VANMORGEN !N DE VISUAL EN OP ZEE Lant Vergaan van de „Dolfijn" Sch. 204 blijft een tragisch mysterie Kennemer aarn Lek is onder de motorfundering ontstaan Castricum Belg M. Cock winnaar van Pavilion d'Or Raad voor de Scheepvaart Examens Vitesse '22—ADO '20 Vergeetachtig Castricum Eerste bramen uit het duin CRB en CITO gaan oefenen Agenda voor Beverwijk Doopceel der dames Der amateuren kans Scheepvaart WOENSDAG 10 AUGUSTUS 19 55 Van een verslaggever TOT KWART OVER TWAALF in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 Juni van dit jaar was de eerste reis in het nieuwe seizoen van de Scheveningse motorlogger „Dolfijn" SCH. 204 normaal verlopen. In de Vrijdagmiddag was de vleet geschoten en bij kalm weer cn een lichte deining was de bemanning te middernacht bezig met het halen van de vleet. Motordrijver W. C. Pronk is toen met een onheils melding bij schipper M. den Heijcr op de kleine brug gekomen: bij het starten van de motor enige minuten geleden moest er een lek in het schip zijn ontstaan, de machinekamer liep vol. Andere Scheveningse loggers verleenden assistentie, er werd naar Aberdeen gesleept, de schipper bleef als enige aan boord, maar de logger kon niet worden behouden. Met de 61-jarige schipper M. den Ileijer ging de „Dolfijn" rechtstandig ten onder in 45 vaam diep water op zeventig mijl van Aberdeen. Met deze tragische zeeramp, waarbij de gezonken logger een onopgelost raadsel heeft meegenomen naar de zeebodem, heeft de Raad voor de Scheepvaart zich gisteren bezig gehouden. Drie oud-opvarenden van de „Dolfijn", de stuurman J. Z. Vrolijk, de motordrijver W. C. Pronk en de tweede monteur K. Bron waren met de schipper van de log ger „Maria" SCH. 305, J. T. Pronk, die nog heeft getracht de „Dolfijn" naar Aber deen te slepen, naar Amsterdam gekomen om voor de Raad voor de Scheepvaart hun verklaringen over het vergaan van de Scheveningse motorlogger af te leggen. Niets bijzonders had men aan het schip op deze eerste reis in de nieuwe teelt ge constateerd. De logger was drie weken tevoren op de helling geweest, maar ook hierbij waren geen gebreken aan het licht gekomen. Toen men in de Vrijdagnacht begon met het halen van de vleet en de motor moest worden gestart, maakte de uit 1916 date rende logger onmiddellijk water. Nadat schipper Den Heijer was gewaarschuwd werd de 250 pk motor gestopt om zo min mogelijk trillingen te veroorzaken en werd de pomp bijgezet. Het hielp niet veel; na een uur stond er al ruim anderhalve me ter water in de machinekamer. Assistentie De „Dolfijn", die was geladen met 200 vaten haring, 80 ton zout en 300 lege vaten, kreeg daarop onmiddellijk assistentie van de SCH. 264 en de SCH. 305. De eerste log ger nam de vleet over van de „Dolfijn" en zou deze scheep halen, terwijl de „Maria" SCH. 305 zou trachten de zinkende logger nog naar het tachtig mijl verder liggende Aberdeen te slepen. Men was er van over tuigd, dat de „Dolfijn" zou blijven drijven wanneer de waterdichte schotten het zou den houden. De sloep werd van het ach terdek gestreken en deze bleek bovendien lek te zijn. Er moest geregeld worden ge hoosd door een van de matrozen. Toen men in het achterverblijf kwam, bleek het wa ter ook daar al door te dringen. Het gat werd afgestempeld, maar toen de druk te groot werd op het schot, begon het water op meer plekken het achterlogies binnen te stromen. Aan boord van de „Dolfyn" werd de toestand door de bemanning toen als zeer kritiek ingezien. Ook door schipper M. dêh Tïëfjëf, hoe wel deze er als enige van overtuigd was het schip nog te kunnen redden. Nadat nog was getracht het gatzeil on der het achterschip door te trekken en zo het lek te dichten wat niet gelukte om dat de kiel teveel onder de romp uitstak ging de bemanning van de „Dolfijn" over op de „Maria". Deze logger begon daarop met een bijna hopeloos karwei: het slepen naar Aberdeen. Onderweg zou de „Maria" dan assistentie krijgen van de SCH. 264, die nog bezig was met het halen van de netten. De loggers zouden de „Dolfijn" dan tussen zich in nemen om het schip drijvende te houden. De trossen waren hiervoor al gereed gemaakt. Bleef aan boord Stuurman "Vrolijk heeft nog een laatste maal geprobeerd schipper Den Heijer ook mee te krijgen naar de „Maria". „Nee", heeft hij gezegd. „Ik blijf aan boord. Wan neer