wordt gelegd. De ouders wijden zich om beurten aan de bezigheid van het broe- den en hel overnemen van het ei gaat met een uitvoerig ceremonieel gepaard. Eerst worden allerlei geluiden gemaakt, waarna de pinguin die het ei zal overnemen ver scheidene malen om de andere heen loopt en hem van alle kanten bekijkt. Dan wordt het ei afgegeven en door de ontvanger bekeken, alsof het dier zich er van wil vergewissen of het wel goed gestem- peld is. Dan maakt hij een diepe en correcte buiging om zijn waardering uit te drukken voor de wijze waarop de partner zich van de taak gekweten heeft, en het broe den kan worden voortge zet. De dieren leven in sociale gemeenschap pen en bouwen gezamenlijk van stenen een broedplaats, waarin geen leden van andere kolonies worden geduld. Ondanks de ge klede jas en het witte vest, bestaat hier een sterke sociale structuur, want het kan wel eens voorkomen dat tijdens deze werk zaamheden een pinguin een steen van het bouwterrein weg pakt en net doet of hij daarmee van ver is komen aansjouwen. Een dergelijke bedrieger krijgt van de hele gemeenschap een pak slaag met de krach tige vinnen en zal zich wel wachten voor herhaling. leder ouderpaar beschouwt het als een eer een nakomeling te hebben, maar het ei kan door een of andere omstandigheid wel eens verloren raken, en dan nemen zij een steen die met veel zorg vertroeteld wordt, of er ontbrandt zich een gevecht om de jongen. Dit zijn de enige momenten waarop de pinguins hun waardigheid en wellevend heid uit het oog verliezen. Nu nog iets over vogels die grote diensten bewezen aan de vroegere zeevaarders. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2