lederen dag trekt Simon de Wit niet de vos „Ponny" langs de weg Waterpolo-lichttournooi bracht DAW op de eerste plaats in „Heerenduinen" Agenda voor Velsen Duiven terug uit Chimay en Roozendaal Ten gerieve van duizenden ijsvrienden Havenberichten Voortreffelijke organisatie van VZV Porcellana VGZ-herinneringsbord voor oudere gepensionneerden Spoorwegesperantisten naar Haarlem DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 5 Jeugdtournooi MAROKKAANSE POEFS Agenda voor Beverwijk Benoeming docenten aan „Felisenum" Papïerschuur afgebrand te IJmuiden Haringuitvoer gedaald Sla plotseling duur door export en warmte Conflict over uitgaande vrachtprijs in Australië Puerto Ricaans vrachtschip aan de grond gelopen Scheepvaart TOEN ZATERDAGAVOND de wedstrijd VZVDAW in het zwembad „De Heeren duinen" door de luidsprekers werd aangekondigd en voor de eerste maal het fluitje van de scheidsrechter weerklonk was er een begin gemaakt met het eerste waterpolo-lichttournooi in de omgeving. En dat het de moeite waard was en voor herhaling vatbaar kwam niet alleen tot uitdrukking in hetgeen werd gezien doch ook bij de toespraak, die de heer C. W. van Schreeven, directeur van de gemeente lijke zwembaden, richtte tot alle aanwezigen, tot het bestuur van VZV voor de organisatie en tot DAW in het bijzonder, aan het eind van dit avond-tournooi bij het overhandigen van de wisselbeker. VZV—DAW De eerste wedstrijd ging dus tussen VZV en het Alkmaarse DAW. En ten aanschouwe van een grote schare werd VZV'na een ge lijk opgaand spel in de tweede helft ver slagen. Het eerste doelpunt kwam van de goalgetter bij uitnemendheid Swier, doch verder dan dit ene doelpunt kwamen de Velsenaren niet. De kampioen van de tweede klasse DAW lieten dit niet op zich zitten en al gauw volgde het tegenpunt van de hand van Ekkel. Na de rust was het v. d. Horst die de stand in het voordeel van DAW bracht door een pracht van een goal, en Boxem maakte aan alle illusies van de supporters van VZV een eind door er 31 van te maken. DWRHVGB Deze wedstrijd, die een apart karakter kreeg doordat de tweede klasser DWR het moest opnemen tegen de 1ste klasser HVGB, begon reeds goed door schoten van Meulenberg; 3 x achtereen over of naast het doel en de 4de maal raak. HVGB had schijnbaar geen moeite met het spel van hun stadgenoten, doch schrok toch door het snelle doelpunt van P. de Bruyn en het even onverwachte schot van Gottmer die de bal op zeer fraaie wijze van de vrij opge- zwommen Wisker kreeg (21). HVGB trachtte zich hierna te herstellen, wat geschiedde bij een goede boogbal van Hortel, waar keeper Spaans te vroeg naar had gesprongen. En als Van 't Vlie, de kleine midvoor van DWR en tevens jong ste deelnemer, niet tegen de lat had ge schoten, was het nemen van strafworpen niet nodig geweest. HVGB nam deze straf worpen alle 6 onberispelijk en daar de tweede van DWR tegen de lat en niet in het doel kwam, had HVGB gewonnen. DWR—VZV Na de pauze was de eerste wedstrijd om de derde en vierde plaats in de rangschik king DWR tegen VZV. En al direct na het begin maakte Bakker het eerste doelpunt voor VZV, hoewel DWR terugkwam met de gelijkmaker van de hand van Gottmer, die door vrij opzwemmen de keeper liet misgrijpen. Tweemaal kwam Schoone hierna vrij, doch het eerste schot was tegen de paal, het tweede werd een corner na een trek- bal van Swier. Wisker kreeg hierna de kans om door onvoldoende dekken de stand in het voor deel van DWR te brengen (21), maar na de rust kwam een vrije worp van Bakker op de goede hand van v. d. Vegte, die de keeper liet misgrijpen door precies in de hoek te plaatsen. Ook hier werd het pleit beslecht door strafworpen, waarvan DWR er 5 inschoot en VZV 6. HVGB—DAW Om de eerste en tweede plaats vochten hierna de ploegen HVGB uit Haarlem en DAW uit Alkmaar. En HVGB