ZANDVOORT Het linnen wil zijn plaats in de linnenkast heroveren Kort en bondig Duizenden genoten van boeiende brandweershow aan Spaarne Havenberichten Visserij -varia VLOOIEN AUTO- en MOTORRACES IJmuider Boodschappendienst Mechanisering en rationalisatie in de vlasindustrie Katoen verdrong het linnen Haarlemse orgelmuziek door George Robert Zandvoort Kamperen buiten kampen na Zaterdag verboden Elf spuiten en niet één spuit-elf Slotstuk: wiegend watergordijn uit bijna vijftig straalpijpen Een nieuwe Camera? Heemskerk Velsen gesloten CIRCUIT 6 George Robert speelt werk van Franse componisten Tekort aan kampeerruimte wreekt zich Lissenaar verdacht van rijwielverduistering Zwemmen Sport in 't kort Examens Record-aantal schepen passeerden de pieren Scheepvaart B. M. NOOY Lc mpen Metalen Oud papier Fa Max Gosschalk ENIGE NETTE LEERLINGEN m THALIA mm*. HET GROTE GEHEIM K.N.A.C. - K.N.M.V, Zondag 7 Aug. 1 uur. Prijzen f 0.75 - f 5.- VLIEGENSVLUG WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 OP DE VLASAKKERS in ons land zijn de vlasplukmachines hun werk weer be gonnen. De machines trekken al rijdend de stengels los en binden ze samen tot schoven. In een onafgebroken stroom vallen de schoven op de grond achter de machine, die, bediend door twee man, in één uur het werk verricht dat vroeger tien landarbeiders een dag hard werken kostte. De machine is Nederlands fabrikaat en een wereldprimeur. Geen constructeur slaagde er tot voor kort in een vlaspluk- machine te construeren, die nauwkeurig oogstte, schoven bond en zichzelf voort bewoog. Zij is een van de jongste resultaten van de rationalisatie, die momenteel in de vlas- en linnenindustrie wordt toegepast en die erop gericht is de prijs van het eindproduct, het linnen, te verlagen en daardoor het linnenverbruik in ons land te doen stijgen. Want van alle textielgoederen die de Nederlander per jaar verbruikt is slechts één percent van linnen vervaardigd. Dat is te weinig, naar de mening van de ver bouwers, bewerkers en verwerkers van vlas. Van oudsher wordt op de klei- en za velgronden in de kustgebieden van Nor- mandië tot de Dollard vlas verbouwd. Aanvankelijk diende het linnen, gefabri ceerd uit vlas slechts voor eigen gebruik van de verbouwers, later werd het een belangrijk exportartikel. Het linnen bracht welvaart in het land. Een stad als Haar lem werd groot door haar linnen. Nu nog bewijzen vele schilderijen van de mees ters uit de Gouden Eeuw, hoe belangrijk de plaats was die het linnenweven in de samenleving innam. Maar de 18de eeuw luidde het verval van het rijke Holland in en de linnen industrie verplaatste zich naar Brabant, waar de lonen lager waren. Daar werd door de toepassing van de stoommachine de linnenindustrie van huisindustrie groot industrie. Maar het linnen had zijn glorietijd reeds beleefd. Engeland begon met de fabricage van katoen, dat in grote hoeveelheden uit de koloniën werd aangevoerd. De Neder landse textielindustrie was wel gedwon gen de Britse te volgen. Tegen katoen viel met linnen niet meer te concurreren. Ka toen was goedkoper te oogsten, gemakke lijker te bewerken en eenvoudiger te ver ven en te verwerken. Katoen werd het goedkoopste textiel en er ontstond een felle strijd in het zoeken naar steeds nieuwe afzetgebieden, een strijd, die nog feller werd na de industriële revolutie in het begin van deze eeuw in Voor-Indië en Japan. De goedkope Aziatische katoentjes stroomden bij scheepsladingen tegelijk over de wereld. Het linnenverbruik in de wereld liep terug tot 5 percent van de textielconsump- tie, in Nederland zelfs tot 1 percent. In de linnenkast was tussen het linnengoed slechts een klein plaatsje over voor het echte linnen. Vlasindustrie in het offensief Bijtijds besefte men echter dat het ver dwijnen van de vlasteelt als gevolg van de sterk verminderde belangstelling voor het linnen een ernstig gemis zou beteke- hen, niet alleen voor de akkerbouwers op klei- en zavelgronden omdat het vlas een belangrijke rol speelt in de vruchtwisse ling op de bedrijven, maar