Op 1 Januari 1964 nog een tekort van 5000 woningen ■fc MORRIS ^cuifoaLij! /143 PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Dr. Heisenberg weigert Bonn in Genève te vertegenwoordigen Bemande kunstmaan is binnen het bereik der mogelijkheden Directie Wederopbouw raamt: De radio geeft Vrijdag Hij is van mening dat de regering het atoomonderzoek onvoldoende steunt SILETTE Satelloide met aandrijving zou eerst eeii radar-kartering van Venus maken Mfte tmden -Pri&eadeM met afe nieuwe M Zeek ió het zo J DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 Kinderwagen te water; éénjarig meisje verdronken Verzending van zeepost Schorsing bankdirecteur opgeheven Kerkelijk Nieuws Twee slachtoffers van ongeval op IJ geborgen Dodelijk motorongeluk op kruispunt te Deil Tekst van A. Roland Ilolst op Nationaal Monument Prinses Margriet-kanaal in Friesland LIKDOORNS WONDEROLIE kiekjes) maar kleine meesterwerkjes! Agfa's befaamde snapshot camera 36 scherpe opnamen 24 x 36 mm. Chauffeur omgekomen bij botsing tussen trein en auto Na-inlevering van guldens Vader en dochtertje verdronken Auto slipte en reed vier kinderen aan Vier leden van de R.M.S. op eiland Ceram gedood Noormannen "N De woningbehoefte werd op 1 Januari 1955 geraamd op 2.691.000 bij een voorraad van 2.491.000, waaruit een tekort van 200.000 woningen resulteert. Een beter inzicht in het tekort zal worden verkregen door een woningtelling in 1956. Gerekend wordt, dat de behoefte aan vervanging van slechte woningen zal toenemen. Voorsbands is het aantal nieuw te bouwen woningen bepaald op 65.000 per jaar, zo dat de vermeerdering van de woningvoorraad voor de komende jaren na aftrek van vervallen duplexwoningen kan worden benaderd op 57.000 stuks per jaar. Op die gronden kan worden berekend, dat het woningtekort op 1 Januari 1964 nog 5000 zal bedragen. Aldus het jaarverslag over 1954 van de Centrale Directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waarin onder rpeer de herziene prognose van de komende wo ningbehoefte wordt toegelicht. In 1980 zal de bevolkingsdichtheid onge veer 1 millioen hoger zijn dan tot voor kort werd aangenomen. Op basis van het oude woningbouwprogramma zou daardoor de oplossing van de woningnood nog weer enige jaren worden opgeschoven. Het cij fer van 68.487 gereedgekomen woningen in 1954, waarvan 1455 duplexwoningen, stelt de mogelijkheid open voor een toekomstig woningbouwprogramma, dat in staat is deze toeneming op te vangen. De verhoging van de welvaart leidde tot meer wensen inzake woongemak en een groter aantal onbewoonbaarverklaringen van woningen. Van de in 1954 ruim 10.000 onbewoonbaar verklaarde woningen was nog ruim de helft bewoond. De afwikkeling van de herbouw na oor logsschade werd in 1954 versneld. Met in begrip van de nieuwe gevallen zullen alle zaken waarschijnlijk midden 1959 of eer der kunnen zijn afgewerkt. Bij het toewijzen van woningcontingen ten per provincie is in 1954 in toenemende Het éénjarig dochtertje van de familie H. te Urk is verdronken, inadiat het in een kinderwagen te water was geraakt. Het kind zat samen met een driejarig meisje in de wagen, die door enige kinderen werd voortgeduwd. Op een ogenblik hadden de kinderen de wagen niet meer in hun macht toen deze van een hoogte afreed en in het water viel. Het gelukte het oudste meisje te redden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ss „Presidente Perón" (6 Aug.); Australië en Nieuw Zee land via Engeland (6 Aug.); Canada: ss „Groote Beer" (5 Aug.) en ms „Prins Phi lips Willem" (9 Aug.); Ned. Antillen: ms „Oberon' (9 Aug.); Suriname: ms „Isis" (10 Aug.); Zuid-Afrüka: ms „Pretoria Castle" (6 Aug.) ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM-TEL. 717162 WINDJACKETS - PANTALONS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgelconcert. 10.45 Pla ten. 11,40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Musette-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Vocale duetten. 14.25 Literaire causerie en voor dracht. 14.45 Orgelconcert. 15.10 Lichte mu ziek. 16.00 Canadese lichte muziek. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Der lustige Krieg, operette (verkorte uitvoering). 