het voorste waterdichte schot het houdt, blijft hij drijvende en mocht het schot naar het achterste logies bezwijken, dan houdt hij het ook nog wel". De stuurman en de schipper spraken vervolgens af, dat Den Heijer een kegel uit de achtermast zou laten zakken, wan neer hij de „Dolfijn" wenste te verlaten. Gezonken Na een uur slepen heeft men de kegel plotseling zien vallen. Schipper Den Heijer stond op het voorschip. Men zag hem naar achteren lopen en daarop zonk de „Dol fijn". Binnen vijftien seconden was het schip verdwenen. Schipper „Pronk" liet zijn „Maria" snel wenden, maar redding van schipper Den Heijer was niet meer mogelijk. Na enige minuten kwam hij bo ven en kon hij aan boord worden gehesen. Men heeft nog enige uren kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen helaas te vergeefs is geweest. Drama van de zee De Inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, betitelde deze scheepsramp als een drama van de zee. Met ontroering en eerbied herdacht hij de omgekomen Scheveningse schipper M. den Heijer, die de geschiedenis inging in de rij van zeelieden, die weigerden hun zinkend schip te verlaten. De heer Metz wilde de merites van de beslissingen van schipper Den Heijer in het midden laten, persoon lijk was hij diep getroffen door het heen gaan van de schipper. Daar de Raad ook was bijeengekomen om de ramp aan een onderzoek te onder werpen, meende hij de verklaringen van de overige leden van de bemanning toch op sommige punten aan enige critische be schouwingen te moeten onderwerpen. In haar bestaan kreeg de „Dolfijn" drie maal een nieuwe motor ingebouwd, nadat van 1914 tot 1928 een stoommachine voor de voortstuwing had gezorgd. Na hierop uit voerig te zijn ingegaan, meende de heer Metz te kunnen meedelen, dat de vraag, of bij het lassen fouten zijn gemaakt, ont kennend kon worden beantwoord. Vervol gens haalde de heer Metz de huidrappor ten van de „Dolfijn" er bij. Twee platen in het onderschip waren in het bestaan van de logger nog niet vernieuwd en het is juist de plaats van deze platen onder de motor, waar de gedachten van lekken heengaan. Het zijn de enige platen, waar controle uitsluitend aan de buitenkant van het schip kan worden verricht, daar er geen ruimte is onder de motor om van binnenuit de toestand van de platen te controleren. De dikte van deze platen had evenwel bij de laatste controle door de Scheepvaartinspectie geen reden tot be kommernis gegeven, aldus de heer Metz. Motor niet stoppen Volgens de verklaringen van de motor drijvers is de lekkage ontstaan tussen de langsdragers van de motor. In minder dan twaalf uur is er in de machinekamer en het achterlogies meer dan 150 kubieke me ter binnengedrongen en naar de mening van de heer Metz moet het water dus door een klein gat zijn binnengekomen. Dat het achterschot was bezweken, was volgens de heer Metz wel te verklaren. Dit schot was niet gebouwd om dienst te doen als wa terdicht schot, maar eerder om als afschei ding tussen het logies en de machinekamer te dienen. De heer Metz vroeg zich vervol gens nog wel af, wat er met de „Dolfijn" zou zijn gebeurd, wanneer de motor niet was gestopt. Men had dan een grotere lenscapaciteit gehad en wellicht had men de toestand meester kunnen worden. De heer Metz trok uit dit alles de con clusie, dat indien men op de „Dolfijn" vlugger was overgegaan tot het inroepen van assistentie om te slepen en men de ernst van de situatie ten volle had beseft, de „Dolfijn" de Schotse kust had gehaald. Hij noemde vervolgens de drie mogelijk heden, waardoor de lekkage kan zijn ont staan: 1. een plaatselijke intering in een plaat, 2. er is een kop van een spannagel afgesprongen, en 3. er is een scheur in de zandstrook ontstaan. De ervaring met deze ramp, die te wij ten was aan een lekkage onder de motor fundatie naast de kiel, leert volgens de heer Metz, dat de vissers onmiddellijk die nen te handelen en het schip moeten la ten opslepen; dat men alle lenscapaciteit in bedrijf moet stellen en dat het aanbeve ling verdient het schip geheel te verlaten tijdens het slepen. Tot slot van de zitting sprak de heer Metz woorden van waarde ring voor het flinke optreden van de stuurman J. Z. Vrolijk en de motordrijver W. C. Pronk van de „Dolfijn" en de schip per J. T. Pronk van de „Maria". Haarlem. Voor