HOE MOBBEL1 "JE" Duitsers met heel merkwaardige twee met stuurman naar Gent DDD Agenda voor Haarlem De Pseudo- Echtgenote Italianen sterk favoriet voor wegkampioenschap in Frascati Honkbalprogramma EEN LESJE KREEG JEUK Kansen voor Wagtmans en v. d. Brekel Nederlaag van Wolves tegen Portsmouth: 2-1 Flamingo's winnen van Denen met 8 wickets Gitz en Blom eerste in eerste heat 4 Krijgt hockeyclub HBS een afdeling softbal? Cricket Juniores van Rood en Wit versloegen ook VOC De Engelse league Century van Ingelse Nieuw Europees record polstokhoogspringen Wereldrecord parachute springen verbeterd Honnebier (Alliance) reserve van Nederlands hockeyteam Schaken Het interzonaal tournooi Sport in 't kort Boerderij uitgebrand Nederlander in Rijn bij Dusseldorp verdronken FEUILLETON door MARY BURCHELL DONDERDAG 2 5 AUGUSTUS 1955 OP HET TWINTIG KILOMETER lange circuit van Frascati in Italië zullen in het komende weekeinde de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg 1955 worden gehouden. Op Zaterdag 27 Augustus starten de amateurs en op Zondag 28 Augustus zullen de professionals elkaar ontmoeten in de strüd om de wereldtitel. De grootste favorieten voor deze wereldkampioenschappen zyn ongetwijfeld de Italianen, die voor eigen publiek en op het voor hen vertrouwde terrein, moeilijk te kloppen tegenstanders zijn. Niettemin zit er voor de Nederlandse renners een kans in om een van de twee regenboogtruien te veroveren. Vooral de onberekenbare Wagtmans bij de professionals en de sterk rijdende Van den Brekel bij de amateurs, die in 1952 in Luxemburg gelijk eindigde met Ciancola, doch wegens een reglementaire overtreding gedeclasseerd werd, zijn twee troeven, die in hun categorie hoge ogen kunnen gooien. De Nederlandse ploeg professionals, die in Frascati van start zal gaan, bestaat uit de Amsterdammers Van Breenen en De Groot, de Limburgers Nolten en Haan, de in België wonende Hinsen, de Brabanders Wagtmans en Roks en de enige Haarlemse deelnemer aan deze kampioenschappen, Adrie Voorting. 27-28 AUG. WERELDKAM PIOENSCHAPPEN OP DE WEG Frascati Hoewel Wim van Est, die zich niet ver kiesbaar heeft gesteld, en Gerrit Voorting, die nog niet geheel hersteld is van zijn val in de Tour de France, in deze ploeg ont breken, bevat zij toch enkele elementen die een vooraanstaande rol kunnen spelen. De grootste kanshebber is Wagtmans, ter wijl ook jongeren als Haan, De Groot en Adrie Voorting, indien zij de moed van Gerrit Voorting of Van Breenen op kun nen brengen, deze titelstrijd tot een goed «inde kunnen brengen. Bobet of Coppi? Als de grote favorieten in dit wereld kampioenschap starten de titelhouder en drievoudig Tour de France-winnaar, Loui- son Bobet en de wereldkampioen 1953, de Italiaan Fausto Coppi. Vooral Coppi is er fel op gebrand om zich voor de tweede maal met de regenboogtrui te tooien. Hoe wel men dit jaar evenals in 1953 toen hjj de wereldtitel veroverde nog weinig over Coppi heeft gehoord, kan men er ver zekerd van zyn dat hij zich terdege op de komende titelstrijd heeft voorbereid. Behalve Coppi, die in zijn greep naar de titel ongetwijfeld weer gesteund zal wor den door vriend Magni, behoren ook de Italianen Astrua, Fornara, Monti en Nen- cini tot de serieuze titelgegadigden. Doch ook de Fransen beschikken over enkele renners, die bij een falen van Bobet de nationale eer van wieier-Frankrijk zouden kunnen redden. Want zowel de jeugdige tijdrijder Anquetil, sprinter Darrigade, Jean Bobet als Géminiani bezitten de kun- De hockey club HBS houdt op Vrijdag avond 2 September