Bescherming van arbeiders tegen radio-actieve straling Communistische interpellatie over Beverwijkse woningellende was „te weinig constructief" Beverwijk wil Openbare Werken in een „kantoorflat" onderbrengen Harmoniekapel en Cultureel Beverwijk kregen hier steun Gemeente steunt Wit-Gele Kruis Castncum Italiaanse marine kwam „Ouwerkerk" te hulp Duitser ging er met een zeiljacht vandoor Aan de Hendrik Mandeweg L. En enige andere diensten ontlasten door nieuw bouw en verplaatsingen Het begin van het atoomtijdperk RAAD IN „SCHEYBEECK" Wijkgebouw aan de Romerkerkweg Jeugd genoot van wandeltocht Nederlands vrachtschip na brand op eigen kracht naar Napels Hij beweert het voor 4000 mark gekocht te hebben Oliemaatschappijen procederen in Singapore Handelsreizigers wenden zich tot de Spoorwegen Examens Omzetten dit jaar meer dan ooit gestegen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 ONDER VOORZITTERSCHAP VAN wethouder W. J. Vessies, die door de ziekte van burgemeester Scholtens als loco-burgemeester fungeerde, werd gisteravond in Beverwijk een gemeenteraadsvergadering gehouden, die nèt niet aan sommige ver wachtingen voldeed. Het was namelijk te verwachten, dat er over het voorstel, om een parallelweg aan te leggen tussen de Wijkermeerweg en de St. Aagtendijk, met de daarbij behorende financiering, het een en ander te zeggen zou zijn, doch dit voorstel werd met hamerslag aanvaard. Wat wèl vele tongen in beroering bracht was de interpellatie van de heer J. M u s k e e (CPN), die betrekking had op het „stelsel van richtlijnen ingevolge de Woonruimtewet 1947". De heer Muskee werd, volgens zijn zeggen, regelmatig geconfronteerd met onhoudbare toestanden bij jonge gezinnen op woninggebied in Beverwijk. De zogenaamde 30-jaar-grens zag hij graag omlaag gehaald tot 25 jaar. Overigens vond hij het bouwvolume van 67 woningen per jaar voor de gemeente Beverwijk veel te klein en meende te constateren, dat het aantal woningzoekenden in de laatste jaren eerder was toe- dan afgenomen. Wethouder G e r r i t s e was teleurge steld, dat de interpellatie zo weinig con structiefs bevatte; hij had gehoopt, dat de heer Muskee met een concreet voorstel zou zijn aangekomen. Hij weerlegde de mening van interpellant door te zeggen, dat, wanneer de leeftijdsgrens omlaag werd gehaald, de „remmen eerst goed zouden zijn losgegooid" en hij hiervoor geen verant woording zou durven dragen. Hij consta teerde, dat vele jonge gezinnen de ge meente soms in een dwangpositie trachten te plaatsen, doch dat hij hierdoor in het minst niet was geïntimideerd. Hij gaf een opsomming van de gedurende VA jaar van zijn ambtsperiode uitgereikte vestigings- en woon-vergunningen, die tezamen 1100 stuks bedroegen en meende, dat de heer Muskee toch zeker waardering voor dit werk diende te hebben, hetgeen de CPN blijkbaar niet had, want in „De Waarheid" zou op 31 Mei j.l. een artikel gestaan heb ben, waarin stond, dat „de indruk werd gewekt dat de verdeling van woonruimte niet rechtvaardig toeging." Op deze uitdaging ging de heer Muskee maar half in, hoewel hij enkele voorbeelden wist, waarbij een jonge man onder de 25 jaar van een andere gemeente komend, maar gehuwd met een meestal nóg jonger Beverwijkse schone, direct een huis was toegewezen, terwijl er nog 187 paren van boven de 30 jaar op de urgentielijst stonden. Altijd ontevreden De heer Coelingh (P. v. d. A.), die zelf jaren lang in de woningcommissie zit ting had gehad, vertelde, dat er bij ver deling altijd een bepaalde groep ontevreden was, maar dat het bouwvolume en de be schikbare woonruimte altijd zo eerlijk mogelijk werd besteed. Ook de heer Kuyper (CPN) pleitte voor vergroting