Rechtse partijen stellen Faure voor moeilijk dilemma Weerbericht Suiker wordt 3 cent per kilo goedkoper Kabinetscrisis in Frankrijk of burgeroorlog in Marokko Haarlems Dagblad „Myonia" (12.046 ton) ramde de kotter IJm. 218 (29 ton) Fransen bewaren stilzwijgen over acties in Noord-Afrika Praag vermindert zijn leger met 34.000 man Egypte breekt overleg met Israel af Politieke spanning stijgt in Parijs Beweging in de prijzen Het woord is aan Aanvaring noord-west van IJmuiden Grote schade op achterschip „Cornelia' Wreedheden met wreedheden vergolden Internationale toestand beter Engelse militair in Hengelo verdronken UNO-vertegenwoordiger geeft de hoop op vergelijk nog niet op Indonesische M.P. greep elf Chinese smokkelaars Worden P.T.T.-tarieven gewijzigd? Niets geleerd Perón verliest minister van Buitenlandse Zaken Kinderverlamming in Gelderland Weerrapport u e JAARGANG No 40 Kenne>aderlaan 186, IJ muiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 25 AUGUSTUS 19 55 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 191 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Zandvoort van de Nederlanders, die hun vacantie buiten de grenzen doorbrengen, kan men vinden aan de Rivièra, zoals bijvoorbeeld te Nice. Maar terwijl men zich aan onze stranden gemakkelijk kan uitstrekken in het zand, zit men te Nice in letterlijke zin op de keien. Nochtans blijkt de animo groot LONDEN (Reuter/UP) De Tsjecho slowaakse regering heeft besloten cle sterkte van de strijdkrachten met 34.000 man te verminderen, aldus meldt radio- Praag. Twaalf dagen geleden maakte de Sovjet-Unie bekend, dat de Russische strijdkrachten nog dit jaar met 640.001) man verminderd zouden worden. In de Tsjechoslowaakse bekendmaking wordt gezegd, dat de vermindering een gevolg is van een verbetering van de in ternationale toestand. Ook in de bekend making van de vermindering der Sovjet strijdkrachten was dit gezegd. De ver mindering van de Tsjechoslowaakse strijd krachten zal tegen 28 December van dit jaar uitgevoerd zijn. Er zijn geen officiële cijfers over de huidige sterkte van het Tsjechoslowaakse leger bekend, doch Westerse deskundigen schatten de totale sterkte op 230.000 man. Het leger zou over zevenduizend tanks grotendeels van Russische makelij en ongeveer duizend vliegtuigen beschikken. Onder deze laatste bevinden zich een groot aantal MIG-straaljagers. Volgens offi ciële bekendmakingen zijn de Tsjechische strijdkrachten na de communistische staatsgreep in 1948 geheel op Russische leest geschoeid. Een 24-jarige Engelse militair, die enige dagen verlof bij kennissen in Hengelo door bracht, is in het Twentekanaal verdron ken. De jongeman, die gelegerd was in Os- nabrück, werd buiten het zwembad „De Zwaaikom" gevonden, nadat men bij het sluiten van deze badinrichting militaire kleding in een der kleedkamertjes had aan getroffen. Met ingang van 1 September wordt de prys van suiker voor de consument met drie cent per kilogram verlaagd, als ge volg van de afschaffing van de omzet belasting op suiker by de fabrikant. Volgens de prijzenbeschikking Suiker 1955 wordt de fabrieksprijs voor suiker met ingang van 1 September verlaagd van f 72.tot f 69.30 per 100 kilogram. De Heffingsbeschikking Suiker 1955 legt ech ter aan de voorraadhouders-niet-suiker- fabrikanten, voor zover zij van het mini sterie van Financiën teruggave van om zetbelasting op suiker zullen ontvangen, een heffing op ten bate van het Land- bouw-Egalisatiefonds van f 0.90 per 100 kilogram. De afschaffing van de omzetbelasting op suiker bij de fabrikant zou onder toe passing van de Prijzenbeschikking Han delsmarges 1955 van het ministerie van Economische Zaken een prijsverlaging van suiker voor de consument mogelijk hebben gemaakt van vrijwel vier cent per kilogram. Rekening moest echter worden gehouden met de per 1 October ingaande verhoging van de garantieprijs voor sui ker, welke dan zou leiden tot een ver hoging van de suikerprijs van ongeveer f 3.per 100 kilogram. Aangezien het evenwel niet