PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws Malversaties bij uitkering van f 28.000 wegens z.g. vorstverlet Demonstratieve redding van „drenkelinge" uit zee Haarlemse rechtbank Straffen van twaalf jaar en twee maanden geëist tegen zes verdachten De radio geeft Zaterdag ATTENTIE! BRYLCREEM Pleidooien in de zaak- Bandjanegara Helicopter met schepnet ió het zo J 2 DE KLOMPENCENTRALE Auto sloeg om; een dode, twee gewonden Rijksvakschool te Schoon hoven aan Stichting overgedragen KSG-ministers vergaderen 6 September in Noordwijk Verdedigers vragen ontslag van rechtsvervolging Nieuwe Hoge Commissaris naar Indonesië Nieuwe burgemeesters Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Kort nieuws r~ BOOM- RINGEN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Straffen van vier jaar, van twee jaar en zes maanden, van twee jaar, twee maal een jaar en zes maanden en van acht maanden, in totaal twaalf jaar en twee maanden heeft de officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo Donderdagmiddag geëist tijdens de behandeling van een zaak voor de Haarlemse rechtbank tegen zes verdachten, betrokken bij malversaties ten nadele van het Sociaal Fonds voor Bouwnijverheid, dat uitkeringen verstrekt wegens vorstverlet. Meegedeeld werd, dat onrechtmatig 28.000 is geïnd en de officier van justitie was van mening, dat de Bever- wijkse onderaannemer J. A. V., die hij als de voornaamste verdachte beschouwde, het grootste gedeelte in zijn bezit heeft gekregen. Deze ontkende echter iets met de zaak uitstaande te hebben. Daartegenover stonden verklaringen van de medeverdachten, die, als getuigen gehoord, vertelden op welke wijze zij te werk zijn gegaan op verzoek van V. en welke beloningen zij ontvangen hebben. „Ik heb niets met de zaak te maken, mogelijk heeft men stempels van mij gestolen en zijn invulformulieren ge haald, buiten mijn voorkennis om", verweerde V. zich. De eis luidde een gevangenis straf van vier jaar tegen hem. Eerst hadden de vijf verdachten zich te verantwoorden, die wel toegaven, zich aan heling en/of valsheid in geschrifte te heb ben schuldig gemaakt. De los arbeider P. J. B. uit IJmuiden vertelde, dat hij van V. in Januari het verzoek had gekregen zich naar Amsterdam te begeven, om daar in het bezit te komen van formulieren, welke ingevuld moesten worden om in het bezit te komen van gelden wegens vorstverlet. Hij voldeed aan het verzoek en op aan wijzing van V. vulde hij thuis de formu lieren in, waaruit bleek, dat een aantal bouwvakarbeiders wegens de vorst niet hadden gewerkt en dat V..in aanmerking kwam voor een uitkering. V. bleek echter geen arbeider in dienst te hebben. Een aantal malen heeft B. formulieren ingevuld en hij heeft beloningen ontvangen van 10, 50, 100 en 300. De officier van justitie was van mening, dat B. had moe ten weten, dat hij zich aan een misdrijf schuldig maakte; spreker achtte de opzet heling en de valsheid in geschrifte bewezen en eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voor-arrest. Mr. C. F. M. van Koppen merkte op, dat B. slechts enkele honderden guldens heeft ontvangen van het grote bedrag, dat ge- ind is. Pleiter vond, dat de eis te hoog was en verzocht de rechtbank een gecombineer de straf op te leggen. Te Zierikzee Een in Haarlem wonende broer van de onderaannemer J. A. V. verrichtte werk zaamheden in Zierikzee en zou zich even tueel tot een kantoor aldaar van het fonds kunnen wenden om geld volgens vorstver let te innen. De Beverwijker had geen werk en toen zich iemand namens hem tot het kantoor wendde,dacht men met de broer te maken te hebben. Daardoor zijn twee keer bedragen van 5200 uitbetaald en wel aan de chauffeur H. L. A. B. uit Beverwijk, die de rechtbank verklaarde in opdracht van J. A. V. gehandeld te hebben. In enkele plaatsen had B. formulieren gehaald, in een hotel in Zierikzee had hij ze ingevuld en handtekeningen geplaatst van de arbeiders, die zogenaamd gewerkt hadden. Na zich enigszins vermomd te hebben, begaf hij zich naar het plaatselijk kantoor, om dè ADVERTENTIE M NUKK10 befwycu luj! BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN ƒ14.75 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Platen. 