BOUILLON Weg ten Westen van Haarlem en nieuwe verbinding met Zandvoort door Noordelijk deel Aerdenhout Ruimtevaart wenst zich onder hoede van de UNO te stellen De tijd «Krist e Provinciaal beheersplan wegen Protesten van Bloemendaal hadden bij Provinciale Staten geen succes /tceutvsfivJsloOLuét IAF zoekt erkenning door de UNESCO 'auteAibtek Badings maakt nieuwe opera over Rembrandt Brandschade op Veluwe (100 ha.): 40.000 gulden 3 Agenda voor Haarlem Pakistaner meldde zich als Mars-piloot Examens Twee inbraken - geringe buit KLM en Ceylon zullen gezamenlijke luchtvaart maatschappij oprichten DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 DE PROVINCIALE STATEN van Noordholland hebben het Provinciaal beheersplan in verband met het wegenvraagstuk om Haarlem in de Woensdagmiddag gehouden vergadering vastgesteld. Dat betekent, dat aangegeven is de Noord-Zuidverbinding van de Delftlaan ten noorden van de Heussensstraat in de gemeente Haarlem tot de grens met de provincie Zuid-Holland, ter lengte van ongeveer 12 km (de z.g. westelijke randweg). Van de Heussensstraat loopt de weg in de richting van de Willem de Zwijgerlaan, vervolgens in zuidelijke richting naar het station Aerden houtHeemstede en tussen de Leidsevaart en de spoorbaan naar de grens van Zuid-Holland. Vijfhonderd meter ten Noorden van het station AerdenhoutHeem stede zal een weg lopen langs het Coornhertlyceum naar de Wagenweg nabij de Van Oldebarneveltlaan. Een tweede verbinding gaat Oost-West van Haarlem naar Bentveld, ten Noorden van de bestaande Zandvoorterweg in Aerdenhout, ter lengte van ongeveer 4,7 km. Speciaal de gemeente Bloemendaal had tegen laatstgenoemde verbinding bezwaren en de gemeenteraad van Zandvoort had adhaesie betuigd aan deze verbinding. Een poging van mr. Proper (Comm.), om het besluit van de nieuwe verbinding in Aerdenhout op te schorten vond steun bij tien leden; de overige zes veertig leden, die aan de stemming deelnamen, verklaarden zich tegen het en amendement van mr. Proper. „Verbreding Zandvoortse- laan voldoende" Zowel de heer P i e 1 a g e (Arb.) als de heer Schippers (K.V.P.) zeiden de drin gende behoefte voorshands niet te voelen van het in het voorstel vervatte wegproject ten Noorden van de Zandvoortselaan. De eerstgenoemde voerde aan, dat zich in de Zandvoortselaan alleen moeilijkheden voordoen op topdagen en dan alleen nog maar „bij stoten". De laan is nu 18 minuten per uur afgesloten door spoorbomen, maar na gereedkoming van de tunnel zal dat niet meer het geval zijn. Temeer wanneer de Zandvoortselaan verbreed zal worden, zal zij naar de mening van deze spreker nog jaren als verbinding Oost-West dienst kun nen doen. Er komen natuurlijk vele bussen bij, maar deze kunnen bijvoorbeeld over de Zeeweg terugrijden. De heer Schippers (K.V.P.) bepleitte verbreding van het ontbrekende tracée in de randweg tot een dubbele weg. Hij sig naleerde ook een gebrek aan voortvarend heid bij de provincie bij de voortschrijding van de tunnelbouw en herinnerde er aan dat zij reeds kort na de oorlog, waarin een deel van de huizen langs de Zijlweg door de Duitsers was gesloopt, dit gedeelte be wust vrijhield voor zulk een randweg. Het stemde de heer Schippers tevreden dat er met de gemeente Bloemendaal ten aanzien van de kruising met de Julianalaan over eenstemming is bereikt, waarbij de Bloe- mendaalse wens voor een niet-niveau-krui- sing volkomen begrijpeliijk is. Ook hij toonde zich teleurgesteld over de voors hands onvervulde wens van het Haarlems gemeentebestuur tot verplaatsing van het spoorwegemplacement. Wordt het inder daad zó, dat de spoorbaan maar een meter omhoog gaat (waardoor men bij de Wester gracht en de Pijlslaan de kruisende wegen moet verdiepen) dan