Unieke het collectie oude kunst Delftse Prinsenhof in Het „Robin einde Hood van van de India" RADICALE VERDELGING .kees Verwey en Otto de Kat schilderen portret van Koningin Juliana Zevende Antiekbeurs: mooier dan ooit Café annex boerderij geheel uitgebrand Eendags expositie op 31 Augustus in Frans Halsmuseum Bandietenkoning trotseerde jarenlang de politiemachten van vier staten VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Brief met 100.000,- zoek Beruchte scholen-inbreker tot 18 maanden veroordeeld Belgische onderscheiding voor KLM-directeuren Dreggen naar duiker in Sloterplas nog vruchteloos Autobuschauffeur veronge lukt in Joegoslavië Micromist dringt overal door! Gysbert Japicxprijs voor Friese onderwijzer Afscheid burgemeester en secretaris van Bennebroek 5 Van een verslaggever) EEN TIENTAL RECHERCHEURS in burger heeft de verantwoordelijke taak, de zeldzame kunstschatten te bewaken, die tot 15 September op de zevende Antiek beurs in het Delftse Prinsenhofmuseum te bewonderen zijn. En dat is geen sinecure, want niet alleen hebben de exposanten 28 vooraanstaande Nederlandse anti quairs hier voor ruim acht millioen gulden aan kostbaarheden bijeengebracht, maar bovendien springen de meesten van hen naar lekenbegrippen wel heel zorge loos met hun objets d'art om. In de stand van Jacques Schulman een Amster damse penninghandelaar van wereldreputatie kan men bijvoorbeeld vrijelijk rondgrabbelen in twee grote vitrines met Griekse en Romeinse munten waar onder een didrachme van Metapontum, die 25 eeuwen oud is en een waarde van meer dan 1000 guldens vertegenwoordigt. Alle „toezicht" is hier toevertrouwd aan een employé, die meestal door vele bezoekers met vragen bestookt wordt en dan maar nauwelijks oog op zijn munten kan houden. „Gestolen wordt er echter weinig", zo verzekerde deze Cerberus ons, „en indien er af en toe eens een muntje verdwijnt, dan rekenen wij dat maar tot de risico's van het bedrijf. De liefhebber van antiek en vooral de numismaticus (muntenverzamelaar) wil de voorwerpen van zijn passie namelijk niet slechts van alle kanten bezien, maar ze ook uitgebreid kunnen betasten voor hij eventueel tot aankoop besluit. En daar deze beurs niet alleen voor kijkers, maar vooral voor kopers bedoeld is, moeten wij de klanten wel alle service geven, die wij hun ook in de winkel bieden, daarbij inbegrepen het risico van diefstal". Kopers zijn er trou wens, sinds de An tiekbeurs Dinsdag avond haar poorten opende, al verschil lende geweest. Een der eerste reflectan ten was een „scout" van het befaamde Victoria and Albert- museum in Londen, die o.m. een paar prachtige antieke bijoux aankocht. Het Rijksmuseum ver wierf een zilveren statiedegen uit de zestiende eeuw en een hoofdwerk uit het oeuvre van de schilder Jodocus de Momper. Maar ook door particuliere ver zamelaars is al veel gekocht tijdens de eerste drie beursda- gen, vooral door col- legae-antiquairs uit Frankrijk en Enge land, die eenstemmig van oordeel waren, dat het thans geëx poseerde nog beter en mooier is dan dat op de voorgaande Antiekbeurzen. Er is b.v. een unieke col lectie Chinees porse lein met als pronk stukken twee uitzon derlijk mooie vazen uit de K'ang Hsi- periode met een goud-op-blauw keizers- merk (voor de kenners om van te likke baarden) en een nog zeldzamer voorbeeld van vroeg Chinese sculptuur: een tweetal mulattendienaars in puntgaaf émail-sur- biscuit. Deze kostbaarheden zijn te bewon deren in de stand van de Amsterdamse an tiquair Jos. M. Morpurgo in de Kapittel zaal, waar men u tevens vol trots een zes tiende eeuws zoutvat in lapis