ook voor de textielindustrie. In andere landen, met na me in Frankrijk en Italië neemt de belang stelling voor het linnen toe, mede dank zij de toepassing van enkele procédés, die de gebruikswaarde van deze textielvezel voor kleaingdoeleinden verhogen. Ook enkele andere industrieën hebben belang bij het behoud van het vlas omdat het een goede grondstof is voor het fabri ceren van meubelplaten, isolatiemateriaal, papier, touwwerk en visnetten. De olie uit het lijnzaad kan worden gebruikt als grondstof voor verfproducten, zeep en li noleum. Ook de zaadexporteurs wilden het vlas behouden omdat het buitenland toenemen de belangstelling heeft voor lijnzaad. Tenslotte heeft de gehele Nederlandse economie belang bij het behoud van he) vlas, omdat het de enige inlandse grond stof is voor de vezelindustrie. De linnenfabrikanten, ongeveer 25 in getal, sloten zich aaneen in de vereniging „Nederland-Linnenland" die het linnen verbruik in eigen land tracht te stimule ren, onder meer door het introduceren van een drietal garantiemerken: één voor zuiver linnen, één voor half linnen en één voor linnen met kleuren in katoen. Het Nederlands Vlasinstituut ging zich bezig houden met de veredeling van de vlas soorten. Het Vezelinstituut besteedde aan dachtvaan de verbetering van de vlasteelt en de machine-industrie ontwikkelde nieuwe machines voor het oogsten, het be werken en het verwerken van vlas. De BINNENLAND Op 21 Augustus a.s. za-1 het vijftig jaar gleden zijn, dat de Wieringermeerpolder voor de eerste maal droogviel. Het ligt in de bedoeling van het Comité 1955", dat de plannen voor de viering van het jubileum van de eerste der Zuiderzeepolders in voor bereiding heeft, de festiviteiten te concen treren op Wieringerwerf, het gemeentelijk centrum van Wieringermeer. Aangezien op de herdenkingsdag het binnenhalen van de oogst in volle gang is, worden de feestelijk heden uitgesteld tot Zaterdag 10 September. Te Honselersdijk is de zevende West- landse handelstentoonstelling „Wehate" ge opend. Op deze expositie blijkt hoe groot het aantal en hoe groot de variatie is van tech nische hulpmiddelen die in het glastuin bouwbedrijf van nu r.odig zijn. Zij levert een belangrijke bijdrage ook voor de vakkennis van de tuinders. BINNENLAND Uit een vijver, gelegen .chter een per ceel in de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, is het stoffelijk overschot opgehaald van een 61-jarige vrouw, die was weggelopen uit een rusthuis, waar zij als dienstbode werk zaam was. In Volendam is een 28 meter hoge ijzeren heistelling neergestort, daarbij de woning van de weduwe B. Koning, het dak van het huis van de heer T. Mooier en een schuur van de heer W. Konings vernielend. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De weduwe Koning was niet thuis. Viswedstrijd. Het bestuur der jeugd afdeling van de Haarlemse Hengelaars Bond houdt evenals vorige jaren een viswedstrijd voor ouden van dagen van Haarlem en wel op Zaterdag in de Leidsevaart. De deelne mers verzamelen zich om halfdrie aan de Zandvoortselaan. fabrikanten ginigen linnen met moderne dessins en kleuren vervaardigen. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat deze linnengoederen met moder ne kleuren en dessins grotendeels geëx porteerd worden. In het eigen land is de omzet zeer klein. Het met vlas beteelde gebied nam van 13.000 ha. in 1947 toe tot 33.000 ha. in 1955. Door de IJselmeer-inpolderingen zal dit gebied vermoedelijk nog met 500 ha. toenemen. De exportwaarde van vlas en vlasproducten steeg van 13 millioen in 1939 tot 67 millioen in 1954. Betere machines De bewerking van vlas tot linnen is thans sterk gerationaliseerd. De nieuwe vlasplukmachine noemden we reeds. Het prototype reed enkele maanden geleden uit een fabriek in Slik kerveer. Zes jaar lang hebben construc teurs gezocht voordat het gewenste resul taat bereikt werd. Alle tot nu toe gebruik te vlasmachines moesten door een tractor getrokken worden. Dat hield in dat te voren een deel van het vlas met de hand geoogst moest worden, om een