haar algemene jaarlijkse ledenvergadering in café-restaurant Brink- mann. Naast de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kascommissie zal ook een voorstel worden ingediend voor het oprich ten van een ledengroep „softbal". Het voorlopige bestuur van de afdeling, bestaande uit de heer H. C. Wieringa, voor zitter; mej. J. Zeijlmaker, secretaresse en de heer C. J. W. Weber, penningmeester, stelt als doel van de leden van de groep het beoefenen van softbal in de periode dat de velden niet voor hockey worden gebruikt; bij voorkeur op de Zondagen vallende tus sen 1 Mei en 1 September. Leden, donateurs en donatrices kunnen lid van de afdeling worden, terwijl een gering aantal niet-leden door leden geïntroduceerd kan worden. In April wordt de jaa.rlijkse groepsvergadering gehouden, die uit haar midden een uit drie personen bestaand bestuur kiest. Dit bestuur treed elk jaar af maar is terstond herkies baar. Bij de bestuursverkiezingen van de hockeyclub stellen van de de aftredende leden de penningmeester, de heer G. Rol, de tweede secretasesse mej. W. I. C. Joustra en de 2e commissaresse mevr. H. Jonker Kaufman zich niet herkiesbaar. De door het bestuur gestelde candidaten zijn de heer C. J. W. Weber, de heer M. Tjaden en mej. W. I. C. Joustra. De voorzitter, de heer Out, stelt zich herkiesbaar. de om op het beslissende moment hun slag te slaan. Voorts zijn ook de Belgen sterk ver tegenwoordigd met o.m. Schotte, Ockers, Brankart, Van Cauter en Noyelle als even tuele kanshebbers. De Zwitsers zijn dit jaar minder sterk vertegenwoordigd en vertrouwen op de grillige Kübler en Cle rici, terwijl de hoop der Spanjaarden ge vestigd is op Poblet en bij de Duitsers op Preiskeit, Müller en Reitz. Voor een ver rassing zou de talentvolle Luxemburger Gaul nog wel eens kunnen zorgen. Titel voor amateur? In tegenstelling tot verleden jaar, toen de Nederlandse amateurploeg hoofdzake lijk uit Zuiderlingen bestond, is zij nu voor het merendeel uit Hollanders samengesteld. Het zijn: de Limburger v. d. Brekel, de Utrechter Stolker, Rol uit Alkmaar, Van Wetten uit Noordwijkerhout, de Rotter dammer Verhoef en Van Steenselen uit Mijnsherenland. Het optreden van dit zes tal in Frascati kan men met vertrouwen tegemoet zien en vooral v. d. Brekel en Stolker kunnen zich in deze categorie onderscheiden. De concurrentie is echter uiterst zwaar en behalve de favoriete Italianen, komen er ook sterke amateurs uit België, Frank rijk, Zwitserland, Luxemburg en Duits land aan de start. De Spanjaard José Perez, die een hele grote kans maakt, de Oost- Duitse kampioen Gustave Schür, de Denen Dalgaard en Andresen, de Oostenrijker Müller en de Zweden Nordqvist en Frö- bom zijn evenmin niet te onderschatten tegenstanders. De amateurs moeten ongeveer 190 kilo meter afleggen en de professionals 290 kilometer. Vrijdag en Zaterdag zullen op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan zoals bekend de halve finales en de finale van het Flamingo juniorestournooi worden gespeeld. Vrijdag spelen dan Quick (H.) en WV tegen elkaar en Rood en Wit en HCC. De dag daarop komen de winnaars legen elkaar uit. De resultaten van Dinsdag waren: Quick wint van ACC, VVV wint van PW (137 tegen 83 runs), HCC wint van Groen Geel (168 tegen 38 runs) en Rood en Wit wint van VOC (224 voor zeven wickets tegen 31 runs). Andermaal hebben dus de jeugdige cricke ters van Rood en Wit een hoog totaal ge maakt. Wijkhuizen (72) en Bouwman (66) hadden het leeuwenaandeel van de runs. De leaguekampioen Chelsea, die Zaterdag op eigen