Reservaten zijn economisch te klein voor Bantoe-bevolking Expositie „Mensen aan tafel Mannen verlaten gezinnen om in steden te werken Agenda voor Haarlem De Ciskei: majesteitelijke armoe in een kale ruimte Jongen werd aangereden en meteen ontvoerd DINSDAG 2 AUGUSTUS 19 55 5 Wantoestand Amerikaanse minister van Luchtmacht neemt ontslag Nijpende honger Kinderster jte Conflict Nieuwe wereld behoort Stephan en zijn volk Van Looy-tentoonstelling in Amsterdam «Ml m mÊmm In Grevenbicht was het feest voor vrijgezellen Twee kanovaarders vermist Vrouw door trein aangere den; aan verwondingen overleden 99 De bergen van de einder blauw in het nevelig namiddaglicht stonden als stille hoge golven boven het gele dorstige land. Het gras op het glooiende „veld", door duizenden bruine koeien gegeten, leek kaalgeschoren. In deze onafzienbare leegte stonden slechts de grijze, ronde hutten van de Khosa's en de platte dunne bomen, doelloze wegwijzers van Afrika's ruimten. Slechts hier en daar werden hun eeuwige kleuren tot leven gewekt door de oranje gloed, van velden bloeiende aloe. In deze onmetelijkheid gingen de mensen van het land haast verloren. Een roestkleurig stipje van de deken van een Khosa-vrouw onder haar blauwe hoofd doek, wat zwarte naakte kindertjes speelden in het stof, op de weg van de heuvel reed een donkere man in rafels en vodden gekleed zijn kleine paardje met achte loos gemak. Een arm land. deze Ciskei, op een na het grootste naturellen-reservaat van de Unie van Zuid-Afrika. Het is echter een majesteitelijke armoe waarin alles groot is, de zon, de hemel, de bergen, de glooiende vlakte, de honger, de rampen en de vreugde. Een grootheid die mij tot stilte drong. Maar niet mijn begeleider. Hij zei glimlachend: „Men presenteert een Bantoe geen sigaret, men gooit hem die toe". Ik had iets verkeerds gedaan. Ik had de zwarte arbeider, die wij een eindweegs meenamen, mijn pakje sigaretten voorge houden,hem vuur gegeven en netjes „alstu blieft" gezegd. En ik had de rassen- étiquette al eerder overtreden, toen ik met „Jantjie", een zwarte landbouw-consulent samen achterin de auto wilde gaan zitten. Mij werd met zachte drang te verstaan ge geven, dat ik maar liever voorin moest stappen. Drie blanken, nauw opeengeperst op de voorbank, zwarte „Jantjie" prins heerlijk het r\jk alleen achterin. Waren deze agrarische en bestuursambtenaren nu ruwe, brute onderdrukkers van de zwarte man? Weineen. Zij wijden hun leven aan het welzijn van hun Khosa, proberen zijn ruïneuze landbouwmethoden te verbeteren, beschermen hem tegen bedriegelijke han delspraktijken, vechten voor meer scholen en betere medische zorg. Maar het kleur- plafond blijft. Boven de blanke „baas", be neden de zwarte primitief. Zij blijven apart. Zuid-Afrika is nu eenmaal het land van de apartheid, waarvan het doel heet: eigen soortige ontwikkeling in de eigen gebieden. Welnu, de Ciskei is een van die gebieden van het toekomstig nationaal tehuis van de haast negen millioen naturellen, waartoe ook de Khosa-stam behoort. Het is een reservaatje, op de Transkei na zelfs het grootste, een voor de Bantoe opzijgezet ge bied. Wanneer de grondaankopen voor dit doel gedaan zullen zijn, zullen de reserva ten dertien percent van het grondgebied van de Unie beslaan, een gebied zo groot als Engeland en Wales tezamen. Het is potentieel geen slecht land. Het ligt zelfs in de gunstigste regengebieden van de Unie. Met verbetering van de land bouwmethoden en industrialisatie kunnen de reservaten de ganse Bantoe-bevolking van de Unie dragen, zeggen de apartheids theoretici. Het land zal dan van het rassen probleem bevrijd zijn, menen zij. Zij spre ken al geestdriftig van deze zwarte staat, van Bantoestan. Bantoestan? Wie vandaag in de Ciskei rondkjjkt, voelt eerder het woord „wan toestand" bjj zich opkomen. Het mag zijn dat de ruimte in dit gebied van Zuid- Afrika's Oostkust tussen Port Elizabeth en Oost-Londen geweldig lijkt, maar dat ver schijnsel is bedriegelijk. Grote stukken land zijn onbruikbaar, andere zijn hard bezig