dat gedacht had de 2e klasser even „in te maken" kwam van een koude kermis thuis door doelpun ten van Nierop Groot (2), v. d. Horst (1) en Slikker (2, waarvan 1 strafworp). Aan gezien HVGB door onzuiver plaatsen en aarzelend schieten maar één doelpunt konden stellen, was de uiteindelijke stand van deze avond: 1. DAW, 2. HVGB, 3. VZV, 4. DWR. Bfj het jeugdtournooi dat Zondagmiddag gespeeld werd, bleek de jeugd van DWR verstek te laten gaan, waardoor de aan trekkelijkheid van deze middag veel ver loor. In de eerste wedstrijd van de jeugd van VZV tegen die van DAW was VZV de sterkste, evenals in de tweede wedstrijd, waarin VZV DAW ook de baas bleef met liefst 7—1. Ondertussen werd nog een wedstrijd in gelast van de jeugd van VZV tegen de oud- ADVERTENT1E Nieuwe collectie Kunsthandel Kennemerlaan 55 DINSDAG 23 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Geen verlof geen verlo ving". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en van 14—16.30 uur. WOENSDAG 24 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Geen verlof geen ver loving". Rex, 20 uur: „High Noon". Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wet houder* van Sociale Zaken. DINSDAG 23 AUGUSTUS Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „De le vensroman van Richard Tauber. Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Bekentenissen van een zondares". W.B.-theater: Geen voorstelling. Grote Kerk, 20 u.: Zomeravondconcert. jes van deze vereniging en dat die er nog konden zijn bewees de uitslag 53. Deze wedstrijd, die het aanzien alleszins waard was, viel bij het ook deze middag weer talrijke publiek zeer in de smaak. Het dankwoord voor de organisatie van deze polotournooien, dat de heer Van Schreeven richtte aan het bestuur van VZV, was dan ook terecht. Tussen de wedstrijden door werden deze middag de examens afgenomen van de diploma's A en B van de jeugd van IJmui- den en daar ook dit programma goed ver liep, zowel voor de ouders als voor de deelnemers zelf, mocht deze middag zeer geslaagd heten. Het college van curatoren van het gym nasium „Felisenum" heeft de volgende aanbevelingen bij B. en W. van Velsen in gediend: a. voor de benoeming van een lerares tekenen, in vaste dienst, met ingang van 1 September 1955: mejuffrouw A. L. Groenhart; b. voor herbenoeming als leraar (Lerares), in tijdelijke dienst, voor het tijdvak van 1 September 1955 tot en met 31 Augustus 1956: A. M. de Bruin, leraar Frans; dr. H. W. Doornink, leraar biologie; E. J. Hueting, leraar Duits; A. Lambo, leraar Duits; mejufrouw J. R. M. Tjin A Dj ie, lerares Engels; H. A. van Ves- sem, leraar geschiedenis. De Velsense brandweer moest Maandag omstreeks half elf uitrukken voor een uit slaande brand in een opslagplaatsje van papier, achter de woning van de heer A. Waaleboer aan de De Weerdstraat 23 te IJmuiden. Nadat buren hadden getracht met emmers water het vuur te blussen, heeft het personeel van de brandweer onder grote belangstelling van het publiek de brand bestreden met drie slangen waarvan er een door de woning en twee door de steeg waren geleid. De schuur brandde ge heel af. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing in het tweede kwartaal van dit jaar heeft 4.188.485 kg. netto bedragen ter waarde van 2.663.826 tegen 11.029.365 kg. ter waarde van 5.955.415 in het tweede kwartaal van 1954. De grootste afnemers waren België met bijna 2 millioen kg. ter waarde van 1.136.240, West-Duitsland met 1,53 millioen kg. ter waarde van bijna 1 millioen gulden en Noorwegen met ruim 394.000 kg. ter waarde van ƒ240.860. Van de gedurende het tweede kwartaal uitgevoerde hoeveelheid werden uitgevoerd door exporteurs in Scheveningen 1,88 mil lioen kg. ter woorde van 1.177.804, in Kat wijk 1.12 millioen kg. ter waarde van 694.929, in Vlaardingen 1.063.176 kg. ter