Als de kmnstmaaii overkomt Proces wegens een aanslag op Hermann Goering in 1934 Kroesjtsjev zegt medewerking aan kunstmanenplan toe Vijftig jaar geleden transpiratie Nieuw tijdperk Onschuldig veroordeelde Berlijner die 10 jaar zat, vraagt rehabilitatie Parijs stelt Europese atoomgemeenschap voor Vaste luchtverbinding Southend-Rotterdam Sofia weigert Israel het dodentransport ^Hoe is het ontstaand Astronauten in Kopenhagen opgetogen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 3 Opa Schram in Nederland teruggekeerd Zonder baard maar mèt geheugen Indische gepensionneerden gaan samenwerken Commodore Dobbinga nam afscheid van de H.A.L. Kerkelijk Nieuws Frankrijk vreest monopolie van uranium-producenten Prinsessen Beatrix en Irene naar Zwitserland Grotere subsidie voor „De Witte Vogel" de lucht van in enkele minuten verdwenen Bulgaren gaven commissie van onderzoek geen medewerking De eendagsstaking in de Rotterdamse haven Jacob Marisprijzen Baanvak BrusselLuik in October geëlectrificeerd Dit woord: HEKEL „De Telegraaf" verboden in Indonesië? Geheime zender opgespoord Uit Haarlems Dagblad van 2 Augustus 1905 Er is een geheimzinnige en toch weer niet onbegrijpelijke samenhang tussen de ^indrukwekkende resultaten der physische wetenschap en de neiging der wereldbewo ners om hun onderlinge betrekkingen te normaliseren tot een „veilig verkeer". Geheimzinnig, omdat niemand de wissel werking tussen deze twee verschijnselen op de voet kan volgen en analyseren; begrij pelijk omdat de consequenties van het ene automatisch tot het andere aanleiding geven. De ontdekking der kern-energie, de vinding der buitensferische voortbeweging, de kennis van interplanetaire toestanden en condities hebben een nieuw belangstel- lingspunt gevormd, dat uitgaat boven in- ter-aardse situaties: dit punt ligt in de „on- middellijk-nabije planetenwei'eld" en dus buiten de aardbol. De fantasie der mensen wordt niet langer voornamelijk geprikkeld door de „kleine" aardse natuurproblemen, doch getrokken naar een mogelijkheid, die voordien slechts met de humor en de satyre kon worden benaderd: het reizen in het Heelal. Wanneer de universele belangstel ling zich niet meer intensief bezig houdt met een bepaald probleem, is men ook niet meer geneigd over dat probleem op fana tieke wijze te gaan bekvechten en zeker niet, wanneer dat bekvechten het gevaar van een gewapende strijd met zich brengt. Natuurlijk hebben de moderne uitvindin gen de aantrekkelijkheid om maar eens een nuchter woord voor het gruwelijke verschijnsel te gebruiken van oorlog sterk verminderd. De winstkansen zijn ni hil geworden en de risico's te groot. Doch behalve dit oorzakelijk verband tussen vrede en wetenschap is er dus zeker een ander, nog belangrijker factor in de vredes- neiging aan te wijzen, namelijk de tanende belangstelling voor problemen, die door nieuwe ontdekkingen hun indrukwekkend heid hebben verloren en, vergeleken bij wat de mens te wachten staat in de buiten sfeer, betrekkelijk gering van betekenis moeten worden geacht. Zoals de vetes in de samenlevingen der steden hun betekenis en invloed verloren in het kader van het grote nationale ver band, zo verliezen thans de internationale strijdvragen hun imponerende kracht, nu „de wereld" groter is geworden door de komende bereikbaarheid der planeten. En niet alleen hun imponerende, doch ook hun beslissende kracht. Want waar zich mogelijkheden tot interplanetair be wegen voordoen, daar blijken die mogelijk heden meteen gebonden aan wereldsamen- werking, zonder welke zij weer zouden wegschuiven naar de onbereikbaarheid. Het tijdperk der humoristische benade ring van de ruimtevaart is thans voorbij. Iemand naar de maan wensen zal in de toekomst een even zwakke spreekkracht hebben als de opmerking: loop naar Am sterdam. De uitbeelding