het examen middelbaar Frans akte A slaagde de hee- Th. H. Ger ritsen te Haarlem. Op 8 Augustus zijn te Haarlem geslaagd voor de hoofdakte A: mejuffrouw O. Babi- liowskij uit Amsterdam en de heren .T. Goutier uit Den Helder, J. Poland uit Berk hout en J. Zegel uit Den Helder. Voor gedeelte B: mejuffrouw G. Zandvliet uit Aalsmeer en de heren R. Bersee uit Muiden en R. Smink uit St. Pancras. Haarlem. Voor het examen handenarbeid akte R slaagden op 6 Augustus de dames: C. Wormer, C. M. v. d. Pijl, J. M. Damman, J. H. Bongers, L. A. Arnoldi, C. J. de Vries, J. W. Jostein, J. Zegveld, C. G. Rog, J. M. Zandstra. Y. C. M. v. d. Wijngaard, J. E. Kleyn Willigen, L. J. Broeders, T. Bos- schaart, M. W. Ortgiess, A. G. M. Frije, G. M. J. van Helden, A. J. M. Pielage, W. J. Verheul, A. M. Fiest. N. M. v. Baar, W. Oostkamp, E. Ch. Poelstra, J. van Dam, M. C. E. Huuksloot en M. M. Bos. De Castricumse sportvereniging Vites se '22 en het Heemskerkse ADO '20 bin den hedenavond (Woensdag) op het Vi- tesse-terrein de strijd tegen elkaar aan. Deze vriendschappelijke ontmoeting is ten bate van de neomisten, pater Van Dam, van Heemskerk en pater O. Scher mer, van Castricum. Aan het politiebureau, Dorpsstraat la, te Castricum zijn des Zaterdags en des Woensdags van 11 tot 12 uur inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: twee herenrijwielen, actetas, rozenkrans, paar kindersandalen, konijn, kanarie, poes en een strandbal. Verloren: armband, vulpen, portemonnaie met inhoud en een bril. Aan de Castricumse groenteveiling Ons Belang zijn de eerste bramen van dit seizoen aangevoerd. De notering bedroeg f 1.95 per mand. De Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" en de Castricumse EHBO- vereniging CITO houden Donderdag een gezamenlijke oefening aan het strand. De leden van de CRB zullen enige drenke lingen aan land brengen aan wie door die van CITO eerste hulp wordt verleend. Gemeentehuis Maandag gesloten Het raadhuis van de gemeente Castri cum zal Maandag 15 Augustus, in verband met Maria Hemelvaart gesloten zijn. Al leen de afdeling Burgerlijke Stand is 's morgens geopend van 910 uur. Zwarte bessen-aanvoer neemt af De aanvoer op de zwarte bessen-veiling begint klein te worden. Er was Dinsdag nog 600 kg, waarvoor 1.80 per kg werd betaald. Woensdag 10 Augustus Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Der Zigeunerbaron. Kennemer-t'heater, 19 en 21.15 uur: Het mysterie van tun nel 267. W.B.-theater: geen voorstelling. Aan het slot van de Pavilion d'Or is ge bleken, dat de „gouden vlag" veroverd is door de heer M. Cock uit België, eigenaar van de „Allebo". De heer Cock kreeg de Pavilion d'Or, omdat hij met zijn jacht in een haven 40 mijl ten Noorden van Stockholm aan de tocht naar Rotterdam was begonnen het geen betekende, dat hij de grootste afstand van alle 80 deelnemers had afgelegd, toen hij de Maasstad bereikte. Een speciale prijs werd uitgereikt aan de Engelsman W. H. Bishop, eigenaar van het jacht „St. Ambrose", de enige deelne mer aan alle drie door de K.N.M.C. geor ganiseerde Pavilions d'Or: in 1938, 1948 en 1955. Maandag werd het feest definitief be sloten met een regelmatigheidswedstrijd op de Zuiderzee. De bijzonder slechte weers omstandigheden weerhielden 20 van de 24 inschrijvers ervan om in deze extra kracht meting, die eigenlijk buiten de Pavilion d'Or valt, te starten. Vier schepen voeren dus tweemaal de uitgezette baan van 15 mijl, waarbij het de bedoeling was de rondetijden zo gelijk mogelijk te laten zijn. Twee trawlers Van de trawlervloot waren vandaag de Polderman en de Corn. Vrolijk Fzn. aan de afslag. Met de aanvoer van de kotter- en loggervloot stonden er in totaal 2600 kis ten vis in de hal, waarvan 560 makreel en 675 haring. De Polderman (van Maandag 1 Augus tus) voerde aan 1030 kisten vis, waarvan 350 schelvis, 300 kleine koolvis, 300 ma kreel, 50 kabeljauw en blanke koolvis, 10 wijting, 20 diversen en 20 stuks stijve ka beljauwen; de Corn. Vrolijk Fzn. (van 2 Aug) 675 kisten haring. De Shamrock bracht 450 kisten vis, waarvan 300 schel vis, 50 gestripte makreel, 90 dichte ma kreel, 10 wijting en gul en 30 stuks stijve kabeljauwen; de KW 162 250 kisten vis, waarvan 120 makreel, 100 schelvis en 30 diversen en de E. 513 20 kisten schol. De kleine vaart was er met 1000 kg