het te worden. Voornamelijk door de ruïneuze landbouw-methoden van de Ban toes, die hun nomadische tradities van „land uitputten en dan verder trekken" maar niet kunnen vergeten. Land uitput ten, jawel, maar verder trekken is er tegen woordig niet meer bij. Nochtans kan de Bantoe geen afstand doen van zijn vee. Zijn rituele en huwe lijksgebruiken steunen erop. Het vee van de Bantoe is zijn geld. Een koe mag oud en versleten zijn, maar ook een oud ver frommeld bankbiljet blijft een bankbiljet. En al die koeien eten met vijf monden en op de lange weg naar de drinkplaatsen vernielen zij het gras. De Bantoe pleegt roofbouw zonder rekening te houden met de glooiingen van het land. Wind en stort regens doen de rest. Overal vreet de erosie Zakelijke belangen WASHINGTON (Reuter/U.P.) Ha rold Talbott is Maandag als minister voor de Amerikaanse luchtmacht afgetreden. Bij het aanvaarden van de ontslagaanvra ge sprak president Eisenhower van een „juist besluit". De Senaat had een onder zoek naar de zakelijke belangen van de minister laten instellen. De president liet Talbott evenwel weten, dat er „geen aan wijzing was, dat hij zijn officiële plichten niet doeltreffend en op loyale wijze had vervuld", bij zijn verzoek om ontslag had Talbott geschreven: „Ik wil onder geen enkele omstandigheid voor u en uw voor treffelijke regering een bron van moeilijk heden zijn". Talbott nam ontslag omdat zijn naam in verband is gebracht met een corruptiezaak. Men beschuldigde hem er van dat hij in twee jaar 132.000 dollar extra zou hebben verdiend dank zij zijn positie als minister. Zijn ministerssalaris is 18.000 dollar per jaar. „De ongelukkige en, naar mijn mening, verdraaide publiciteit, die onlangs is gege ven aan mijn voortgezette band met een firma, is een zaak van grote zorg voor mij geweest.Ik ben er naar eer en geweten van overtuigd, dat mijn handelingen bin nen de grenzen van de ethiek zijn ge weest". Talbott zei verder in te zien, dat het verkeerd van hem was om van zijn departement uit namens de firma brieven te schrijven en op te bellen. De „New York Times" publiceerde on langs op zijn frontpagina zakenbrieven, die Talbott op zijn departement had geschre ven. Een ondercommissie van het Congres begon daarop een onderzoek, waarbij zij de federale recherche vroeg te willen na gaan hoe of het blad de brieven in handen had gekregen. Na voor de ondercommissie verschenen te zijn, deelde Talbott mede zijn positie bij de bewuste firma te zullen opgeven. aan de grond en laat gapende kloven en rode zere plekken achter. De rivieren voe ren de kostbare dunne toplaag van Afrika's rotsige grond naar de Indische Oceaan. Met bittere volharding strijden de landbouw deskundigen van de Unie tegen deze vijand. Zij bouwen waterdammen, omheinen wei degronden, proberen de Bantoe tot terras seren en contour-ploegen te brengen. Zij strijden echter niet alleen tegen de natuur. De tradities van een primitief volk worte len diep. De ax-gwaan van de zwarte man jegens de blanke overheid evenzo. Hij ziet geen reden aan te nemen, dat de blanke zich zoveel moeite zou getroosten om uit sluitend uit onbaatzuchtige motieven de grond van een zwarte te verbeteren. Er is in Afrika al zoveel land gestolen. Zo kunnen de landbouwdeskundigen in de Ciskei niet veel meer doen dan de ach teruitgang verlangzamen. Hoe is die toe stand nu? Er wonen in de reservaten drie- enhalfmillioen Bantoe (veertig percent van het totaal). Maar men ziet er nauwelijks mannen tussen de twintig en 45 jaar, zij zijn weggetrokken naar de industrie en de mijnen. Waarom? Wel, om hun gezinnen voor de hongerdood te behoeden. In de Ciskei krijgt een familie gemiddeld zeven zak „mielies" (mais) van haar land, terwijl vijftien zak van dit hoofdvoedsel van de Bantoe de minimum-behoefte zou dekken. Zij besteed de helft van haar inkomen om voedsel bij te kopen, maandinkomen, dat nog geen vijftien gulden per maand be draagt. Men kan index-daad stellen, dat de hui dige landbouw-methoden fataal zijn, dat er tweemaal teveel vee in de reservaten