HOE MOBBELTJE' Agenda voor Velsen De Pseudo- Echtgenote Kerkdiensten Twee zusters ouder het Lothuringse kruis Heeft U iets te verzenden Beverwijk Van Gelder bang voor streekplan EEN LESJE KREEG ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 4 Dan belt U het beste even Te weinig expansie mogelijkheden Zondag SVIJ-tournooi Proefvaart trawler .,Emma Wilhelmina", KW 135 Agenda voor Beverwijk FEUILLETON door MARY BURCHELL Kind er dienst en DE BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE is van verwoed bajonet vechten tot een strategische hoewel vreedzame oorlog geworden. Zuster Anna Benus heeft in de ruim dertig jaren, dat zij aan deze strijd in Velsen heeft meegedaan de hitte van het gevecht nog wel gekend. In Oud-IJmuiden bijvoorbeeld, waar zij een kroegje moest gaan bezoeken en waar de her bergierster met de handen in de zij geplant de toegang ver sperde onder het uitroepen van de strijdkreet „Geen potten- kijksters over m'n drempel". Zij heeft de verbitterde eerste strijd meegemaakt tegen de tuberkelbacil, die in de twintiger jaren hele gezinnen naar de ellende en meestal verder sleepte in Velseroord, in „de veertig", in de benauwde be huizingen, die de woningpolitiek van die dagen tot verant woorde onderkomens voor het menselijk geslacht verklaarde en zij heeft menige bres helpen dichten. Thans is het een stillere, een vreedzamere strijd geworden, die onder het sym bool van het Lotharingse kruis wordt gevoerd. De middelen werden effectiever en de resultaten onnoemelijk veel groter. Zulks mede als gevolg van het werk van vrouwen als zuster Benus en haar collega zuster Cornelia Haveman, die op de eerste September hun zegenrijk werk zullen moeten vaarwel zeggen, omdat er voor ieder werkend mens een tijd van gaan is. Beiden hebben zij dit af scheid al met een zekere be klemming zien naderen, want het valt niet mee een zo vruchtbare akker als de TBC-bestrijding te verlaten en de contacten met al degenen, die zij in een langjarige dienst leerden kennen en waarderen uit handen te geven. Maar aan de andere kant lokt de vrije tijd, de gelegenheid nu eens eindelijk al die boeken te lezen, waarvoor in de „dienst" geen tijd was en de steden ie gaan zien, die door het werk voor het Velsense consultatiebureau ongezien moesten blijven. HET ZIJN twee heel gewone zusters, de zusters Benus en Haveman vriendelijke, in nemende vrouwen, overtogen met de milde mensenkennis, die een jarenlange praktijk in alle lagen der bevolking kweekt. En ze willen vooral niet te veel in de hoogte ge stoken worden, want hun werk was niet belangrijk, vergele ken bij het pionieren van een dokter W. C. Kielstra, die het consultatiebureau aan de Briniostraat lange jaren leidde en van een bestuur, dat altijd weer paraat was, de lijdende mens te dienen. Maar toch weten wij heel zeker, dat in brede kringen een zo diepe waardering voor de beide, aan het eind van deze zomer verdwijnende ver pleegsters is ontstaan, dat velen hen niet zomaar zullen laten gaan. HET ZWARTE PAD, dat vroeger van Velseroord naar IJmuiden leidde, heeft in de jaren, dat zuster Benus als nog niet dertigjarige verpleeg ster naar hier kwam, haar ge stalte menigmaal langs zien komen. Op weg naar haar klantjes, haar moeilijke geval len en de menselijke tragiek, die daar meestal mee samen hing. Gelukkig had de zuster wel zoveel tact geleerd en van de geboorte af mee-gekregen, dat zij ook de droevigste pro blemen in haar wijk de baas bleef. Een wijk, die nog maar een goede vijf jaar de TBC- bestrijding kende en waar pas een gloednieuw consultatie bureau was neergezet aan de Briniostraat. De TBC-bestrijding was niet populair in die dagen. TBC had de angstige klank van „tering" en de vreemde bemoei-allen, die de patiënt (om zijn eigen bestwil) kwa men opzoeken teneinde het gezin voor verdere narigheid te