Sport in het kort HOE MOBBELTJE De Pseudo- Echtgenote Loting roeikampioenschappen Buziau sprak met Lou Bandy over zijn terugkeer Strijd tussen Proximity Oranje J en Oscar K.N.V.B. onderzoekt mogelijkheid van voetbalpool Om de mensen een hand te geven EEN LESJE KREEG Jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford overleden Nederlands Bondsteam tegen The Flyers Skiloper met kunstbeen won reuzen slalom Cricket Juniores van Rood en Wit speelden vrolijk cricket Motorsport Draper wint Grote Prijs van Zweden Motorcross Nederlaag van Donner tegen Rus Bronstein Voetbal Voetbalwedstrijden in de Engelse league Haarlem tegen VSV en RGH Alpenzee-kampioenschap voor Olympiajollen Kostbaar paard verongelukt De softbalcompetitie Courses in Hilversum Krappe overwinning van Duitse athleten op Denen County-cricket Russen willen cricket gaan spelen Mens achter masker Door alle tijden FEUILLETON door MARY BURCHELL DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 In Gent vond, in tegenwoordigheid van het FISA-bestuur onder presidium van Gaston Mullegg (Zwitserland), de loting plaats voor de heats van de Europese roei kampioenschappen, die van 25 tot en met 28 Augustus worden gehouden. Het resultaat van de loting luidt: Vier met stuurman: (16 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Denemarken: boei 2: Italië; boei 3: Argentinië; boei 4: Zwitser land. Tweede heat: boei 1: België; boei 2: Rus land; boei 3: Finland; boei 4: Noorwegen. Derde heat: boei 1: Frankrijk; boei 2 Tsjechoslowakije; boei 3. Zweden; boei 4: Joegoslavië. Vierde heat: boei 1: Hongarije; boei 2: Duitsland; boei 3 Polen; boei 4: Groot Brit tan nië. Twee zonder stuurman (13 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Polen, boei 2: Dene marken; boei 3: Frankrijk; boei 4: Neder land. Tweede heat: boei 1: Joegoslavië; boei 2: België; boei 3: Finland. Derde heat: boei 1: Argentinië; boei 2: Zweden; boei 3: Italië. Vierde heat: boei 1: Duitsland, boei 2: Rusland; boei 3: Zwitserland. Skiff (13 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Zwitserland; boei 2: Duitsland; boei 3: Tsjechoslowakije; boei 4: Frankrijk. Tweede heat: boei L.Ver. Staten; boei 2: Saarland: boei 3: België. Derde heat: boei 1: Denemarken; boei 2: Oostenrijk; boei 3: Rusland. Vierde serie: boei 1: Gr. Brittannië; boei 2: Nederland; boei 3: Polen. Twee met stuurman (12 deelnemers): Eerst heat: boei 1: Joegoslavië; boei 2: Italië; boei 3: Saarland; boei 4. Rusland. Tweede heat: boei 1: Finland; boei 2: Frankrijk; boei 3: Zwitserland; boei 4: Polen. Derde heat boei 1: België; boei 2: Dene marken; boei 3: Duitsland; boei 4: Hongarije. Vier zonder stuurman (13 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Oostenrijk; boei 2: België; boei 3: Italië; boei 4: Gr. Brittannië. Tweede heat: boei 1: Zweden; boei 2: De nemarken; boei 3 Finland. Derde heat: boei 1: Joegoslavië; boei 2: Frankrijk: boei 3: Rusland. Vierde heat: boei 1: Roemenië; boei 2: Tsjechoslowakije: boei 3: Zwitserland. Dubbel scull (11 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Hongarije; boei 2: Joegoslavië; boei 3: Frankrijk. Tweede heat: boei 1: Rusland: boei 2: De nemarken; boei 3: Finland; boei 4: Zwitser land. Derde heat: boei 1: Duitsland; boei 2: België; boei 3: Tsjechoslowakije; boei 4: Oostenrijk. BOBET. Louison Bobet heeft in Dau- mesnil de wielerwedstrijd om het „Gouden Wiel" achter scooters gewonnen. Hij legde de 80 km. af in 1 uur 18 min. 46.4 sec. Ge middelde snelheid 60.492 km/uur. ROEMENIë—FRANKRIJK. Roemenië won van de Franse athletiekploeg met 112 tegen 101 punten, terwijl het damesteam van Roemenië met 55—51 punten over Frankrijk zegevierde. LENIE DE NIJS. —In het Wilhelmina- kanaal in Tilburg is een 2 km. zwemwed strijd voor dames en heren gehouden. Op de vrije slag noteerde De Robbenzwemster Lenie de Nijs de tijd van 31 min. en 3,5 sec. waarmee zij als eerste eindigde. PREISKEIT. Hans Preiskeit heeft Zon dag het kampioenschap van Duitsland op de weg voor wielerprofs gewonnen. Hij reed het parcours van 150 kilometer (60 ronden van 2.5 km.) in 5 uur 3 min. 15 sec. DERKSEN. Tijdens internationale wie