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Voor welke verantwoordelijkheid stelt ons de bevolkingsgroei?, causerie. 19.00 Platen. 19.15 Koorzang. 19.30 Op huisbezoek. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken en berichten. 20.15 Het zingende hart. 20.30 De Verenigde Naties. 20.40 Ame rika, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Buiten landsoverzicht. 21.45 Gitaarspel. 22.05 Con certgebouworkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Platen. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Metropole orkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Blokfluit, viool en clavecimbel. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.45 Amu sementsmuziek. 15.15 Voordracht. 15.35 Lich te muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Su rinaamse volksmuziek. 16.45 Platen. 16.55 Voordracht. 17.15 Pianoduo. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een r .ede zaak. 18.15 Accordeonmuziek. 18.35 Platen. 18.45 Verslag Intern. Gereformeerd Congres te Detmold. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen: 1. het maandelijks overzicht, van de werkzaamheden der Ver enigde Naties. 2. het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.45 De Mythe van de Papoease Mes- siash Manarmakeri, causerie. 22.00 Prome nade-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Eurovisie: 21.0023.15 Reportage van het wijnbouwfeest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 3.15 Platen. 14.30 Kamer orkest 15.10 Platen. 15.40 Kamermuziek. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 8.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Kinderweelde. 20.15 Sympho- nisch concert. 21.05 Platen. 21.20 Sympho- nischconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd concert. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen hot zien. (Op 224 en 76 m.). mate rekening gehouden met migratie (to taal bijna 7000 woningen). Gesteld wordt in het verslag, dat toene ming van de woningbehoefte tot 1 Januari 1969 op zal lopen van 37.000 tot 42.000 per jaar. Betrouwbaar acht men deze ramin gen echter niet. De raad van commissarissen van de N.V. Koolebank te Zierikzee heeft de schor sing van de directeur, de heer C. van der V., opgeheven. De heer Van der V. werd begin April wegens fraude tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld, maar in hoger beroep vrijgesproken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woubrugge (toez.) G. S. Schinkel, cand. te Scherpenzeel. Aangenomen naar Ruinerwold A. D. H. Huisman, vic. te Tjallebert; naar Hemelum G. v. d. Ree te Haulerwijk. Bedankt voor Hoogeveen J. Enkelaar te Vreeswijk. Benoemd tot vic. te Zwolle C. Groot, cand. te Wormer. Bedankt voor Lopik C. Treure te Eder- veen. Benoemd tot pred. voor buitengewone werkzaamheden te Rotterdam (hulppred.) J. C. Bruïne te Emmer-Erfsscheiderveen. Aangenomen de benoeming tot voorgan ger aan de Ver. van Vrijz. Herv. te Wou denbergScherpenzeel J. H. C. Kater, em.- pred. te Nieuwveen. Geref. Kerken Beroepen te O. en N. Bildtzijl H. J. Hei- nen, cand. te Hilversum. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Den Helder J. F. Wijnhoud te Haarlemmermeer-O.Z. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Arnhem H. v. Leeu wen te Zaamslag. Bedankt voor Nijmegen C. Langbroek, cand. te IJmuiaen. Woensdag heeft de Rijkspolitie te Water uit het IJ de lijken opgehaald van de 50- jarige J. Blom en de 7-jarige J. W. M. Blom, beiden opvarenden van het Haar lemse pleizierjacht Leos, dat Maandag j.l. na een aanvaring zonk, waarbij drie per sonen om het leven kwamen. Het stoffelijk overschot van de 11-jarige Frits de Jong is nog niet gevonden. Op het beruchte kruispunt te Deil in de Betuwe, waar reeds vele ongelukken zijn gebeurd en waar men vorige week knip perlichten heeft aangebracht, is Woensdag avond om half zes de motorrijder M. S. uit Vlaardingen met zijn vrouw op de duo tegen een Volkswagen gereden. De motor rijder sloeg tegen de grond en bleef onge deerd, doch zijn 53-jarige echtgenote werd op slag gedood. De heer S. kwam met zijn echtgenote terug van de begrafenis van zijn schoonmoeder. Op het Nationaal Monument van de Dam te