Frankrijk nodigt Marokkaanse leiders uit tot overleg Orkaan en overstromingen teisteren Oosten der V.S. Weerbericht Onlusten hebben Vrijdag 24 mensen het leven gekost Haarlems Dagblad Stakingen en betogingen voor ex-sultan 6 Velsenaren gedurende twee dagen spoorloos Huisarrest opgelegd aan Ong Eng Die Het woord is aan 70e JAARGANG No 36 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1951 299e JAARGANG No 187 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWUK EN OMGEVING, VAN V oorzorgsmaatregelen Politieapparaat onder hoogspanning Peronisten gaan weer de straat op West-Duits reis- en grens verkeer wordt nog vrijer Reeds 82 doden Bruggen en gebouwen weggevaagd; honderden stadjes geïsoleerd Dertig cm regen in twaalf uur Portugal sluit al zijn consulaten in India Contra-revolutionnairen in Mandsjoerije gearresteerd Politie opent vuur op arbeiders te Nantes Oud-minister van Financiën in Indonesië beschuldigd Amerikaanse sergeant krijgt levenslang Dehousse stelt pauze in verkiezingscampagne voor Muiterij onder negertroepen in de Soedan Warm weekeinde Weerrapport Kenne»*»erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur. 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAWT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter/AFP) Premier Faure en andere leden van het Franse kabinet zullen Maandag te Aix-les-Bains met vooraanstaande Marokkaanse politici een gedachtenwisseling beginnen ten einde een oplossing voor de crisis in het pro tectoraat te vinden. Dit werd bekendgemaakt, nadat een speciale commissie van vijf leden uit de regering premier Faure, Juby (Noord-Afrikaanse Zaken), Pinay Buitenlandse Zaken), ICoenig (Defensie) en Schuman (Justitie) met de resident- generaal van Marokko, Grandval, had geconfereerd, die Vrijdag onverwacht naar Parijs was gevlogen om rapport over de toestand in het protectoraat uit te bren gen. De politie heeft medegedeeld dat bij de wanordelijkheden et Kenifra en te Casablanca 24 personen om het leven zijn gekomen en zeventig gewond. Te Kenifra kwamen elf personen om het leven en werden er veertig gewond. Te Casablanca vielen dertien doden en liepen dertig mens verwondingen op. Naar premier Faure meedeelde, zal te Aix geen ronde-tafelconferentie worden gehouden, doch zal er een reeks afzonder lijke besprekingen met Marokkaanse leiders worden gehouden. Grandval, die nog gis teren terugkeerde naar Marokko zal een lijst van genodigden opstellen en voor het overleg te Aix weer naar Frankrijk over komen. Grandval zou premier Faure hebben gezegd, dat de tijd dringt. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal de voornaamste aanhanger van sultan Ben Arafa, de Pasja el Glawi van Marra- kesj, waarschijnlijk naar Aix komen. Ook de leiders van de voornaamste nationalis tische groeperingen worden verwacht. Tevens wordt het in kringen, welke in nauw contact met de regering staan, moge lijk geacht dat vertegenwoordigers van Spaans-Marokko naar Aix zullen komen. Te Kenifra in het Atlasgebergte in het gebied van de krijgshaftige Berbers plun deren groepen Marokkanen winkels en staken ze in brand. Militairen werden te hulp geroepen toen de oproerlingen het postkantoor belegerden. Ook in Casablanca kwam het tot botsin gen tussen Franse politietroepen en Marok kanen. Bij openbare gebouwen en op strategische punten werden vijfduizend man politie en militairen samengetrokken. Achtentwintig opslagplaatsen of winkels, tien huizen en vier auto's, alles bezit van blanken, werden geplunderd en in brand gestoken. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Een nieuwe poging, om te Kenifra wanordelijkheden te doen uitbreken, werd verijdeld. De Fransen hebben rondom Casablanca tienduizend man zwaar bewapende politie en militairen samengetrokken als voor zorgsmaatregel voor de dag van heden. In de afgelopen 36 uur zijn bU anti-Franse demonstraties in geheel Marokko tenminste twintig mensen om het leven gekomen en ruim vijftig gewond. In de wijken van Medina, waarin een half millioen Marokkanen wonen, hebben eenheden van het vreemdelingenlegioen, keurtroepen der marine, Senegalese infan terie en Marokkaanse militie stellingen ingenomen. De Franse kruiser „Guichen" heeft in Casablanca versterkingen aan wal gezet. Verkenningsvliegtuigen der Franse luchtmacht cirkelen boven Medina. De voornaamste Marokkaanse nationa listische partijen hebben de bevolking op geroepen vandaag, de dag waarop sultan Sidi Ben Joessef door de Fransen wegens aanhoudende weigering tot samenwerking werd afgezet en verbannen, aan een alge- Zes Velsense knapen in de leeftijden van 16 a 17 jaar vier uit Velsen-Noord, één uit Santpoort en één uit IJmuiden-Oost hebben zowel hun ouders als de politie in staat van grote opwinding gebracht, door dat zij Donderdagavond omstreeks zeven uur spoorloos verdwenen. Gistermiddag om vier uur keerde de eer ste op eigen gelegenheid terug en even later kwamen ook de vijf anderen thuis. Donderdagavond is het stel naar de haven van IJmuiden gefietst, om een eindje te gaan varen. Uit de vissershaven namen zij een zeilbootje weg, maar het avontuur ein digde al in de Haringhaven, waar het boot je verlaten werd nabij de Kalkzandsteen fabriek. De politie had inmiddels een mel ding over de vermissing van de jongens zo wel als van het bootje binnengekregen, maar de politie dacht ook aan een verdwij ning op een zeeschip of een ernstig onge luk doordat wellicht het bootje was omge slagen. Via het strand is het zestal evenwel rus tig naar Bloemendaal gewandeld, onbe wust van de onrust, die zij in IJmuiden hadden veroorzaakt. Het werd zo laat, dat zij niet meer terug naar huis durfden, zo dat de nacht in een aantal strandstoelen werd doorgebracht. Liftend is het clubje daarna tot Oegst- geest gekomen, waar zij uitgehongerd arri veerden een visboer bij een haringtent, die net een dutje deed, werd van zes ma krelen ontdaan, maar een passerende auto mobilist waarschuwde de goede man en het tweede halve dozijn makrelen kon al dus behouden blijvenDe jongens vluchtten en wel zo overhaast, dat twee hunner in een moddersloot belandden, maar tenslotte hebben ze elkaar toch terugge vonden en één der jongens gaf er de brui aan en ging naar een tante in Leiden. Daarna is het avontuur als een nachtkaars uitgegaan. mene staking deel te nemen en thuis te blijven. Twee Franse politie-inspecteurs, die in een door terroristen gelegde hinderlaag liepen, wedden zeer ernstig gewond. Vandaag zal ook in Spaans-Marokko waar de Marokkaanse sultan door een kalief wordt vertegenwoordigd worden betoogd. Marokkaanse zaken, café's en restaurants zullen gesloten zijn en er zullen optochten worden gehouden om uiting te geven aan toegewijdheid aan de verbannen vorst. Ook in het onder internationaal BUENOS AIRES (United Press). - „Van avond gaat het Peronisme weer bezit van de straat nemen", zo luidt een kop over negen kolommen op de voorpagina van „Critica". Deze kop is een symbool van de hernieuwde grote activiteit van de Pero- nistische partij, die na de mislukte zeven weken durende godsvrede met de politieke oppositie besloten heeft de „ideologische" strijd weer op te nemen, welke na de 16 Juni-revolte opgegeven werd. President Perón zelf blijkt echter te blij ven bij zijn besluit van de vijfde Juli, dat hij nog slechts president voor het gehele volk wilde zijn en afzag van het partijlei derschap. De drijvende krachten in de Peronistische partij zijn op het ogenblik de rijke veefok ker Alejandro Leloir, de onlangs verkozen president van de opperste raad en de fana tieke nationalist John William Cooke, die hoofd van de partij in Buenos Aires is. Perón zelf is niet meer in het openbaar op partijvergaderingen verschenen sinds de ochtend van de 5e Juli. Een van de eerste daden van Cooke is geweest om het onderzoek in alle discipli naire zaken tegen Peronisten te heropenen en om alle geroyeerde Peronisten in de ge legenheid te stellen weer lid van de partij te worden, tenzij deze uit de partij gesto ten zijn wegens criminele handelingen. Hij heeft een limiet van 45 dagen vast gesteld, waarbinnen zij, die dat wensen, hun zaak opnieuw aanhangig kunnen ma ken. bestuur staande Tanger zullen de Marok kaanse zaken gesloten zijn. Gisteren is ten onrechte gemeld dat de vakbondsleider Henri Turel, die