lazuli, ge monteerd in goud en halfedelstenen, toont. De reeds genoemde Schulman tot nu toe uitsluitend munten- en penningen specialist debuteert dit jaar ook met een kleine serie Grieks en Etruskisch antiek, waaronder een bizonder gave Attische schaal met rode figuren, daterend van 480 voor Christus en stammend uit de school der Antiphon-schilders. Onnodig te zeggen, dat dit exquise stuk zo ongeveer zijn ge wicht in goud waard is en te zijner tijd wel naar het buitenland verdwijnen zal, waar men voor objecten als dit grotere bedragen besteedt als de meeste van onze musea zich veroorloven kunnen. De meeste anti quairs met wie wij spraken, schatten dat ongeveer 40 a 50 percent van hun collec ties vroeger of later over de grens ver dwijnt en hoewel zij dat betreuren, moe ten zij er zich als handelaars wel bij neerleggen. „Eén geluk daarbij is, dat een bepaald volk overzee, dat tegenwoordig grif koper van alle antiek is, over het al gemeen een vrij povere smaak voor goede stukken heeft," zo vertelde een van hen ons, maar ook dat verandert snel en wie v/eet is over een jaar of tien, twintig heel het oude cultuurbezit uit Europa wegge kocht. Andere antiquairs waren echter minder pessimistisch en geloven dat het wel los zal lopen. Zij hebben nog ettelijke klanten in de Oude Wereld, die voor een stuk van werkelijk goede kwaliteit ook een redelijke prijs willen besteden en op die mensen moet de hoop van ons verarmde wereld deel dus maar gevestigd blijven. Juwelen en plastieken Joan Dirven uit Eindhoven, ook al een naam die een begrip is in dit wereldje van antiquairs, exposeert onder meer een klei ne collectie émail de Limoges; de Utrechter J. Wiegersma verwierf zich enkele koste lijke stukken in veertiende eeuws Embria- chi-ivoor, waaronder een fraai altaarluikje, dat zo gaaf is alsof het gisteren gesneden werd. Premsela en Hamburger exposeren ouder gewoonte een prachtige verzameling oude juwelen, waarvan verschillenden wel licht eens de blanke halzen en armen van befaamde courtisanen gesierd hebben. Zeer talrijk en ten dele van top-kwa- liteit zijn ook de beeldengroepen en sculptures in linden- en edelhoutsoorten dikwijls fraai gepolychromeerd en enkele nog met resten van de oorspronkelijke do- rure. Enkele van de mooisten vindt u in de afdeling van Mr. M. L. Schretlen een Johannes de Doper en een Johannes de Evangelist, beide van Martin en Michael Zürn uit Oberbayern (ongeveer 1630) en een vijftiende-eeuwse Gothische groep in notenhout, voorstellend „Christus' op dracht in de Tempel" en waarschijnlijk door een Haarlemse kunstenaar gesneden, aie in de stand van de firma A. Vecht te bewonderen is. Dezelfde Amsterdamse an tiquair exposeert twee zeventiende eeuw- se negerplastieken uit de streek van Baou- lé, die bijna modern „experimenteel" aan doen. Een zeer kostbaar stuk in deze col lectie is voorts een bronzen Egyptische kat uit ongeveer 1400 voor Christus die, mede om zijn fabelachtig mooie patina, een klein vermogen moet opbrengen. Meer curieus dan mooi vonden wij het Louis XVI-salontafeltje van verguld koper en porselein, een paleisstuk welks blad van gesigneerd Sèvres de beeltenis van de ge- - //v*&K P. de Boer spant echter de kroon met haar schilderijencollectie waarin o.a. Jan Steens befaamde Bruiloft van Kana, een kleine Paulus Potter en een Apostel van El Greco zijn opgenomen, allen pas sinds kort door de genoemde kunsthandel verworven. Natuurlijk is er nog veel meer moois te zien op deze Antiekbeurs: Venetiaans en Murano-glas, Middeleeuwse en Renaissan- ce-meubelen, ceramiek, bronzen en smeed werk uit vele landen en