wenselijk wordt geacht per 1 October de suikerprijs wederom te ver hogen, hetgeen de huidige prijsverlaging voor de consument goeddeels ongedaan zou maken, is besloten dit tekort uit het Landbouw-Egalisatiefonds te dekken. Deze omstandigheid heeft er toe geleid de ver laging van de fabrieksprijs te beperken tot f 2.70, waardoor per 1 September de con sumentenprijs met drie cent per kilogram kan worden verlaagd. CAIRO (Reuter) Egypte heeft de be sprekingen met Israël, die ten doel hadden de spanning in het grensgebied van Gaza te verminderen, afgebroken. Tevens had generaal-majoor Burns, het Canadese hoofd van de wapenstilstandscommissie, een on derhoud met premier Nasser over de methoden ter vermindering van de span ning. Burns zeide na afloop de hoop te koesteren, dat pogingen zouden worden ge daan, om de besprekingen te hervatten. Volgens Burns is het jongste incident nabij Gaza „ongetwijfeld te wijten aan de onder breking van de besprekingen over de toe stand langs de grens". Volgens een officiële Egyptische woord voerder heeft Israel slechts getracht door de besprekingen politieke voordelen te be halen, die een einde zouden maken aan de bestandsovereenkomst. De wens van Israel is de bestaande toestand te handhaven en de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren, terwijl Egypte vasthoudt aan de opvatting dat de staat van oorlog tech nisch nog bestaat. De kern van de menings verschillen tijdens de besprekingen was het aandeel dat de UNO zou moeten heb ben bij de uitvoering van een eventuele overeenkomst. Egypte meent, dat alle con tacten tussen de twee partijen moeten lo pen via de UNO, doch Israel is voorstan der van rechtstreeks telefonisch contact tussen de bevelhebbers ter plaatse. DJAKARTA (PIA) De Indonesische militaire politie heeft een poging tot smok kelarij verijdeld. Voor ongeveer rp. 10 mil- lioen goederen werd van boord gehaald van het schip „Tjiuwah" van de Royal Interocean Lines, dat op punt stond uit Djakarta naar Singapore en Hongkong te vertrekken. Vijftien opvarenden hoofd zakelijk Chinezen werden aangehouden. Het schip vertrok met zes uur vertraging. (Van onze correspondent te Parijs) Premier Faure heeft kans gezien Aix-les-Bains, waar belangrijke onderhande lingen tussen het ministeriële comité van vijf en Marokkaanse delegaties worden gehouden, even te verlaten om in Parijs de politieke spanning te peilen. De temperatuur lijkt van uur tot uur tot koortshoogte te stijgen. De premier heeft uitvoerig met president Coty overlegd, een groot aantal politici ontmoet en ten slotte de pers te woord gestaan om enkele maatregelen van belang bekend te maken en enige andere zaken recht te zetten. Ook heeft Faure de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Egypte ontmoet. Egypte voert sedert jaren een felle propaganda tegen Frankrijk via de radio, waaraan Parijs voor een goed deel de bloedige gebeurtenissen in Noord-Afrika meent toe te mogen schrijven. Faure heeft officieel bevestigd, dat on geveer zestigduizend reservisten zullen worden opgeroepen teneinde naar Noord- Afrika te worden gezonden. De staat van beleg zal tot geheel Algerije worden uitge breid. Uit beide voornemens blijkt, zoals wel te vrezen viel, dat de Franse militaire actie in Noord-Afrika op korte termijn niet kan worden beëindigd. De campagne in ultra-rechtse kringen tegen resident-gene raal Grandval gevoerd, keurde Faure scherp af. Deze campagne schijnt de voor naamste aanleiding van Faure's komst naar Parijs te zyn geweest. De rechtse partijen boeren, onafhan- kelijken en Gaullisten waarop de rege ring voornamelijk steunt, keuren de Noord- Afrikaanse politiek scherp af en spreken de wenselijkheid uit het parlement ter stond bijeen te roepen. Faure heeft zich er in Parijs blijkbaar van willen overtuigen in hoeverre het standpunt van de onder tekenaars van het telegram door de ove rige partijleden wordt gedeeld. Of hij met een gerust hart naar Aix-les-Bains terug gekeerd is, valt te bezien. In het blok van het rechtse