waarde van 700.928, in IJmuiden ruim 100.000 kg. ter waarde van 75.821 en In overige plaatsen 20.000 kg. ter waarde van 14.344. De sla kon Maandag op de Beverwijkse veiling heel goed worden verkocht; er werden prijzen betaald die opliepen tot 17 cent per krop. Deze oplopende prijzen wa ren het gevolg van de vraag naar sla in België en Engeland en de grote binnen landse vraag door het warme weer. De IJmonden De duiven van „De IJmonden" werden Zaterdag om 10.30 uur te St. Quintin ge lost. Afstand 206 km. Eerste duif bij de heer Bekker, Velsen-Noord om 15.14. De uitslag is: Bekker 1, Visser 2 en 5, v. Sik kelerus 3 en 12, Knapen 4 en 8, v. Veelen, IJmuiden 6, Gjaltema 7 en 13, Broekmeu- len 9 en 10, Hoekstra 11, Suurmond 14. Reisduif De Beverwijkse postduivenhoudersvereni- ging „De Reisduif" nam met 178 duiven deel aan de wedvlucht vaan Chimay, een afstand van 273 km. De lossing geschiedde om 7.40 uur en de eerste duif werd om 12.10 uur ge klokt; de laatste deed er eenentwintig mi nuten langer over. De uitslagen waren: P. v. Vuuren 1 en 2; G. J. Dekker 3, 17, 20 en 25; P. H. v. Minnen 4, 8, 10, 16, 19 en 32; G. Grapendaal 5 en 35; P. Dekker 6; P. v. d. Outenaar 7. 9 en 22; C. Castricum 11 en 18; G. Visser 12; W. Tuyn 13 en 30; C. Hoeks 14; J. Luntz 15 en 24; H. Gaasenbeek 21 en 26; F. Versluis 23; A. Six 27; F. v. Goethem Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen bestaat sedert 1 Januari 1954 het gebruik om aan personeelsleden, die gepension- neerd worden een fraai, in aardewerk uit gevoerd herinneringsbord uit te reiken. Dezer dagen is echter aan oudere ge pensionneerden medegedeeld, dat aan hen, die na 1945 het einde van de bezetting met pensioen zijn gegaan en tenminste hun veertigjarig arbeidsjubileum hebben gevierd alsnog een dergelijk mooi herin neringsbord aan te bieden. Dit zal nu Vrijdagmiddag in gebouw „Concordia" geschieden, bij welke uitrei king tevens de dames van de betrokken oud-gedienden aanwezig zullen zijn. DE ROEP VAN SIMON IS onweerstaanbaar in IJmuiden. Als enige in Neder land laat hij zich iedere dag en avond tot diep in alle huizen aankondigen door het fijne, zachte getinkel van de belletjes op het tuig van het paard „Ponny", de goede trouwe vos, die de witte ijswagen van Simon door de straten trekt. Al ruim vijf en veertig jaar kennen geboren IJmuidenaren de smaak van het door hem geschepte ijs en de stelregel clat met een goed product geen klant verloren gaat, heeft hij na de oorlog ook in de nieuwe wijken van IJmuiden vooral in de Rivierenbuurt voor elke avond een uitgebreide kring van luisteraars, die bij de van verre komende klank van de belletjes en paardenhoeven, tot elkaar in de huiskamer zeggen: „Hij is weer mooi op tijd, tien over tien, zullen we er een nemen?" Tien over tien dan staat de witte wagen vrijwel iedere avond stipt in het midden van de Lange Nieuwstraat op de ventweg. En dan komen er, zoals de laatste clagen vijftien of meer bewoners van de flats gelijk bijeen aan beide kanten van de wagen voor een van een kwartje of één van tien. Ijs halen bij deze IJmuidenaar van de Veiserduinweg is een klein genoegen: voor ieder een prettig woord. Simon zet er de hoed eens recht voor. De vader van Simon de Wit heeft de zaak, waarin tijdens de zomermaanden hard moet worden gewerkt, aan de Wil- lemsbeekweg op poten gezet. Dat was in 1905 en toen kon de oude De Wit zich de pionier noemen op het gebied van ijsberei- den in de streek, waar het toen nog de Hei, Velsen en IJmuiden heette. Overigens heeft hij zich altijd in het uitventen van ijs be perkt tot de grenzen van IJmuiden-Oost. in 1912 is vader De Wit voor de eerste maal met een wagen de weg opgegaan. Hij was enige mannen tegengekomen met een fraai, maar wrakkig wagentje, waaruit ijs werd verkocht. Vergunningen waren toen nog niet