PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Oud-minister Acheson en zijn vrouw bezoeken ons land L! De radio geeft Vrijdag Hulpverlening aan tuinbouwers Nederlandse in vinding brengt omiuenteling geluidsweergave Dode en 2 gewonden bij verkeersongeluk Fietser reed tegen trein ió ket zo DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 2 Hernieuwde kennismaking met Den Haag na 33 jaar Motorvlet van rijkspolitie overvaren en gezonken Jee riURKio oefmyMlMj! Nota van minister Mansholt aan Tweede Kamer Bevolking van Elten wenst een nieuwe gemeenteraad Totaal nieuw radio geluid nu werkelijkheid Erres Ruimtelijke Weergave eerste schrede Het principe van High Fidelity deed zijn intrede Oplossing gevonden Jaarbeurs heeft de primeur Reis naar Amerika voor 2Vz millioenste bezoeker van de E 55 Motor uit de bocht; twee gewonden in Velsen Nieuwe burgemeester van Beerta Ongeluk op onbewaakte overweg bij Veenendaal Amerikaanse studenten komen hier studeren A. J. KAAN v,De Wolbaal" Kerkelijk Nieuws Duiker kwam niet meer boven water OUDE BOMEN J Met de stembusoverwinning van de re publikeinen in de Verenigde Staten ver dween een markante figuur van het in ternationale politieke leven van het toneel: Dean Acheson, van 1949 tot 1953 minister van Buitenlandse Zaken, en algemeen be schouwd als de „maker" van de buiten landse politiek van de regering-Truman. Als politicus had Acheson in Europa een goede naam. Geduld, gematigdheid en grote bekwaamheid bij het voeren van in ternationale onderhandelingen waren op de voorgrond tredende eigenschappen, die de Europese politici in Acheson waardeerden. Dean Acheson „Het is prettig weer in Nederland te zijn", zo zei Acheson bij zijn aankomst met de „Nieuw Amsterdam" uit New York in Rotterdam. „Het is 33 jaar geleden dat ik in Nederland ben geweest. Dat was in 1923, toen ik twee maanden vacantie heb gehouden in Den Haag. Mevrouw Ache son bracht in herinnering dat zij een groot deel van die vacantie met fietsen hadden doorgebracht. Over Scheveningen is zij nog altijd geestdriftig. Het echtpaar Acheson blijft een week in Den Haag, als gast van zijn oude vriend de Canadese ambassadeur in Nederland. Daarna volgen bezoeken aan Parijs en Zuid-Frankrijk, waar mevrouw Acheson hoopt te kunnen schilderen. Politiek blijft trekken Op de vraag of hij in het politieke le ven hoopt terug te keren antwoordde de 61-jarige Acheson bevestigend. Acheson is deelgenoot in de bekende Amerikaanse ad- Doordat plotseling de motor afsloeg is op het IJ bij Amsterdam een motorvlet van de rijkspolitie overvaren door de ge- meentepont aan de Valkenweg. Aan boord van de politievlet bevonden zich twee schippers der rijkspolitie, die gekleed te water' sprongen. Zij werden enkele ogenblikken later door een passe rende motorboot uit het water gehaald. De vlet verdween in de diepte. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 7171(52 Ribfluwelen Regenmantels ƒ125. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnasiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang duetten. 10.50 Orgel. 11.15 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Orgelconcert. 13.25 Boekbespreking. 14.45 Madrigaalkoor. 15.15 Lichte muziek. 15.50 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Platen. 17.40 Instrumentaal trio. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.45 Hoe komt de arbeider aan zijn trek?, cause rie. 19.00 Platen. 19.30 Ik herinner mij, cau serie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage The World Congress of Faith. 20.15 Muzikale causerie. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Amerika, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen. 21.40 Buitenlands weekoverzicht 21.55 Orkestconcert. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Klassieke en moderne Franse muziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Rhyth- mische muziek. 12.55 Reportage Europese Roeikampioenschappen. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Kamerorkest. 15.00 Platen of voor de jeugd. 15.30 Orgelconcert. 15.55 Pla ten. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kin deren. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Pla ten). 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 17.50 Euro pese Roeikampioenschappen. 18.00 Amuse mentsmuziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 13.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending. Verklaring en toelichting waarin opgenomen: 1. De jongste belastingverlagin gen. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Verzoek programma voor de militairen. 20.40 Actua liteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Enkhuizen, parel van West-Friesland, klankbeeld. 21.20 Vrouwenkoor, Omroep orkest en solist. 22.35 Platen. 22.50 Reportage Europese Roeikampioenschappen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.35 Omroepkoor. 15.45 Platen. 16.30 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Omroep-orkest. 18.10 Protestantse causerie. 18.80 Bazuin kwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Internationale Bach-wedstrijd voor orgel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzendingen voor Needrland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). vocatenfirma, waarvan ook Charles Hors ky deel uitmaakt. Horsky werd onlangs door de Nederlandse regering uitgenodigd als adviseur bij de processen tegen Neder landers in Djakarta op te treden. Hij ver kreeg geen visum van de Indonesische autoriteiten. „Zonder opgave van redenen' aldus Acheson. Midden November zal Acheson een boek laten verschijnen, „A democrat looks at his party" (Een demo craat beziet zijn partij) waarin niet alleen aandacht wordt besteed aan de Ameri kaanse binnenlandse politiek, maar tevens aan de jongste ontwikkelingen in het we reldgebeuren. De bijzondere omstandigheden, welke in het seizoen 1954-1955 een gunstige invloed hebben gehad op de afzet van herfst- en bewaarkool en andere grove groenten, heb ben geen wijziging gebracht in het stand punt van minister Mansholt, dat de om vang van deze teelten, waar dat mogelijk is, dient te worden aangepast aan de ver anderde afzetmogelijkheden. De wijziging in de vraag naar groenten, welke in de jaren na de oorlog mede door de toegeno men welvaart onder de verbruikers is op getreden, heeft de vraag naar kool en soortgelijke grove wintergroenten doen dalen. De productie zal zich, wil zij voor de tuinbouwer lonend blijven, bij die ver anderde omstandigheden moeten aanpas sen. De omschakeling op andere teelten is evenwel in het Geestmerambacht, tussen Alkmaar en Enkhuizen, waar voornamelijk herfst- en bewaarkool worden geteeld, geen eenvoudige zaak, zegt de minister in een nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake hulpverlening aan de tuinbouw. Dit vraagstuk is bestudeerd door de „Werkcommissie Geestmerambacht", die in de loop van dit jaar rapport zal uitbren gen. Dit rapport zal bij de voorbereiding van de voorgenomen ruilverkaveling als richtlijn dienen. De daarna verbeterde productie-omstan digheden zullen een ruimere keuze van ge wassen mogelijk maken. Naast een hoe veelheid herfst- en bewaarkool, waaraan steeds behoefte zal bestaan, zullen groene kool, late bloemkool, uien, kroten, peen, andijvie, witlof, spruiten en soortgelijke groenten kunnen worden geteeld. Ook wordt dan een uitbreiding van de bloem bollenteelt en van vroege en pootaarappe- len mogelijk. Voorts kan de fruitteelt be oefend worden. De ruilverkaveling maakt tenslotte het gebruik van glas in de be drijven mogelijk. De hulpverlening is gericht op de ver betering van het productievermogen van het bedrijf, waardoor de bron van inkom sten van de tuinder zodanig wordt ver ruimd, dat hij, volledig werkzaam in eigen bedrijf, minimaal het inkomen van een geschoold arbeider zal kunnen verdienen. Richtlijn hierbij is het geheel of gedeelte lijk vervangen van onrendabel geachte teelten door andere producten, waarvan betere bedrijfsuitkomsten moge» worden verwacht. Zo worden in Noordholland tuinders in staatsgesteld deteelt van bloembollen en van ïijnére groenten te beoefenen. Hulp wordt slechts verleend, als na een uitvoerig onderzoek van de technische