lerwedstrijden op de Oerlikonbaan in Zürich heeft de Zwitser Plattner een sprintwedsrtijd voor professionals gewonnen met 6 punten. Derksen werd derde. DAVIDSON. De Zweed Davidson en de Australiër Quist hebben de titel in het herendubbelspel behaald tijdens de Noord- Engelse tenniskampioenschappen. Zij ver sloegen de Britten Davies en Knight met 6—37 6—2, 6—2. PIRIE. Gordon Pirie moest in een wed strijd over 1 mijl in Toronto met de derde plaats genoegen nemen achter Santee en Dwyer (beiden (V.S.). Santee, de Ameri kaanse hoop voor de „4 minuten mijl" no teerde de matige tijd van 4 min. 11.1 sec. HARRIS. De wereldkampioen profes sionals sprint, de Brit Reginald Harris, is tijdens de training op de baan van het ordrup-stadion in Kopenhagen gevallen en heeft een sleutelbeen ontwricht. Hij kan op de wereldkampioenschappen op de baan zijn titel niet vei'dedigen. ROSSOLIMO. De laatste partij tussen Reshevsky (V.S.) en Rossolimo (Frankrijk) in het tournooi om het open schaakkam pioenschap van de Verenigde Staten eindig de in remise. De Fransman won echter de eerste prijs. VAN EST. In Lokeren is een wieler wedstrijd gehouden over 100 km. waaraan 30 wielrenners deelnamen. Van Est werd in de eindsprint met ongeveer 10 meter versla gen door Stan Ockers (België), die de strijd won in 2 uur 46 minuten. WERELDRECORD. De Walter Reed Zwemclub uit Washington heeft het wereld record op de 4 x 100 yards wisselslag estafette dames verbeterd door een tijd van 4 min. 30.5 sec. te laten afdrukken. TOWNSEND. Op de kleine racebaan van Oostende heeft kapt. Peter Townsend met de vijfjarige merrie „Kwenda" Zater dag de Prix de Cyrano gewonnen, een met een prijs van 25.000 Belgische franken begif tigde ren voor amateurs. De 39-jarige skiloper Hans Ulrich Rudel, die in de tweede wereldoorlog een been moest missen, heeft tijdens skiwedstrijden in Bariloche (Agentinië) de reuzen slalom voor heren gewonnen in 1 min. 32.6 sec. Tweede was Alberto de Ritter in 1.36. Er verschenen 20 deelnemers aan de start. Achten (12 deelnemers): Eerste heat: boei 1: Gr. Brittannië; boei 2 Zweden; boei 3: Hongarije; boei 4: Tsjecho slowakije. Tweede heat: boei 1: Frankrijk; boer 2 Joegoslavië; boei 3: Duitsland; boei 4 België. Derde heat: boei 1: Roemenië; boei 2: Rus land; boei 3: Denemarken; boei 4: Italië. Het Flamingo juniorestournooi, waarvan Vrijdag en Zaterdag op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan in Haarlem de halve finales en de finale wor den gespeeld, heeft dit jaar voor de junio res van Rood en Wit een wel heel gunstig begin gehad. Tegen het jeugdteam van de Hilversumse cricketclub scoorden de Haar lemse jongens in ruim 48 overs niet minder dan 323 runs. De beste bowler had vijf wickets voor 135 runs in 15 overs Vol goede moed begonnen daarop de Hil versumse knapen aan de niet geringe taak 324 runs te maken. Edoch, zo ver kwamen ze niet helemaal. Aan het einde van hun innings hadden zij zeven runs gemaakt, door één batsman. De overige tien verdwe nen allen voor nul naar de kant. De bowlingcijfers waren voor iedere cricketer om van te dromen: vijf wickets voor 1 run, een wicket voor 1 run, drie wickets voor 2 runs en een wicket voor geen runs. De duurste bowler had nul voor 3. En dan te bedenken dat het beste viertal bowlers van het Rood en Wit-elftal in het geheel niet werd aangezet in deze innings van in totaal 67 ballen In de tweede innings kwam Hilversum tot 51 runs, zodat Rood en Wit dei'halve won met innings en 265 runs. De overige resultaten van gisteren wa ren: Quick wint van Hermes DVS, ACC wint van Haarlem, PW wint van HBS, HCC wint van Kieviten, Groen Geel wint van VRA. Vandaag worden dus gespeeld: Quick—ACC, PW—VW, HCC—Groen Geel, VOCRood en Wit. De Brit John Draper heeft met BSA de Grote Prijs van Zweden motorcross gewon nen, meetellend voor het Europese kam pioenschap. Hij reed de finale, die over 20 ronden van in totaal 46 kilometer ging, in 1 uur 8 min. 50.2 sec. Tweede werd de Zweed Bill Nilsson, met BSA, 1 uur 9 min. 31 sec. en derde de Brit Jeff Smith, met BSA, 1 uur 9 min. 47.2 sec. De Belg Victor Leloup ein digde op de zesde plaats. De Brit Stone- bridge moest de strijd staken. In het klassement voor het Europees kam pioenschap leidt Draper thans met 22 punten voor Leloup die 21 punten vergaarde. Voor het kampioenschap tellen alleen de beste vier prestaties van de deelnemers in de zeven wedstrijden die voor de titel gelden. Het interzonaal tournooi De uitslagen van de partijen gespeeld in de vijfde ronde van het interzonaal schaak- tournooi in Gothenburg luidden: Gelier (Rusland)Keres (Rusland) ViIlivitsky (Rusl.)Petrosian (Rusl.) V>Bronstein (Rusl.)Donner (Nederl.) 