Beverwijk zet zijn slachthuisplan door - desnoods tot aan de Kroon PWN bereikte Maandag grens van technische capaciteit „WARANDE"-plan moest door college worden teruggenomen Raad vroeg om openbaarheid „Houding van Gedeputeerden laakbaar, Beverwijk wilde wel samenwerken in IJmond" Vertraging in tunnelbouw Buitenklassen HBS afgesprongen op leraren Eerst gesprek met opposanten, daarna rapport aan raad Overmatig gebruik treft afnemers aan einden der transportleidingen Maandag a.s. een nog hogere piek verwacht Heemskerk Brandje aan de St. Aagtendijk Twee dobbers op een plankje in de grote wereld Agenda voor Beverwijk Burgerlijke stand Beverwijk Zondag finale Wijkertorentournooi Gontactavond van badgasten Bricas gaat derde lustrum vieren Gevariëerd programma bij Heemskerk's volksfeesten Afscheid in Christelijke Onderwijskringen Hartelijk afscheid van kapelaan Barendse ADOWijk aan Zee in Wijkertorentournooi R 1J D A G 2 6 AUGUSTUS 1955 HET NIEUWE GOEDKOPERE SLACHTHUISPLAN heeft de Beverwijkse raad gisteravond langdurig bezig gehouden, eer het bij hamerslag werd goedgekeurd en de daarmee di rect samenhangende, pijnlijke ontwikkeling der IJmond-ver- houdingen zijn deels eveneens ter tafel gebracht in de slacht huis-débatten. Niettemin heeft de raad eenstemmig 't nieuwe plan goedgekeurd, in de door B. en W. gesteunde overtuiging, dat Gedeputeerde Staten, die hun goedkeuring aan de eerste plannen van Velsen en Beverwijk onthielden aangaande de bouw van twee afzonderlijke abattoirs in de IJmond, dit derde plan in successie wel zullen goedkeuren. En daarbij werd direct door het college de stok achter de deur geplaatst, dat het gemeentebestuur zo nodig in beroep zal gaan bij de Kroon. Er zijn deze lange avond op „Scheybeeckoverigens harde verwijten gericht aan het adres van het college van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, die naar de mening van bijvoorbeeld de heer R o m u n d e (arbeid) een halfslachtige houding aannam en geen vastomlijnde afwijzing van het Beverwijkse slachthuisontwerp liet horen, maar de zaken voorlopig op hun beloop lieten in de hoop, dat het tussen Beverwijk en Velsen alsnog zou gaan boteren. „Op deze wijze wordt een gemeente bijkans onbestuurbaar". Aan de andere kant zag hij het nieuwe plan als een bewijs van de energie van het Beverwijkse ge meentebestuur, waarin diverse raadsleden hem bijvielen: menige magistraat had het hoofd al lang in de schoot gelegd na zoveel tegenkanting. De heer Romunde had overigens wel eens achter al deze problemen willen kijken, naar hij opmerkte, want de zaken gaan nu toch wel echt dringend worden. Want hoe moet het, als de tunnel het oude slachthuis uit de weg dringt? Beverwijk moet toch kunnen blijven slachten en als dan straks het op de tunnel aansluitende wegennet niet gereed is, lopen de plannen nog verder in de war. Overigens vond hij de voordracht „volmaakt gegrond", al bleef voor hem de bijsmaak, dat Gedeputeerden twee gemeenten tegen elkaar uitspelen. De enige afgevaardigde, die constateerde, dat „kortzichtigheid indertijd aanleiding was tot een dubbel slachthuisplan", was de communistische, bij monde van de heer Kuiper. Hij achtte de vraag zo langzamerhand gewettigd, of een ongezond plaatselijk chauvinisme aan de wanverhoudingen in de IJmond ten grondslag ligt, pleitte voor samenwerking tussen Beverwijk en Velsen, al was het alleen maar om verder geld- verspillen te voorkomen en zag in de komende IJmond-raad een mogelijkheid zij het wellicht met aantasting der ge meentelijke autonomie een aantal pro blemen afdoend te regelen. Hij stelde voor het slachthuisplan terug te nemen en een