Frankrijk roept zestigduizend reservisten onder de wapenen Loonronde weer afgewezen Weerbericht Rechts dreigt steun aan het kabinet op te zeggen Haarlems Dagblad Opwinding over Noord-Afrika in de Arabische landen Honderdduizend man in actie in Noord-Afrika Soedan in November vrij van vreemde troepen Het loon- en prijs-beleid Het woord is aan Tunesische Neo Destour verzoekt Frankrijk concessies te doen Bewusteloos kind dreef naast band in zee Hulpprogramma voor Amerikaans rampgebied „Izvestia" pleit voor vrije wereldhandel Regering eist onvoorwaardelijke overgave van muiters in Torit Dreigement Sultans wisselingf A nti-Grandval Berber-opstand Nederlander te Djakarta in vrijheid gesteld Redding op het nippertje Vice-president Nixon naar Midden-Oosten en Afrika Economische belangen zullen de doorslag geven, aldus het blad Darul Islam-bende verloor 28 man in Atjeh Aanhoudend zomerweer Weerrapport iAÜANG No 3 9 Kennea*erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 9 9 e JAARGANG u j x, Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS/AIX-LES-BAINS (Reuter/AFP) Tenminste honderd duizend man van de Franse strijdkrachten zijn in Marokko en Algerije in actie gekomen om het verzet na de mislukte opstand in het weekeinde de kop in te drukken. Het is de grootste operatie sinds de oorlog met de Rifbewoners dertig jaar geleden. In de komende drie of vier maanden zullen in Frankrijk ongeveer zestig duizend reservisten onder de wapenen worden geroepen ter versterking van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, aldus verneemt Reuter in welingelichte kringen te Parijs. In deze kringen werd verklaard, dat de eerste reservisten, die zullen worden opgeroepen, specialisten zullen zijn van het corps verbindingsgroepen en de genietroepen. Opgeroepen zullen worden dienstplichtigen, die in 1951, 1952 en 1953 onder de wapenen zijn geweest. Onder de lichting 1953 bevinden zich mannen die in April en Mei van dit jaar pas met groot verlof zijn gegaan. In Marokko zijn krachtige eenheden van het vreemdelingenlegioen, Marokkaanse scherpschutters en valschermtroepen, met steun van pantserwagens en vliegtuigen over een front ter breedte van honderd kilometer tussen Oued Zem en Kenifra tot de aanval overgegaan om opstandige Ber bers uit hun linies in de bergen te verdrij ven. Intussen zet het merendeel van de troepen, die sinds de ongeregeldheden in November van het vorige jaar in Algerije zijn gelegerd, de zuiveringsactie in de vlak te van Constantine voort, waar Zaterdag naar AFP uit bevoegde bron verneemt, on geveer duizend opstandelingen en 25 mili tairen zjjn gedood. Zondag werden nog vijftig opstandelingen gedood. Het ministerie van Defensie te Parijs weigert het aantal militairen bekend te maken, dat aan de operaties deelneemt. Vóór de gebeurtenissen van 20 Augustus bevonden zich evenwel in Algerije 100.000 tot 120.000 militairen en politiemannen, ter- CAIRO/KHARTOEN, (Reuter Te Cairo is officieel medegedeeld, dat Egypte en Groot-Brittannië het eens zijn geworden over een plan om alle Egyptische en Britse troepen voor 12 November uit de Soedan terug te trekken. De Britse ambassadeur in Cairo heeft de Egyptische regering medegedeeld dat zijn regering niet accoord gaat met het voorstel om Britse en Egyp tische troepen naar Zuid-Soedan te zenden en om een ronde-tafelconferentie over de toestand te houden. Het bestuur van de Britse kolonie Oe ganda heeft maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de Soedanezen de grens overschrijden. Volgens noodmaatregelen die drie maanden van kracht zullen blijven zullen Soedanezen slechts met een schrif telijke verklaring in Oeganda mogen ver blijven. De politie mag voertuigen en ge bouwen doorzoeken. wijl in Marokko 40.000 tot 60.000 man was gelegerd. Zondag arriveerden twee batal jons per vliegtuig in Casablanca en het is bekend, dat resident-generaal Grandval nog meer versterkingen heeft verzocht. Leiders van midden- en rechtse fracties in de Franse Nationale Vergadering hebben