10; Pachmann (Tsj.sl.)— Szabo (Hong.) 14!4; Rabar (J.sl.) Sliwa (Polen) afgebroken; Medina (Vene zuela)Unzicker (W.Dld.) afgebroken; Bis- guier (V. St.)Stahlberg (Zweden) afgebro ken; Panno (Arg.)Filip (Ts.Sl.) 14'A; Pilnik (Arg.)Fuderer (J.sl.) afgebroken; Najdorf (Arg.)Goumard (Arg.) afgebr. Spassky was vrij. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Bronstein 3'4 punt (uit 4 partijen); 2. en 3. Ilivitsky en Panno, ieder 314 pnt. (uit 5); 4. Fuderer 3 pnt. en 1 afgebroken partij (5) Gelier 3 pnt. (5); 6. Keres 214 pnt. (4); 7. en 8. Filip en Szabo, ieder 214 pnt. (5); 9/10. Rabar en Medina, ieder 2 pnt en 1 afgebr. partij (5); 11 tot en met 13. Spassky. Pachmann en Petrosian, ieder 2 pnt. (4); 14/15. Pilnik en Najdorf, ieder 114 en 1 afgebr. partij (4); 16. Donner 114 pnt. (5). 17. Stahlberg 1 pnt. en 1 afgebroken partij (3); 18 tot en met 20. Bisguier, Guinard en Unzicker, ieder 1 en 1 afgebroken partij (5). en 1 afgebroken pratij (5). De uitslagen van de wedstrijden, gisteren gespeeld voor de Engelse league, luidden. Eerste divisie: BurnleyBlackpool 02; Sheffield United—Charlton Athletic 0—0; Tweede divisie: Bristol RoversStoke City 42; Leeds UnitedBury 10; Lei cester CityNottingham Forest 5—2; Ply mouth ArgyleDoncaster Rovers 22; Port ValeWest Ham United 21; Rotherham UnitedBristol City 13. Voordat de voetbalcompetitie begint, speelt Haarlem nog een tweetal oefenwed strijden. Zaterdagavond aanstaande wordt op eigen veld gespeeld tegen VSV en Don derdagavond 1 September eveneens om acht uur tegen RCH. In totaal 64 olympiajollen uit Nederland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland nemen deel aan het internationaal Alpenzee- kampioenschap, waarmee Maandag op de Ammersee in Beieren een aanvang is ge maakt. Na de eerste dag leidt de Duitser Mahler voor zijn landgenoten Arendt en Soltau. Onze landgenoten Jac. Stap en H. Lesage werden respectievelijk 28ste en 31ste. B. W. Willems staakte de strijd. Het op een waarde van 4000 gulden ge taxeerde volbloed springpaard van de jeugdige paardrijdster Lily Vorstman te Hilversum, die op vele springconcoursen uitkwam, is Maandag in de weide te Blari- cum verongelukt. Het dier was nerveus geworden door andere paarden, die uit de weide werden gehaald. Het wilde over een hek springen, waarbij een paal dwars door het lichaam drong. Nog voor een arts hulp kon ver lenen is het paard overleden. Mejuffrouw Vorstman was vorig jaar eigenaresse van dit paard geworden. In verband met het terugtrekken van het vierde negental van Sportclub Haarlem uit de derde klasse van de Nederlandse Dames Softbal Bond waren de promotiewedstrijden voor deze klasse overbodig. Hierdoor zullen TIW 2 (Amsterdam) en EHS (Haarlem) in de derde klasse blijven, terwijl Catchers 2 de plaats van SC Haarlem 4 zal innemen. De belangrijke beslissingswedstrijd voor het officieuse kampioenschap van Nederland tussen de Haarlemse negentallen HHC en HCK zal Zondag om tien uur worden ge speeld op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem. Het HHC-negental behaalde deze titel steeds zonder enige moeite, doch dit seizoen slaagde HCK er in dankzij het falen van de HHC-ploeg in de laatste wedstrijden gelijk met de kampioenen té eindigen. Naast een aantrekkelijke serie-draverij wordt Dinsdagavond in het Hilversumse Sportpark eveneens nog verreden de inter nationale München-prijs, waarin merkwaar dig genoeg alle paarden van gelijke start gaan. De snel verbeterde Oscar, die in Hil versum tot zijn beste verrichtingen komt, krijgt een bijzonder zware opgave te ver vullen, daar Proximity eveneens van de partij is. Deze