raadscommissie te benoemen, die samen met een Velsense raadscommissie moet proberen te bereiken, wat de colleges van E. en W. blijkbaar niet is gelukt: samen spraak over een gezamenlijk slachthuis. Moeilijke positie De heer Koger (C.H.) meende, dat Beverwijk in een moeilijke positie is ge raakt, niet alleen dat er twee slachthuis plannen vlak op elkaar zijn gekomen, maar bovendien hebben Gedeputeerden er niet aan gewild, twee slachthuizen te stichten. Hij zag de oplossing in een slachthuis voor de hele IJmond ten Noorden van het kanaal een centrale plaats in een ren dabel slachthuis. De schuld, die uit het provinciaal bestuur voor het mislukken van het slachthuis aan Beverwijks gemeentebestuur werd ge weten zij het dan officieus en via een persbericht bracht de heer Koger op het plan van nu, dat immers goedkoper is en dus alle kans op instemming heeft. Ook hij vond de houding van G.S. weinig elegant en juichte het doorzetten van het gemeen tebestuur toe. „Geen stemming maken" De heer De W e ij e r (KVP) was het met de heer Romunde eens over de vermeende tweeslachtigheid van G.S., maar achtte het niet verstandig, thans stemming te maken tegen hetprovinciaal bestuur: deze nieuwe voordracht is zelfs wellicht scherper als tegenzet dan „een protest" „fijn en tactisch," zoals hij zei. Commissies van drie en vijf Wat de communistische opvatting be treft, meende de heer DeWeijerte moe ten constateren, dat uit Beverwijk reeds eerder is voorgesteld een neutrale commis sie van vijf te laten uitmaken, waar, hoe en wanneer er een gezamenlijk slachthuis ge bouwd zou worden. Het Velsense idee om drie commissieleden aan te wijzen, was naar zijn smaak fout: de neutrale „derde man" zou dan in feite moeten beslissen over een belangrijk plan als dit. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat G.S. de slachthuis-affaire op „de lange baan" schuiven, wilde de heer D e W e ij e r graag weten of dit nog nadelige gevolgen voor de gemeente heeft. Mevrouw Allan (WD) omschreef de houding van G.S. als „zeer laakbaar" maar Over de afwijzende beschikking van het ministerie van O. K. en W. aangaande de vestiging van buitenklassen der Vel sense Rijks HBS in Beverwijk heeft de Beverwijkse raad gisteravond uitvoerig gesproken. De raad vond het teleurstellend en de VVD-fractie vroeg zich af, of er vooraf wel voldoende is geïnformeerd naar de kans van slagen dezer dépen dance. De vrees werd eveneens uitgesproken, dat er „andere invloeden" hebben gewerkt, omdat er op de Velsense HBS niet veel enthousiasme bestond voor dergelijke bui tenklassen. De twee buitenklassen, die er gesticht zouden worden (het ministerie stelt nu plotseling de voorwaarde van drie klas sen, moest wethouder Niesten constateren) hadden de volle instemming van het col lege en er is dus geen sprake van, dat dit college onvoldoende op de hoogte was; de instemming van Velsens HBS-directeur is overigens zonneklaar gebleken. Men zal, zo verzekerde de heer Niesten, de onderhandelingen in het komende schooljaar voortzetten, opdat het stichten van de buitenklassen alsnog in 1956 een feit kan zijn. De aantrekking van leraren zal overigens nog wel wat voeten in de aarde hebben hieraan is dan ook deels de verspringing „van twee naar dne" klassen te wijten geweest, werd later mee gedeeld. ging niet op de merites der voordracht in: de heer Romunde kreeg tenslotte steun uit de Katholieke fractie en wel van de heer Langedijk om eens flink van zich af te bijten tegenover Gedeputeerden, opdat het college de ogen open gaan om trent de juiste situatie en wethouder Niesten had de taak, de sprekers van repliek te dienen. Ook