is, dat deze gebieden meer op zouden kunnen leveren, maar dat neemt niet weg, dat der tig percent van de gezinnen in de x-eser- vaten helemaal geen land heeft, dat zestig percent minder dan vijf koeien en 29 per cent helemaal geen koeien heeft. Het groot ste gedeelte van het vee is ondervoed en heeft geen economische waarde. In de Cis kei is het gemiddeld landbezit twee hecta ren. Daarbij dient men te bedenken, dat een economisch bedrijfje in de Ciskei ongeveer zes hectaren zou moeten omvatten plus veertien stuks vee. Zo'n bedrijfje gebaseerd op een mais-productie van zes zak per hec tare (vier maal het huidige gemiddelde) zou dan een inkomen van zeshonderd gulden per jaar kunnen opleveren. Bepaald geen rijkmakerij! Hoe de toestand thans is, laat zich mede aflezen uit de kindersterfte. De gemiddelde cijfers voor Transkei, Ciskei en Basoeto- land waren enige jaren geleden 242 uit duizend levend geborenen onder één jaar, 327 onder twee jaar en 508 onder zestien jaar. Meer dan de helft van de kinderen in deze gebieden stierf dus eer zij de leeftijd van zestien jaar bereikten. De levenskans voor de zwarte zuigeling in de ganse Unie beloopt 32 jaar, voor de blanke 63 jaar. Seniele aftakeling, gevoeligheid voor infec ties, tuberculose en hart- en aderziekten treden bij de zwarte tien tot twintig jaar eerder op dan bij de blaixke. Ziedaar de zieke situatie in de reservaten. Nu het recept: landbouwkundigen zeggen dat zij voorlopig zwaar overbevolkt zijn. In de Ciskei kan slechts 25 percent van de huidige bevolking agrarisch een bestaan vinden. Grote stukken land moeten eerst rusten en daarna in economische percelen herverdeeld worden. Er moet bovenal een einde komen aan het rampzalige verschijn sel van de trekax-beid, die de gezinnen be- JOHANNESBURG (United Press) Alan Paton, schrijver van het hoek „Cry the beloved country" is in het strijd perk getreden tegen de Zuid-Afrikaanse autoriteiten, omdat deze geweigerd heb ben Stephan Ramasodi in staat te stellen een Amerikaanse studiebeurs te aan vaarden. Paton noemde het „schandalig en tragisch" dat de inheemse jongen een paspoort geweigerd wordt, waardoor hij niet in staat is naar de Kent-school in de Verenigde Staten te gaan, die hem een studiebeurs heeft aangeboden. De nationalistische regering," aldus Paton, „beseft niet dat Stephan geboren is voor een nieuwe wereld die spoediger dan de regering vermoedt zal toebehoren aan hem en zijn volk. Slechts de rege ring kan aansprakelijk worden gesteld voor de opvatting van de buitenwereld dat de Zuid-Afrikaanse apartheidspoli tiek niet iets is dat het goede brengt voor het volk, maar integendeel iets dat be dreven wordt door mensen die macht bezitten tegenover degenen die haar niet hebben," aldus Paton. Een achtjarige Dordtse jongen heeft een niet alleen pijnlijk, maar ook angstig avon tuur beleefd. Hij werd op de Wieldrechtse- weg aangereden door een personenauto, be stuurd door de 23-jarige koopman J. van E. uit Dordrecht, die enigszins onder in vloed van sterke drank verkeerde. De jongen viel en brak zijn linkerbeen. De chauffeur geraakte door dit ongeval kennelijk in paniek. Hij pakte de jongen op en legde hem en de fiets in de auto. Daarna reed hij met grote snelheid in de richting van de Moex-dijkbrug. Mensen die op enige afstand deze ontvoering hadden gezien, maar haar niet hadden kunnen ver hinderen, waarschuwden onmiddellijk de politie. Een achtervolging had tot resul taat dat de wagen in de Dordtse Biesbosch kon worden aangehouden. De chauffeur en degene die bij hem in de auto zat wer den gearresteerd. De jongen is naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Ter herdenking van het feit, dat de Haarlemse schilder-schrijver Jacobus van Looy honderd jaar geleden geboren werd, houdt de maatschappij „Arti et Amicitiae" in de zalen van haar gebouw aan het Rokin te Amsterdam een tentoonstelling van zijn schilderijen en tekeningen. De opening heeft plaats op Zaterdagmiddag 6 Augustus, de expositie duurt tot 29 Augustus. Daar vele werken uit het