terrein werd verslagen, toonde Woensdag weer zijn kracht door een fraaie drieeen overwinning op Huddersfield. Sunderland behaalde in de thuiswedstrijd tegen Aston Villa een flinke overwinning met vijfeen. waarvan vier doelpunten in de tweede helft werden gescoord. Een andere club. die favoriet is voor dit seizoen. Preston North End behaalde de tweede overwinning en de leiding op de ranglijst door het pas gepromoveerde team van Luton met 21 te verslaan. Wolverhampton Wanderers, in het voor-seizoen tweemaal door Moskow ver slagen, slaagde er wederom niet in een over winning te boeken. Zaterdag moest het ge noegen nemen met een gelijk spel en nu verloor het met tweeeen van Portsmouth. In de tweede divisie startte Sheffield Wedneysday, dat gedegradeerd was, goed. De eerste wedstrijd tegen Plymouth werd Zaterdag gewonnen met vijftwee en Woensdag behaalde het een drie—nul over winning op Liverpool. De uitslagen van de wedstrijden, Woens dag gespeeld voor de Engelse league, luidden: Eerste divisie: Huddersfield TownChel sea 1—3; Manchester UnitedTottenham Hotspur 22: Newcastle United—Birming ham City 22; PortsmouthWolverhampton Waanrerers 2—1; Preston North EndLuton Town 21; SunderlandAston Villa 51; West Bromwich AlbionEverton 20. Tweede divisie: FulhamBlackburn Ro vers 3—0; Lincoln CityHull City 2—0; Liverpool—Sheffield Wednesday 0—3. ATHLETIEKDUEL. De atletiekwed strijd tussen Fin'and en Duitsland is ge ëindigd in een Duitse zege van 111—103 nunten. ADVERTENTIE Op de tweede dag van de cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en het Deense eltfal in Enschedé zijn de Flamingo's erin geslaagd 10 minuten voor het verstrijken van de sepeltijd met 8 wickets te winnen. Aanvoerder Glerum sloot de eerste innings van de Flamingo's met de lunch op een to taal van 167 voor 9, waarvan Van der Most een keurige 49, Glerum een stijlvolle 36 en Sillevis 25. Hartman Petersen had het beste gebowld (4 voor 50). De overige wickets werden ver overd door Carsten Morild 3 voor 39, E. Madsen 1 voor 32, en Sven Morild 1 voor 17. Met een voorsprong van 35 op de eerste innings faalden de Denen in hun poging snel een hoog totaal op te bouwen. Met de thee waren zij allen uit voor 114 runs, waarvan Egon Jensen een fraaie 30, E. Nielsen 15, E. Matsen 24 en W. Soedergaard 16 not out. De wickets werden veroverd door Tervviel (3 voor 19), J. Alders (2 voor 41, jhr. H. van den Bosch (2 voor 15), H. W. Glerum (1 voor 17) en J. P. de Ruig (1 voor 1). De Flamingo's stonden toen voor de taak om in 2 uur 150 runs te maken, hetgeen ge lukte voor het verlies van de wickets van Van der Most (13) en De Ruig (17). Ingelse bleef met 105 not out. Een bijzonder fraaie century in 1 uur en 50 minuten gescoord. Sillevis bleef met 12 not out. Tijdens de landenwedstrijd Finland Duitsland in Helsinki slaagde Eeles Land- stroem (Finland) er in het Europese record polsstokhoogspringen te verbeteren en op 4,50 meter te brengen. Op 17 Juli van dit jaar had Landstroem reeds 4,47 meter ge sprongen, 1 cm. hoger dan het officiële Europese record dat op naam staat van de Rus Denisenko sedert September 1954. Odette Rousseau heeft gisteren het wereld record parachutespringen voor vrouwen verbeterd door van een hoogte van 8600 meter af te springen en pas 400 meter voor het neerkomen haar parachute te openen, dus na een vrije sprong van 8200 meter. De voormalige wereldkampioene was de Russin Soultanowa met een vrije sprong van 7246 meter. Odetta kwam in de Yvonne rivier terecht doch kon worden gered. Als rechtsback voor het