Amsterdam zal een tekst van de dichter A. Roland Holst worden aangebracht. Ach ter de naald, waarin de urnen met aarde uit de elf provincies en Indonesië weer komen te staan, zal de tekst in de halfronde muur van natuursteen worden gebeiteld. De tekst is in proza en bestaat uit ongeveer zeshonderd letters. Deze zullen een zodanige grootte krijgen, dat ze van een grote af stand te lezen zullen zijn. Overeenkomstig het voorstel van Gede puteerde Staten van Friesland zal het grote kanalencomplex van Stroobos naar Lem mer voortaan de naam dragen van prinses Margrietkanaal. In een vorige zitting staakten de stem men over een amendement van de heer Tjoelker, om voor een deel van het kanaal de historische naam van Kolonelsdiep te behouden. Het amendement werd echter met 26 tegen 23 stemmen verworpen, waar na het voorstel van Gedeputeerden zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. ADVERTENTIE m Ki», VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U vee) ellende (60) BONN (ANP-correspondent) De lange tijd broeiende meningsverschillen tussen de bondsregering en de leider van de West-Duitse onderzoekingen op het gebied der atoomtechniek, de Nobel-prijs- winnaar professor Heisenberg, hebben tot een openlijk conflict geleid. Prof. Heisen berg heeft geweigerd te voldoen aan een verzoek tot deelneming aan de Geneefse atoomconferentie. Hij heeft verklaard, dat naar zijn opvatting de door de deskundigen gegeven wenken bij de plannen der bonds regering voor de ontwikkeling van het technische gebruik van kernenergie niet voldoende in acht zijn genomen. Voorts klaagt Heisenberg er over, dat de regering de Duitse atoomdeskundigen in het on zekere heeft gelaten over de politieke be slissingen, die zij op het gebied der kern energie had genomen. In officiële kringen in Bonn en ook in de gelederen van het parlement betreurt men het besluit van Heisenberg zeer. Dr. Heisenberg heeft reeds meermalen in het openbaar zijn misnoegen uitgesproken over het naar zijn mening te langzaam tempo, waarin de bondsregering de atoomtechniek in Duitsland op de been helpt. Dit tempo was volgens hem zeker niet te verantwoorden, daar de bondsre publiek een achterstand van tien jaar in de ontwikkeling van het gebruik der kernenergie had in te halen. De middelen die de Bondsregering voor het onderzoek beschikbaar heeft gesteld thans minder dan twee millioen per jaar achten des kundigen volkomen ontoereikend daar dit bedrag slechts enkele procenten uitmaakt van hetgeen andere landen uitgeven. De Duitse atoomtechnici staan op het standpunt, dat de bondsregering zich ook uit politiek oogpunt geen reserve mag laten opleggen bij de pogingen een Duitse atoom techniek te ontwikkelen. Zij vrezen kennelijk, dat de bondsregering onder bui tenlandse invloeden een remmende invloed zou uitoefenen. Ongeveer tegelijk met het demonstra tieve protest van professor Heisenberg maakte de bondregering bekend, dat zij besloten heeft de eerste Duitse kern reactor in de nabijheid van Karlsruhe te doen bouwen. Meer dan een jaar heeft de strijd geduurd over de vraag of Miinchen dan wel Karlsruhe de zetel van het on derzoekcentrum zou worden, met als kern punt de reactor, waarvoor regering en industrie reeds het benodigde kapitaal bij een hebben gebracht. Het is echter niet uitgesloten, dat ook Miinchen een kleine reactor zal krijgen. In elk geval heeft de Beierse regering aan professor Heisenberg verzocht het door hem geleide natuur kundige instituut van het Max-Planck- genootschap van Göttingen naar Miinchen over te brengen. Ook de Hamburgse se naat heeft gelden beschikbaar gesteld voor de bouw van een reactor voor de Ham burgse universiteit. ADVERTENTIE Geen ÉtHlliliittttHKK! ,JI Vraag Uw fotohandelaar of hij U ook de andere Agfa Silette camera's toont! Kleinbeeld- anastigmat AGFA Apotar 1: 3.5/45 mm. Pronto- sluiter met tijden B, 1/25 tot 1/200, ingebouwde zelfontspan ner en flitscontact, sneltransport- handle, filmtelwerk, sperinrich- ting tegen dubbele en blanco opnamen, Newtonzoeker met groot beeldveld, overzichte lijke scherptediepteschaal, film indicator in de terugspoelknop KOPENHAGEN (United Press) Krafft A. Ehricke, een rakettendeskundige