fraaie voshengst is in blakende vorm, getuige zijn reeks overwinningen. Het vermoeden is dan ook, dat Oscar deze keer het onderspit zal delven en zelfs zijn tweede plaats wel zal verspelen aan Oranje J. Hoewel de serie-draverij 19 deelnemers telt steekt de jongste van het gezelschap, de 4-jarige Sorento, in klasse met hoofd en schouders boven zijn concurrenten uit, zodat redelijkerwijs aangenomen mag worden, dat hij opnieuw zal zegevieren, vóór de keuze B. U. de Jong uit Prof Heny en Quichotte. De grote vraagtekens zijn in deze course Rita du Maire en Pretty Polly, paarden, die bei den voor een verrassing kunnen zorgdragen. In het openingsnummer wacht Geersen een heel wat gemakkelijker taak met zijn préféré uit Tosca en Toekan S. Trekvogel S is een mogelijk outsider, evenals Sylvia Hanover, indien haar drafmanieren zijn ver beterd. Trudy Hanover, die na haar voorgaande verrichtingen in de Derby plotseling teleur stelde en geen been aan de grond kon krij gen, moet in haar oude vorm een goede kans hebben in de Ruehleben-prijs, temeer daar de snelle Scita Donum te onbetrouwbaar is om aan te bevelen. De sterke Sietze zal in de eindstrijd eveneens van de partij zijn. Het leerlingennummer, waarmede de avond wordt besloten, is moeilijk te voorspellen, daar het aantal kanspaarden enorm groot is. De bijna een jaar afwezig geweest zijnde Patrijs S doet in dit nummer haar heroptre den. In haar vroegere vorm behoort zij tot de grote kanspaarden. De voorkeur gaat echter uit naar de keuze van M. van Leeu wen uit Roulette Hanover en Rita Rosa, gevolgd door René M. Het Bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft in Maart 1955 een commissie benoemd om te overwegen of de oprichting van een voetbalpool voor het wedden op wedstrijd- uitslagen wenselijk is, hoe dat mogelijk kan worden gemaakt en welk systeem daarbij zal worden toegepast. De commissie bestaat uit de heren E. Joosten, bestuurslid K.N.V.B., voorzitter; L. Brunt, secretaris-penningmeester K.N. V.B., secretaris en mr. P. A. Blaisse, advo caat, lid. Mr. Blaisse is lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (K.V.P.) en is lid ge weest van de urgentiecommissie van de K.N.V.B., welke verleden jaar de samen smelting van de N.B.V.B. met de K.N.V.B. heeft bewerkstelligd. Deze voetbalpool-commissie heeft reeds enige vergaderingen gehouden en voor lopige rapporten uitgebracht. In September zal deze commissie in West-Duitsland de organisatie van de daar bestaande voetbal pool gaan bestuderen en advies uitbren gen aan het nieuwe gekozen bondsbestuur, dat binnenkort zijn eerste vergadering zal houden, aldus meldt de Sportkroniek. De tweedaagse landenwedstrijd athletiek tussen Denemarken en Duitsland, in Kopen hagen gehouden, waarbij na de eerste dag Denemarken met 57 tegen 50 punten de lei ding had, is in een krappe overwinning voor Duitsland geëindigd: 108 tegen 106 punten. Deze zege hebben de Duitsers te danken aan hun overwinningen van Maandag op de 400 meter horden, de 200 meter en de 3000 meter steeple. Helmuth Janz (Did.) ging bij de 400 mete'- horden als eerste door de finish in 53.7 sec. De 200 meter werd na spannende strijd gewonnen door de Duitser Oberster in 22.1 sec. De Deen Christiansen, die tweede werd. noteerde dezelfde tijd. Hesselmann, (Did.) die daags tevoren reeds de 5000 meter op zijn naam had gebracht, won gemakke lijk de 3000 meter steeple in 9 min. 6.6 sec. Gunnar Nielsen (Den.) zegevierde op de 800 meter. Voor hem werd 1 min. 51.3 sec. afgedrukt. De scores in het Engelse county-cricket waren na Maandag: Derby: Gloucester tweede innings 211 voor 5. Eerste innings 47 (Morgan 3 voor 31, Glad- win 7 voor 16). Derby eerste innings 329 voor 7 gesloten (Griffiths 2 voor 29). Cardiff: Glamorgan tweede innings 97 voor 5. Leicester eerste innings 305 (Pressdee 5 voor '77). Old Trafford: Somerset tweede innings 28 voor 1. Eerste innings 171 (Smith 2 voor 32, Tattersall 3 voor 41, Ikin 3 voor 23). Lan cashire eerste innings 354 (Lawrence 6 voor 142). Lords: Middlesex tweede innings 18 voor 0, Surrey eerste innings 282 (Moss 3 voor 74, Warr 5 voor 41). Northampton: Kent tweede innings 62 voor 2. Northants eerste innings 374 (Allan 4 voor 81). Hove: Notts tweede innings 157 voor 4. Eerste innings 130 (Thompson 3 voor 35, James 3 voor 45, Marlar 3 voor 21). Edgbaston: Essex tweede innings 87 voor 0. Eerste innings 314 voor 9 gesloten (Ban nister 5 voor 114). Warwick eerste innings 336 voor 9 gesloten (Hitchcock 128, Bailey 5 voor 74). Worcester: Worcester tweede innings 163 voor 5. Eerste innings 203 (Close 4 voor 59, Wardle 4 voor 64). 