Voor grote hotels en touristische onderkomens lijkt de nieuwe IJmond niet de beste plaats IJmond-Noord zou 250 hectare „long" behoeven binnen de bebouwing Visserij -varia Agenda voor Velsen Straks acht vierkante meter strand voor elke streekbewoner Havenberichten „ARTISTIEK" Recreatie onder de rook der industrie Aardbeienstadje Beverwijk droomt over grootse expansie Nieuwe wegen naar zee nodig Oude buitenplaatsen verdienen een functie in de mogelijkheden Assumburg kern van groot park Bromfietser reed na aanrijding met fietser zonder meer door Medische verzorging tijdens het weekeinde Statistiek van de visserij 1954 Stormvogels II Zondag tegen EDO Agenda voor Beverwijk K IJ D AG 12 AUGUSTUS 1955 TN DE NIEUWE IJMOND zal de ontspanning een uitermate belangrijk aandeel moeten hebben in de ontwikkeling van massaal wooncomplex tot harmonisch „leef"-gebied. Vandaar dan ook, dat het streekplan voor de IJmond Noord, de functie van de recreatie onderkennende, haar op de juiste waarde schat en de ontspanningsmogelijkheden en -plaatsen gedétailleerd in de beschouwingen over de toekomst heeft opgenomen. Al erkent men, dat de streek ten opzichte van duinen en zee gunstig is gelegen als het op ontspanning aankomt, terwijl de nabije meren in het Noorden eveneens vele mogelijkheden bieden, de toekom stige bevolking zou wel eens te kort kunnen komen aan de huidige omvang der recreatiemogelijkheden, temeer omdat Amsterdam en de Zaanstreek zich even eens op de dichtstbij-gelegen stranden en duinen oriënteren. Ook de „dagelijkse" ontspanning krijgt de aandacht, die zij verdient, ten volle: sportterreinen en volkstuincomplexen en ook de buitenplaatsen werden in deze uitwerking opgenomen. Het hele probleem is eigenlijk als volgt samen te vatten: binnen een gebied, waar de stedelingen vooral uit de Zaanstreek en Amsterdam gelegenheid tot recreatie plegen te vinden, wordt een nieuw zwaartepunt van verstedelijking (en dus van recreatiebehoeften) gevestigd, terwijl daardoor tevens de mogelijkheden voor bepaalde vormen van ontspanning worden verminderd. Dit betekent, dat de betekenis van de IJmond-Noord voor de niet-dagelijkse recreatie wordt verkleind. Daar staat tegenover, dat de functie voor de dagelijkse ontspanning ten behoeve van de nieuwe stad tot ontwikkeling komt. Door de zeer nabije ligging van de natuur gebieden en van de nog aanwezige ele menten van het vroegere „lustlandschap" der buitens verkeert het stedelyk gebied van IJmond-Noord in een meer gunstige positie ten opzichte van de recreatiemoge- liikheden dan vele andere steden in het Westen des lands. Ook uit een oogpunt van recreatie zal dit nieuwe stadsgebied der halve een eigen karakter kunnen hebben. Voorts wordt het overblijvende platte lands- en natuurgebied veel directer en sterker dan vroeger betrokken in de open luchtrecreatie, terwijl de nieuwe stad zelf ontspanningsterreinen en enkele andere groenvoorzieningen zal moeten omvatten, al of niet op basis van bestaande land schapselementen. Voorlopig kan men uitgaan van een on derscheiding tussen de z.g. passieve en ac tieve openluchtrecreatie, waarbij men ac tief en passief niet letterlijk dient op te vatten en de vele mengvormen niet over het hoofd dient te zien. Direct rond de stad en daarbuiten In de streek zouden twee soorten recrea tiegebied te onderscheiden zijn: het gebied, direct „omgevormd" door industrie en ste delijk wonen, en een overblijvend natuur- en landelijk gebied, dat echter niet vrij blijft van stedelijke invloeden. Dit onderscheid loopt in hoofdzaak pa rallel met de onderscheiding in actieve en passieve recreatie. Voor de dagelijkse ac tieve recreatie zoekt men immers uit hoofde van haar aard, van de intensiteit van terreingebruik en terwille van een korte afstand tot het wonen in of zeer nabij het stedelijke gebied naar ruimten, waarvan de inrichting geheel door de ont spanningsfunctie bepaald kan worden. Het niet-stedelijke gebied daarentegen heeft zijn eigen aard en functies, maar spreekt de stedeling aan door zijn natuur, lande lijkheid of andere