14.35 Fries programma. 15.00 Orgel 15.15 Europees toerisme, causerie. 15.30 Platen. 16.00 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.15 Kamer orkest. 17.00 Actualiteiten. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.50 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Israël, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.35 Gevarieerd programma. 21.20 Lichte muziek. 21.50 Socia listisch commentaar. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Jurre Jurk, klankbeeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Promenade-orkest. 14.40 Platen. 15.00 Kroniek voor letteren en Kuns ten. 15.35 Reportage Wereldkampioenschap pen wielrennen. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Samenzang. 16.30 Platen. 16.50 Voor de jeugd. 17.45 Reportage van de Wereldkampioen schappen wielrennen. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Licht baken, causerie. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actuali teiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Lichte muziek. 21.40 Gevarieerde liedjes. 22.00 Toen zag ik Afrika, causerie. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00Platen. TELEVISIE (Eurovisie N.T.S., K.R.O.) 17.4518.45 Reportage Wereldkampioen schappen wielrennen. 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Telemimiek. 21.00 Cabaret. 22.00 Taptoe Delft. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Spaanse muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamerorkest en koor. 17.30 Godsdienstige muziek. 17.50 Platen. 18.00 Volksliederen. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Lichte muziek. 20.45 Zigeunermuziek. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Interna tionale muziekwedstrijd. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC, uitzendingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). Weekabonné's die zich in de vacantie jj ons blad laten nazenden wordt drin- gend verzocht het abonnementsgeld voor de gehele vacantietijd vóóruit aan de bezorger te betalen. DE ADMINISTRATIE bedragen te innen. Als beloningen heeft hij 525 en 500 ontvangen. Een gedeelte van dit geld heeft hij met kaartspelen vergokt. De officier van justitie noemde het geval van B. veel erger dan dat van de vorige verdachte en eiste een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden wegens opzet heling en valsheid in geschrifte. De ver dediger mr. B. W. Stomps was van mening, dat er niet van opzetheling gesproken kan worden als verdachte zich ook aan vals heid in geschrifte schuldig gemaakt zou hebben. Pleiter verwachtte, dat er toch een straf zal volgen en meende, dat de eis te hoog was; hij vroeg een lichtere straf met een gedeelte voorwaardelijk, op te leg gen. Betonwerker schakelde perser in De betonwerker H. H. M. uit Beverwijk kreeg begin van dit jaar bezoek van J. A. V. met verzoek met een enveloppe met formulieren naar Zaandam te gaan, om daar geld te innen. V. vertelde onenigheid te hebben met de Zaandamse kantoorhou der en daarom durfde hij niet naar Zaan dam te gaan. Wel was hij bereid zijn auto beschikbaar te stellen en mee te rijden. M. deelde mee zelf niet veel te voelen voor de transactie, maar hij nodigde de perser H. K. uit IJmuiden uit zijn werk