Invasie van Indiase geweldlozen door Portugese politie beschoten Eerste ballonvaart in 1785 nagebootst in het Stadion Weerbericht N.S. verkochten tram-emplacement voor één gulden aan Bergen Haarlems Dagblad Istiqlal verwerpt Frans plan voor oplossing in Marokko P BLOEDVERGIETEN IN GO A Nehroe pleit voor vredige oplossing Staking in haven van Rotterdam Onder voorwaarde: „Over Bello's grond mag nooit meer een tram rijden Even voor de start Ierse overval op Brits wapendepot Linkse overwinning in San Marino Philips gaat geen kernreactoren maken Het woord is aan. Syngman Rhee zingt een toontje lager Resident-generaal Grandval tevreden «I P 70e JAARGANG No 31 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Aardbeving op midden-Java Enkele duizenden arbeiders ontslagen fr<7ir>ri tin /lf> Inil fS1 tl Q" passerende inwoners van Castrieum waren „Nederland is te klein voor massaproductie kernenergie" Neutrale commissie krijgt tijd om vrijwillig te vertrekken Vonnis van 4*4 jaar voor Nederlander in Soerabaja Weerrapport Kenne»«*erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAHT 299e JAARGANG No 182 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Volgens te Bombay gepubliceerde krantenberichten zyn vanmorgen vroeg 13 per sonen doodgeschoten en 13 anderen gewond toen de Portugese politie het vuur opende op ongeveer 300 betogers die uit India Goa binnentrokken om aansluiting van Goa bij India te eisen. Andere berichten spreken echter van drie doden. Het staat wel vast, dat de Portugese grenspolitie het vuur heeft geopend op de onge wapende betogers die de grens overtrokken. Nehroe, die Indiase premier, heeft vandaag in een redevoering ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijk heid van India herhaald dat zijn regering streeft naar een vreedzame oplossing van het geschil met Portugal over Goa. „Er zal geen sprake zijn van enige mili taire actie", zei Nehroe. Hij zei dat men tijdens de vrijheidsstrijd in India nimmer had gedroomd dat na verkrijging van de onafhankelijkheid van het volk van India Goa en Pondicherrv „in slavernij" zouden blijven. In de afgelopen twee eeuwen, zei hij, kon Goa zich handhaven omdat dat gebied de bescherming genoot van het Britse we reldrijk, evenals de 400 prinsdommen die thans niet meer bestaan. Nehroe gewaagde van misverstand met betrekking tot de gedragslijn van de rege ring ten aanzien van Goa. Dat misverstand is zowel in het binnenland als in het bui tenland hardnekkig, zei hij. Hij wees op berichten in buitenlandse kranten als zouden Indiase troepen, tanks en kanonnen zijn opgesteld tegenover de grens van Goa en als zou er in India een toestand van gespannenheid gekweekt worden die moest uitlopen op een gewa pende invasie. Die opvatting, zei hij, is geheel onjuist. „Wij zullen geen troepen gebruiken".zei hij. Nehroe vroeg de aanhangers van de ge weldloosheidsbeweging (Satyagrahi) hun beginselen onverminderd te handhaven en zich te onthouden van het gebruik van wapengeweld. Naar aanleiding van berichten dat er al doden zouden zijn gevallen in Goa, zei hij: „De gehele mensheid moet uitmaken in hoeverre de Portugese overheid het recht heeft te schieten op ongewapende vrijwil ligers. Elke overheid heeft het recht wets overtreders te arresteren en in de gevange nis te werpen. Maar het strookt niet met de fatsoensnormen en met beschaafde ge dragsregels op hen te schieten. Goa is een integrerend deel van India. Hoe lang het ook moge duren, wij zullen de kwestie Goa DJAKARTA (PIA/UP) Bij aardbe vingen zijn in Sumedang op Midden-Java 200 woningen en gebouwen vernield. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Acht en dertig gebouwen stort ten in elkaar. Een tiental aardschokken deed zich voor in een gebied ten Oosten van Bandung en ten Zuiden van de 1684 meter hoge vulkaan Tampomas. Uit Ban dung zijn militaire en burgerlijke hulpgroe pen in Sumedang aangekomen. De eerste schok wekte de inwoners die zich daarop in de open lucht begaven. De aardschokken werden veroorzaakt door de Tampomas, die ten Oosten van de Tangkubanpahu ligt.. Volgens vulcanologen zullen nog meer aardschokken volgen. Tussen de eerste schok van Zondagmorgen en de tiende van hedenmorgen verstreken bijna twaalf uren. op vreemdzame wijze oplossen. Wij zijn nog steeds bereid vreedzame onderhande lingen te beginnen". Volgens de reeds lang voorbereide plannen moest van uit 12 geheime punten een ge weldloze invasie van Goa worden uitge voerd. Ongeveer 3000 Satryagrahi's - het geen betekent „geweldloze strijders" - zijn bij het aanbreken van de dag hun opmars begonnen, met het bovenvermelde tragi sche gevolg. De Indiase betogers zijn ook begonnen het Portugese gebied van Daman binnen te trekken. De Indiase politie meldt, dat ook op de betogers in Daman geschoten is, waardoor een dode en twee gewonden vielen. Eengroep betogers werd in Goa door plaatselijke dorpsbewoners die zich hadden bewapend met stokken, aangehouden en naar de rivier die ter plaatsè de grens vormt, teruggeleid. De betogers moesten over de rivier naar Indiaas gebied terug- zwemmen. Naar de politie later mededeelde is op verscheidene plaatsen geschoten op de betogers. Om 12 uur Zaterdagmiddag is in de Rot terdamse haven een aantal havenarbeiders het aantal wordt geschat op enkele dui zenden in staking gegaan tot hedenmor gen 8 uur. Een manifest, dat tot deze staking op wekte, is Zaterdagmorgen om 7 uur in de haven uitgegeven door het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties, de des tijds van de E.V.C. afgescheiden groep. Zo als bekend is, kan deze organisatie zich niet verenigen met de nieuwe C.A.O., die de erkende vakbonden hebben afgesloten met de Scheepvaart Vereniging Zuid. Tij dens de vorige staking, een aantal weken geleden, is door het O.V.B. reeds aange kondigd door te zullen gaan met bepaalde acties. De havenarbeiders te Rotterdam, men spreekt van enkele duizenden, die Zater dagmiddag om 12 uur het werk hebben neergelegd tot vanochtend, hebben een aangetekend schrijven ontvangen, waarin is meegedeeld, dat zij ontslagen zijn. Dit had tot gevolg, dat het overgrote deel van de overige havenarbeiders vanochtend het werk hebben neergelegd. Volgens de Scheepvaart Vereniging Zuid wordt in enkele bedrijven nog gewerkt, hetgeen eveneens werd verteld in een vanochtend in gebouw „Odeon" gehouden vergadering. In een communiqué, waarin het pu bliek weinig hoop wordt gelaten op een mogelijk voortbestaan van „Bello" heeft het tramcomité uit Bergen, bestaande uit de heren Anthony van Kampen, mr. A. F. Kamp en mr. F. Zeiler, vanochtend bekend gemaakt, dat na alle hoopgeven de besprekingen met de directie der Spoorwegen thans tot haar grote teleur stelling B. en W. van Bergen zelf de voor het voortbestaan van de railverbin ding noodzakelijke medewerking niet kunnen verlenen. „Wij hebben in Utrecht twee besprekin gen gevoerd met de president der N.S., ir. F. Q. den Hollander", zo deelt het comité mede. „Daarbij bleek ons, dat de N.S. niet bereid waren het opheffingsbesluit onge daan te maken. Wèl kregen wij de stellige indruk, dat, indien het gemeentebestuur van Bergen bereid gevonden zou worden in te stemmen met ons streven, er met de N.S. te praten zou zijn. Ir. Den Hollander beval zelfs tijdens de laatste bespreking een bekwaam technisch adviseur aan voor uitwerking der plannen." Het comité wendde zich dus tot het ge meentebestuur met het verzoek in een ge zamenlijke bespreking onder ogen te zien, op welke wijze de N.V. Berger Tramweg Maatschappij in oprichting, die het comité gevormd had, zou kunnen worden ingepast in het ontwikkelingsplan der gemeente. B. en W. hebben echter dit verzoek van de hand gewezen en daarmede lijkt het dood vonnis over „Bello" geveld. B. en W. hebben vorig jaar gebruik ge maakt van het recht