BHonet PANDA EN DE MODE-MEESTER HORLOGES VAN NIEL Wereldnieuws Deel van nieuw bouwcentrum te Rotterdam geopend Drie tentoonstellingen Drie kinderen in zee verdronken Ceylon accoordmetKLM De radio geeft Zaterdag Zilveren tijdschrijver bij Beijnes in Beverwijk Passiespelseizoen loopt ten einde VVD-landdag op 17 September in Scheveningen Alleen Zaterdag ^ocA ió Wet zo Spreek woorden J VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 De heer J. Dernison in het bedrijf gehuldigd Examens Vier gemeenten van de derde naar de tweede klasse Kerkelijk Nieuws De Klompencentrale Nederlandse bromfietser doorkruist 8 Europese landen BATAVUS De bromfiets, die 't 'm levert! André Vlaanderen te Brugge overleden Dr. J. A. J. van Gils hoogleraar Bern tegen halvering der defensie-uitgaven Z Het Bouwcentrum te Rotterdam boekte vandaag1 opnieuw een bijzondere dag met de ingebruikneming van een gedeelte van de tentoonstellingshal in het nieuwe ge bouw, dat aan het Weena naar het ont werp van de architect ir. J. W. C. Boks door de N.V. Aannemings Mij. J. P. van Eesteren wordt opgetrokken. Dit nieuwe gebouw, dat aan het Bouwcentrum een uitbreiding geeft van meer dan twee en een half maal de tegenwoordige vloerop pervlakte, zal voor het einde van het jaar voltooid zijn en dan met een feestpro gramma oficieel worden geopend. De ingebruikneming van het parterre gelegen gedeelte van het nog niet voltooi de gebouw is voor het Bouwcentrum tevens de afsluiting van de eerste periode. De verplaatsing van de hoofdingang naar het Weena, tegenover het Groothandelsgebouw, kan symbolisch gezien worden als het be gin van een nieuwe periode in het bestaan van het Bouwcentrum. De directeur ir. J. van Ettinger had blijk baar geen geduld te wachten op de alge hele voltooiing van de uitbreiding en richtte in het gereedgekomen gedeelte niet minder dan drie tentoonstellingen in: een internationale meubeltentoonstelling, een internationale volkshuisvestingtentoonstel ling en een tentoonstelling over de weder opbouw van de gemeente Arnhem. Op de internationale meubeltentoonstel ling een nieuwe activiteit van het Bouw centrum in samenwerking met vele andere instanties zijn een zestigtal ontwerpen Ongeveer ter hoogte van de plaats waar de afgelopen winter in Bergen aan Zee de „Katingo" is gestrand, zijn Donderdag twee meisjes verdronken. Het zijn de 8- jarige Albertine Gianotten en de 6-jarige Anna van der Schot, beiden afkomstig uit de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam, die met hun ouders in Bergen logeerden. Door de straffe Noord-Oosten wind stond er een zeer sterke trek naar zee. Toen om half vier de 8-jarige A. G., die door haar ouders werd vermist aanspoel de, miste men eveneens het tweede kind. Men dacht dat zij zich tussen de omstan ders bevond. Om 5 uur is ook dit meisje aangespoeld. Twee artsen trachtten nog de levensgeesten op te wekken, evenwel zon der resultaat. De 13-jarige J. Broere uit Poeldijk is Donderdagmiddag nabij Terheyde (ge meente Monster) tijdens het zwemmen in zee verdronkken. 's Avonds is het lijkje aangespoeld. De Ceylonese regering heeft de KLM- voorstellen geaccepteerd inzake oprichting van een maatschappij die een luchtlijn zal onderhouden. Zij heeft een subcommissie benoemd die de details zal uitwerken. In de subcommissie hebben de ministeries van Financiën, Verkeer, Industrie, Handel en Justitie zitting. De voorstellen houden in dat Ceylon de maatschappij toestaat haar route-privile ges te benutten en in de winst te delen. Ceylon zou 51 percent van de aandelen der maatschappij hebben. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 11.25 Radio Philhar- monisch sextet. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Madrigaalkoor. 14.35 Streekuitzending. 15.00 Europees toerisme, causerie. 