over te ne men. Deze ging in de auto van V. mee, inde bedragen van 2600 en 1500 en gaf het geld, dat in een enveloppe zat, aan de „chauffeur", die hij niet kende, maar later J. A. V. bleek te zijn. Als beloning ontvin gen M. en K. ieder 50. Tegen beiden eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Zij zijn niet gedetineerd. De opperman C. J. uit Haarlem was ten laste gelegd opzetheling. Hij verklaarde met V. naar Zaandam te zijn gegaan en daar bedragen van 2400 en 1500 te heb ben geïnd. Als beloning ontving hij twee keer 10. De eis luidde een gevangenis straf van acht maanden wegens opzet heling. Uitlo kking valsh eid in geschrifte Tenslotte behandelde de rechtbank de zaak tegen de onderaannemer J. A. V.., wie uitlokking van valsheid in geschrifte ten laste was gelegd. Nadat hij verklaard had niets met de zaak te maken te hebben, werden de vijf verdachten uit de vorige zaken als getuigen gehoord, die dezelfde verklaringen aflegden als toen zij ver dachten waren. J. A. V. zei, dat iedereen formulieren in Amsterdam kan halen en mogelijk heeft men misbruik gemaakt van zijn naam. Ook ontkende hij iemand op dracht te hebben gegeven formulieren in te vullen of geld te innen. De officier van justitie merkte op, dat V. alleen bekent, dat hij geen arbeiders in dienst heeft. Spreker was er van overtuigd, dat de verdachte grote bedragen, tot in totaal 28.000 opgestreken heeft en dat hij kleine bedragen als beloningen aan ande ren verstrekt heeft. Volgens de officier is V. brutaal opgetreden en deze helpt ande ren de gevangenis in. De eis luidde een gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger mr. R. K. P. Kalbfleisch zeide, dat het niet moeilijk was in het bezit te komen van geld op de kantoren van het fonds dat vorstuitkeringen verzorgt. Ge bleken is, dat alles eenvoudig in zijn werk gaat. Noemt men een naam van een aan nemer, dan krijgt men formulieren en zon der machtigingen kan men het geld innen. Het is dus mogelijk, dat er misbruik van de naam van V. is gemaakt. Mocht de rechtbank van mening zijn dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd is, dan ver zocht pleiter een lagere straf op te leggen dan geëist is. De rechtbank zal in deze zaken op Don derdag 8 September uitspraak doen. ADVERTENTIE Weckglazen in alle maten. Weckketels. Kop en schotels v.a. 48 ct. - Wringers v.a. 29.95 - Wringerbokken 15.95 Dr. Lejjdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 ADVERTENTIE mannen die „gezien" zijn, prefereren Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte huirdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de Oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., BtanmoreEngland - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Door nog onbekende oorzaak is gister morgen op de Prinsen weg te Wassenaar een open auto gekanteld, waarbij drie in zittenden uit de wagen werden geslingerd. De 37-jarige F. G. Zoetmulder uit Was senaar was op slag dood. De 35-jarige W. van B. die de wagen bestuurde, werd ern stig, de 30-jarige mejuffrouw C. A. Ver maas uit Schiedam licht gewond. De ge wonden zijn overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Bij Koninklijk besluit zijn goedgekeurd de oprichting en instandhouding van een dag en avondschool voor uitgebreid lager nij verheidsonderwijs te Schoonhoven, onder beheer van de Stichting Vakopleiding voor Goud- en Zilversmeden, Juweliers, Uur werkmakers en Graveurs, gevestigd te 's-Gravenhage. Dit besluit houdt in, dat de huidige rijksvak- en kunstnijverheidsschool voor goud- en zilversmeden te Schoon hoven met ingang van 1 September 1955 door de stichting wordt overgenomen. Aangezien de huidige directeur, de heer W. H. van der Jagt, er de voorkeur aan