tijdperken, plas tieken in alle denkbare materialen, gobe lins, tapisserieën en oude Perzische tapij ten, juwelen, glas-in-lood-ramen, zeld zame oude boeken en nog talloze andere schone zaken, waarvan zelfs de vermelding hier om redenen van plaatsgebrek achter wege moet blijven. Een bezoek aan deze schatkamers van het verleden kan iedere kunstliefhebber met warmte aanbevolen worden, want collecties als deze krijgt men slechts zelden te zien. De beurs is, tot en met 14 September, geopend van 10 17.30 uur ('s Zondags van 1317.30 uur) en op Dinsdagen en Donderdagen boven dien van 1922 uur. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur ontstond te Holterhoek gemeente Eibergen brand in het achterhuis van café „Grens- zicht", waarin tevens een landbouwbedrijf is gevestigd. De eigenaar, de heer H. A Temminghoff, werd door voorbijgangers op de brand attent gemaakt en belde onmid dellijk de brandweren van Groenlo en Eibergen op. De Groenlose brandweer, die het eerst aanwezig was, kon bij gebrek aan water niet verhinderen, dat het vuur zich snel verplaatste en toen even later de Ei- bergse brandweer met de tankauto ver scheen, had ook het woonhuis al vlam ge vat. Beide brandweren probeerden nog het enige dagen geleden gereed gekomen nieuwe dak van het woonhuis te behouden maar het vuur had binnendoor reeds zijn weg gevonden. Toen ook uit Lichtenvoor de een tankauto was gearriveerd bleek er al niets meer te redden. Zelfs van Vreden (Duitsland) kwam een motorspuit met manschappen, echter zonder water, zodat ook deze zich moest beperken tot het uit eenhalen van brandende delen. Van het huisraad en de café-inventaris werd een deel gered. Evenals een groot aantal biggen De hooi- en graanoogst ging verloren met enige landbouwwerktuigen. De oorzaak van de brand is onbekend. Tussen Almelo en Stuttgart is een aan getekende brief zoekgeraakt welke beschei den bevatte met een geldswaarde van 100.000.De brief is begin Augustus door een fabriek van textielmachines in Almelo verzonden, maar heeft totdusverre de geadresseerde in Stuttgart niet bereikt De Zwolse rechtbank heeft de 39-jarige arbeider H. M. uit Goor tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld, alsmede tot ter beschikkingstelling van de regering Hij heeft een groot aantal diefstallen ge pleegd voornamelijk in scholen in Al melo, Emmen, Enschede, Dordrecht, Groen lo, Hengelo, Hellendoorn, Neede, Raalte en Zutphen. De man had op 9 November van het vo rig jaar in Ommen ingebroken in een school, maar daar weinig van zijn gading tiaanse meester Marco Ricci; Nijstad uit I gevonden. Hij was toen naar een andere Den Haag toont o.m. een gezicht op Dor- school gegaan, waar hij in zijn werk ge- drecht van Jan van Goyen, een Lastman stoord werd. Hij nam daarop snel de trein Christus' opdracht in de Tempel", een zeer fraaie groep in gepolychromeerd notenhout, waarschijnlijk vervaardigd door een vijftiende eëiiwse Haarlemse beeld houwer. (Antiekbeurs, stand van kunst handel A. Vecht. noemde Franse koning draagt, omgeven door 17 portretmédaillons van zijn belang rijkste vriendinnen. Exquise schilderijen Ook voor de schilderijenliefhebber is er veel schoons te zien. De kunsthandel Ho- gendijk uit Amsterdam exposeert b.v. een machtig zeegezicht met door storm geteis terde schepen van de 17de eeuwse Vene- De koning van België heeft de heren F. von Balluseck, plaatsvervangend president directeur der K.L.M., en mr. L. H. Slote- maker, directeur van de K.L.M., benoemd tot commandeur in de orde van Leopold II. De Belgische ambassadeur bij het Neder landse Hof, baron F. X van der Straten