tot koop van het sta- De imitatie-Montgolfière werd bemand door de in historische costuums gestoken heer A. van Geluk, wethouder van Bloe- mendaal, mevrouw Boesman, de heer Boesman en de arts-auteur dr. A. Melchior uit Haarlem. In het Olympisch Stadion is Zaterdag middag een ballon opgestegen, die vrijwel identiek was aan de Montgolfière, waarmee de ballonvaarder Blanchard in 1785 de eer ste tocht boven ons land maakte. De vier passagiers van de ballon, het echtpaar Boesman, de Bloemendaalse wethouder A. van Geluk en de Haarlemse auteur-teke- naar-arts dr. A. Melchior, hadden zich voor deze gelegenheid in historische costuums gestoken. Zij arriveerden in het stadion in een diligence, bespannen met vier paarden. Onder enthousiast gejuich van de dui zenden kinderen die het stadion bevolkten, ging de ballon snel omhoog. Hij verdween in Noord-Westelijke richting. Deze ballonopstijging was het hoogte punt van een vacantie-kinderfeest, georga niseerd door het hoofdstedelijke Vacantie- comitéé. Het programma bestond verder uit een voetbalwedstrijd, een wielerwed strijd achter motoren en een jeugd-spring- concours. Landing in Castrieum De ballon, die omstreeks kwart over drie het Stadion uitzweefde, dreef om half vyf boven de Castricumse duinen. De ballon- vaarders waren van plan geweest nog Noordelijker te gaan, maar een dreigende onweersbui deed hen besluiten, in Castri eum te landen. j Y j men zou landen. Slechts enkele toevallig HjUVII HM ue fU/muig van de aankomst van het gezelschap op het Zo was de landing in de Castricumse dui- Stationsplein, vlak voor de woning van de Die landing verschilde in alle opzichten nen_ Blanchard werd in 1785 „ontvangen" burgemeester, getuige. Verbaasd bleven zij met die van de befaamde ballonvaarder door WOedende boeren, die ballon en gondel staan kijken naar het gezelschap in acht- Blanchard in 1785. Blanchard werd in die dagen in Zevenhuizen „ontvangen" door een menigte boeren, gewapend met stokken en hooivorken. De boeren hakten het schuitje in stukken, stalen het gouddoor- stikte gaas, dat om het schuitje bevestigd was en verscheurden het zeildoek van de ballon, nadat zij eerst het omhulsel hadden lekgeprikt. .De heer en mevrouw Boesman en de heren Van Geluk en Melchior wer den bij hun landing in de Castricumse dui- vernielden, in Castrieum ging het heel wat vriendelijker toe. tiende-eeuwse kledij, dat door burgemees ter Smeets en zijn echtgenote werd be groet. Mevrouw Boesman overhandigde aan Castricums eerste burger de oorkonde. Wethouder Van Geluk: „reusachtig „De tocht is mij uitstekend bevallen zei Melchior, en voorts enige leden van de Haagse Ballonclub. Oorkonde voor de burgemeester De landing verliep vlot. Gracieus stapte Bloemendaals wethouder A. van Geluk, mevrouw Boesman als eerste uit de mand. toen wij naar zijn indrukken vroegen. „De Direct werd een begin gemaakt met het volgende keer gaat mijn vrouw ook mee", inpakken van de ballon en toen dat was Van mevrouw Boesman vernamen wij nen verwelkomd door een grote schare be- geschied gingen de ballonvaarders in auto's dat men op een hoogte tussen 250 en 800 naar Castricums burgemeester, de heer C. meter had gezweefd. Ook dr. Melchior was F. Smeets. Want de familie Boesman had enthousiast over de tocht. Zijn vriend, de een fraaie oorkonde bij zich, met de be- heer Cohen-Tervaert heeft van de start, de langstellenden. Daarbij waren onder ande ren de echtgenoten van wethouder Van Geluk en dr. Melchior, ballonmeester R. Dobbelaar uit Brussel, de heer C. F. Cohen- w Tervaert uit Haarlem, een vriend van dr. vader van de gemeente, op wiens gebied ter Smeets talrijke filmopnamen gemaakt.wisten te verenigen. tionsemplacement in Bergen met de lijn OostdorpBergen. Naar het A.N.P., dat zich met de ge meente-secretaris in Bergen in verbinding stelde, vernam, heeft het gemeentebestuur het emplacement en het terrein waarover de spoorlijn ligt van de Nederlandse Spoor wegen gekocht voor het symbolische be drag van één gulden, waarbij het echter als voorwaarde accepteerde, dat over deze grond nimmer meer een tram zou mogen rijden. „Nu het gemeentebestuur eigenaresse van de grond geworden is," zo schrijft het tramcomité, „gebruikt de gemeente deze eigendommen als middel om ieder tram plan onmogelijk te maken." „Waarom hebben de Spoorwegen deze conditie bij de verkoop gesteld?" zo vroeg de A.N.P.