Zang van driehonderd negers begeleidde vlotkomen van de „Arcturus" Agenda voor Velsen I1 H iH W:f r4 Vijfde nieuwbouw-tra wier voor Vrolijk in de vaart „Canopus" een week lang bemand met Arnhemse zeekadetten Visserij-varia Sportstichting beoogt popularisering der sport in de beste zin des woords Noord Hollandin actie bij Ila de Mayo Krantenbericht zorgde voor welkome onderbreking van eindeloze sleepreis Overdracht tussen de pieren Elke dag een aantal met de loodsboot mee Castricum CITO oefende Wijk aan Zee Velsen-Noord Velsens verenigingen gebundeld in lang-omstreden lichaam 7 Aardappelen dorsten in liet duin mmm MSB CornVrolijkSCH. 171 naar IJmuiden Vissende PEN-ambtenareri versloegen HSV-ers Vitesse '22 versloeg kampteam met 32 Nieuwe Gastricumse Caba retgroep speelt voor VW Botsingen in Castricum Lagere aardbeienomzet in Castricum De groenteveiling van Maandag Overnachten zonder vergunning Orgelconcert in de dorps kerk Houtaanvoer Suomi-leden in de Vierdaagse Velen bewezen Gr eet je Harmsen de laatste eer DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 DE ROEMVOLLE BERGING van de Nederlandse kustvaarder „Arcturus" door de IJmuidense sleepboot „Noord Holland" is in het kantoor van Bureau Wijsmul ler aan het Sluisplein begonnen. De directeur, de heer G. v. d. Vuurst, sloeg op 24 Juni de „IJmuider Courant" van Donderdag 23 Juni open en kwam daar op pagina drie het bericht tegen van de stranding van de Nederlandse „Arcturus": een schip van 499 ton bruto, gebouwd in 1952 bij de scheepswerf van Gebr. v. d. Werf te Deest, langj53.5 meter, van het gladdektype en met een motor van 395 pk, die de „Arcturus" eigendom van de Scheepsexploitatiemaatschappij „Virgo" en varende onder de vlag van C. Holscher's Kustvaartbedrijf N.V. te Rotterdam - een snelheid gaf van 10.5 mijl per uur. Er ging een telegram naar de „Noord Holland", die op de oceaan op Vrijdag 17 Juli met een van de drie bakken pech had gekregen en waarop kapitein H. v. d. Burg juist besloten had koers te zetten naar St. Vincent om de schade te herstellen. Er werd op Zaterdag 18 Juni een motorpomp aan boord van de bak geplaatst, want het betekende nog 700 mijl slepen naar deze haven. Het telegram uit IJmuiden: „Arcturus gestrand bij Ila de Mayo, hebben contract", maande tot spoed, maar met de sleep was daar geen beginnen aan. Na de aflevering van de drie bakken en de motorsleper „Amazone" op 25 Juni in St. Vincent is de „Noord Holland" onmid dellijk naar een ander eiland van deze groep, Ila do Sol gestoven, om daar de heer F. Jonkman van Bureau Wijsmuller, die met het vliegtuig naar hier was ge komen, op te halen. Zondag werd de heer Jonkman aan boord genomen en vertrok men naar de strandingsplaats van de „Arcturus". MAANDAGAVOND konden een handje vol negers en de bemanning van de „Arc turus", die onderweg was van Montevideo naar Londen, de „Noord Holland" in de buurt zien ankeren. Voor de mensen op de „Noord Holland" was het toen wel duidelijk dat het geen makkelijk karwei zou worden. De kustvaarder lag in een zeer gevaarlijke en moeilijke positie en dwars op het strand. Een strand van twee honderd meter lengte en het enige strandje van het gehele eiland. De golf slag had voor de coaster al een rug van zand opgeworpen. Het eerste contact met de bemanning van de „Arcturus" en de uit twee duizend personen bestaande bevolking van Ila de Mayo kwam tot stand, nadat de heren H. v. d. Burg en F. Jonkman met de sloep van de „Noord Holland" naar het eiland waren gebracht. Netjes afgeleverd kon den ze niet worden; op het zeetje moesten zij uit de sloep springen en naar het strand zwemmen; het Lloyd's contract bo ven water houdend. Met een enorme schuiver is het tweetal op het strand aan gespoeld en kon de situatie eerst eens worden bekeken. HET WAS daar bloedheet op het