hij zeide de uit spraak van Gedeputeerden ten zeerste te betreuren, al wilde hij geen al te krasse termen gebruiken. Beroep bij Kroon „Omdat we met de gemeente Velsen niet tot overeenstemming konden komen, is dit plan geboren," zei de heer Niesten, ,,en als deze laatste poging ook mislukt al verwachten wij een gunstig antwoord van Gedeputeerden zal Beverwijk alsnog in beroep gaan bij de Kroon. De verantwoor ding is dan echter ook voor G.S." In het overleg is Beverwijk vèr gegaan, meende de heer Niesten: het eerste aan bod was zo gunstig voor beide gemeenten, dat er geen sprake was van enige over vleugeling. Hij meende overigens niet, dat er veel van twee commissies uit de raden te ver wachten is, zoals de communisten wilden. Nu dit plan geen financiële offers vraagt, was de wethouder zeer benieuwd, hoe G.S. zullen reageren op deze „tactische zet." „Tot en met ingelicht" Wethouder Alberda (Arbeid) zei de ontsetmming jegens Gedeputeerden best te kunnen begrijpen, temeer omdat het nieuwe plan volkomen aan de bezwaren van G.S. tegemoet komt. Financiële conse quenties kan een eventuele vertraging van het slachthuis niet hebben nam hij aan en tenslotte stelde wethouder Alberda, dat het college de raad „tot en met" heeft inge licht. Hij verwachtte overigens nu wel goed keuring van Gedeputeerden. „Mocht G.S. het bestaan dit plan in de ijskast te deponeren, dan is Beverwijk niet langer verantwoordelijk over vertragingen rond de tunnelbouw." Er kwam een tweede ronde van, waarin de heer Kuiper (comm.) het verwijt kreeg, dat hij verward had geredeneerd: zijn twee commissies zouden het naar des heren Romundes mening evenmin eens worden als de colleges, tenzij de commissie alleen maar uit communisten zouden be staan. Velsen. „Stel, dat nu ook Velsen met een nieuwe voordracht komt," voer de heer Romun- d e voort, „wat dan?" Daarnaast dreigt het grote gevaar, dat het Beverwijkse slacht huis niet weg kan, omdat nergens een op lossing meer te vinden is en er toch ge slacht moet worden. Op grond van deze argumenten gaf hij het tweede slachthuis plan alle kans bij G.S. De heer Koger drong aan op weerleg ging van de beschuldiging in ons bericht, dat Beverwijk op het laatste moment de samenwerking afbrak (zulks naar aanlei ding van een uitlating van de Commissaris der Koningin). De heer Kuiper (CPN) vond de „fijne tactische zet," door zijn tegenstanders zo hoog geroemd, wel wat kostbaar. In eerste instantie is de hele raad van Beverwijk kortzichtig geweest, zei hij: als we ons ge zond verstand laten werken is het toch wel erg ongezond dat er geen overeenstemming kan komen over een slachthuis in de I.Tmond. Hij drong aan op openbaarheid van de diepere oorzaken der ruzies in de IJmond. Het had de heer Coelingh (P. v. d. A.) ook dwars gezeten dat de openbaarheid niet altijd voldoende gewaarborgd is: waarom legt het college van Beverwijk niet eens de kaarten op tafel? Al was het alleen maar om de slechte naam, die Beverwijk zo langzamerhand krijgt, weer wat op te vijzelen. In de twee samensprekende raads commissies zag hij overigens weinig heil. De wethouder kwam in tweede ronde met weinig nieuwe gezichtspunten. „Als het college in zou gaan op persbe richten, zou het wel dagwerk hebben," zei hij misprijzend, daarbij de juistheid van de door ons gesignaleerde stemming in het Provinciaal Bestuur maar geheel in het midden latend en een uitlating van de Commissaris der Koningin negerend. Wethouder Alberda (Arbeid) be twistte, dat Heemskerk ooit het Velsense plan zou hebben gesteund zoals door ons nadrukkelijk is gesteld (al zou de vertrouwelijkheid geschonden worden, in dien