Nieuwe stad in de IJmond-Noord heeft ondanks alle bezwaren goede kansen Problemen Streekplan verwacht bij goede aanpak: werkstad met gezonde, karakteristieke eigenschappen Agenda voor Velsen „Mercator" IJM. 19 fraaie aan winst voor IJmuidense vloot B Hf B v Él B B ggf ÉÉP Él B HP tsJ ËHf mm B B ÉHf Hü mm B HP B ÉS BS HH §p mm. sp gp wm. Éfl Nieuwe Emmaschool biedt het nieuwste aan het misdeelde kind M m m m m m s§ ÜP mm WB WM ém érn, wm mm mm m mm m Bm. mm. mm. Bm. m. Beverwijk moet snel en goed „springen" Met schipper J. Klinkenberg ter haringvisserij Coap&iaÜej „kennemerland* op de honderd velden J Omzet veiling liep over 1955 op Castricum Vitesse '22 naar Wuppertal 9 Een werkelijk goede'sigaar voor een werkelijk lage prijs! (Onze wekelijkse dararubriek onder leiding van B. Dukel) Hoge uitgaaf verantwoord voor het BLO Doorsneeprijs zakte daarentegen Gids voor Katholiek Castricum en Bakkum Bedevaart voor verloofde paren Drie kalveren namen de benen Gedeelte van Dorpsstraat slipvrij Bricas-leden bridgen tegen badgasten VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 Zoals reeds is vermeldt, is de voorgestelde ontwikkeling aan de Noordelijke IJmond welhaast te beschouwen als de stichting van een nieuwe, middelgrote stad, zij het dan tichting staande kernen als Beverwijk, Velsen-Noord en later Heems- ook dat als aangrijpingspunten voor die stichting be- kerk zullen dienen. Die stad zal niet een geheel zelfstandige eenheid zijn, maar in de toekomst het belangrijkste en om vangrijkste deel vormen van een grotere agglomeratie, welke gekenmerkt wordt door de ligging aan twee zijden van een hartader de zeescheepvaartweg en de daar dichtbij ge projecteerde belangrijkste werkterreinen. Als gevolg van de aanwezigheid van de industriële kanaalzone zal dit Noorde lijke deel der agglomeratie in verscheidene opzichten wel een min of meer afgescheiden geheel vormen. Het zal echter ook in zoverre niet een afgerond geheel zijn, dat een deel der hier werkzame bevolking zal wonen in Zuid-Kennemerland, een deel in Noord-Kennemerland en wellicht nog elders. Het karakter der nieuwe stad zal dat zijn van een werk en industriestad met een naar verhouding tot de oppervlakte der woongebieden zeer grote oppervlakte aan werkterreinen en verkeerselementen. De stad zal gelegen zijn in een naar verhouding uiterst beperkt landelijk gebied. DEZE BEPERKTHEID der beschikbare ruimte maakt het nodig, de vestiging in de streek te weren van al die elementen, welke daarin niet een plaats moeten vinden, uiteraard zonder aan een goede verzorging afbreuk te doen. Er is dus gerekend op de totstandkoming van een, goeddeels nieuw, stadsdeel van Voorshands ca. 115.000, later wellicht ca. 140.000 inwoners, dat de bestaande be bouwingskernen Velsen-Noord, Beverwijk en tenslotte ook Heemskerk in de toe komst geheel in zich opneemt en overvleugelt, en voorts van een voorstadje aan zee van ca. 4000 inwoners, dat zich uit het huidige Wfjk aan Zee ontwikkelt. Dit stadsdeel is overwegend op de oever van het Noordzeekanaal georiënteerd, maar ontvliedt niettemin de oevers van dat kanaal, die goeddeels door industrie c.a. zullen worden in beslag genomen; het keert zich af van het duingebied, dat ten dele ook voor industrievestiging zal wor den vrijgegeven. Het bedoelde stadsdeel krijgt dus een overwegend noordoostelijk gerichte uitbreiding; het zuidwestelijk deel er van zal vrij ongunstig ingeklemd liggen tussen werkgebieden. Fraai is deze ont wikkeling niet, maar zij is de best be