is dat het duidelijkste teken, dat het emplacement hier wordt ge handhaafd. Voor de ten Noorden van de Zandvoortselaan geprojecteerde Oost- West-verbinding had de heer Schippers geen bewondering en ook hij adviseerde voorlopig met de verbreding van de Zand voortselaan te volstaan. Dwangpositie De heer Van derBilt (V.V.D.) gaf als zijn mening te kennen, dat de besluiteloos heid van de Rijkswaterstaat hier de pro vincie in een dwangpositie heeft gebracht. De provincie wordt hier aan een snelweg project Noord-Zuid gezet, hetgeen princi pieel op het terrein van het rijk ligt. De provincie is er slechts voor de secundaire wegen, zoals deze Westelijke randweg in zijn oorspronkelijke opzet, die nu hals over DONDERDAG 4 AUGUSTUS Stadhuis. Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaars verlichting. Stadskweektuin. Geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Nassaulaan en Nassaup'lein. Lu napark van 14 tot 24 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het ge nootschap „Kunst zij ons doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zon dags van 1317 uur. Luxor: „Jacht op blond", 18 jaar, 7 en 9.15 uru. Lido: „O, mijn papa", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zoon van een bleekgezicht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Intermezzo", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Richard Leeuwenhart", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes van de Kousenband", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wonderman", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoon stelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Botermarkt, Tentoon stelling walvis „Jonas" van 10 tot 22 uur. Nutsgebouw, 8 uur, Spir. Ver. „Hoger Leven". VRIJDAG 5 AUGUSTUS Stadhuis. Avondopenstelling van 20 tot 22 uur voor een ieder. Uitsluitend kaars verlichting. Stadskweektuin. Geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur. Nassaulaan en Nassauplein. Lunapark van 14 tot 24 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stilleven. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Lido: „A en C en de Mummie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zeebonken", alle leeft.,, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Geromino", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „George ver overt de vloot", alle leeft., 2.30 en 8.15 u. Cinema Palace: „Peter Pan", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur en „Suzanne sliep hier", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 10.30 uur en „Op de Reeperbaan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Sneeuwwitje", 10.30 uur en „Wonderman", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd variété, 10.30 uur en „Khyber Patrol", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Botermarkt: Tentoonstelling walvis „Jonas", van 10 tot 22 uur. Open luchttheater Bloemendaal: 14.30 uur, Kin dervoorstelling „Doornroosje". Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Mada me" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Markt, 20 uur: Optreden van de Haarlemse Accordeonclub H. K, A, C. in de muziektent. kop in een snelweg moet worden omgezet, omdat de tunnelverbinding ten Oosten van Haarlem nota bene nog niet eens op het rijkswegenplan voorkomt. De verbreding van het nog aan te leggen tracée van de Heussenstraat af, dat nu op 7 meter is ge projecteerd, wees hij om deze reden af. Dit is een secondaire, regionale weg en men moet het rijk naar hij zeide niet tegemoet komen door deze weg het karakter van een snelweg te gaan geven. Bovendien moet het tracée niet verder gaan dan de Van Olden- barneveldtlaan totdat er over de aanslui ting met het Zuid-Hollandse wegennet