nodig, het ijs kon desnoods op straat met de hand worden gedraaid. De vreemde mannen en vader De Wit kwamen tot elkaar en op die manier stapte hij met sterke wil verder in het ijsbereidingsvak. Met twee broers groeide Simon in het be drijfje mee. Het tweetal trok echter vijfen twintig jaar geleden naar Amerika, om daar fortuin te zoeken. Maar Simon voelde veel voor de zaak. Al als peuter zag hij vader ijs draaien en als jonge knaap heeft hij vader meermalen aangeraden, dat er machines moesten komen, al moesten ze toen nog uitgevonden worden, dat de wa gen zó moest worden ingericht en niet zo als hij tóén schommelend door de straten ging. Mevrouw De Wit heeft uiteindelijk ongeveer vijftien jaar geleden haar wil en die van Simon er door gekregen: de plaat jes, door reclameschilders op de zijwanden van de wagen aangebracht, werden er af gekrabd en de wagen is geheel wit gewor den. Simon had het altijd al te kermisach tig gevonden. Niet fijn genoeg, te kleurig. In de loop der jaren is de wagen nog wel eens vernieuwd, en kwam er een ander paard voor, maar het karakter bleef be houden. Want IJmuiden prefereerde ijs van Simon, de ijsboer met de wagen en het paard. HET PAARD „Ponny" is de naam dat thans de wagen door IJmuiden trekt, is al tien jaar zijn vriend. Het grootste deel van het leven van het paard heeft Simon „Ponny" slechts op de brede achterhand kunnen zien, maar toch zijn ze vrienden. Toen een groenteboer tegen het laatste winterseizoen duizend gulden voor het dier bood, is hij er niet op ingegaan. Al had hij plannen om „Ponny" van de hand te doen. „Hoera, ik heb hem nog," heeft hij na de onderhandelingen tot zich zelf kunnen zeg gen. Nu weet „Ponny" niet anders, dan de nacht en ochtend in het land aan de Hee renduinweg door te brengen tot hij 's mid dags tegen drieën door de baas wordt ge haald om voor de wagen te worden ge spannen. Enige jaren geleden kon het dier er nog loslopen en kwam het uit zichzelf van honderden meters ver uit de bosjes naar de Heerenduinweg gesneld, zodra zijn naam „Ponny" had weerklonken. ONDER Simon's handen heeft de berei ding van ijs in al die jaren een hele evolu tie doorgemaakt. Hij heeft met een stok nog een tinnen bus in ruw ijs rondge draaid en er een heerlijk product in weten klaar te maken. De ijsmachine met een slinger, die omstreeks 1935 voor het eerst IJmuiden werd binnengebracht, was een wónder. Met een draaiwerkje bovenaan en een slinger was het al een heel echte ma chine en toen een bankwerker eens langs kwam en opmerkte dat er best een poulie en een motortje aan konden worden beves tigd, kon eigenlijk al een ieder de was doen. Na de oorlog kwamen de volautoma tische koelmachines, de moussators slagroomaftapapparaten en de bokvrie- zers in vriestanken het bedrijf van Simon veranderen. In de laatste tien jaar groeide het uit tot een groot bedrijf met een fa briekje, dat een oppervlakte van slechts enige vierkante meters heeft. En mochten er meer nieuwe apparaten komen: Simon zal de eerste zijn, die op de Jaarbeurs gaat kijken en het voor zich laat draaien. DE WIT heeft de kwaliteit van het ijs doro de jaren heen weten te handhaven. Het is volgens hem de kracht van het be drijfje geworden. Hij kijkt niet op een knaak grondstoffen. Even harder werken en het publiek komt. Want van aanpakken weet deze geboren IJmuidenaar. Iedere morgen is het 7 uur, wanneer de grote ketels pap „Mix" zegt de vakman worden klaar gemaakt, ge kookt en tot ijs bewerkt. Ritsen flessen room en tientallen emmers melk helpen mee een ijsco te fabriceren. De Zondag en Maandag van deze week zijn voor het be drijfje van Simon de Wit hoogtijdagen ge weest. Achter elkaar vlogen de blikken van vijftien liter ijs naar de drie wagens, waar van er een in IJmuiden rondrijdt, er sinds kort ook een Santpoort bedient en de derde