de speciale commissie van vjjf ministers, die te Aix-les-Bains besprekingen voert met Marokkaanse leiders, telegrafisch ge dreigd met intrekking van hun steun aan de regering, indien zy zou wagen de ver bannen sultan Ben Joessef in zjjn waardig heid te herstellen. In een telegram wordt de regering er van beschuldigd „contact te blyven onderhouden met degenen die di rect of indirect verantwoordelijk zjjn voor de bloedbaden" van Zaterdag in Marokko. Het telegram werd verzonden aan de voor avond van de belangrijke besprekingen tussen de Franse commissie van ministers, waarvan onder anderen premier Faure deel uitmaakt, en vertegenwoordigers van de Marokkaanse nationalistische party „Istiqlal". Een Franse woordvoerder te Aix-les- Bains heeft meegedeeld, dat de onderteke naars van het telegram niet de eenstem mige mening van de fracties vertegenwoor digen. Het is ondertekend door vertegen woordigers van vijf van de acht partijen van de huidige coalitie. Een woordvoerder van de „Istiqlal" zei: „voor ons en de grote meerderheid van het Marokkaanse volk is Ben Joessef nog altijd de sultan en de enige wettige". In gewoonlijk wel ingelichte kringen is gezegd, dat premier Faure en andere leden van het kabinet tot een onofficiële regeling met Ben Joessef zyn gekomen. De belang rijkste punten zouden zyn: sultan Ben Arafa moet aftreden. Ben Joessef zal naar Frankrijk worden gebracht. Er zal een regentschapsraad van vooraanstaande par tijloze Marokkanen in het leven worden geroepen, die door Ben Joessef moet wor den goedgekeurd en die vervolgens een regering zal vormen. Deze procedure werd voor de „Istiqlal" aanvaardbaar genoemd. Premier Faure zei: „Ik heb veel eerbied voor de rechten van het parlement en ik wil op openhartige voet met zijn leden blijven staan. In ernstige situaties moet de regering echter ten volle de rechten uit oefenen, die in overeenstemming zijn met haar verantwoordelijkheid". Verder zeide hij getroffen te zijn door de goede wil van de Marokkanen om tot een compromis te komen. Volgens premier Ismail El Azjari van de Soedan willen de muiters in Zuid-Soe- dan die de stad Torit bezet houden, zich overgeven, mits de troepen uit Noord-Soe- dan uit Joeba worden teruggetrokken en vervangen door Britse en Egyptische mili tairen. In antwoord hierop had de regering onvoorwaardelijke overgave geëist. De muiters hebben ook gevraagd om een raad van onderzoek. Zij hebben laten uitkomen dat zij bevreesd zijn voor de Noordelijken. Troepen gaan nog steeds naar het Zuiden. De vijandigheid tussen de Mohamme daanse bevolking uit Noord-Soedan en de in hoofdzaak primitieve negers uit het Zui den is een van de factoren, die het vraag stuk zo ingewikkeld maken. Van de Soe- danese regeringszijde is gezegd dat de uit zendingen van i-adio-Cairo in de dialec ten van het Zuiden een schadelijke invloed hebben gehad. Zuidelijke parlementsleden hebben ver zocht de Noordelijke troepen uit het Zui den terug te trekken en de regeling der kwestie aan de Zuidelijke politici over te laten. Inwilliging hiervan wordt in dit stadium echter onuitvoerbaar genoemd doch medewerking van Zuidelijke politici zou toegejuicht worden. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Groot- Brittannië de samenstelling heeft goedge keurd van de internationale commissie, die toezicht zal uitoefenen op de overgang naar zelfbeschikking in Soedan. Twee organisaties van Franse kolonisten in Marokko, de „Union pour la présence franpaise" en de vereniging van Franse veteranen, hebben aangedrongen op de „onmiddellijke terugroeping" van Grand val, omdat deze „de niet te loochenen ver antwoordelijkheid draagt voor de massa moord op vele Franse gezinnen in Ma rokko". De kolonisten eisen ook een „dringend onderzoek" door een bekwaam en betrouw baar deskundige naar de dood van de Franse opperbevelhebber in het protecto raat, generaal Francis Raymond Duval, die Maandag bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. In de verklaring der kolonis ten wordt gezegd, dat „er