Nederlands hockey- elftal, dat Zondag in Amstelveen tegen India in het veld komt, is Keulen van Amers foort aangewezen: De reserves zijn: Honne bier (Alliance), Vorstman (Hilversum) en Vorfeld (Laren). Het honkbalprogramma voor het aan staande seizoen luidt: Zaterdag: 16 uur: BondselftalThe Flyers, terrein Zeeburgia, Kruislaan te Amsterdam. Beslissingswedstrijd eerste klasse B: 16 uur: Blauw WitKennemerland, terrein HCK achter Kennemerlyceum in Overveen. Competitie 2e klasse: 16 uur: OWO 2 APGS. Promotie 2e klasse: 16.30 uur: Holland— Bloemendaal. Eindstrijd Zilveren Baltoumooi (Noorder sportpark): 15 uur: THBABC 2 (beker houder); HCK 2—TYBB 2; 16.15 uur: Ver liezersronde; Winnaarsfinale. Zondag. 11 uur: Nederlandse Jeugdkam- kampioenschappen (terrein Neptunus, Rot terdam); deelnemende kampioenen HCK (Haarlem) Neptunus (Rotterdam); ABC (Amsterdam); ADO (Den Haag) en DOS (Utrecht); 10 uur: HCK jubileumtournooi met o.a. HHC: HCK; Schoten (allen Haar lem en The Flyers uit Wiesbaden (Duits land); 10 uur: HHCSchoten; 11.30 uur: HCK—The Flyers; 13.30 Verliezersronde; 15 uur: Winnaarsfinale. Softbal: 10 uur: HHC—HCK (beslissings wedstrijd kamp. van Nederland) terrein aan de Kleverlaan in Haarlem. Vier Franse studenten uit Charlevïlle startten enige weken geleden voor een vijflandentocht met een Citroen 1925. Op een avond, tijdens een rit door de smalle straatjes van Den Burg op Texel, knalde er „ergens" iets en het vehikel vloog in brand. Goede raad èn reparatie waren duurDe bevolking van het vogeleiland - onder de banieren van de V.V.V. - bood echter de helpende hand en gezamenlijk zorgde men voor de benodigde penningen. Opgelucht en vol dankbare gevoelens ten opzichte van de Texelaars konden de Fransen weer verder rijden. Bij het vertrek werd deze opname gemaakt van de toeristen en hun wagen die zo te zien toch wel een perfecte koeling heeft De oude stad Gent heeft nu officieel zijn roeibaan. Woensdagavond is deze door de minister van volksgezondheid en van open bare werken in gebruik gesteld. De plechtig heid, die met een fantastisch vuurwerk ge paard ging, trok grote belangstelling niet alleen van roeiers en watersportenthousias ten, maar ook van een groot aantal burgers. Tijdens de training van Woensdag, waar bij iiet minder warm was dan de vorige dagen, hebben de Nederlandse vertegen woordigers van Het SDaarne, Blom en Gitz, en de skiffeur Van Mesdag van Cornelis Tromp in de ochtenduren weer hard ge werkt. De namiddag werd, evenals de vorige dagen, besteed aan lichte oefeningen. De Nederlandse roeiers trokken ook een enkele „tijdbaan". De resultaten waren niet bepaald overweldigend, maar dat is op deze vrij zware baan ook met de andere ploegen het geval. De Belgische skiffeur Georges is van oor deel, dat de Gentse baan hem ongeveer tien seconden meer tijd kost dan bijvoorbeeld de Bosbaan in Amsterdam. Merkwaardig Een boot die sterk de aandacht trok was de Duitse twee met stuurman uit Wiesbaden, waarin de stuurman niet zoals gebruikelijk achter in de boot zat, maar.... voorin (nog voor de boegroeier) op zijn rug lag, het ge zicht in de vaarrichting. De Duitsers hebben met deze door de Opel-fabrieken speciaal vervaardigde boot in hun land reeds opmer kelijke successen geboekt. Er zijn in Gent vier kampioensploegen van 1954. die vrijwel in dezelfde samen stelling als het vorig jaar hun titel verdedi gen. Dit zijn: de Russische vier met stuur man,. waarin alleen Tjukalov werd vervan gen, omdat deze nu weer in de skiffs uit komt, en verder de twee met stuurman van Zwitserland, de