rijibaan voor de tractor vrij te maken. Ook het gebruik van moderne droog- machines betekende een belangrijke ver snelling van het productieproces. Vroeger moest het vlas, nadat het in de sloten „ge root" was, door de zonnewarmte drogen. Bij gunstig weer duurde dit veertien da gen. De droogmachines maken het vlas in enkele uren droog. De bewerking van het vlas, het hekelen en zwingelen, was reeds lang sterk ge mechaniseerd, evenals de verwerking van het garen tot linnen weefsels. Sommige linnenweverijen maken sinds kort gebruik van geheel automatische weefgetouwen, die het weven niet behoeven te onderbre ken voor het vervangen van een lege schietspoel door een volle. Ook het kleuren van het linnen onder ging enkele belangrijke verbeteringen. Men is er in geslaagd de kleurechtheid van linnen te verbeteren. De laatste fase van de verwerking van vlas tot linnen, het bleken, kan thans ook kunstmatig geschieden. Hierdoor vervalt het langdurig bleken door inwerking van de zon. Door deze verbeteringen in de vlasindustrie hoopt> tmen-' de productie1 té verhogen, de prijs van het eindproduct te verlagen en het linnen een grotere plaats op de textielmarkt te geven. In het Donderdagmiddag van drie tot vier uur te houden orgelconcert in de Grote Kerk, zal de organist George oRbert de volgende werken ten gehore brengen: 1- a. Plein jeu, b. Lenlement, c. Plein jeu, L. Marchand; 2. Noëis. a. sur les flütes, b. en duo, sur les jeux c'anches, L. C. d'Aquin; 3. Fantasie A gr. t., C. F.ranck: 4. s. Prélude, b. Cantilne, c. Scherzando, C. Piernc: 5. Pasto rale, Ch. Touremire; 5. Thèir.e e'. Variations, Jean Langlais. Op de buitengewoon druk bezochte or gelbespeling van Dinsdagavond in de Gro te Kerk te Haarlem speelde de stadsorga- nist Geroge Robert een programma van Nederlandse componisten. Op één na de aartsvader der Nederlandse orgelmu ziek. J. P. Sweelinck waren dat zeifis allemaal Haarlemmers, namelijk Hendrik Andriessen en drie jongeren, die zich op de een of andere manier zijn leerlingen kunnen noemen: Andries de Braai, Jan Mul en Albert de Klerk. Opvallende stijlverwantschap tussen de meester en zijn discipelen, of tussen dezen onderling, is echter zeer gering. Alle vier hebben'zij iets eigens, iets dat hun per soonlijkheid typeert. De jongste van het drietal, Albert de Klerk, staat met zijn „Ricercare" (bedoeld als een hulde aan Sweel'inck) wel het verst van zijn leraar af, zich streng aan een klassieke polyfone vorm houdend, waarin hij zich harmo nisch vooral op persoonlijke wijze uit spreekt: werk van een organist die dag aan dag met de klassieke orgellitteratuur omgaat. De „Sonate' van Jan Mul een jong werk van hem begint -met een pasto- raal-achtig Allegro Moderato waaraan Frans impressionisme niet vreemd lijkt. Dan volgt een Adagio vol treffende melo dieusheid, een rustig Lamento dat als ly risch rustpunt een mooi contrast teweeg brengt tussen de beide hoekdelen. Het laat ste deel is een Capriccio, waarin ernst en scherts haasje-over spelen en waarvan een grappige „entrechat" echt a la Mul het slot vormt. Van Andries de Braai hoorden wij een „Ricercare" over een Psalmmelodie, aldus een aantal exposities van een thema-frag ment. Naar de aard van het gegeven is het een rustig, ingetogen stuk, weliswaar met op een gegeven moment enige expansie, doch al gauw terugkerend tot de sfeer van het begin: muziek die tot inkeer stemt. Van Hendrik Andriessen heeft George Robert de „Quatro S'tudi" gespeeld: een declamatorisch deel voor Pedaal-solo, een pétillant Allegro con spirito", een trio en een Finale (Maestoso-Allegro), herinne ringen oproepend aan Andriessens beziel de improvisaties, die steeds verrasten, meer door hun harmonische oorspronke lijkheid dan door hun contrapuntische structuur. Met dat al spontane uitingen van een „meester". De organist had zijn bespeling geopend met Sweelincks „Balletto del Granduca", een fris variatiewerk dat heel waarschijn lijk voor clavecimbel gedacht is, doch ook Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten, na