belangwekkendheid; daardoor verkrijgt het een functie voor de overwegend passieve recreatie. Deze bij komende ontspanningsfunctie kan plaatse lijk een tijdelijk overwicht verkrijgen, bijv. op het strand. Uit een oogpunt van ontspanningsmoge lijkheden in de natuur is de streek natuur lijkerwijs gunstig bedeeld met zee, strand, duin en enige bebossing. In de omgeving van de streek is, naast meer strand en duin, gelegenheid voor watersportbeoefe- ning op het Uitgeester- en Alkmaarder- meer. De afstand tot dat meer is beperkt, de verbinding daarmede langs de weg is thans reeds vrij gunstig en zal nog beter worden. Straks minder gunstig Zijn deze mogelijkheden thans voldoen de te achten, zoals overigens nog nader zal blijken, zulks is niet het geval voor de toekomstige streekbevolking. Dit geldt in nog veel sterkere mate voor de bevolking van het nabije achterland, nl. van de Zaan streek, van Amsterdam in het bijzonder Amsterdam-Noord en van andere stre ken, vnl. die ten Zuiden van het Noordzee kanaal, welke ook van die mogelijkheden gebruik zal maken. De voor deze doeleinden beschikbare ruimte i£ het Zuidelijke deel der provin cie is voor de toekomst te beperkt. De weekeind- en eendaagse ontspanning van deze andere stadsgebieden zal zich dus ook richten op de mogelijkheden, die de IJ mond-Noord biedt. Dit is onafwendbaar en voor die streken nodig. Verder Noord waarts kan deze behoefte niet voldoende bevredigd worden, omdat de daar gelegen terreinen voor velen te ver weg liggen. De beschikbaar blijvende gelegenheid tot weekeind- en eendagsontspanning in de streek dienen zo groot mogelijk te blijven en zo goed mogelijk te worden be nut; de streekbevolking zal hier steeds be volking van elders ontmoeten, en wellicht zelf Noordwaarts ruimere gelegenheden zoeken. Geen vacantie-importen Bovendien moet er op gerekend worden dat de streek weinig gelegenheid zal bie den voor de vacantie-ontspanning van be volking van elders. De belangen van de eigen bevolking en die der nabijgelegen gebieden gaan vóór, omdat weekeind- en eendagsontspanning nu eenmaal voor grote groepen der bevolking niet op grote af stand gevonden kan worden. Dit laatste wil zeggen, dat de ontwik keling van hotelwezen in de ontspannings- ruimten, van pensionhouder^, zomerhuis jes, vacantieverblijf, kampeergelegenheid, e.d. in de streek beperkt moet blijven. De in de toekomst dicht bevolkte, sterk geïndustrialiseerde streek zal op vacantie- gangers ook geen grote aantrekkingskracht uitoefenen. Alleen voor kort verblijf van toeristen en voor forensenkampeerders die nu eenmaal niet op grote afstand hun ontspanningsgelegenheid kunnen vinden zal zo mogelijk in de streek gelegenheid moeten worden gevonden. Korte recreaties Aan strandlengte binnen de streek is ruim 7 km voorhanden. Deze lengte zal aan de Zuidzijde wellicht door water staatswerken met ca 1.5 km worden ver kort, maar zij zet zich Noordwaarts buiten de streek, ononderbroken voort. Binnen de streek zal dus 5.5 km strand beschikbaar blijven. Neemt men aan, dat op mooie zomer - Zondagen een vierde deel van de streek bevolking van het strand als ontspannings ruimte gebruik zal maken hetgeen blij kens ervaringscijfers elders voor een be volking zo dicht bij zee geen te hoge ver onderstelling is dan zouden bij een ge lijkmatige verdeling per meter strandleng te ruim 6 personen aanwezig zijn en zou bij een gemiddelde strandbreedte van 50 m voor elke strandbezoeker ruim 8 m2 strand beschikbaar zijn. Dit ongeacht bezoekers van buiten de streek en met verwaarlozing van het be zoek van streekbewoners aan het strand buiten de streek. Zeer druk De verdeling over het gehele strand zal uiteraard niet gelijkmatig zijn. Een derge lijke bezetting zal dan ook vergelijkbaar zijn met die, welke men thans alleen in de zeer druk bezochte badplaatsen van ons land aantreft. Het strand is langs openbare wegen be reikbaar te Wijk aan Zee en ter hoog te van Bakkum buiten de streek. De on derlinge afstand van deze twee punten be draagt meer dan 7 km. Dit is te veel om intensief gebruik van