eiland. De negers hadden overal plezier in en vooral toen Jonkman en v. d. Burg terug moesten naaf de 'sleper, ontstond er heel wat drukte, daar het tweetal eerst tot het middel toe het water in moest om de sloep te bereiken. Van Alfredo Pinheiro hebben de man nen van Wijsmuller veel plezier gehad. Hij was meegekomen uit St. Vincent voor de communicatie met de bewoners van het eiland en kreeg het voor elkaar in Porto Onglez drie honderd negers bijeen te krijgen voor het lossen van de lading corned beef en katoen van de „Arcturus". Door het mulle zand en over de bergen zijn Jonkman en v. d. Burg ook in dit'uit hutten bestaande dorpjes geweest. Hon derdenveertig ton van de lading werd ge lost en in die tijd was de bemanning van de „Noord Holland" begonnen met het wegpompen van het zand bij de „Arctu rus". Negen dagen achtereen lag de „Noord Holland" te trekken en bij hoog water sloeg de schroef van de coaster mee om zich een weg naar zee te banen door een soort drijfzand. Er stond veel stroom op deze plaats: de strandzeeën sloegen zwaar tegen de zij van het schip aan en het is er zelfs van gekomen dat drie pa trijspoorten insloegen en de machineka mer vol liep. MAAR ALLE moeite en negen dagen vol op in actie zijn van de gehele bemanning AGENDA VOOR BEVERWIJK Dinsdag 2 Augustus Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: Wie van de heren? W.B.-theater: geen voor stelling. De in de Kennemer duinen geplante aardappels beginnen reeds op vele plaat sen last van de aanhoudende droogte te krijgen. Overdag ziet men de planten op vele percelen nu al slap liggen en hier door sterven zij een maand te vroeg af. VEILIN GBERICHT Aardbeien 295375 (slof); aardbeien 4385 (doosje); sla 2,5—10; spinazie 8—23; andijvie 712; postelein 58; bloemkool 2361; bospeen 1426; waspeen 1228; sperciebonen 5169; snijbonen 83—127; tuin bonen 1224; doperwten 4387; rabarber 17—26. DINSDAG 2 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Avontuur in Tanger". Bieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. WOENSDAG 3 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Avontuur in Tanger". Rex, 20 uur, „Zomerzotheid" met Cees de Lange, Mieke Telkamp e.a.. Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Gisteren schreven wij al over de vier j maanden lange reis van de IJmuidense sleepboten „Noord Holland" onder com- j mando van kapitein H. v. d. Burg en\ „Cycloop" onder commando van kapitein j J. v. d. Snoek; een reis, die voerde van j Rotterdam naar Lissabon, naar Mara- caibo in Venezuela, naar Curagao, naar i Aruba, Belem in Brazilië en eindelijk naar IJmuiden terug. Voor de „Cycloop' is het slepen en nog eens slepen geweest, vier mijl per uur, negenenveertig dagen achtereen van Belem naar IJmuiden. Voor de „Noord Holland" was er het oponthoud te Sint Vincent op een van de i Kaap Verdische eilanden met als wel kome surprise: de op Maandag 20 Juni gestrande Nederlandse coaster „Are- turus" op het eiland Ila de Mayo. Over het vlot brengen van dit schip door de mannen van Wijsmuller gaat neven- staand verhaal. De foto's zijn onder moeilijke omstandigheden genomen door de heer F. Jonkman van Bureau Wijs muller. ocooooooccccooo Mmm van de sleepboot hebben tenslotte tot re sultaat gehad, dat de „Arcturus" onder luid gezang van honderden negers Woens dagmorgen 6 Juli om negen uur vlot kwam. Over Ila de Mayo is toen weer de rust gevallen. Rust over een eiland zonder vege tatie, met slechts enige zoutpannen en zonder verdere bestaansmiddelen. De De bemanning van de „Noord Holland" links bovenaan brengt met behulp van twee sloepen de verbinding tussen de sleper en de gestrande „Arcturus" tot stand. „Noord Holland" liet er een eenzame plek achter, waar nog jarenlang zal worden ge sproken over dat handjevol blanken met hun forse sleepboot, die een