Zaterdag het kamperen buiten het caravaniterrein en het trekkerskamp „De Branding" niet meer toe te staan. De ex ploitanten van beide kampen, de heren E. H. van Breemen en M. van Dijk zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. Oospronkelijk lag het in de bedoeling, dit reeds te verbieden met ingang van Dinsdag des middags te vier uur, doch dit bracht bij de talrijke kampeerders zóveel teleurstel ling, dat men besloot, de termijn tot Zater dag te verlengen. Door de enorme toevloed van kampeerders had de burgemeester de beide exploitanten vorige week toestemming verleend, een klein gedeelte buiten hun terreinen als kam peerterrein te gebruiken, doch dit heeft er uiteraard toe geleid, dat hele scharen kam peerders daar hun tenten kwamen opslaan. Vooruit uit een oogpunt van hygiëne was dit niet langer verantwoord, vandaar dat het gemeentebestuur alleen nog het verblijf binnen de kampementen toestaat. Ook dit besluit heeft bij vele kampeerdere en evenzeer bij de exploitanten van beide kampen teleurstelling gewekt. Alle hoop is nu gevestigd op het gemeentebestuur van Zandvoort, dat thans voor het feit komt te staan dat de beschikbare kampeerruimte in de badplaats, gelet op de enorme toevloed van kampeerders, die elk jaar groter wordt, veel te gering is. Men hoopt daarom op een zéér grote uitbreiding ..et volgend jaar en daarmede gepaard gaande een verdere uit breiding van toiletgebouwtjes. Verdacht van verduistering van twee fietsen is dezer dagen door de Heemsteed- se politie aangehouden de 25-jarige werk man E. A. uit Lisse. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hij twee fietsen heeft ver duisterd in Hillegom, twee in Oegstgeest, twee in Sassenheim, een in Warmond en Voorhout en een bromfiets en een fiets in Katwijk. Hij huurde deze rijwielen bij fietsenstallingen en bracht ze daarna niet meer terug. Een gedeelte heeft men niet kunnen opsporen, aangezien het reeds was verkocht. A. is ingesloten. op het orgel best tot zijn recht kan komen en gelegenheid geeft tot aardige registra ties en klavierwisselingen, wat trouwens bleek uit de vertolking. JOS. DE KLERK Antonio Abertondo, een Argentijnse lange-afstandszwemmer, die Zo.terdag zijn tweede poging begon om stroom afwaarts 500 km door de Mississippi te zwemmen, werd bewusteloos uit het j water gehaald toen hij ongeveer 355 km had afgelegd. Leden van het gezel schap, dat hem in een boot vergezelde, verklaarden dat de 37-jarige Zuid- Amerikaan bloedde uit verscheidene wonden. Hij v:as herhaaldelijk door vissen gebeten. Abertondo was 65 uur en 17 minuten in het water geweest, sinds hij er in St. Louis was ingedoken. Hij werd in de volgboot gehesen en naar een ziekenhuis in New Madrid ge bracht, waar hij weer tot bewustzijn kwam. Een reus van een bokser (2.18 meter lang en 140 kg zwaar) die plannen heeft om we reldkampioen te worden, is uit Zuid-Afri- ka in Londen aangekomen, op zoek naar contracten ennaar sparring partners. Ewart Potgieter, een 22-jarige boeren zoon uit Natal, die beweert dat hij de grootste bokser uit de geschiedenis van de pugilistiek is, werd voorgesteld aan Jack Solomons, de belangrijkste promotor van Groot-Brittannië. Het aanbod van spar ring-partners liep terug totnul, nadat „Potty", zoals Ewart zich graag laat noe men, binnen enkele minuten niet minder dan zeven tegenstanders naar het canvas had geslagen. Solomons gelooft, dat Potgieter inder daad weieens een „kampioen-doder" zou kunnen worden. „Potty" krijgt zijn eerste gevecht op 13 September in het White City Stadion. Zijn tegenstander is nog niet be kend. Potgieter bood zijn sparring-part ners twee pond sterling per ronde, hetgeen twee maal zoveel is als volgens het ge bruikelijke tarief. CONTRACT VOOR VAN ELTEREN. Leeuwarden, dat volgend seizoen in de eerste klasse B van het betaalde voetbal zal uitkomen, heeft veertien spelers gecontrac teerd, te weten Koopman, Van der Veen, De Linde, Hoekema, Van der Leij, Schaafsma, Bakker, Burema, De Groot, Kramer, als mede Van Elteren (ex-Haarlem), Ydema (ex- Sneek), Ten