99 99 Lou Bandy heeft ons deelgenoot gemaakt van een plan, waarvoor hij ook enige col lega's in de kleinkunst bezig is te interes seren: een terugkeer van Buziau op het toneel. Hij had natuurlijk wel eens eerder met die gedachte gespeeld, maar de over weging werd pas ernst, toen deze onover troffen grootmeester in het genre der clowneske typering hem dezer dagen in gezelschap van vrouw en kleinkind in „Lion d'Or" te Haarlem bezocht. „Iedereen herkende hem", zo vertrouwde de liedjes- zingende eigenaar van dit fraaie Horeca bedrijf ons op de hem kenmerkende wijze toe: „In 1940 is hij voor het laatst opgetre den en toch heeft ook de jeugd van tegen woordig van hem gehoord. Een oude dame zei tegen een kind: Kijk, dat is nou Buziau die daar zit! Waarop de jongen reageerde met: O, die man waar pappie altijd over spreekt De Russen willen zich gaan toeleggen op cricket. Dit werd gemeld in het jongste num mer van het tijdschrift „Sovjet Sport". Er werd aan toegevoegd dat ze graag zouden zien dat twee Engelse cricket-elftallen een demonstratie zouden geven in Moskou. De Engelse cricketers zijn hier strikt voor. Denis Compton, de befaamde testsneler, gaf als commentaar op dit nieuws: „Ik ben er zeker van dat ze het vei-schrikkelijk goed zouden kunnen. Nu moeten we alleen nog zien dat we ook de Amerikanen zo ver kunnen krijgen". Mobbeltje hoefde niet te denken, dat hij daar maar in de kooi kon zitten luieren. Iedere dag zette de marskramer de kooien van Mobbeltje en Jako op tafel, en dan kregen ze schoolles. En ze moesten bar goed opletten. Als de les afgelopen was, hing de man hun kooitjes buiten het raam aan een haak; dan kregen ze wat frisse lucht en zon. Mobbeltje keek dan verlangend naar de verte, waar ergens zijn huis moest staan. Maar bij kijken bleef het, want hij zat hier heel stevig opgeslotenKon hij maar weer vrij zijn en naar moeder rennen'. 33-34 Portret van Buziau. Wij hebben daarop eens een particulier opinie-onderzoek ingesteld, met verrassen de resultaten. Van de tien willekeurige ondervraagden antwoordden er zes onmid dellijk: „Dat zou fantastisch zijn" of „Dat moest waar wezen" of in woorden van ge lijke strekking. Drie vroegen: „Leeft die dan nog?" en één zei: „Maar die is toch al veel te oud!" Wat dit laatste betreft, had Lou Bandy ons verteld: „Hij is met zijn achtenzeventig jaar nog geweldig vitaal. Hij weet zich nog namen van vijftig jaar geleden te herinneren, die ik allang ver geten ben. Uit de tijd van Henri ter Hall bijvoorbeeld, toen zijn optreden helemaal niet zoveel succes had. Maar dat is gauw anders geworden. Wij artisten beschouwen hem als onze nestor. En wat betekent ouderdom? Op zijn leeftijd heeft hoe-heet- ie-weer de electriciteit uitgevonden en kun je nog gemakkelijk president van Frank rijk of Amerika worden. En als generaal nog een veldslag winnen! Daarom moeten we zeggen: Buziau kom terug we zijn zo arm aan grote komieken!" Johannes Franciskus Buziau werd op 7 Januari 1877 te 's-Gravenhage geboren en begon zijn loopbaan als ijscoman, witter en programma-verkoper. Op 17-jarige leeftijd werd hij ladder-acrobaat. Na enige tijd kwam hij bij Frits van Haarlem te werken met een goochelparodie. Zijn komisch ta lent trok de aandacht. In 1914 debuteerde hij bij Henri ter Hall met „Het mysterieuze schoolbord". Zijn glorietijd begon, nadat hij reeds herhaaldelijk in buitenlandse varié tés was opgetreden, toen hij in de revue van Louis Bouwmeester Jr. werd opgeno men, welk gezelschap na diens dood onder leiding van mevrouw BouwmeesterSand- bergen kwam te staan. In een voortreffelijk artikel in het Alge meen Handelsblad ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag kwam