tongen en 120 kisten schol. Voor de Donderdag Drie trawlers zullen voor de Donderdag- markt lossen. De trawler Medan (van 1 Aug.) was thuisstomende met 1035 kisten vis, waarvan 410 schelvis, 200 koolvis, 350 makreel, 5 wijting, 20 stokkebit en 50 ha ring en voorts 100 stuks stijve kabeljau wen; de Deining (van 1 Aug.) met 830 kis ten vis, waarvan 800 haring en 60 diver sen en de SCH. 117 Onderneming 3 (van 28 Juli) 400 kisten haring. De SCH. 117 sleept de SCH. 7 Willy naar IJmuiden. Het schip heeft een gebroken krukas. Van de trawlervloot zou voorts de Her man (van 1 Aug.) op IJmuiden aankomen. Het schip heeft zich nog niet gemeld; men vermoedt dat de zender kapot is. Oudste boten zijn vervolgens: Claesje (van 1 Aug.); Flamingo en KW 101 Nestor (van 2 Aug.); Thorina en Sumatra (van 3 Aug.). Van 4 Aug. zijn de Vios I en Postboy. Kabeljauw en enige soorten schol waren voor het buitenland bestemd. Regels ka beljauw deden f 144 tot f 162, kisten grote kabeljauw f 180 tot f 212, regels kleine ka beljauw f 72 en kisten kleine kabeljauw f 170. Schol I en zetschol gingen van de hand voor f 55. Aannemen! Zaterdag vertelde dit goede dagblad de even goede ge meente, dat Bosmans schoe nenwinkel aan de Wijker- straatweg in N.oord een nieuw pand zou doen verrijzen ter uitbreiding en verfraaiing van de bestaande zakengalerij. On der architectuur van IJmui- dens architect A. ten Broeke, zei dit dagblad. Laat dat nu evenwel niet juist zijn, maar laat architectenbureau Blee- ker en Wijtzes in Beverwijk hetzelve hebben ontworpen. Tussen haakjes: aannemer R. de Boer uit IJmuiden gaat het schone werk volvoeren. Overweg-gebruiken Velsen zou best eens de rijk ste der Nederlandse gemeen ten kunnen zijn, wat het bezit aan spoorwegovergangen be treft, want wij schoppen het met ons N.S.-trammetje naar Haarlem een heel eind in de richting van het absolute re cord. Derhalve zal Velsen ook aanspraak kunnen maken op een grote voorsprong wat het aantal overweg-misbruiken betreft, want die tieren hier welig rond de rood-witte slag bomen. Op drukke momenten stelt fietsend Velsen zich bijvoor beeld met grote slordigheid voor de bomen op, daarbij alle regels voor dit opstellen en voor de menselijke discipline veronachtzamend, om als een vijandig leger op het tegemoet komende fietsersheir los te stormen, zodra de overweg- wachter de ijzeren stokken be lieft te heffen. En als er dan een agent bij staat, kijkt hij alleen maar intens droevig, omdat hij weet, dat het in Ne- derland tot de inheemse ge bruiken behoort, de weg als een soort walhalla-der-ver - keersuitspattingen te beschou wen. Het is slechts één der over weg-misbruiken, maar omdat het bij onze tweehonderd over wegen elke dag minstens tweehonderd keer voorkomt, heb ik dit er uit gehaald als treffend staal onzer gezamen lijke ongebondenheid. Hier komen vast brieven over met andere, even gevoe lige voorbeelden. Plaatweller ij- jubel Het moet achteraf bekeken de grote baas van de Plaat- wellerij en de jubilaris J. H. Stals, karwei-man in de bui tendienst, die de kwart eeuw Maandag volmaakte, vreemd zijn aangekomen, toen zij el kaar voor het eerst in het hoge Noorden van Appingedam ontmoetten en daarby geen stom woord wisselden. Zó vreemd, dat ir. J. F. Clau sen het zich nu, vijfentwintig jaar na dato, nog heel goed herinnerde en het ophaalde ook, toen hij zijn jubilerende monteur-lasser in de hoogte stak ter gelegenheid van het zilveren feest. Zaterdag is het gevierd in de Plaatwellerij-gemeenschap, die daartoe samendromde rond het feestvarken, zijn echtge note en kinders en in het di rectiekantoor heeft eerst per- soneelchef H. Kraayeveld ge- Voor onze ongewende mannenogen doet het geschrift, dat Ans Rosier uit Albion meenam als souvenir van de voetbal-trip der IJmuidense „Zeemeeuwen" naar de Ladies footballclub in het Prestonse, ietwat vreemd aan, maar dat zal wel aan óns lig gen, al zien wij onze gaden nog altijd nog liever in een frivolité jurkje of hoe heet zo'n niksigheid, dan in de kleuren hunner club. De Engelsen nemen het al jaren dodelijk serieus. Hoe se rieus is mij eigenlijk pas Diets gemaakt uit het blauwe pro gramma, dat ter gelegenheid van het IJmuidense bezoek het licht zag, en dat van elk der IJmuidense meisjes een mooi ver haaltje vertelt. Mag ik even een greep