dit' gehele' strand- gedeelte mogelijk te maken. Weliswaar is dit strand op de nodige punten bereikbaar te maken van de bestaande, voor voetgan gers en fietsers beperkt toegankelijke weg evenwijdig aan het strand, tussen Wijk aan Zee en Bakkum, maar dit is niet voldoen de, omdat dan toch een groot deel der ont spanningzoekenden op die plaatsen zal blijven „hangen". Ten behoeve van een voldoende spreiding der bezoekers zal zich in Oost-Westelijke richting, over het reeds bestaande, beperkt toegankelijke „slag" van Noorddorp naar Zee een druk verkeer, voornamelijk per fiets, ontwikke len. Hierdoor wordt ook voor het Noorde lijke deel van de stedelijke bebouwing een eigen en korte toegang tot zee geboden. Dit kan, voor de ontwikkeling dier bebou wing, welke thans is te voorzien, een be perkt toegankelijk rijwielpad blijven. Be bouwing aan het einde van dit pad ware zoveel mogelijk te beperken, zoals ook in Bakkum aan Zee het geval is: slechts de meest noodzakelijke outillage voor dagge- bruik: badbedrijf, café en toezicht, is toe te laten. Bij voorkeur niets op de zeereep, doch óf daarvóór, óf daarachter. Het strand zou verder zoveel mogelijk ongerept moeten gelaten worden en alleen voor dag- en weekeindbezoek. Ook tijde lijke (seizoen)-bebouwing ware zoveel mo gelijk te beperken. Voor kampeerdoelein- den voor langer verblijf ware op het strand geen gelegenheid te geven. Voor het beter toegankelijk maken van het brede strand ten Zuiden van Wijk aan Zee, dat een lengte van niet meer dan 1V2 km zal behouden, bestaat geen aanleiding. Forensenkamp benoorden IJmuid-n Het duingebied, dat in de streek behou den zal blijven, valt te onderscheiden in dat ten Zuiden van Wijk aan Zee en dat ten Noorden van die plaats. Het eerste zal zeer beperkt van afmetin gen zijn en leent zich nauwelijks voor om vangrijke ontspanning zulks in het bij zonder wat de hoge, deels beplante duinen direct ten Zuiden van het dorp betreft. De duinstrook verder Zuidelijk zal ter breedte van 400 meter tussen zee en in dustriegebied overblijven. Dit terrein zal te smal z(jn om als af zonderlijke natuurruimte te worden ge waardeerd. maar zou bij uitstek voor een bepaald doel in aanmerking kunnen ko men, en wel voor het stichten van een forensenkamp. De behoefte aan ruimte voor dit doel, die in Zuidelijk Noordholland voelbaar is, kan hier bevredigd worden, zonder dat dit de bezwaren ontmoet, die daaraan vaak elders verbonden blijken te zijn. Die be hoefte doet zich overigens welke be zwaren men in beginsel tegen deze vorm van ontspanningsverblijf kan opperen zo sterk voelen, dat men er moeilijk aan kan ontkomen daaraan waar mogelijk te voldoen. De gelegenheid daartoe is hier gunstig de afstand tot de werkgebieden gering, de toegankelijkheid gunstig, de vermenging met andere ontspanningzoekenden kan zeer beperkt blijven. Fraai strand, met als at tractie een kijk op de drukke zeevaart, is voorhanden. Het duin verkeert als zeewe ring in gunstige omstandigheden, het groeit hier, in de luwte van de Noorderpier, aan. Het heeft als natuurruimte geringe waar de. Wel zou dan een zo groot mogelijke af stand tussen een forensenkamp en de bad- 1 plaats Wijk aan Zee in acht dienen te wor- j den genomen, ten einde conflict tussen dag- recreatie en vacantie-ontspanning te ver- 1 mijden. Twee duinvalleien lenen zich voor de stichting van een dergelijk kamp, dat een eigen toegang naar zee dient te heb ben. Door beplanting en bevestiging van het duin zal vernieling daarvan moeten worden voorkomen. Ten Noorden van Wijk aan Zee ligt bin nen de streek een duingebied van ca. 1000 ha grotendeels hoge buitenduinen met valleien, voor een kleiner deel lage bin- nenduinen met toppen en regels dat reeds nu voor de ontspanning beschikbaar is en beschikbaar kan blijven. Beverwijk uit de lucht gezien lijkt nog niet erg op de „Staalstad", waarvan het blijkens de prognoses in 't streekplan voor de IJmond-Noord Beverwijk het centrum zal vormen. Niettemin gaan de eerste vertakkingen zich naar het Noord-Oosten aftekenen (de weg naar Castricum loopt op deze foto