van de General Dynamic Corporation te San Diego in Californië, heeft op het in ternationale astronautische congres te Ko penhagen verteld dat een bemande „satel loïde" van vijf duizend kilogram, die op een hoogte van 150 kilometer met een snelheid van dertig duizend kilometer per uur om de aarde suist, binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Hij zeide dat de „satelloide" die zich hierdoor van een satelliet onderscheidt dat hij aandrijvings kracht heeft waarschijnlijk gebruikt zou worden voor radar-kartering van Venus, veertig millioen kilometer van de aarde gedurende een deel van het jaar. Hij gaf te verstaan dat Venus de eerste planeet is die door de mens onderzocht zal worden wanneer de geleerden de ruimte-barrière met bemande ruimte schepen doorbreken. Deze planeet wordt als het eerste doel der interplenaire ge leerden beschouwd omdat zij van de pla neten het dichtst bij de aarde is. De satelloide, zoals de in Duitsland ge boren en in de Verenigde Staten genatu raliseerde rakettendeskundige hem be schreef, zou een vleugelwijdte van 150 meter hebben en er uitzien als een „zweef vliegtuig voor hoge snelheid". De satelloide zou worden aangedreven door een motor dié een mengsel vail zuurstof én' benzine verbrandt en zou ongeveer een liter brand stof per 2500 kilometer verbruiken'. Dè' satelloide zou aangedreven moeten wor den omdat op de betrekkelijk lage hoogte van 150 kilometer het „hangen" overwon nen zou moeten worden door een mecha nische kracht om de snelheid te handha ven. Anders zou de tijd die verloopt voor de satelliet in spiralen op de aarde terug keert als gevolg van het „hangen" onge veer een uur zijn. Met aandrijving zou een satelloide in de ruimte kunnen blij- Woensdagmiddag tegen half drie is op een onbewaakte overweg bij Oss de trein uit Nijmegen naar s-Hertogenbosoh in botsing gekomen met een vrachtauto. De chauffeur van de met stenen beladen auto kwam om het leven. De cabine van de Diesel/trein werd beschadigd, dooh de be stuurder bleef ongedeerd. Na 20 minuten oponthoud is de trein op eigen kracht doorgegaan. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond t Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich .Colgate veroorloven. Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld 13. Joris trok Panda mee in een glanzen de auto en stoof heen. „Je hebt me op een brillant idee gebracht, Panda", herhaalde hij. „Maar wat heb ik dan gezegd, dat je op een idee bracht, ennewat voor idee is het eigenlijk?", vroeg Panda. Maar Joris deed, of hij de vraag niet hoorde. „Ik zal net op tijd in de televisiestudio zijn", mompelde hij, terwijl hij de auto met gil lende banden door een bocht joeg. „Ha, dat zal een uitzending worden, die ieder ver steld zal doen staan". „Televisie?", vroeg Panda, die de snelle gedachtensprongen van Joris niet meer kon volgen, „wat heb je daarmee te doen?" „Ik zal vandaag voor de televisie optreden, o vraagziek baasje", antwoordde Joris. „Men heeft mij verzocht om enkele van mijn nieuwste mode-ont- werpjes te vertonen. Maarvervolgde hij, de auto met een ruk voor de studio tot stilstand brengend, „bij nader inzien, zal ik een kleine wijziging in mijn optre den brengen, die niet op het programma staat". ven gedurende de tijd die bepaald wordt door de hoeveelheid brandstof die hij kan meenemen. De motor zou slechts weinig behoeven te doen, omdat het „hangen" op 150 kilometer hoogte gering is. Met drie ton brandstof zestig procent van haar oorspronkelijk gewicht zou een satel loide „een aantal dagen" In de ruimte kunnen blijven. De satelloide zou gebruikt worden om de oppervlakte van Venus te exploreren. Het oppervlak van Venus wordt door een dikke laag wolken afgedekt. Voor een ra dar-kartering moet de radardrager het op pervlak dichter naderen dan een ruimte schip zou kunnen doen. Met een satelloide zou Venws geëxploreerd kunnen worden zonder landing, waarvan slechts sprake kan zijn als de noodzakelijke gegevens verkregen zijn, aldus Ehricke. Naar aanleiding van de vele verzoeken tot na-inlevering van zilveren guldens deelt het ministerie van Financiën mede, dat over enige tijd hiertoe onder bepaalde voorwaarden alsnog gelegenheid