en financiële omstandigheden van het bedrijf de verwachting kan wor den uitgesproken, dat de hulp het beoogde effect zal hebben. Dit onderzoek geschiedt onder leiding van de Directeur van de Tuinbouw door de rijkstuinbouwconsulen- ten en deskundige medewerkers. Voor criteria als vakbekwaamheid, be trouwbaarheid, goede reputatie is het zeer bezwaarlijk bepaalde normen te formu leren. Men moet vertrouwen stellen in de deskundigheid, de ervaring en het verant woordelijkheidsgevoel van de consulenten, die de mensen en de bedrijven door jaren lange werkzaamheid in het gebied door en door kennen. De minister heeft bovendien de medewerking gevraagd van de techni sche en de standsorganisaties in de tuin bouw, de boerenleenbanken en de gemeen tebesturen. Uit de plaatselijke vertegen woordigers van deze organen zijn advies commissies gevormd, die in overleg met de rijkstuinbouwconsulent aan de hand van zijn voorstellen niet alleen de aanvrager en zijn omstandigheden, maar ook zijn bedrijf en de voorgestelde hulpverlening nauw keurig beoordelen en aan de Directeur van de Tuinbouw advies uitbrengen. Een commissie uit de bevolking van El- ten wil, naar „Die Neue Rheinzeitung" meldt, de Nederlandse minister van Bin nenlandse Zaken vragen verkiezingen te doen houden voor een nieuwe gemeente raad, die de landdrost adviserend terzijde zal staan. Deze adviserende functie werd oorspronkelijk door de vroegere gemeen teraad van het stadje vervuld, maar deze was indertijd gekozen voor een periode, die in 1952 afliep. ADVERTENTIE 'n Opzienbare vinding van de ERRES-fabrieken zal binnenkort een geheel nieuw geluid in de huiskamers doen klinken. Het nieuwe ERRES KY 557 HFS radiotoestel dat met deze vinding is uitgerust heeft inderdaad een geluidsweergave, die niet van het echte, natuurlijke geluid verschilt. Zo echt, zo ruimtelijk, dat de naam „Erres Absolute Ruimtelijke Weergave" wel bijzonder goed gekozen is. Het heeft lang geduurd, voordat het tijd perk van het nieuwe geluid ingeluid kon worden, en het is helemaal niet verba zingwekkend, dat het juist Erres is, die na lang researchwerk het publiek met dit geluid doet kennismaken. Ruimtelijke weergave, ruim 2 jaar gele den in de beroemde „stiltekamer" van de ERRES fabrieken ontwikkeld, was de éérste stap op weg naar het „Nieuwe Geluid". Het betekende meer dan een verbetering; het was een totale vernieu wing en het sloeg dan ook op daverende wijze in. Geen wonder, want wij kunnen gerust zeggen, dat er aan de radio sinds 1935 weinig veranderd is. De technici vol stonden er mee de bestaande weergave te perfectionneren door verbeteringen aan buizen, door nieuwe electro-dynamische luidsprekers, door betere acoustiek van de kasten e.d. De voor de luisteraar pret tige, maar niet onmisbare kathodestraal- afstemindicator kwam (het groene oog), de timbreregeling deed zijn intrede. Klei ne veranderingen dus, die nuttig geweest zijn in de ontwikkeling van de kwaliteit. Toen kwam de F.M.-zendtechniek, die ge heel nieuwe eisen stelde aan het radio toestel. En Erres slaagde erin in het bijzonder bij de ontvangst van F.M.-zen- ders „Ruimtelijke Weergave" tot wer kelijkheid te maken. De muziek-van-de- toekomst openbaarde zich langzamerhand in de huiskamers.... Maar hoe verbluffend deze stap ook was, toch beseften de geluidstechnici, dat ze er nog niet waren. Ook voor A.M.-ont vangst ging men zoeken naar verbeterde weergave. Er kwamen 2 soms zelfs 3 luid sprekers in één kast. De hoge en lage tonen werden door middel van twee toonkanalen en twee luidsprekers ge splitst weergegeven. Twee elndlampen werden ingebouwd en inderdaad: het geluid werd beter. Maar Absolute Ruimtelijke Weergave was het niet, want alle geluid (alle hoge en alle lage tonen) kwam uit één richting, uit één kast. De technici van ERRES von den nu de mogelijkheid het geluid van meer kanten te laten komen. Zij con strueerden nl. naast de twee luidsprekers in het toestel een derde luidspreker erbuiten. Wanneer men echter zonder meer een losse luidspreker aansluit, komt wél het geluid van twee kanten en klinkt het wat voller, maar „Ruimtelijk" is het niet. Iedere luidspreker geeft dan immers het gehele toongamma, van hoog tot laag. weer. ERRES deed het dan ook anders. Bij hun vinding geeft van de luidsprekers in het toestel de één de lage tonen en de andere een gedeelte (25 van de hoge tonen De losse luidspreker reproduceert alleen hoge tonen en wel de resterende 75 Die splitsing van de hoge tonen bleek de oplossing te zijn. Natuurlijk is de uitvoe ring niet zo eenvoudig als hier geschetst. Het is gemakkelijk te zeggen: de splitsing van de hoge tonen bleek de op lossing te zijn". De schakeling, die hier voor zorgt, is het speciale geheim van ERRES en zij heeft hier dan ook onmid dellijk octrooi op aangevraagd. Dank zij die speciale schakeling is nu eindelijk de welhaast volmaakt-natuur- lijke geluidsreproductie werkelijkheid ge worden. Nu hoort men de muziek even ruimtelijk als in de concertzaal. Nu hoort men de ijle fluittoon helder tegenover de celll; nu komen de solisten „los" van het begeleidende orkest. En bij een hoorspel is het alsof de vertolkers bij U in de kamer staan. Een nieuwe triomf voor de ERRES-technici. Op de komende Jaarbeurs in Utrecht zal de nieuwe Erres radio met „Absolute Ruimtelijke Weergave" worden gepresen teerd. Dirèct daarna is het toestel bl1 de handel verkrijgbaar. Wij kunnen U zeker adviseren daar naar dit nieuwe geluid te gaan horen. En wanneer U van plan bent een radio aan te schaffen, denk dan aan de Erres KY 557 HFS met „Absolute Ruimtelijke Weergave" Dan bent U „bij" op radiogebied ja zelfs jaren voor. Mevrouw F. Stassen-Stijns, de 2'/a mil lioenste bezoeker van de „E 55" is Woens dagmiddag op de Brug van de Handel aan de Parkkade met haar echtgenoot en de leden van het kerkkoor „St. Caecilia" uit Spaubeek, waarvan de man deel uitmaakt, gehuldigd. Geflankeerd door twee matroos jes in opleiding, die de symbolen van de ,E 55" droegen, een koopvaarder met volle zeilen als achtergrond en de muziek van Joop Amman's Ahoy-orkest voor de feest- entourage, hoorden zij de redevoering aan, die mr. K. P. van der Mandele namens het bestuur hield. Hij bracht de bijzondere medewerking van Limburgse zijde aan de manifestatie nog eens in herinnering en bood het echtpaar ten slotte een reis per schip van de Holland Amerika Lijn naar de Verenigde Staten aan. Mevrouw Stassen sprak enkele woorden van dank voor de microfoon en de pastoor van Spaubeek, tevens voorzitter van het kerkkoor, uitte sympathieke woorden aan het adres van Rotterdam, dat wel in de oor logsdagen volgens Zadkine zijn hart ver loor, maar zoals hij zeide zijn gulheid en hartelijkheid heeft behouden, 's Avonds werd het echtpaar nog gehuldigd op de Place Mondiale door de „Heren Zeventien". Woensdagmiddag omstreeks twee uur is een motor, bestuurd door de 41-jarige Haarlemmer A. R. in de bocht van de Parkweg en de Stationsweg te Velsen geslipt en tegen de weg geslingerd. De be stuurder en zijn duopassagier, de 35-jari ge Heemstedenaar J. T. zijn met vele schaafwonden ter observatie naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Na verbonden te zijn konden zij naar huis gaan. De motor werd licht beschadigd. Met ingang van 1 September is benoemd tot burgemeester van Beerta de heer E. de Haan, wethouder der gemeente Hee renveen. De heer De Haan is lid van de Partij van de Arbeid. Sinds 1935 is hij lid van de Provinciale Staten van Fries land. Hij is op 16 September 1906 te Mus- selkanaal in Groningen geboren. Woensdagochtend is op een onbewaakte overweg in de lijn Utrecht-Arnhem nabij Veenendaal een auto aangereden door een trein uit Utrecht. De auto werd vernield. De chauffeur, de 56-jarige pluimveehan delaar K. P. uit Renswoude, werd ernstig gewond en is opgenomen in het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal. De trein had ruim een half uur vertraging. Dezer dagen zijn 31 Amerikaanse stu denten scheep gegaan teneinde gedurende een jaar in Nederland hun academische studie voort te zetten. Van hen hebben er 29 een beurs gekregen, twee hebben een toelage ontvangen, maar voor hun studie hebben zij een bijzondere beurs ontvangen van de