Berge (ex-Wageningen) en Van der Zee (ex-Nicator) TRANSFER. Julinho Botelho, de rechts binnen van het Braziliaanse nationale voet balelftal, is uit Rio de Janeiro naar Rome vertrokken waar hij zich zal melden bij zijn nieuwe vereniging Fiorentina, dat meer dan 100.000 dollar (f380.000) voor hem had betaald. Het voor een groot deel uitgelopen Haarlem heeft Dinsdagavond op de Wes telijke Spaarne-oever tussen de Lange Brug en de Gedempte Oude Gracht een toort Niagarawaterval gezien, maar dan in opwaartse richting. Een sprankelend gordijn van water, van alle kanten besche nen door felle schijnwerpers werd daar voor dc ogen van duizenden opgeworpen door niet minder dan elf brandweer-een heden, die ter gelegenheid van Haarlems feestweek een kletsnatte demonstratie hebben gegeven van hun kunnen en hun potentieel. Het werd een boeiend kijkspel, dat vooral van de overzijde van de Turf markt uitstekend gevolgd kon worden en waar de deelnemende brandweercorpsen alle eer mee hebben ingelegd evenals trouwens „Haarlems Bloei", onder welker auspiciën dit spuitfestijn plaats heeft ge had. Een grommende, rode rij brandweren kronkelde kort na zevenen uit Haarlem- Noord via de Orionweg, Delftlaan, Klever laan, Velserstraat, Kleverparkweg, Van Üstadestraat, Schotersingel, Verspronck- brug, Kenaupark, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Verwulfit en Gedempte Oude Gracht naar de Turfmarkt. Onder interes sant commentaar van de adjunct-brand meester Th. Stamer passeerden alle deel nemende eenheden de revue en wel die van Haarlem, Wormerveer, Haarlemmer- liede, Beverwijk, Alkmaar, Haarlemmer meer, Zaandam, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede. Eerste „fik" De demonstratie begon met een num mertje slangen afleggen op open water en daarna werd de eerste „fik" van de avond ontstoken op een met benzine bespren keld stuk asfaltpapier, die echter maar een ogenblik vrij oplaaide, om in een ommezien met een droogpoeder-spuit verstikt te worden. Nadat de vrijwillige brandweerlieden vervolgens getoond had den hoe zij eikaar en eventuele door het vuur ingesloten bewoners redden met de lijn en met het springzeil, begon er in de bovenste verdieping van een der wonin gen aan de Turfmarkt een onheilspellende rosse gioed te flikkeren en men kon ook weldra de bekende rookontwikkeling waarnemen terwijl een moord en brand- of in ieder geval brand schreeuwende be woonster de voordeur uitstormde. Het werd allemaal zó realistisch dat het publiek dichter opeendrong en een aantal kleine belhamels, die niet op de tribune mochten, er tersluiks onder kropen om tussen de benen van de genodigden door met inge houden adem naar het pseudobrandje aan de overkant te bunnen kijken. Toen merk te de commentator kalmpjes op: „Ik begin te geloven dat er brand is op dat zolder tje." Op hetzelfde moment reed het „vlag- geschip" van de Haarlemse brandweer loeiend voor, evenals een ladderwagen. Een paar brandweer-E.H.B.O.-ers waren al met een brancard het huis binmengedo- ken en de Magyrusladder (met een reik- hoogte van 22 meter) priemde voor het bedreigde perceel omhoog. Even later liet een der spuitgasten op de top een milde regen neerkomen en men kan zich er des gewenst vandaag nog even van gaan over tuigen dat het huis er nog ongeschonden staat. De E.H.B.O.-ere waren inmiddels met een „bewusteloze" naar buiten geko men, die zo goed in zijn rol was, dat wij een meisje tegen een bezorgd ander meisje hoorden zeggen, dat „ze allemaal maar doen alsóf". Zaandam demonstreerde vervolgens een reddingsapparaat met behulp van de Ma gyrusladder, daarmee het publiek de in drukwekkende aanblik verschaffend van brandweerlieden die als nijver wevende spinnen aan een draad naar beneden zak ten. „Je moet nu eenmaal bij de brand weer geen last van hoogtevrees hebben", zei de commentator. Winterlandschap Toen werd de brand gejaagd in een daartoe opgebouwd houten keetje, een ver rukkelijk werkstukje van de rode haan, dat onder de werking van een paar sehuimbluskanonnen al spoedig verstilde tot