wij thans verder détailleerden) en tenslotte kwam de warande aan de orde, het eveneens omstreden wegenplan, dat nog langdurig de raad heeft beziggehouden. Tengevolge van het spelen met vuur door enige jongens ontstond Donderdag middag brand in het droge gras langs de St. Aagtendijk te Beverwijk. Door de droogte liet het zich aanvankelijk ernstig aanzien en er ontwikkelde zich een flinke rookontwikkeling. Dank zij het kordate optreden van omwonenden kon het vuur echter bijtijds worden bedwongen. De jon gens hadden inmiddels de benen genomen Op het politie-bureau te Beverwijk werden de volgende gevonden voorwerpen gedepo neerd: 2 dobbers op plankje, dekzeil, kinder zonnebril, halsketting, étui voor bril, oorbel, kruk van vrachtauto, nikkel armbandje, fietsensleuteltje. kindertasje met inhoud, plastic ceintuur, damesregenmantel, kort damesmanteltje, kerkboek in étui, handdoek inh. badpak, zilveren broche, herenpantalon, boodschappenmand je, geblokt meisjesrokje, portemonnaie met inhoud, meisjesjack, da meshandschoen, bruine handschoen. „Kennemerland" hield individuele rit De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft de zomercompetitie voortgezet met een individuele rit. Dë uitslag was: A en B-klasse, 33 km.: 1. Chr. de Nijs in 54 min. en 53 sec.; 2. L. Braas; 3. H. Hendriks. C-klasse, 33 km.: 1. J. Bruin in 53 sec.; 2. W. Niessink; 3. H. Komen; 4. J. Zwart; 5. R. Scheringa; 6. R. v. d. Bos; 7. J. Bos; 8. M. v. d. Bos. Junioren-klasse, 22 km.: 1. C. Lute in 37 min. en 26 sec.; 2. J. Timmer; 3. G. Lute; 4. W. Krijger; C. Castricum opgegeven. VRIJDAG 26 AUGUSTUS Bioscopen Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „De droomfontein van Rome". Kennemer-thater, 19 en 21.15 uur: „Vera Cruz". WB-theater, 20 uur: „De charge van de wilde brigade". DE BEVERWIJKSE RAAD heeft in een Iangzaam-stygende temperatuur gister avond behalve het nieuwe raadhuisplan een serie andere voorstellen voorgeschoteld gekregen, die onder meer de uitbreiding van de propaaninstallatie voor het Ge meentelijk Gasbedryf omvatten en het crediet voor een kantorenflat, onder meer ten dienste van het bedrijf Openbare Werken. De raad stond deze avond, door de ziekte van burgemeester mr. H. J. J. S c h o 11 e n s onder praesidium van de heer W. V e s s i e s én het belangrijkste agendapunt na het slachthuis werd het uit breidingsplan „Warande" dat zoveel bezwaarschriften opleverde en uit de raad eveneens heel wat critiek te verduren kreeg. Tengevolge waarvan het is aange houden, in afwachting van een nadere bespreking tussen college en bezwaarden. GEBOORTEN: Anna E. M„ d. van H. W. van Straten en A. C. Huijg; Willem E., z. van F. Eising en J. van der Valk; Lucia M., d. van H. O. M. Holla en A. H. van Amster dam; Robert H., z. van A. J. Rijlaarsdam en A. E. Kanne; Cornelis J. M., z. van D. de Reus en M. Markx; Johannes R., z. van A. Blauw en R. J. A. Ploeger; Hellie, d. van F. van Coezand en N. Bosman; John, z. van J. H. Maussen en M. A. Brandjes; Ferdinandus M. M., z. van F. M. de Wildt en A. G. Schip per; Egbert W., z. van H. van der Weide en T. Kuijer; Birgitta C., d. van J. P. Broek kamp en G. C. Keijsper; Petrus C. F., z. van P. C. Appel en M. C. Pullens; Anita M., d. van J. H. Niesten en L. U. L. Lejeune. ONDERTROUWD: W. Voorman en J. M. Ham. GETROUWD: H. W. Frederikx en M. W. van Zanten; G. Wolf en A. van der Linde; L. van Achteren en M. Pluim. OVERLEDEN: E. Tetenburg, 75 j., weduwe van L. H. Jansen. Het crediet voor een grotere propaaninstal latie kon onder de hamerstukkken worden gerangschikt: geen der raadsleden „beet" in deze voordracht, maar dokter DeRuy- ter (C.H.) had wel een opmerking in petto over het crediet voor het geven van spraakles op de lagere scholen: de huis artsen zouden hier naar zijn mening ook tijdens de therapie in gekend moeten wor den en wethouder Niesten (Onderwijs) wilde daar wel rekening mee zien te hou den; hetgeen uit de C.H.