van het bouwvolume en Het Beverwijkse bestuur van „Het Wit- Gele Kruis" heeft het pand Romerkerk weg 39 aangekocht en is voornemens om in dat pand een wijkgebouw te vestigen. Daartoe zal dit gebouw vrij ingrijpend moeten worden verbouwd. De aankoop heeft „Het Wit-Gele Kruis" geheel uit eigen middelen kunnen financieren; voor de kosten van de verbouwing zal zij echter een lening moeten sluiten. De totale kos ten der verbouwing worden geraamd op f40.000. Een plaatselijke bankinstelling is be reid tot dat bedrag een lening te ver strekken aan „Het Wit-Gele Kruis". Die bankinstelling stelt echter als voorwaar de, dat van gemeentewege enige waar borg wordt verleend. Het wijkgebouw zal worden beheerd door een commissie uit „Het-Gele Kruis". De vereniging zelf zal jaarlijks uit eigen middelen een bijdrage in de exploitatie kosten van het wijkgebouw verlenen. Het exploitatie-tekort wordt geraamd op ruim f3.200. De meest geschikte wijze van subsi diëren zal zijn het verlenen van een subsi die ten bedrage van de jaarlijkse kosten wegens rente en aflossing en bovendien 25 pet. subsidie in de overige uitgaven van het wijkgebouw, met dien verstande, dat de totale gemeentelijke subsidie nim mer meer zal bedragen dan het nadelig saldo van het wijkgebouw. Op deze wijze is de betaling van rente en aflossing gegarandeerd en wordt aldus voldaan aan het verlangen van de geld gever, terwijl voorts de subsidie een sti mulans betekent voor de vereniging, om het wijkgebouw op doeltreffende effi ciënte wijze dienstbaar te maken aan het doel waarvoor het gebouw wordt gesticht. Het college van Burg. en Weth. ver zoekt de gemeenteraad om het crediet zo als omschreven, te willen verlenen. Renners in de zomercompetitie De leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben de zomer competitie voortgezet met een sprintwed strijd. De uitslagen waren: A-klasse: 1. Chr. de Nijs; 2. Chr. Jong; 3. L. Koops. B-klas- se: L. Braas: C-klasse: 1. H. v. Duin 2. O. Hendriks; 3. A. Lute; 4. H. Beentjes. Junio ren: 1. C. Lute; 2. G. Lute; 3. M. Post; 4. A. Timmer; 5. C. Burgmeyer; 6. C. Cas- tricum. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Johannes H., z. v. H. S. B. Schoo en D. A. van Oosten. Franciscus I. M., z. v. P. M. Mulder en M. Zwankhuizen. Heintje, d. v. P. K. Minneboo en A. Roos- sien. Anna C. E., d. v. A. E. C. Kuiper en C. C. Bleijendaal. Johanna m., d. v. A Schoone en G. A. C. de Goede. Ronald, z v. J. Janssen en C. P. Ruij>gh. Antonia, d v. C. Basjes en J. Kroon. Anna R., d. v. J F. M. Mulders en W. F. Iielmers. Maria H. d. v. C. J. Smit en F. J. van Hensbergen Agnes M., d. v. H. A. C. Seesink en J. B Linneweever. Cornelis O., z. v. F. A. A Steeman en H. de Boer. ONDERTROUWD: N. Komen en H. M. Eversdijk. J. Edel en M. J. C. van Midden. GETROUWD: N. Roos Hoefgees' en W. E. Weterings. J. T. de Goede en M van der Zon. OVERLEDEN: geen. wilde tegelijk een adres sturen aan de Eerste en Tweede Kamer. „De mensen van onder de dertig betalen ook belasting en moesten dus ook een huis hebben," hetgeen door wethouder Gerritse volmondig werd beaamd, maar er was niet. De heer Schröer (KVP) zag in de inter pellatie eigenlijk niets anders dan een in terpellatie om de interpellatie zelf, die echter, helaas, weinig met woningtoewij zing te maken had. Hij verweet de commu nistische afgevaardigden een gebrek aan interesse voor het eenvoudigste nieuws, dat blijkbaar niet in het lijfblad van de CPN was opgenomen, namelijk, dat er een neiging tot uitbreiding van het bouw volume bestond en dat de regering hier zelf een groot voorstandster van was. Hij was het in zoverre met de interpellant eens, dat de „migratie-gevallen" zeer ern stig onderzocht moesten worden en gaf het gemeentebestuur twee suggesties: ten eer ste om na te gaan of het in andere ge meenten reeds toegepaste systeem van zomerwoning" voor jonge paren in aan merking kon komen en ten tweede, indien de grootste spanning achter de rug was, bij de leeftijd van deze jonge gezinnen ook de veidovingsjaren mee te tellen. De A.R./C.H.U.