met die provincie overeenstemming bestaat. Anders legt men zich voor dit stadium al te zeer vast. De verbinding met Zandvoort zou zijns inziens opnieuw beschouwd dienen te wor den. Wellicht zou dan toch de weg ten Noorden van de Zandvoortselaan naar het nieuwe viaduct noodzakelijk blijken. „Zuidelijke aansluiting langs duinrand" Deze Westelijke randweg moet een se cundaire weg blijven, zo luidde ook het oordeel van mr. Van W ij k (A.R.). Wat de Zuidelijke aansluiting betreft zei deze spreker dat hij en zijn fractie geen voorstanders waren van een weg langs de spoorbaan, niet alleen omdat het zes mil- lioen gulden meer zal kosten, maar ook omdat men aan die kant geen aansluitende weg van Zuid-Holland zal vinden. Voor het gedeelte van de randweg ten Zuiden van het punt op 500 meter ten Noorden van het station Heemstede-Aerdenhout moet men nog geen definitieve maatregelen nemen. Het is naar hij zeide best mogelijk dat de Zuidelijke aansluiting zal moeten afbuigen langs de duinrand. De Oost-West-verbinding achtte de heer Van Wijk zeker even urgent als de rand weg. Hij vond het docr de provincie ge projecteerde tracée ten Noorden van de Zandvoortselaan het meest logische en achtte de door degèmeente Bloemendaal voorgestelde Zuidelijke verbinding, die helemaal Zuidelijk langs het Leyduin en Groenendaal naar de Haarlemmermeer loopt, schadelijk, omdat er in de Haarlem mermeer kostbaar akkerland aan ten prooi zal vallen. De heer M e n s i n k (Arb.), die vervol gens aan het woord kwam, zeide dat het in deze aangelegenheid op het publiek wel een vreemde indruk moest maken, dat overheidsinstanties elkaar zo openlijk be schuldigen. „De discussie zal in het vervolg toch op een andere manier gevoerd moeten worden", zo zei hij. De beslissing over de Oost-West-verbin ding dient zijns inziens niet te worden op geschort. Hij sprak zijn waardering uit voor het door Ged. Staten voorgestelde tracée ten Noorden van de Zandvoortselaan en verwierp de suggestie voor een Zuide lijke verbinding uit de gemeente Bloemen daal. „Alle mogelijkheden zijn bekeken en we hebben aan dergelijke voorstellen hele maal geen behoefte", zo luidde zijn be scheid over het plan-De Ranitz. Welk tracée men voor de Westelijke randweg in het Zuiden ook zal kiezen, men moet in elk geval volgens een kort betoog van de heer M e r x (K.V.P.) de kostbare bollengrond ontzien. Mr. D e R o o s (Arb.) verklaarde namens zijn fractie het geheel met het door Ged. Staten gedane voorstel voor een Oost- Westverbinding ten Noorden van de Zand- voortse weg eens te zijn. Uitsluitend ver breding van de Zandvoortselaan zou lap werk zijn, dat niet in de geringste relatie staat met de te verwachten verkeerstoe- neming. Laten Ged. Staten vrij zijn de door hen voorgestelde lijn in grote trekken te volgen en de Provinciale Staten desgewenst in officieuze zittingen op de hoogte houden. De heer Proper (Comm.) sprak even eens zijn bevreemding uit over de onwil om het spoorwegemplacement in Haarlem te verplaatsen, ofschoon dit in 1939 al met het rijk was overeengekomen. Deze spre ker bleek voorstander van nader overleg over de Oost-West-verbinding. Het emplacement Namens de Gedeputeerde Staten sprak vervolgens de heer Blaauboer, die vooropstelde dat de provincie alleen dan een Westelijke randweg in beheer kan ne men als het rijk een zeer belangrijk deel van de kosten voor zijn rekening neemt. De mogelijkheden tot verplaatsing van het spoorwegemplacement in Haarlem zijn herhaaldelijk door het college met de mi nister van Verkeer en Waterstaat bespro ken, aldus de heer Blaauboer, maar de mi nister blijft weigeren daar de benodigde tien millioen voor de fourneren. „Op dit punt hebben Gedeputeerden Haarlem dan ook los moeten