-fractie de stem deed rijzen van de heer De B o r, dat zulks toch heel normaal is? „Het is allemaal nog wat nieuw voor ons" verontschuldigde de wethouder zich. Kantorenflat voor O. W. De stichting van de kantorenflat maakte enige vragen los: dr. De Ruyter wilde de raad in comité doen gaan, hetgeen een kwartier in beslag nam, voor een paar per soonlijke vragen. Minder persoonlijk was zijn fractiegenoot, de heer Koger, die van de heer Vessies te horen kreeg, dat de koopprijs van de te ontruimen complexen (Baanstraat 72 en Kees Delfsweg 1) a 230.000 vastgesteld is in overleg met Openbare Werken zelf. De warande Dat er over de ernstige bezwaren, die de bewoners van de „Warande" tegen de daar vigerende verkeersplannen hebben laten horen, nog wel het een en ander te horen zou zijn, lag voor de hand: de hele raad heeft zich over deze bezwaren uitgelaten, nu de bewoners, als de familie Boreel, het tot de Kroon willen uitvechten. Zowel de Arbeid- als de V.V.D.-fractie steunden de bezwaarden, die naar hun mening haast de hele bevolking achter zich hebben: de Warande mag nimmer een hoofdverkeersweg worden, zoals de plan nen zijn, al wordt er door de gemeente bijwijze van pleister op de wonde de op merking bij geplakt, dat het locale verkeer zal overheersen. De weg moet Westelijker komen, meende mevrouw Allan (V.V.D.), die de raads voordracht op diverse punten een demago gische inslag verweet. Het plan-Boreel, dat naar haar mening een betere oplossing geeft, kreeg dan ook haar steun. Over de schadevergoedingen, die deze wijzigingen in het stadsbeeld eventueel voor de gedupeerden zullen moeten opleve ren had mevrouw Allan eveneens het een en ander te zeggen en het principe „de rechte lijn is de snelste" mag hier zeker niet gelden: ten eerste wordt het een race baan langs Westerhout en bovendien zal er een prachtig stukje natuurschoon verdwij nen. De heer Koger (C.H.) volgde deze cri tiek volledig, al achtte hy haar hier en daar wel wat te scherp. Bovendien vond hy het niet elegant, dat dit uitbreidingsplan wel licht strijdig is met het eveneens hevig aangevochten en bijvoorbeeld door Van Gelder al gecritiseerde streekplan IJmond-Noord. Het landgoed Westerhout wordt door de plannen deerlijk geteisterd: de huidige houtopstand moge dan wel door industrie- gassen en wateronttrekking geschaad zijn net plan voorziet daar vlakbij in nieu we aanplant en hieruit haalde de heer Koger de verwonderde vraag, of die dan niet in de verdrukking komtHij achtte het onbegrijpelijk,dat er eenmaal een villa wijk is ontworpen aan de Westkant van de stad, die nu maar plompverloren doorkruist wordt door een snelverkeersweg. De be zwaren, die het college op zijn beurt in stelling brengt tegen een voorgestelde op lossing van de kant der bewoners, kon de heer Koger allerminst volgen en tenslotte vond deze afgevaardigde de ontworpen autowec wel heel breed als „secundaire snelweg". Hij voorspelde zijn stem te zul len onthouden aan het eventueel ongewij zigde plan „Warande", maar kwam direct met een suggestie, het plan terug te nemen en de bezwaren alsnog in studie te nemen, waarbij gedacht werd aan een Westelijker tracé. De tragiek der verdreven tuinders, die aan dit plan vastzit, werd door de heren Kuiper (C.P.N.) en Beentjes (Kath.) besproken en de heer Romunde (Arbeid) kwam met een voorstel, de bezwaarden