achter de woning aan de Heerenduinweg staat. Het is voor De Wit de laatste weken niet vreemd om 's avonds pas tegen half twee de huiskamer weer te kunnen binnen stappen. HIJ VENT van 's middags vroeg tot de „mensen slapen gaan", zoals hij het uit drukt. Hij haalt „Ponny" 's middags uit het land, spant het dier aan en haalt dan het geldbakje, de blikken ijs, wafels en papier van binnen. Het witte jasje gaat over het hemd, het bijna onafscheidelijke hoedje op de haardos: „Tot vanavond". „Is 't een lekker ijssie mensen? Is het niet goed, dan betaalt u maar niet hoor", is een van de lijfspreuken van Simon. Er zijn altijd mensen, die het graag willen weten: „Is het een lékkere ijsco?" „Ach mevrouw, hier heeft u er een, u mag doorrijden of u mag betalen." Want Simon is met de rappe mond een goed handelsman. Hij is groots op het door vader, zijn vrouw en hem opgebouwde be drijfje. En hij kan en mag dat zijn. Wat je levert moet honderd procent zijn en daar houdt hij zich aan. Is er een slagroomappa raat stuk? Stop, zegt dan Simon. Stop met alles. Éérst en voor alles dat apparaat heel. Hij rijdt er desnoods voor naar Utrecht in het holst van de nacht om de bedrijfsleider van de fabriek uit het bed te halen en deze man op zijn beurt welgeteld vier monteurs naar het slagroomapparaat in IJmuiden te laten sturen. De klant is nummer één en die kan geen slagroomapparaat missen, meent Simon. Zo heeft hij meer stellingen. Uitspraken, die hem populair hebben ge maakt in IJmuiden-Oost. DE ZAKEN gaan nu goed, dat wil hij best weten. Simon heeft ook andere tijden gekend. Tijden, toen er op een dag slechts 2.56 in de geldlade terecht kwam en er geen cent op een dag winst werd gemaakt. Maar hij is op de weg gebleven, zoals nu nog, bij mooi weer en bij regen en dreigen de lucht om 's middags de buurt bij het Antoniusziekenhuis en 's avonds de omstre ken van de Lange Nieuwstraat te bedienen. De prettigste wijken voor hem? Tenminste wat de klanten betreft? „Heel IJmuiden," zegt hij. „Maar het meest plezier heb ik altijd in de Wassenaarstraat en de Lange Nieuwstraat". Dagelijks beleeft hij in zijn wijk al zijn avonturen „voorstellingen" noemt hij ze. Zo onlangs, toen een grote autobus in de buurt van zijn wagen stopte en een ieder uit de bus stapte om een van IJmuidens weinige folkloristische beziens waardigheden te gaan zien. Er was niemand, die een ijsco wenste. Niemand en dat deed Simon geen goed. Het zat de handelsman in hem niet geheel zuiver. Toen de laatste meneer echter weer in de bus stapte, heeft hij hem geroepen en gevraagd een ijsco voor de dame in het zwarte blousje achter in de bus mee te nemen. Het was al betaald. De hele bus heeft verheerlijkt naar die ene ijsco ge keken, die door de meneer naar de achter ste bank werd gebracht. Enfin, de chauf feur heeft een kwartier moeten' wachten, want er moesten toen nog zo'n veertig ijs jes worden geschept. De dame in het zwart moet er nog steeds beduusd van zijn, ver moedt Simon. DE GROTE vriendenkring van Simon, die duizenden en nog eens duizenden telt, zal vanavond ongetwijfeld weer op de klank van de belletjes wachten. Hij komt, daar is een ieder van verzekerd. Hij komt tot het winter wordt en hij de wagens in de schuur opbergt, de installatie een goede beurt geeft en zijn „Ponny" (en de echte ponny „Corrie") een goede warme stal be zorgt, om te wachten op de dag in het vol gende jaar, waarop hij weer kan zeggen: „Kijk 's schat, is 'ie fijn of niet, een lekker ijssie van Simon de Wit", „Wafel of een bakje mevrouw?" En even graag zal hij dan weer de elfhonderd kinderen van de speeltuin bedienen. Want elfhonderd kin derstemmetjes zullen thuis nagenietend zeggen: „En we hebben nog een ijsje gehad ook van Simon, 't was heerlijk.'" W. N. 28; J. Kramer 29; M. Minneboo 31; C. Westra- te 33; S. Teeling 