laten en zij konden dat doen omdat deze kwestie niet van invloed is op het totstandkomen van een Noord-Zuid-verbinding. Haarlem had voor deze verbinding een bijdrage van zes millioen toegezegd, maar alleen de kosten voor de kruisingen van de Pijlslaan en de Westergracht zullen reeds zoveel bedragen. Er valt dus verder geen bijdrage van Haar lem te verwachten. Wat de Oost-West-verbinding aangaat, zeide hij dat met verbreding van de Zand voortselaan beslist niet volstaan kan wor den. Het Bloemendaalse plan voor een Zuidelijker verbinding tussen de badplaats en de hoofdstad ontmoette bij hem de vol gende bezwaren. Het is te Zuidelijk om aan de directe verkeersbehoeften te voldoen, het brengt meer schade aan de natuur dan het tracée ten Noorden van de Zandvoort selaan, het brengt grote schade aan cul tuurgrond en tenslotte is het financieel nauwelijks te verwezenlijken. Aan de hand van het rapport van de directeur van het Bureau Nationale plan schetste de heer Blaauboer het belang, dat Zandvoort heeft bij de aanleg van een nieuwe weg in Aerdenhout. De locale be langen dienen te wijken voor de algemene belangen. Gedeputeerde Staten weten geen andere oplossing en zullen zorgen, dat het tracée met kennis van zaken zal worden voorbereid en dat gewaakt zal worden tegen vernieling van natuurschoon. Het al of niet afbreken van de Vondelschool en enkele huizen is een onplezierige zaak en Gedeputeerde Staten voelen dat ook zwaar aan. Bij de replieken diende mr. Proper een amendement in; hij wilde de vaststel ling van de verbinding door Aerdenhout uit het voorstel schrappen. Gemoedelijke adviezen Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arb.) merkte op, dat er gemoedelijke ad viezen gegeven zijn over de Oost-West- verbinding, maar als het plan aangehouden wordt, dan zal men voor grote moeilijk heden komen. Zandvoort juicht de verbin ding toe; de gemeente Bloemendaal, die er het sterkst tegen gekant is, erkent zelf, dat er wat gebeuren moet en daarom heeft zij ir. De Ranitz opdracht gegeven een plan te maken. Het plan van ir. De Ranitz is ech ter onaanvaardbaar. De streek is volge bouwd en het is daarom noodzakelijk thans aan te geven, waar de nieuwe verbinding ongeveer zal komen. Dan kunnen ook uit breidingsplannen verwezenlijkt worden. Wordt de weg thans niet aangegeven de uitvoering kan nog lange tijd duren dan zal het nageslacht voor moeilijkheden staan. Dat kan thans voorkomen worden. Het amendement van mr. Proper werd verworpen met 1046 stemmen; vóór stemden zeven communisten en de heren Pielage (Arb.), Schippers (K.V.P.) en mr. Van Gelder (C.H.). Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. ADVERTENTIE AGGI TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: ZO ZUIVER ALS GOUDi KOPENHAGEN (Un. Press) Op het zesde congres van de International Astro- nautical Federation is de wens geuit dat de UNO zich zal gaan bezighouden met het ruimtevaart-onderzoek. Deze gedachte is vervat in een voorlopig besluit inhoudende oprichting van een commissie die tot taak zal hebben zich in verbinding te stellen met de UNESCO om te bereiken dat het ruim tevaartonderzoek onder de hoede van de UNO gesteld zal worden. De IAF zal stre ven naar officiële erkenning door de UNESCO om te kunnen dienen als centrum voor verzameling van niet-geheime weten schappelijke gegevens. Uiteindelijk zou de UNO volgens hem een bureau voor ruim tevaart-onderzoek in het leven moeten roe pen. Het praktijkstadium is nu bereikt. De denkbeelden die onze leden jarenlang ge propageerd hebben, zullen spoedig verwe zenlijkt worden. Niettemin zullen wij de voorzichtigheid niet uit het oog mogen ver liezen, zo werd gezegd. Verschillende con gresgangers legden opmerkelijke verkla