centrum laaien de protesten tegen een voortvaren der politiek in Marokko en Algerije op nieuw op en met Grandval was men in deze De prijzen van talrijke noodzakelijke levensbehoeften zullen in de komende maanden sterk in beweging komen. Sui ker, margarine, vet, slaolie en textiel zul len per 1 September als gevolg van al- schaffing van omzetbelasting in prijs da len. Daarnaast bestaat, volgens de Volks krant grote kans dat de melk begin November duurder zal worden, waarschijn lijk zelfs met twee cent per liter. Fruit wordt duurder wegens kleine oogsten. Eieren zullen zeker niet goedkoper wor den. Ook de aardappelprijzen zijn in be weging. De broodprijzen kunnen waar schijnlijk op het huidige niveau gehand haafd worden, door dalende prijzen van de bloem. Het bedrijfsleven zal voorts belast worden met verhoging van de ta rieven van drukwerk en interlocale brie ven. Ook de telefoontarieven zullen, vol gens de Volkskrant, waarschijnlijk gewij zigd worden. Hier gaat het zowel om ver lagingen van bepaalde intercommunale gesprekstarieven als om verhoging. De PTT-directie heeft hierover reeds overleg gepleegd met de regering. kringen nooit ingenomen. De conservatie ven trekken over het algemeen één lijn met de „colons", de Franse kolonisten in Noord-Afrika, die op een begrafenisplech tigheid Grandval het spreken onmogelijk trachtten te maken. Ondanks de besliste tegenspraak van Faure wordt met het ver trek van Grandval uit Rabat in politieke kringen te Parijs ernstig rekening gehou den. Hij moet opnieuw zijn ontslag hebben aangeboden en een groot aantal ministers zou dat aanbod zeker gaarne hebben aan vaard. De bloedige gebeurtenissen hebben de rechtse partijen klaarblijkelijk nog niets geleerd. Evenmin hebben ze de consequen ties getrokken uit de besprekingen in Aix- les-Bains, waar de nationalistische Istiqlal- partij zich niet tegen samenwerking met Frankrijk moet hebben verzet. Wel blijven de nationalisten vasthouden aan de bekende voorwaarde dat eerst Ben Arafa de troon moet verlaten. Het ziet er nu naar uit dat de rechtse partijen aan deze eis, die men moeilijk geheel ongemo tiveerd kan noemen, nog steeds geen ge hoor wensen te geven. Daarentegen zou El Glawi wel op deze voorwaarde in willen gaan. De tegenstellingen in het kabinet, die door het vertrek van Grandval, waarvoor ernstig te vrezen valt, officieel aan de dag zouden treden, kunnen de positie van Frankrijk tegenover zijn Marokkaanse ge sprekpartners slechts verzwakken. Op nieuw staat Faure voor een dilemma: een regeringscrisis in Parijs of een burgeroor log in Marokko te riskeren. BUENOS AIRES (AFP/UP) Het dag blad „Clarin", dat in Buenos Aires ver schijnt, meldt dat de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Remorino, zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ont slagaanvrage door president Perón is aan vaard. Volgens het blad zullen binnenkort ook andere ministers van het kabinet af treden, onder wie de minister van Open bare Gezondheid, Bevacqua. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chinese spreuk: Genieën en eenvoudigen van geest dragen samen de Wijsheid over de wankele bruggen tussen de eeu wen. (Van een verslaggever) HET IS bijna wonderlijk, dat de IJmuidense kotter IJM 218 „Cornelia" van de rederij J. Eggermont, vanmorgen nog in alle vroegte in de Vissershaven is terug gekeerd, nadat het scheepje gistermiddag tijdens de visserij ten Noord-Westen van IJmuiden bij mooi weer in het achterschip werd geramd door de 12.046 ton metende Nederlandse tanker „Myonia", die uit de Noord kwam, onderweg van Hamburg naar Rotterdam. Volgens de verklaringen van de stuurman van de „Myonia" tegenover de schipper van de „Cornelia", de heer D. v. d. Plas, moet de stuurinrichting van de tanker geweigerd hebben. Werd de 29 ton metende „Cornelia" ernstig beschadigd, de vier bemanningsleden kwamen er zonder letsel af. De „Cornelia", die gewoonlijk met vier man aan boord reizen maakt van vier of vijf dagen, ging Maandag uit IJmuiden naar zee. Trek