34; G. v. d. Winden 36. Ons Genoegen. De Beverwijkse duiven van „Ons Genoe gen" vlogen eveneens van Chimay, 270 km. Van de duiven die om 7.40 uur werden, ge lost was de eerste om 12.08.20 binnen; de laatste werd om 12.36.36 uur geklokt. De uit slagen waren: Bruin 1, 6, 7 en 11; Butter de Nijs 2; W. v. Wijk 3 en 10; R. Zoontjes 4; Fr. Blommaerts 5; P. v. Dessel 8 en 9; Th. Kuyer 12; Fr. Hendriks 13; W. de Raadt 14. De Vredesduif Met 106 jonge duiven heeft de Heems- kerkse vereniging „De Vredesduif" een wed vlucht gehouden van Roozendaal, een af stand van 109 km. De uitslagen waren: A. J. Bruins 1, 8, 13; Ch. Bey 2 en 21; J. Piro- vano 3; J. v. Stralen 4; G. Duin 5, 11 en 18; J. Koper 6; J. v. Stralen 9, 10 en 20; J. Been tjes 12 en 15; J. Peekei 14 en 22; J. Winter 17 en 23; Durge 19. Maandag kwamen te IJmuiden binnen: Psyche van Caen. Rita van Mantyluoto. Alja van Stettin. American Lawyer van Bre merhaven; Dido van Kopenhagen. Sigborg van Helsingborg. Hans van Fecamp. Prin sengracht van Mantyluoto. Visten van Otter backen. Schippersgracht van Kottka. Am- stelland van Hamburg. Marianne van Go thenburg. Grebbestroom van Liverpool. Viggen van Mariestad. Rudolf van Otter backen. Albert D van Domsö. Karma van Onega. Madjoe van Geffle. Geert Bodewes van Linköping. Gerna H. van Walcom. Reo van Rotterdam. Anne S van Kottka. Segitta van Swansea. Circe van Caen. Maandag vertrokken: Malmanger naar Perz. Golf. Jozef naar Hamburg. Borner n. Port Said. Heim naar Malmö. Zeven Provin ciën naar Vlissingen. Brouwersgracht naar Duinkerken. Eben Haezer naar Penrain. Albert D naar Birkenhead. VEILINGBERICIIT 22 Augustus Sla 6—17; postelein 6—15; andijvie 7—12; bloemkool 8—22; bospeen 14—20; waspeen 815; sperciebonen 3035; snijbonen 20—32; pronkbonen 1418; stokdik 3849; tomaten 2353; komkommers 9—25. Vertaling technische termen een der congrespunten De Bond van Spoorweg-Esperantisten houdt op 22 en 23 September zijn negende landelijke congres te Haarlem in hotel „De Leeuwerik". Evenals het vorig jaar te Alk maar zullen de congressisten, waaronder verscheidene buitenlandse collega's, op het stadhuis worden ontvangen. Daarna zullen ze de z.g. „Kennemerroute" maken, terwijl de eerste dag met een feestavond, verzorgd door M. M.C. Musicorda, zal worden be sloten. De tweede dag zal geheel gewijd zijn aan de organisatorische beslommeringen van de Bond. Behalve de gewone huishoudelij ke werkzaamheden zullen verslagen van het internationale Spoorweg-Esperantisten congres te Zürich en van de Saarlandcon- ferentie worden uitgebracht, terwijl ook de commissie voor het samenstellen van een woordenboek met speciale spoorwegtermen rapport uit zal brengen. De taak van deze commissie is de Nederlandse term te vermelden achter de reeds vastgestelde Esperanto-tekst. Deze tekst, bestaande uit ruim vijfduizend vaktermen, werd in Es peranto vertaald door twee Franse inge nieurs uit „Lexique Technique Ferroviaire", waarna deze door Engelse, Duitse en een Tsjechische spoorman werd gecontroleerd. Ook is deze commissie bezig het boekje „De opbouw van een spoorweg" in Espe ranto geschreven door de Engelse inge nieur E. M. Rosher, in het Nederlands te vertalen. Terwijl de heren over het tech nische gedeelte praten, zullen de dames enkele excursies in de omtrek van Haar lem maken. SYDNEY (Reuter) Volgens de„Syd- ney Morning Herald" zijn de onderhande lingen tussen de Australische exporteurs van goederen naar Europa en de overzeese scheepvaartmaatschappijen, die de vracht prijzen met tien percent willen verhogen, op dood spoor geraakt. De schapenfokkers wilden op de bijeenkomst van de raad van de Australian Overseas Transport Asso ciation niet accoord gaan met een grotere verhoging van de vrachtprijzen dan vijf percent. De raad bestaat uit vertegenwoor digers van producenten, exporteurs