Het Franse wijngebied blijft een haard van gevaren N.V. Focus gaat zich vestigen in Haarlem Uitgaan in Haarlem lertse Meerderheid van gemeente raad van Bergen tegen „Bello" Vijftig jaar geleden Goede wijn verloor zijn krans Franse regering zit tussen twee vuren /"Hoe is het ontstaan?^ Aalsmeerders willen een „water-corso' Raadszitting duurde tot na middernacht Russen doen bedrijven in Finland van de hand VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 3 Zwitserse uurwerken uit KLM-toestel gestolen Motorrijder te Rotterdam dodelijk verongelukt Twee meisjes, waarvan een Haarlems, verdronken Onderscheiding voor Haanstra's „The rival world" te Venetië Nederlands medeleven met de stormramp in Amerika Dit woord: KARIG v Kerkelijk Nieuws Gebrek aan leidinggevend personeel en deskundigen In Pijnacker komt 100.000 liter olie per etmaal uit de grond 'n heerlijke drank! Uit Haarlems Dagblad van 26 Augustus 1905 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) In Zuid-Frankrijk, en in het bijzonder in de streek van De Langedoc, hebben in de ver zengende hitte van deze begenadigde zomer ook de geesten het kookpunt weer eens be reikt. Monsieur Henri Vidal, de president van de machtige „verenigde wijnbouwers van de Midi", heeft hoge woorden ge sproken en zware dreigementen aan het adres der regering geuit. Telefoonkabels zouden worden doorgesneden, tijdbommen onder bruggen gedeponeerd, wegen open gebroken en barricaden opgeworpen, ten zij Parijs de eisen van zijn vakbond zou gelieven in te willigen. Stoïcijnse kalmte is niet bepaald een eigenschap, waarin de Meridionalen plegen uit te munten, maar anderzijds hebben de wijnboeren uit deze streek reeds twee jaar geleden al wel duidelijk bewezen dat zij. als het moet, de daden bij hun woorden durven te voegen. Er moesten toen inder haast treinen vol sterke ordetroepen naar het Zuiden worden gedirigeerd. Er is toen bloed gevloeid, er zijn gewonden en doden gevallen, op het front van de wijn. De regering in Parijs, door die ervaringen zo niet wijs dan toch wel voorzichtiger ge worden, is de heer Vidal dan ook al een paar stappen tegemoet gekomen. Acht millioen hectoliters wijn werden door de regering aangekocht om er alcohol van te stoken en gratis te verdelen onder de armen en de soldaten. Maar monsieur Vidal acht die maatregelen lang niet voldoende en ontwapend hebben zijn wijnbouwers dan ook nog allerminst. Tegenstrijdig. Men zal er zich misschien over ver wonderen, dat de regering wijnen koopt, die zeker niet tot de minste soorten beho ren, om ze kosteloos te verschenken of er alcohol uit te stoken, alcohol waaraan in Frankrijk vandaag wel in de allerlaatste plaats behoefte bestaat. Onlangs heeft de minister van Volksgezondheid nogmaals de schrikbarende afmetingen van het alcohol gevaar in Frankrijk onderstreept. De re gering heeft meermalen verzekerd, dat ze de anti-alcohol-politiek van haar voor ganger Mendès France zou voortzetten. Mendès-France liet echter kosteloze melk op de scholen distribueren. Nu wordt er gratis wijn gedistribueerd. Met alle andere vormen van ondersteuning, komt deze nieuwe geste tegenover de Franse wijn bouwers de staat op het beminnelijke ba gatel van dertig milliard frans te staan, ofwel ruim een zevende deel van de rijks begroting. Het valt natuurlijk moeilijk te ontkennen, dat de regering-Faure eens te meer is ge zwicht voor de pressie van een belangen groepering, die dan ook op de steun van sterke fracties in het parlement mag rekenen. Men heeft reeds de vraag ge steld, of de regering ook fietsen, radio toestellen, wasmachines, ijskasten of auto's op haar kosten onder het volk zou gaan verdelen, wanneer door de uitgebreide productie van een dier artikelen plotseling een belangrijk overschot zou zijn gevormd. Waarom moeten door de overheid dan wel de wijnboeren beschermd worden? zo een voudig liggen de zaken echter niet. De wijnbouwers, ondersteund