tot een contact met het college te verzoeken, opdat B. en W. aandacht krijgen voor de niet geringe critiek op het plan. Later zou de raad dan van het college weer moeten horen, hoe zulk een samenspreking is ver lopen in de vorm van een rapport. Bekend In zijn antwoord was de voorzitter, de heer Vessies, kennelijk op vertrouwd terrein, als wethouder van Openbare Wer ken. Hij zette uiteen, dat het plan „Waran de" al jaren lang in voorbereiding was, steunend op de instemming van het rijk. De beste oplossing is tenslotte overgebleven uit deskundig overleg: de nieuw-geprojec- teerde weg moet rekening houden met grote verkeersspanningen in de toekomst „het interimrapport wijst er duidelijk op". De pijnlijke opoffering van een stuk „Westerhout", ten koste van de heer Boreel die in het verleden zoveel als mogelijk de Beverwijkse expansie met zijn grond hielp verwezenlijken, had ook de voorzitter zeer gedaan, naar hij zei. De heer Koger had het Velsense voorbeeld aangehaald van de grote tijdverliezen, die gemoeid zijn met de processen over de begraafplaatsgronden in Driehuis, maar dit argument aanvaardde de heer Vessies niet en de eveneens in stel ling gebrachte verkeersmoeilijkheid was voor hem evenmin een doorslaggevend ar gument. „De consequentie zal zijn, dat de gedupeerden zullen krijgen wat hen rech tens toekomt". Geen gelijkwaardige grond De praeses zag het als een onmogelijke taak, de verdreven tuinders precies dezelf de grond terug te geven als zij eerder be bouwden, al heeft de gemeente nimmer verstek laten gaan, als het om vervangen de tuinbouwgrond ging; terwijl vele tuin ders al niet eens grond terugverlangden, maar een schadevergoeding prefereerden. Het college trok zich terug, om zich te beraden over het Arbeid-voorstel, de zaak aan te houden en te 11.05 uur deelde de heer Vessies mee, wetende, dat ook alle andere fracties een intrekking in afwach ting van nader overleg voorstonden, dat het college zulk een vertraging niet kon toejuichen en dus de raad moest ontraden zulke beletselen in de weg te leggen. De raad vond het maar halsstarrig van het college, temeer omdat het college nooit tot mondeling overleg met de adressanten heeft willen komen en de heer DeWejjer (Kath.) ging zo ver, te veronderstellen, dat de opposanten wel eens deskundiger uit de hoek kunnen komen dan de gemeente thans: veronderstel alleen maar, dat de bezwaarden een stedebouwkundige mee brengen, die een betere oplossing kan aan voeren dan die van het college. De ganse raad keerde zich tegen B. en W. en hield vast aan voorafgaand overleg; de argumentatie van de heer Vessies had dus niemand overtuigd. Hij werd boven dien op de vingers getikt, toen hij zei, dat de bezwaarden „tijd genoeg" hebben gehad met een stedebouwkundig verweer te ko men. Tenslotte werd hij geheel op de knieën gedwongen door een raadsmeerder- heid: het voorstel-Romunde werd grif aan vaard en het onderhoud zal dus plaats hebben. Een aantal gedelegeerden van de Geneefse Atoomconferentie heeft een bezoek gebracht aan het Britse atoomcentrum te Harwell in Berkshire. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, de grootste streekwaterlei- ding in ons land, die meer dan 140.000 af nemers telt, heeft Maandag op top-capaci- teit gewerkt om aan de behoefte te vol doen. Of dit overigens geheel als een be hoefte moest worden beschouwd, valt nog te bezien in zeer veel gevallen is er nog sprake van een achteloos verbruik van water, waartoe de verleiding in het voor- zieningsgebied van het P.W.N. nu eenmaal groter is, dan by voorbeeld bij bedrijven met een bemeterd waterverbruik, door een tarifiëring