gestrand schip van Mayo's strand sleurden. SCHIPPER COR KORVING heeft Zaterdagmiddag voor de vierde maai in enige jaren tijds een nieuw schip voor de Corn. Vrolijk's Visserij Maatschappij te IJmui den aan welke maatschappij kort geleden de oprichter, de heer Corn. Vrolijk Fzn. is ontvallen van Vlaardingen naar IJmuiden kunnen brengen. IJmuiden heeft de nieuwe trawler SCH. 171 „Corn. Vrolijk Fzn." Zaterdagmiddag om half vier in de Vissershaven kunnen verwelkomen. Nadat het schip tussen de pieren was over gedragen en de maatschappij vlag was gehesen, stoomde het nog een keer rond het fort en vervolgens werd de Zuidzij opgezocht, om de „prenters" weer aan land te brengen. Nadat de rederij vorig jaar de loggers ..Bonefaas" SCH. 95 en „Onderneming 1" SCH. 140 naar Noorwegen verkocht, is met de „Corn. Vrolijk Fzn." het vijfde nieuw- bouw-schip voor deze maatschappij na de oorlog in de vaart gekomen. Op vier van deze schepen heeft schipper Cor Korving het commando gevoerd. Hij voer eerst met de SCH. 135 „Cornelia Maria", toen met de SCH. 27 „Onderneming 2", daarna volgde de SCH. 117 „Onderneming 3" en in het midden van deze week hoopt hij dan met de nieuwe SCH. 171 de Noord in te trek ken. Evenals de SCH. 117 en SCH. 153 kan de „Corn. Vrolijk" uitsluitend ter trawl- visserij varen. Ook de nieuwe aanwinst heeft als bijzonder kenmerk dat bij optel ling van de cijfers van het visserijnum mer het getal negen opdaagt. Dit is bij alle na de oorlog gebouwde schepen van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij het geval: de SCH. 27, SCH. 135, SCH. 117, SCH. 153 en nu de SCH. 171. De „Corn. Vrolijk Fzn." verschilt in lijn en afmetingen iets van de voorgangers „Onderneming 3" SCH. 117 en „Onder neming 4" SCH. 153. De trawler is name lijk 43.5 meter lang, 7.20 meter breed, 3.96 meter hol, en kreeg op de scheepsbouw- werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn een enigszins opgedrukte voorsteven en korte bak mee. De lijn in schepen als de SCH. 27, 135, 117 en 153 is bij deze nieuwbouw op het voor schip verloren gegaan. Zeshonderd pk De motorinstallatie bestaat uit een 600 pk acht cylinder „Industrie" hoofdmotor met Kuypers reductie, een 20 pk Samofa hulp motor en een 150 pk winchmotor. De trawler is voorzien van een electrische in stallatie, centrale verwarming, koud en warmwatersysteem met hydrophoorinstal- latie en douchecellen. De „Corn. Vrolijk" heeft accomodatie voor achttien personen, verdeeld over vier verblijven. Schipper Cor Korving eerst op de SCH. 27, toen de SCH. 135 en daarna de SCH. 117 heeft een hut op de brug en beschikt voorts nog over twee kooien in een lager gelegen speciale schippershut. De stuur man, machinisten en kok beschikken over een hut en voorts is er een achterlogies voor acht matrozen. Naast de schippers hut op de brug ligt de radio- en kaarten- kamer, waar de zender en het asdic-appa- raat zijn ondergebracht. Op de brug is voorts de combinatie echoloodvisloupe aan te treffen. Achteruit heeft het schip een ruime gecombineerde kombuis-mess- room. Overdracht De heer Frank Vrolijk heeft de trawler tussen IJmuidens pieren van de heer Boot van de scheepswerf „De Industrie" aan vaard. De heer Boot toonde zich ten zeer ste getroffen dat de rederij de naam van de onlangs overleden oprichter van de Vis serijmaatschappij aan deze SCH. 171 had verbonden. Hij hoopte dat de geest van Corn. Vrolijk in de maatschappij zal mo gen doorwerken. De heer Frank Vrolijk herinnerde aan de lege plaats, die in de rederij is ontstaan. Met enige momenten stilte werd de heer Corn. Vrolijk herdacht. Een groep technische ambtenaren van de P.E.N.