15.15 Platen. 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 IJsland moei lijkheden en mogelijkheden, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Sport. 22.20 Platen. 22.40 Lessen in echtelijk geluk, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen of programma voor de jeugd. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land en tuinbouw mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 iNeuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Metropole orkest. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 Samenzang. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Italiaanse liederen. 18.40 Lichte Griekse muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Gevarieerde liedjes. 22.00 Toen zag ik Afrika, causerie. 22.15 Kamerorkest. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 19.45 Op Tele-bezoek in Blijdorp. 20.15 Ac tualiteiten. 20.30 Filmfragmenten. 20.55 Pauze, 21.00 Lichte muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 De Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmu- ziek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 18.45 Omroep- Ommeganck. 21.15 Platen. 21.30 Lichte mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sport. (Op 224 en 76 m.). te zien van bekende industriële vormgevers op dat gebied. De internationale volkshuis vestingtentoonstelling vormt een deel van de tentoonstelling, die architect W. van Gelderen heeft ontworpen ten behoeve van het U.I.A.-congres en die tot voor kort te zien was in het Haagse gemeentemuseum. De tentoonstelling over de gemeente Arn hem tenslotte toont in foto's, maquettes en plattegronden hoe één van de zwaarst ge troffen steden van Europa haar wederop bouw in grote stijl practisch heeft volein digd. Deze stedebouwkundige tentoonstel ling over Arnhem is de eerste van een reeks tentoonstellingen die het Bouwcen trum dienstbaar wil maken aan de ver hoging van het inzicht in vele stedebouw kundige vraagstukken. Het hoopt deze af deling te ontwikkelen in nauwe samen werking met het Nederlands Instituut van Volkshuisvesting en Stedebouw: ook een internationale ontwikkeling van deze af deling behoort tot de mogelijkheden. De nieuwe afdeling in het Bouwcentrum en de drie tentoonstellingen zijn vanmor gen officieel geopend. Hierbij wel'd het woord gevoerd door ir. J. van Ettinger, de burgemeester van Arnhem, de heer Oh. G. Matser, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- Gelderland ir. H. Vis en de directeur van Gemeentewerken van Arnhem ir. F. F. Venstra. Ter ere van het 25-jarig jubileum van de heer J. Dernison wapperde gisteren de vlag bij de firma Beijnes. Bij de ingang van de fabriek werden de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen opgewacht door een commissie van ontvangst en wer den mevrouw Dernison bloemen overhan digd. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de versierde cantine van het kantoor gebouw, waar de directeur, de heer drs. W. L. Beijnes, de jubilaris toesprak. Ik zou graag een vergelijking willen maken met voorkomende huldigingen wegens bijzon dere sportprestaties zoals bijvoorbeeld in de Tour de France, zei de heer Beijnes: de winnaar ontvangt bloemen, wordt toege sproken, men steekt de vlag uit en een mooi meisje kust de overwinnaar. In een bedrijf komen huldigingen niet alle dagen voor. Daarom wordt dan ook vandaag de vlag uitgestoken en word jij toegesproken en gehuldigd. De kus van de overwinnaar zal je vanmorgen wel van je vrouw heb ben ontvangen". De heer Beijnes betrok ook mevrouw Dernison in de huldiging alsmede de kin deren van de jubilaris. De Maatschappij tot bevordering van Handel en Nijverheid wilde deze dag ook niet ongemerkt voorbij laten gaan en uit handen van de heer Beijnes ontving de jubilaris de oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst. De heer Beijnes spelde de jubilaris de draagmédail- le, behorende bij de oorkonde, op de borst. Namens zijn mede-directeur ir. G. O. J. van Ditshuizen complimenteerde hij de ju bilaris met het bereiken van déze mijlpaal" en hij liet deze woorden vergezeld gaan van een tastbaar bewijs onder enveloppe. Vervolgens sprak de heer F. Schneider, die de werkzaamheden, door de jubilaris als tijdschrijver verricht, aan een nauw keurige beschouwing onderwierp. Namens een grote groep van werknemers en uit naam van de loonadministratie dankte hij de jubilaris voor de nauwgezetheid, waar mee hij zijn taak gedurende de afgelopen 25 jaren heeft verricht. Als intermezzo werd hierna door mejuf frouw J. Wijn, begeleid door de heer Bert Huiting aan de piano, een aria uit de opera Figaro" van Mozart gezongen, hetgeen door de jubilaris en zijn echtgenote, als mede door de aanwezigen, met een warm applaus werd beloond. De heer J. Uytendaal vertolkte ver volgens de gevoelens van de collega-tijd- schrijvers en van de mensen van de Loon administratie en overhandigde hem een grote doos sigaren. Als laatste spreker voerde de heer C. Meyer het woord namens de personeels vereniging. Hij releveeerde hoe de jubila ris door'zijn medewerking 25 jaar geleden bij de firma Beijnes was gekomen. „Nog steeds heb ik daarvan geen spijt", aldus besloot spreker zijn speech. Namens de personeelsvereniging bood hij de jubilaris een fraaie huiskamerlamp aan. Tot slot zong mejuffrouw Wijn, begeleid door de heer Huiting de „Ideale" van Tosti en bleef men nog geruime tijd gezellig bij elkaar. Haarlem. Voor het examen handenarbeid akte R, afgenomen op 10 en 11 Augustus te Haarlem, zijn geslaagd de dames: H. M. van der Laak, D. C. W. Landman, A. I. M. te Marsche, L. M. Th. Hoogenbosch, S. van Maanen, J. N. de Roos, A. Goeverden, M. Tuender, J. J. M. Geyzendorffer, H. Bouman, M. F. Koudenburg, A. K. Goede, H. P. v. Wijngaarden en Tj. S. Rijnja. Geen van de candidaten is afgewezen. Voor het hoofdakte examen, akte B slaag den de volgende leerlingen van de Rijks kweekschool: N. A. M. Baas te Westwoud; Sj. de Boer te Abbenes en G. F. de Blok te Alkmaar. Het Passiespelseizoen 1955 te Tegelen nadert snel zijn einde. Nog slechts zeven opvoeringen staan er op het programma. Op Zondag 28 Augustus is definitief de laatste der vierendertig voorstellingen, waarvan het aantal bezoekers de geschatte honderdvijftigduizend waarschijnlijk nog wel iets te boven zal gaan. In September zullen geen opvoeringen meer worden ge geven. Het is dan trouwens voor de vijfhonderd- vijftig medewerkenden welletjes geweest. Nog diezelfde avond zullen de baarden en het lange hoofdhaar het slachtoffer worden van schaar en mes van de toneelkapper, want reeds een dag later vertrekken de honderdzestig meerderjarige spelers en speelsters voor een zesdaagse reis naar Oos tenrijk, die de enige vergoeding is voor de vele opofferingen, welke zij zich gedurende twee jaar hebben moeten getroosten. Voor de andere groepen zijn kortere reizen vast gesteld. Het seizoen nadert dus zijn einde. Nage noeg alle uitvoeringen waren tot dusver uitverkocht. Nu de vacanties begonnen zijn, blijken de Zaterdag-uitvoeringen iets minder goed bezocht te worden, hetgeen bleek uit de overigens slechts enkele open gaten in het amphitheater. De mening heeft hier en daar post gevat, dat alle uit voeringen volledig uitverkocht zijn. Dit geldt alleen voor de Zondagen. De gemeenten Blaricum, Diemen, Hui zen en Oegstgeest hebben reeds enige ja ren actie gevoerd voor herclassificatie de zer gemeenten van de derde naar de twee de klasse voor de bezoldigingsregeling. De actie, die reeds in 1947 door de gemeente Huizen was ingeluid, is thans met succes bekroond, want