zal wor den gegeven. Bij Buren op Ameland zijn de 47-jarige Duitser KappelS" uit Duisburg en zijn 12- jarig dochtertje bij het baden verdronken. Zij hadden zich te ver in zee gewaagd en zijn door de sterke stroom meegesleurd. Het stoffelijk overschot van de man kon worden geborgen. Het lichaam van het meisje is nog niet gevonden. Woensdag zijn vier kinderen die op het trottoir langs de Heerlenseweg te Leen- hof-Schaesberg liepen, aangereden door een personenauto, die slipte. De kinderen die tussen tien en dertien jaar oud waren, werden ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De auto kantelde en viel de berm af. De bestuurder en zijn naast hem zittend zoontje kregen vrijwel geen letsel. DJAKARTA (PIA) Een patrouille van het Indonesische leger heeft in Zuid-Ceram nabij Tihuialo vier leden van de strijd krachten van de republiek der Zuid-Mo- lukken (RMS) gedood en drie geweren in beslag genomen. Volgens berichten uit Ambon bestaat naar PIA meldt de indruk, dat de volgelingen van de RMS in Zuid- Ceram in erbarmelijke toestand verkeren en gebrek hebben aan kleding, voedsel en mtdicamenten. Verdragen. Millioenen Amerikanen moeten er volgens de weerkundigen op rekenen dat zij wellicht nog wekenlang hoge temperaturen moeten verdragen, omdat er nog geen daling van de temperatuur in zicht is. Het hittegolfgebied strekt zich uit van het verre Westen tot de Atlantische Oceaan. Op tal van plaatsen staat het kwik boven de 100 graden Fahrenheit. Aanval. Het Britse vrachtschip „Inchwells" is Woensdag bij het binnenvaren van de Chinese haven Foetsjau uit de lucht aangevallen, waarbij het werd gebom bardeerd en met machinegeweren be schoten. Een der opvarenden is ernstig en een ander licht gewond. Dit is de tweede maal in zes weken, dat de „Inch wells" een luchtaanval kreeg te door staan. Twijfel, Argentinië heeft het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag medege deeld, dat het zich niet gebonden zal achten door enig besluit van het Hof als gevolg van het verzoek van Groot-Brit- tannië de Britse souvereiniteit over de Falkland-eilanden en andere Zuidpool gebieden te bevestigen. Argentinië kan zich er niet mee verenigen, dat zijn sou vereiniteit door enig hof in twijfel wordt getrokken. Titoïsme. Het officiële Hongaarse nieuws bureau heeft medegedeeld, dat de procu reur-generaal, Kalman Czako, ontslagen is. De Hongaarse nationale vergadering had Czako in 1953 voor een periode van zes jaar benoemd. Zijn ontslag komt kort nadat uit Wenen is gemeld, dat er in Hongarije een „alarmtoestand" heers te als een gevolg van de gewijzigde hou ding van de Sovjet-Unie jegens presi dent Tito van Joegoslavië en het „Titoïsme." Prijsafspraken. Een federale „grand jury" zal een onderzoek instellen naar de ver koopactiviteiten der benzineindustrie in de Verenigde Staten. Dit onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van een aanklacht van de Amerikaanse regering, die beweert, dat de industrie zich schul dig heeft gemaakt aan overtreding van de anti-truswet door het aangaan van prijsafspraken. Niet nodig. Gouverneur Harriman van de Amerikaanse staat New York heeft bij zijn terugkeer van een rondreis van een maand in het buitenland verklaard, dat Europa geen economische hulp van de Verenigde Staten meer nodig heeft. Hij voegde hier echter aan toe, dat Washing ton het program voor militaire bijstand moet voortzetten. Harriman, een voor aanstaande democraat en oud-admini strateur van het plan-Marshall, noemde het resultaat van de conferentie van Genève „teleurstellend." De Sovjet leiders waren „geen duimbreed ge weken." Afbetaling. De Londense bouwer Hughes heeft de oudste Britse afbetalingsover eenkomst in handen gekregen. Het is een stuk uit 1472 over de bouw van een huis, waarvan de koopsom in termijnen zou worden voldaan, naarmate de bouw vorderde. Ongerust. Stadionspreker Billy Graham maakt zich ongerust over Scandinavië. Hij is er tijdens zijn laatste Europese tournée even geweest en is tot de slot som gekomen dat het morele peil er zeer laag is. Over het algemeen is hij tevreden over zijn jongste reis door Europa. Er hebben dit jaar vier mil lioen West-Europeanen naar hem ge