vier zonder stuurman van Italië en de acht van de Russische lucht macht. Belgen ontevreden Over de zeer beperkte Nederlandse deel neming aan de Europese roeikampioenschap- pen is al veel gesproken. Zoals men weet werden alleen de Spaame-twee Blom en Gitz en de skiffeur Van Mesdag afgevaar digd. De technische commissie van de NRB was van oordeel, dat het geen nut had nog andere ploegen naar Gent te zenden, die Maar toen gebeurde er ielsop een avond merkte Mobbeltje, dat de marskramer het deurtje van de kooi niet goed afgesloten had! Voorzichtig stapte Mobbeltje er uit, terwijl Jako, het andere jongetje, met grote ogen toekeek. „Okun je er uit?", zei hij. „Toe, maak mijn kooi ook open, asjeblieft!" Dat deed Mobbeltje natuurlijk. En toen stonden ze daar samen op de plankze waren vrij! Nou ja, vrijdat wil zeggen: ze waren uit hun kooien, maar dat be tekende nog niet, dat ze uit het grote kasteel waren. Maar... konden ze misschien vluchten? 37-32 geen gerede kans maakten, tot de finales door te dringen. Behalve in de Nederlandse roeikringen, heeft dit standpunt ook teleur stelling gewekt in België. De heer Robert Godefridi, secretaris van de beheerraad van de Koninklijke Belgische Roeibond zei ons (overigens ongevraagd): „Het spijt ons zeer, dat Nederland niet met meer ploegen naar Gent is gekomen. Wy hadden wel gehoopt, dat de NRB een beter „antwoord" had gegeven op de complete Bel gische afvaardiging van zeven ploegen naar de Europese kampioenschappen, die vorig jaar in Amsterdam werden gehouden. Er zijn nu slechts drie Nederlandse roeiers hier met vier of vyf officials. De roeiers en hun coaches logeren bovendien in Sas van Gent. op Nederlands gebied. Ook dit vinden wij nu niet bepaald een charmant gebaar", aldus de heer Godefridi. Vanmorgen zijn de Europese roeikam- pioenschappen begonnen bij een vrij hoge temperatuur. De uitslagen luidden: Vier met stuurman, le heat: 1. Argentinië (Club Notico Mar del Plata) 7.19.2; 2. Zwit serland (Belvoir Ruder Club) 7.23.0; 3. De nemarken (Aarhus Roklub) 7.29.5; 4. Italië (Sciata Canottieri Sebono di Lovere) 7.30.7. Tweede heat: 1. Finland (Wartilan Souta- jat) 7.16.6; 2. Noorwegen (Halden Roklub) 7.21.8; 3. Rusland (Krylia Sovetov Moskou) 7.24.2; 4: België (gemengde ploeg RCN en SN Gent) 7.48.5. Derde heat: 1. Zweden (Gemengde ploeg Kungaelvs Roddklubb en Trolhattans Rodd- sallskap) 7.29.3; 2. Joegoslavië (Osjak Vela- luka) 7.35.8; 3. Frankrijk (La Reole) 7.42.2; 4. Tsj. Slowakije (Soartak Breclav) 7.59.2. Vierde heat: 1. Gr. Brittannië (London Rowing Club) 7.29.5; 2. Hongarije (Selectie- uloeg Boedapest) 7.33.8; 3. Duitsland (Mann- heimer RV Amicitia) 7.36.2; 4. Polen (Wroc law) 7.42.0. Twee zonder stuurman, eerste heat: 1. Nederland (Gitz en Blom. Het Spaarne) 8.09.5; 2. Denemarken (Fredericia Roklub) 8.20.5; 3. Polen (Stal Bydgoszez) 8.23.8; 4. Frankrijk (Soc. Nautique de Lagny) 8.26.5. De partij tussen Unzicker en Bisguier uit de zesde ronde van het interzonaal tournooi in Gothenburg eindigde in remise. De af gebroken partijen tussen Fuderer en Najdorf en SliwaMedina uit de zesde ronde zullen Zaterdag worden uitgespeeld. De resultaten van de overige afgebroken partijen luidden: Vijfde ronde: Rabar (Tsj.sl.)Sliwa (Po len) 0—1; Najdorf (Arg.)Guimard (Arg.) 0—1. Zesde ronde: Stahlberg (Zweden)Panno (Arg.) '414; Medina (Venezuela)Un zicker (Did.) !414; Pilnik (Arg.)Fuderer (Tsj.sl.) 1—0. De stand luidt na 6 ronden: 1. Bronstein (Rusland) 4 punten (uit 5 partijen); 2/3. Ilivitzky (Rusl.) en Panno (Arg.) ieder 4 punten (6); 4. Geiler (Rusl.) 3% punt (4); 5. Fuderer (J.sl.) 3 punten en 1 afgebr. partij (6); 6/7. Keres (Rusl.) en Pilnik (Arg.) ieder 3 (5); 8/9. Filip (Stj.sl.) en Szabo (Hong.) ieder 3 punten (6); 10. Medina (Venezuela) 214 punt en 1 afgebr. partij (6); 11. Stahlberg (Zweden) 2'/» punt (4); 12/13/ 14. Petrosian (Rusl.), Spassky (Rusl.) en Pachman (Tsj .slow.) ieder 21-4 punt (5); 15. Rabar (J.sl.) 214 punt, (6); 16. Guimard (Arg.) 2 punten (5); 17/18. Donner (Ned.) en Unzicker (W.Dld.) ieder 2 punten (6); 20. Sliwa (Polen) VA punt en 1 afgebr. partij (6); 21. Bisguier (V. S.) VA punt (6). FINALE. De uitslagen van de eerste ronde van het persoonlijk damkampioen schap hoofdklasse van Noordholland luidden: W. H. Beeke remise met A. den Doop; Aebe de Jong wint van M. R. C. Stahlberg; P. van Heerde wint van B. Dukel; W. F. v. d. Sluis wint van H. Willemse; T. Postma remise met O. van Dijk; J. v. d. Himst wint van H. van Berk. Terwijl rietdekkers bezig waren de boer derij van de heer A. Turk te Eist van een nieuw rietdek te voorzien, brak plotse ling brand uit. De mannen konden zich in veiligheid brengen, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat huis en schuur niet te redden waren. Twee zeugen en een waakhond kwamen in de vlammen om. De gehele inboedel van het gezin ging even eens verloren. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister, ook al om dat op de schuurzolder geen hooi van be tekenis aanwezig was. Verzekering dekt de schade. Alle leden van het kinderrijke gezin van de heer Turk bleven ongedeerd. De 19-jarige Albert Voets uit Bergen op Zoom, die met zijn vader en twee broers een vacantietocht per auto door Duitsland maakte, is in de Rijn bij Dusseldorf ver dronken. Vader en zoons waren op terug weg naar huis en zouden nog dezelfde avond in Bergen op Zoom arriveren. Het stoffelijk overschot van de verdronkene is tot heden nog niet gevonden. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zutvert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP DONDERDAG 25 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Roxy: „Mai'a Maru", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende Sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „De over- moedigen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De eerste kus", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Niets is haar te dol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wenn am Sonntagabend die Dorfmusik spielt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Grote Markt: Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museum schip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat, 8 uur: Ds. D. Veldkamp. Grote Kerk, 15 uur. Gratis orgel concert door George Robert. Nutsgebouw, Lange Veerstraat, 8.15 uur. Ver. „Het Hogere Leven". VRIJDAG 26 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Minerva: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur en „De woestijn leeft", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Roxy: „Moord in de Rue Motque", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vlees hal, Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museum schip „Klein Artis". geopend van 10 tot 21 u. (vertaald uit het Engels) 20) „Ga je uit theedrinken? En wié is Phil?", hoorde ze opeens Debora's stemmetje ach ter zich. Met een ruk draaide Patricia zich om. „Ja, ik ga in de stad theedrinken." „Mag ik mee?' „Nee, Debora, ik ben bang, dat dat niet gaat." Debora keek ontstemd. „Is Phil ook een meisje?" „Je moet niet zoveel vragen