enige twijfel be staat" omtrent de omstandigheden waar onder het ongeluk gebeurde.Tenslotte wor den dagbladen er van beschuldigd, dat zij vele telegrammen van verontwaardigde kolonisten niet of slechts ten dele hebben afgedrukt. Premier Faure heeft de geruchten over een mogelijke terugroeping van Grandval tegengesproken. Zij zijn van alle grond ont bloot en kunnen de Frans-Marokkaanse samenwerking slechts schaden, aldus Faure. De strijd in het Noordelijke deel van Marokko, waarbij de Fransen van met ra ketten bewapende „Vampire"-vliegtuigen gebruik maken, is gericht tegen duizenden Berbers van vier stammen, die Ben Joessef trouw zijn gebleven. Zij stichten brand in spoorwegstations en vernielen telegraaf verbindingen. Franse verkenningsvliegtui gen ontdekten bij Khenissef, tussen Rabat en Meknes, grote concentraties bereden Berbers, die men houdt voor aanhangers van de machtige anti-nationalistische Pasja van Marrakesj, El Galdwi, die op het ogen blik aan het overleg te Aix-les-Brains deel neemt. Ongeveer vijfhonderd Marokkanen, die te Oued Zem werden aangehouden naar aanleiding van de moordpartij in het week einde, trachtten de politie onder de voet te lopen, toen hun ondervraging begon. Franse troepen kwamen met machinege weren in actie, waarbij een groot aantal arrestanten werd gedood. In Algerije schijnt de tegenactie van de Fransen meer slachtoffers onder de in heemsen te eisen dan in Marokko, aange zien de Fransen in Algerije over meer mannen beschikken, die bovendien tenge volge van de maandenlange guerilla met de opstandelingen beter geoefend zijn. In de vlakte van Constantine wordt in elk Ara bisch dorp gezocht naar verdachte perso nen. Overal waar blanken wonen is de be waking versterkt. Hierbij werken de kolo nisten nauw samen met de militairen en de politie. Hoewel de militaire autoriteiten uit Al gerije de mening verkondigen dat er ten gevolge van de snelle vergeldingsactie voorlopig vrijwel geen kans is op een ver dere dreiging van verzetsstrijders, wijzen neutrale waarnemers op het feit, dat de vermoedelijke leider van de opstand, een voormalig gemeenteraadslid genaamd Zighoer Joessef, nog op vrije voeten is, evenals waarschijnlijk het merendeel van zijn naaste medewerkers. RABAT (Reuter/AFP) De nationalis tische Marokkaanse Istiqlal-partij heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat „het achterwege blijven van de Franse erkenning der Marokkaanse natio nalistische adspiraties en het voeren van een regiem van onderdrukking" bijgedra gen hebben tot de uitbarsting van het afgelopen weekeinde. De Istiqlal stelt de vorming van een representatieve regering afhankelijk van de regeling van het troon- vraagstuk. Vertegenwoordigers van de „traditionalistische stroming" Pasja's, Caids en andere feodale leiders zijn naar Aix-les-Bains uitgenodigd, doch geen ver tegenwoordigers van de arbeidersklasse. Dit feit zal niet bijdragen tot de oplossing van de reeds jarenlang heersende crisis. „Wij hopen echter, dat de rede de harts tochten zal overwinnen en dat de pogingen van de Franse regering en het vertrouwen, dat door resident-generaal Grandval is ge wekt, er toe zullen bijdragen, dat Marokko uit de helse cirkel van onderdrukking en geweld zal geraken." De „Istiqlal" heeft de uitnodiging om aan het Frans-Marokkaans overleg te Aix- les-Bains deel te nemen, onvoorwaardelijk aanvaard. Hoewel er na afloop van een langdurig onderhoud tussen leden van de Franse regeringscommissie en de Pasja van Mar rakesj te Aix-les-Bains geen officieel com muniqué werd verstrekt, meent men te weten, dat El Glawi blijk heeft gegeven van een zekere gematigdheid. Naar PIA van betrouwbare zijde ver neemt is de Nederlander P. H. J. Kerse boom, die op 18 December 1953 in de zaak Schmidt werd gearresteerd, Dinsdag in vrijheid gesteld. Hem zou nog wel een meldingsplicht zijn opgelegd. (Van een bijzondere medewerker) Het gisteren gepubliceerde communiqué over de besprekingen van de regering met de Stichting van de Arbeid met betrek king