luisterd. Succes. Het Finse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat een aantal Finse burgers, die nog in de Sovjet-Unie worden vastgehouden, bin nenkort zal worden gerepatriëerd. On langs zijn hierover te Helsinki onder handelingen gevoerd. Automatisch. In de Amerikaanse staat Alabama is een wetsontwerp, dat be oogt de rassenscheiding op openbare scholen te bestendigen, wet geworden. De gouverneur van de staat heeft het wel niet getekend, maar doordat hij er geen veto tegen heeft uitgesproken, is het automatisch tot wet verheven. Toevlucht. Een Joegoslavische grenswacht is gedood bij een gevecht met drie Joegoslfaven die naar Oostenrijk wilden uitwijken. Een hunner is daarin ge slaagd. In het weekeinde kwamen twee Hongaarse soldaten naar Oostenrijk. Aanvaard. De Sovjet-Unie heeft de uit nodiging van België om deel te nemen aan de Wereldtentoonstelling van 1958 aanvaard. Het aantal deelnemende lan den is nu 32. Ook buiten de kleine kring van deskun digen is thans wel algemeen bekend dat Amerika niet het eerst door Columbus is ontdekt, maar door de Noormannen, die ongeveer 500 jaar eerder voet aan wal heb ben gezet. In tegenstelling tot de mening van velen is de ontdekking van Amerika in het jaar 1000 echter niet het énige bezoek geweest dat Europeanen aan de Nieuwe Wereld hebben ge bracht, en wellicht ook niet het eerste. Vóór we ons hierin ver diepen, is het veiliger de eer ste ontdekkingsreis der Noor mannen nog even op te halen. In de IJslandse sage over Erik en tenslotte kreeg Leif nog de Rode wordt verteld dat Erik omstreeks verder Zuidwaarts een prachtige streek geraakt, omstreeks 984 uit de verte zou hebben gezien, maar niet bezocht had. Dit laatste weet een andere, uit de 14de eeuw stammende kroniek ons te vertellen. Maar hoe dit ook zij, of Leif nu expres uitvoer om het onbekende land te ontdekken, of dat hij zo maar eens op avontuur ging, de tocht had een buitengewoon succes, want eerst werd een land ontdekt dat rotsachtig, woest en ver laten was, zodat het Helluland (Steenland) werd genoemd; vervolgens kwam men verder naar het Zuiden in een bos rijke streek die als Markland (Woudland) werd aangeduid het jaar 980 uit IJsland werd verbannen en naar Groenland was gegaan, waar hij zich aan de Westkust vestigde. Na enkele jaren te zijn gebleven en het terrein te hebben verkend, waagde hij het naar IJsland terug te keren en wist daar belangstelling te wekken voor zijn plan een kolonie in het nieuwe land te stichten. Vijfentwintig scheepjes zeilden ditmaal weg waarvan 14 het doel zouden hebben b.ereikt) en binnen enkele jaren volgden nog andere, zodat in korte tijd twee koloniën konden ontstaan, die op het hoogtepunt van hun bloei ca. 3000 kolonisten telden. De zoon van Erik de Rode, Leif Erikson, vertoefde in 999 in Noorwegen aan het hof van Olaf Tryggvason en werd daar tot het Christendom bekeerd, welk geloof hij, ondanks tegenwerpingen van Erik de Rode, ook in Groenland invoerde. Het volgend jaar (1000) voer Leif met een aantal mak kers van Groenland weg om in het Z.W. een land te zoeken dat de IJslander Björn Her- julfson, die door storm uit de koers was in zicht, zodat hij hier aan land ging en voorbereidingen tot een langdurig ver blijf trof. Hier groeiden druiven, reden genoeg om deze streek Vinland (Wijnland) te noemen, een naam die we de volgende keer nog herhaaldelijk zullen tegenkomen. De vraag van vandaag is uitsluitend: waar kunnen het door de Noormannen ont dekte Helluland, Markland en Finland ge legen hebben? De meest aanvaarde opvat ting is dat Helluland het onherbergzame Labrador is geweest, dat Markland over eenkomt met het rijk beboste Nieuw- Schotland en dat Vinland geïdentificeerd moet worden met een streek in Massachu- sets in de buurt van Boston ter hoogte van Kaap Cod, waar vroeger de wilde wijnstok inderdaad veelvuldig voorkwam. Voor deze identificaties zijn allerlei beweeggronden fian te voeren, waarop we helaas niet kun nen ingaan omdat we nog wat naders moe ten zeggen over Vinland, waarheen in de middeleeuwen herhaaldelijk schepen voe ren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) I-I. PéTlLLON

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2