-fracties voelden daar bij monde van de heer De Ruiter niets voor, „want dan begonnen ze op de MULO al." Toch zou de heer D e R u i t e r in overweging willen geven, om te trachten het bouwvolume te vergroten, omdat het aantal jonge gezinnen verhoudingsgewijs in Beverwijk veel hoger ligt dan in andere gemeenten. Al deze suggesties en overwegingen konden wethouder Gerritse niet ver leiden tot het doen van toezeggingen, hij wist, dat er niets aan te veranderen was en dat het geen zin had vergroting van het bouwvolume aan te vragen, als er ook nog niet eens arbeidskrachten en materialen zijn om dat volume verbruikt te krijgen. Overigens had de gemeente Beverwijk reeds 40 woningen èxtra mogen bouwen, om de reden die-door *de heer D e Ruiter waren genoemd. Al met al stak Beverwijk nog gunstig af met zijn maatregelen, ver geleken bij die van de gemeente Delft, die al zeer kras waren, vertelde de wethouder. De credieten voor de speeltuinen werden na korte discussies goedgekeurd, evenals voor het aanschaffen van een stalen demon tabele tribune. Cultuur Het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Commissie Cultureel Be- verwijc werd van alle zijden met enthou siasme ontvangen, evenals het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Be verwijkse Harmonie Kapel voor aanschaf fing van uniformkleding. De raad was unaniem van oordeel, dat de Harmonie al tijd haar best deed bij welke festiviteit dan ook, en dat het voorbeeld van het gemeen tebestuur maar spoedig moest worden ge volgd door de burgerij. Mevrouw Allan vertolkte veler ge dachten, toen zij zei: „Dan verwacht ik toch zeker een ererondje door de Harmonie." Een ietwat pijnlijke situatie werd gescha pen, toen er voorstellen inzake stichting en toekenning van gelden voor meubilering van R.K. scholen in behandeling werden genomen. De heer Coelingh (P. v. d. A.) nam namelijk de gelegenheid te baat, om op het nut van Openbaar Onderwijs te wijzen en tegelijkertijd de door de KVP in omloop gebrachte pamfletten „O 56" te diskwalifi ceren. Dit was tegen het zere been van de heer Schröer, die voor de vuist weg een tegen-pleidooi hield en er socialistische, Katholieke en onderwijs-beschouwingen bijhaalde. De gevraagde subsidies en credieten kwa- Op initiatief van de Castrioumse VW werd een wandeltocht gehouden voor de kinderen van de badgasten. De belangstel ling voor dit evenement was matig; slechts vijftien kinderen trokken om drie uur het duin in onder leiding van de heer IJ. J. van Elven, van het PWN. Nochtans heeft het groepje naar harte lust genoten van de mooie natuur, niet in het minst omdat de heer Van Elven aan zijn „pupillen" tal van bijzonderheden ver telde over alles wat er leeft in bos en duin, hetgeen uiteraard met voorbeelden gestaafd kon worden. Bromfietser veroorzaakte aanrijding Een bromfietser heeft Donderdagmiddag, doordat hij op de spoorwegovergang Mient-Duinenboschweg de bocht te krap nam, een jeugdige wielrijder aangereden. De fiets van de knaap werd danig geha vend doch de bromfietser trachtte de schuld van zich af te schuiven en wilde met stille trom vertrekken. Enkele wandelaars, die de aanrijding hadden gezien, namen het even wel voor de knaap op en vergezeld van deze ging de bromfietser tenslotte met een nors gezicht naar een rijwielhersteller. De