Waillet, heeft hun in Den Haag de aan de onderscheiding verbonden versierselen overhandigd. De onderscheiding is verleend als waardering voor de wijze waarop de heren Von Balluseck en Slotemaker de samenwerking op luchtvaartgebied tussen de Benelux-partners hebben bevorderd. Manschappen van de Amsterdamse ge meentepolitie, van de rijkspolitie te water, brandweer en marine zijn vanochtend op nieuw begonnen en nog voortdurend bezig met de pogingen het stoffelijk overschot van de 28-jarige Jan Goossens te dreggen uit de op vele plaatsen 30 meter diepe Sloterplas. Aangenomen wordt dat J. Goossens Woensdagavond is verdronken tijdens een herhaling ener demonstratie met een zelf gemaakte duikeruitrusting. Enige malen was hij na een geslaagde duik met zijn snuiver" boven water gekomen. Te half acht ging hij opnieuw omlaag, doch kwam niet meer boven. De groeiende ontsteltenis van de omstan ders, hun besluiteloosheid en de moeilijke bereikbaarheid van dit recreatieoord in aanleg waren de oorzaak dat eerst na ne gen uur een begin werd gemaakt met red- dings- (of bergings) pogingen. Tot na mid dernacht Woensdag, en de gehele Donder dag werden deze voortgezet en vanochtend wederom hervat; tot nog toe zonder enig resultaat. Te Lovran in Joegoslavië heeft de 35- jarige Roosendaalse chauffeur Th. Wester - gaard, chauffeur bij de B.B.A., een dode lijke val van een trap gemaakt. B. was met een bus toeristen van de Brabena in een hotel te Lovran aangekomen. Toen hij be zig was de koffers van de reizigers naar de bovenverdiepingen te brengen, viel hij plotseling van de trap. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. ADVERTENTIE Verban de muggen uit Uw slaapkamer '.Afliggen, maar ook vliegen en andere hinderlijke insecten gaan' 'een bijzonder slechte tijd tegemoet. De huisvrouw heeft nu: immers de beschikking over het radicale, nieuwe insectendodende middel: ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE. Er rijn ongeveer S millioen ver- sc'ïlllende oorten insecten, waar van er pas 700.000 beschreven rijn I In de literatuur over Insecten nemen muggen een belangrijke plaats in, en terécht Want vele •oorten rijo eeer kwaadaardig. Ver schillende ziekten wordenfc door muggen overgebra^ mug verspreidt de gele-koorts gele koorts, d sis ziekte ïebracht ïnen daarvoor in ons fet al te groot, toch (walen veroorzaakt Voöral bij kin- muggebeten ge vaarlijk zijn. Het kind krabt, er ontstaat een wondje, er komt Infec tie bij En dat alles begcn met een 'mug in een slaapkamer' Wsarom -eigenlijk? In onze moderne tüd met moderne afweermiddelen kan elk huis vrij zijn van muggen Dat moet ook Het is eeq kwestie van volks gezondheid! Radicaal en zuinig ROXASECT micro-mist bevat de modernste insectendodende stoffen en is daardoor werkelijk radicaal. ROXASECT micro-mist is (véél in een kleine busook zeer zuinig. Eén twee seconden drukt U op de knop en de uiterst fijne nevel (micro- mistjverspreidt zich en dringt overal door. De dodende stof zet zich in een fijn laagje overal op af zodat de vliegen en muggen radicaal worden erdelgd, zodra zij ergens neer-r strijken. Veilig en handig Geen geknoei meer met vettige,' spetterende of lekkende pompjes. ROXASECT micro-mist van Philips- Roxane zit in een zindelijk busje. Het is onschadelijk voor mens en huisdier, niet brandgevaarlijk, het geeft géén vlekken.. Haal vandaag nog zo'n klein, handig busje ROXASECT micro-mist van PHILIPS-ROXANE bij Uw apo theker of drogist. Neem er vooral één mee als U met vacantie-gaat! De heer Ulbe van Houten uit St. Anna Parochie is door het college van Gedepu teerde Staten van