Huis Van Looy te Haarlem voor deze tentoonstelling in bruikleen zijn afgestaan, is dit voormalige woonhuis aan de Kleine Houtweg van 6 tot 29 Augustus voor het publiek gesloten. ADVERTENTIE De Mapoggo-tak van de Ndebele-stam, die ten Noorden van Pretoria in een reservaat huist, is er niet slecht aan toe. Toeristen uit alle werelddelen komen de kraal fotograferen, die de traditie getrouw oorspronkelijk en aantrekkelijk versierd is met figuren in allerlei kleuren. Dit is het Volendam van Zuid-Afrika. rooft van hun mankracht en het boeren aan vrouwen overlaat. De oplossing zou zijn een verkleinde stabiele boerenbevol king. De rest zou een bestaan moeten vin den in de industrie, zou in feite met haar gezinnen moeten verstedelijken. En voorts zou de landbouwende bevolking verlost moeten raken van vele harer stam-tradi- ties. Men kan niet een twintigste eeuwse landbouw bedrijven met eex-ste-eeuwse bij geloven. Hier komen de vakmensen echter willen niet minder mensen in de reserva- in conflict met de „apartologen". Want die ten, maar meer. Zij willen juist de trek- arbeid handhaven. Zij willen de eigensoor tige ontwikkeling opbouwen op de oude stam-tradities. Het is ook hier weer de bot sing tussen harde economische praktijk en een op wensen en vrezen gebaseerde theo rie. Zo leven de Khosa. de Pondo, de Zoeloe, de Mzingili, de Hloebi, en de andere stammen van Zuid-Afrika hun vreemde bestaan in de i-eservaten nog maar wat voort. Trieste overblijfselen uit een tijd toen Afrika nog groot was, toen achter iedere heuvel verse weiden lagen. Nog zijn er toverdokters en dansfeesten, maar de grote stamhoof den van weleer zijn onwennige ambte naren geworden. Het oude leven bloedt langzaam dood. De twintigste eeuw heeft Afrika aangeraakt. Wat uit de oude tijd overbleef is slechts de waar digheid in de tred van de zwarte man, die langzaam de stoffige weg naar de heuveltop opgaat en nog een keer rond kijkt over de bergen, de hutten en het arme zieke land. Dan gaat hij voort. Want achter de heuvel ligt de grens van het reservaat. En daarachter roken de fabrieken van blank Zuid-Afrika. Minder foto-geniek maar representatiever voor de reservaten: Khosa-kinderen in de Ciskei. Nederlandse, Belgische, Franse, Duitse, Engelse, Oostenrijkse, Zwitserse en Ame rikaanse vrijgezellinnen en vrijgezellen zijn weer naar Grevenbicht, het Maas dorpje in de omgeving van Sittard, geko men voor het derde „wereld-vrijgezellen- congres. Zaterdagmiddag werd een vlaggen- optocht gehouden. Rita Hammeke uit Lar- ned (Kansas) en de Engelse Norn Haw- kings droegen hierbij de Amerikaanse en Engelse vlaggen, de meisjes Diepvens uit Houthalen (de sympathiekste tweelingen uit Oirschot) dx-oegen de Belgische vlag, en de muzikale tweeling Toon en Jan Nieskens uit Linne torsten in deze vlag- genparade de Limburgse kleuren. Begeleid door vrolijke marsmuziek trok de stoet naar de kom van het dorp, waar o-burgemeester J. H. Cramers de gas- V begroette. Nadat de vlaggen aan de ngrestent waren gehesen opende de voor zitter, de heer G. Greijn, dit derde wereld congres van vrijgezellen. Er trok een vrijgezellenparade door het dorpje naar het raadhuis, waar een van de leden van het gemeentebestuur nogmaals een welkomstwoord sprak. Diverse festiviteiten vulden de rest van de dag. Godfried Bomans hield een toe spraak over „mannen onder elkaar". Dat de door hem uitgesproken aphoris- men disputabel waren, bleek uit het voor nemen van de organisatox-en deze uitspra ken op een sectie-vergadering tijdens het congres in discussie te brengen. Tijdens het congres zullen nog de sym pathiekste vrijgezel of vrijgezellin worden aangewezen. De Limburgse letterkundige F. van Ol denburg Ermke sprak over het onderwerp: De vrijgezel en de vrouw. De discussies over deze inleidingen wer den Maandag gesloten. Op de Waal bij Nijmegen is een kano omgeslagen waarin twee jonge mensen, een 21-jarige Nijmegenaar en een 23-jarig meisje uit Rotterdam een spelevaart maak ten. De kano is op de rivier gevonden, on- dex-steboven, maar van de inzittenden is geen spoor gezien. De politie staat voor de vraag of beide jonge mensen verdronken zijn dan wel aan land zijn gegaan en de kano hebben laten dobberen. Tot nu toe is niets gevonden. DINSDAG 2 AUGUSTUS Stadhuis. Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaars verlichting. Stadskweektuin. Geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Nassaulaan en Nassauplein. Lunapark van 14 tot 24 uur. Luxor: „Jacht op blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Zoon van een bleekgezicht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Richard Leeuwenhart", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes van de Kousen band. 14 jaar 7 en 9.15 uur. Studio: „Won derman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal, Tentoonstelling „Madame" van .10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur. Gratis orgelconcert door de organist George Robert. 15 uur: Aankomst in het Spaarne tot 18 uur van tachtig luxe jachten, die deelnemen aan de Pavilion d Or, rallye van jachten. 19.30 uur: Demonstratie van brandweercorpsen uit elf gemeenten van Noordholland aan de Turfmarkt (om 19 uur vertrekken brandweer-aupto's der deelne mende corpsen aan de Planetenlaan). WOENSDAG 3 AUGUSTUS. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Luxor: Montague's Jeugd- variété, 10.30 uur en „Jacht op blond", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „O, mijn papa", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De vloot op stelten", alle leeft., 2 en 4.15 uur en „Zoon van een bleekgezicht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Charlie Chaplins Festival", alle leeft, 2.30 uur en „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: Vacantieprogram- ma, 10.30 uur en „Richard Leeuwenhart", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Texas", 10.30 uur en „Meisjes van de Kousenband 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.5 uur. Studio: Vacantieprogramma, 10.30 uur en „Wonderman", 14 jaar, 2.5, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal, Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur: Comité „Bijzon der Kerkewerk" houdt Zomeravondstilte. Spreker ds. H. S. J. Kalf, organist, Klaas Bolt. hoboïst Arie Butter. 20.45 uur: Concert door Tiroler- en Boerenkapel uit Haarlem op de Grote Markt. De 44-jariee mevrouw K. uit Lochem is Maandag met haar bromfiets op een onbe waakte overweg te Doetinchem door een uit Arnhem komende trein aangereden en levensgevaarlijk aewond. Zij is in het Wil- helminaziekenhuis te Doetinchem opge nomen en overleed daar 's avonds aan haar verwondingen. Mevrouw K., haar man en nog twee fa milieleden, allen afkomstig uit Lochem, maakten een tocht per bromfiets. Twee dames waren de overweg reeds gepasseerd en hadden het slachtoffer nog gewaar schuwd dat er een trein aan kwam. Haar man die achter haar reed, heeft eveneens nog geroepen. Het achterwiel van de bromfiets van mevr. K. werd geramd door de trein, die een snelheid van 75 kilometer had op dat moment. Maaltijd van de Heren van Liere (1523) door de meester van Antwerpen. Op tafel vierkante onderleggers en geen vorken. Het tafelkleed beslaat waarschijnlijk uit een reeks dwars gelegde servetten. Door alle tijden vormden maaltijden vaak de belangrijk ste momenten van vergaderin gen of bijeenkomsten. De vreugde van het eten en drin ken schept immers de juiste sfeer om tot elkaar te komen. Zo ging het met de Grote Vier in Genève, zo deden ook de re genten en schutters in vroeger tijd, zo doen families het bij voorbeeld, als er besluiten van gewicht moeten worden geno men. „Mensen aan tafel" is de naam van de tentoonstelling, die van 30 Juli tot 30 Septem ber in 't museum Willet Holt- huysen te Amsterdam zal wor den gehouden. Alles wat be trekking heeft op eten en drin ken uit vx-oeger tijden de hele ontwikkeling van de gastronomie vindt men in de diverse zalen bijeen. Behalve een groot aantal schilderijen, waai'op mensen aan tafel staan afgebeeld, zijn vier tafels, elk uit een andex-e periode, in