van rare Mars bewoners zal spoedig niet meer als geestig heid kunnen worden aangemerkt. Het man netje in de maan, met zijn takkebos, ver dwijnt naar het arsenaal der onbruikbare sprookjesfiguren. Een gans areaal van sa- tyrische schrijfstof wordt opgeruimd en daarvoor in de plaats komt dan de nuch terheid der feiten, die door de wereld met ingehouden adem zullen worden vernomen. Steeds nauwer zullen de wereldburgers zich leden van één gemeenschap voelen, die zich samengedrongen zien binnen de grenzen en met elkander hun bestaan zul len moeten zien te handhaven tegenover de buitenwereld. De buitenwereld, waarin de schatten van een nieuw' tijdperk sinds eeuwige eeuwen liggen opgestapeld. Het nieuwe tijdperk, dat thans aanbreekt, moge schrijvers bezielen en hun onvoor stelbare hoeveelheden nieuwe stof leveren het moge dichters een nieuw impressio nisme geven en hun stoffelijke requisieten vermenigvuldigen het moge de weten schappen verrijken met nieuwe middelen voor het geluk der wereldmaatschappij het moge de religie nieuwe aanknopings punten voor oude overtuigingen schenken het moge bovenal de mensen zichzelve beter doen kennen en dieper doorgronden, waardoor zij eindelijk, na zoveel tijdper ken, kennis maken met elkander en de weg vinden om het woord van de Chinese wijsgeer Confusius in massale vervulling te doen gaan: „Hij begreep volkomen, waarom ik hem haatte en toen haatte ik hem niet meer." J. L. Opa Schram, de 68-jarige tippelaar uit Almelo, is in zijn woonplaats teruggekeerd. Opa Schram, wiens voetreis naar Lour- des drie en een halve maand heeft ge duurd op 12 April was hij uit Almelo vertrokken denkt alweer over een nieuwe trip. Hij wil, zo zegt hij, nu eerst de ronde van Nederland maken. Opa, die volgens bepaalde berichten aan een ge heugenstoornis moest lijden, herinnert zich echter nog bijna de gehele reis. Hij weet alleen niet precies wat hem op de weg tussen Dyon en Lyon is overkomen: Waar schijnlijk is hij beroofd, want hij weet nog dat, toen hij aan de kant van de weg een beetje rust zocht, plotseling drie ke rels bij hem stonden, waarvan er één een knuppel had. Eerst werd opa's baard ruw afgeknipt en „toen was ik plotseling alles kwijt". „Ze hebben me zelfs mijn sokken uitgetrokken, waarschijnlijk om te zien of er iets in zat" en inderdaad bewaarde opa hier zijn waardepapieren. De tippe laar had, toen hij van Dyon naar Lyon vertrok, net een kwade veertien dagen ach ter de rug. Om onnaspeurlijke redenen lukte het hem niet om voedsel te kopen en hij was derhalve totaal uitgehongerd. In het ziekenhuis van Lyon heeft de ver magerde en zeer vermoeide opa het goed gehad. Hij is in het ziekenhuis gebleven, totdat een ambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk hem is komen halen. (Van onze correspondent in Bonn) Een rechtbank in West-Berlyn zal zich binnenkort bezig houden met een mislukte moordaanslag op Hermann Goering, in Maart 1934 te Berlyn, toen op de hoek van de Neue Wilhelmstrasse en de Unter den Linden tegen het middaguur een handgra naat ontplofte juist nadat Goering voorbij- gereden was. Himmler loofde een beloning van 30.000 Mark uit voor het vinden van de dader, die echter niet werd ontdekt. De nazi's meenden echter, dat het om propagandistische redenen gewenst zou zijn met een gesnapte dader voor de dag te komen. Ze kwamen er achter, dat tijdens het gebeurde een zekere Erwin Schulze als schilder op de bovenste verdieping van een der huizen aan de Unter den Linden aan het werk was geweest. Toen ze ook nog te weten kwamen dat die man vroeger lid van Op initiatief van de vereniging van oud onderofficieren van het voormalige KNIL „Madjoe" zijn in Utrecht vertegenwoordi gers van „Madjoe", van de Algemene Mi litaire Pensioenbond, van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, de