de vier gemeenten zijn nu voor de bezoldigingsregeling, die geldt voor rijks- en gemeentepersoneel, met ingang van 1 Januari 1956 in de tweede klasse geplaatst. (Van onze parlementaire redacteur) „Het is voor een politieke partij van be lang als zij kan vaststellen, dat zij zich in de opgaande lijn beweegt. Dit is met de VVD het geval. Nu willen wij op de op 17 September te houden VVD-landdag naar buiten ook laten blijken dat wij vertrouwen stellen in de liberale politiek, zoals wij die thans met kracht voorstaan." Aldus prof. Oud, voorzitter van het hoofdbestuur van de WD in een persconferentie te Scheve ningen, waarin hij het doel uiteenzette van de partijdag, welke op 17 September in Scheveningen wordt gehouden. Prof. Oud zei dat het prettig is te werken in een partij, die nog een toekomst heeft. Ook al maakt de WD geen deel uit van de rege ringscoalitie en bevindt zij zich zodoende in wat men de oppositie noemt, toch be staat er gegronde reden om het gevoel te hebben, dat er meer met haar wordt reke ning gehouden dan men mischien wel zou denken. Aldus gaf mr. Oud te verstaan. Hij liet* te, getuigen van de grote betekenis, die hij aan een vrije pers hecht. Daarom kon hij critiek op de WD ook waarderen. „Als politieke partij kan men er juist voor deel van hebben door tegenstanders flink te worden aangepakt. Beter, dat ze over je spreken dan over je zwijgen." Noch prof. Oud, noch de heer D. W. Dettmeyer, die zich in het bijzonder met de voorbereiden de organisatorische werkzaamheden voor de landdag van de WD bezig houdt, lieten er twijfel over bestaan, de vaste overtui ging te koesteren, dat het nuttig kan zijn tot een grootscheepse hoogtijdag van de WD over te gaan. Of dan prof. Oud ook radiozendtijd zal krijgen, staat nog niet vast. Hij en mr. H. van Riel zullen zowel in het Kurhaus als in het Circus te Scheve ningen redevoeringen houden. Mevrouw FortanierDe Wit en mevrouw mr. E. A. J. Scheltema zullen het woord voeren bij het aanbieden van partij vlaggen. Bovendien zal op 17 September een liberaal manifest worden uitgegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alblasserdam H. J. de Bie te Ommeren. Bedankt voor Emmeloord A. A. Koolhaas te Amersfoort; voor Besoyen D. J. v. Dijk te St. Annaland, Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hilversum P. F. v. Noort, em. pred. te Oud- Loosdrecht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WRINGERS vanafƒ29.95 Bij aankoop van een wringer EEN BOK voor ƒ10.-! KOP EN SCHOTELS v.a55 ct. Dr. Leüdsstr. 10, Haarlem, Tel. 11784 Bilonet in Meer dan 1 0.000 km. door vlakten en over bergpassen - op goede en slechte wegen - in hitte en koude - z'n Batavus Bilonet bleef zonder mankement. Op 26 April begon de grote reis. De eerste dag naar het Eifelgebergte. Toen vla Frankrijk dwars door Zwitserland de St. Gotthardpas over. Langs het prachtige Lago Maglore naar Milaan. In één dag vla Genua naar de scheve toren van Pisa. Dat ls liefst 375 km. De Bilonet snorde alsof 't 'm niets deed. Langs de kust van Italië naar het Zuiden. Rome, Napels en toen langs de Adrlatlsche Zee naar Venetië. Om ln Oostenrijk te komen moesten de Dolomie- "ten worden bedwon gen. Denkt U eens in. de Grosz Glockner, 2368 m. hoogJoego slavië wachtte met onzegbaar slechte we gen en benzine die uit een emmer werd verkocht. Eerlijk gezegd heb Ik wel eens in angst ge zeten, dat deze beproevingen te erg zouden zijn voor m'n Bilonet. Maar ik kwam zonder pech weer In de ..be woonde wereld". Innsbrtlck, Genève, Parijs. Boulogne. Het Kanaal over Londen bezocht. Terug naar Ostende en vandaar naar huis. Ruim 10.000km zonder de minste moeilijkheden. Ik kan niet anders zeggen: De Batavus Bilonet ls een pracht bromfiets. Dit is in het kort het enthousiaste verhaal van de Heer