fiets werd gerepareerd en met verheugd gelaat reed de jeugdige Castricummer kor te tijd later naar huis. Bridgers schudden de kaarten De bridgeliefhebbers onder de badgasten in Castricum hebben opnieuw met de le den van de bridgeclub Bricas hun hart aan deze sport in hotel Meijer kunnen op halen. Voor wat de eerste drie geëindigden in de drie afdelingen betreft zijn de uitsla gen als volgt. Afdeling A: 1. Peters-A. Toe poel 56 punten; 2. J. Hart-G. Spruyt 46 pnt.; 3 familie Toepoel 41,5 pnt. Afdeling B: 1. J. Kool-F. Peys 49 pnt.; 2. P. Bier-J. Nij- man 45,5 pnt.; 3. mevrouw Padt-D. Bakker 44 pnt. Afdeling C: 1. dames Bakker-Pe ters 34 pnt.; 2. mevrouw Broksma-P. Lute 32 pnt.; 3. familie Koerts 30 pnt. NAPELS (United Press) Drijvende brandspuiten van de Italiaanse marine hebben Donderdagmorgen meegeholpen een grote brand te blussen aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Ouwerkerk" (7000 ton) dat op weg was naar Java via de Middellandse Zee en het Suezkanaal. De „Ouwerkerk" zond een S.O.S.-sein uit: „brand aan boord." Dit noodsein werd opgevangen door de havendienst van Napels, die in allerijl blusboten naar de opgegeven positie, even buiten de Italiaan se kust, zond. Nadat de brand geblust was., heeft de „Ouwerkerk", die geladen is met aardap pelmeel, op eigen kracht de haven van Napels bereikt. Daar zullen de nodige repa raties worden verricht. De 27-jarige Duitse monteur S. F. von K. uit Viersen (Duitsland), die er, zoals bericht is, in Schiedam Woensdag met het Nederlandse jacht „Aldebaran" van door is gegaan, ontkent het jacht te heb ben gestolen. Hij beweert het van iemand voor vierduizend Duitse Marken te heb ben gekocht. Deze verklaring is onder zocht door de politie, die meent dat zij niet steekhoudend is. Een ander zeiljacht, dat in de'jachtha ven te Willemsdorp lag, is in de nacht van 6 op 7 Augustus verdwenen. Het werd geheel opgetuigd teruggevonden te Klundert, waar het vast zat op een zand plaat. De politie heeft aanwijzingen dat Von K. ook hierin de hand moet hebben gehad. OOK DE GEMEENTEDIENSTEN in Beverwijk hebben met ruimtegebrek te kampen. Teneinde hier verandering in te brengen, komen burgemeester en wethouders met een uitvoerig plan, dat ingrijpende maatregelen behelst. Het College verzocht de Gemeenteraad: een crediet te verlenen, groot f 650.000,voor het stichten en inrichten van een kantoorflat, voornamelijk voor de dienst van Openbare Werken en ter ontlasting van andere gebouwen. Oostenrijk zal een half mülioen zilveren geldstukken laten aanmunten ter herdenking van de heropening van de Weense Staats Opera en het Burg-theater in de komende herfst. De munten, waarvan men op deze foto boven de tekeningen ziet en onder de werkelijke beeltenis, zullen 25 Oostenrijkse Schillings waard zijn (ongeveer vier gulden) en gebruikt worden als wettig betaalmiddel. De vrij grote zilveren stukken, d-ie voor het eerst in omloop komen op 1 October a.s., dragen aan de voorzijde de beeldenaar van een acteur in klassieke stijl met de inscriptie „Heropening van de Staatstheaters 1955", De achterkant draagt de waardeaanduiding, omgeven door negen wapenschilden, een voor elk van de federale provincies van Oostenrijk. Bovendien wordt een crediet van 50.000 aangevraagd voor het inrichten van het huidige bureau van Openbare Werken, voor de tweede afdeling van de secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en het bijkantoor van het gewestelijk arbeids bureau. Het voorstel behelst eveneens de ver koop aan de Vereniging tot bevordering van Katholiek Bijzonder Onderwijs te Haarlem het gebouw Kees Delfsweg no. 1, het erfpachtsrecht op de daarbij behorende grond en de openbare u.l.o.