een stemmig winterlandschapje: een van de meest boeiende metamorfoses van de avond. Het laatste brandje woedde in een mengsel van afgewerkte olie en ben zine dat het onder de nevelspuiten van de Zaankanters maar vijftien seconden uithieldTerwijl de schimmige resten ervan ondersteboven gespoten werden, (zodat de commentator kon concluderen: ,,'t Karwei is plat") stelden alle brand weereenheden zich aan de Spaarne-oever op voor het imposante slotstuk. Watergordijn Het was een watergordijn, dat met 48 stralen werd opgetrokken en zachtjes heen en weer wiegde onder de tonen van een opgewekt walsje. Het applaus, dat de ver richtingen van de brandweervrijwilligers al bij herhaling aan het publiek hadden ontlokt, bereikte hier zijn hoogtepunt. On dertussen kon men onder het neerplenzen- de water in het Spaarne de grijze politie- boot zien manoeuvreren om een aantal vermetele kano-piraatjes op een afstand te houden. Om enkele minuten over negen kwam er niets meer uit al die straalpijpen (of schoon er naar onze mening nog best ge noeg water in het Spaarne zat) en de me nigte begaf zich voldaan naar huis, terwijl de heer Stamer haar nog even het tele- foonnnummer van de brandweer inprent te: 15333, met de toevoeging „we zijn zó bij u." Tijdens het in Alkmaar gehouden examen slaagden voor het Mulo-diploma A: E. van Roon, C. Bos en A. Schroevers te Heemskerk. Afrastering om terrein Pieter Vermeulenschool In de vergadering van 27 Juli werd in han den van B. en W. van Velsen om advies gesteld een verzoek van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te IJmuiden (Oost) om medewerking voor de plaatsing van een afrastering om het terrein van de onder haar bestuur staande Pieter Vermeulenschool. B. en W. stellen de raad thans voor de gevraagde medewerking te verlenen. Dinsdag kwamen te IJmuiden binnen: Kaap St. Vincent van Sustervik. Fiama van Harlingen. Oberon van Antwerpen. Borneo van Genua. Soma Legro van Hampton Roads. Metropole van Hosbron. Belium Coast van Rotterdam. Arabert van Oxelosund. Arita van Newport News. Havana van Malm. Maywood van Swansea. Vigilante van Rot terdam. Mutua Fides van Swansea. Sindad de Sta. Martha van Antwerpen. France Comité van Novo Roffiks. Uit IJmuiden vertrokken: Eemsborg naar Tromsö Tyro naar Rotterdam. Amita naar Hamburg. Andrea naar Norköping. Eljo naar Rotterdam. Frank W naar Ronnebey. C. A. Falckland naar Curacao. Myra naar Delfzijl. Anna Sylvia naar Londen. Joost naar Dor drecht. Marina Hill naar Hampton Roads. Odin naar Kirkenes. Rebox naar Lübeck. Bacchues naar Paramaribo. Pytea naar Ham burg. Margriet L naar Londen. Sigvard naar Londen. Bucklaw naar Leithe. Anna S naar Havina. Nederland naar Schiedam. Gapern naar Blythe. iVanna naar Antwerpen. Prin sengracht naar Antwerpen. Pryzen van Dinsdag. Heilbot 3,202, Gr. tong 3,30; grm. tong 3,30—3,25; kim. tong 3,40; kl. tong I 3,60—3,40; kl. tong II 3,20—3,00; tarbot I 1,90—1,70, per kg. Kl. schol II 20; schar 12; bot 15—10; v. haring 16,50— 10,70; makreel 16,50—10; kim. schelvis 21, kl. schelvis I 30—18; kl. schelvis II 189; wijting 12—8; gr. gul 36—23; midd. gul 27—20; kl. gul 2412; kl. haai 36—32, per 50 kg. Gr. kabeljauw 240—92; gr. koolvis zw. 72—54; gr. hake 262, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 12 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 10 kisten schol, 5 kisten schar, 12 kisten bot, 1525 kisten haring, 1830 kisten makreel, 189 kisten schelvis, 260 kisten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 5 kisten hake, 15 kisten koolvis, 11 kisten diversen. Totaal 3900 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 71 Bloemendaal f4880; 2 trawlers met f27.760; KW 7 f 3720; HD 87 f 9060. IJselmeervis9erij. Zaterdag werd door 105 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4533 pond kuilpaling, prijs f 1,20—f 1,50; 245 pond lijn- aal, prijs f 1,02f 1,41; 420 pond snoekbaars, prijs f 0,93f 0,97; 779 pond rode baars, prijs f i^of 1,18 per pond. en 87 bak nest, prijs f 2,25 per bak van 37ü kg. In Juli kwamen te