H. de Wijs. uit Bunnik bi] Utrecht. Hij maakte zijn lange reis op een Bilonet G-50. Een willekeurig exemplaar uit de serie-productie van meer dan 10.000 bromfietsen, welke wij jaarlijks afleveren. In het begin van deze maand is in België overleden de beeldende kunstenaar André Vlaanderen, die 73 jaar oud is geworden. Het stoffelijk overschot is op zijn verzoek in stilte ter aarde besteld op 8 Augustus in" Brugge, waar hij de laatste tientallen jaren heeft gewoond. In dat stadje heeft André Vlaanderen, die altijd Nederlander is gebleven, verleden jaar zijn eerste ex positie gehouden, een ere-tentoonstelling, die tevens de laatste zou blijken te zijn. André Vlaanderen genoot vooral bekend heid door zijn ex-librissen en boekomsla gen. Twee jaar geleden publiceerde hij zelf een omvangrijk en belangwekkend boek: „De kunst van het zien en het zien van kunst". Vopr de Wereldbibliotheek vertaal de hij „Candide" van Voltaire. Mede door zijn grote activiteit heeft An dré Vlaanderen steeds van de opbrengsten van zijn kunst kunnen leven. Deze gegevens werden ons meegedeeld door de Haarlemse kerkschilder W. Horsman, die de thans overledene van jongsaf gekend heeft (hij woonde als kind tegenover het Walen- Weeshuis in Amsterdam waar deze werd opgevoed) en door vriendschap met hem verbonden is gebleven. Tot hoogleraar in de faculteit der vee artsenijkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd dr. J. A. J. van Gils, directeur van het gemeentelijk slachthuis te Hilversum. Dr. Van Gils vestigde zich na zijn stu die te Utrecht. In 1939 werd hij benoemd tot hoofd van de vleeskeuringsdienst te Eist. In 1947 werd hij adjunct-directeur van het slachthuis te Hilversum. In 1951 promoveerde hij op een proef schrift getiteld: „Acuut longemphyseem bij het rund". In 1953 werd hij directeur van het slachthuis te Hilversum. Varende boerderij. Het m.s. „Madoera" dat naar Indonesië is vertrokken, vervoert 47 Deense koeien en 3 stieren. De koeien zijn bestemd voor een bedrijf tussen Djakarta en Bandung. Het vee is in Denemarken aan gekocht. Het wordt tijdens de overtocht verzorgd door twee Deense vee-artsenij- kundige studenten. Bovendien verhogen "5 kippen de landelijke sfeer aan dek van de „Madoera". 20. Terwijl een agent eerbiedig salueerde, ging Zijne Excellentie Joris Goedbloed het pas opgerichte ministerie van Modezaken binnen. „Dit is precies, wat het land nodig had", zei hij, toen hij de grote studio be trad, die in het Ministerie was ingericht. „Hier zal mijn scheppend brein de costu mes ontwerpen, die ons tot het best ge klede land ter wereld zullen maken. De X-lijn zal zich in onze kledij aftekenen en ik 2*1 er gestreng op toezien, dat de letter van de wet wordt opgevolgd. Mode-anal- phabeten worden niet meer geduld. Wet en orde moeten er zijn!" Bij deze laatste woorden zette hij zijn Minister-steek op ten teken, dat hij nu alle macht had om zijn voornemens uit te voeren. „Wat is hij opeens een ijver aar voor de Wet gewor den dacht Panda. „En vroeger pro beerde hij juist de Wet te ontduiken!" BERN (Reuter) De Zwitserse regering heeft een petitie verworpen waarin werd gevraagd om halvering van de Zwitserse defensie-uitgaven in het volgende jaar. De petitie was ondertekend door 80.000 kiezers. De regering zal er bij het parlement, als dat in de herfst bijeenkomt, op aandringen het verzoek v|m de ondertekenaars van dé petitie om een volksstemming over deze kwestie te houden, te verwerpen. In de petitie werd voorgesteld de helft van de bezuiniging op de defensie-uitgaven voor het volgende jaar te besteden voor kinder- zorg en goedkope woningen en de andere helft voor hulp aan de wederopbouw in de door de oorlog verwoeste gebieden in lan den rondom Zwitserland. De Zwitserse Bondsraad (regering) ver klaarde dat de opstellers van de petitie de journalisten Samuel Chevallier en Jack Rollan, die in Lausanne het satirische blad „Le bon jour" uitgeven niet genoeg tijd toestaat om de voorstellen in 1956 uit te voeren, „zelfs als zij uitvoerbaar zouden zijn". ADVERTENTIE bekende topmerken TISSOT - BUREN Naast onze OMEGA brengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf f 40. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 Afgelast. De Italiaanse spoorwegarbeiders hebben de algemene 24-uurstaking, die voor de volgende week was afgekon digd, afgelast. De regering en de vak verenigingen hebben overeenstemming bereikt over het bespreken van de looneisen. Toegelaten. Japan is officieel toegelaten tot de algemene overeenkomst voor ta rieven en handel (GATT). Op 10 Sep tember zal het lidmaatschap van Ja pan volledig in werking treden. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, Austra lië en Zuid-Afrika hebben tegen gestemd. In de meeste West-Europese landen wordt ongerustheid gekoesterd over de toelating van Japan. Men is al gemeen van oordeel, dat voorzichtig heid geboden is met. het oog op de mo gelijkheid van prijsonderbreking en dumping. Kwartier. In een Brits ziekenhuis heeft 'n vrouw, die wegens kinderverlamming in een ijzeren long werd verpleegd, voortijdig het leven geschonken aan een baby, waartoe zij een kwartier lang buiten de long moest verblijven. Het kind is gezond en de toestand van de moeder bevredigend, aldus meldt de „Times". Brontosaurus. Door een expeditie onder leiding van dr. J. Arnold Shotwell van het universiteitsmuseum voor natuur lijke huistorie te Portland in de Ame rikaanse staat (Oregon) is in de woestijn van Midden-Oregon het ske let van een brontosaurus gevonden. Het is het eerste skelet van deze sauriërsoort, dat ten Westen van de Rocky Mountains in Noord-Amerika is aangetroffen. Ontkleed. Zes duizend klerken van het secretariaat der Indiasee regering in Nieuw Delhi zullen Dinsdag een ont kleed-staking beginnen ter ondersteu ning van looneisen. Zij zullen dan on geschoren en zonder overhemd op hun werk verschijnen. Zijn hun eisen een week later nog niet ingewilligd, dan zullen zij in plaats van gewone panta lons pyjamabroeken naar kantoor gaan dragen, die een week later vervangen zullen worden door onderbroeken. Ook zullen zij dan geen schoenen dragen. Na 5 September zullen de stakers in lendedoek, met beddelakens om de schouders, op kantoor komen. Negentien Uit de geblakerde puinhopen van een i-estaurant te Andover in de Amerikaanse staat Ohio, waar zich een mysterieuze ontploffing heeft voorge daan, zijn negentien lijken geborgen. Men dacht eerst dat 25 personen om het leven waren gekomen. Oude liefde. Een Duitse anthropologische expeditie zal eind van deze maand naar Oost- en Midden-India vertrek ken om een studie te maken van da oorsprong van de Arische volkeren. Excuus. Bulgarije heeft de Verenigde Sta ten zijn verontschuldigingen aangebo den voor de dood van de twaalf Ame rikaanse inzittenden van het Israëli sche vliegtuig, dat verleden maand bo ven Bulgaars grondgebied werd neer geschoten. In een nota, die via Zwit serland aan de Amerikaanse regering werd overgebracht, wordt tevens aan geboden schadevergoeding te betalen. Zuinigheid. De Amerikaanse regering heeft het verlenen van hulp tot een waarde van meer dan zes milliard dol lar ten behoeven van voorgenomen uit breidingen van industriële onderne mingen opgeschort, daar zij eerst wil nagaan of deze uitbreidingen nog wel nodig zijn voor het defensieprogramma. Men voorspelt, dat vele expansie programma's zullen worden beperkt en dat sommige geheel zullen worden be ëindigd. Vernoemd. De namen van de geleerden Albert Einstein en Enrico Fermi zijn vereeuwigd. Naar elk van hen is een chemisch element genoemd. Element 