Indische Pensioenbond, de Nederlands- Indische Bond voor ex-gerepatrieerden „Nibeg", de Bond van Gepensionneerden en eervol ontslagen militaire officieren van moederland en koloniën „Bendor", de ver eniging „Voorwaarts" en de Vereniging van Indische Verlofgangers bijeengekomen. Het doel was tot opstelling van een geza menlijk actie-programma te komen op ba sis van de volgende vier punten: Overname van de pensioenen van In donesië, sanering op basis van de inge diende voorstellen, instelling van een com missie voor georganiseerd overleg waarin zitting hebben een lid voor de militaire en een voor de burger-landsdienaren, en een gelijk gerichte en gecoördineerde actie. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. Coesijns, commissaris van het hoofdbestuur van „Madjoe". Hij deelde mede, dat de toezegging van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, dat de Indische pensioenen per 1 Januari 1956 zullen worden gesaneerd, de uiteinde lijke aanleiding tot deze bijeenkomst is geweest. Men was van mening, dat over de thans ter tafel liggende voorstellen be treffende de sanering van de Indische pen sioenen een zeer harde strijd gestreden zal moeten worden, om alsnog uit de belang hebbende verenigingen vertegenwoordigers in de studiecommissie te krijgen, nu deze reeds uit ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse zaken is samengesteld. Uit de gezamenlijke bonden werd een werkcommissie benoemd. Medegedeeld werd nog, dat de op de vergadering aan wezigen tezamen ongeveer 56.000 gepen sionneerden vertegenwoordigden. Toen gistermorgen het m.s. „Noordarn" te Rotterdam meerde, betekende dit voor commodore F. H. Dobbinga, dat hij zijn laatste reis achter de rug had. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd verlaat hij de Holland-Amerika Lijn na een 43-jarige loopbaan. De Koningin heeft hem benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. In 1912 is de heer Dobbinga als stuur- mans-leerling bij de H.A.L. in diénst ge komen. Na alle stuurmansrangen te heb ben doorlopen werd hem in 1939 het com mando over de „Spaarndam" opgedragen. Enige maanden daarna werd dit schip in de mond van de Theems door een magne tische mijn tot zinken gebracht. Commodore Dobbinga nam met de „Slo- terdijk" ook deel aan de evacuatie van Ne derlandse troepen uit Tjilatjan. Het geluk te hem met dit schip naar Australië 1e ontsnappen. Hiervoor ontving hij van de Koningin het Kruis van Verdienste. Tot 1942 heeft hij gevaren. Daarna werd hij in New York benoemd tot hoofd van de afdeling personeel van de H.A.L. In 1946 keerde hij naar Nederland terug. Hij kreeg toen het commando over de „Haverdijk". In 1951 werd hij gezagvoerder van de „Noordarn" en twee jaar later commodore van de vloot van de H.A.L. NIEUWE KERKEN In verscheidene delen van ons land gul len Hervormde kerken worden gebouwd. Zo zal te Almelo worden aangesteed een wijkgebouw met een kerkzaal. Te Bruns- sum (L.) zal een kerkelijk centrum wor den gebouwd. In Deventer zal een kerk- zaal met 300 zitplaatsen verrijzen. Voor de bouw van een kerk te Ede-West is aan een architect opdracht verleend. Te Eijgels- hoven (L.) zal een Hervormde kerk met 150 zitplaatsen worden gebouwd. In Mal- bruggen bij Arnhem zal eveneens een kerk worden gebouwd, waarvoor reeds een ont werp is gemaakt. Te Overloon zal een kerk met pastorie naar Zwitsers model komen. Te Ouwerkerk (Z.) zal een kerk met to ren worden gebouwd ter vervanging van het oude, in de oorlog beschadigde, bede huis. DE VROUW IN HET AMBT Het comité „Tegen de vrouw in het ambt", dat zich in de Ned. Hervormde Kerk heeft gevormd, heeft aan de Gene rale Synode een adres gezonden, waarin uiting gegeven wordt aan „ernstige veront rusting", die is veroorzaakt door het voor lopige besluit de ambten in de kerk voor de vrouw open te stellen. Het adres is door duizenden leden der Ned. Herv. Kerk ondertekend. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Terborg J. v. Rossum te Emmen; voor Oosterbeek (3e pred.pl.) C. A. v. Harten te Delft. Benoemd tot vic. te Laren (Gld.) mej. S. v. d. Wal, cand. te Delft. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (vac. C. J. Lambouw) G. Pettinga te Huizum (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Knijpe J. H. Kapers, cand. te Nijkerk. Beroepen te Scharendijke Th. Kamper, cand. te Wierden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rijnsburg: M. Vlietstra te Eemdiik en T. Brienen, cand. ta Werken dam. de communistische partij geweest was, moest hij de zondebok zijn. Hij werd in de gevangenis gestopt en daar door een „cel genoot" aangeraden te bekennen. Schulze volgde die „raad" op en werd tot tien jaar veroordeeld. Pas in het begin van 1945 kreeg hij zijn vrijheid terug. De rechercheur Schulze heeft tenslotte de rechercheur teruggevonden, die 21 jaar geleden zijn ge val heeft behandeld. Deze heeft aan een officier van justitie verteld, dat de man, die men indertijd bij Schulze in de cel had gestopt, opdracht had Schulze over te ha len schuld te bekennen. Die man had een lange straf voor de boeg en men had hem beloofd, dat hij vroeger vrij zou komen als hij zou slagen. De rechercheur zelf was later, omdat hij zijn dienst niet behoorlijk zou hebben gedaan, tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. De doder In Augustus^l951 heeft een zekere Alfred Ullrich uit Oost-Duitsland de procureur- generaal in West-Berlijn bekend, dat hij indertijd de aanslag op Goering heeft ge pleegd. Op de vraag, waarom hij zo laat met dat nieuws kwam aandragen, ant woordde hij, voor de overredingskracht van zijn vrouw gezwicht te zijn, opdat de on schuldig veroordeelde Schulze gerehabili teerd kon worden. Ullrich stierf kort na zijn bekentenis. Nu zal Schulze, die intussen 52 jaar ge worden is, opnieuw voor een rechtbank moeten staan, want men wil officieel be wijzen dat hij onschuldig is geweest. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk heeft aan Groot-Brittannië, de Benelux-landen, West-Duitsland en Italië de stichting van een Europeese atoomgemeen schap voorgesteld. Het ligt in de bedoeling dit bureau een dubbele bevoegdheid te geven. In de eerste plaats moet het zonder enige beperkingen de grondstoffen waarover de leden-landen beschikken, kunnen bereiken. De Franse regering is van oordeel dat de nieuwe organisatie de meeste betekenis zal hebben wanneer zij het uranium zelf kon in kopen en het daarna aan de belangrijkste verbruikscentra der deelnemende landen zou kunnen distribueren. Men moet in deze op zet een streven zien om het monopolie dat sommige landen zich trachten te verzekeren, te breken. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Spaak heeft zijn Franse col lega Pinay, toen deze hem op de conferentie te Messina vroeg toe te staan dat het ura nium uit de Belgische Congo vrijelijk zou kunnen worden gekocht, geen rechtstreeks antwoord gegeven. De tweede competentie van het atoom bureau zou moeten zijn het bundelen der werkzaamheden op hét gebied van de kern energie van de deelnemende landen. Zo zou, aldus een Frans memorandum, het bureau gezamenlijke onderzoekingen en proefnemin gen dienen te vergemakkelijken en aan te moedigen. Het zou de bouw van Europese fabrieken, die atoomenergie gebruiken, moe ten bevorderen enzovoorts. Als officieel commentaar op het memoran dum heeft de Franse regering doen weten dat zij vooral op dit gebied de Europese samen werking zo hecht mogelijk wil doen zijn om West-Europa bij de besprekingen tussen Oost en West een zo sterk mogelijke positie te geven. (Van onze correspondent in Londen) Er is alle reden aan te nemen dat