doen, om u, medemannen te laten zien, hoe onze Engelse mannenbroeders over de damesvoetballerij denken? Misschien steekt ge er nog wat van op misschien knapt ge er nog wat verder van af. Dat moet gij tenslotte zelve maar weten. Ik kan niet aan alles denken. Welaan. Volgens het pro gramma voornoemd is Jannie de Boer, de doelvrouwe, een studente, maar bovenal een jonge, edoch goede keeperin. Of keeperes. Cornelia Punt, die bij de „Zeemeeuwen" rechtsbackster speelde, telt 22 lentes en moet zeer energiek zijn. Ans Rosier, de aanvoerderes, is een zeer goede aanvoer deres blijkens het geschrift en bovendien een intelligent speelster. En Catharina Veld man, 20 jaar jong, die rechts halve voetbalt, wordt geka rakteriseerd als een sportief type. De spille Jacoba Kraay- enbosch, zo vaart het boek werkje voort, is sterk en ener giek. En ze kópt erg goed. Maar Lenie C. v. d. Putte, de rechtshalfster, is evenmin voor de poes en nog minder voor de kater, want zij moet uitermate vlug en dynamisch zijn en bovenal een all-round athlete. Wilhelmina Veldman, op de rechtsbuitenvleugel een aar dig balletje trappende, voldoet aan de zware eisen, die rede lijkerwijs gesteld mogen wor den aan een snel en handig vleugeladjudante; de negen tienjarige Johanna Bakker evenwel moet als een der bes te IJmuidensen beschouwd worden, nademaal zij als rechtsbinnentje opvallend rap is. De voorvrouwe ofwel mid- voorse Catharina Zuurbier is „very energetic" en achttien jaren, zodat zij bovendien een energieke kantoorbediende kan zijn, in het dagelijks leven. Dat Gerarda Vlieland, links- binnerin, uitermate handig voor het team is, wil ik graag aannemen, dat zij Engeland te dezer gelegenheid voor het eerst bezocht is echter van niet minder belang. En tenslotte linksbuitense Emmie van der Kolk, achttien jarige studente, die als een lieftallige dribbelaarster te boek staat en voor wie men moet uitkijken, want zij vormt een werkelijke bedreiging. Wanneer ik nu nog weet, dat Alie Vlieland en Joke de Vlugt, de reservisten respectie velijk goed zijn voor hoge schoten en verder voor alles (want Joke is een jonge doch allrounde spelerin), dan geloof ik niet dat de Engelsen zich in de afgelopen week bekocht hebben hoeven voelen. Trouwens, de wederpartij was evenmin min: verpleegster Barbara Prescott, en de opmer kelijke spille Joan Clay ston den hun vrouwtje óók. Edna Broughton is zelfs een ware „box", hoe dat dan ook mag smaken in Preston en zij over ziet waarlijk elke tegenstand, terwijl aanvoerster Stella, van de oude Briggs, u weet wel op die hoek, gerespecteerd wordt door de ganse ploeg. Want zij is ónder meer erg handig met het distribueren van de bal en dat lijkt mij een hevig voor deel bij de afwas. Uit de recente verhalen na de reis, die in deze kolommen al uitvoerig werden omschre ven, bleek wel, dat de IJmui dense veertien een onvergete lijke week achter de rug heb ben, maar dat het program ma de duizenden bezoekers aanried de teams in persoon te ontmoeten in de Embassy Suite van de Locarno balzaal werpt een duur licht op de gang van zaken rond het En gelse vrouwelijke voetballen. Eddie Shaw was er zelf met zijn orkest, het Balmoral-or- kest wel te verstaan en Eddie is ook niet gek, die komt niet zómaar. Achteraf bezien is het toch jammer dat ik mijn Lampe- nierse indertijd verboden heb ons grasveldje als trainings centrum te doen inrichten. Er zit toch wel wat in dat dames voetbal met Eddie toe in de Embassy-suite. zegd waar het op stond waar na ir. Clausen er in een gezel lige jubileum-babbel de vin ger bij legde, dat de mannen van het karwei-buitenuit na tuurlijk nooit dat stevige con tact hebben met de fabriek als de mannen van de draaibank en de smederij thuis, maar dat de vele toegestroomden toch wel bewezen, hoezeer ook de zwervende apostelen der Plaatwellerij gewaardeerd worden. Deze wordt speciaal hoog aangeslagen als gevolg van zijn vakkennis en de envelop pe, die het feest kracht bij zette was dan ook alleszins verdiend de mand met bloe men voor mevrouw loog er ook niet om. Oud-directeur J. D. B. Olie was eveneens naar de kanaal oever gekomen, om uit naam der Maatschappij voor Nijver heid en Handel de gebruikelij ke trofee bij een veeljarige ar- beidstrouw te overhandigen het vererende getuigschrift en de begeleidende zilveren