onder meer de volgende karakteristiek van hem voor: „Waar hij met zijn stengelachtige figuur verscheen, met zijn krijtwitte gezicht, zijn vierkante mops-en-wipneus, zijn schichtig knipperende oogleden-met-lovertjes en die rode veeg van een mond, die plotseling kon splijten als een zeeanemoon, daar lachte ieder die het zag. En als die dunne hese stem ging klinken, dan begonnen de tranen van de lach rijkelijk te vloeien. Het was de tover van Buus, dat men opeens, midden onder het lachen, besefte dat er ook tranen van ontroering bij waren." De instelling van de zogenaamde Kul tuurkamer onder de Duitse bezetting maakte een einde aan zijn carrière. Buziau werd een van de eerste gijzelaars, doch lang behoefde hij wegens zijn toen zwakke ge zondheid niet in Haren te blijven. Na de bevrijding is hij niet meer op het toneel teruggekeerd. Hij heeft grote waardering voor wat er thans door de artisten wordt gepresteerd, van Wim Kan en Wim Sonne- veld, van Toon Hermans en Cruys Voor- bergh, tot Willy Walden en Piet Muyselaar, waarvan hij alle voorstellingen heeft ge zien. Maar de tegenwoordige revues be vallen hem niet best; teveel kijkspel: „Mooie costuums, veel costuums, alleen finales, maar geen begin en geen midden moot!" heeft hij eens gezegd, een uitspraak die begrijpelijk is uit de mond van hem, die altijd een verwonderd mens achter een grotesk masker was. Voor zijn rentrée, zegt Lou Bandy, zou den we natuurlijk een keuze uit zijn oude répertoire moeten doen. Bijvoorbeeld die voordracht met het onvergetelijke „Geld is niets, breng het maar bij me thuis!" Dan kunnen de mensen vergelijken. Hij heeft het idéé al besproken met Alex de Haas, de officieuze archivaris van de Nederlandse kleinkunst, die er wel oren naar had en onmiddellijk kwam aandragen met titels voor een programma „Door alle tijden." En wat denkt Buziau er zelf van? Volgens onze zegsman zou hij niets voelen voor een come-back, maar het eigenlijk heel graag willen. Het is geen kwestie van ouderdom. En de enige concurrentie, die hij hoeft te vrezen, is die van de legende over hem zelf, die groeit naarmate hij langer weg blijft. Want Buziau is een begrip geworden. Die angst, meent Lou Bandy, is ongegrond. De mensen zitten immers te springen om zijn terugkomst. Het succes is al bij voorbaat verzekerd. Aan ondernemers, om een der gelijke toumée van bijvoorbeeld dertig voorstellingen te organiseren, bestaat dan ook heus geen gebrek. Het moet er allemaal piekfijn uitzien, maar grote kosten behoe ven er voor de enscènering niet gemaakt te worden, want het gaat tenslotte om deze waarachtige clown, die het intens komieke zodanig toont, dat het een tragische keer zijde van het lachwekkende is zonder dat de dwaasheid daardoor bedorven wordt, integendeel. Het moet geen afscheidstournée worden. Afscheid nemen doet men in het theater vaak alleen maar als men geld nodig heeft en daarna gaat men rustig verder. Nee, de mensen willen hem huldigen, hem nog eens in de bloemetjes zien. Buziau, heeft Lou Bandy gezegd, je hebt een ereschuld aan het publiek. Je bent weggegaan zonder iets te zeggen, je hebt ze niet eens een hand gegeven! Daar is nu gelegenheid toe. Wij wachten af wat er gebeuren gaat. Er zijn wel eerder geruchten over zijn her nieuwd optreden geweest, die op niets uit liepen. Maar wij wachten met spanning. Jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford is in zijn vacantieverblijf in Zwitserland, waar hij ontspanning zocht na zijn overdrukke werkzaamheden, overleden in de leeftijd van 54 jaar. Talrijk waren de bestuurs- en andere functies, die de overledene heeft bekleed in velerlei colleges en commissies, zoals de bedrijfsvereniging voor Bank- en Verzeke ringswezen, Groothandel en Vrije Beroe pen, het Centraal Iistituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel CIHAN, het Centraal Orgaan voor de Economische Be trekkingen met het Buitenland, de Com missie voor Aangehouden Lading COVAL, de Contactgroep Opvoering Productiviteit COP, het Comité Benelux, de Hoofdcommis sie voor de Industrialisatie, de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, het Instituut voor industriële