de Britse regering haar toestemming zal geven voor het openen van een vaste luchtlijn tussen South end en Rotterdam. „Aircharter Limited" en de „East Anglian Flying Services" mogen beide een dienst op Rotterdam openen. Air- charter zal een vrachtdienst verzorgen en vooral auto's en haar bezitters vervoeren, alsmede motorfietsen en rijwielen, terwijl de East Anglian uitsluitend een passagiersdienst zal onderhouden. De Britse regering kan deze diensten pas officieel goedkeuren, zodra de Nederlandse autoriteiten hun toestemming hebben gege ven. Alles hangt af van de uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. Men verwacht daarom niet dat de dienst voor Juni 1956 kan beginnen. De East Anglian die met De Havilland Doves zal vliegen, overbrugt de afstand SouthendRotterdam in minder dan een uur. Zodra de spoorwe LondenSouthend zal zijn geëlectrificeer* er komt ook een station op het vliegveld Southend zal de reis met trein en vliegtuig van Londen naar Rotterdam minder dan twee uren duren. De vrachtdienst van Aircharter zal voor lopig met twee vluchten per dag beginnen. De prinsessen Beatrix en Irene zijn heden naar Zwitserland vertrokken voor een par ticulier verblijf van enige dagen in Vevey, waar deze week het „Fête des Vignerons" wordt gehouden. Na een ziekteverlof van bijna een jaar mag Rolf Petersen de leider van de to neelgroep „De Witte Vogel" zijn werk zaamheden weer gedeeltelijk verrichten. „De Witte Vogel" moest door de langdurige ziekte van haar directeur alle activiteiten staken. Nog in Augustus zullen die voor stellingen worden hervat. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft door het verlenen van een groter subsidie dan voorheen niet alleen de ver sterking van het tableau de la troupe, maar ook voor de directie een gunstiger werk verdeling mogelijk gemaakt. Rolf Peter sen zal nu in de zakelijke leiding worden bijgestaan door Lou Hoefnagels en tot zijn volledig herstel door Georgette Reyewski bij de regie worden geassisteerd. Het ge zelschap bestaat thans uit Benita Groenier, Georgette Reyewski, Rita Swart, Wil van Vliet, Tanne Wierts, Mary Wagenaar, Hep van Delft, Alex Faassen Jr.,Gerard Hey- stee en Wim Wagter, met als gasten Inge Beekman van de Nederlandse comedie, Emmy Lopes Dias, Lily Meulman en Alex Faassen Sr. Over enige weken wordt de première ge geven van „De Gouden Draagkoets", een nieuw toneelstuk van Rolf Petersen. ADVERTENTIE MojuKroww Jo Stael, Brlnfegraverweg, Deventer, ichrljft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want Ik traniplreor ontzettend en dat Is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrld crème zou helpen en Ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en wat da lucht ook weg." Een beetje Arrid ln de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. TEL AVIV (Reuter/AFP) Bulgarije staat niet toe, dat een Israëlisch vliegtuig in Sofia landt om de 58 stoffelijke resten te halen van de slachtoffers van het boven Bulgaars gebied neergeschoten Israëlische passagiersvliegtuig. De lijken zullen per trein naar Turkije worden gezonden en van daar per vliegtuig naar de Israëlische luchthaven Lydda gebracht worden. Vier van de uit zes leden bestaande Is raëlische commissie, die een onderzoek in stelt naar de omstandigheden waaronder de Constellation werd neergeschoten, ver trekken vandaag naar Joegoslavië om een onderzoek in te stellen langs de Bulgaars- Joegoslavische grens. Zij hebben toestem ming gekregen om Joegoslavië binnen te komen. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken hebben de drie leden van de commissie, die in Bulgarije een onderzoek hebben ingesteld, de stellige in druk gekregen, dat het toestel met ma chinegeweervuur is aangevallen. Dit was geconstateerd, „niettegenstaande het feit dat er duidelijk met de wrakstukken was geknoeid in een poging om belastend mate riaal te verwijderen". De eerste berichten van de commissie maken, zo zei een woord voerder van het ministerie, „het'barbaarse karakter van de aanval nog afschuwe lijker". In het voorlopige rapport wordt voorts gezegd, de Bulgaren weigerden de ge gevens te verstrekken, die zij omtrent het gebeurde bezaten. Ook was het de Is raëliërs verboden Bulgaarse ooggetuigen te ondervragen. Volgens een te Tel Aviv verschijnend blad wordt aangenomen, dat de Bulgaarse officiële commissie van onderzoek, be staande uit vijf leden van het kabinet, de plaats van het gebeuren zelfs niet heeft bezocht. Intussen verneemt AFP uit Moskou dat de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, Kroesjtsjev, tegenover de Israëlische ambassadeur in Moskou, Avidar, heeft verklaard het neerschieten van het Israëlische verkeersvliegtuig boven Bulgarije te betreuren. De 24-uursstaking in de Rotterdamse haven is rustig verlopen. Van molestatie van werkwilligen is geen melding gemaakt. Heden hebben alle stakers de arbeid her vat. Het O.V.B. heeft aangekondigd meer soortgelijke korte maar onverwachte sta kingen te zullen proclameren. Voor het overige is de werknemers aangeraden tot een soort langzaam-aan-actie over te gaan. De achtergrond van dit alles is volgens zegslieden, dat het O.V.B. nog altijd niet door de scheepvaartvereniging Zuid, die alle werkgevers vertegenwoordigt, erkend wordt en er buiten het O.V.B. om collec tieve arbeidsovereenkomsten worden afge sloten met de erkende bonden. De duizend gulden bedragende Jacob Marisprijs voor de schilderkunst 1955 is voor de helft toegekend aan W. Hussem voor zijn schilderij „Compositie" en voor de helft aan Co Westerik voor zijn schil derij „touwtje-springers". De Jacob Ma risprijs voor de grafische kunst 1955 (eveneens 1000,is toegekend aan Jenny Dalenoord voor haar linoleumsnede in kleuren „De fabriek". De materiaalprij- zen voor de schilderkunst werden door W. L. Bouthoorn met zijn schilderij „Figuren" en naar Willy Rieser met zijn portret van „Jacques Vonk" verworven. De mate- riaalprijzen voor de grafische kunst gin gen naar W. J. Rozendaal voor zijn hoog druk in kleuren „Zelfportret" en naar P. Nieuwenhuysen voor zijn litho „Spanje I". In totaal zijn 411 werken ingezonden voor de tentoonstelling van beeldende kunst „De Haagse Salon 1955". Hiervan zijn er driehonderd toegelaten. Er dongen honderdzestig werken naar de Jacob Ma risprijs. De jury bestond uit de heren Jan van Heel, V. H. Elenbaas, W. Jos de Gruyter. Het bestuur van de Jacob Marisstichting overweegt thans, zo vertelde de voorzitter mr. D. G. W. Spitzen de prijs voortaan niet jaarlijks uit te keren maar om de drie jaar. Men wil het eerste jaar na de uit kering van de prijs een jonge schilder de gelegenheid geven een studie elders te maken en in het tweede jaar erna door middel van een publicatie aandacht be steden aan het werk en de persoon van de oudere beeldende kunstenaar. (Van onze correspondent in Brussel) Met ingang van 2 October wordt het spoorwegverkeer in België belangrijk verr beterd. Met man en macht wordt gewerkt aan de electrificatie van het laatste ge deelte van het baanvak BrusselLuik. In minder dan een uur zal het grote Waalse industriecentrum van Brussel uit zijn te bereiken. Ook op andere lijnen vordert de electrificatie. Nog dit jaar komt de lijn BrusselOttigniesWaver gereed. Een hekel het woord is verwant met haak is: een prikkel, een ijzeren pin en ook: de met metaplen spitsen be zette plank, waarover men het vlas trekt om dé lange vezels recht naast elkaar te krijgen. Iemand over de hekel halen is: iemand op scherpe, hatelijke wijze beoordelen. Het woord hekel werd vroe ger ook gebruikt voor: van ijzeren pun ten voorzien valhek in de stadspoort. Daaraan