-schooL aan de Baanstraat 72. Het college onderschrijft de noodzaak dezer uitbreidingen in een uitvoerige toe lichting. Concretiserende komt het college tot de overtuiging, dat aan de Hendrik Mandeweg de kantoorflat moet komen. Dergelijke gebouwen, welke reeds elders ook voor openbare diensten in gebruik zijn, blijken daarvoor uitermate geschikt te zijn. De inwendige indeling is zo geconstrueerd, dat zij in de loop der tijden op eenvoudige wijze aan wisselende behoeften kan wor den aangepast. In dit gebouw kan de dienst van Openbare Werken een definitieve huis vesting vinden, aangezien de nodige reser ve, zowel in het aantal vertrekken als in de vertrekken zelf is gevonden. Er is een vergaderzaal van 10 x 15 m. in ontworpen, met afzonderlijke ingang en accommoda ties, welke in de stijgende behoefte aan een passende vergaderruimte zowel ter ont lasting van het stadhuis als ten behoeve van de verschillende gemeentelijke en semi-gemeentelijke bemoeiingen kan voor zien. Voorts bevat het gebouw een woning voor de bode-concierge en kan het ook ruimte bieden voor het huisvestingsbureau en voor het Intercommunaal Lichaam Ver vanging Tuinbouwgronden. De tweede afdeling van de gemeente- - - secretarie, het bijkantoor van het geweste- men er ondanks deze strubbelingen toch 1 lijk arbeidsbureau en de gemeente-ontvan- zonder stemming door, en ieder gaf zon der onder de indruk te geraken zonder meer toestemming tot het aangaan van een lening van twee millioen, waarmee wet houder Alberda op het laatste nipper tje op de proppen kwam. Met een lange lijst mededelingen en in gekomen stukken werd de raadsvergadering besloten. ger worden ondergebracht in het huidige gebouw van Openbare Werken aan de Breestraat no. 37. Zij zullen daar over zo danige ruimte kunnen beschikken, dat ge noegzame speling voor de naaste toekomst lijkt gewaarborgd. Eén lokaal in dit oude raadhuis kan bij het politiebureau worden getrokken, waar ook behoefte is aan meer ruimte. De R.K. Jongensschool voor V.G.L.O. zal worden overgeplaatst naar het gebouw Baanstraat 72, waarin thans de openbare u.l.o.-school is gehuisvest. Het bestuur der Kweekschool heeft zich bereid verklaard dit schoolgebouw te verhuren aan het Be stuur van de R.K. Jongensschool voor V.G. L.O. gedurende de tijd, dat de Kweekschool dit gebouw zelf niet nodig heeft voor eigen doeleinden. Drie Nederlandse oliemaatschappijen - de Bataafsche Petroleum Maatschappij, de Nederlandsch-Indische Aardoliemaatschap pij en de Standard Vacuum Petroleum Maatschappij - verdedigen op het ogenblik voor het hooggerechtshof van Singapore hun eis tot schadevergoeding van zes mil lioen dollars (ruim 7'/2 millioen gulden) voor petroleumvoorraden die de regering van Singapore na de bevrijding in beslag heeft genomen. De raadsman van de eisers, dr. Withers Payne, heeft betoogd dat vóór de Japanse invasie in Nederlands-Indië de drie maat schappijen concessies bezaten voor de ge hele olie-exploitatie in Nederlands-Indië. De installaties der maatschappijen bij Pa- lembang en Soengei Goerong op Sumatra werden in 1942 door de Nederlandse strijd krachten vernield om te voorkomen dat de Japanners er profijt van zouden trekken. Maar vóór het einde van dat jaar hadden de Japanners de installaties hersteld. Het Japanse leger verscheepte de daar gewon nen olie naar Singapore. Een deel van die Sumatraanse olie is, al dus de eisers, na de bevrijding van Singa pore door het Britse leger in beslag geno men. De olie werd gedeeltelijk gebruikt door de geallieerde strijdkrachten, gedeel telijk verkocht aan de burgerbevolking. Dr. Payne heeft gesteld dat thans uitge maakt moet worden of de olie werd