reikbare, en bij goede uitwerking aan vaardbaar. Minder gunstig Minder gunstige factoren voor het nieuwe stadsdeel zijn voorts: de van IJmuiden afgescheiden ligging die door zo gunstig mogelijke verkeers- oplossingen (tunnel, pont en een verbeter de overgang over de sluizen) zal worden gecompenseerd; de nog wat beperkte afstanden van werkgebieden tot woongebieden, waarvan de bezwaren, o.m. door toepassing der Hinderwet zullen dienen te worden be perkt; de scheiding van het landelijke gebied aan de oostzijde door een spoorweg met een emplacement, waarvan de bezwaren door distributie der ontspanningsruimten en verkeerswegen zo goed mogelijk zijn te ondervangen. Verkeer er omheen Uit een oogpunt van verkeer is de situatie gunstig: het meeste doorgaande verkeer zal aan de hoofdkern voorbij gaan zij het tussen die kern en een deel der werkgebieden door. In de hoofdkern kan het verkeer op enkele wegen geconcen treerd blijven: voor het wonen kunnen daardoor op gunstige wijze rustige en op zichzelf afgeronde wijken worden inge richt. De bewoonbaarheid zal ook in andere opzichten gunstig zyn, doordat de dicht heid der bebouwing en de aard der wo ningen voor het grootste deel der nieuwe stad kunnen worden bepaald naar alle eisen, die daaraan voor de toekomst te stellen zijn, zij het ook dat met een zuinig grondgebruik moet worden rekening ge houden. De bezwaren, die aan bestaande grotere en even grote steden elders aan kleven, kunnen daardoor worden ver meden; voor het ontstaan van een zeer fraai en goed bewoonbaar stadsdeel zijn bij uitstek hier de voorwaarden aanwezig. Wat de ontspanning betreft zal de ont wikkeling gunstig zijn: de nabijheid van zee en duin zal ruim voldoende gelegen heid bieden voor eendaagse ontspanning; aan de behoefte aan dagelijkse ontspan ning kan voldoende worden voldaan. Nieuw stadscentrum Met de ontwikkeling hangt onvermijde lijk samen een verplaatsing van het be staande zwaartepunt (in Beverwijk) in noordoostelijke richting, hetgeen leidt tot de stichting van een geheel nieuwe city: de oude zal centrum van een kleiner stads deel worden, maar zal niettemin ten min ste tot zijn huidige capaciteit gehandhaafd kunnen worden en een zeer waardevol aanknopingspunt zijn voor de gehele toe komstige ontwikkeling. De stichting van een nieuw centrum zal grote voordelen bieden voor de gemeenschap. Elke stad gaat mank aan grote proble men in haar kern, die welhaast onoplos baar zijn: gebrek aan verkeersruimte (en parkeerruimte), gebrek aan terrein voor centrale voorzieningen, o.w. gebouwen, welhaast prohibitieve grondkosten en kos ten van opstallen. Dit is hier alles anders: een geheel nieuw centrum, voldoende aan alle hedendaagse en te verwachten toekomstige eisen, kan hier geschapen worden zonder al die vele bezwaren en moeilijkheden. De enige moeilijkheid is deze: dat men de nieuwe kern geleidelijk zal moeten ont wikkelen, en toch niet jarenlang met een onafgebouwd centrum zal willen zitten. Het plan voorziet in de mogelijkheid, dat men aanvankelijk een klein (kort) een- VRIJDAG 5 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De Zigeunerbaron". Rex, 20 uur, „Vera Cruz". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. ZATERDAG 6 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.30 u., „De Zigeunerbaron". Rex, 20 uur, „Vera Cruz". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. cooaxxxxxxxxxx)ccocxxcooccccococccc<xx»ooocooocccaxccxx Wel schril afstekend bij de ruzies, die in de IJmond telkens weer oplaaien over kwesties, die de toekomstige con stellatie raken, is in het rapport over de IJmond-Noord een visie neergelegd omtrent het toekomstige „gelaat" van dit gebied, dat 115.000 tot 140.000 men- n sen een goed onderdak moet bieden. Dat de conclusies van het rapport, zo als zij hier gepubliceerd worden, uiter aard geheel voor rekening van de sa- menstellers blijven, hoeft geen betoog, maar het feit blijft, dat hier nu eens geen rekening werd gehouden met weerstandjes en chauvinismen, zodat i het toekomstbeeld alle invloeden mist, die het heden nog zo vaak vertroebelen. OCCOOOOCCOCOCCCC<X)OOC<XOOOCCCOOCOCOOOCCOCCCCCCCCCCODC;OOC trum sticht, dat geleidelijk (in de lengte) kan worden vergroot. Het zal voor de nieuwe „stad" nood zakelijk zijn, de sprong naar het nieuwe centrum zo spoedig en zo radicaal moge lijk te nemen: op de nieuwe structuur zo veel mogelijk lijnrecht af te stevenen, en daarmede geheel om te schakelen op haar nieuwe rol van middelgrote stad. Een grote, maar een dankbare taak. „Levend hart" Het nieuwe langgerekte centrum heeft alle mogelijkheden tot krachtige ont plooiing: naast centrale ligging de meest directe toegang tot de doorgaande ver keerswegen, de ligging van een hoofd station aan één einde, van een belangrijk verkeersplein aan het andere einde. De gelegenheid tot aanleg van een stadion openbare plaats van samenkomst voor velerlei doel van volksmassa's in de open lucht aan één einde, direct bij de hoofd- toegartg tot de stdd, tot de oprichting V&n een schouwburg plaats van samenkomst binnenshuis voor een omvangrijk deel der burgerij nabij de stadsrand, maar niette min centraal, aan het andere einde, tot de bouw van een groot openbaar gebouw in het hart der city, zijn gunstige factoren voor het ontstaan van een levend hart van dit stadsdeel. In een directe verbinding van dit hart met recreatie- en landschaps ruimten: het strand bij Wijk aan Zee, het duingebied, en met grote werkgebieden in west en oost, is voorzien, ook in een met Castricum. Dit nieuwe centrum zal ook de rol van verkeerselement vervullen: als centrale traverse voor enig doorgaand, vrij veel half-doorgaand en een nog omvangrijker regionaal verkeer. Grote parkeerruimten zullen, vooral aan het zuidelijk einde, no dig en mogelijk zijn. Contact van verkeer en bebouwing zal hier zeer intensief zijn. De vereniging van de verkeersfuncties en de overige functies van dit nieuwe cen trum zal bij detaillering en verwezenlijking daarvan geen gemakkelijke opgave blijken, maar wel een dankbare, die tot een be vredigende en fraaie oplossing zal kunnen voeren. Zuidelijke traverse Naast deze centrale traverse houdt het plan een tweede, zuidelijke traverse in: minder belangrijk uit sociaal, maar veel belangrijker uit verkeersoogpunt, omdat het niet-regionale verkeer overwegend zuidwaarts gericht zal zijn en omdat het goederenverkeer zich vooral hier zal con centreren. Deze traverse is dan ook, in tegenstelling tot de centrale, gedacht met zo weinig mogelijk contacten met stad en bebouwingen. Tussen de genoemde elementen zal het overige verkeersnet in de neder zetting kunnen worden gespannen. Het voornaamste element daarin zal zijn een langsweg, voorshands langs de noordwestrand, later wellicht meer centraal tussen bebouwingen gelegen. Langs de zuidoostrand de spoorbaan: met mogelijk drie stations, een ideale bediening van een nederzetting van deze omvang. Gezien alle voorgenoemde factoren, de aanwezigheid van een intensief gebruikt tuinbouwgebied langs de noordwestrand der