plak. En de staf had meneer G. de Haan afgevaardigd, om in ronde woorden te vertellen, dat Stals een prima ambassa deur van Velsens Plaatwellerij is. Daarna was voor hem de koek nog niet op, want me neer P. Herrendorf heeft uit naam van de monteurs gefeli citeerd en meneer P. Zwaan vertegenwoordigde bedrijfs- personeel en arbeiderskern een cadeau in natura en bloe men waren ter opluistering prompt present. Om de bloe mentuin compleet te maken kwam voorzitter C. Luttik van de personeelsvereniging met een evenzeer fleurige hulde aandragen. En dan zeggen de „kar wei jongens" wel eens on der elkaar, dat ze zich in Vel sen tóch niets aantrekken van hen, die het product uitdragen en bestemmingsrêe maken. Zulke kreten zullen na dit feest wel niet meer voorko men, dunkt me. Geschoren en geknipt In Helders buitenhaven ligt sinds haast onheuglijke tijden het marine-wachtschip „Nep- tunus" te dromen over roem- ruchter tijden, toen het met de antieke steven de zeven zeeën doorkliefde en bewoge- ner feiten mocht beleven dan thans, nu het in het Nieuwe- diepse water een ingetogen dienst verricht als onderko men voor net-geschoren ma rinemannen. „Neptunus" zelf was in middels minder netjes van aangezicht, al groeide zijn baard, zoals bij schepen ge bruikelijk is, aan de keer zijde, of zoals de zeeman zegt „aan de buik". Die is er nu in dok afgehaald en de kap per ving liefst 25.000 kilo op, toen de oude getrouwe onder het mes kwam. Waaronder zoveel mosselen, dat een eer zaam Helders mosselman er brood in ging zien, de wagon ladingen mosselen tot zich nam en een deel onder de Texelse wal uitzette in de hoop de mosselstand daar te verbeteren. Aldus werd de zware baard van „Neptunus" in Den Helder productief. De oude heer zelf ervaart het als Paradijsje Het moet geschied zijn op de Beverwijk.se Hoflander- weg. Daar, ver van het pa radijs en vele eeuwen over tijd, bewogen zich in de zonnige noen van Zaterdag twee directe afstammélin- getjes van het eerste men senpaar in dezelfde karige kledij, spelend als jaren her bij slang en appelboom geschiedde. Zelfs kariger, want wilde vijgebomen be horen nog steeds niet tot de Beverwijkse vegetatie. Een jongetje van zeven en een meisje van vijf dartelden daar onverstoorbaar in ont wapenende blootheid over de weg terwijl hun textiel langs de weg lag. „Het toneeltje werd na tuurlijk stopgezet", meldt een Beverwijks dagblad, „waarna op order van de politie het décor werd ge wijzigd". Tja zo gaat dat in dit brave land, waar elk streepje bloot een revolutie kan veroorzaken en de ze digheid veler blazoen tot in de hoeken vult. Wie de vele naakte hummels van Zuid- Italië heeft gezien, wordt op zo'n moment even het men selijk spoor bijster, maar te zijner informatie diene, dat dit kinderpaar wel wat ver van huis paradijsje speelde, want het bleek in Uitgeest thuis te horen en niet te weten, waarom het hier nu eigenlijk in deze kleder dracht rondstoeide. Geluk kig maar van dat „niet weten". een ganse opluchting en als hij straks uit dok komt, moe ten die 25.000 kilo minder hem vast wel een paar streep jes diepgang schelen. De mos selen hebben inmiddels al af gesproken, dat ze het wéér gaan proberen. Nog niet duidelijk? De sluisweg schynt onder zyn hebbelijkheden een grote onduidelijkheid te bezitten voor die automobilisten, die met een half oog het leven doorrijden. Zondagmiddag heb ik in een half uur tijds zestien automan nen uit het Noorden de Noor- dersluis zien benaderen en bij de stoplichten zien weifelen. Er was niets in de kolk, zo dat het Noord-Zuid-verkeer over de Westelijke deur moest en de andersommers de Ooste lijke deur dienden te gebrui ken. De stoplichten aan de Noordkant gaven daartoe de meest duidelijke instructies, maar niettemin, vrinden, koersten in dertig minuten zestien domme autoroergan gers over de verkeerde, Ooste lijke sluisdeur. Vermoedelijk, doordat één zich vergiste, slofte een heel rijtje er achter aan en dat gaf op de Oostelij ke deur en derzelver enge toe gangspaden nog al wat geween en smart, want daar valt het niet mee elkaar te passeren. Enkelen wezen naar het blan ke voorhoofd en al stond dat ietwat onhoffelijk, ze hadden gelijk, want de stoplichten zijn toch voorwaar overredend genoeg. Kennende het intensieve verenigingsleven dezer opgewekte ge meente, had