ringen af. Prof. Frederick Durant, de Ame rikaanse voorzitter van de IAF, voorspelde, dat voor het einde van deze eeuw het eer ste bemande ruimteschip op de maan zou landen. Ir. H. H. Kölle (West-Duitsland) verklaarde in een door dr. Eugen Sanger (West-Duitsland) voorgelezen verhandeling dat het mogelijk zal zijn dat mensen over dertig jaar een reis naar Mars maken met behulp van chemische of atoomraketten. Hij stelde voor, dat de grote mogendheden hun militaire uitgaven omzetten in uit gaven voor het onderzoek naar de moge lijkheden van de ruimteluchtvaart. Volgens hem kon de ruimte dan in korte tijd door de mens bedwongen worden. Hij stelde vijf stadia voor, uit te voeren in een periode van dertig jaar, waarvoor vijftig milliard dollar benodigd is. Prof. L. I. Sedov, lid van de akademie van wetenschappen van de Sovjet-Unie, verklaarde waarde te hechten aan de voor spelling dat een bemand ruimtevaartuig binnen vijftig jaar voor een retourvlucht zou kunnen opstijgen van de aarde. Prof. Fred. A. Hitchcock van de universiteit van Ohio zei echter dat vele van de voorspel- KARATSJI (United Press) Feroze Sethna, een 25-jarige Pakistaner, heeft zich schriftelijk bij de Amerikaanse ambassade te Karatsji aangeboden als piloot voor de eerste vlucht naar Mars. „Als ik naar de sterren kijk", schreef hij, „bekruipt mij het verlangen de aar de te verlaten, de wereldruimte in te vliegen en onze vrienden op Mars de hand te drukken". Hij berichtte dat hij goed gezond, vrijgezel en niet spilziek is, niet rookt en niet drinkt en geen omgang met vrouwen heeft. De ambas sade stelde hem teleur. Hij ontving een briefje met de mededeling dat het nog niet zover is en dat overigens vermoe delijk allereerst een Amerikaan in aan merking zal komen. ccccocccoccccccoccccoccocccccco ADVERTENTIE Modelwoning 9 in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 Halte -Kostverloren v. *- Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten - WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 lingen niet op fantasie berusten, omdat men op aarde al drukcabines kan maken voor reizen in de wereldruimte. De Amerikaanse deskundige op het ge bied van geleide projectielen, ir. Norman V. Petersen, voorspelde dat binnen twintig jaar de eerste onbemande ruimteschepen op de maan zullen landen. Hij is het met prof. Durant eens, dat daar waarschijnlijk nog voor het jaar 2000 bemande ruimteschepen zouden landen. De Russische delegatie van waarnemers verklaarde dat de Sovjet-Unie op het ge bied van de ruimtevaart verlangend is naar „samenwerking en niet naar concurrentie" met de Verenigde Staten. „Reeds in dit sta dium is het belangrijk besprekingen te be ginnen, welke ten doel hebben het vreed zaam gebruik van de nieuwe (ruimtevaart) vindingen in het belang van de mensheid veilig te stellen". „Samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie van de beginne af aan zal belangrijk zijn, omdat wij geloven, dat deze twee landen het verst gevorderd zijn met hun rakettenprojecten. Op een zo vroeg mogelijk tijdstip behoort deze samenwerking uitgebreid te worden tot alle belanghebbende landen," aldus prof. Sedov. Het IAF-congres heeft zijn medewerking aangeboden aan het Amerikaanse project om in 1957 een kunstmaan af te schieten. In een aan het congres gerichte boodschap van het Witte Huis heeft president Eisen hower zijn dank betuigd voor dit aanbod. Hij zei: „de betrokken autoriteiten verzocht te hebben het aanbod zorgvuldig in over weging te nemen". 's Gravenhage. Voor het eerste gedeelte van het notarieel examen zijn geslaagd: G. J. Barneveld, Utrecht; H. H. J. Linssen, Utrecht en V. M. W. A. Mostart, Susteren. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: G. IJff te Zaandam, F. Broefies te Zaandam, M. W. Wiite te Santpoort. Voor egdeelte A: G. A. M. Kubbinga te Haarlem, H. van Driel te Diemen, P. Schouws te Heemskerk, G. H. A. Smul ders te Amsterdam. Voor gedeelte B: J. van Wees te Haar lem. A. W S+r»vt +a Amcterrlam, .T. Feen- stra te Zwanenburg, J. P. Zegel te Weesp, G. J. Stoel te Amsterdam, E. A. Struik te Amsterdam, G. J. Kruunenberg te Am sterdam, P. J. Schouten te Amsterdam, Er moet in de menselijke natuur een geheimzinnige im puls als een chronometer aan het werk zijn, die ons aan spoort om alles zo snel en zo veelvuldig mogelijk te doen, zonder daarbij een uitleg te geven over het waarom. Er zijn grote wijsgeren geweest die de uitvinding van de klok er de schuld van hebben ge geven, doch zij zijn daarvan moeten terugkomen en bleken dus niet zo groot te zijn als eerst gedacht werd. De klok, die de seconden tikt en met metalen stem hel vergaan van de tijd en van het persoonlijk leven verkon digt, is een gevolg en niet de oorzaak van onze haast. Wij hebben immers klokken ge maakt omdat wij wilden zien, hoe snel wij alles konden doen en hoe wij onze jacht achter de prestatie het voordeligst konden indelen en als die geheimzinnige impuls in onze natuur er niet geweest was, zouden er nimmer klokken zijn uitgevonden. De haast is ook niet een product van de moderne tijd of van de structuur onzer ge mechaniseerde, gemotoriseer de maatschappij. Overal ter wereld, tot in de kluizenaars- stulpen toe, treft men de nei ging aan om door ingenieuze handigheden de tijd te over treffen. Ge kunt in uw vacan- tie een oord zoeken, waar de tijd uitrust ge zult er altijd weer een klok vinden, en mensen die er op kijken. Ge zult er altijd weer die impuls onderkennen, waarmee de menselijke handelingen min of meer in een onbegrijpelijke en vaak nutteloze efficiency worden gerangschikt om pro ductiever, sneller en veelvul- diger te kunnen zijn. In een afgelegen dorpsher berg, die droomt tussen oude olmen en wier gerimpelde gevels terugdenken aan de tijd der zandwegen en trek schuiten, kan veel onveranderd zijn gebleven door de voort gang der jaren heen. Er kan een planken vloer met wit zand zijn, er zullen wellicht nog koperen tapkranen en blauwe horren zijn, en mis schien een gaslamp met ver gulde krullen en glazen tier lantijnen. De waard is wel licht een afgeleefd man zon der aspiraties, die met tien bezoekers per week tevreden is en zijn herberg aanhoudt als tijdverdrijf voor de oude dag. De klok is van voorhistorisch maaksel, met koperen gewich ten en een kleurig Mei-tafe reel op de wijzerplaat geschil derd. Het kan zelfs zijn, dat in deze landelijke rust de kaste lein niet op zijn klok kijkt en de tijd laat stromen langs zijn gedoente als een visser in zijn bootje het water langs zich laat gaan zonder van zijn dobber op te zien. Dan lijkt het geheimzinnige snelheids- monstertje althans hier niet tot wasdom gekomen, en ge zoudt kunnen denken dat ge het paradijs van de gezapig heid eindelijk hebt ontdekt. Niets is minder waar, noch tans. Want de waard heeft een radio-gramofooncombinatie met een stapel van tien ebo nieten platen en hij heeft een platenwisselaar erbij, zodat de tien platen zo snel mogelijk achter elkander kunnen wor den afgespeeld. Waarom? Hij zou na -iedere plaat met langzame passen naar het in strument kunnen lopen om een nieuwe plaat op te zetten, als dat nodig was. Hij heeft im mers de tijd. Hij zou van de tien uren, die hij dromend achter zijn tapkast of op de bank voor de gevel doorbrengt, er één kunnen afnemen en dat in stukjes verdelen voor het wandelen naar de gramofoon. Neen. Hij heeft een platenwis selaar en hij zou die niet meer kunnen missen. Hij is in geen opzicht ver schillend van de bromfietser, die