Friesland beloond met de Gysbert Japicxprijs voor 1955 toegekend voor zijn werk „De hillige histoarje", waar van het tweede deel in 1953 verscheen en tevens voor de roman „De sunde fan Hait- se Holwerda". De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend voor het beste werk op het gebied van de Friese litteratuur. Ulbe van Houten is geboren in 1904 in Boksum (Fr.). Hij studeerde voor onder wijzer te Leeuwarden en kreeg een benoe ming in St. Anna Parochie, waar hij nog woont. Het programma ter gelegenheid van het afscheid op 31 Augustus 1955 van mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek van Berg ambacht, burgemeester en de heer C. Bregman, secretaris-ontvanger van Ben nebroek, luidt: 9.30 Zanghulde door de schoolkinderen bij het huis van de burgemeester; 3 offi cieel afscheid door autoriteiten en andere genodigden in zaal „Oud Berg en Dal" (tot 4.30); 4.30 gelegenheid tot afscheid nemen door andere belangstellenden in zaal „Oud Berg en Dal" (tot 5.30); 8 feestelijke bijeenkomst met genodigden in zaal „Oud Berg en Dal", optreden van het gezelschap Willy Alfredo. Een unieke eendagsexpositie van twee portretten van ko ningin Juliana, vervaardigd door de Haarlemse schilders Kees Verwey en Otto de Kat, zal op Woensdag 31 Augustus om bijzondere redenen in het Frans Halsmuseum te bezich tigen zijn. De beide Haarlemse schilders en prof. Willem van den Berg hebben in Maart jongstleden ae vererende opdracht van de minister van Overzeese Gebiedsdelen aan vaard portretten van de koningin te schilderen, welke be stemd zijn voor de gouverneurs van Suriname en de Neder landse Antillen. Prof. Van den Berg kreeg opdracht tot het maken van een inhuldigingsportret, dat bestemd is voor het gouvernementsgebouw te Paramaribo in Suriname. De beide Haarlemse schilders hadden opdracht elk een staatsieportret te schilderen; dat van Otto de Kat is bestemd voor de ambts woning van gouverneur Struycken te Willemstad op Curagao, dat van Kees Verwey voor de ambtswoning van gouverneur Klaasesz te Paramaribo in Suriname. Zowel de opdrachten als de namen der uitvoerders zijn geheim gehouden en zou den dat gebleven zijn tot de officiële aanbieding vóór het bezoek van koningin Juliana aan de West, als niet de minis ter gunstig had beschikt op een verzoek van de heer Verwey, om het Haarlemse publiek in de gelegenheid te stellen de beide werken van zijn stadgenoten te kunnen bezichtigen voor de portretten op 6 September definitief naar de West verscheept zullen worden. De tentoonstelling, die uiteraard reeds een zeer bijzonder karakter draagt, is temeer interes sant omdat het publiek de gelegenheid heeft te zien, hoe de schilders De Kat en Verwey een gelijkluidende opdracht op zeer eigen wijze hebben volvoerd. De portretten zijn beide ruim twee meter hoog en beelden koningin Juliana af met het grootlint met juweel behorend bij het grootkruis van de Militaire Willemsorde over de robe en bovendien getooid met de ster van het genoemde ereteken. en een Van den Eeckhout, terwijl de Haag se kunstzaal Oudt Holland acte de présence geeft met een fantastisch paneel van de Haarlemse meester Jan Mandijn (1500 1560) waarin de invloed van Jeroen Bosch onmiskenbaar is. De Amsterdamse firma naar Zwolle, maar de politie telefoneerde zijn signalement naar haar Zwolse colle ga's die hem bij aankomst te Zwolle kon den arresteren. Tegen M. had de officier van Justitie een jaar met aftrek geëist als mede ter beschikkingstelling. NEW DELHI (Un. Press) India's „eer ste bandiet", Man Singh, is gedood. De 61- jarige vrijbuiter, die naar de wens van z\jn moeder een