en im porteurs en moet vrachtprijsovereenkom sten bekrachtigen, die tot stand komen tus sen bepaalde exporteurs en 21 Britse en Europese scheepvaartmaatschappijen. Naar verluidt verklaarden de vertegenwoordi gers van de scheepvaartmaatschappijen, dat zij niet bevoegd waren met minder dan tien percent verhoging genoegen te nemen. Zij zouden hun principalen te Londen mede deling doen van de aanbiedingen en de be sprekingen hervatten, wanneer zij ant woord hadden gekregen. MADRID (UP-AFP) Het Puerto Ri- caanse vrachtschip Etelia is nabij Lacoruna (Spanje) aan de grond gelopen. De kapitein en de helft der bemanning zijn aan boord gebleven, maar de rest zou het schip met reddingboten hebben verlaten. Men ver moedt dat het schip door de mist uit de koers is geraakt. Het was op weg naar Rusland en Frankrijk met een lading erts. Vergaan Op de Rio Magdalena nabij het dorp Magangue in Columbia is Maandag een klein schip vergaan, waardoor twintig op varenden zijn verdronken. Men vreest dat dertig personen om het leven zijn gekomen. Tien personen kwamen in veiligheid. Zeven lijken zijn geborgen. Onder de slachtoffers bevindt zich een aantal kinderen. Simon - IJmuidens zomer-straatmeubel nummer één. Amstelbrug, 22 te St. Vincent. Aagtekerk, pass. 21 Ouessant n. Duinkerken. Alhena, pass. 21 Ouessant n. Las Palm as. Amsteldijk, 21 laat te Antwerpen. Amstelbrug, 22 v. St. Vincent n. Montreal. Amstelland, 22 Amsterdam, Amstelveen, pass. 22 Bizerta n. Algiers. Arkeldijk, 22 Philadelphia. Boskoop, 21 200 m. W. Flores. Borneo, 22 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Boschiontein, 23 te Tanga. Blommersdijk, 22 v. Aden te Suez. Bacchus, 22 Georgetown. Bali, 22 Manokwari. Bandjermasin, 22 Bumbulan. Banka, 22 rede Semarang. Bantam, 22 Portland Oreg. Beninkust, 21 te Pt Noire. Britsum, 21 dwars Wight n. Houston. Caltex The Hague, 21 v. Sidon n. Rotterdam Cradle of Liberty, 21 v. Philadelphia n. Port Sard. Caltex Delft, 22 v. Sldon n. Rotterdam. Cleoaora, 22 Massawah. Celebes. 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Caltex Leiden, 22 40 m. NW. Ouessant. Delishaven, laat te Antwerpen. Dordrecht, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Dorestad, 22 te Montevideo. Dalerdijk, pass. 22 Azoren n. Curasao. Dongedijk, 22 te Cristobal. Eendracht, 22 Emden verwacht. cmzabeth B, 22 100 m. W.ZW. BomDay. Erinna, 23 Balikpapan verwacht. Esso Den Haag, pass. 22 Finisterre n. Port Said Friesland (KRL), v. Bombay n. Indonesië. Falco, 22 te Casablanca. Farmsum, 23 Tuticorin verwacht. Gadila, 22 Calcutta. Gooiland, 21 te Santos. Hydra, 21 Rotterdam. Hestia, veim. 22 v. Pt n. pto Ordaz. Heelsum, 22 New O. Joh. v. Oldenbarnevt- „terdam verw. Kalianda, 22 Priok. Kalian get, 23 Makasse. Kalimata, 22 Soerabaja. Kalydon, 22 Geelong. Kieldrecht, 22 Antwerpen. Laeites, 22 v. Port Said n. Algiers. Lekkerkerk, 22 Hamburg. Lissekerk, 22 Muscat. Loppersum, 22 te La Colette. Mijdrecht, 21 v. Pto La Cruz n. Santos. Madoera, 23 te Port Said. Mapia, pass. 22 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Meerkerk, 22 te Port Said. Mataram, 22 Koewait. Maureen, 22 200 m. ZW. Ouessant n. Nigeria. Maas. 22 Crotone. Madoera, 22 z. v. Kreta. Nieuw Amsterdam, 21 laat te Cobh. Notos, pass. 21 Algiers n. Piraeus. Oranjefontein, pass. 22 Dakar n. Las Palmas. Orion, pass. 21 Ouessant n. Rotterdam. Orestes, 22 te Rotterdam. Ophir, 22 Belawan. Oranjestad, 22 Plymouth verwacht. Ondina, 23 Tarakan verw. Ouwerkerk, pass. 22 Wight n. Antwerpen. Oranjestad, 22 v. Plymouth n. Antw. Ootmarsum, pass. 22 Key West n. Houston. Pieter S, 20 Antwerp en. Plancius, 22 Makassar. Peperkust, 22 te Le Havre Rijnland, 22 Hamburg. Radja, 23 Djibouti verw. Roggeveen, 22 Kobe. Rotula, 22 430 m. O.ZO. Chagos eil n. Durban. Stad Dordrecht, 20 v. Sfax n. Rotterdam. Scherpendrecht, 22 v Portland Mon n. Corpus Christi. Stad Amsterdam, pass. 22 Finisterre n. Antw. Stad Schiedam, 22 v. Narvik n. Immingham. Sirrah. 