onafhankelijk van het gebruik tegen een vast bedrag. Vooral ook met het oog daarop voert het P.W.N. een intensieve anti-verspillings actie: zij die meer water verbruiken dan zij nodig hebben, kunnen daarmee anderen in hetzelfde verzorgingsgebied duperen, zo als bijvoorbeeld de verbruikers aan de uit einden der transportleidingen, waar de druk als gevolg daarvan afneemt. De actie tegen de verspilling van water wordt voorts gevoerd met het oog op de beperkte capaciteit van de technische installaties en van het wingebied. Om de juiste tijd dei- actie met de meeste trefkans te kunnen bepalen baseert het P.W.N. zich mede op weerkundige gegevens. De gegevens, welke haar thans ter beschikking staan, zijn dan aanleiding tot een eventuele intensivering van de propaganda tegen waterverspilling: ook dezer dagen is weer een dergelijke waarschuwing ontvangen dat voorlopig op aanhouden van het 'wè'rme droge wéér moet worden gerekend. Zal het de komen de Maandag nog even warm en droog zijn als thans, dan zal de piek van het verbruik wellicht nog boven die van jongstleden Maandag uitsteken en dan zal de voorzie ning zeer zeker moeilijkheden opleveren. De afgelopen Maandag was het verbruik ten Noorden van het Noordzeekanaal 81.643 m3, hetgeen nog iets hoger is dan het hoogste etmaal-verbruik tot dusver, en wel op Maandag 11 Juli j.L, dat ongeveer 81.500 m3 bedroeg. De totale eigen productie van het P.W.N. was op Maandag 22 Augustus 92.782 m3, hetgeen eveneens een nieuw Zondag zullen- acht Kennemer voetbal clubs voor de laatste maal aantreden voor het alom bekende Wijkertorentournooi. Beverwijk ontvangt aan de St. Aagten dijk het Velsense VVB. Deze ontmoeting gaat om de eerste en tweede plaats en zeer zeker zal WB er een eer in stellen haar tegenstander te overwinnen, temeer, omdat Beverwijk een uitstekende tweede klas club is. Te Heemskerk wordt de wedstrijd ADO '20Wijk aan Zee gespeeld voor de der de en vierde plaats en de voetbalfans kunnen ook hier een spannende strijd ver wachten. In Limmen neemt Vitesse '22 uit Castricum de strijd op tegen de club van die naam en dit zal wel een fikse zege voor de Limmenaren worden, daar het grootste aantal eerste elftalspelers van Vitesse '22 afwezig is wegens de trip naar Westfalen. Tenslotte komen aan de Castricumse Zeeweg CSV en Kinheim in het veld en hier mag men een gelijk spel verwachten. De prijsuitreiking zal Zondag 4 September feestelijk in hötel Borst te Castricum plaats vinden. In dc Gereformeerds Badgastenkerk aan de Julianaweg te Wijk aan Zee is ter ver sterking van de onderlinge band tussen de badgasten wederom een contactavond belegd. Deze bijeenkomst die werd geopend door ds. C. Mak uit Roden (Drente) kenmerkte zich door een opgewekte sfeer en op ge zellige wijze bleef men geruime tijd bijeen. Diverse lekenspelen zijn er opgevoerd, die zeer in de smaak vielen. Het organiseren de comité had alles tot in de puntje ver zorgd, waarbij de meisjes van huize „Hen- riëtte" als serveersters fungeerden. De vraag of men het zou waarderen indien ds. Mak volgend jaar weer een maand in de badplaats zou komen vertoeven, werd door de aanwezigen met een volmondig ja beantwoord. De Castricumse bridgeclub Bricas bestaat 10 September 15 jaar en voor dit derde lustrum heeft, het bestuur voor de leden een daverende feestavond in petto. Over hel programma bewaart men echter een ge heimzinnig stilzwijgen. De bijeenkomst wordt in hotel De Rustende Jager gehou den en besloten met een gezellig samenzijn. maximum betekent,dat grenst aan de totale capaciteit. Vandaar dat het bedryf met het oog op de komende Maandag (Maandagen zyn al tijd de