gere- quireerd zodat de eisers schadevergoeding kunnen verlangen en of de voorraden wet tig in beslag genomen werden door de strijdkrachten. De raadsman van de regering van Singa pore stelt zich op het standpunt dat de voorraden beschouwd moesten worden als op de Japanners veroverde oorlogsbuit Een nieuw Zwitsers snufje is het muzikale horloge. Het is een klein horloge, ge combineerd met een minuscuul speeldoosje. Als men aan het „speelhorloge" muziek wil ontlokken, hoeft men niet anders te doen dan aan een knopje ie draaien. Er zijn ook horloges met Nederlandse wijsjes. GENEVE. (N.I.D.) De ontwikkeling van het •vreedzaam gebruik van atoom energie, waarover geleerden uit 66 landen thans te Genève hun ervaringen uitwis selen, zal tot gevolg hebben dat een steeds grotere hoeveelheid radio- isotopen ter be schikking zal komen van de industrie en van andere sectoren van het economische leven. En als een van de grote sociale pro blemen komt daarbij de vraag naar voren: „Hoe kunnen de arbeiders afdoende tegen radioactieve straling worden beschermd?" Nu we slaan aan de vooravond van de tweede industriële revolutie is het van het hoogste belang, dat de fouten worden ver meden die gemaakt zijn bij de eerste in dustriële omwenteling, toen arbeidsonge vallen tot de orde van de dag behoorden, omdat men elke elementaire kennis miste omtrent arbeidersbescherming en arbeids- beveiliging. Om herhaling van die tragiek van toen te voorkomen heeft de Interna tionale Arbeidsorganisatie aan de thans te Genève bijeen zijnde atoomconferentie een uitvoerig rapport aangeboden ovefr de be scherming van de arbeiders tegen radio activiteit. Tot nu toe heerste algemeen de opvat ting, dat de kernsplitsingsindustrie veili ger zou zijn dan welke andere vergelijk bare industrietak ook, doch dit is maar schijn. Weliswaar hebben zich tot dusver slechts weinig ongevallen voorgedaan, doch dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat de atoomindustrie zich nog pas in een experimenteel stadium bevindt, dat zij onder regeringsauspiciën slechts voorzich tig voorwaarts gaat en dat zij gecontro leerd wordt door hoog-gespecialiseerde des kundigen met een grote kennis omtrent de achtergronden van het kernsplitsings proces. In de centra voor atoomonderzoek en de daarmee verbonden fabrieken is men zeer nauwkeurig op de hoogte van de risico's van ionenstralingen en van de voor zorgen, welke daartegen moeten worden genomen. Doch dit is niet het geval in de talrijke werkplaatsen en fabrieken, waar reeds thans of anders in de naaste toe komst radioactieve stoffen worden ge bruikt. Het is dan ook van het hoogste belang dat het bedrijfsleven zich tijdig op de hoogte stelt van de mogelijkheden tot bescherming van de arbeiders tegen de verschillende vormen van radioactiviteit zoals: Röntgenstralen, gammastralen, al- pha-deeltjes, bêta-deeltjes en neutronen. Het rapport van de Internationale Ar beidsorganisatie behandelt daarom voor namelijk de aard van verwondingen als ge volg van uitstralingen, de normen van blootstelling aan deze stralingen, het ge bruik van de verschillende stralen en de bescherming daartegen.Vooral dit laatste is bijzonder uitgebreid. Het behandelt eerst de grondslagen van de beschermingsmaat regelen en vervolgens de algemene voor zorgen zoals de fabrieksuitrusting, de voor zorgen tegen inademing en opneming in de maag, de beperking van de arbeidstijd, het v/aarschuwingssysteem, de omgang met radioactieve stoffen, het wegwerken van de afvalsstoffen, het arbeidstoezicht en de opleiding van het personeel, en ten slotte het bedrijfsgeneeskundig toezicht. Verder worden in dit deel van het rapport dan nog de specifieke