22 700 m. W. Cocos eil. Stad Alkmaar, verm. 22 Birkenhead n. Wabana Stad Breda, 24 Vlaardingen verw. Stad Maassluis, 23 Vlaardingen verw. Said ja, 22 Singapore. Siaoe, 23 Tanga verwacht. Sliedrecht, 22 Kaapstad verwacht. Stad Vlaardingen, 22 te Narvik. Stanvac Talang Akar, pass. 21 Anamba eil. naar Saigon. Sunetta, 22 Holtenau verwacht. Talisse, pass. 21 Kp. Guardafui n. Belawan. Ternate, 22 Aden. Tabinta, pass. 22 Muscat n. Madras Tabian, 22 Suez verwacht. Tegelberg, Mauritius verwacht. Teucer, 22 Semarang. Tjipondok, 22 Shanghai. Van Neck, 22 v. Colombo n. Tj. Priok. Van Riebeeck, 22 Priok. Van Riemsdijk, 22 Ambon. W. Alton Jones, 22 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Waterland, 21 v. St. Vincent n. Amsterdam. Westertoren, 21 v. Mena el Ahmadi n. La Spezl a Woensdrecht, 21 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Waibalong, 22 Makassar. Zuiderzee, 20 650 m. NW. Flores. KLEINE VAART Aardemburgh, 22 v. Rotterdam te Antw. Adm. Courbet, 22 v. R'dam te Helsinki verw. Anda, 22 v. Abo te Rotterdam. Adm. De Ruyer, 22 v. Sables d'Olonne naar Bayonme. Alja, 22 v. Stettin te Amsterdam. Anja, 22 v. Fagerviken te Amsterdam. Arienoldus G, 22 v. Pteniemi te Antw. Ary Scheffer, verm. 22 v. Amsterdam n. Liver pool. Att S, 23 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Bernard John, 23 v. Gent te Rotterdam verw. Boreas. 21 v. Sfax n. Tel Aviv. Bill, S, 22 v. Swansea te Rotterdam. Birmingham, 22 v. Rotterdam te Harlingen. Bab T, pass. 20 Vlissingen n. Karskar. Cinderella, verm. 23 v. Rotterdam n. Duinkerken Crescendo, 22 v. Hamburg te Rotterdam. Dido. 22 v. Kopenhagen te Amsterdam. Daviena Goekoop, 22 v. St. Nazaire te R'dam. Duiveland, 22 v. Kopenhagen te Rotterdam. Eljo, pass. 22 Brunsbüttel n. Umea. Ella, 22 V. Rouaan te Malmö. Gerry S, verm. 22 v. Swansea n. Amsterdam. Hoe Vinces. verm. 23 v. Rotterdam n. Grimsby Ilias. 20 v. Rotterdam n. Bilbao. Joost, 17 te Pateniemi. Kemphaan, verm. 23 v. Gdynia n. Huil. Kaap Falga, 19 te Cuxhaven. Kaap St. Vincent, 19 v. Hernosand n. IJselmonde Larix, 19 te Zaandam. Monica, verm. 22 v. Dublin n. Preston. Marienne, 22 Amsterdam verwacht. Marietje Bohmer, 23 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Marjan, 23 v. Amsterdam te Gefle verw. Megrez N. 22 40 m. N.NO. Kp. Vilano. Mynelis, 22 v. IJmuiden te Oskarshamn. Marinna, 22 v. Halmstad te Amsterdam. Midas, 2i v. Napels te Livorno. Nautic, verm. 22 v. Antw. n. Helsinki. Noordstad, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Oranjepolder, verm. 24 v. Bayonne. Phidias, 21 v. Lissabon n. Tanger, Prinsengracht, 22 te Amsterdam. Procyon. verm. 23 v. Londen n. Amsterdam. Pavo, 18 te Gefle. Ponza, 19 Kiel gepass. Sodertelje. Rose Marie, pass. 22 Brunsbüttel n. Kopenhagen Stella Maris, 22 v. Horsens te Krimpen verw. Spaarnestroom, 22 v. Huil te Amsterdam. Schippersgracht, 22 v. Kotka te Amsterdam. Surte, 22 v. Amsterdam te Huil. Taormina, 22 Kielerkan. gepass. n. Waddinxs- veen. Ton S, 22 v. Swansea te Rotterdam. Tilly, 16 te Gefle. Vlieland, pass. 22 Brunsbüttel n. Ronneby. Vesta, 22 v. Amsterdam te Malmö. W ester dok, 21 v. Amsterdam te Londen. Wlebold Bohmer, 23 v. La Pallice te Amsterdam verwacht. Zeehaan, 22 v. Gdynia te Huil verw. SLEEPVAART Loire, 22 v. Limasol n. Piraeus met s. schip. Zwarte Zee, 23 v. Nikari te Sydney verw. Hudson, met 2 hekwielers 20 v. Maassluis naar Belem. Loire, 21 te Limasol. Noordzee, 20 200 m. W.ZW. St. Vincent. Poolzee, 21 t.h.v. Kp. Blanco n. Takoradi met twee bakken. Tyne, 20 t.h.v. Golf v. Bougie n. Maassluis zonder sleep. v Waterweg, 20 met „Glückauf" v. Maassluis n. Scheveningen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7