hoogtepunten in het verbruik en Zondagen de dieptepunten) met allerlei haar ten dienste staande middelen de actie voor de beperking van het waterverbruik tot het dringend nodige zal voeren. Zy heeft daarbij thans ook de medewer king van de P.T.T. in Noordholland ver kregen voor korte uitzendingen over de radio-distributie. Het gaat het P.W.N. er helemaal niet om het waterverbruik tot in het ongeriefelijke te doen beperken. Men kan al het water gebruiken dat men nodig heeft op voorwaarde, mits men het maar niet nutteloos laat lopen en dat gebeurt nog maar al te veel. Het P.W.N. voorziet behalve Noordhol land ten Noorden van het Noordzeekanaal ook gedeeltelijk het Gooi en Noordholland ten Zuiden van het Noordzeekanaal op de gemeenten Velsen, Haarlem, Zandvoort, Heemstede, Amsterdam, Nieuwer- en Ouder-Amstel en Bloemendaal na (deze laatste gemeente „bedruipt" zichzelf met uitzondering van Vogelenzang dat bij het verzorgingsgebied van het P.W.N. hoort). De jaarlijkse volksfeesten van Heems kerk die op 31 Augustus en 1 September plaats vinden beloven als het weer mee werkt een druk festijn te worden. Volgende week Woensdag om acht uur begint het reeds met de keuring van ver sierde autopeds, fietsen en gevormde groe pen. Een groot aantal prijzen zijn hier voor beschikbaar gesteld. Vanaf het ge meentehuis volgt om negen uur een op tocht door het dorp onder leiding van het fanfarecorps „St. Caecilia". Tot slot volgt een aubade op het Raadhuisplein, waarna een toespraak door burgemeester H. Nie- len. De kinderen zullen op de scholen worden getracteerd. Het traditionele ringsteken in de Maere- laan vindt plaats om half elf, 's middags om vier uur komen de dames aan de beurt. In de Kerklaan zijn de gehele mid dag kinderspelen. 's Avonds geeft het fanfarecorps „St. Caecilia" een concert voor het rusthuis aan de Kerklaan. De volgende dag zijn er weer kinder spelen en om kwart voor negen ring steken voor heren in de Maerelaan. 's Mid dags zijn er filmvoorstellingen in het Mar- quette-theater. Na 46 jaar gaat mejuffrouw M. Taams met pensioen Na gedurende niet minder dan zes-en- veertig jaar verbonden geweest te ziin aan de Christelijke lagere school te Heems kerk, gaat mejuffrouw M. Taams het dorp verlaten om van haar pensioen te gaan genieten. Zij werd op 1 Juli 1905 aan gesteld. Ook in het verenigingsleven vervulde de onderwijzeres een aantal belangrijke posten. Zij was secretaresse van de plaat selijke afdeling van het Witte Kruis en was bestuurslid van de Ned. Hervormde Meisjesvereniging, de EHBO-vereniging en van ,,'t Nut". Ook had zij zitting in het Comité voor Ouden van Dagen. IJM CRT In intieme kring heeft kapelaan P. Ba rendse tijdens een Donderdagavond in de gezellenzaal van het KSA-gebouw ge houden bijeenkomst afscheid genomen van Heemskerk, in verband met zijn be noeming tot kapelaan te Alkmaar. De bestuursleden der verenigingen waarvan de scheidende priester geestelijk adviseur of aalmoezenier was, waren hierbij aan wezig. Verschillende sprekers voerden het woord en allen prezen kapelaan Barendse voor de wijze waarop hij gedurende ruim zes jaren zijn werk in Heemskerk heeft verricht. Hierna bestond voor de parochianen gelegenheid om persoonlijk afscheid te ko men nemen, waarvan velen gebruik heb ben gemaakt. ADO en Wijk aan Zee spelen Zondag middag in de eindstrijd van het Wijker torentournooi om de derde en vierde plaats. De thuisclub verschijnt in de volgende opstelling: doel: De Boer; achter: De Graaf en Van Tunen; midden: Martens, Dam en Sinnige; voor: Beentjes, Voormeer, Groot, Bruins en De Wit.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10