door hun parlementariërs, vertonen zeker een ge vaarlijke tendens de overheid voor alle tegenslagen in hun uiteraard wisselvallig beroep op te laten draaien. Na een slechte wijnoogst eisen ze ondersteuning. Bij een overvloedig jaar, zoals nu, verlangen ze dat de regering het surplus van hun pro ductie tegen prijzen, die ze zelf gelieven vast te stellen, af zal nemen. Maar helemaal ongegrond zijn al hun argumenten nu toch ook weer niet te noe- noemen. Welke argumenten dat dan zijn? In de eerste plaats verwijten ze de over heid onvoldoende controle uit te oefenen op de binnenlandse markt. Er wordt, zo zegt monsieur Vidal, veel te veel geknoeid. In ferieure wijnen worden met allerlei che mische producten vermengd, teneinde het alcoholgehalte kunstmatig op te voeren om dan als „gecontroleerde merken" hun weg naar de bistro's en de tafels der Franse burgers te vinden. Ten koste van de betere wijnen, die Zeshonderd Zwitserse horloges ter ge zamenlijke waarde van 16.000 straits dol lars (ongeveer 20.000 gulden) worden ver mist uit een zending van 720 horloges die naar Singapore werd gebracht met een KLM-toestel. Functionnarissen van de luchtvaart maatschappij konden niet mededelen op welk punt langs de route de uurwerken het eerst vermist werden. De 31-jarige electrische lasser S. van den H. uit de Stationsstraat te Schiedam is Donderdagavond omstreeks half zeven ten gevolge van een motorongeval om het leven gekomen. Hij reed van de Pleinweg naar de Maastunnel op zijn motor. Toen hij het tunneltje onder het Maastunnelplein passeerde, bukte hij zich voorover omdat hij het een en ander aan zijn motor deed. Hij verloor de macht over het stuur, botste tegen de trottoirband, viel en sloeg met zijn hoofd tegen een hek. Bij zijn aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat hij ten gevolge van de opgelopen verwondingen was overleden. Donderdagavond omstreeks 6 uur zijn te Rotterdam door verdrinking twee meisjes om het leven gekomen. Het zijn de 12- jarige C. D., wonende Zomervaart te Haar lem en de 9-jarige J. C. de R. in de Vos- maerstraat te Rotterdam, bij wie zij logeer de. Zij waren uit met een tante en gingen pootje baden in een insteekhaven in de Spaanse Polder. De meisjes dwaalden af, raakten in die per water en verdronken. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar het zieken huis Coolsingel. uiteraard wat duurder zijn, en vooral van de volksgezondheid, zoals in medische rap porten bij herhaling werd geconstateerd. Daardoor zit men nu in de Langedoc met vaten en reservoirs opgescheept, boorde vol van wijnen met de wereldberoemde namen, waarvoor niemand belangstelling schijnt te hebben. Bij de nadering van de nieuwe oogst stond men zo voor de keuze: de kraan te openen en de vroegere voor raden weg te doen vloeien of de druiven dit jaar op de velden te laten verrotten. Algerije concureert. Er is nog een tweede oorzaak aan te wijzen van de situatie, waarin de Franse wijnbouw is geraakt, die oorzaak heet Algerije, waar de laatste twee decennia de druivenvelden in oppervlakte verdubbeld zijn, zodat nu ieder jaar een tien millioen hectoliter wijn extra op de binnenlandse Franse markt gespoten wordt. Men heeft ook wel gepoogd in de wijn streken andere cultures ingang te doen vinden, maar ondanks royale overheids- premies wist men tot dusver niet meer dan een dertigduizend hectaren aan de drui- vengaarden te onttrekken. Een druiven- plant is het moeizame product van gene raties zorg en kennis en traditie, kortom: cultuur. Men kan dan ook begrijpen dat een wijnbouwer zijn planten niet zo gemak kelijk moedwillig zal vernietigen. De zaak is dus zo eenvoudig nog niet. Voorlopig blijft de wijn, behalve de trots van Frankrijk, daarom eerder een bron van zorgen dan van welvaart en zo is voor de regering in Parijs het einde van de jaren lange periodieke machtworsteling met de opstandige druiventelers