stellen," wees Patricia haar terecht, terwijl ze het kleine meisje een tikje op de wang gaf. Tegelijkertijd besefte ze, dat haar ont wijkend antwoord verkeerd was. De naam „Phil" zou in Debora's hoofd blijven han gen. Maar het was te laat om daar nu nog iets aan te veranderen. „Wanneer gaan we naar de dierentuin?" „Wat zou je zeggen van morgenmiddag? Zullen we dan gaan, als het mooi weer is?" „Ik wil ook gaan als het niet mooi is," antwoordde Debora en haar toon wees er op, dat ze een geweldige scène zou maken, als iemand het zou wagen het weer als niét geschikt te beoordelen. „Goed! Vraag het Mammie dan maar." Patricia liep haastig de trap op naar haar eigen kamer. Debora riep haar na: „Mammie gaat niet mee. Ik wil niet, dat Mammie meegaat!" „Nee. Mammie gaat heus niet mee, ze vindt het niet leuk," verzekerde Patricia haar. „Maar je moet haar natuurlijk vragen of jij met mij mee mag." Toen ze het portaal overliep, kwam Su san uit mevrouw Harnby's kamer. Ze gilm- lachte Patricia vriendelijk toe en zei: „O. bent u daar! Mevrouw Harnby zou het erg prettig vinden, als u nu even bij haar kwam." „Met genoegen." Patricia trachtte haar ontsteltenis zo goed mogelijk te verbergen. Mevrouw Harnby had moeilijk een ogen blik kunnen uitkiezen, dat haar minder ge legen kwam. Ze was toch al laat! Het zou héél moeilijk worden om Phil Magerton op de afgesproken tijd te ontmeten. Mevrouw Harnby zag er zeer opgewekt uit en glimlachte vriendelijk, toen Patricia binnenkwam. „Dag, lieve kind, ben je net thuis ge komen?" Ze keek naar Patricia's hoed en mantel. „Ja, ik heb met Michael in de stad ge luncht, en daarna hebben we nog even langs de winkels gewandeld, begrijpt u." „Juist. Zeker dingen voor het in te rich ten huis gekocht?" „O nee. We hebben nog geen vaste plan nen met betrekking tot een huis. We kijken rustig uit naar iets goeds." „Natuurlijk." Mevrouw Harnby keek haar ondei-zoekend aan en voegde er aan toe: „Jullie moet vooral niet het gevoel heb ben, dat je hier moet blijven logeren, om dat ik ziek ben. Het is volkomen natuurlijk, dat je naar een eigen huis verlangt! Ik heb dat Michael ook gezegd. Er is geen enkele reden om met een eigen huis te wachten tot mijn dood. „O, astublieft. Mevrouw Marnby lachte. „Vind je het erg, als ik zo iets zeg?" „Ik word er triest van," antwoordde Patricia en ze sprak de waarheid. „Heus? Je bent lief, Patricia! Zeg me eens.... verwachtte je, dat je me aardig zoudt vinden?" „Ja," antwoordde Patricia zonder aar zelen. „Van het moment af, dat Michaël mij een beschrijving van u gaf, was ik er van overtuigd, dat ik u aardig zou vinden." „Hoe vreemd!" Mevrouw Harnby fronste. „Ik vraag me af, waarom ik het idee had, dat ik jou niet sympatiek zou vinden! Mi chaël moet je in zijn brieven op de een of andere manier heel slecht hebben beschre ven. Er schijnt iets niet te kloppen, 't Is als of je een heel ander iemand bent dan hij me beschreef. Patricia voelde zich niet op haar gemak. „Is het eigenlijk wel van veel belang," zei ze zo luchtig mogelijk, „nu ik meegevallen ben en u mij wel aardig vindt, zoals u zegt?" „Nee, van belang is het natuurlijk niet. Maar het is wel.vreemd. Hoe dan ook, het is een prettige verrassing voor me. Je bent precies het soort meisje, waarmee ik Michaël graag getrouwd had willen zien. Ik ben er zo gelukkig over. en sinds ik jou gezien heb, heb ik weer belangstelling om in leven te blijven gekregen." „Ik ben zo blij, dat we op tijd gekomen zijn en dat u zich nu zo veel beter voelt," zei Patricia zacht. Ze wilde op haar horloge kijken, maar