plotseling het idee gekre gen heeft dat een gewone fiets te langzaam ging. Een brom fietser, die als een dolle door het verkeer snort, met scherpe bochten, en boze blikken naar alles wat hem in de weg komt. Hij riskeert zijn leven hon derdmaal, en dat van anderen nog vaker. Hij haalt uit zijn takkerende fiets alles wat erin zit, en alles wat de fabrikant er heeft in gedaan. Hij komt in tomeloze vaart eindelijk thuis, vliegt door het gangetje en stapt af om zich daarna voor de rest van de avond thuis te gaan zitten vervelen en op de klok kijken om te zien, of het nog geen bedtijd wordt. De waard met zijn platen- wisselaar en de bromfietser verschillen niet veel van de monniken in Tibet, ofschoon de vergelijking zo op het oog enigszins vreemd is. De monniken van Tibet in hun grijze kloosters, omringd door het wijde, grauwe berg land, zouden eigenlijk het ge voel moeten hebben dat zij reeds de eeuwigheid zijn bin nengegaan en dat hun voeten niet op de aarde, doch op de tijdeloosheid steunen. Hun land heeft geen wegen, geen auto's, geen fabrieken. En uiteraard geen platenwisselaars noch bromfietsen. Er zijn zelfs geen klokken en zij tellen de dagen niet, omdat zij het niet be langrijk vinden of het Dinsdag dan wel Vrijdag is. Zij werken niet, zij eten weinig en zij hebben geen vorm van afwis seling dan nu en dan eens een poos uit het raam naar de horizon kijken. Als ergens de impuls tot snelheid en ratio nalisatie een slechte voedings bodem heeft gevonden, dan is het wel hier in Tibet, waar het leven stilstaat als het water in een vijver. De monniken doen wat des monniks is, zij bidden. Ner gens moet de sfeer zo geschikt zijn tot bidden als hier, waar men er de tijd, de rust en de ongeroerdheid voor heeft. Doch nu blijkt, dat de mens overal ter wereld, in alle situaties en gemoedsgesteldheden, steeds een geboren bromfietser is. Want terwijl nergens in Tibet een machine gevonden wordt die ook maar iets maakt wat de mens gebruiken kan, heb ben de monniken van Tibet met hun primitieve middelen een machine voor het bidden gemaakt. Zij hebben een inge nieus instrument uitgevonden, waarmee zij zoveel en zo snel kunnen bidden als zij willen. De gebedsmolen produceert geschreven gebeden als een gloeilampenmachine haar gla zen bolletjes in een onophou delijke reeks de monniken behoeven slechts te draaien. Zij zullen er vandaag of mor gen ook nog wel een kleine benzinemotor aan vast prutsen. Dit lopende-bandbidden is een geestelijk bromfietsen zon der nut. Het is brombidden zonder doel. Het is de zijweg van de mens, die nooit de rechte baan kan houden en altijd gaatjes zoekt om alles zo snel mogelijk en zo zinne loos mogelijk verkeerd te doen. Het is niet de klok, doch de mens zelf, die de tijd aanbidt en zijn leven verspilt met te vrezen, dat hij niet lang genoeg leven zal. J. L. De heer H. Gortzak, lid van de Tweede Kamer, heeft enige tijd geleden de minis ter van Onderwijs, Kunstens en Weten schappen schriftelijk de vraag gesteld of de aan Henk Badings verleende opdracht tot het componeren van een opera over Rembrandt in feite geen herhaling is van een opdracht, die in 1942 door de N.S.B.- overheid aan dezelfde componist is ge geven en welke garanties er bestaan, dat de voorgestelde opera niet ongeveer de zelfde als de destijds ontstane „Nacht wacht" zal zijn. De minister heeft hierop thans geant woord een opdracht te hebben gegeven aan Henk Badings tot het componeren van een opera, waarvan de inhoud, ontleend aan de laatste levensjaren van Rembrandt, ge heel anders zal zijn dan die van de reeds bestaande opera „Nachtwacht". Het thans te componeren werk zal, zowel wat het li bretto als wat de muziek betreft, een vol komen nieuwe opera worden. Van her