IJmuiden 656 zeeschepen aan. Hiervan waren voor Amsterdam be stemd 533 schepen, voor Zaandam 33 sche pen, voor Hoogovenbedrijf 46 schepen, vooi- Papierfabriek te Velsen 13 schepen en voor andere havens en als bijleggers 21 schepen. Vertrokken zijn 655 schepen, zodat in de afgelopen maand de pieren door het record- oantal schepen, 1301, is gepasseerd. GESLAAGD Geslaagd voor het diploma ass. veratie boekhouden, mej. C. C. Gutteling. Middenstandsdiploma: mej. M. Doeksen en de heer C. Zorgdrager uit Velsen. Aalsdijk, 2 te New York. A Ida bi, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amstelland, 1 v. Las Palmas n. Aden. Algarve, verm. 2 v. Avonmouth n. Swansea. Atlas, 1 v. Catania n. Venetië. Amstelkroon, 2 1460 m. Z.O. Kp. Guardafui n. Aden. Ariadne, 2 50 m. N.W. Opoto n. Lissabon. Artemis, verm. 2 v. Paramaribo n. Pto. Ordaz. Amsteldijk, verw. pass. 2 Keywest n. Le Havrve. Aardijk,. 2 te Rotterdam. Arendsdijk, 3 te New York. Bintang, pass. 31 Aden n. Pt. Said. Bacchus, 2 v. Amsterdam n. W.-Indië. Betty Anne S, verm. 2 v. R'dam n. Antwerpen. Bandjermasin, 2 te Ternate. Blijdendijk, 2 te Antwerpen. Borneo, 2 te Amsterdam. Coryda, 2 te Saltend. Ceronia, 2 te Pladju. Corilla, verw. pass. 2 Recife n. Curacao. Callisto, 3 te Rotterdam. Cottica, 2 150 m. N.W. Lissabon n. Madeira. Cumulus, 2 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan stat. K. Daphnis, 3 te Willemstad. Diemerdijk, 3 te Vancouver. Duivendijk, 2 te Los Angelos. Esso Rotterdam, pass. 2 Malta n. Rotterdam. Gabonkust, 1 te Dakar. Groote Beer, 1 520 m. N.W. Fayal, 4 te Southamp ton verw. Gordias, 1 220 m. O. Bonaire n. Maracaibomeer. Ganymedes, 2 te Guanta. Hogh Merchant, 2 etRotterdam v. Duinkerken. Houtman, 3 te Kobe verw. Indrapoera, 2 v. Belawan n. Penang. Ivoorkust, 1 v. Abidjan, 2 te Lagos. Joh. v. Oldenbarnev., 300 m. Z.O. Ceylon n. Suez. Koratia, - v. Suez n. Fao. Kalydon, 2 v. Mena Ahmadi n. Geelong. Karimata, 3 te Napels. Kieldrecht, pass. 2 Ouessant n. Antwerpen. Korenia, 2 te Maracaibo. Kota Agoeng, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Kota Baroe, 2 v. Tj. Priok n. Singapore. Kertosono, verw. pass. 2 Kp. S. Lucas n. Balbao Lekkerkerk, 1 v. Lissabon n. Antwerpen. Liberty Bell, pass. 2 Aden n. Suez. Leopoldskerk, pass. 2 Vlissingen n. Londen. Lissekerk, 2 te Basrah. Lieve Vrouwenkerk, 2 te Suez verw. Langkoeas, 1 te Rotterdam. Luna, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Lutterkerk, 3 te Port Said. Mataram, 3 te Damman. Maasdam, 3 te New York. Maashaven, 2 v. Rio de Janeiro n. St. Vincent. Maasland, 2 v. Las Palmas n. Amsterdam. Maymere, verm. 2 v. Antwerpen n. Londen. Maasland, 2 te Las Palmas. Mentor, 2 v. Paramaribo n. Demerara. Nias, 2 te Marseille. Nero, 1 te Tel Aviv v. Algiers n. Haifa. Ouwerkerk, 2 te Aden. Oranje, 2 v. Colombo n. Suez. Oranjestad, 2 v. Cristobal n. Aruba. Orestes, 3 te Antwerpen. Oberon, 2 te Amsterdam v. Antwerpen. Orion, 2 v. Bourgas n. Istanbul. Oberon, 2 te Amsterdam. Prins Willem 3, 2 te Montreal. Peperkust, 2 v. Luanda n. Matadi. Polydorus, pass. 3 Sabang n. Belawan. Prins Maurits, 2 te Rotterdam. Prins Alexander, 2 v. Hamburg n. Montreal. Papendrecht, verw. pass. 2 Azoren n. Aruba. Prins Fred. Willem, 2 v. Bremen te Hamb. verw. Prins Maurits, 2 te Rotterdam. Roeblah, 2 te Aden. Rijndam, 1 v. New York n. Southampton. Roggeveen, 2 te Semarang. Raki, 1 100 m. Z.W. Kp. Vincent n. Halifax. Rondo, 2 te Bahrein. Stad Maassluis, 2 te Narvik. Sigli, 2 240 m. Z. Sydney, 3 verw. Sloterdijk, pass. 2 Gibraltar n. Halifax. Stad Amsterdam, 2 te Suez, 3 te Pt. Said verw. Salland, 2 v. St. Vincent Kv. n. Rio de Janeiro. Singkep, 2 v. Aden n. Gibraltar. Statue of Liberty, 1 v. Philadelphia n. R'dam. Stad Maastricht, 2 v. Gibraltar n. Savona. Talisse, pass. 1 Gibraltar n. Alexandrië. I. Skou, 2 v. Pto. Cabello n. Curacao. Tomini, 2 te Pt. Sudan. Trajanus, 3 te Antwerpen verw. Tankhavcn 2, 2 te Sungeigerong. Tjiluwah, 2 te Semarang. Tegelberg, 1 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tabian, 3 v. Bahrein n. Amsterdam. Trajanus, 3 te Antwerpen. Van Cloon, 2 te Rotterdam. Van Heutz, 2 830 m. Z.W. Sabang n. Penang. Wonogiri, 2 660 m. W.N.W. Wake n. S. Francisco. Weltevreden, 2 le Surabaja. Willem Ruys, 4 Pt. Said verw. Zeeland, 2 te Leith. Zuiderkruis, 2 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Zijpenberg, pass. 2 Gibraltar n. IJmuiden. KLEINE VAART Aco, 2 te Bridgewater. Arctic, vertr. 