-redacteur aan Bergens gemeen te-secretaris. Het antwoord luidde: „Om dat de Nederlandse Spoorwegen inmiddels geïnteresseerd zijn in de bestaande bus diensten der NATO en van Chalkwijk uit Bergen, waarin zij aandelen genomen heb ben. De Spoorwegen zouden dus in zeker opzicht zichzelf beconcurreren, indien zij medewerking aan een particuliere tram wegmaatschappij zouden geven." Verdeelheid in gemeenteraad Na de jarenlange strijd om „Bello" is in Bergen zelf enige verdeeldheid ontstaan. Velen hadden zich bij het besluit der Spoorwegen tot opheffing neergelegd. Men sprak nog slechts over wat er daarna ge beuren moest. Daarbij moest gekozen wor den tussen twee mogelijkheden: een grote verkeersweg buiten het dorp om naar Ber gen aan Zee of een soortgelijke weg dwars door het dorp heen en over de spoorbaan. Voorstander van de laatste weg was ook burgemeester Huygens. In Mei is in Bergen een besloten gemeenteraadszitting gehou den, waarbij de dertien gemeenteraads leden zich over de plannen hebben uitge sproken, zonder dat er een definitief be sluit werd genomen. De gehele katholieke fractie, bestaande uit vijf leden, het enige Anti-Revolutionnaire raadslid en de voor zitter van de Bergense VW, die een onaf hankelijk gemeenteraadslid is, waren vóór de verkeersweg dwars door het dorp; dat waren er dus zeven. De overige zes, de vier P. v. d. A.-leden en de twee WD- leden, spraken zich uit voor een verkeers weg buiten het dorp om, indien althans „Bello" niet in gemoderniseerde vorm kon worden gehandhaafd. Een beslissing is nog niet genomen. Op 4 September staat het punt op de agenda van de gemeenteraadszitting. Zeker is, dat de aanleg van een grote verkeersweg, hetzij buiten het dorp om, dan wel er dwars door, grote kosten met zich mee zal brengen. LONDEN (Reuter/AFP/UP) Vijf mannen hebben hedenochtend vroeg wacht posten aangevallen van het Kinmei park garnizoen bij Rhyl in Noord-Wales, 48 uur nadat bij een overval op een opslagplaats in Berkshire in Engeland een grote hoe veelheid wapens en munitie was ontvreemd. Een van de wachtposten sloeg echter alarm, waarop de aanvallers de vlucht namen. Volgens de eerste berichten hebben de aanvallers niets ontvreemd uit het kamp, waar twee oefenregimenten van de artil lerie gelegerd zijn. De politie heeft alle hoofdwegen in de buurt van het garnizoen afgezet. SAN MARINO (UP/Reuter) Het is vrywel zeker, dat de communisten en hun linkse bondgenoten by de parlementsver kiezingen in de dwergrepubliek San Ma rino een overwinning hebben behaald. Volgens de semi-officiële einduitslagen uit de dertien stembureaux hebben de com munisten en hun bondgenoten ongeveer 3000 stemmen behaald, tervvyl de oppo- GENèVE (United Press) De Philips- fabrieken in Eindhoven zullen zich niet mengen in de concurrentiestrijd van de fabrieken die atoomreactoren bouwen, al thans niet in de eerste vijf komende jaren en wellicht nimmer, maar cyclotrons en meetapparaten voor de atoomindustrie blijven produceren; aldus heeft prof. dr. II. B. G. Casimir, een der directeuren van de onderzoekingslaboratoria van de Philips- fabrieken, medegedeeld in een onderhoud met United Press. Prof. Casimir neemt deel aan de grote internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie te Genève. „Wij denken er niet over," zei hij, „nu ook reactoren te gaan bouwen. In zware electronische apparaten zijn wij niet ge specialiseerd. Maar wel leveren wij tal van