-centrale, die sinds 1951 onder de naam De Gele Wacht de hengelsport be oefenen, hebben met de sterke H.S.V. „Vel sen" contact gezocht, om gezamenlijk eens per jaar een wedstrijd te gaan vissen. Deze wedstrijd, die j.l. Zaterdag in het Noordzeekanaal werd gehouden en door H.S.V. „Velsen" dit jaar als eerste georga niseerd, werd direct maar door de P.E.N.- ambtenaren gewonnen. Met het gemiddel de van 13,8 tegen 9,5 punten kwamen zij in het bezit van de door beide verenigin gen aangekochte wisselbeker. Ruim 1200 voetballiefhebbers zijn Zater dagavond op het CSV-terrein getuige ge weest van de wedstrijd Vitesse '22Kamp elftal. Het is een zeer spannende wedstrijd geworden welke door de Castricummers met drie-twee werd gewonnen. Het Kamp elftal nam in de 25ste minuut de leiding, na voordien het doel van Vitesse '22 keer op keer belaagd te hebben. Vitesse '22 maakte echter tien minuten later gelijk; voor dat doelpunt droeg rechtsbuiten De Zeeuw zorg. Na de hervatting kreeg doel man B. van Veen het zwaar te verduren, want de aanvallen van de bewoners van het kampeerterrein waren talrijk en ge vaarlijk. In de tiende minuut bracht mid- voor Zonneveld, die deze avond buiten gewoon goed speelde, de stand op twee één en toen achttien minuten later het kampteam een penalty kreeg te nemen omdat een van haar spelers door twee Vi- tessenaren was aangevallen in het be ruchte gebied, dacht een ieder dat de ge lijkmaker voor de deur stond. De kans werd echter onbenut gelaten daar rechts binnenOosters keihard naast schoot. Linksbinnen P. Duyn vergrootte in de 33ste minuut de Vitesse-voorsprong, drie één, maar daarna kwamen de kampmensen eerst goed opzetten. Aanval op aanval werd door hen opgebouwd en kort voor het einde smaakte Oosters het genoegen het tweede doelpunt voor de kampbewoners te scoren, drie-twee. Met deze stand kwam het einde. In Castricum is een nieuwe cabaretgroep opgericht die Zaterdag 6 Augustus, in het raam van het V.V.V.-zomerprogramma, zal laten zien waartoe zij in staat is. In zaal Roozendaal komt de groep voor het voet licht met een gevarieerde vacantie-revue, getiteld „Zonnesteek". Medewerkenden zijn: Hannie Uhl, Wim de Boer, Henk van Elven, Guus Grass en J. van Trigt, in de schetsen, het accordeonduo Rie Berlee en Cees de Winter, de vocaliste Millie Over weg en de Amsterdamse dansgroep The Dorians. De muzikale arrangementen zijn van Wim Lubsen. Het Langedijker Cabaretgezelschap komt Woensdag 31 Augustus voor de V.V.V. op treden in hotel Borst. TWINTIG ARNHEMSE ZEEKADETTEN van het korps „Willem Ruys", dat in Arnhem is ondergebracht op de oude Helderse loodsschoener „Zeemeeuw" brengt van Zaterdag af tot en met deze week de vacantie door op het schip van de IJmuidense zeekadetten, de „Canopus" bij de Kleine Sluis. Op de fiets zijn de knapen onder leiding van hun commandant, de heer T. Visscher naar IJmuiden gekomen en thans werken zij een groot programma, vol van oefeningen op het water en excursies af. „In Arnhem hebben we al veel verteld en een massa in theorie gedaan", zegt de heer Visscher er van. „Hier in IJmuiden kunnen we de knapen alles laten zien wat maar met zee heeft te maken. Vandaar dat we hier voor de tweede maal zijn; dit jaar was er een andere groep aan de beurt om mee te gaan naar hier". De kadetten vermaken zich best. Dage lijks wordt er geroeid en gezeild in de sloepen van het IJmuidense zeekadetten- korps „IJmond" en verder is er de regel maat van de scheepsdienst, die een „Over al, uit je kooien", voor 's morgens zeven uur aangeeft en een baksgewijs voor acht uur, wanneer tevens de vlag wordt ge hesen. Roeien kunnen deze knapen ver rassend goed. Zij zijn gewend te roeien op stromend water bij Arnhem, waar com mandant Visscher de jongens steeds twin tig minuten laat roeien om daarna even te rusten. Op de loodsboot Hoogtepunt voor elke deelnemer aan dit „kamp" te IJmuiden is de tocht met de IJmuidense loodsboot voor de pieren. Iedere dag worden er vier knapen 's mor gens