gaf in rijksdienst te blijven, is de heer Th. M. Malingré tot waarnemend directeur be noemd. De andere leraren zullen allen in functie blijven. De conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de zes staten van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal op 6 September te Noordwijk worden gehouden. De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, die voorbereidingen treft voor de reis met de Duitse delegatie naar Moskou, zal worden vervangen door staatssecretaris Hallstein. De Belgische minister Spaak zal aan de vergadering rapport uitbrengen namens de in Messina benoemde commissie van des kundigen, die een onderzoek moest instellen naar de mogelijkheden van verdere Euro pese samenwerking. DJAKARTA (PIA) Voor het landge- recht in Djakarta zijn Donderdag de plei dooien gehouden in de zaak-Bandjanegara. De verdedigster mr. Razak bepleitte ont slag uit rechtsvervolging voor Caten alias Mahpudin en mr. Boegheim vrijspraak subsidiair ontslag uit rechtsvervolging voor de beklaagden Schmutzer én Versteegh. Beide verdedigers zeiden de getuigen verklaringen tegenstrijdig en van geen waarde te achten. Mr. Razak bracht in herinnering, dat de onderneming als een enclave midden in een gebied ligt, waar benden heersen, die geen genade kennen. Zij betoogde, dat men beklaagde geen op zet tot hulpverlening aan de vijand ten laste kan leggen. Men kon niet van hen vergen, dat hij zich verzette tegen de eisen van de benden, die rijst en geld verlangden. Er was niet slechts sprake van overmacht, maar van levensgevaar, dat hem als on gewapende bedreigde, indien hij de ben den zou hebben weerstreefd. Mr. Boegheim bestreed de mening van de officier van justitie, dat het contact van de beklaagden met militairen laakbaar zou zijn. Zij bevonden zich in een gebied, waar de staat van oorlog en beleg van kracht was en de militaire autoriteiten het hoog ste gezag vormden. Blijkbaar waren de autoriteiten het met de beklaagden eens. De onderneming is tot drie keer toe aan vernieling en brandstichting blootgesteld geweest, ongeacht de moord op leden van het personeel. Zou dit gebeurd zijn, als de beklaagden de benden werkelijk zouden hebben gesteund? Het hoofd van de politie in het district Tasikmalaja weet niets van goederenverstrekking door beklaagden aan benden, hoewel de politie een scherpe con trole uitoefende. Mr. Boegheim besloot zijn pleidooi met te concluderen, dat ieder over tuigend bewijs in deze zaak ontbreekt en dat beklaagden of vrijgesproken dienen te worden of dienen te worden ontslagen uit rechtsvervolging. De uitspraak is bepaald op 1 September. De nieuwe plaatsvervangend Neder landse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer H. Hagenaar, is met zijn vrouw en zijn 5-jarig dochtertje met het m.s. „Oranje" naar Indonesië vertrokken. De heer Hagenaar kent Indonesië van vóór de oorlog toen hij daar bij een serni- officieel orgaan, de Dienst voor Oost- Aziatische zaken, enige jaren werkzaam is geweest. Voordat hij in zijn huidige functie werd benoemd was de heer Hagenaar am bassaderaad te Tokio en laatstelijk con sul-generaal te Antwerpen. Lachend stapte gisteren de veertienjarige Marjon uit het schepnet waarmee helicop- ter-piloot Eelco Schuller haar uit zee had „opgeschept" op het strand voor het Kur- haus in Scheveningen. Het betrof hier een demonstratie met een nieuw reddingnet voor de helicopter van Aero Ypenburg, dat door een Nederlandse fabriek van tabaks artikelen was aangeboden. Marion was van het dek van de reddingboot „Doris Rijkers" in zee gesprongen. De helicopter cirkelde toen al boven de reddingboot. Langzaam liet de piloot het hefschroefvliegtuig dalen naar de plaats, waar de jeugdige „drenke linge" in