Vormgeving, de Sociaal-Econo mische Raad, de vereniging „Nederlands Fabrikaat", de adviesraad voor de militaire productie voor aangelegenheden betreffen de de Europese Defensie Gemeenschap en andere. Talrijk waren zijn locaal, nationaal en internationaal gerichte activiteiten van economische, sociale en humanitaire aard. BENOEMING Mejuffrouw De Vries te Hillegom is be noemd tot onderwijzeres aan een der Chris telijke scholen te Hoogeveen. Een Nederlands bondsteam zal Zaterdag 27 Augustus des middags om vier uur op het terrein van Zeeburgia aan de Kruislaan in Amsterdam een wedstrijd spelen tegen het in Wiesbaden (Duitsland) vertoevende Ame rikaanse legerteam The Flyers, welk negen tal reeds eerder tegen een Nederlands bonds team een nederlaag moest incasseren. Het Nederlands bondsnegental is als volgt samengesteld: Werper: Urbanus (OWO); achtervanger: Tromp (EHS); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Van Lieshout (TIW); kortestop: Jole (HHC); 3e honk: Smidt (HHC); links- velder: Heemskerk (EHS); midvelder: Broersma (WGA); rechtsvelder: Herre Kok (Ajax). Coach: J. Baas (HHC). Reserves: Nijhuis (WGA); Booy (HHC); Keulemans (Schoten); Marsland (ABC) en Fabrie (Sparta, Rotterdam). 13) (vertaald uit het Engels) „O.... het idee, dat ik jou zou voorzien van alle uiterlijke tekenen van je positie, om naderhand een en ander terug te vra gen....! Je moet goed begrijpen, lieve kind, dat wat ik je wens te geven, of het nu een bontmantel, een ring of wat ook is, jouw eigendom wordt. Helemaal van jou, snap je dat?" „Je moet wel ontstellend rijk zijn, Mi chael," zei Patricia peinzend. „Nee, helemaal niet ontstellend. Maar rijk genoeg om royaal te zijn jegens ie mand, die zoveel voor mij doet!" „Weet je, dat ik je gisteren nog een ongenaakbare en moeilijke man vond" merkte ze op, hem nog steeds peinzend aankijkend. „Maar vandaag lijkt je heel anders!" „Gisteren zat ik heel diep in de put." „En vandaag?" „Vandaag is het niet meer zó erg, Pa tricia. En in jouw gezelschap vergeet ik zo nu en dan zelfs mijn zorgen." En zonder enige samenhang vroeg hij opeens: Je kon het goed met mijn moeder vinden hè? Ik geloof, dat je een uitstekende indruk hebt gemaakt." „Werkelijk? Hoe weet je dat?" „Ik liep vanmorgen, voor het ontbijt, even bij haar binnen. En ze zei het me zelf." „Daar ben ik heel blij om. Ik vind haar ook erg aardig!" „Dat dacht ik wel. Ze zei iets, waar over ik niet goed weet of ik blij moet zijn of me zorgen moet maken.Hij fronste „En dat was?" „Dat ze niet geweten had, dat het haar zo gemakkelijk zou vallen om een schoon dochter aardig te vinden, te meer omdat ze tegen de eerste ontmoeting als een berg had opgezien." „O, Michael! Zei ze dat?" Er kwam een blos van plezier op Patricia's wangen. „Wat lief van haar om zo iets te zeggen! Ik zou willen, dat je haar zei, dat het met mij precies zó ging. Ik heb precies hetzelfde gedacht: dat ik méér van je moeder zou kunnen houden dan een schoondochter gewoonlijk van haar schoonmoeder houdt. Hij antwoordde niet. Hij keek haar ech ter spottend aan en opeens werd de blos op haar wangen dieper. „Oik ver geet mezelf. Natuurlijk moet je haar dat niét zeggen!" mompelde ze verlegen. Het drong opeens weer tot haar door, dat er immers geen enkele band bestond tussen mevrouw Harnby en haarBinnenkort zouden ze elkaar nooit weer ontmoeten.. Hij had medelijden met haar verlegen heid en veranderde van onderwerp. „In verband met je opmerking, dat ik sinds gisteren veranderd ben, hoop ik dat ik in mijn voordeel ben veranderd", merkte hij luchtig op. „Ik zou het niet zó willen stellen", ant woordde Patricia met een glimlach. „Want het zou zijn alsof ik je gisteren becritiseerde. Maar vandaag kan ik veel gemakkelijker met je praten". „Je hebt me beter leren kennen" Ze ging op deze opmerking niet in, maar diep in haar hart wist ze, dat er méér achter zat. Ze deden niet lang over de voortreffe lijke lunch. Hij scheen vastbesloten te zijn om die zelfde middag nog een bont mantel voor haar te kopen, en bovendien moest hij ook nog naar kantoor terug... Patricia begreep dit laatste volkomen, en werkelijk iedereen, die hen gade