naar onderen, de Wijkertoren temidden der oude stadskernen is op de foto met een witte cirkel aangegeven) en daar liggen dan ook, onzichtbaar op deze plaat, de problemen van het moment: Beverwijk wil immers gedeeltelijk op Heemskerksterritorium twee nieuwe wijken optrekken en heeft daartoe bepaalde Heemskerkse percelen nodig. Hetgeen voorlopig afketste. Hoeveel agrarische grond er door de groeiende IJmond populatie zal worden opgeslokt, is aan deze opname eveneens duidelijk te zien. De omstreden IJmond zal zeer binnenkort het onderwerp zijn van een wetsontwerp waarbij bindende regelingen kunnen worden verwacht aangaande de samenwerking der gemeen ten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, welke samenwerking tot nog toe alles te wensen overlaat. NAAST DE ALGEMENE ontspanningsruimten in de vrije natuur zyn, nabij of in de woongebieden, ruimten voor de dagelijkse ontspanning nodig. De toekomstige behoeften daaraan vallen niet af te leiden uit de huidige voorzieningen en het huidige gebruik daarvan: ook in dit opzicht zal veel verandering optreden. Deze behoeften kunnen dus slechts geschat worden op grond van de ervaringen in be staande steden van gelijke aard en omvang als de nederzetting, welke aan de IJmond-Noord zal ontstaan, en aan de hand van theoretische becijferingen en aan vaarde plannen voor vergelijkbare objecten. Naast de benodigde voorzieningen aan ontspanningsruimte en water in en nabij de wijken, tot een oppervlakte van 16.5 m2 per inwoner, is gerekend op 7 m2 per in woner aan grote sportterreinen (com plexen) en 6 m2 per inwoner aan volks tuinen (complexen). De totale „groenvoor ziening" zou daarmede voor dagelijks ge bruik 29.5 m2 per inwoner bedragen. Dit is voldoende, wanneer men bedenkt, dat in deze streek vrij veel algemene recreatie ruimte aan zee, op strand en in duin voor handen is. Een algemeen stadspark, zoals het Am sterdamse Bos, is overbodig, omdat men mag aannemen, dat door ontspanning in de natuur de behoefte daaraan wordt be vredigd. De oppervlakte voor passieve da gelijkse ontspanning is daarom bescheiden, n.l. aangehouden op in totaal 13.5 m2 per inwoner, waarin voor wijkpark op 5 m2 per inwoner is gerekend en voor overig groen en water nabij de wijken op 2 m2 per inwoner. Voor de actieve dagelijkse ontspanning is op 16 m2 per inwoner ge rekend. Byna 250 hectare Voor het in de afzienbare toekomst te verwachten aantal van 118.500 inwoners betekent het voorgaande een behoefte aan bijna 24 ha klein groen naby de wijken, 60 ha wijkpark, ruim 70 ha volkstuin en bijna 83 ha sportterrein. De verdeling van deze ruimten zal in grote trekken moeten worden bepaald in verband met de ligging der woongebieden, in het bijzonder wat „klein groen" en wijkpark betreft. Voor de plaatsen van wijkparken zijn mede bepalend de reeds voorhanden beplantingen: de oude buiten plaatsen en enige lunetten. De heerlijkheden De bestaande buitenplaatsen zijn reeds voor een deel in de bestaande bebouwing opgenomen, hoewel daarom nog niet vol ledig in gebruik als stedelijke ontspan ningsruimte. Als zodanig kunnen worden genoemd: Scheybeeck en Ackerendam, bei de met huis en park, waarin het verleden nog sterk spreekt. Zij zijn, behalve aan de zuidzijde, door bebouwing omgeven. Tus- senwijk en Rooswijk, reeds sterk aangetast door de nabije industrie, zullen geheel ver dwijnen. Van Westerhout, aan de rand van de bebouwing gelegen, is eveneens veronder steld, dat de beplanting als wijkpark in het stedelijke groensysteem zal worden op- Twee en een half jaar heeft de heer C. J. Ruder uit Bennebroek gewerkt aan het model van een rondvaartboot, die, radiografisch bestuurd, echt kan varen. Woensdag morgen gebeurde dat op de Amsterdamse Bosbaan. De jeugd vond het prachtig! Assumburg en Marquette, de twee meest markante buitenplaatsen van de streek, zijn nu nog in het landelijke gebied ge legen, maar zullen eveneens in het stede lijke gebied resp. in de groene zoom ervan, worden opgenomen. Assumburg is reeds als jeugdherberg voor ontspanningsdoeleinden in gebruik, en zal in de