na- tura opgesteld met levensgrote pasteien en bokalen met dx-ank, die je doen beseffen dat onze vooroudei's het zich best wis ten te gunnen. Deze vier tafels geven hoofdzakelijk een beeld van het gastronomische leven der schutterij of de deftige burgerij. Op de schilderijen herkent men telkens weer, maar dan in een levendig verband, de ge bruiksvoorwerpen, die zorg vuldig voor de opgemaakte ta fels zijn bijeengezocht. Het zijn veelal schuttex-s- en gildemaal- tijden, bruiloftspartijen of zo maar etentjes van gewone fa milies. Daarnaast komen ook Bijbelse taferelen voor, bij voorbeeld een Laatste Avond maal van de Duitser Joerg Ratgeb. Wij zagen bij de col lectie voorts een Jan Steen: De Vette Keuken, een schut- tex-smaaltijd van Cornelis van Haax-lem en vele andere uit Nederlands bezit afkomstige doeken. Maar ook zult ge op de ex positie een tafelblad met schragen vinden, dat aan de muur hangt. Wanneer men vroeger ging eten, klapte men deze tafel uit en daax-na fun geerde zij als wandvei'siering. Het is een kloostertafel uit de Abdij van Berne te Heeswijk, daterend uit 1525 en beschil derd met Bijbelse voorstellin gen, onder andere het Laatste Avondmaal en de bruiloft te Cana. Er worden en passant aar dige eetgewoonten uit de doe ken gedaan. Onze brave voor ouders hebben heel lang de gewoonte gehad het vlees met de handen te eten, maar toch diende men er op te letten, dat slechts het eerste lid van de vingers vet mocht worden. Servetten ontbraken ook nogal eens; men bediende zich daar om van het „algemeen servet", een in plooien van de tafel af hangend kleed. Het gold echter voor bepaald onwelvoeglijk dit kleed al te vet te maken, zoals het eveneens niet oix-baar was er zijn neus in te snuiten. Meestal stonden er maar en kele glazen of kannen op tafel voor algemeen gebruik. Voox-- dat men daaruit dus een teug nam, werd er prijs op gesteld, dat men behoorlijk de mond afveegde. Lepels en vorken werden vrij vroeg gebruikt, maar de vork ontbreekt meestal nog zelfs in de Gouden Eeuw. Pas sinds de achttiende eeuw ont moet men dit instrument min of meer regelmatig, wat niet wil zeggen, dat het toen al door het volk in al zijn geledingen was aanvaard. Tinnen of houten schalen deden doorgaans dienst als borden; ook bakte men wel bordjes van deeg of dik, klef roggebrood, waar het vet op bleef liggen. Uit de collectie van het Stedelijk Museum te Alkmaar zijn twaalf fraaie zes tiende eeuwse tafelbordjes van een onbekende Hollandse meester tentoongesteld. Het zijn zogenaamde maandbordjes die aan één zijde beschilderd zijn met de werken van de maanden. Wanneer men er op moest snijden, keerde men ze om en gebruikte dus de achter kant. Op de laat zeventiende eeuw se koopmanstafel staan twee enorme zilveren zoutvaten met rijk versierde voeten; zout was in die tijd een ware delicates se. De specerijen, waaraan de eters vaak hun rijkdom te dan ken hadden, werden kwistig in de gerechten verwerkt. Opvallend zijn de schroef- bekers uit 1606 op de tafel, die een schuttersmaaltijd voorstelt. Het glas is hierbij gevat in een fraai bewerkt voetstuk van verguld zilver. In de achttiende eeuw wordt de eetcultuur voortdurend ver fijnder. De tafel, die op deze periode betrekking heeft, geeft onder anderen een verrukke lijke soezentaart te zien en een gebraden gans met fraai ge bogen hals en de poten in de lucht, die je het water in de mond doet lopen. Tegelijker tijd vermindert de kwaliteit van de geëxposeerde schilde rijen - een sprekend tijdbeeld! Als aanvulling op de ten toonstelling is er een uitge zochte verzameling Meissen, porselein, koffie- en theeser viezen, die, evenals het Chinees en Sèvres afkomstig zijn uit de eigen collectie van Willet Holt- huysen. Een bezoek aan deze exposi tie is zeer aan te bevelen. Men komt er voldaan, maar ook hongerig van terug, al zou het alleen maar zijn van de aan blik van de heerlijke pasteien, die de heer Kolk, leraar aan d» Banketbakkersschool St. Nico- laas heeft vervaardigd! T. R.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7