uit het Zuiden helaas nog niet in het zicht. De N.V. Focus, Uitg. Mij. van fotografi sche litteratuur, gaat Bloemendaal ver laten. De 25 man personeel omvattende N.V. gaat zich vestigen in een villa aan de Wilhelminalaan in Haarlem (no. 16) en om streeks 5 September zal men met de ver huizing gereed zyn. De benedenverdieping van het gebouw, waarin verbouwing niet noodzakelijk zal zijn, zal worden in beslag genomen door de tijdschriften-administra tie, de boekenverkoop en de expeditie, bo ven zullen worden gevestigd redactie, stu dio en laboratorium. Grondlegger van de N.V. Focus was Adriaan Boer, vader van de tegenwoordige directeur Dick Boer. Adriaan Boer, vak fotograaf, was reeds op achttienjarige leef tijd medewerker van „Het weekblad voor fotografie" te Apeldoorn. Daarna was hij jaren lang redacteur van „De Camera". In 1914 richtte hij het tijdschrift „Focus" op. Abonnés van het blad ontvangen door deel neming aan fotoprijsvragen via correspon dentie critiek en voorlichting ten aanzien van ingestuurde foto's. Het internationaal bekende Focus-laboratorium laatst stuurde een secretaris van een grote maat schappij in Zuid-Amerika een vreemd ne gatief naar het laboratorium met verzoek om opheldering, die met microscopisch on derzoek en jarenlange ervaring op het ge bied van fotografische fouten in een omme zien kon worden gegeven onderzoekt vrijwel alle nieuwe soorten fototoestellen, die Nederland binnenkomen. Zij worden voor de importeurs vakkundig getest en vervolgens in „Focus" besproken. Ontdekt men in het laboratorium ernstige fouten, dan wordt de fabriek daar opmerkzaam op gemaakt; men laat dan een beoordeling in „Focus" achterwege. Wordt de camera in derdaad verbeterd, dan volgt alsnog een deskundige bespreking. In 1919 besloot Adriaan Boer de andere werkzaamheden terzijde te leggen en zijn aandacht volledig te concentreren op het tijdschrift. In 1921 richtte hij de N.V. Focus op met medewerking van de heer J. C. Mol uit Haarlem, de latere directeur van Multi- film. Naast „Focus" verschenen het tijdschrift voor vakfotografen, het .tijdschrift voor fotohandelaren en dat voor amateur-smal- filmers, officieel orgaan van de Nederland se organisatie van amateurfilmclubs, waar van Prins Bernhard beschermheer is. Door dit tijdschrift werden de eerste landelijke smalfilmwedstrijden georganiseerd. Het tijdschrift „Fotovreugd", ook een Focus-uitgave, werd enkele jaren geleden vervangen door de fotokrant „De rolfilm", die met een oplage van zestigduizend De door de Nederlandse filmer Bert Haanstra voor de Britse Shell Film Unit vervaardigde documentaire „The rival world" heeft op het zesde internationale festival voor documentaires en korte films te Venetië de eerste prijs verworven als de beste technische documentaire. Er waren 107 documentaires ingezonden door 27 landen. De „grand prix" werd toegewezen aan een Deense productie getiteld „Waar bergen drijven" gemaakt door Bjarne Jenning Hansen. Nederland boekte een tweede succes in de afdeling medische films. Bekroond werd de universitaire film „De aaneengegroeide tweeling van Friesland." exemplaren vijf maal per jaar verschijnt. Om fotografie-liefhebbers rijp te maken voor het lezen van het stamtijdschrift „Fo cus" schreef Adriaan Boer destijds „De fotografie vereenvoudigd". Dick Boer schreef in de bezettingstijd „Het fotoboek", dat inmiddels reeds in het Engels werd vertaald. In 1935 organiseerde Focus de eerste in ternationale fotokunsttentoonstelling in Amsterdam: in October van dit jaar zal de vijftiende Focus-salon worden geopend. Van tweeduizend inzendingen uit 27 landen zullen driehonderd uitverkoren platen wor den tentoongesteld. Van de vele interna tionale tentoonstellingen was de Focussalon volgens Dick Boer de eerste, die kleuren dia's vertoonde. De N.V. Focus heeft reeds dertig ver schillende boeken over fotografie en smal film uitgegeven. Bovendien beschikt