sloeg, zou in hen een welgestelde zaken man met zijn aantrekkelijke vrouw gezien hebben. Na afloop van de lunch reed hij met haar naar een bekende dure zaak, waar niemand het vreemd scheen te vinden, dat ze op deze warme Juni-dag om een bont mantel vroegen. „Natuurlijk hebben we op dit ogenblik geen grote keuze", legde men uit, maar toch bleek men in staat te zijn een nog zeer aantrekkelijke collectie te tonen. Tot Patricia's verrassing bleek Michael zeer goed op de hoogte te zijn van bont en een uitstekende smaak te hebben. Zonder aarzelen koos hij de mantel uit, die haar werkelijk het meest flatteerde. Het was een kostbare jas, met prachtig verwerkte bontvellen, soepel als zijde, in een mooie kleur bruin. Toen ze zichzelf in de spiegel bekeek, drong het tot haar door, dat ze er nog nooit zo aantrekkelijk had uitgezien. Ze besefte, dat hetgeen Michael over haar had gezegd, waar was: het was inderdaad glanzend en levend en dit was nog méér opvallend dan de goudblonde kleur. En haar ogen waren inderdaad warm-blauw. Michael had ook iets aardigs over haar glimlach gezegd, maar ze kon zich niet meer precies herinneren wat. Ze glimlachte in de spiegel en hij kwam achter haar staan en keek ook naar haar spiegelbeeld. „Ja, die jas zou iederéén staan", ant woordde ze enigszins ademloos. Ze vond het een vervelend idee, dat hij waar schijnlijk de allerduurste mantel had uit gezocht. „O nee! Die jas zou stellig niet ieder één zo staan als jou! Hij heeft een menge ling van nonchalance en wereldsheid, die precies bij jou past". „Dank je, Michael! Moet ik die mantel heus nemen?" „Stellig, als hij je aanstaat". „Ik vind 'm natuurlijk fantastisch! Maar ik heb 't gevoel, dat 't niet helemaal juist is, dat jij die mantel voor me koopt". „Onzin, liefje! Iedere man koopt zijn vrouw graag een mooie bontmantel! Zelfs als...." „Wel, allemensen, Patricia! Lieve kind, waar heb jij gezeten? Ik begon de hoop werkelijk op te geven. Patricia bleef aan de grond genageld staan en staarde de man, die op haar toe kwam lopen, onthutst aan. Tenslotte bracht ze stamelend uit: „Phil PhilWat doe jij hier?" „Hetzelfde als jij, vermoed ik. Bont ko pen. Maar ik ben uit op een zilvervos, die ik een erftante wil schenken". Phil Magerton lachte vrolijk, terwijl hij haar vol vertedering aankeek. Het was karak teristiek voor hem, dat hij nauwelijks aan dacht schonk aan de man, die Patricia vergezelde. Hij had alleen aandacht voor haar. Phil Margerton was buitengewoon knap om te zien, haast te knap, dacht Patricia hulpeloos. Hij was donker, net als Michael, maar verder hadden de twee mannen niets van elkaar. Phil droeg zijn haar glad ach terover gekamd en hij had een opvallend knap regelmatig gezicht en sprekende grfjze ogen, waarmee hij altijd succes had. Hij gebruikte die ogen thans om Patricia volkomen murw te maken. Hij keek haar vol bewondering aan en het was overdui delijk, dat hij haar in de kostbare bont mantel een hoogst aantrekkelijk wezen tje vond. Geheel in de war, besefte Patricia, dat ze Michael moest voorstellen, en dat ze dit maar op één manier kon doen „Phil, mag ik je mijn man voorstel len, Michael Harnby De lach in de grijze ogen verdween en even scheen Phil Margerton zijn zelf verzekerdheid te verliezen. „JeMaar ik had er geen idee van, dat je intussen getrouwd was!" „Nee.... 't is allemaal erg snel ge gaan.... en we hebben 't heel stil ge houden". „Wel.... van harte gelukgewenst, Pa tricia! En jij ook, Harnby! Je bent een ge lukkig man, als ik 't zo zeggen mag!" De twee mannen schudden elkaar met nauwverscholen antipathie de hand. „Inderdaad!" antwoordde Michael kortaf. „Dus dat was de reden, waarom nie mand wist, waar je was", zei Phil, zich weer tot Patricia wendend. „Ik heb overal naar je gezocht op de plaatsen, waar ik dacht je wel te zullen treffen, maar nie mand kon me iets over je vertellen. „Neewe zijn sinds we getrouwd zijn, buitenslands geweestWe kwa men gisteren pas terug". „Juist. Waar woon je nu?" „We logeren bij Michael's moeder". Met enige tegenzin gaf ze hem het adres. Hij schreef het zorgvuldig in zijn agenda. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6