toekomst de kern vormen van een centraal park in het nieuwe noord oostelijke stadsdeel, hoewel van de oor spronkelijke tuinaanleg op het ogenblik weinig meer dan de singel behouden is. Dit centrale park is nodig om het grote aaneengesloten bebouwingsgebied in deze omgeving te onderbreken en aldus aan de behoefte aan wijkpark op beperkte af stand tot de woonwijken te voorzien. Het zal door de reeds genoemde groene stro ken tussen de wijken, en door middel van een fraaie avenue met de oude kern van Beverwijk kunnen worden verbonden. Marquette, nu een van de fraaiste ele menten in het Kennemer landschap, mede door zijn ligging aan de rand van het open weidegebied, wordt de noordelijke hoek steen van de stedelijke groenzoom. Het huis, het park, de Neksloot en de Noord- dorperbeek, de oprijlaan, het hakhout complex tussen Oostweg en Rijksweg, vor men even zovele elementen, die van grote waarde zijn voor de ontspanning. Mar quette is het enige terrein in de streek, waarvoor ter bescherming van natuur- en landschapsschoon een meldingsplicht geldt. Andere bestaande elementen, die van waarde kunnen zijn voor het stedelijke groensysteem, zijn het Huidtoneel en de lunetten, in een boog noordelijk om Bever wijk gelegen. Slechts enkele zijn gaaf be houden en verdienen wellicht bescheiden restauratie, andere kunnen worden opge nomen in recreatieterrein (park, plantsoen, eventueel zelfs speelplaats in een woon wijk). Zoals dus het natuurbehoud in de duinen met de ontspanning hand in hand kan gaan, kan behoud van cultuurelementen: buitens, lunetten e.d., met de ontspanning in het stedelijke gebied samengaan. Woensdagmorgen 7 uur is op de Wencke- bachstraat te Velsen-Noord een ergerlijk geval van verkeersvandalisme voorgeko men dat de 57-jarige wielrijder C. R. uit Velsen-Noord een lelijke tuimeling bezorg de. De politie kreeg pas om 11 uur kennis van het gebeurde en kon dus weinig meer doen. R., die op het fietspad twee andere wielrijders inhaalde, werd op zijn beurt gepasseerd door een snelle brommer, die R. zo hevig coupeerde, dat hij viel. Met een hoofdwond bij het linkeroog en een diepe wonde in de linkerknie is de man naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht, waar hij verbonden werd. De man kon daarop naar huis gaan. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nedeilandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. G. Wermenbol, v. Gijzenveldplantsoen 51, tel. 6388 en A. v. Leusen, v. Tuylweg 34, tel. 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de aids: W. v. Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, SneUius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: J. H. M. Rolink, Duinvliet- straat, Velsen-N., tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen, door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27,'tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, te' 8320 te raadolegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341. Overveen, tel. K 2500 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Driehuis en Santpoort: zr. De Jong. Bre- deroodseweg 43, tel. K 2560 8756, IJmui- den-Oost en West: zr. Koerse, Leeuwerik laan 21, Velsen Dorp, Velserbeek, Velsen- Noord: zr. Aardema, v. Rijswijkstraat 22. CASTRICUM Dokters A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Ju- lianastraat 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zuster C. Boot- Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. J. F. Brugman, Middelweg 9. Uitgeest, tel. 02513 212. Verschenen is de statistiek van de visserij 1954, waarin behalve gegevens btreffende de aanvoer en de opbrengst van visserijproduc ten, eveneens statistisch materiaal is opge nomen met betrekking tot de visverwerking, de vishandel en het visverbruik. Aan visserijproducten werd in Nederlandse haven aangevoerd ruim 300 (in 1953: 310) millioen kg. ter waarde van bijna 95 (96) millioen gulden. De belangrijkste vissoort is de haring; hiervan werd aangebracht 150 (159) millioen kg., welke 43 (46) millioen gulden opbracht. De uitvoer van visserijproducten