zij over een uitgebreide bibliotheek van meer dan vijfhonderd internationale boeken over deze stof. Minister Beel heeft in zijn kwaliteit van vice-minister-president een telegram aan president Eisenhower gezonden, waarin hij namens regering en volk van Nederland deelneming betuigt met de slachtoffers van de stormramp in de Verenigde Staten, ver oorzaakt door de orkaan „Diana." De vice- premier spreekt de hoop uit, dat verzach ting van het ernstigste lijden spoedig mogelijk zal zijn en zegt overtuigd te zijn, dat de schade door een gezamenlijke krachtsinspanning van het Amerikaanse volk zal worden hersteld. „In menselijke droefenis kan alleen Gods genade hen hel pen, wier verliezen onherstelbaar zouden schijnen," zo besluit het telegram. In het oud-hoogduits komt een woord chara voor in de betekenis: rouw, smart, dat nog voortleeft in Karfreitag: Goede Vrijdag. Die oorspronkelijke betekenis: zorg, vindt men ook in het Engelse care. Het bijvoeglijk naamwoord wil dus zeg gen: bezorgd, bekommerd. Op zaken toe gepast is het dus: schraal, niet over vloedig, schaars. Men spreekt van een karig loon, van karige lof. Op personen toegepast drukt het uit: zuinig, schriel, vrekkig. Cats zegt: „Hij die recht sparig is, behoort te zijn geprezen, Maer karig, hoe het ga, en dient men niet te wesen". Niet karig wil zeggen: zeer vrijgevig. „Hij is gans niet karig met zijn lekker nij," zingen de kinderen in Sinterklaas tijd. Verscheidene ingezetenen van Aalsmeer, die het er niet mee eens zyn, dat het traditionele najaarscorso van hun bloe- mendorp altijd zijn apotheose vindt in Amsterdam, hebben tezamen een voorlopig plan ontworpen, om dit corso in de toe komst binnen de grenzen van de eigen gemeente te kunnen houden. Een van de initiatiefnemers van dit plan dat nog in zeer embryonale staat ver keert en dan ook nog niet aan het corso- bestuur is voorgelegd vertelde ons giste ren, dat men het bloemenfeest gaarne zou veranderen in een water-corso met een „bataille des fleurs" van tientallen ver sierde boten op de Westeinder Plassen, rond welks oevers men stellig, aldus onze zegsman een half millioen betalende kij kers zou kunnen bergen. De verkeers technische en financiële détails zouden na tuurlijk te zijner tijd met de terzake des kundigen moeten worden bekeken, maar de plannenmakers onder wie een be kende Aalsmeerse watersportvriend zijn ervan overtuigd, dat hun watercorso ver wezenlijkbaar èn rendabel zal blijken te zijn. De ere-voorzitter en de voorzitter van de Stichting Bloemencorso Aalsmeer, bur gemeester C. G. Loggers en de heer H. P. T. Kolk, deelden ons desgevraagd mede, wel kennis te dragen van de genoemde particuliere watercorso-verlangens, maar nog niet met officiële voorstellen in die richting benaderd te zijn. Zij wensten zich dan ook nog niet over hun standpunt in deze zaak uit te laten, maar verzekerden ons, dat de Stichting iedere suggestie tot verbetering van het corso nauwkeurig op zijn mogelijkheden zal beoordelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommelsdijk C. Treure te Ederveen; te Eist (Bet.) J. W. Schipper te Vroomshoop. Aangenomen naar Makkinga-EIsloo H. J. Bos, cand. te Heemstede. Geref. Kerken Beroepen te Zwagerveen K. Feenstra te Klundert. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Den Helder J. F. Wijnhoud te Haarlemmermeer (Oost zijde). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doorn, W. Baay te Alphen a. d. Rijn. De gemeenteraad van Bergen heeft zich Donderdagavond met een meerderheid van 7 tegen 4 stemmen uitgesproken tegen „Bello" en ook tegen een door vele Ber- genaren gewenste moderne railverbinding tussen Bergen en Bergen aan Zee. Er werd in deze langdurige zitting, die tot na mid dernacht duurde, tenslotte gestemd over het passeren van de acte van overname van de trambaan tussen het stationsem placement en de halte Oostdorp. De spoor wegen zijn bereid deze grond aan de ge meente Bergen over te doen voor de sym bolische som van een gulden, echter op voorwaarde, dat over de baan nimmer meer een tram zal rijden. Voor dit voorstel stemden de vier aan wezige leden van de vijf leden tellende fractie van de Katholieke Volkspartij, het enige lid van de Anti-Revolutionnaire Partij, de voorzitter van de Bergense WV die in de raad zitting heeft voor de partij „Gemeentebelangen", en een PvdA-lid, wethouder Den Das. Drie leden van de PvdA en één lid van de VVD stemden te gen. De voor- en tegenstanders van de railverbinding gaven elkaar in de debatten tijdens deze bewogen gemeenteraadszitting, waarvoor van de zijde van pers en publiek Prins Bernhard heeft in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht een bezoek gebracht aan het luchtwachtcentrum te Amersfoort De Prins bij de vrouwelijke vrijwilligers, die een belangrijke taak vervullen in de luchtverdediging van Nederland. zeer grote belangstelling bestond, geen haarbreed toe. Onder aanvoering van dr. J. Hemelrijk (PvdA) drongen de voorstanders van Bel lo er bij B. en W. en de gemeenteraad op aan, dat alsnog contact zou worden op genomen met het tramcomité, doch de tegenstanders wensten hier niets van te horen. Van hun zijde werd ver klaard, dat een perfecte busdienst te pre fereren is boven een railverbinding. Die busdienst zal dan moeten lopen over de nieuwe, brede verkeersweg, die naar Bello's tegenstanders hopen binnen af zienbare tijd zal worden aangelegd over de oude trambaan dwars door het dorp. (Van onze correspondent te Stockholm) Volgens de overeenkomst van Potsdam (1945) kreeg de Sovjet-Unie de beschik king over veertig Duitse firma's in Fin land. Van een twintigtal waren de aan delen weliswaar gedeeltelijk in Finse handen. Uit begrijpelijke overwegingen werden deze papieren vlug van de hand gedaan. Ook in de gevallen, dat de Duit se aandeelhouders in de minderheid wa ren geweest en de Russen, die hun plaats innamen, dus weinig hadden te zeggen, traden de Finnen uit. Telt men bij deze bedrijven nog die welke de Russen op kochten dan komt men tot zeventig onder nemingen, die de Russen na de oorlog in Finland beheerden. Sinds het begin van dit jaar echter verkopen de Russen hun be drijven en thans zijn er nog drie in hun handen. De Russsen interesseerden zich voor de hout-industrie, de electrische industrie, het transportwezen en een aantal film maatschappijen. De door de Russen be stuurde hout-bedrijven verzorgden slechts acht tot tien percent van de Finse hout export. De oorzaak van de economische terug tocht meent men te moeten zoeken in het gebrek aan leidinggevend personeel en deskundigen. De communistische intellec tuelen waren aan het propagandistische front gebonden en de niet-communisti- sche Finnen werkten liever in een Fins bedrijf dan in een van de bezette onder nemingen. Nadat de herstelbetalingen aan de Sov jet-Unie waren geschied, konden deze het niet bolwerken tegen de vrije concurren tie. Tot de belangrijkste Russische onder nemingen op electrisch gebied behoorden ondermeer AEG, Siemens en Osram. MUZIEK Zondag 28 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Uitvoeringèn door het jongenskoor „Sangerknaben vom Wie- nerwald". Maandag 29 Augustus, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Dinsdag 30 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert onder leiding van Marinus Adam; solist Willem Noske, viool. Het programma bestaat uit werken van Mozart, von Weber en Mendelssohn. Dinsdag 30 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: De organist George Robert speelt werken van J. S. Bach. Donderdag 1 September, Grote Kerk, 15 uur: De organist George Robert speelt werken van Bach. Couperin, Walther, Cabanilles, Milhaud en Vierne. Donderdag 1 September, Grote Markt, 20 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon in de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Vrijdag 