uit Casa blanca gewezen is, verbonden is met het internationaal verbond van vrije vakver enigingen (I.V.V.V.). Zijn internationale verbond van mijnwerkers is verbonden met het (communistische) wereldverbond van vakverenigingen (W.F.T.U.). FRANKFORT (DAP). Op 1 September worden de West-Duitse deviezen bepalin gen voor het reis- en grensverkeer aanzien lijk verbeterd. Het maximumbedrag wordt aan Duitse geldsoorten, dat door Duitsers en buitenlandse reizigers bij het verlaten van Duitsland naar het buitenland en het Saar- gebied per persoon mag worden mee ge nomen, verhoogd van DM. 300 tot DM 1500. In plaats van Duitse geldsoorten mogen voortaan per reis en per persoon buiten landse betalingsmiddelen met inbegrip van reischèques in DM tot de tegenwaarde van DM 1500 worden meegenomen. Een recente foto van prinses Margaret van Engeland, die morgen op Balmoral Castle in Schotland haar vijfentwintigste verjaardag zal vieren. NEW YORK (Reuter) Negen Amerikaanse staten zijn geteisterd door ernstige overstromingen, die het gevolg zijn van zware regenval en stormen. In totaal zijn reeds 82 personen om het leven gekomen, onder wie 31 in Pennsylvania, elf in Connecticut, drie in Vermont, vijf in Massachusetts, een in Virginia en een in Rhode Island. Duizenden worden vermist. Het zwaarst getroffen werden het Oostelijk deel van Pennsylvania, het Zuid-Oosten van New York en New Jersey, maar ook deden zich overstromingen voor in Virginia, Maryland, Massachusetts, Connecticut, Vermont, Rhode Island en het district Columbia. Leger en vloot gebruiken hefschroefvliegtuigen om geïsoleerde personen, onder wie kamperende kinderen, uit hun netelige positie te Bevrijden. Voor delen van New York, New Jersey en drie andere staten is de noodtoestand af gekondigd. Er is voor milliarden dollars schade aangericht. Door het geweld van de overstromingen in Westelijk Connecticut en Massachusetts werden grote gebouwen en twee bruggen leven kwam. Het aantal ongelukken op de wegen is legio. Honderden stadjes en dorpen staan blank of zijn geheel geïsoleerd en in vele opzichten doet dit vreselijk noodweer denken aan de overstromingsramp in Ne derland van Februari 1953. Mensen vluch ten op de daken van hun huizen of klem men zich in boomtoppen vast, waar zij met behulp van boten en helicopters vandaan gehaald worden. Velen hebben echter het vege lijf ondermijnd en door de tomeloze stroom njet meer kunnen redden. Grote autowegen meegevoerd. Op tal van plaatsen viel meer dan 30 cm regen in 12 uur, waardoor de rivieren ont zaglijk zwollen, terwijl tal van mensen verdronken of door kortsluiting om het De deelnemers aan de „vreedzame invasie" van Goa, de kleine Portugese enclave in India, moesten ijlings in een greppel dekking zoeken, toen de Portugese grens wacht het vuur op hen opende. Alleen de fotograaf, links, school niet weg. De invasie kostte 28 demonstranten het leven. De kwestie Goa Portugal heeft besloten, onmiddellijk al zijn consulaten in India te sluiten, aldus heeft de gouverneur-generaal van de Por tugese bezittingen in India, generaal Guedes, Vrijdag op een persconferentie bekend gemaakt. AFP. heeft Vrijdag uit officiële bron in nieuw Delhi vernomen, dat India niet van plan is aan de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk te vragen druk uit te oefenen op Portugal om te komen tot een regeling van de kwestie-Goa. Nieuwe inval van „satyagrahi's" BOMBAY (Reuter). Zeventig Indi sche „satyagrahi's" (vreedzame burgers) zijn Vrijdagmiddag het gebied van Goa binnengetrokken. Volgens het aanvankelijke plan zouden Vrijdag 200 Indische vrijwilligers de grens overschrijden, maar later werd besloten de groep in drieën te splitsen. Een er van zou Vrijdag het Portugese gebied binnen trekken, de andere twee heden. LONDEN (Reuter). - In Moekden (Mands joerije) zijn vele spionnen gearresteerd, die er in geslaagd waren zich bij regerings- bureaux en staatsondernemingen in te dringen, aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". De gearresteer den waren betrokken bij contra-revolu- tionnaire activiteit. Zij verzamelden gege vens en verspreidden geruchten. Voorts