door de loodsafhaler „Geep" aan boord van de loodsboot gebracht, waarna de knapen een hele dag het leven aan boord van het schip meemaken. Excursies Er zijn deze week al excursies gemaakt naar de vishallen, de kustwacht met haar radarinstallatie en de IJmuidense pieren. De commandant van het IJmuidense korps, de heer De Wildt zal nog zorgen voor een excursie naar de Papierfabriek en voorts staan dan nog, op het lijstje de tunnel bouw, de hopper-zuigers van de Amster damse Ballast Maatschappij in de mond van de haven, de vuurtoren, de sluizen en Radio Scheveningen. De twintig jongens slapen aan boord van de „Canopus" in het voorlogies; de leiding vond een plaatsje in het achterlogies en commandant Visscher slaapt onder de brug. Alles wordt aan boord door het korps zelf verzorgd; de warme maaltijd wordt echter bereid door de heer Wijker uit de Kanaal straat. Het zou te veel tijd nemen om de warme hap door de zeekadetten zelf te laten bereiden. Avondoefening Deze week wordt ook nog een avond oefening op het water gehouden. De sein lampen liggen er al klaar voor. De kadet- Aan de Kramersweg te Castricum lagen Maandagavond niet minder dan zeven zwaar gewonden: de één had een dichte beenbreuk, de ander een open beenbreuk, de derde een slagaderlijke bloeding, kort om, de wonden waren van allerlei ernsti ge aard. Al was het dan spel, dit keer had den de heren Nic. Bloedjes en P. Tromp voor de plaatselijke CITO-vereniging de oefening op touw en in scène gezet en zij stelden hun medeleden voor een zware op gaaf. Nadat de gewonden waren verzorgd wer den zij naar het als hospitaal ingerichte veilinggebouw vervoerd waar de docent, arts A. H. v. d. Werff, de verrichtingen van de EHBO-ers onder de loupe nam. De Castricumse expediteur, de heer V., wilde het afgelopen weekend achteruit met zijn wagen de Gasstraat oprijden. Alles ging goed totdat er vanuit de Oude Haar lemmerweg 'n personenauto, bestuurd door de heer S. uit Zaandam, kwam, die boven dien moest uitwijken voor enige voetgan gers. De heer S. zag wél kans de voetgan gers, doch niet de wagen van de heer Veldt te ontwijken met als gevolg een fikse bot sing, waarbij de personenauto zwaar werd beschadigd. De rijkspolitie maakte proces verbaal op. De landbouwer V., wonende aan de Kooi weg, eveneens te Castricum, gaf zijn bij de boerderij staande tractor vol gas met de bedoeling naar zijn land, gelegen aan de zelfde weg, te rijden. Op de weg gekomen botste hij evenwel pardoes tegen de gloed nieuwe personenauto van de Castricumse dansleraar P. Verbiest aan, wiens auto de klap bijna niet overleefde en eveneens zwaar beschadigd werd. Ook hier maakte de rijkspolitie proces-verbaal op. Goedkopere vruchten De aardbeienomzet van de Castricumse groenteveiling Ons Belang heeft dit seizoen 160.000 bedragen. Dit is ruim 62.000 minder dan in 1954. De oorzaak wordt ge weten aan het feit dat de aanvoer veel geringer was dan verleden jaar. De gemid delde prijs van de aardbeien lag circa 25 cent per mand lager. ten trekken er ook dagelijks op uit naar de IJmuidense zeekant om te oefenen met de sextant en de afstandmeter en voorts wordt er druk met de seinvlaggen gewerkt. Elke zeekadet van het korps „Willem Ruys" moet kunnen zwemmen. Dat heeft commandant Visscher verplicht gesteld. En mocht er eens een vriendje van een van de vijftig Arnhemse zeekadetten mee komen aan boord van de „Zeemeeuw", dan is de heer Visscher er onmiddellijk bij om te vragen of de bezoeker wel zwemmen kan. Niet? Dan is er het roepje naar de bootsman om een zwemvest. Met zo'n vest getooid kan de bezoeker dan verder gaan wat ook een methode is om er drang achter te zetten, dat iedere jongen leert zwemmen. Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Maandag in Castricum de volgende prijzen: capucij- ners 3545, doperwten 3550, blis-erw- ten 3242, bospeen 1622, waspeen 15 25, sperciebonen 5562, sla 38, kom kommers 422, andijvie 615, bos- kroten 515, stamsnijbonen 4050, tuin bonen 1535, aardbeien 5070 cent per doosje, en 3,15tt-/ 3.65 per mand, rode bessen 12,60 per mand Enige Amsterdammers hadden in de nacht van Zaterdag op Zondag het plan in een te Bakkum leegstaande woning hun bivak op te slaan. Zij hadden nauwelijks het moede hoofd ter ruste gelegd toen de rijkspolitie hen verzocht heen te gaan, maar niet, nadat aan hen een bon was overhandigd. In de Ned. Herv. kerk te Wijk aan Zee geeft de Beverwijkse organist G. J. Moed vanavond een zomeravondconcert. Medewerking wordt verleend door: me vrouw MechanicusKlomp, alt en me vrouw Martha de GraafVerdam, viool. Prijzen van Maandag. Heilbot 3,002,65; gr. tong 3,50—2,90; grm. tong 3,30—2,60; kim. tong 3,502,75; kl. tong I 3,603,00; kl. tong II 3,50—2,90; tarbot I 2,30—1,70; zalm 7,00; steur 3,00, per kg. Tarbot II 9069; tarbot III 78; tarbot IV 4333; kl. griet 4136; gr. schol 4844; grm. schol 4741; kim. schol 50—39; kl. schol I 46—36; kl. schol II 4010,50; schar 1510,50; v. haring 1710; makreel 1610; gr. schelvis 168; grm. schelvis 148; kim. schelvis 188; kl. schel vis I 178; kl. schelvis II 13,508; wijting 14—8; gr. gul 41—22; midd. gul 27—12; kl. gul 23—8; kl. haai 38—28; ham 100—84; kl. wolf 5250; poontjes 8,60—8; pieterman 6355; kl. koolvis zw. 179,80; kl. rode poon II 128, per 50 kg. Gr. kabeljauw 236—68; gr. koolvis zw. 5651; gr. koolvis wit 7472; gr. leng 6862, per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 283 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 5 kisten griet, 605 kisten schol, 5 kisten schar, 710 kisten haring, 2710 kisten makreel, 1860 kisten schelvis, 530 kisten wijting, 335 kisten kabel jauw en gul, 28 kisten leng, 5 kisten haai, 5 kisten ham, 5 kisten wolf, 30 kisten poon, 1745 kisten koolvis, 104 kisten diversen. Totaal 8970 kisten. BESOMMINGEN .24797W94e; Besommingen van Maandag. RO 46 f 12.890; IJM 20 Polderman f 16.530; IJM 25 Flamingo f9790; IJM 57 „Medan" f 18.000; IJM 204 f2890; IJM 53 f1530; KW 101 f 11.220; KW 126 f4240; KW 162 f4500; KW 64 f2960; KW 52 f4180; KW 37 f2430; KW 107 f2540; KW 26 f1970; KW 10 f2150; KW 89 f1520; KW 51 f2120; KW 114 f 2220; KW 17 f2220; KW 84 f1020; KW 85 f710; KW 9 f580; KW 133 f 2400; KW 79 f 2250; KW 21 f1630; KW 68 f 2260; KW 27 f2310; KW 53 f1880; KW 98 f2720; KW 88 f1650; KW 94 f2270; KW 34 f2240; KW 72 f 1530; KW 36 f1730; IJM 7 f4630; IJM 52 f2060; IJM 59 f3320; IJM 22 f2920; IJM 3 f1920; IJM 4 f2200; RO 29 f1740; AM 16 f2910; AM 26 f3800;AM 7 f3120; BU 33 f 1730;WR 33 f1830. Zondagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse ss.. „Emmy Ottens" met een lading van 616 vadem papierhout uit de Finse haven Kaskö. Twintigste keer voor mevr. Klaver Aan de vorige week door de N. B. v. L. O. gehouden vierdaagse afstandmarsen te Nij megen hebben drie leden van de K.A.V. „Suomi" met succes deelgenomen. Een fraaie prestatie leverde mevr. M. KlaverBudding, die haar twintigste „Vier daagse" uitliep. De heren L. Schol behaalde het cijfer 8 boven zijn zilveren vierdaagse-kruis en J. Roemer kon de bronzen médaille voor de eerste maal in ontvangst nemen. Op de zon overgoten Algemene Begraaf plaats „Duinrust" in Beverwijk is Maan dagmiddag het stoffelijk overschot van de verleden week op zo tragische wijze om het leven gekomen Greetje Harmsen ter aarde besteld. Ruim een uur na de vastgestelde tijd kwam de droeve stoet, waarin vriendjes en vriendinnetjes uit de speeltuin met om floerste vaandels meeliepen, op de doden akker aan. Hier stond al een groot aantal buurtbe woners opgesteld om Greetje naar haar laatste rustplaats te begeleiden. De baar was gedekt met een groot aan tal bloemstukken, waaronder zich laatste groeten