haling van een vroeger verstrekte op dracht is derhalve geen sprake. De minister kan de mening, dat de gang van zaken met betrekking tot het verstrek ken van deze oodracht zeer te betreuren is, niet delen. Hij wijst er op, dat Badings reeds 'eigener beweging begonnen was aan een opera over Rembrandt, voordat hem door het toenmalige departement van Volksontwikkeling en Kuituurbescherming een opdracht werd gegeven. Hij heeft deze opdracht weliswaar niet van de hand ge wezen, maar slaagde er in de uitvoering daarvan zodanig te vertragen, dat de opera tijdens de bezetting niet meer tot uitvoe ring kon komen. Na de oorlog werd deze opera onder meer voor de Nederlandse radio en door de Koninklijke Vlaamse Opera in Antwerpen uitgevoerd. Te meer daar de Centrale Ereraad voor de Kunst reeds in 1946 van mening was, dat Ba dings niet in de uitoefening van zijn be roep als comDonist moest worden belem merd, bestond er voor de minister geen reden het advies der opdrachtencommissie niet od te volgen. Evenmin ziet hij thans aanleiding de reeds gegeven opdracht te annuleren. De schade, welke de brand op de Veluwe verleden- week Maandag ten Westen van Epe heeft aangericht, blijkt niet zo groot te zijn als zich aanvankelijk liet aanzien. Volgens deskundigen, die de totale opper vlakte hebben opgemeten, zijn circa 100 hectaren vernietigd. De gemiddelde schade per hectare is be groot op 400, hetgeen een totaal schade bedrag van 40.000 oplevert. De resten van verbrande dennebossen, een totale op pervlakte van 30 a 35 hectare, zullen zo spoedig mogelijk moeten worden gekapt, teneinde te voorkomen dat zich hierop in secten neerzetten. Bovendien is het schil len van de stammen zeer moeilijk, wanneer deze te lang blijven staan. Verwacht wordt dat de heide het volgend jaar weer zal be ginnen uit te lopen en zich binnen enkele jaren zal hebben hersteld. De wortels heb ben vermoedelijk door de brand weinig te lijden gehad, doordat het vuur, aangewak kerd door de krachtige wind, aan de opper vlakte is gebleven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een onbekende een bezoek gebracht aan het kantoor van een meubelfabriek aan de Uittendaalstraat in Santpoort en aan een woning aan de Van Dalenlaan. De totale buit bedroeg f 15.maar daar heeft de nachtelijke gast heel wat moeite voor moeten doen. Aan de Van Dalenlaan kwam hij binnen via een openstaand uitzetraampje, haalde alles over hoop, maar liet allerlei kost baarheden staan, daar hij kennelijk op geld uit was. Uit een metalen geldtrommeltje ontvreemdde de man tenslotte f 6.uit een spaarbusjè f 3.en uit een kartonnen doosje f 0.60. Kennelijk dezelfde bracht een bezoek aan de meubelfabriek, waar hij zich door een openstaand opklapraam toegang verschafte. Ook hier heeft de man geruime tijd rondgeneusd, zonder echter iets van zijn gading te vinden. Met behulp van een stuk gereedschap uit de fabriek werd de deur naar het kantoor geforceerd, maar de buit was niet meer dan f 4.50. De recherche heeft de zaak in onderzoek. „Bij de besprekingen tussen de minister van Verkeer van Ceylon en mij is een basis gevonden tot oprichting van een gezamen lijke luchtvaartmaatschappij", zei de on derdirecteur der K.LM en hoofd van de Oostgroep dezer maatschappij, de heer B. G. van Os van Delden Woensdagavond bij zijn terugkeer uit Colombo op Schiphol. De heer Van Os van Delden heeft in ge zelschap van de heer C. J. M Nass, adjunct directeur van de dienst Buitenlandse Be trekkingen der K.LM een week in Colombo vertoefd met het doel door besprekingen met de „minister of transport" de moge lijkheid te onderzoeken van een eventuele samenwerking tussen de regering van Cey lon en de K.L.M.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5