na trek werd gedaan en zo was het trawlnet ook Woensdagmiddag omstreeks half vier in zee gegaan op on geveer tien mijl Noord-West ten Noorden van IJmuiden. Schipper D. v. d. Plas en de matroos C. v. d. Plas stonden in de brug van de kotter, toen zij tegen vijf uur uit Noordelijke richting een grote tanker zagen naderen. Draaide plotseling bij Voor beide mannen kwam de tanker van stuurboord invaren. Het schip na derde tot op ongeveer vijftig meter en zou voorbij gaan toen plotseling werd bij gedraaid en het schip bakboord uitkwam om in het achterschip van de vissende „Cornelia" te lopen. Schipper v. d. Plas heeft aanvankelijk nog het roertje op de 15 meter lange „Cornelia" weer vastge zet, omdat hij dacht, dat de tanker voor bij zou gaan. RABAT (Reuter/AFP/UP) Na de eerste berichten van een grootscheepse militaire actie tegen de Berbers in het Atlasgeberg te in Noord-Marokko schijnen de Fransen om veiligheidsredenen een volkomen stil zwijgen over het verloop van de operaties te bewaren. In de rest van het protectoraat is het vry rustig. Uit het gebied van Mek- nes worden gevallen van brandstichting gemeld in opslagplaatsen van blanke ko lonisten. In Marrakesj en Fez bleven de winkels gesloten naar aanleiding van een stakingsoproep van nationalistische zyde. Te Safi is nog een uitgaansverbod van kracht. Te Rabat is het stoffelijk overschot van generaal Duval, de Franse opperbevelheb ber in Marokko die Maandag bij een vlieg tuigongeluk om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Bij de uitvaartdienst op een plein in Rabat gaven Franse kolonisten vooral toen resident-generaal Grandval het woord nam, van hun vijandigheid blijk. Bij de ongeregeldheden te Oued Zem zijn Zaterdag in totaal zeventig Eux-opeanen om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich 21 kinderen en zuigelingen. Twee en twintig Europese mannen, vrouwen en kin deren werden eerst verminkt en vervol gens verbrand. Het Franse legerhoofdkwartier zegt in een communiqué, dat Woensdag tien Ma rokkanen zijn gedood bij een zuiverings operatie ten Noord-Oosten van Oued Zem. Tweehonderd personen waren ter onder vraging aangehouden. In Algerije zijn gis teren 52 rebellen van het „Leger van Al- lal." gedood. Grimmig beelu Hoewel het verzet in Algerye over het algemeen onderdrukt is, hebben zich Terwijl in Marokko de strijd ivoedt wordt in Aix-les-Bains geconfereerd: roe zien hier v.l.n.r. minister Robert Schuman; de zoon van de Grootvizier Si Thaui El Mokri; de Grootvizier El Mokri; de heer Pierre Jidy en premier Edgar Faure. Woensdag toch gewelddaden op kleine schaal voorgedaan. Intussen groeit uit de berichten over de opstandige actie van de inheemsen op Zaterdag langzaam een grim mig beeld van uit fanatisme ontstane ge welddaden en van wreedheden, die met wreedheden zyn beantwoord. Volgens Franse autoriteiten zijn in het weekeinde duizend Arabieren en 110 Fran sen, onder wie 25 militairen, gedood, doch het aantal slachtoffers onder de inheemsen is, naar men vermoedt, veel hoger. Vol gens onofficiële berichten werden Arabie ren, bij wie wapens werden gevonden, ter plaatse gefusileerd. Het Franse communistische blad „l'Hu- manité" dat gisteren werd verboden had op de voorpagina een foto van een rij Al gerijnen, die in het stadion van Philippe- ville waren doodgeschoten. In Philippe- ville, in het departement Constantine, is het bij de begrafenis van zestig slachtof fers van de opstand tot een anti-Franse demonstratie gekomen. Tijdens de plechtig heid verklaarde de gemeentesecretaris, dat de regering de blanken niet bijtijds van wapens had voorzien. Toen het Franse volkslied werd gespeeld, liep de burge meester van de stad naar voren en rukte de linten van de kransen, die namens de regering waren neergelegd. Hierop werden de bloemstukken door de menigte ver trapt. Een Franse groep heeft pamfletten uit gegeven waarin een beroep werd gedaan op de 700.000 in Marokko verblijvende Europeanen om de orde te herstellen daar Frankrijk niet in staat is om dat tot