be reidden zij daden van sabotage en terreur voor en distribueerden vlugschriften. Een Chinees volksgerechtshof heeft in de provincie Hoenan een voormalige natio nalistische officier ter dood veroordeeld wegens het propageren van een „verenigde staten van China", aldus berichten in Pe- kingse dagbladen. Twintig van zijn jeug dige volgelingen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen. Voorts veroordeelde dit gerechtshof twee Chinezen ter dood we gens contra-revolutionnaire activiteit. en spoorwegverbindingen zyn door over stromingen of aardverschuivingen verbro ken, verscheidene bruggen zijn ingestort. Leger, kustwacht en Nationale Garde werken samen om duizenden mensen, waaronder vele kampeerders, te redden. In de getroffen gebieden stonden een groot aantal zomerkampen voor meisjes en jon gens uit New York en omgeving. In Winsted, Connecticut, dat zeer zwaar getroffen is, zouden zich gevallen van plundering voorgedaan hebben en onmid dellijk zijn troepen per helicopter naar die plaats gedirigeerd. Winsted is geheel ont ruimd en volgens de berichten zou het za kencentrum door overstromingen volkomen verwoest zijn. In Derby, Ansonia, Naugutuck en Wa- terbury stortten grote gebouwen in, ter wijl ander door de kracht van het water in tweeën gescheurd werden. Overal ziet men mensen, die trachten nog iets van hun bezittingen te redden. Houten villa's wer den van hun fundamenten geslagen en tolden als dol op de stroom mee. Vier mannen werden door een helicopter van een dak van een fabriek in Naugatuck (Conn.) gehaald. Een van hen, die wan hopig zijn kat in zijn armen klemde, was bang om in de helicopter te gaan en moest door de anderen bewusteloos geslagen worden eer men hem aan boord kon krij gen. In verscheidene staten zijn de belang rijkste spoorwegverbindingen verbroken. Het spoorwegverkeer van en naar Boston is geheel tot stilstand gekomen. NANTES (Reuter). Bij de gevangenis van Nantes is het Vrijdag tot gevechten gekomen tussen veiligheidstroepen en arbeiders, die de vrijlating eisten van collega's die bij de ongeregeldheden van de vorige dag in hechtenis waren geno men. Met behulp van traangasbommen werden de betogers aanvankelijk terug geslagen. Vrijdagavond openden de veilig heidstroepen het vuur op betogers in het centrum van de stad, nadat zij tevergeefs hadden getracht de menigte te versprei den. Er werden twee arbeiders gedood en talrijken gewond. Nantes verkeert in een staat van beleg. Alle café's zijn gesloten en het personeel van de openbare vervoersbedrijven en de PTT legden het werk neer uit sympathie voor de talrijke werfarbeiders, die Don derdag bij botsingen met de politie wer den gewond. In totaal moesten na deze gevechten 42 politiemannen en 29 beto gers in ziekenhuizen worden opgenomen. Een honderdtal personen werd gear resteerd. Te Brest legden 1200 werfarbeiders het werk voor 24 uur neer uit sympa thie voor hun collega's te Nantes. Ook uit Lorient worden dergelijke stakingen op kleine schaal gemeld. DJAKARTA (United Press) Ong Eng Die, de afgetreden minister van Financiën, is huisarrest opgelegd in afwachting van de resultaten van een onderzoek naar aan leiding van tegen hem ingebrachte beschul digingen. Hij is na ex-minister Djody (Jus titie) de tweede minister uit het kabinet- Sastroamidjojo die is gearresteerd sedert het begin van de anti-corruptie-actie van het leger en van de nieuwe regering. Het is nog niet bekend of de politie of het leger Ong Eng Die huisarrest heeft opgelegd. De vorige week arresteerde de militaire politie ex-minister Djody Gondukusumo. Hij zit gevangen op beschuldiging de hand te hebben gehad in corruptie bij het ver strekken van visa aan buitenlanders. De maatregel tegen Ang Eng Die is op vallend omdat hij lid is van de nationalis tische partij waartoe ook Sastroamidjojo behoort. Naar verluidt zijn nog meer per sonen gearresteerd. Hun namen zijn nog niet bekend maar een van hen zou een hooggeplaatste functionnaris van de cri minele recherche zijn. De regering overweegt naar verluid een nieuwe anti-corrutie-wet te ontwerpen krachtens welke van corruptie beschuldig de personen zelf zouden