meetapparaten die bij reactoren moeten worden gebruikt en apparaten die met een reactor uitgerust onderzoekingslaborato rium nodig heeft. Prof. Casimir vertelde dat de Philips- fabrieken op dat gebied pionierswerk heb ben verricht. „Wij zijn uitstekend geoutil leerd voor de fabricage van dergelijke apparaten," zei hij. Philips heeft al een cyclotron in aanbouw voor Argentinië en zes andere cyclotrons in bestelling. Prof.. Casimir gaf toe dat de Philips- fabrieken zich misschien een achterstand bezorgden door zich vooralsnog verre te houden van de vervaardiging van reac toren. „Maar," voegde hij hieraan toe, „de atoomenergie biedt vele andere mogelijk heden." Hij merkte op dat de Philips- fabrieken zeker geen grote fabriek voor het vrijmaken van uranium uit erts zullen gaan bouwen. Philips heeft ook geen eigen staalfabriek. „Ik geloof niet dat in de komende vijf jaren de atoomenergie al een belangrijk aandeel in de electriciteitsvoorziening kan nemen," zei hij. „Overigens is Nederland te klein om te kunnen denken aan het op wekken van atoomenergie-electriciteit voor massagebruik. Dat zou zelfs in samenwer king met Noorwegen nog niet gaan. Voor het opwekken van atoomenergie op grote schaal is internationale samenwerking op grote schaal nodig. Ik hoop dat die samen werking er zal komen." Over de vraag welke plaats de Philips- fabrieken zouden kunnen innemen in een internationaal atoomenergieproject moest prof. Casimir even nadenken. „Ik kan on mogelijk voorspellen hoe dat alles zich zal ontwikkelen," zei hij. „Wij voeren nu veel regeringsopdrachten uit. Wellicht zullen dan samenwerkende groepen regeringen opdrachten geven." Prof. Casimir toonde zich zeer ingenomen met de huidige conferentie maar meende dat er een tweede zal moeten volgen. „Na deze conferentie zullen wij ongeveer weten hoe wij er voor staan," zei hij, „maar na een tweede zullen wij kunnen nagaan hoe snel wij vorderen." DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S E r a s m u s Als gij oorlog wilt voeren, onder zoekt dan eerst of het werkelijk loont, de vrede met oorlog te ver wisselen. SEOEL (Reuter/AFP/UP) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Za terdag in een rede voor de radio verklaard, dat hij de leden van de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het be stand „nog enige tyd geeft om het land vrijwillig en in vrede te verlaten". Als dit een feit zou zyn, zou er een einde komen aan de betogingen tegen de commissie. Rhee verklaarde dit kort voordat de ter mijn van zijn ultimatum was verstreken. De president verklaarde voorts, dat de Amerikaanse regering haar best zal doen om de kwestie van de neutrale commissie op te lossen. Wij moeten tot elke prys een crisis voorkomen en verhinderen dat het tot nutteloze botsingen komt met Ameri kaanse troepen die de verblijfplaatsen van de neutrale commissies bewaken, zo zei hy. Voor het verstrijken van het „ultimatum" gaf het verbond van politieke en sociale organisaties in Zuid-Korea uitdrukking aan zijn vastbeslotenheid, de neutrale commis sie te verjagen, „desnoods met vergieting van ons bloed". Een toontje hoger De Noord-Koreaanse minister van Defen sie, Tsjoi Congkon, heeft in een rede ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding van Korea verklaard, dat „de Noord-Koreaanse strijdkrachten met alle middelen de vereniging van Korea zullen verwezenlijken", aldus meldt radio- Pjongjang. De minister leverde scherpe critiek op president Rhee en de Verenigde Staten, die hy „de enige hinderpalen voor hereniging van Korea" noemde. Premier Kim II Soeng van Noord-Korea heeft voorgesteld een gemeenschappelijke assemblée van Noord- en Zuid-Korea bij een te roepen om hereniging van het land tot stand te brengen en een regering voor het gehele land in het leven te roepen. Tevens stelde hij voor, in beide delen van het land de strijdkrachten in te krimpen om „de