stand te brengen. BAGDAD (Reuter) De Iraakse rege ring heeft een toewyzing van meer dan 21/* millioen gulden goedgekeurd voor hulp aan de Arabieren, die in Marokko tegen de Franse overheersing stryden. De toewyzing is officieel bestemd „om de Marokkanen te helpen hun vryheid te verkrygen in hun stryd tegen het imperialisme". Ontslag Generaal Leblanc, de commandant van de veiligheidsdiensten in Marokko, heeft zijn ontslag ingediend, aldus verneemt Reuter in Rabat. In kringen in nauw contact met het be stuur is verklaard dat hij ontslag heeft ge nomen als protest tegen de vermeende weigering van resident-generaal Grand val om hem alle strijdkrachten toe te slaan, die hij meent nodig te hebben ter onderdrukking van de terreur. In de provincie Gelderland heeft men tot dusver 37 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Het betreft hier over het algemeen niet ernstige gevallen. Er is dan ook geen reden tot ongerustheid. In Hattemerbroek is een 24-jarige patiënt aan kinderverlamming overleden. De andere gevallen komen voor in Apeldoorn, Drie, Doesburg, Gorssel, Rheden. Voorst en Zutphen. De „Myonia" gaf de IJmuidense kot ter bij de kalme zee van gisteren een hevige dreun. Matroos v. d. Plas haalde de twee andere geschokken matrozen uit het voorlogies en terwijl de kotter langs zij van de tanker wegschoot, werd het ach terdek van de kotter vernield. De schade was aanzienlijk: de achtermast brak af en ging overboord, de achtergalg ging tegen dek en wild schoten de twee vis lijnen elk 140 meter lang van de trommels af het water in, achter de vis- borden en het net aan, die ook verloren gingen. Er ontstond gelukkig geen lekkage. De jongste opvarende van de kotter is overboord geslagen tijdens de aanvaring, maar kon bijtijds gered worden. Pas na enige tijd kwam de „Myonia" stil te liggen en voer het schip terug naar de viskotter. Schipper D. v. d. Plas is daarna nog aan boord geweest en heeft ondermeer met de stuurman van de wacht gesproken. De „Myonia" is eigendom van de Petroleummaatschappij „Corona" te Den Haag en werd in 1938 gebouwd. Houten schip ,,'t Is een houten schip, dat veert nog. Als het een ijzeren kotter was geweest, waren we gezonken", meende matroos C. v. d. Plas. Voor de rederij van de heer J. Egger mont betekende deze aanvarng weer een geduchte tegenslag. Met de aanvaringen van de IJM 206 en het inbouwen van een nieuwe motor in dit scheepje nog fris in de gedachten, kon hij vanmorgen vroeg de schade op de „Cornelia" gaan opnemen. Hij kocht het schip vorig jaar. „Myonia" en „Cornelia" De „Myonia" meet 12.046 ton 8026 bruto is 141.8 meter lang, 18.08 meter breed en 10.31 meter hol. Het schip wordt voortgestuwd door een machine installatie van 3600 pk. De „Cornelia", IJM 218 (ex „Patricia" GO 29 en „Patricia" KW 203) werd in 1945 bij Verras in de Paal (Zeeland) ge bouwd, meet 29 ton, is 15.3 meter lang, 4.90 breed en 1.90 hol. De kotter heeft een motor van 100 pk. (van hedenmorgen 7 uur) toestand éo c a Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew half bew. licht bew. licht bew. licht bew. on bewolkt SJ N 2 26 windstil 29 NO NO NNO NO N 4 windstil windstil NW 3 6 26 1 25 3 28 4 26 zwaar bew. windstil zwaar bew. N 2 geheel bew. windstil geheel bew. N licht bew. NO 3 zwaar bew. O 2 half bew. NW 1 regen O 4 licht bew. windstil onbewolkt ONO 2 31 32 30 28 27 26 26 24 26 24 24 28 31 27 licht bew. NNW 3 zB 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0 0 0,1 4 4 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Meer bewolking met plaatselijk in hoofdzaak in de Zuid-Oostelijke helft van het land een regen- of onweers bui. Vrij warm. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 27 Augustus Zon op 5.44 uur. onder 19.43 uur. Maan op 16.27 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Augustus Hoog water: 8.23 en 20.48 uur. Laag water: 3.54 en 16.06 uur. Vrydag 26 Augustus Hoog water: 9.21 en 21.55 uur. Laag water: 4.37 en 17.00 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1