ik verwacht, dat het aantal belangstellende ama teurs voor het concours-der-artisten op Vrijdag 9 September in de zogeheten schouwburgzaal der „BIMIJ" de kleine Jaar beurs zullen we nog maar even zeggen alle perken te buiten zou treden. Want het is voorwaar een unieke kans, te worden gehoord door de groten der Nederlandse omroep, die tot nu toe zoveel gewoon amusement door hun programma's doen en dus best eens wat beter IJmuidens amusement kunnen gebruiken. Maar neen tot nu toe meldden zich slechts acht as piranten aan, zodat het er op lijkt, of dit festijn, dat die Vrijdagavond in vier voorstel lingen wellicht nieuwe sterren aan het radiofirmament zal opleveren, nog niet genoeg zaam bekend is. Gelukkig sluit de aanmel ding pas de 23ste Augustus bij de heer J. C. P. Jentink, Thor- beckelaan 8, zodat de Mieke Telkampen-in-de-dop en de aankomende Chico's zich als nog kunnen melden. Met zo veel mogelijk informaties om trent de aard hunner presta ties, hun begeleiding en schuilnamen alsmede leeftijd en wat niet al. Om acht, ne gen, tien en elf uur kan dan die Vrijdagavond de kunst losbarsten in de BIMIJ- schouwburg naast de in middels geheel volgeboekte BIMIJ-expositie. Tussen kunstfluiter en Kloos- declamator; hier ligt het pad dat wellicht naar de roem leidt. Sluit u aan, niet drin gen. LAMPENIER De haring leverde vandaag een goed be drag op: f 17 tot f 21. Ook de makreel werd goed betaald met f 16.50 tot f 21. Kleine zwarte koolvis ging weg voor f 12 tot f 13. kisten grote zwarte koolvis voor f 80. Grote gul maakte f 60 tot f 70, middel gul f 44 tot f 37 en torgullen f 18 tot f 24. De grote schelvis noteerde f 16 tot f 20, grootmid del f 15 tot f 23, kleinmiddel f 13 tot f 25, pennen f 9 tot f 18 en braadschelvis f 9.50 tot f 17. De wijting deed f 10 tot f 15, de schol 2 f 40 tot f 50 en de schol 3 f 20 tot f 36. Tongen De weinige tong was peperduur :grote tong leverde f 4.30 tot f 3.40 op, de grootmiddel tong f 3.90, kleinmiddel f 3.80, tong I f 3.70 en tong 2 f 3.30. Vangsten van de dag Verwachting, 6 kg tong en 2 m vis, in één trek; Gebroeders, 5 m makreel; Adria- nus, 10 kg en 3 m vis; Jan, 15 kg en 6 m vis, heeft in de tweede trek een anker op gevist waardoor net bijna verspeeld; Jo hanna Cornelia, 5 kg en 3 m vis; Vier Ge broeders, 5 kg en 2 m vis; Leendert Jaco ba, 8 m hoops; Adriana Catharina, 2 kg en 1 m vis; Willem, 5 kg en 2 m vis; Hen drik je, 2 kg en 1 m vis; Klaas Jr, 5 kg en 1 m vis; Hoop 2, 5 kg en 2 m vis; Magda, 2 kg en 1 m vis. Binnengekomen IJM. 129 Shamrock, 239, 241, 249, 226, 205, 213; SCH. 171 Cornelis Vrolijk; KW. 162 Vier Gezusters; HD. 131; TX. 10, 12, 4; UK. 72, 194. Vertrokken IJM. 9 Haarlem, 99 Batavia, 204 Ver wachting, 53 Heemstede, 45 Hoop, 213, 205, 249, 226, 272, 27, 22, 31, 59, 5, 218, 3, 239, 8, 52; UK. 18, 164, 90, 48, 194, 16, 85, 16, 32, 4; BU. 33; HD. 131; AM. 26, 18, 17; VD. 9; TX 14; DO. 29; WR. 33; KW. 125 Petro- nella, 91 Alida, 155 Arie, 107 Jacoba, 114 Avontuur, 104 Vrouw Dirkje, 57 Dina Ma rie, 64 Elizabeth, 48 Cornelis Marinus, 65 Willy Alida, 123 Robert William, 138 Wil helmina 2, 83 Zeezwaluw, 69 Saturnus, 59 Floris, 92, 88, 36, 34, 30, 53, 68, 98, 79, 62, 27, 21, 56, 35, 189, 71, 133, 77. Atje Ray S, 9 te Hampton Roads. Averdijk, 9 te New York. Alchiba, pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Alamak, 9 v. Bandarshapur n. Karachi. Aludra, 9 te Port Soedan. Armilla, 9 200 m. W.NW. Str. Soenda, 11 Pladju Amerskerk, 9 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Blitar, 9 te Port Said. Rarrto, 9 v. Sorong te Hollandia. Caltex Nederland, 9 terug uit Zee te R'dam. Caltex Utrecht, 9 te Rotterdam. Cinulia, pass. 8 Fiores n. Stanlow. Caltex Delft, pass. 9 Finisterre n. Rotterdam Cleodora, 9 t.h.v. Muscat verw. n. Bahrein. Drente, pass. 9 Ceylon n. Aden. Dongedijk, pass .9 Azoren n. Hamilton Dorestad, pass. 9 Trinidad n. Montevideo. Eendracht, 9 te Leixoes. Enggano, 9 v. Belawan n. Colombo. Esso Rotterdam, 9 te Rotterdam. Groote Beer, 9 v. Le Havre n .Southampton. Guineekust, 8 150 m. N.NO. Las Palmas. Ganymedes, 9 te Paramaribo. Gordias, 9 te Thessaloniki. Groote Kerk, 9 te Penang. Hathor, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Helder, 8 v. Laceiba n. Cienfuegos. Helicon, 9 te San Juan norto Rico. Haarlem, 8 v. Curasao