Nederlandse regering. Nederland stelt ieder jaar drie studie beurzen beschikbaar voor Amerikanen, die hun studie in Nederland willen voortzet ten. De gegadigden worden uitgekozen na een in alle staten verricht vooronderzoek. De studenten zijn afkomstig uit 13 sta ten en vormen slechts een klein deel van de 900 studenten, die dit jaar in het bui tenland gaan studeren. Een student van de rechtsfaculteit in Harvard zal aan de handelshogeschool in Rotterdam het belastingrecht voor onder nemingen gaan studeren en hoopt daardoor een inzicht te verkrijgen van de invloed van de jongste liberalisatie-maatregelen op de Nederlandse belastingwetgeving. Twee anderen zullen in Delft photogrammetrie eivphotogeologie studeren. Eern student in de staatswetenschappen, die een studie wil makeaxwan ,de. regeringsstelsels,,in Europa, zal het Nederlandse staatsrecht bestuderen en een onderzoek instellen naar de beteke nis van de godsdienstig georiënteerde po litieke partijen in Nederland. De fondsen voor het Amerikaanse beur zenprogramma worden verkregen uit de verkoop van overtollige voorraden in het buitenland. ADVERTENTIE Gegarandeerd krimpvrfje WITTE WOL per 100 gram ƒ1.79 Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haart. Dr. L. D. TERLAAK POOT MET EMERITAAT De Hervormde scheepvaart-predikant in algemene dienst dr. L. D. Terlaak Poot te Amsterdam zal eerlang met emeritaat gaan. Dr. Terlaak Poot, die predikant is ge weest te Haarlem, 's-Gravenhage en Am sterdam, zal de Hervormde Gemeente te Callantsoog als hulpprediker gaan dienen. Hij zal wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd zijn arbeid als scheepvaart predikant neerleggen. Ds. W. NIJENHUIS Ds. W. Nijenhuis, Hervormd predikant te Loosduinen, zal 5 September als geestelijk verzorger van emigranten met de „Sibajak" een reis maken naar Australië. Op de Friese straatweg in de gemeente Hoogkerk is Woensdag een Duitse auto in volle vaart tegen een boom gebotst. De be stuurder, H. R. Henn uit Bremerhaven werd vrywel op slag gedood. De twee mede-inzittenden, de verpleeg sters K. Dijkstra, 19 jaar, uit Hardegarijp en C. Dalebout, 20 jaar, uit Leeuwarden werden bij dit ongeval ernstig gewond en zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Mej. Dalebout en mej. Dijkstra zijn werkzaam in het stads ziekenhuis te Leeuwarden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Vanochtend omstreeks tien minuten voor acht is een fietser tegen een trein opge reden op een met knipperlichten beveilig de overweg even buiten Enschede. De wielrijder, de 25-jarige H. M. V. uit En schede, had op de overweg in de Brugge- morsweg een van, rechts komende trein laten passeren.' Öaai'ha"re'ed hij "(jé "over weg op, niet bemerkende dat ,ook van links, uit de richtirfè'''Hfengelo, éen'- treïiï kwam. Hij reed tegen deze trein op, waar bij zijn fiets honderd meter werd mee gesleurd en geheel werd vernield. Zelf bleef hij op de overweg liggen, met schaaf wonden aan handen en een been. Hij liep een shock op. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Enschede. De knipperlichten op de over weg werkten normaal. De trein had acht minuten vertraging. Reddingspogingen nog gaande Woensdagavond is de brandweer naar de Sloterplas uitgerukt, nadat van onge ruste toeschouwers bericht was binnen gekomen dat een duiker, die met een zuur stofapparaat in de 30 meter diepe plas was afgedaald niet meer boven was gekomen. Een vlet van de marine verleende even eens hulp bij het zoeken naar de vermiste man. Deze, vermoedelijk de 28-jarige G. uit Amsterdam, had met zijn zuurstof apparaat een demonstratie willen geven. Reeds twee keer had hij een duik in de plas gemaakt. De derde maal kwam 'hij echter niet meer boven. Tegen het mid dernachtelijk uur staakte men wegens de duisternis de reddingspogingen, die heden ochtend werden voortgezet. Verzonnen. Een mededeling van het Buckingham-paleis heeft een aantal Britse bladen voor leugenaar gezet. In de pers waren verslagen verschenen over een tuinfeest, dat Maandagavond ter gelegenheid van Prinses Margarets 25ste verjaardag in Schotland zou zijn