het water ronddreef. Op enige afstand van het meisje ver dween het schepnet onder de waterspiegel en daarna vloog de piloot naar de „drenke linge", die door het schepnet werd opge pikt. De helicopter zette daarna koers naar het afgezette gedeelte van het strand, waar duizenden baders de demonstratie gade sloegen. Voorzichtig liet de heer Schuller zijn toestel zakken, zodat de drenkelinge op het strand werd „neergevleid". „Het net heeft mij inderdaad uit het water opgeschept", zei Marion na afloop van de demonstratie. „Ik heb niets gedaan, cm in het net terecht te komen". Zij had wat last gehad van de wervelwind welke door de rotors van de helicopter werd ver oorzaakt, speciaal bij de landing op het strand. Bij de reclamevluchten langs het strand 32. „Kom manneke", zei minister Joris, Panda naar buiten duwend, „ge moet ons even alleen laten. Mijne Excellentie wil even een rustig gesprekje hebben met dit zware geval". Verontwaardigd bleef Panda buiten op de gang staan. „Waarom mag ik er opeens niet meer bij zijn?", dacht hij. „Dan heeft Joris vast wat te verbergen. Als hij MIJ niet vertrouwt, doe ik het HEM ook niet". Dus spitste hij de oren om op te vangen, wat er achter die deur werd besproken. „Welaan", hoorde hij Joris zeg gen, „thans kunnen wij rustig praten. Als minister van Mode ben ik bevoegd, u vrij stelling van de X-lijn te geven. Ge zult dan die knellende riem mogen afdoen en terugkeren tot de comfortabele O-lijn". „Graag, Excellentie, graag!", was het gre tige antwoord. „Ik zou er alles pfff voor over hebben om deze riem te kunnen afdoen!" „Alles? Dat is de juiste instel ling! Dan zal het ons niet moeiijk vallen, om het over de voorwaarden van die vrij stelling eens te worden". „Dacht ik het niet?", mompelde Panda, „hij gaat vrijstel lingen verkopen, de lelijke bedrieger!" zal het schepnet onder de helicopter beves tigd zijn. Wanneer een drenkeling op het strand wordt neergelaten, zal een gedeelte van het strand om veiligheidsredenen ontruimd moeten worden. Er zijn twee mogelijkheden om het pu bliek in zijn eigen belang op een afstand te houden. In de eerste plaats door gebruik te maken van radio, zodat aan de politie kan worden gevraagd, een stukje van het strand vrij te maken, of door het aanbrengen van een luidspreker in de helicopter, waarmee de piloot zich rechtstreeks tot het publiek kan richten met het dringende verzoek, zich op een afstand te houden. Bij een reddingspoging met een helicop ter in Engeland werden de vijf opvarenden van een schip gered, maar op het strand, waarop de drenkelingen werden afgezet, werd een toeschouwer gedood toen hij dooi de staartrotor werd getroffen. cosxcooocooccoccoc<xoxc<xxooc»jooocco30cccccocoooocotc De heer Enrico Bertoldi, thans 701 jaar oud en vader van tien kinderen, heeft in Trento (Italië) medegedeeld, dat hij in de 52 jaren, dat hij in dit I Alpenplaatsje brood rondbrengt in zijn geheel 10 maal de aarde had rondge- tippeld. Bartoldi zou namelijk 270.000 mijlen hebben afgelegd met zijn brood jes. xcocco3ocx>ocx»ocxxx>^axxoocccoooocxxxx)cooooocccoooooö Benoemd is met ingang van 1 September tot burgemeester van de" gemeenten He kendorp, Lange Ruige Weide en Papekop de heer H. Prinsen te Almelo. De heer Prinsen is geboren 7 Juni 1897, is Anti-Revolutionnair en commies bij het waterschap De Regge te Almelo. Voorts is benoemd met ingang van 1 September tot burgemeester van de ge meenten Middelharnis en Sommelsdijk de heer P. W. Hordijk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Ooltgensplaat. De heer Hordijk is ge boren 28 Mei 1918 en Anti-Revolutionnair. ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE A VOND OPLEIDING Aanvang 13 September Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer, Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga, Westerhoutpark 28. Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel. 25505; W. B. Re.ynen, Dr. P. Cuyperslaan 2. Heemstede, tel. 38489. Afgenomen. In het afgelopen jaar werd 17.000 Duitse auto-bestuurders het rij bewijs ontnomen, voornamelijk wegens roekeloos rijden of het rijden onder in vloed van alcohol. Ongeveer een derde van dit aantal is voor het leven inge nomen. Inkomen. De Japanse politie heeft een or ganisatie, die illegaal in bedwelmende middelen handelde, opgerold. Zestien personen hadden in acht jaar tijd onge veer vijf millioen gulden verdiend. De organisatie bestond uit acht Japanners, twee Koreanen en zes Chinezen. Vergunning. De West-Duitse P.T.T. heeft zendvergunningen verstrekt aan de Amerikaanse zenders „Vrij Europa" en „Radio-bevrijding" in West-Duitsland die naar Oost-Europa uitzenden. De vergunningen zijn vijf jaar geldig. Krijgsdans. In het centrum van Caïro is een oud gebouw van drie verdiepingen ingestort op een ogenblk dat zich er ongeveer tweehonderd personen in be vonden. Vijftig personen werden ge wond, van wie verscheidene ernstig. In het huis werd een huwelijksreceptie ge geven en op het platte dak namen de nódigden deel aan de uitvoering van een krijgsdans. Midden in de dans be gaf eerst het dak het en vervolgens stortte het gehele gebouw ineen. Huwelijksreis. Daniel Schmidt, een der elf onlangs door de Chinese communisten vrijgelaten Amerikaanse vliegers, heeft zich verzoend met zijn vrouw Una, die tijdens zijn afwezigheid hertrouwd was. De echtelieden bevinden zich op de uit gestelde huwelijksreis in een badplaats aan de kust van de staat Oregon. Kort na zijn terugkeer had Schmidt het plan opgevat, zich van zijn vrouw te laten scheiden. Belachelijk. Te Karatsji heeft een delegatie van Pakistaanse vrouwen bij premier Tsjaudri Mohammed Ali geprotesteerd tegen de benoeming van de vorige pre mier, Mohammed Ali, tot ambassadeur te Washington wegens diens recente huwelijk met een tweede vrouw. Mo hammed Ali wil zijn tweede vrouw, Aliya, meenemen en zijn eerste in Pa kistan achterlaten. De vrouwendelegatie is van oordeel, dat Mohammed Ali de Islam voor de gehele wereld belachelijk maakt. Gelijk. De Poolse atoomgeleerde Leopold Infeld heeft bij zijn terugkeer in Polen van de atoomconferentie te Genève voor de radio verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie onafhankelijk van elkaar even ver gevorderd zijn op het gebied van de vreedzame toepassing van de atoomenergie. Hij zeide van me ning te zijn, dat dit op het gebied der atoomwapens eveneens het geval is. Misbruik. Volgens radio-Peking heeft de Chinese veiligheidspolitie de leiders en leden van een contra-revolutionnaire organisatie aangehouden, die hun func ties in de leiding van een regeringszie kenhuis in de provincie Hopeh, zouden hebben misbruikt om 22 patiënten te doden. De leden van de groep, die in het ziekenhuislaboratorium en de operatie afdeling werkten, zouden 21 patiënten ernstig letsel toegebracht hebben. Arsenicum. In Japan zijn tot dusver 22 kleine kinderen overleden en verkeren 1046 kinderen in levensgevaar na het gebruik van melkpoeder waarin zich arsenicum bevond. De Japanse regering heeft de verkoop van het product, dat van een bekende firma afkomstig is, doen staken en een onderzoek gelast om te weten te komen hoe het arsenicum in de melkpoeder terecht is gekomen. Laf. Senator McCarthy meent dat de Ame rikaanse regering haar „laffe" Aziati sche politiek moet laten varen en ge wapende aanvallen moet aanmoedigen op de communisten in Korea, Indochina en China. „De vrije Aziatische volken willen graag vechten en wij moeten ze daarbij niet in de weg staan", zo zegt hij. Millioen. In weerwil van de spoor- en scheepsstaking heeft de toeristeninvasie in Groot-Brittannië in de eerste helft van dit jaar alle records gebroken. Als de stroom blijft aanhouden zal volgens de voorzitter van de Engelse organisatie ter bevordering van het vreemdelingen verkeer („British Travel and Holidays Association") Sir Arthur Morse, voor het eerst in de geschiedenis het millioen worden overschreden. Nieuwe hoogleaar. Tot bijzonder hoog leraar in de tropische hygiène aan de gem.