massa-moordenaar werd, stierf in het oerwoud van centraal India, waar hy een bandietenleger van meer dan vijfdui zend man geleid heeft. Zijn volgelingen noemden hem de „ko- ning".Volgens regeringsrapporten was Man Singh verantwoordelijk voor 403 moorden, 2000 berovingen en 126 diefstallen in 1954. Dagelijks bracht de Indiase pers berichten over nieuwe wandaden van zijn bende leden. In het oerwoud leefde Man Singh als India's publieke vijand no. 1. Maar weinig bandieten uit de geschiedenis hadden zo veel op hun geweten of bezorgden een re gering zoveel moeite als hij. De beruchte Siciliaan Giuliano kan wat dat betreft niet in zijn schaduw staan. De gecombineerde politiemachten van vier Indiase staten heb ben de laatste vier jaar tegen Man Singh geopereerd. De regering heeft 50.000 ru pees per maand uitgegeven voor de strijd tegen zijn bende. Met zijn schuilplaatsen temidden der ravijnen van Chambal in de staat Madhya Bharat was Man Singh de meest gevreesde man in de Indiase onder wereld. Toch waren er naar schatting 10.000 per sonen die met hem sympathiseerden in het gebied van 6000 kwadraat mijl dat door zijn leger onder de duim werd gehouden. Hij heeft de laatste jaren van zijn leven gewijd aan het vermoorden, terroriseren en afpersen van de rijken en het geven aan de armen. Van twist tot moord Hij werd geboren als de rijke zoon van een gerespecteerd Zamindar (landheer), maar een twist met de familiepriester, lid van een hoge kaste, dreef hem tot moord en een leven buiten de wet. Het verhaal wil dat de priester de zoon van Man Singh, Jaswant Singh, had dood geschoten in een ruzie die weinig om het Koningin Juliana heeft de drie schilders gedurende een uur en twintig minuten in de gelegenheid gesteld schetsen van haar te maken op 17 Juni. De beide Haarlemse schilders hebben het portret momenteel bijna voltooid. Omdat hun opdracht niet het portret was van de inhuldiging van Koningin Juliana, waarbij de schilders ge bonden zouden zijn aan de staatsiegewa den die de Koningin op die dag droeg, kon den zij kleur en robe zo op het doek bren gen, als zij het meest in overeenstemming achtten met het portret, dat zij bedoelden te schilderen. Beide schilders kregen de beschikking over gegevens over de kleur- verhoudingen van de zalen, waar de por tretten in de toekomst zullen hangen. Daar mee in overeenstemming koos Otto de Kat een mauve-kleurige, Kees Verwey een chamois-kleurige robe. Behalve over de schetsen, die de schilders maakten op Soestdijk, beschikken de schilders over foto's van Koningin Juliana. Verwey kreeg voor het maken van het portret de beschikking over een der regen tenkamers in het Frans Halsmuseum, waar de schilder dagelijks na sluitingstijd werk zaam is. Het vorstelijk karakter der ka mer acht hij zeer inspirerend. Verwey, die nog niet eerder een opdracht van rege ringswege kreeg, zegt dat het een speciale ervai'ing voor hem is omdat hij gewend is vrij te schilderen. Het majesteitelijk on derwerp van de opdracht heeft hem zeer geïnspireerd. De achtergrond van het por tret is geschilderd naar de wand met haard van de Regentenkamer. Schuin voor de haard is Koningin Juliana afgebeeld, met achter haar aan haar rechterzijde de rode staatsiemantel met hermelijnen kraag, ge drapeerd over een stoel. Het portret heeft een matte ingetogen glans. Kees Verwey zegt vooral het koninklijke te hebben wil len uitdrukken. Beide schilders hebben trouwens het majesteitelijke tot uitdrukking willen brengen, maar, zoals Otto de Kat zegt, het blijkt dat dit majesteitelijke een mense lijkheid bezit, die toch in het portret door breekt. Ook