2 September, Grote Markt, 11.30 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. TONEEL EN DANS Vrijdag 26 Augustus, Openluchttheater. Bloe mendaal, 20 uur: „De Plankeniers" uit Naarden voeren onder regie van mr. H. M. Planten, op: „Het wederzijds huwelijks bedrog" van Pieter van Langendijk. Zaterdag 27 Augustus, Openluchtheater, Bloe mendaal, 20 uur: „De Plankeniers" uit Naarden voeren op, onder regie van mr. H. M. Planten, „Het wederzijds huwelijks bedrog" van Pieter van Langendijk. Dinsdag 30 Augustus, Openluchtheater, Bloe mendaal, van 14 to* 18 uur: Optreden van de dansgroep „Gorsselse Boeren" Boeren- dansers uit Gorssel, voor deelnemers aan het congres van deskundigen van voor gespannen beton. Woensdag 31 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 14.30 uur: Extra kinder voorstelling „Bulletje en Bonestaak". DIVERSEN Woensdag 31 Augustus, Concertgebouw, Geert Sipkema speelt van 14 tot 18 uur en van 20 tot 23 uur ieder half uur op het waterorgel. Ook op Donderdag 1 September en Vrijdag 2 September. Donderdag 1 September, Dreefzicht, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Reserve Politie Sportver eniging Haarlem. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—17 uur. Zaterdagavond geopend van 20.15 tot 22.30 uur. Kaarsverlichting en met bloemen versierde binnenhof. Vleeshal. Madame, tentoonstelling van costuums, waaiers, preciosa uit de acht tiende en negentiende eeuw. Dagelijks, ook 's Zondags, geopend van 1017.30 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 19 tot 22 uur. Kunsthandel Leffelaar: Reproducties naar oude en moderne meesters. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags gesloten. De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" exposeren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloemstillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Museum Het Huis Van Looy. Werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey, „30x1". Op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt, Michel Angelo, De eind Juli in productie genomen bo ring van de Nederlandse Aardoliemaat schappij te Pijnacker heeft thans een productie van ongeveer 100.000 liter per etmaal. De N.A.M. hoopt deze productie voorlopig te kunnen handhaven. De olie is van goede kwaliteit. Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschippelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Kathedrale Basiliek St. Bavo: Rondleidin-' gen door de Basiliek tot 27 Augustus. Op werkdagen om 11 uur en 15 uur en des Zondagsmiddags om 15 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Spaarne, Langebrug, Tentoonstelling mu seumschip „Klein Artis", meer dan 2000 voorwerpen en dieren. Geopend van 10 tot 21 uur, ook des Zondags. Tot en met 29 Augustus. ADVERTENTIE ■m ALKMAAR. De langdurige droogte levert stof tot gesprekken voor iedereen en inzonderheid de boeren hebben reden tot groote bezorgdheid. Op vele plaatsen zijn de weilanden zoo dor en kaal, dat er geen gras is voor de grazende koeien. Het voeren met hooi en veekoeken gaat de beurs van menigen kleinen boer te boven, vooral nu de koeien zooveel min der melk geven. In de meeste dorpen zijn de regenbakken ledig. Reeds enkele we ken laat de gemeente Hoorn alle dagen voor hare rekening wagons met duin water uit Amsterdam komen en ver koopt het voor 1 cent per emmer. Hon derden menschen ziet men den geheelen dag met emmers en tonnen naar het sta tion gaan om water te halen, waar zij soms eenige uren moeten wachten eer zij aan de beurt zijn. Sommigen maken er een zaakje van; zij verkoopen het water voor 3 cent per emmer langs de huizen. In Friesland is de waterstand zoo laag, dat de veerschepen hun dagelijksche routes niet meer kunnen bevaren. Er wordt nu haver aan het vee gevoederd. Een voer haver, dat f 15 kostte, brengt nu f40 op.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5