gegeven. De ene courant wist nog meer aardige bijzonderheden te melden dan de andere. De kleurige verslagen over het tuinfeest waren van A tot Z. ver zonnen. Gebrek. De Argentijnse advocaat Roberto Ortiz, zoon van oud-president Ortiz, is te Buenos Aires gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van gebrek aan eer bied voor het staatshoofd. Ontploffing. Te Famailla in de Argentijnse provincie Tucuman zijn door het uit elkaar springen van een ketel in een suikerraffinaderij vier personen om het leven gekomen en zeven gewond. Gekapseisd. Ongeveer vijfendertig opva renden van een stoomboot, die nabij Bombay op de rivier de Krisjna is ge kapseisd worden vermist. Op het vaar tuig bevonden zich ongeveer 45 perso nen, van wie zich tien zwemmend in veiligheid wisten te stellen. Kus. Toen president Eisenhower gisteren langs het gebouw „Independence Hall" te Philadelphia liep waar hij een lunch- bijeenkomst van de Amerikaanse ju ristenvereniging zou toespreken, snelde een goedgeklede, onbekende dame op hem toe. De president stak zijn hand uit maar de dame kuste hem klinkend op de wang. Beiden lachten vrolijk hoe wel de president wel even verbaasd was. De vrouw verdween weer snel tussen de menigte. Behoefte. De liga van Rode Kruisvereni gingen heeft een wereld-hulpactie in geluid voor de millioenen Indiase en Pakistaanse slachtoffers van overstro mingen die in de afgelopen dagen uit gestrekte gebieden hebben geïnundeerd. Er bestaat een dringende behoefte aan medicamenten en kledingstukken, le vensmiddelen en geld. Amok. Een 21-jarige Amerikaanse neger soldaat van de Amerikaanse luchtba sis Manston (Zuid-Oost-Engeland) heeft in een vlaag van waanzin drie mensen doodgeschoten en negen ge wond. Na een achtervolging door Britse en Amerikaanse militaire politie langs het strand van Broadstairs, dat ijlings door vacantiegangers was ontruimd, be nam hij zich het leven toen hij in het nauw gedreven was en gewond door schoten van zijn achtervolgers. Brand. Zes kleine kinderen, waaronder drie uit een gezin en twee uit een an der en hun neefje, zijn te Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio op jammer lijke wijze om het leven gekomen toen in het huis, dat door vier gezinnen wordt bewoond, brand uitbrak. De lichamen van de zes slachtoffertjes wer den gevonden op de geblakerde res ten van hun bedjes. Spionnen. Twee Finnen een man en een vrouw zijn op beschuldiging van spionnage voor een „ongenoemde bui tenlandse mogendheid" gearresteerd, zo heeft de politie te Helsinki medege deeld. Protest. De, Calcutta-expres is twee honderd kilometer ten Noorden van' Calcutta ingereden op een menigte werkloze vluchtelingen, die zich had den neergezet op de spoorlijn uit pro test tegen een vermeende achterstand bij de uitbetaling van ondersteuning. Zes betogers kwamen om het leven, acht werden gewond. Staking. Bijna alle 13.000 artsen en 2400 tandartsen van Wenen zijn voor twee dagen in staking gegaan uit protest te gen een nieuw wetsvoorstel over de ziekteverzekering. Artsen in witte jas sen zullen door de straten trekken. Er zullen een millioen pamfletten worden verspreid. Een groep van 3000 artsen zal in noodgevallen hulp verlenen. Speciaal. De gerant van het i-estaurant op het vliegveld van de Amerikaanse stad Houston, mevrouw Mary Al Ley, heeft verklaard, dat zij de Indiase am bassadeur in de Verenigde Staten Mehta, niet heeft verzocht de eetzaal te verlaten, omdat zij dacht dat hij een neger was. Volgens haar lezing van het incident had zij Mehta herkend als een belangrijke persoonlijkheid en hem daarom verzocht plaats te nemen in een speciale eetzaal. Bezoek. Op uitnodiging van president Tito van Joegoslavië, zullen Koning Paul en Koningin Frederika van Grie kenland zich op 5 September naar Joego-Slavië begeven voor een offi cieel bezoek van acht dagen. 