tot de huidige situatie der arbeids voorwaarden doet vermoeden dat er nog geen overeenstemming tussen beide par tyen is bereikt, want de Stichting van de Arbeid zal thans in eigen kring nader overleg plegen, waarna de besprekingen met de regering zullen worden voortgezet. Het kabinet schijnt op zijn standpunt te blijven staan dat een algemene loonronde op dit moment niet gewenst is. Rust op het gebied van de lonen en prijzen acht de regering thans een eerste vereiste. Ten aanzien van een verruiming van de loon- richtlijnen per bedrijfstak wil de regering niet vooruit lopen op het advies dat zij hieromtrent van de SER heeft gevraagd en dat in September tegemoet gezien kan worden. Over de kwestie van verhoging van vacantietoeslagen tot 4 percent en verlenging van de vacanties mét 3 dagen schijnt wel te zijn gesproken maar ook hierover moet nog verder overleg gevoerd worden. Eventueel zouden deze verrui mingen per bedrijfstak en slechts na toe stemming van de rijksbemiddelaars inge voerd mogen worden. Gezien het feit, dat een nieuwe huur verhoging niet onmogelijk is en dat men er op rekent dat in 1956 de algemene ouderdomsverzekering tot stand komt, welke factoren mede de economische toe komst van ons land bepalen, ligt het voor de hand dat de regering uiterst voorzich tig te werk zal gaan. Maatregelen, die prijsverhogend zouden werken, waardoor de export in moeilijk heden zou geraken, zijn dus zeker niet van het huidige kabinet te verwachten, tenzij de economische vooruitzichten op iets langere termijn zo gunstig zouden zijn, dat men het risico durft nemen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Oscar Wilde: Tegenslagen kan men dragen die komen van buiten, maar lijden door eigen fouten daar ligt de beproeving van het leven. De overstromingen in Noord-Amerika doen rustige rivieren veranderen in kolkende stromen. De Blackstone-rivier baant zich woest golvend een weg door het stadje Pawtucket, alles meeslepend en vernielend wat aan haar geweld geen weerstand kan bieden. De overstromingen eisten reeds 197 slachtoffers. NEW YORK (Reuter/AFP) De Azia- tiseh-Afrikaanse groep bij de UNO heeft besloten de secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld te verzoeken zijn in vloed aan te wenden ter vermindering van de spanning in Marokko. De groep be sloot nog geen bijeenkomst van de Veilig heidsraad te verzoeken. In sommige Azia tische kringen twijfelt men aan de wen selijkheid van zulk een stap. De groep heeft een commissie van zeven verte genwoordigers van India, Perzië, Birma, Irak, Liberia, Egypte en de Libanon be noemd om met Hammarskjoeld in verbin ding te treden. De Parijse politie heeft vanmorgen een gehele editie van het communistische dag blad „l'Humanité" in beslag genomen in verband met artikelen „die de onschend baarheid van het nationale grondgebied schade zouden kunnen berokkenen". Men vermoedt dat de inbeslagneming in ver band staat met een serie artikelen in het blad over de Franse maatregelen in Noord-Afrika. Stakingsoprocp In Parijs zijn pamfletten verspreid, waar in er bij de Franse arbeiders op wordt aangedrongen in solidariteit met „de Al gerijnse patriotten" een algemene staking te beginnen. In de vlugschriften die wa ren ondertekend door „de Algerijnse natio nale beweging" wordt gezegd dat de arbei ders een gunstige gelegenheid hebben om al hun eisen ingewilligd te krijgen, daar Twee badgasten, die Dinsdagavond ten Noorden van het paviljoen Kiefer te Zand- voort de zee ingingen, zagen ongeveer 150 meter uit de kust een autobinnenband dry ven. Zy zwommen er heen om de band op te halen en ontdekten toen op ongeveer vyftien meter van de band een klein meisje, dat bewusteloos rond dreef. Het was de achtjarige J. A. M. H. Tweehuizen uit Overveen. Het kind werd naar de wal gezwommen, de reddingsdienst werd gealarmeerd, die haar onmiddellijk zuurstof toediende en even later reed een ambulance met haar naar de Maria-Stichting in Haarlem. Van morgen was de toestand van het meisje redelijk. Gevaar