moeten aantonen dat zij op eerlijke wijze aan opmerkelijk snel verworven rijkdommen zijn gekomen. De regering overweegt naar verder ver luidt opheffing van de centrale invoerbank K.P.U.I., omdat die een broeinest van cor ruptie zou zijn. Volgens de „Nieuwsgier" is het tweede onderhoofd van de K.P.U.I., Dody Karim, aangehouden naar aanleiding van knoeie rijen in de barterhandel op Hongkong. Naar deze onregelmatigheden is reeds enige tijd een onderzoek gaande. Volgens P.I.A. heeft minister-president Harahap bespre kingen gevoerd met de procureur-generaal over het bestrijden van de corruptie. Hara hap zou de procureur-generaal hebben ver zocht zonder aarzelen maatregelen te ne men, zonder aanzien des persoons en. on verschillig tot welke groep deze zou be horen. Wegens samenwerking met de vijand in krijgsgevangenschap NEW YORK (Reuter) Sergeant James Gallagher, voormalig lid der Amerikaanse strendkrachten in Korea, is wegens schuld aan het om het leven komen van twee wa penbroeders in een krijgsgevangenenkamp der Chinese communisten, samenwerking met de vijand, en het verstrekken van in lichtingen over medekrijgsgevangenen, „zonder daartoe gerechtigd te zijn en met het doel een voorkeursbehandeling te ver krijgen", door een Amerikaanse krijgsraad tot levenslange dwangarbeid, oneervol ont slag uit het leger en verlies van elk recht op soldij- en/of toelagebetaling, veroor deeld. De 23-jarige Gallagher had destijds^ on der meer drie Amerikaanse soldaten' bij zeer koude temperatuur uit een kamphut geworpen, waar hij ze verder aan hun lot overliet. Een der soldaten stierf, doch dit is Gallagher niet ten laste gelegd. Hij werd wel schuldig bevonden aan moord, zonder voorbedachte raad op twee korporaals. Hij heeft deze korporaals en een niet nader genoemde soldaat mishan deld. Gallagher heeft eens een zieke sol daat, zekere Dunn, met een sjaal aan een stalen pen van een hutwand opgehangen bij wijze van strafoefening". Luitenant vrijgesproken Luitenant Jefferson Erwin is door een andere krijgsraad vrijgesproken van een beschuldiging, dat hij als krijgsgevangene in Korea in 1951 met de vijand had samen gewerkt. Hij was er van beticht, dat hij tegenover andere Amerikaanse gevangenen pro-communistische redevoeringen had gg- houden om hen tot ontrouw jegens hun land te brengen. De verdediging had ge steld, dat Erwin dit onder dwang, waarbij zijn leven was bedreigd, had gedaan. De Belgische voorzitter van de commissie van toezicht op het referendum over het Saarstatuut, Fernand Dehousse, heeft Vrij dag te Saarbrücken de partijen in het Saar- gebied voorgesteld gedurende acht tot tien dagen geen bijeenkomsten te houden. Deze pauze zou de verhitte gemoederen in de referendumcompagne moeten afkoelen. Na de „wapenstilstand" zouden zowel de pro- Duitse partijen als de aanhangers van de regering-Hoffmann gemeenschappelijke vergaderingen moeten beleggen waarin een spreker van iedere partij een bepaalde tijd zou krijgen om het woord te voeren. De housse opperde voorts, dat de neutrale commissie van toezicht de leiding van deze vergaderingen zou krijgen. Zowel bij de regeringspartijen als de op positie zouden de voorstellen van Dehousse weerklank gevonden hebben, aldus D.P.A. De partijen hebben tot Maandag de tijd gekregen, op de voorstellen van Dehousse te antwoorden. Zaterdag komt de neutrale Europese commissie van toezicht bestaande uit ver tegen woordigerh van vijf landen, bijeen om de toestand te bespreken. Het voorstel van Dehousse leverde prompt bezwaren op van de zijde der com munisten en de Duitse socialisten. De communisten wezen het categorisch van de hand, de Duitse socialisten stelden dat de periode te lang was in de korte verkie zingscampagne. Naar verluidt beschreef Dehousse de hui dige politieke situatie als „zeer ernstig". De housse heeft de partijen gevraagd in de komende dagen met commentaar op zijn voorstellen te komen. De Europese com missie komt morgen bijeen in een zitting die tot Woensdag zal voortduren. De vertegenwoordigers van de Saarland- se Christelijk democratische unie, de groot ste pro-Duitse partij in het gebied, de pro- Franse Christelijke