- universiteit te A'dam is benoemd prof. dr. J. W. Wolff, die sedert 1 April 1947 verbonden is aan de afdeling tropische hygiène en geo grafische pathologie van het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amsterdam. LEONARDO DA VINCI is ongetwijfeld een der meest universele geniën geweest, maar tegelijkertijd de minst gekende. Over de meest uiteenlopende onderwerpen heeft hij opmerkingen gemaakt, die aanvankelijk niet die aandacht kregen, welke zij ver dienden, omdat hij zijn tijd vele eeuwen vooruit was. Zo schreef hij een boek over schilderkunst, waarin hij terloops enige opmerkingen maakte over de jaarringen der bomen, waaruit men niet alleen de otiderdom van de boom kan berekenen, maar waaruit eveneens het klimaat in bepaalde jaren kan worden gelezen. Aan deze opmerking werd destijds weinig waarde geschonken, maar sinds enige tientallen jaren heeft men le ren inzien dat de jaarringen eigenlijk een soort vingerafdrukken zijn, waaruit zeer belangrijke conclusies kunnen worden ge trokken, zodat op vele plaatsen ter wereld verschillende deskundigen niets anders doen dan de doorsnede van hout bestude ren. In Arizona bestaat bijvoorbeeld een afzonderlijk jaarringenlaboratorium, waar meer dan 1 millioen houtdoorsneden we tenschappelijk zijn bewerkt, en in kaart- registers zijn ondergebracht, op een soort gelijke manier als de politie de vingeraf drukken van belangrijke individuen in kaartsysteem brengt. Beroemd, en voor de leek bijzonder dui delijk, is in dit opzicht de houtdoorsnede van het zgn. Early Pueblo Diagram, een stuk hout dat gegroeid is in de eerste helft van de vijfde eeuw, en waarop naast jaar ringen van wisselende grootte, twee bijzon der smalle ringen zeer duidelijk kunnen worden onderkend. Net als bij de opmer- king van Leonardo da Vinei, hebben we de aanvechting vluchtig over die twee rin gen heen te kijken, zó onbelangrijk schij nen ze te zijn, of liever gezegd, de ringen zijn zó smal dat we ze nauwelijks tussen de andere jaarringen opmerken. Deson danks kunnen we ze duidelijk zien, wan neer een deskundige er onze aandacht op vestigt. Deze twee ringen, die bij telling uit het jaar 423 en uit 431 blijken te stam- men, kunnen uitsluitend zijn ontstaan in een zó droog jaar, dat de boom geen kans zag een groei van grotere omvang te bewerkstelligen. Dat is dus al vast één punt dat door de on duidelijke aftekening van deze twee ringen in het oog springt. Maar u kunt zich voorstellen dat degenen die hun leven aan dergelijke gespeciali seerde onderzoekingen wijden, uit de varië rende dikte der andere ringen eveneens conclusies kunnen trekken over een nor maal, of een buitengewoon regenrijk jaar, over perioden van verscheidene jaren die voor de plantengroei gunstig zijn geweest, enz., enz. Wanneer het beginsel eenmaal is aanvaard, is de rest slechts een kwestie van systematisering en geduld. Maar nu het zonderlinge. Kan uit de dikte der jaarringen dus de meteorologi sche geschiedenis worden afgelezen, aan de andere kant kan met behulp van de meteorologische geschiedenis weer de ouderdom van bijkans ieder stuk hout worden bepaald. Dan draaien we de zaak dus om! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2