voorzorgsmaatregelen bespro ken voor kernsplitsingsinstallaties, fabrie ken, ziekenhuizen en landbouwbedrijven. Tenslotte gaat het rapport in het kort in op de problemen met betrekking tot de uranium-mijnen en de veiligheid bij het transport van radioactieve stoffen. Hoewel de bescherming van de arbeiders tegen de uitstralingen tot dusverre heel bevredigend is geweest, wijst de Interna tionale Arbeidsorganisatie nu reeds op de gevaren voor de toekomst.O.a. op het ge vaar, dat de arbeiders zozeer gewend zul len geraken aan het blootstaan aan risico's welke zij met geen enkel zintuig kunnen waarnemen, dat hun waakzaamheid gaat verslappen en dat zij het met de veilig heidsvoorschriften niet meer zo nauw zul len nemen. Een ander gevaar kan gelegen zijn in de concurrentie, namelijk wanneer de werkgevers, om de kostprijs van hun product te drukken, op de veiligheid zou den gaan bezuinigen. En ten slotte wijst de Internationale Arbeidsorganisatie nog op het gevaar dat het gebruik van radio actieve stoffen kan opleveren in landen, die tot dusver nog slechts weinig industri ële ervaring hebben of waar de arbeids inspectie nog onvoldoende tot ontwikkeling is gekomen. Tijdens haar 38ste zitting in Juni van dit jaar nam de Internationale Arbeidscon- ferentie een resolutie aan, waarin o.m. aan het Internationaal Arbeidsbureau werd op gedragen om in het licht van de thans aan de gang zijnde atoombesprekingen te Ge nève te onderzoeken, op welke wijze de I.A.O. zou kunnen bijdragen tot de be scherming van de arbeiders bij de ont wikkeling van het industriële gebruik van atoomenergie. Reeds zes jaar geleden, in 1949, heeft het Internationaal Arbeids bureau zich trouwens al met deze zaken bezig gehouden door een conferentie van stralingsdeskundigen bijeen te roepen en een afzonderlijk hoofdstuk van de „Model code van veiligheidsvoorschriften voor in dustriële bedrijven" aan deze materie te wijden. Dit hoofdstuk, dat meer dan 200 voorzieningen bevatte, was in feite het eerste stel internationale veiligheids- en gezondheidsnormen voor het industriële gebruik van Röntgenstralen en radioac tieve stoffen. Deze modelcode heeft reeds in verschillende landen als voorbeeld ge diend voor de vaststelling van de nationale veiligheidsvoorschriften, o.a. in Groot- Brittannië. En eveneens onder auspiciën van de Internationale Arbeidsorganisatie heeft een conferentie van deskundigen op het gebied van de bedrijfsgeneeskunde in December 1954 de aanbeveling gedaan, dat alle soorten van ziekten tengevolge van radioactieve uitstralingen zouden worden opgenomen in de internationale lijst van beroepsziekten. Prins Bernhard in Spanje. Prins Bern- hard is gisteren per vliegtuig in Bilbao in Spanje aangekomen. Hij zal er een coucours hippique voor jongeren bijwonen. De samenwerkende drie confessionele organisaties van handelsreizigers hebben zich met een gezamenlijk schrijven tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen gewend, om van hun ernstige teleurstel ling kennis te geven over de verhoging per 1 September van de algemene spoorweg abonnementen. •De handelsreizigers erkennen de nood zaak van een sluitende expolitatierekening van de spoorwegen en erkennen eveneens dat de geboden service uitstekend is en dat nauwkeurig wordt zorggedragen voor snelle en gemakkelijke verbindingen. Maar zij vragen zich af of de hogere kosten van exploitaitie in zulke mate moeten worden afgewenteld op degenen die voor de uit oefening van hun beroep op de spoor wegen zijn aangewezen, als dat per 1 Sep tember het geval wordt. De snellere verbindingen hebben onder andere met zich gebracht de sluiting van een aantal kleinere stations, hetwelk