2 v. Rotterdam n. Londen. Atlantis, 2 v. Rochefort te Hamburg verw. Audacia, vertr. 2 v. Les Sables d Olonne naai Bordeaux. Auriga, vert. 2 v. Odda n. Hommelvik. Atlas, 1 v. Catania n. Venetië. Att S, verm. 2 v. Antwerpen n. Ipswich. Anne S, 2 v. Harlingen te Amsterdam. Annie,2 v. Maassluis n. Boston. Barendsz, 2 v. Rotterdam te Aalborg. Bab T, 1 te Ostrand v. Amsterdam. Catharina F, 2 v. Rotterdam n. Stettin. Daje Bohmer, 2 v. Abadan te Pt. Said. Duurt P, 2 v. Vlissingen n. Antwerpen. Escaut, 2 v. Parijs te Rotterdam. Eljo, 2 v. Amsterdam n. Rotterdam. Encarnacion, vertr. 2 v. Dublin n. Lapallice. Franka 2, v. Bordeaux n. Boston. Henrica, 2 v. Guersney te Leixoes. Jaba, 2 v. Teignmouth te Malmoe verw. Kaap Falga, 30 te Rundvik v. Ostrand. Kaap St. Vincent, pass. 31 Brunsbuttel n. Zaand. Kitty, pass. 2 Vlissingen v. Antw. n. Engeland. Larix, pass. 31 Kiel n. Karlsborg. Leuvehaven, 2 v. Rotterdam te Malmoe. Marcella, 2 v. Rotterdam n. Brake. Marie Christine, 2 v. Rotterdam te Stettin. Marietje Bohmer, 2 v. Bordeaux te Dakar. Monica, 2 v. Ardrossan n. Belfast. Myfem, 2 v. Rouaan te Nykoping verw. Maria, pass. 2 Vlissingen v. R'dam n. Antw. Meres N, pass. 2 Kp. Vilano n. S. Vincen Kv. Mynelis, verm. 2 v. Stugsund n. Gefle. Nassauhaven, 2 v. Antwerpen te Malmoe. Neeltje B, 2 v. Rotterdam n. Elsfleth. Nieuwehaven, 4 v. Gothenburg te R'dam verw. Noorderhaven, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Noorderlicht, verm. 2 v. Simrishamn n. Ronnskar. Oranjepolder, verm. 2 v. Londen n. Rotterdam. Pavo, 28 te Walkom v. Kotka. Ponza, 30 te Kalmar v. Stockholm. Rema, 2 v. Ellesmereport te Rotterdam. Ruby, 2 v. Rotterdam n. Londen. Rijnhaven, 2 v. Casablanca te Rouaan verw. Setas, 3 v. Hamina te Sharpness verw. Soemba, pass. 2 Kiel Holtenau n. Hernosand. Spes, pass. 2 Vlissingen v. Antw. n. Sonderborg. Tyro, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Theano, 2 v. Rotterdam te Dublin. Tilly, 1 te Zaandam v. Walkom. Vrouwepolder, 2 v. Le Havre te Honfleur verw. Virgo, 2 v. Esbjerg n. Grangemouth. Vigilanter, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Vivo, 2 v. Londonderry te Rotterdam. Westersingel, verm. 2 v. Dublin n. Whitness. Sonsbeek, verm. 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Westpolder, 3 v. Oporto te Antwerpen verw. IJgeborg, 2 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ANNèTJE KLAZINA P. Visser T. R. Visser-de Roos Joke IJmuiden, 2 Aug. 1955. Kon. Wilhelminakade 34. Definitief t/m Rotterdam bij hond of kat A. L. 63 ab soluut afdoende en ongevaar lijk. GEBRS. V E E N I N G A NATURALISTEN Jacobijnestraat 10-18, Hrl. Wegens vacantie is onze Herenkapsalon van 8 t/m. 13 Augustus De winkel blijft GEOPEND. Wijk aan Zeeërweg 53. worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door KANAALSTRAAI 48 TeL 5852 Confectie atelier ECOBE waar mantels en mantel- costumes gemaakt wor den, vraagt Dagelijks aanm. Gasthuis t straat 3, Haarlem, van 9—5 uur. f Het theater met de beste films Donderdag a.s. 8 uur in een speciale voorstelling ROBERT TAILOR - ELEANOR PARKER in De liefdeshistorie achter het geheim, dat de wereldgeschiedenis een andere loop gaf Hartstochtelijk - Spannend - Onvergetelijk 14 jaar #V':.V ;-V: VriJLgg; ivf -iftti's.U Vestig de aandacht van onze tienduizenden lezers op uw zaak. Zij komen kijken en van kijken komt kopen. Adverteer in dit blad. TELEFOON 4979 TELEFOON 4979 VLIEGENSVLUG De uitkomst voor de zakenman Wilt U Iets vlug bezorgd hebben? Of dringend om iets verlegen? Bel dan even op 4979 verzorgen wij alle boodschappen voor U H. VAN HEERD KENNEMERLAAN 132 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8