n. Antw. Helena, 9 te Antwerpen. Hestia, 9 Curasao verwacht Hera, 8 220 m. N. Bahamas. Isis, 9 te Rotterdam. Indrapoera, 10 te Tj. Priok. Karimata, pass. 9 Gibraltar n. Amsterdam. Kenia, 9 te Port Said. Kertosono, 9 v. Cristobal n. Port of Spain. Kalatoahi, 12 te Menado verwacht. Katelysia, 9 binnen te Heysham. .Lombok, 8 v. Balboa n. Los Angeles. Luna, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Lemsterkerk, 9 te Suez. Loosdrecht, 9 v. Bombay n. Aden. Loppersum, pass. 9 Finisterre n. Ceuta. Laurenskerk, 9 Genua. Lindekerk, 9 te Mena el Ahmadi. Liberty Bell, 9 120 m. W.NW. Kp. Bon. Meliskerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Molenkerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Maashaven, pass. 9 St. Paulsrock n. St. Vincent Maasland, 9 te Amsterdam. Maas, 9 te Alexandrië. Muiderkerk, 9 te Amsterdam. Noordzee, 8 te Rotterdam Oranjefontein, 8 v. Port Elisabeth n. Kaapstad Oranje, 9 v. Suez n. Port Said. Overijsei, 9 v. Le Havre n. Lissabon. Pieter S, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Prins Willem III, 9 v. Toronto te Detroit. Prins Willem IV, 9 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, pass. 9 Anti Costi eil naar Le Havre. Prins Caslmir, 9 630 m. W.NW. Scilly's. Prins Philips Willem, 9 v. Hamburg n. R'dam. Rijndam, 9 te Le Havre. Roepat, pass. 9 Str. Florida n. Galveston. Ruys, 9 te Santos. Stad Schiedam, 9 te Imingham. Sarangan, 10 te Dakar. Sirrah, 9 te Aden. Stad Dordrecht, pass. 9 Gibraltar n. Napels. Stad Haarlem, 9 te Birkenhead. Saidja, 9 te Pladju. Stanvac Benekat, 10 Tj. Uban verw. Stanvac Ogan, 9 te Sungeigerong. Radja, 9 te Belawan. Salawati, 9 Freetown verw. Salland, 12 Rio de Janeiro verwacht. Scherpendrecht, 9 Trinidad verwacht. Stad Vlaardingen, 10 a. d. Hoek v. Holl. verw naar Vlaardingen. Tiberius, paés. 8 Ouessant n. Pta del Gata. Titus, 9 te Istanboul. Tjiwangl, 9 te Tj. Priok. Tamo, verm. 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Temate, 9 te Genua. Themisto, 9 in de baai v. Belfast. Trajanus, 9 te Kopenhagen. Willemstad, 9 te Furichal Madeira. Wonorato, 9 te Penang. Waterman, pass. 9 Azoren n. Willemstad. Willem Ruys, pass. 9 Kp. Guardafui n. Colombo verwacht. IJsel, 9 ten anker bij Gocek. Zeeland (KRL), 9 te Rotterdam. KLEINE VAART Arak, 9 v. Swansea te Rotterdam. Atlantis, verm, 9 v. Norrkoping n. Kasko. Auriga, verm. 9 v. Hommelvik n. Boston. Arooudspolder, 9 v. Rotterdam te Lissabon. Beekbergen, 9 v. Sornaes te Zaandam. Realta, 9 v. Parijs te Rotterdam. Bab T, 6 te Sundsvall. Corrie b, 9 v. Kopenhagen te Windau verw. Confiance, 9 v. Hernosand te Rotterdam. Cornelia B I, 9 v Temeuzen te Zeebrugge. Driebergen, 9 v. Bollsta te Liverpool. Da Capo, 9 v. Huil te Antwerpen. Deo Duce, 9 v. Rouaan n. Kopenhagen. Diligentia, 9 v. Gdynia n. Frederikstad. Deni, 9 v. Terneuzen te Alblasserdam. Eibergen, 9 v. Tayport te Grangemouth. Haaksbergen, 9 v. Middlesboro n. Skive. Ilias, 8 te Gothenburg. Import, 10 v. Rotterdam te Lissabon verw. Ida D, 9 v. Creesea t» Antwerpen. Joost, 8 te Domsjo. Kemphaan, 9 v. Huil te Gdynia. Koningin Juliana, pass. 9 Brunsbüttel naar Southampton. Kaap Falga, 8 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 8 v. Zaandam n. Dordrecht. Larix, 7 te Oulu. Leuvehaven, 9 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lacra, 9 v. Liverpool te Antwerpen. Lies, 9 v. Koge, n. Norrkoping. Midsland, 9 v. Rotterdam n. Leith. Mutia Fides, 9 v. Mistley te Rotterdam. Mynelis, verm. 9 v. Gefle n. Zaandam. Mypuck, verm. 9 v. Maassluis n. Boston. Nieuwehaven, 9 v. Rotterdam te Kopenhagen Nassauhaven, 9 v. Aarhus te Rotterdam. Oosterburgh, pass. 9 Brunsbüttel n. Antw. Oleum, pass. 9 Kiel n. Newcastle. Plato, 8 v. Barcelona n.Tarragona. Pavo, 7 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Ponza, 5 te Oskarshamn. Rejo, 9 v Esbjerg te Rotterdam verwacht. Spoorhaven, 10 v. Port de Bouc te Belfast verwacht. Spora, 9 v. Bayonne te Dordrecht. Ton S, 9 v. Swansea te Rotterdam. Tilly, 6 te Gent. Volharding, verm. 9 v. Jacobstad n. Gent. Zeehaan, 10 v. Gdynia te Antw verw. Zevenbergen, 9 v. Tunis n. Tripoli. SLEEPVAART Noordzee, 8 90 m. N. ten W. Lissabon met twee keh wheelers. Tyne, 8 75 m. N. Derna met Louis Perrier Zwarte Zee, 8 700 m. N. ten W. eil Yap.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3