voelde dat dit misplaatst zou zijn „Ja, jullie komst heeft me erg veel goed gedaan," zei mevrouw Harnby langzaam. „Natuurlijk hang ik erg aan Michaël, ook al laat ik het hem nooit merken. Ik wil niet de overdreven moeder zijn, die haar zoon niet kan loslaten, maar natuurlijk zijn al zijn belangen ook de mijne. En zijn geluk is mijn geluk. Hij is alles wat ik heb. „Ja, dat begrijp ik." „Ik weet niet of Michael het je verteld heeft. maar ik was danseres vroeger, in mijn jeugd. „Ja, natuurlijk vertelde hij me dat. U was beroemd hè?" De oudere vrouw glimlachte even. „O., laten we zeggen: ik was bekend en ik leefde voor mijn dansen. Toen, op een keer, ben ik heel dom geweest. Ik trouwde met Mi chael's vader. Ik zal er niet veel over zeggen, alleen dit: het was een grote fout. Ik had het gevoel dat ik alles wat me lief was had opgegeven voor.... wel feitelijk voor niets. Maar toen werd Michael geboren. Ik deed erg mijn best om hem niet de plaats te laten innemen van alles wat me eens dierbaar was. Maar natuurlijk gebeurde dat toch. Hij betekende alles voor me! Ik wilde niet, dat hij dit wist. En ik wil dat nog steeds niet. Niets belemmert een jonge man zo, als de wetenschap dat zijn moeder voor haar geluk volkomen van hem afhankelijk is. Dat mocht ik hem niet aandoen. Maar in werkelijkheid is het wel zo. En toen ik dacht, dat hij een verkeerde vrouw had uit gezocht. „Het moet vreselijk voor u geweest zijn," zei ze vol medegevoel. „Wel.het was in ieder geval zo, dat ik, toen ik ernstig ziek werd, geen bijzonder verlangen meer had om in leven te blijven." „Dat gevoel mag u nooit weer hebben," zei Patricia heftig. „Het is helemaal ver keerd! Michael heeft u nodig. „O, maar ik zal dat gevoel stellig nooit weer krijgen," stelde mevrouw Harnby haar gerust, nu ik weet, dat hij met jouw ge trouwd is." „Ja. zei Patricia mat. Ze moest thans op haar horloge kijken. Mevrouw Harnby reageerde onmiddellijk. „Houd ik je op, lieve kind? Blijf hier vooral niet babbelen, als je ergens anders heen moet." „O, het hindert niet, Ik heb een afspraak om ergens thee te drinken. Misschien is het beter, dat ik er nu vandoor ga." Ze stond op. „Natuurlijk! Heb je met Michael afge sproken?" De vraag werd terloops gesteld. Het was geen nieuwsgierigheid. Maar het kostte Pa tricia erg veel moeite om niet te blozen. „Neemeteen oude schoolvriendin. Ze vond het geen erg geslaagde leugen, maar ze wist zo gauw niets anders te be denken. Na zich opgeknapt te hebben, rende ze het huis uit en riep een taxi aan. Deze luxe moest er maar af, want Phil zou intussen was dan ze had durven verwachten Nadat ze hijgend in de auto had plaats genomen en de chauffeur had gezegd, waarheen hij haar moest brengen, ver maande ze zich tot kalmte en trachtte de situatie zo rustig mogelijk te overzien. Ze vond het bepaald moeilijk om zichzelf niet als een lichtzinnige echtgenote te zien, die afspraakjes maakt met een bewonde raar „Allemensen, wat steekt er in, dat ik met Phil een kopje thee drinkt in een behoor lijk Londens restaurant.... getrouwd of niet," hield ze zichzelf voor. Maar toch was ze niet overtuigd. Ze wist heel goed, dat Phil haar alleen wilde ontmoeten, zonder Michael, en dit had haar op haar hoede doen zijn tegen over mevrouw Harnby. Hoe dan ook, het betekende, dat Phil meer op haar gesteld dan ze had durven verwachten. Maar het betekende ook, dat hij er niet tegen opzag om afspraakjes te maken met de echtgenote van een andere man. Wat een afschuwelijke warboel! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6