stedelijke bebouwing en een gaaf agrarisch gebied langs de noord- en oostzijde daar van, de aard en omvang der bebouwing en de overheersende betekenis en de indruk wekkende aanblik der werkgebieden nabij het midden der gehele agglomeratie, zal het nieuwe stadsdeel aan de noordelijke IJ mond een duidelijk sprekende, overwegend stedelijke nederzetting vormen. Het kan, gezien zijn nationale functie, een krachtig eigen leven leiden als een uitgesproken „werkstad", en de vorm aannemen van een ruimtelijk gezonde en sociaal zeer ka rakteristieke nederzetting. EEN FORSE KOTTER met een fraaie lijn een lijn, die zelfs behouden is gebleven in het dichtgebouwde dekhuis aan bakboordszij is gistermiddag aan de IJmui dense vloot toegevoegd. De „Mercator" IJM. 19 van de jonge rederij „Mercator" te IJmuiden maakte de officiële proefvaart op het Noordzeekanaal en vervolgens op de Noordzee rond de uiterton om tussen de pieren door de heer H. Zwart van de Machinefabriek Zwart als in dienst gesteld te worden beschouwd. Een overdracht van bouwer aan eigenaar was namelijk niet nodig, daar de lege romp van het 28.50 meter lange en 6.25 meter brede schip werd gebouwd op de scheepswerf van Kra mer, Booy en Verharen en de verdere bouw in handen van de machinefabriek was. Schipper Jan Klinkenberg vertrekt vandaag met de kotter naar Rotterdam om door de ring te gaan en Maandag kan dan de eerste reis worden begonnen. Ter haring visserij. Met een vaart van even meer dan elf mijl per uur, is de „Mercator" gister morgen tegen elf uur van de Bootsteiger bij de Kleine Sluis vertrokken om met een flink aantal genodigden de tocht door het Noordzeekanaal naar Amsterdam te ma ken. Omstreeks drie uur was men hiervan terug in de IJmuidense Middensluis en werd van vier tot vijf uur een kort tochtje op een kalme Noordzee gemaakt. Daarbij is al enigszins gebleken, dat de IJM. 19 een goed product is. Schipper Klinken berg was er best tevreden over en machi nist W. van Dijk kan daarin meegaan. De 300 pk Bolnes-motor met een reductie 2 1, die een schroefrendement oplevert van 340 tot 350 pk, belooft voor straks op de vis gronden een beste trekkracht op te bren gen. In de motorkamer staan voorts op gesteld een 21 pk Lister-hulpmotor voor licht en noodaandrijving van de winch. Gewoonlijk wordt deze winch, die van Belgisch patent is en voorzien is van een automatische kabelgeleider, aangedreven door de hoofdmotor. Ook de „Mercator" is gebouwd op de spanten van een voormalige Duitse kotter. Door verlenging het tussenbrengen van zeven spanten werd het scheepje 3.27 m langer en kreeg men gelegenheid de ver blijven voor de bemanning van iets rui mere opzet te maken. In het achterverblijf zijn zes kooien ondergebracht en in een aparte hut aan de dichtgebouwde bak boordszij vinden de stuurman en eerste machinist een onderkomen. De schipper heeft de hut op de brug. De „Mercator" is voorzien van centrale verwarming, een ruime kombuis en douche-gelegenheid. Zeven man, onder wie stuurman P. v. d. Bent en de matroos Axel Laussen van de IJM. 23 zullen op het schip werken en er voor trachten te zorgen, dat het vis- ruim met z'n capaciteit van 900 kisten haring of 800 kisten verse vis elke reis zo ver mogelijk volkomt. De gezamenlijke er varing van de bemanning en de apparatuur op de brug, zoals het echolood en de zen der, zullen daar elk het hunne aan moe ten bijdragen. Tussen de pieren heeft als eerste de heer A. Thurmer gesproken, die namens alle gasten dank bracht voor de prettige dag en de rederij „Mercator" daarbij felici teerde met dit eerste schip. Ook de heer W. Kramer wenste de heren H. Zwart en J. Klinkenberg een goede vaart, terwijl de heer J. H. Vos zich er over verheugde dat dit tweetal een nieuwe kotter in zee stak. Namens de rederij „Mercator" en de Ma chinefabriek Zwart heeft de heer H. Zwart tenslotte de wens kunnen uitspreken, alle opvarenden bij deze proeftocht, straks ook te ontmoeten op eventueel nog andere te bouwen schepen. ADVERTENTIE Vrijbuiter Merula Een forse Senorltas. Licht en geurig 13 *- Vrijbuiter Corona 'n kloeke sigaar van 'n uitstekende 14c kwaliteit! In dozen 10 siuks u.a. Onze winkels zijn gevestigd: KENNEMERLAAN 87 - ZEEWEG 220 Het is een opmerkelijk feit, dat blykbaar onder dammers, van de slagzet een grote bekoring uitgaat. Wil een geoefend dammer een leek de schoonheid van het damspel laten zien, dan neemt hij een groot slag probleem bij de kop en door het offeren van eigen materiaal wordt de weg tot een grote rondslag gebaand. Maar bij nadere kennis making zal de speler ontdekken, dat de slag- zet, hoe mooi ook, slechts een détail is en niet onderschat mag worden. Niettemin is er in de Koninklijke Neder landse Dambond een groep dammes, die de voorkeur aan het beoefenen van slagspel geeft. Vooral de problematiek leent zich na tuurlijk prachtig voor dit doel. De problematiek is ten nauwste aan het partijspel verbonden en het componeren en oplossen van problemen is daardoor een leerzame ontspanning te noemen. Leerzaam is het beoefenen van de proble matiek, omdat de slag- en combinatiemoge lijkheden ook in het party spel kunnen wor den verwacht. De Kring voor Damproblematiek houdt bijvoorbeeld jaarlijks wedstrijden in het componeren van problemen en de damwe- reld staat soms verbaasd over de fraaie vindingen in de hedendaagse damproblema tiek. Jammer dat Velsen de laatste jaren zyn grote rol wat kwyt is, al mogen de jeugdwerken van Rens de Jong en C. Kra mer er toch wel zijn. Tot nog toe is het H. Laros geweest, die in de probleem-compositie de fraaiste en beste resultaten boekte. De laatste jaren heeft Laros echter de problematiek vaarwel gezegd; maar in het jaar 19401941 werd een probleem-compositiewedstrijd georgani seerd, welke wedstrijd glansrijk door Laros werd gewonnen. Nog twee dammers uit de gemeente Velsen hebben toen ingezonden en sleepten een eervolle vermelding uit het vuur. Het waren P. C. Bais uit Velsen-Noord en H. F. Antho- nissen uit Santpoort. Hieronder bieden wij het vraagstuk ter oplossing aan met verplichte bewerking van schijf 38 zwart en wit 48 waarmede Laros onder het motto „Drake" in afdeling A de eerste prijs won. Maar ook in „vrije be werking" was Laros een meester. Onder staand probleem werd in het toen gehouden concours ook bekroond. Vooral de eindstand van één witte dam tegen 5 zwarte stukken is leerzaam. mm mm mm mm mm VÏ77ZW, Zwart 11 stukken op: 5, 8, 9, 10, 12, 16, 17, 18, 20, 22 en 24. Wit: 21, 26, 28, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40. Wit speelt en wint. In totaal kwamen er 620 goede composi ties van 57 problemisten binnen en won La ros met dit vraagstuk de wedstrijd. De oplossing is als volgt: 1. 2823 18x29 gedwongen. Op 16x27, 32x21. 18x29, 3530, 24x44, 33x2, 44x31, 36x7 en wint. Leuk is dat na 2823, 18x29, 3530 door remise faalt met 24x44, 33x2, 44x31, 36x7 en 16x38. De eindstand wit dam op 2 en twee stukken on 7 en 16, zwart drie stukken op 5, 17 en 38 is voor zwart juist remise. Hoewel de zet 7—1 wit tweede dam geeft en zwart het offer 1721 verplicht. Nu de hoofdoplossing: 2. 