oprechtheid van het verlangen der Koreanen naar een vreedzame hereniging te bewijzen". Volgens de premier moet een conferentie van Aziatische landen op het hoogste niveau de vrede vestigen. doeling die te overhandigen aan de burger- landing en de begroeting door burgemees- sitiegroepen bijna 2000 stemmen op zich RABAT (AFP/Reuter) De Franse re sident-generaal van Marokko Grandval, beeft Zondag enige uren na zijn aankomst te Rabat uit Parijs in een radiotoespraak verklaard tevreden te zijn over de hervor mingsplannen van de Franse regering voor het protectoraat. Hij beloofde de her vormingen spoedig te zullen verwezenlij ken en deed een beroep op de Franse en Marokkaanse bevolking om hem te steunen bij de uitvoering van deze taak. Men is thans op weg naar een regeling, die tegemoet komt aan de verlangens van de Marokkaanse bevolking. Bijzonderhe den kon hij nog niet geven, omdat de plan nen schade zouden kunnen lijden door foutieve of tendentieuze uitleggingen, al dus Grandval, die later een bezoek bracht aan sultan Arafa, aan wie hij brieven van president Coty en premier Faure over handigde. De Istiqlal, de Marokkaanse nationalis tische partij, heeft in een bekendmaking ondermeer gezegd dat het Marokkaanse volk de plannen van de Franse regering voor herstel van orde en rust „slechts kan verwerpen". Verklaard wordt, dat de plan nen, zoals die in de pers zijn gepubliceerd diepe teleurstelling hebben gewekt en al leen kunnen leiden tot verscherping van een toestand, die reeds zeer bemoeilijkt is „door fouten in het verleden, aarzeling en onwetendheid ten aanzien van belang rijke feiten van het Marokkaanse pro bleem". Tijdschema Premier Faure heeft verklaard dat op 12 September „een einde moet zijn geko men aan de zeer critieke periode die Ma rokko doormaakt en mogelijkheden moeten zijn geschapen voor een andere toekomst". De Franse regering heeft een plan en een tijdschema opgesteld, dat loopt van 18 Augustus tot 12 September. Woensdag of Donderdag zal de Franse regering de toe stand verder bestuderen aan de hand van het verslag van Grandval, die deze week in Frankrijk terugverwacht wordt. Na Het landgerecht in Soerabaja heeft de Nederlander F. V. Geerlings veroordeeld tot 41/* jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens illegaal bezit van wapens De heer Geerlings had een geweer, een karabijn, patronen en twee handgranaten in ontvangst genomen van een vriend, die thans in Nederland verblijft, om voor hem te bewaren of te verkopen. Hij deed van het bezit van deze wapens geen aangifte. De eis luidde negen jaar met aftrek. Donderdag begint een „actieve faze", al dus Faure, volgens wie een oplossing kan worden gevonden als de kwestie „logisch en objectief" wordt bestudeerd. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen mist regen mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt regen zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. .1 Z NO O w w C ra WZW 1 windstil windstil windstil NW 4 windstil ozo 1 O 2 ZW 1 ZZW 4 windstil ZZW 2 windstil ONO 2 ONO 2 ONO 2 SS zs 0 27 0 24 0 21 2 21 0,1 20 0,6 20 2 23 21 25 0 25 0 25 0 22 0,2 26 0 27 16 23 0 23 0 23 3 24 0 28 0 27 0 29 0 Neerslag laatste uur. CÖOCCCOOCOCOOOOOCOCCC03COOCOOOOCCOOCOCCOOOOOOCOOCOOCCOOO RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer, maar vannacht plaatselijk mist. Overwegend zwakke Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 16 Augustus Zon op 5.26 uur, onder 20.06 uur. Maan op 3.38 uur, onder 19.03 uur. Maanstanden Nieuwe maan Eerste kwartier 17 Aug. 20.58 uur: 25 Aug. 9.51 uur: Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 Augustus Hoog water: 0.58 en 13.42 uur. Laag water: 9.02 en 21.38 uur. Dinsdag 16 Augustus Hoog water: 2.06 en 14.40 uur. Laag water: 10.11 en 22.36 uur. CCCCCODCCCCOOC«X»OOCOCOCOOC>OC»OOCOSCC<XOCOOOOCOOOMOC>OC

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1