volkspartij en de socia- tische partij hebben toegezegd het voorstel van de commissie in overweging te nemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Dan Bennett: Een baby opvoeden volgens een boek is een uitstekend idee, maar men heeft voor iedere baby een ander boek nodig. Cairo stuurt versterkingen KARTOEM (Reuter) De Soedanese regering heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat in het Zuiden van het land muiterij is uitgebroken onder haar troepen en dat drie officieren worden vermist van wie er een vermoedelijk vermoord is. Bij de opstand waren twee compagnieën van het in de plaats Torit gelegerde z.g. Equatoriakorps, betrokken De vermiste officieren uit de Noordelijke Soedan dienden bij het ge mengde verdedigingsleger van Noord en Zuid. De autoriteiten zouden de toestand vol komen in handen hebben. Reuter tekent hierbij aan, dat de Equa- toria-groep van de Soedanese strijdkrach ten hoofdzakelijk bestaat uit negersoldaten, die een geheel andere levenswijze hebben dan de Mohammedaanse bevolking van het Noorden. Bevoegde waarnemers hebben voorspeld, dat het einde van het Brits- Egyptische condominium de tegenstellingen tussen Noord en Zuid aan het licht zal brengen. Sommige Zuidelijke leiders heb ben zich verzet tegen het terugtrekken van de Engelsen uit afkeer van het Noordelijke bewind. Zowel Engeland als Egypte hebben troe pen in de Soedan. Nu echter Woensdag het Soedanese parlement zich voor zelfbeschik king heeft uitgesproken, zijn zij gehouden, het land binnen 90 dagen te verlaten. Volgens radio-Cairo is desondanks een aanzienlijke troepenmacht per vliegtuig uit Kartoem naar Torit gezonden. De mui tende soldaten zouden, na enkele officieren vermoord te hebben, zich meester hebben gemaakt van wapens en het oerwoud in gevlucht zijn. Torit, dat ongeveer 1500 km. van Kartoem ligt, heeft geen enkele tele grafische verbinding meer met de Soeda nese hoofdstad. Het KNMI deelt mede: Vochtige lucht uit de subtropische de len van de Atlantische Oceaan is giste ren over ons land uitgestroomd. Het binnendringen ervan ging over het algemeen niet met regen van enige bete kenis gepaard, maar toen het warmtefront in het Noord-Oosten van het land was aangekomen, werd de warme lucht tegen gehouden door een hoeveelheid koude lucht die boven West-Duitsland aanwezig was. Dientengevolge nam de neerslagac- tiviteit van het warmtefront sterk toe. In Eelde viel 52 mm. regen. West-Europa is nu onder invloed geko men van een gebied van hoge luchtdruk,, waardoor de luchtbeweging over het al gemeen nog maar zwak is. Er is dan ook het weekeinde geen belangrijke weers verandering te verwachten. (van hedenmorgen 7 unr) c 2d weers- Vü Xc w C a5 toestand c-g era ra g ir SS Z3 Stockholm mist windstil 27 4 Oslo regen windstil 20 0,1 Kopenhagen nevel ZW 2 23 0 Amsterdam nevel Z 2 25 0 Londen nevel windstil 26 0 Luxemburg onbewolkt NO 2 24 0 Parijs onbewolkt windstil 29 0 Bordeaux mist windstil 31 0 Grenoble onbewolkt windstil 29 0 Nice half bew. NW 3 27 0 Genève onbewolkt windstil 26 0 Zürich nevel windstil 26 0 Locarno zwaar bew. O 1 28 0 Berlijn mist windstil 24 f) Frankfort mist ONO 2 22 2 München nevel windstil 21 3 Wenen nevel NW 1 26 0 Innsbruck regen windstil 23 5 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 27 0 Mallorca onbewolkt NNO 2 31 0 Neerslag laatste *4 uui. WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de komende nacht plaatselijk mist. Morgen over het algemeen zonnig, warm en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richting. 21 Augustus Zon op 5.34 uur, onder 19.56 uur. Maan op 10.14 uur, onder 20.44 uur. 22 Augustus Zon op 5.35 uur, onder 19.54 uur. Maan op 11.27 uur, onder 21.05 uur. Maanstanden 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Zaterdag 20 Augustus Hoog water: 5.06 en 17.33 uur. Laag water: 0.58 en 13.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 21 Augustus Hoog water: 5.46 en 18.10 uur. Laag water: 1.37 en 13.49 uur. Maandag 22 Augustus Hoog water: 6.25 en 18.48 uur. Laag water: 2.10 en 14.24 uur. CCOCOCOOOOOOOC

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1