bevonden van de speeltuin en van de schoolkameraadjes. Aan de groeve werd allereerst gespro ken door de voorzitter van de speeltuin vereniging, de heer Marcusse, die op tref fende wijze afscheid van het kind nam. Namens de Nederlandse Unie van Speel tuinorganisaties sprak de heer Oosterom. Het was de eerste maal dat hij in deze functie aan het graf van een kind dat in een speeltuin het leven verloor het woord voerde. Het hoofdbestuur was diep getrof fen door het smartelijk verlies van één „zijner" kinderen. Meervlietstraat uit de circulatie Van 5 Augustus af ligt gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie (4de afde ling) voor een ieder ter inzage het besluit van de gemeenteraad van 22 Maart 1955, nr. 16 zoals dat is goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Noordholland bij be sluit van 20 Juli 1955, nr. 209, tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Meervlietstraat te Velsen. VRIJDAGAVOND IS DAN EINDELIJK de kogel door de kerk gejaagd: de Sport stichting werd geboren tydens een byeenkomst van alle verenigingen, die zich op sportief gebied bewegen. Met één stem tegen die van de „Kennemer Jagers" werd de Sportstichting uitgeroepen, waarby de voorlopige voorbereidende com missie, die uitvoerige mandaten had gekregen, voorlopig het bestuur zal vormen. Het besluit tot vorming dezer Stichting zal met zich brengen, dat mettertyd alle Velsense sportaangelegenheden onder het beheer van het nieuwe lichaam worden gesteld uit de vorm, die men gekozen heeft blykt, dat de gemeente medezeggen schap houdt, maar niettemin het eigen initiatief van de aangesloten verenigingen in geen enkel opzicht zal afremmen. Als doel van de nieuwe stichting moet worden gezien een streven om zo breed mogelyke lagen der bevolking van de sport te doen profiteren. De vergadering, waar het belangrijke besluit viel stond onder presidium van de wethouder voor sportzaken, de heer H. de Boer, die eveneens het voorlopig bestuur voorzit. Hiermede is een eind gekomen aan jarenlang touwtrekken rond deze sportstichting, die telkens weer wegens gebrek aan samenwerking dreigde af te springen. Een van de eerste projecten van de stichting zal zijn het beheer van de nieuwe sportvelden in Velsen-Noord, terwijl op de duur gedacht wordt aan de organisatie van sportdagen en -demonstraties, het geven van materiële en morele steun aan initiatieven op sportgebied en in de breed ste zin des woords de propagering van de karaktervormende gedachte, die in de sport kan zitten. Ook de sport buiten georgani seerd verband zal de aandacht van de Stichting hebben. Onder de middelen, die de Stichting kent ter bereiking van het door haar gestelde doel valt verder het inbrengen door de deelnemers, ofwel het oprichten en aan leggen van sportvelden, die eigendom blij ven van de inbrengers, tenzij anders wordt bepaald. De deelnemers aan de Stichting zijn de gemeente Velsen en de vrijwillige organi saties, die voor de burgerij werkzaam zijn in overeenstemming met de doelstellingen van de Stichting. De deelnemers zijn in groepen verdeeld overeenkomstig hun doelstellingen. Het bestuur van de Stich ting bestaat uit een jaarlijks door Burge meester en Wethouders aan te wijzen per soon als voorzitter en twee jaarlijks door de gemeenteraad aan te wijzen personen plus een aantal door de verenigingen aan te wijzen bestuurders. Daarbij wil men de verenigings- of groepsvertegenwoordigers laten optreden als schakel tussen Stich tingsbestuur en deelnemers. De kracht van de Stichting zal straks moeten liggen in het aankweken van de zelfwerkzaamheid harer onderdelen en een direct voordeel van de oprichting kan zijn het drukken van de onderhoudskosten der terreinen, door ze in gezamenlijk beheer in orde te laten houden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3