bij De Kat heeft het schilderij een matte, zachte toon, waarnaar de schil der zegt zeer bewust gestreefd te hebben. De Kat maakte het portret op zijn atelier aan het Houtmanpad. Hij heeft het vorstelijke en menselijke element in de ge hele portretfiguur trachten te karakterise ren en om de gebaren van de Koningin nog eens nadrukkelijk te bestuderen reisde hij naar IJmuiden, toen de Koningin daar het Vissersmonument onthulde. Het is opvallend hoe eensluidend de beide schilders spreken over de wijze, waarop zij hun opdracht benaderd heb ben. Des te interessanter is het te zien, hoe deze picturaal verwezenlijkt is. Dank zij de expositie krijgt het Haarlems publiek de gelegenheid twee portretten van Ko ningin Juliana te zien, die anders nooit in deze stad te bezichtigen zouden zijn en bovendien om te ervaren hoe twee Haar lemse schilders van formaat ieder volgens eigen inzicht en werkwijze zich van een zo bijzonder eervolle opdracht hebben gekwe ten. lijf had. De moeder van Man Singh eiste wraak en ging in hongerstaking tot zij haar zin kreeg. Man Singh vervulde de wens van zijn moeder met grondigheid. Hij dood de de broer van de priester en later na een poging tot verzoening, de priester zelf. Man Singh nam de vlucht en begon een bloedige vendetta. Hij reisde grote afstanden, de rijken berovend en de armen steunend en onderwijl zijn leger recruterend. Hij bouw de een eigen koninkrijk op met zijn leger en zijn volgelingen; hij had een geheime dienst en een radionet om hem te waar schuwen voor mogelijk gevaar aan zijn grenzen. De politie weet nog altijd niet hoe hij moderne wapens en munitie voor zijn man nen kreeg. Vorig jaar werd gemeld dat Man Singh naar Allahabad reisde om de heilige onderdompeling in de Ganges-rivier mee te maken gedux-ende de Koembh Mela, samen met millioenen andere Hindoes. De politie was op haar hoede, maar zij slaagde er niet in hem te vinden in de mensenzee. Gedurende de jongste verkiezingen in 1951 speelden Man Singh en zijn bende een steeds belangrijker rol achter de schermen in de politieke strijdperken van vele In diase staten. Tegen het eind van het vorig jaar boekte de politie een groot succes, toen zij in een vuurgevecht de derde zoon van Man Singh, Tahasildar Singh, gevangen nam. Man Singh's vrouw benaderde de regering en bood compromis-voorwaarden aan; in ruil voor een belofte van overgave vroeg zij om de vrijlating van haar zoon en om een algemene amnestie voor de bende, met in begrip van Man Singh. Het compromis werd door de autoriteiten afgewezen. Het einde van Man Singh kwam in een vuurgevecht tussen zijn bende en een élite Goerkha-compagnie in het dorp Bijpoer in de staat Madhya Bharat. Minister van Binnenlandse Zaken Pandit Govind Ballabh Pant gaf uitdrukking aan zijn opluchting dat de bandietenleider ein- i delijk geliquideerd is. KEES VERWEY in een der Regentenkamers van het Frans Halsmuseum, waar hij het portret van Koningin Juliana ver vaardigt. De schilder stelt zich voor nog intensief aan het portret te werken, nu het stadium van voltooiing aangebroken is. Daarna zal Verwey nog enkele détails aanbrengen, zoals de gouden leeuwtjes op het staatsiekleed en de eretekenen OTTO DE KAT in zijn atelier aan het Houtmanpad, staande bij het portret dat hij van Koningin Juliana vervaardigde. De schilder acht het portret voltooid; hij moet alleen nog het ster vormig ereteken van de Militaire Willemsorde aanbrengen. Naast het portret zijn enkele schetsen zichtbaar. Om het portret liet de schilder een Louis XVI-lijst aanbrengen met kroontje.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7