voor afdrijven op banden Vooral nu de wind reeds dagenlang uit Oostelijke richtingen komt waarschuwt de Zandvoortse politie de badgasten bij voort during om niet met een binnenband of een luchtmatras of iets dergelijks in zee te gaan omdat het gevaar voor ongemerkt afdrijven groot is. Dit geldt, natuurlijk in bijzondere mate voor kinderen, zoals dui delijk door het genoemde voorval is ge bleken. Strand-exploitanten hebben al herhaaldelijk uit bezorgdheid voor derge lijke ongevallen binnenbanden kapot ge maakt. WASHINGTON (Un. Press) President Eisenhower heeft een hulpverleningspro gramma voor het door de overstromings ramp geteisterde gebied van Oost-Amerika afgekondigd waarvoor 100 millioen dollar zal worden uitgetrokken, nadat hij per vliegtuig de schade in ogenschouw had ge nomen en met de gouverneurs van zes zwaargetroffen staten had geconfereerd. Volgens de jongste cijfers bedraagt het aantal doden als gevolg van de overstro mingen in negen staten in het Noord-Oos ten van de V. S. 197. alle speciale politie-eenheden en gendar men in Algerije door „de dappere Alge rijnse patriotten" worden gebonden. In een kamp voor daklozen te Pontault, nabij Melun ten Zuiden van Parijs, zijn Noord-Afrikanen slaags geraakt met Fransen. Twee mannen werden zwaar ge wond. De Tunesische nationalistische partij Neo Destour die deel uitmaakt van de regering die met Frankrijk over zelfbestuur onder handelde, heeft er by de Franse regering op aangedrongen concessies in Algerye en Marokko te doen en sultan Ben Joessoef in zyn functie te herstellen. Frankrijk dient volgens de Neo Destour met spoed onder handelingen te beginnen met de ware ver tegenwoordigers van het volk. Verscheidene honderden Joden uit Noord- Afrika hebben te Jeruzalem geprotesteerd tegen Jodenvervolgingen door Noord-Afri kaanse nationalisten. Vele van de betogers woonden tot voor kort in „zoutghetto's" in Noord-Afrika. De joden moesten vroeger onder de sultans een speciale belasting in zout betalen. W aar schuwing Abdel Krim, de man die in de jaren twintig de Rifopstand in Marokko heeft geleid en eens op één dag met zijn benden 16.000 Spaanse soldaten doodde, heeft te Cairo, waar hij in ballingschap verblijft, voorspeld, dat er nog grotere moeilijkhe den in Noord-Afrika te wachten zijn, in dien de Fransen in hun onverzoenlijke houding ten opzichte van de Marokkaanse eisen tot zelfbestuur blijven volharden. Abdel Krim trachtte indertijd zowel de Fransen als de Spanjaarden uit Marokko te verdrijven. Het was hem bijna gelukt de Spanjaarden te verslaan, maar hij beging toen de fout de Fransen in hun gedeelte van Marokko aan te vallen. Een Frans- Spaanse strijdmacht dwong de nationalis tische leider in Mei 1925 tot overgave. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Boerhanoeddin Basjajan, heeft een beroep gedaan op alle beschaafde landen om tezamen al het mogelijke in het werk te stellen om een einde te maken „aan de huidige Franse massamoorden in Marokko, die de zwartste bladzijde vormen in de ge schiedenis van de mensheid". De minister critiseerde de houding van Frankrijk ten opzichte van de Arabische wereld die on gunstig afsteekt bij die van Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten. Zeven leden van het Iraakse parlement hebben een be roep gedaana op premier generaal Noeri El Said om handelend op te treden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Bagdad, Jafar Sjibibi, heeft een beroep gedaan op de Arabische wereld om de Franse handel te boycotten en de econo mische betrekkingen met Frankrijk te ver breken. WASHINGTON (Reuter) De vice- president van de Verenigde Staten, Richard Nixon en zijn vrouw zullen deze herfst op verzoek van president Eisenhower een reis naar het Midden Oosten en Afrika maken. De reis zal waarschijnlijk in No vember worden gemaakt. Nixon zal wor den vergezeld door ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken. In een bekendmaking van het Witte Huis wordt gezegd, dat het de bedoeling is, dat de vice-president