31. „Gevangene 2317 hervormd en aan de X-lijn aangepast, Excellentie", rapporteer de een agent, de werkkamer van minister Joris binnentredend. Hij schoof een onge lukkige dikkerd naar voren, wiens middel door een korte, sterke riem was ingesnoerd. „Mooi werk, agent", zei Joris met een goed keurend knikje. „Dit geval lijkt weliswaar meer op een 8 dan op een X, doch de on wettige O-vorm is tenminste verdwenen. Laat het geval maar hier ter verdere af handeling". De agent salueerde stram en verliet het vertrek. „Welaan", vervolgde Joris, zich tot het slachtoffer wendend, „voelt ge u niet opgelucht, nu ge eindelijk in een modieuse verschijning zijt veran derd?" „Nee, Excellentie", antwoordde de arme dikzak puffend, „ik ...ik kan bijna geen adem halen met die knellende riem om. Och ExExcellentie, is er dan geen Pfff mogelijkheid om vrijstelling van deze pfffwrede modewet te krijgen?" Joris keek hem even peinzend aan. „Inder daad bestaat de mogelijkheid daartoe", antwoordde hij langzaam. „Zulks hangt af van de omvang „Van welke omvang?", vroeg de dikkerd angstig, „toch niet die van mijnpfffmiddel, hoop ik? Die is al zo ingesnoerd!" „Neen, de omvang van iets anders", antwoordde Joris glimlachend. Hij boog zich voorover en fluisterde de ander in het oor: „De omvang van uw bankrekening". WE ZEIDEN, dat planten geweldig hoge leeftijden kunnen bereiken en in het bij zonder rekenden we daartoe natuurlijk de bomen. Bekende voorbeelden hiervan zijn in de eerste plaats de sequoia's uit Califor nia, waarvan verscheidene enkele duizen den jaren oud zijn. De boom, die men daar ter plaatse met de naam „generaal Sher man" heeft gedoopt, heeft in ieder geval 5000 jaar doorstaan. Bomen van dergelijke hoge leeftijden treft men in Europa niet aan, het geen echter niet wil zeggen, dat Amerika het monopolie be zit op het gebied van oude bo men. Want de baobab boom op de Kaap Verdische eilanden, schat men eveneens op een ouderdom van 50 eeuwen en de apenbrood- bomen overtreffen die leeftijd volgens sommigen nog. Toch mogen de Methusalems onder de bomen in Europa er ook zijn, want de bijl die in onze cultuurgebieden sinds de oer tijd heeft gezwaaid, blijkt tenminste enige exemplaren te hebben gespaard. In het Sudetenland staat bij Krombach een taxus die men op 2000 jaar schat en op het kerk hof in Yorkshire groeit eveneens een taxiis die door kenners de respectabele leeftijd van 3000 jaar wordt toegedacht. Deze, sinds mensenheugenis voor heilig gehouden boom, was zowel getuige van de bronscul tuur der Kelten, van de zegetochten der Romeinse legioenen, van de invallen der wrede Denen, als van de Victoriaanse tijd en de gestroomlijnde auto; het „eeuwig edict", en al dergelijke menselijke fratsen méér, heeft hij ruimschoots overleefd, en wanneer daar in de toekomst niet te veel bommen worden neergeworpen, kan hij nog geruime tijd blijven staan. Allerlei andere bomen, zoals eiken, elzen, olmen en linden kunnen eveneens geweldig hoge leeftijden bereiken en het zou ver leidelijk zijn nog wat van deze beroemd geworden exemplaren op te sommen. Maar dit zou tot eenzijdigheid voeren, want we hebben bij de aanvang gesproken van plan ten in het algemeen, zodat het redelijk is onze aandacht niet uitsluitend tot de bomen te bepalen, maar ook en kele soorten te noemen die tot de struiken moeten wor den gerekend. Zo werd in 1918 een blauwe bosbessen- plant in Pennsylvanië ont dekt, die met haar wortelstel sel een totale oppervlakte van bijna 8 ha. beslaat. Op grond van nauwkeurige onderzoekingen zijn des kundigen tot de overtuiging gekomen dat deze ene plant ongeveer 1200 jaar nodig heeft gehad om een zó uitgebreide woeke ring te bewerkstelligen. Dat is dus een bosbes van 1200 jaar! Maar zij werd nog verre overtroffen door een andere bosbes uit dezelfde streek, die een woekering had tot stand weten te brengen met een mid dellijn van 2 km., op grond waarvan haar leeftijd op schrikt u niet, 13.000 jaar werd vastgesteld! Aangezien het zaad van de plant geen kiemkracht heeft, geschiedt de voortplanting door uitlopers onder de grond, die jaarlijks gemiddeld 15 cm. aan groeien. Vandaar dat men tot een derge lijke berekening is gekomen. Weet u overigens, dat de boomringen, behalve een aanwijzing over de ouderdom der bomen, ook een geschiedenis van de meteorologie geven? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2