herinnert in verscheidene ste den de naam Hekelstraat. De uitdrukking: een hekel aan iemand hebben, is onder invloed van het Duitse Ekel: afkeer, ontstaan uit het oudere: die hak op iemand hebben, dat te verge lijken is met: de pik op iemand hebben, de pest, de mier, het land aan iemand' 1 hebben. V Volgens het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" heeft de Indonesi sche regering met ingang van 12 Juli j.l. de invoer van de „De Telegraaf" verboden. Dit besluit zou zijn genomen in het be lang van de openbare veiligheid, daar dit Nederlandse dagblad „er steeds op uit is de Republiek Indonesië in discrediet te brengen", aldus „Indonesia Raya". Naar PIA meldt kon geen officiële be vestiging van dit bericht in Djakarta wor den verkregen. Leden van de Rijkspolitie en van de op sporingsdienst van de P.T.T. hebben te Fin- sterwolde een einde gemaakt aan het be staan van de geheime zender „Gloria". De exploitant bleek de 31-jarige L. L. K. uit Finsterwolde te zijn, die uitzond ten huize van zijn zwager, de 28-jarige H. U. De zender en verder toebehoren zijn in beslag genomen. Zowel tegen K. als tegen zijn zwager werd proces-verbaal opgemaakt. MOSKOU/KOPENHAGEN (Reuter) De eerste secretaris van de Russische com munistische partij, Kroesjtsjev, heeft ver klaard dat Rusland bereid is met de Ver enigde Staten samen te werken in de uit voering van het „kunstmanen"-programma „als dat in het belang van de mensheid is". Hij verklaarde dit tegenover journa listen op een Zwitserse diplomatieke re ceptie in Moskou. President Eisenhower heeft gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn de ge gevens, die door middel van de „kunst manen" zullen worden verkregen, met andere landen, ook de Sovjet-Unie, te delen. Kroesjtsjev verklaarde: „Ik heb er iets over gehoord doch ik heb het niet zorgvuldig gelezen, dus kan ik er niets definitiefs over zeggen. Doch als het in het belang van de mensheid is, is de Sovjet- Unie altijd bereid het te steunen". Astronomische deskundigen van over de gehele wereld, die deze week hun zesde jaarlijkse bijeenkomsten houden te Ko penhagen, hebben een telegram gezonden aan president Eisenhower, waarin zij het Amerikaanse plan voor „kunstmanen" prijzen als „een belangrijke verwezenlij king van de geest van de Geneefse con ferentie". De internationale astronautische federatie (I.A.F.) beschouwt deze onder neming als een zekere stap in de evolutie van aeronautica naar astronautica". De federatie verklaart zich bereid tot samen werking met de Amerikaanse „Nationale academie voor wetenschappen" en de „Na tionale wetenschappelijke stichting". (U.P.) De 125 gedelegeerden op de conferentie vertegenwoordigen 8.856 leden in zestien landen. De twee waarnemers uit de Sovjet-Unie zijn nog niet komen op dagen. Tot de deelnemers behoren twee Nederlanders: J. H. van der Houtman en dr. M. J. van der Kooy. Dr. Van der Kooy zal een lezing houden over „Berekening van de stuwvlucht van een langeafstands- raket met automatische besturing". Sedert het vijfde internationale congres (Innsbruck, 1954) is het aantal leden sterk toegenamen. De Nederlandse ver eniging voor ruim ie vaart heeft bijvoor beeld 180, de British Interplanetary So ciety 2.628 leden. De deskundigen zijn voornemens een ruimtevaart-programma voor de komende dertig jaar op papier te zetten en debatteren over een voorstel over oprichting van een internationale or ganisatie voor ruimtevaart-wetenschap. HAARLEM. Wij kunnen thans in en om Haarlem een zeer mooien, nieuwen auptomobiel zien gaan, het eigendom van onzen burgemeester, jhr. Boreel. Het is een auto van 32 paardenkrachten, die een snelheid kan bereiken van 60 kilo meters per uur, waarmede de wagen ech ter wel nooit loopen zal! Het rijtuig, ge decoreerd met mahoniehout, nikkel en van donkergroene lederen zitplaatsen voorzien, is een zoo genaamde landau- lette, met een lengte van 4!