kennis maakt met de leiders van de landen in het genoemde ge bied en de kennismaking met degenen die hij reeds eerder heeft ontmoet, vernieuwt. Dit wordt de derde goodwill-reis van het echtpaar Nixon. Vorig jaar maakten zij een reis om de wereld en in het begin van dit jaar een reis door Latijns Amerika. MOSKOU (Reuter) De „Izvestia", het regeringsblad der Sovjet-Unie, heeft aan gedrongen op verwijdering van de poli tieke hindernissen in de wereldhandel en op ontwikkeling van de handelsbetrekkin gen tussen de landen om de vrede en de veiligheid te versterken. In de zaken wereld van het Westen heeft men volgens het blad de groeiende overtuiging, dat de economische belangen op de duur de weg zullen banen en dat de discriminatie in de wereldhandel zal verdwijnen. Het blad noemt het veelbetekenend, dat de buitenlandse handelsmissies, die de Chinese volksrepubliek hebben bezocht, voor het merendeel bestonden uit vertegen woordigers van grote ondernemingen der zware industrie. Van de productie dezer ondernemingen mag op het ogenblik bijna niets meer naar China worden uitgevoerd. Buitenlandse commentators, aldus de Izvestia, zijn het er over eens, dat het ver schijnen van de Sovjet-Unie en andere vredelievende staten op de markten in Azië en Latijns-Amerika leidt tot een in grijpende verandering van de toestand op deze markten en tot stabilisatie van de prijzen, hetgeen weer bijdraagt tot een algemene verbetering van de economische toestand der minder-ontwikkelde landen. In het begin der jaren dertig hebben Rus sische bestellingen voor industriële goede ren en materieel millioenen arbeiders in West-Europa en de Verenigde Staten be hoed voor werkloosheid, aldus de „Izves tia." DJAKARTA (PIA) Bij een overval door het Indonesische leger op een kam pong in Atjeh zijn 28 leden van de Darul Islam gedood en tientallen gevangen geno men. In wat het hoofdkwartier van de ben de bleek te zijn werden wapens en voor raden in beslag genomen. Deze overval werd gedaan op 15 Augustus. Daags tevo ren werden in Noord-Atjeh enkele bende leden gedood bij een mislukte aanval op een post van de mobiele brigade. Het KNMI deelt mede: In het grootste deel van Europa is het weer zonnig en warm als gevolg van de aanwezigheid van een hoge drukgebied boven Scandinavië, dat de oceaandepressie op flinke afstand houdt. In Engeland ko men temperaturen voor van omstreeks 30 graden, uit Frankrijk worden temperaturen van 33 graden gemeld. De temperaturen in Scandinavië zijn wat lager en met Noord- Oostelijke winden stroomt deze lucht thans Noord-Duitsland binnen. Plaatselijk ging dit gepaard met enkele verspreide onweersbuien. De iets minder warme lucht uit Scandinavië dringt nu ook langzaam ons land binnen. De temperatu ren zullen daardoor iets lager zijn dan de afgelopen dagen maar het blijft warm en overwegend zonnig. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand B<) -O* I* Vu S ra - - r S M ll O Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt onbewolkt mist half bew. nevel licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt nevel nevel zwaar bew. geheel bew. nevel licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. NNO 2 NNO 2 N 3 NO 3 windstil NNO 5 N 2 windstil windstil NW 3 windstil windstil windstil NNO 3 NO 4 windstil windstil windstil windstil ONO 3 26 0 26 0 25 0 28 0 30 0 28 0 31 0 32 0 29 0 29 0 28 0 27 0 29 0 27 0 28 0 25 0 27 0 29 0 27 0 29 0 Neerslag laatste W uur. sooooccoccccoccococcococoooccccccoccocccoarcorcccccccocc AANHOUDEND ZOMERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog en zonnig weer met dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. 26 Augustus Zon op 5.42 uur, onder 19.45 uur. Maan op 15.41 uur, onder 23.25 uur. Maanstanden 25 Aug. 9.51 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 Augustus Hoog water: 7.36 en 19.58 uur. Laag water: 3.22 en 15.27 uur. Donderdag 25 Augustus Hoog water: 8.23 en 20.48 uur. Laag water: 3.54 en 16.06 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1