3228, 16x27; 3. 36—31 27x36; 4. 26—21 17x26; 5. 28x17 12x21; 6. 35—30 24x44; 7. 33x2 44x31. En nu de dam spelen naar ruit 16 en zwart kan met 5 stukken opgeven. Op 2127 slaat wit naar veld 32. Het langste spel geeft nog 3641 waarna 16x47 moet. Dan 510, 4742, 10—14, 42—37 enz. Verplichte bewerking. Bij Beverwijks raadsbesluit van 9 No vember 1953 werd besloten mede te wer ken aan de voorziening in de nodige schoolruimte voor een te stichten R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnigen. Aan dit besluit kon tot dusver nog geen uitvoering worden gege ven, voornamelijk omdat een plaats voor de stichting van een gebouw nog niet kon worden aangewezen. Inmiddels is het college van B. en W. tot het inzicht gekomen, dat de huisvesting van de Emmaschool, de gemeentelijke school voor soortgelijk onderwijs, óók na dat een aanzienlijk deel van haar leerlin gen naar de R.K. school zal zijn overge gaan, niet meer in allen dele kan bevredi gen. 1-Iet schoolgebouw aan het Moensplein is gebouwd in de tijd, toen het inzicht aan gaande de eisen, waaraan een gebouw voor dit onderwijs moet voldoen, nog weinig ontwikkeld was. De lokalen zijn dan ook practisch gelijk aan die, welke voor het gewone lager onderwijs worden gebruikt. Stichting van een nieuw gebouw voor de huisvesting van de Emmaschool, in welk gebouw op een naar tegenwoordige inzich ten verantwoorde wijze onderwijs kan worden gegeven, is daarom, naar het oor deel van het college, nodig. Met het bestuur der Stichting voor R.K. buitengewoon l.o. is men in overleg getre den betreffende de stichting van één ge bouw voor de huisvesting van beide scho len. Aangezien het aantal leerlingen per leer kracht, bij het buitengewoon l.o. betrekke lijk klein is en iedere leerkracht zijn eigen localiteit nodig heeft, zal een nogal groot gebouw nodig zijn. In iedere vleugel van het gebouw zullen aanwezig moeten zijn: zes les-lokalen, waarvan een lokaal uitge breid met keuken, een handenarbeidlokaal en een overblijflokaal. Overwogen wordt, de vijf gewone leslokalen uit te breiden met een ruimte voor handenarbeid, zodat het afzonderlijke handenarbeidlokaal kan vervallen. Voorts de ruimten voor gemeen schappelijk gebruik en de overigens ge bruikelijke accommodatie. Zulk een gebouw zal een vrij hoge uit gaaf met zich brengen. B. en W. zijn van mening, dat zulks verantwoord is, omdat de zorg voor het misdeelde kind zodanige uitgaaf waard is. Inmiddels wordt de raad voorgesteld de bestaande Emmaschool een crediet van 2308,75 te verlenen voor de aanschaf van nieuw meubilair. Zwart 10 stukken op: 7, 8, 17, 19, 23, 24, 27, 29, 30 en 36. Wit 10 stukken op: 28, 33, 35, 38, 39, 40, 42, 43, 47 en 50. Wit speelt en wint. Het ligt toch niet „in de opstelling" dat stuk 50 naar 48 en stuk 36 naar 38 zal ver huizen met deze opstelling als slotstand. Daarvoor moet men werkelijk de probleem kunst machtig zijn. De oplossing is als volgt: 3934, 30x37 verplicht. 3530, 23x43 verplicht, 4741 24x44 en nu 33x42 en 36x38 staat met wit als slot de zet 50x48. Twee prachtige vraagstukken welke 15 jaar geleden zijn samengesteld doch in de hedendaagsce problematiek nog altijd een eerste plaats waard zijn. De thans in Londen wonende Haarlemmer A. Miedema kende er in die jaren ook wat van. Hij behaalde de tweede prijs vlak achter Laros met de volgende compositie: Zwart tien stukken op: 2, 6, 10, 13, 18, 19, 23, 24, 29 en 36. Wit tien stukken op: 16, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 45 en 50. Wit speelt en wint als volgt: 1611, 6x17, 37—31, 36x27, 32x12, 23x43, 12x5, 29x38, 30x8, 2x13, 5—19, 13x24, 35—30 en 45—40 en wit heeft de slotstand bereikt. De vrije bewerking van Miedema was buitengewoon geestig door de slotstand. De cijferstand van dit vraagstuk is: Zwart elf stukken op: 12, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 24, 28 en 36. Wit: 26. 