bereikte een omvang van ongeveer 180 (152) millioen kg. met een waarde van 110 (99) millioen gulden. Ten aanizen van de visverwerking wordt de aandacht gevestigd op de grote beteke nis. welke de visconserven- en de vismeel- industne voor de afzet hebben verworven. Tot visconserven werden verwerkt ongeveer 24 (26) millioen kg., tot vismeel 48 (50) millioen kg. visserijproducten. Verder wordt in "de publicatie nog aan dacht geschonken aan het verloop van afslag en kleinhandelprijzen en het verbruik van vis, terwijl ook de uitkomsten van de wal visvaart worden vermeld. Zondag speelt Stormvogels 2 een vriend schappelijke wedstrijd tegen EDO 2 in Haarlem In dit elftal zijn bij wijze van oefening vier nieuwe spelers opgesteld. Het team ziet er als volgt uit: N. A. de Graaf, C. Zwemmer, J. de Bie, J. Visser, P. Heilig, J. Veltman, J. M. Janssen, H. Janssen, A de Boer, L. Nicolai, C. Stelling. Pryzen van Donderdag. Heilbot 3,00 2,25; gr. tong 4,903,90; grm. tong 4,30—3,30; kim. tong 4,103,40; kl. tong I 4,203,30; kl. tong II 3,9303,05; tarbot I 2,902,40; zalm 10,609,00, per kg.; kl. schol I 5441; kl. schol II 4712,50; schar 17; bat 12; verse haring 1713; makreel 2314; gr. schelvis 1715; grm. schelvis 1715; kim. schelvis 16.509,40; kl. schelvis I 159,60; kl. schel vis II 159,60; wijting 1511,50; gr. gul 6558; midd. gul 4335; kl. gul 2318; ham 96; kl. koolvis zw. 2212; kl. koolvis wit 31, per 50 kg. Gr. kabeljauw 256—125; gr. koolvis zw. 7065; gr. koolvis wit 100, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 162 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 350 kisten schol, 10 kisten schar, 5 kisten bot, 2945 kisten haring, 520 kisten makreel, 509 kisten schel vis, 110 kisten wijting. 50 kisten kabeljauw en gul, 1 kist ham, 330 kisten koolvis, 56 kisten diversen. Totaal 5050 kisten. Besommingen van Donderdag. KW 24 f 1230; WR 7 f2018; WR 67 f2120; IJM 4 f2160; RO D f430; KW 189 f570. IJselmeervisserij. Woensdag werd door 1005 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8408 pond kuilpaling, prijs f 1,07f 1,27; 685 pond lijnaal, prijs f 1,05f 1,23; 63 pond IJselmeer- bot, f0,32f 0,35; 1059 pond snoekbaars, prijs f0,81f 0,82; 1128 pond rode baars, prijs f 1,15—f 1,20; 552 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 975 bak nest, prijs f2,25 per bak van 3714 kg. Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Dardanus van Le Havre. Niobe van Kotka. Pento van Antwerpen. Heluan van Yossing- fjord Willem van Ahus. Irma van Rotter dam. Messina van Antwerpen. Hr. Ms. Fries land van Rotterdam. Frey van Antwerpen. Westerdok en Rijnstroom van Londen. Hin- rich Peters van Leningrad. Bullfinch en Prosyon van Londen. Rilda van Helsingborg. Zaanstroom van Hull. Fountains Abbey van Goole. Insp. Mellema van Cascö. Stella Stromer van Rotterdam. Heron van New port News. Vertrokken: Patria naar Gothenburg. Theano naar Rotterdam. Ako naar Sche- veningen. Amstelstroom naar Portsmouth. Hector naar Rotterdam. Lekkerkerk naar Hamburg. Jan naar Domika. Djemela naar Lissa. Orsova naar Soupthampton. Kieldrecht naar Bremen. Herman naar Kalmar. Admi raalsgracht naar Lübeck. Atlanta naar Ham burg. Wota naar Middelharnis. Baltec naar Swansea. Marwit naar Aberdeen. Borculo naar Hamina. Clangula naar Rotterdam. Ameintas naar Rotterdam. Mutati naar APo. Beyla naar Bremen. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - IJmuiden VRIJDAG 12 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, ,,'n Mooi portret". Rex, 20 uur, „De wraak van het monster". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. ZATERDAG 13 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.30 uur, ,,'n Mooi portret". Rex, 20 uur, „De wraak van het monster". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Vrijdag 12 Augustus Biscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Fernandel als Ali Baba. Kennemer-thea- ter, 19 en 21.15 uur: Bestemming Mars. W.B.-theater, 20 uur: Karavaan. Speeltuin Munnikenweide, 20 uur: Fancy- fair.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9