voor de handelsreiziger uit hoofde van zijn be roep tijd- en geldverlies betekent. Minder dan vroeger is het mogelijk op een alge meen abonnement gebruik te maken van autobusverbindingen. De vermindering van de reëele waarde van het abonnement be tekent voor de handelsreizigers tijd- en geldverlies. Bovendien menen de organi saties dat in vergelijking met voor de oor log de prijzen van de abonnementskaarten meer zijn gestegen dan die van de enkele- of retourreizen. Tegenover de tariefsverhoging wordt voor de algemene abonnementskaarten compensatie verzocht. Gedacht wordt aan een beperkte geldigheid op bepaalde bus lijnen van de dochterondernemingen van de N.S., in het bijzonder naar die plaatsen waar voorheen de treinen stopten. Voorts wordt in overweging gegeven de mogelijkheid te onderzoeken om na een vooraf bepaald aantal gereden kilometers reductie te gaan verlenen. Dit zou ten goede komen aan hen, voor wie een alge meen abonnement niet efficiënt is, maar die toch in zulk een belangrijke mate van de diensten van het bedrijf gebruik maken, dat een zekere tegemoetkoming in de ho gere tarieven gerechtvaardigd zou zijn. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.-A: de dames C. M. van de Griend, Rot terdam; E. J. Hajer, Leiden; F. A. de Gelder, Leiden, R. G. de Groot, Haarlem en de heer L. Soeters, Leiden. Haarlem. Frans M.O.-A: Mej. K. G. de Groot uit Haarlem slaagde voor het in Utrecht gehouden examen M.O. Frans-A. RIJKSKWEEKSCHOOL HAARLEM Uitslag examen voor hoofdakte, afdeling B: de heren K. Duijf te O verveen; A. C. Meijssen te Katwoude; KI. van Nienes te Noord Scharwoude en H. C. Th. Zoeden te Hillegom. Voor de afdeling A de heren H. F. de Ziel te Amsterdam en C. Ouwerling te Den Helder. Geslaagd voor examen akte: de heren H. A. J. Frank te Leiden en IJ. G. Scheerder te Den Helder. T ouringcar ondernemers: Naar aanleiding van een artikel, dat ruim een week geleden onder meer in ons dag blad is verschenen en waarin gesteld werd, dat de vacantiegangers meer dan vorig jaar per trein reizen en dat de touringcar- reisbureaux daarover steen en been kla gen, belegden enkele bestuursleden van de Nederlandse Vereniging van Autoreisbu- reaux in café-restaurant Brinkmann een persconferentie. Daarbij werd onder meer medegedeeld, dat de omzetten van vele autobusondernemingen dit jaar meer dan ooit gestegen zijn, hetgeen vooral te danken is aan het mislukken van de vacantiesprei- ding. In talrijke gevallen kan men op het ogenblik zelfs niet aan de vele aanvragen voldoen en de bonafide touringcaronder nemers stellen dan ook alles in het werk om de toeristen te bewegen de vacanties in het voor- en na seizoen op te nemen. Zij staan daarbij echter voor een bijzonder moeilijke taak, aangezien het comité voor vacantiespreiding zijn pogingen reeds heeft opgegeven. Uit alle delen van het land komen, aldus de bestuursleden van de vereniging, berich ten binnen, dat de Nederlandse autobus ondernemers vrijwel allen meer dan te vreden. zijn hoewel men op dit moment, midden in het seizoen, nog geen definitieve cijfers kon verstrekken. Voorts wilde men er beslist de nadruk op leggen, dat er tussen de trein en de touringcar geen vergelijking mogelijk is omdat men daarbij te maken heeft met twee volkomen verschillende grootheden. Immers, de vacantiegangers, die direct op de plaats van hun bestemming willen zijn zullen er niet over denken om de reis per touringcar te gaan maken, terwijl zij die een comfortabele busrit boven de lange tocht met de trein verkiezen zeer zeker niet zullen aarzelen om een tocht bij een van de autoreisbureaux te bespreken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10