34, 35, 37. 38, 39, 41, 42, 43, 48 en 50. Wit speelt en wint. 3933. 28x30, 3732, 36x47, 3225, 22x33, 38x20, 47x49, 35x11, 16x7, 26x8, 15x24. Met onderstaande slotstand (wit aan zet, speelt 82). HH WM. HH HH W' mm faM Wit dam op 2, twee stukken op 48 en 50. Zwart dam op 49, twee stukken op 7 en 24. Zwart aan zet, wit wint. De sterke partijspeler A. Bizot die thans in Rotterdam woont, behaalde de derde prijs met de volgende cijferstand: Zwart: 8, 9, 16, 18, 20, 22, 24 en 37. Wit: 21, 27, 29, 31, 33, 35, 38, 42 en 43. Wit speelt en wint door 3126, 3530, 3025, 25x32 en 26x48 met de bekende slot stand. Tot slot dezer rubriek een tweetal vraag stukken uit de wedstrijd 19401941. Het is een probleem van G. Numan, Egmond aan den Hoef. Stand in cijfers is: Zwart 9 stukken op: 9, 11, 17, 18, 19, 20, 23, 27 en 36. Wit 9 stukken op: 29, 34, 35, 38, 41, 42, 44, 45 en 50. Wit speelt en wint. G. Zonneveldt, Bennebroek. Stand in cijfers is als volgt: Zwart: 5, 8, 11, 17, 25, 27 en 36. Wit: 15, 18, 23, 28, 38, 35 en 41. Wit sneelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. De veiling Kennemerland zag haar groente-omzet in de periode van 1 Januari tot 27 Juli met byna honderdvyftigduizend gulden omhoog gaan vergeleken by de overeenkomstige periode in 1954. Er is nu voor een bedrag van 1.236.283,46 geveild tegen 1.095.923,21 in 1954;. De aanvoer kwam nu in 507.264 kisten, in 1954 waren het er 435.217, er zijn dus nu 72.050 kisten met groenten meer aange voerd. Vorig jaar lag de doorsneeprijs iets hoger n.l. 2.52 per kist, nu 2.44 per kist. Donderdag werden de eerste pronkbonen I aangevoerd,waarvoor 60 cent per kilo werd betaald. Te Castricum staat een gids op het punt uitgegeven te worden, welke bestemd is voor de Katholieken in deze gemeente en het daaronder ressorterende Bakkum. De gids, die 46 pagina's heeft, is bedoeld als een leidraad op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied. Na een voorwoord van de herders der beide parochies, pastoor G. Goes en pastoor J. Th. J. de Wit, wordt een overzicht ge geven van de aanvangstijden der kerkdien sten, alsmede van de Godsdienstige ver enigingen. Voorts staan de namen en adressen vermeld van de besturen dezer verenigingen en die van de interparochiële verenigingen en instellingen, in totaal 80. Voor de zesde keer zijn Zondag 21 Augustus de katholieke verloofde paren in Kennemerland' in de gelegenheid een bede vaart mee te maken naar de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Nood, te Heiloo. Op initiatief van kapelaan P. H. Heems kerk uit Castricum, werd in 1950 voor het eerst deze bedevaart gehouden. Er waren toen circa 300 verloofde paren die er aan deelnamen en in 1954 was dit aantal ge groeid tot 1400. De initiatiefnemer heeft de verwachting dat 21 Augustus de belang stelling nog groter zal zijn. De dag begint met een plechtige hoog mis, op te dragen door kapelaan P. H. Heemskerk; de predicatie wordit gehouden door pater P. Wesseling, uit Amsterdam. De herder van de Castricumse St. Pan- cratius-parochie, pastoor G. Goes, cele breert 's middags om twaalf uur een plech tig lof, tijdens hetwelk de