99 heet voortaan Einsteinum (E) en element 100 Fermium (Fm). Beie ele menten zijn ontdekt in October 1952 bij een waterstofbom-ontploffing en later kunstmatig gemaakt in een cy clotron. Alle elementen van het stel sel van Mendelejew hebben nu 'n naam, Naar verluidt zal men in de Sovjet- Unie element 99 Athenium en element 100 Centurium noemen. Aanslag. Gemaskerde terroristen hebben vanmorgen vroeg in de hoofdstraat van Famagusta een aanslag gepleegd op twee politiemannen. Beide politieman nen werden door kogels gewond. Zij werden naar een ziekenhuis overge bracht. Hun toestand is niet levenge vaarlijk. LATEN WE eerlijk zijn: de fantasie waarover we in onze jeugd beschikten, zijn we door scholing en opvoeding voor een groot deel kwijt geraakt. De rebus-fabri kanten die een prijsvraag in elkaar moeten knutselen, doen dan ook de meest vertwij felde pogingen om het geval zo eenvoudig mogelijk le houden, want anders groeit de rebus iedeereen boven de pet. En de vin dingrijkheid die daarbij naar voren komt is vaak werkelijk verbluffend. Om bijvoorbeeld het woord „azijn" in een rebus aan te geven, kunnen verschil lende methoden gevolgd wor den. I-Iet gemakkelijkst is om een fles te tekenen en daarop rondborstig het woord azijn te zetten, zodat niemand zich zal vergissen. Maar er kan ook een ingewikkelder manier worden bedacht, n.l. door een kast te teke nen, waarbij de k ivordt doorgeschrapt. We zijn dan in het bezit van het xvoord „ast", wa.arvan de laatste twee letters wor den doorgehaald, met de toevoeging z. De az van azijn heeft daarmee het levens licht aanschouwd. Het tweede gedeelte van de puzzle kan dan bestaan uit een kaartje van Nederland, waarop de Wijn als enige rivier is getekend en in letters bovendien is aangegeven, eveneens met een doorge streepte R, waardoor we duidelijk weten dat we van deze rivier alleen „ijn" mogen gebruiken. Samen met „az" is dan het ge wenste woord ontstaan. Met werkelijke rebussen hebben dergelijke misbaksels natuurlijk niets te maken. (Ons voorbeeld is geheel fictief en elke overeenkomst met bestaande rebrissen is dan ook geheel toe vallig!). Dan gedragen de leden, behorende tot de stam der Ewe-negers in West-Afrika, zich in dit opzicht heel wat fantasierijker. Zij tekenen een gestyleerde draad door het oog van een eveneens gestyleerde naald en hebben daarmee een heel spreekwoord uit gedrukt, t.w. de draad volgt de naald, waarmee uitgedrukt wil zijn dat zoons in de voetstappen van hun vader treden. Wij drukken dit uit door spreekwoorden als „de appel valt niet ver van de stam" e.d. Eenzelfde figuurtje met een ge- styleerd lapje betekent bij de Ewe-negers „kleine dingen produceren grote resultaten" of in onze termen: „kleine oor zaken, grote gevolgen". Wanneer deze negers in hun ideografisch schrift twee pop petjes met bogen tekenen, geven ze hiermee te kennen dat twee vijan den niet op hetzelfde slagveld kunnen ver blijven, maar dat één van de twee het veld voor de ander zal moeten ruimen. Hoewel niet erg vertrouwd met deze wijze van noteren, zal het niemand van ons veel moeite kosten de aan dergelijke figuurtjes ten grondslag liggende gedachtengang te volgen. Daarom zullen we als laatstte voor beeld van dit Ewe-schrift ook nog iets diepzinnigers laten paraderen. Dat is de tekening van een mannetje, geflankeerd door een boom en een grote cocosnoot. Deze vrucht symboliseert de wereld, en de man, geplaatst tussen de wereld en de boom, duidt er op dat de mens de wereld niet kan veranderen. Immers, de boom zal altijd dezelfde vrucht voortbrengen en de mens kan daaraan niets veranderen. En dan zullen we u ook nog een merk waardig request laten zien dat door India nen aan het Amerikaanse Congres werd gericht. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2