-i meter, dat plaats heeft voor zes personen. Het heeft vier remmen en lederen spatborden. De voetrem wordt na ieder gebruik met een straal water bevochtigd, waartoe een wa terreservoir in den wagen is aangebracht. De lantaarns branden op gecomprimeerd gas, zoo genaamd acetylène dissous. Het keurige -ijtuig zal voorlopig gestald wor den in een pakhuis aan de Kinderhuis- vest. (Van onze medewerker) Zaterdag brak ineens het nieuws over Ameri ka's kunstmaan los en wat ons als „naar-boven- kijkers" natuurlijk voor al interesseert is de vraag: zal er iets van te zien zijn aan de hemel? En krijgen wij dan na een kunstmaan nu ook kunstmatige maansver duisteringen? Wat dat laatste betreft: vast en zeker. Ook de kunstma tige satelliet zal gere geld worden verduisterd. In figuur 1 is de baan van de satelliet gete kend zoals bijv. een waarnemer op de (echte) maan die zou kunnen zien: de kunstmaan komt bij onze Zuidpool ZPte voorschijn, legt in ongeveer drie kivar- tier de weg naar de Noordpool (NP) af en verdwijnt daar „achter" de aardbol. Van het aardopper vlak af zal het voorwerp meestal niet zichbaar zijn: het is maar klein 30 centimeter middel lijn en zal 300 tot 500 km hoog de aarde om cirkelen. Zelfs 300 km is nog altijd de afstand GroningenMaastricht: men zal scherpe ogen moeten hebben om zo'n klein ding zo ver te kunnen zien Maar voor de bewo ners van een gebied waar de kunstmaan overkomt terwijl het juist aan het schemeren is (in figuur 1 aangege ven door een kleine rechthoek) liggen de kansen gunstiger. Ik te kende figuur 2 om op grotere schaal te laten zien wat daar gebeurt. De gebogen lijn langs A, B, C en D is de aard oppervlakte; de stippel lijn daarboven is de baan van de kunstmaan. Men moet zich voorstel len dat ver links de zon staat. De waarnemer in A kan de zon nog zien; bij hem is het dus nog dag. B echter ziet de zon juist ondergaan, C be vindt zich al ver in de avondschemering en D heeft reeds nacht. Het niet meer door de zon beschenen deel van de aarde is gearceerd aangegeven; de hemel daarboven is donker: het is het begin van de schaduwkegel die aan de van de zon afgekeer de zijde van de aarde „hangt". A (en alle waarnemers die verder links van hem staan) kan de kunstmaan niet zien. Het ding zal wel zon licht iveerkaatsen, maar die weerschijn is te zwak om op aarde te worden waargenomen, overdag. Wij zien bv. de planeet Mercurius ook nooit bij daglicht. Ook voor B is de he mel nog te licht om het lichtpuntje van de kunstmaan (méér zal er niet van te zien zijn) te aanschouwen. Voor C echter is de toestand anders. Bij hem is de avond al gevallen: de hemel wordt donker. Maar hoog boven zijn hoofd wordt de kunst maan nog wél door de zon beschenen en hij ziet dus wellicht met het blote oog en anders met een kijker de kunst matige satelliet wel. Naarmate de avond vor dert komt hij echter te verkeren in situatie D: de kunstmaan „dooft". Zij is namelijk beland in de schaduwkegel van de aarde, vangt dus geen zonlicht meer op en wordt bijgevolg ver duisterd een kunst- maanéclips. Wie zal dit schouwspel nu beleven, als de kunst maan er eenmaal is? Wij allemaal, om beurten. Als de kunstmaan na melijk met een snelheid van 27.000 km per uur om de aarde vliegt bete kent dat, dat zij in an derhalf uur één omloop om de aarde volbrengt. Men laat haar route over de polen lopen en dat betekent dus dat de aardbol, die van West naar Oost om de Noord- Zuid as wentelt, dwars onder haar doordraait. De aswenteling van de aarde duurt 24 uur; in die tijd draait onze kunstmaan dus zestien rondjes van Noordpool naar Zuidpool en terug. Zij „ziet" dus beurtelings alle punten van het aardoppervlak. G. v. W.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5