aalmoezenier van het katholieke jeugdwerk in Den Haag, rector H. Brants, zal spreken. Tijdens de hoogmis zal het Castricumse gemengde zangkoor St. Caecilia een eerste uitvoering geven van de mis van de com ponist Jan Mul „Porta Coeli". Alsof het de gewoonste zaak van de we reld was liepen deze week 's nachts om kwart over een drie kalveren te kuieren op het Castricumse Stationsplein. De plaat selijke rijkspolitie vatte met behulp van enige ingezetenen de dieren bij de kop en heeft ze ondergebracht in de stal van de heer Twisk, aan het Schoutenbos, in af wachting van de eigenaar die tot dusver niet is op komen dagen. Ondertussen zoekt de rijkspolitie naarstig naar de wei, waar de dieren thuis horen. Rijwiel aangereden Op de hoek ZeewegVan Oldenborg- weg, te Castricum, stond Woensdag in alle rust een inwoner van de gemeente met zijn fiets aan de hand naar de drukte te kijken. De Heilooër vrachtwagen-bestuur der, de heer O., die met zijn wagen aan kwam rijden, had blijkbaar geen erg in de man, voor wie het een geluk was dat hij zijn rijwiel vóór zich had staan; het voor ste gedeelte van zijn karretje werd door de vrachtauto „genomen" en danig ver nield. De rijkspolitie maakte proces-ver baal op. Het gedeelte van de Castricumse Dorps straat, vanaf bakker G. Hemmer tot aan de spoorbomen is thans door Rijkswater staat voorzien van een ruwe, slip vrije as- faltlaag. Automobilisten hadden namelijk de ANWB op het slipgevaar van dit ge deelte attent gemaakt en op haar beurt stelde de bond het Departement van Ver keer en Waterstaat van het euvel op de hoogte. De verbetering wordt ten zeerste door de automobilisten toegejuicht, temeer, daar de bocht bij hotel Meijer het slipgevaar in de hand werkte. De Castricumse sportvereniging Vitesse '22 brengt van 27 tot 29 Augustus een tegenbezoek aan de Duitse voetbalclub Richrath uit Wuppertal, welke club met de Pinksterdagen de gast van de Castricum- mers was. In verband hiermede hebben de organi satoren van deze trip,voorzitter H. Hooger- voorst en de heer G. Bouhuis, nadere bij zonderheden bekend gemaakt betreffende de kosten die aan de reis zijn verbonden, het bedrag aan geld dat men mag mee nemen, het uur van vertrek en het wed- strij dprogramma. Zaterdagmorgen 27 Augustus, om 6 uur, start men met twee touringcars vanaf het Stationsplein en nog dezelfde avond van die dag wordt de eerste wedstrijd gespeeld, namelijk tegen de club Hilden 1. Zondag 28 Augustus komt Vitesse '22 in het veld tegen Richrath. Bij de Castricumse bridgeclub Bricas staat voor badgasten de gelegenheid open, in het kader van het V.V.V.-zomerpro- gramma, mee te spelen. Op de laatst ge houden wedstrijdavond in hotel Meijer waren, naast een groot aantal Bricas-leden, een evenredig aantal badgasten aanwezig, van wie twee koppels zich bij de prijs winnaars schaarden. In afdeling A was de eerste plaats voor het duo A. Bakker-De Jongh, met 57,5 pun ten. Het badgasten-echtpaar Pilnik plaatste zich met 52 punten tweede en de heer en mevrouw Toepoel werden met 49 punten derde. De familie Schutter bezette in afde ling B de eerste plaats (50 punten), gevolgd door de heren K. Peters-T. Toepoel, die 48,5 punten bijeen gaarden. Eenzelfde aan tal behaalden de de heren P. Broksma-P. Bouwen. Het duo G. Zonjee-A. Toepoel was in af deling C met 51,5 punten het best op dreef, mevrouw Broksma-P. Lute eindigden als tweede (49 punten) en de badgasten de heer en mevrouw Fris, werden derde met 43,5 punten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11