bewaren, hebben vaak ver wijten en zelfs beledigingen moeten slikken, eer zij vaste voet kregen en met de redding konden beginnen. Het kwaad van de TBC had ook in Velsen toen diep inge vreten. Het was al vaak tè ver om nog te stuiten, want deze „volksziekte" liep immers toch altijd verkeerd af en wat gaf het dan, er een dokter bij te roepen, laat staan het hele nieuwerwetse apparaat van een consultatiebureau in be weging te zetten. NU LIGGEN de kaarten wel even anders: meer en meer is de mensheid het gevaar van de tuberkelbacil gaan onder - Op de eerste September nemen de zusters A. Benus en C. Havekamp afscheid van de TBC-bestrijding in Velsen. Zuster Benus na ruim dertig en zuster Have kamp na bijna 25 jaar. In nevenstaande reportage is een poging gedaan hun be tekenis voor dit werk te schetsen en inmiddels heeft zich onder hun kennissen en oud-patiënten ee?i groep je gevormd, dat het twee tal verpleegsters maar niet zo, met stille trom, wil laten vertrekken. Want vrienden zijn er gemaakt in al die jaren, dat zuster Benus de ene en zuster Haveman de andere helft van de ge meente voor haar rekening nam. Contactadres is de heer Nieman, Rijnstraat 153 In IJmuiden-Oost. kennen en meer en meer is een jaarlijkse controle voor velen een gewone zaak, zo niet een plicht jegens het gezin ge worden. Bovendien: de sociale voor zieningen van een kwart eeuw geleden waren niet bepaald opwekkend voor een zieke: moest er een TBC-patiënt worden uitgezonden naar een sanatorium, dan diende er meestal verkapt gebedeld te worden om de verpleegkosten bij elkaar te krijgen. „Maar nog nooit is er in Velsen om het geld een patiënt, die opge nomen moest worden om me dische redenen, blijven liggen" zegt zuster Benus en haar trots over dit feit is begrijpe lijk, want in hoevele andere plaatsen gebeurde het toen niet, dat om der wille van de smalle beurs van de zieke een langzame dood werd geprefe reerd boven een snelle in greep? En dat niemand daar ook maar een hand naar uit stak? DE GEMEENTE is later gaan steunen en de regeling uit deze tijden, dat de zieke slechts één vierde van de ver- pleegprijs hoeft op te brengen, die bovendien vaak nog uit de kassen van zich op dit terrein bezighoudende verenigingen komt, heeft het werk een on schatbare duw in de goede richting gegeven. Zuster Benus en zuster Ha veman, beiden hebben zij de evolutie zien gebeuren en bei den zijn zij er dankbaar voor, omdat zij óók de misère van de dertiger jaren hebben mee gemaakt. Van heel dichtbij, want hun werk is immers het „enquêteren". Dat wil zeggen, dat zij op het spreekuur van de dokter in het consultatie bureau horen, wat er aan de hand is en dan in het gezin gaan kijken, in hoeverre er in gegrepen moet worden: of er gezinshulp moet komen, of er een sanatoriumkuur nodig is en daarna, later dus, als de genezing allang een feit is, in hoeverre het gezin nog onder controle moet blijven en welke moeilijkheden er verder nog kunnen worden opgelost. Daarom kennen zowel de dienst voor Sociale Zaken en het Huisvestingsbureau de beide dames uitermate goed en wordt er ook altijd aan die kant direct geholpen, wanneer dat werkelijk nodig is. HET GAAT allemaal veel makkelijker dan vroeger het worde volmondig toege geven. De preventie is uiter mate groot, ook al dank zij het vroegtijdig ingrijpen van de overheid en de zorgen, die de bedrijven veelal voor hun personeel zijn gaan koesteren: er wordt doorgelicht en pas- beginnende gevallen kunnen direct worden geconstateerd. Vroeger kwam de dokter en naN hem de zuster pas aan bod, als het veelal hopeloos was nu kunnen zij samen met een bemoedigend gezicht de waarheid zeggen de waarheid, die elke zieke het liefst hoort als zij in deze vorm gegoten wordt: „Nog een paar maandjes cn je bent weer helemaal de oude.." En dat heeft de arbeid van de beide verpleegsters gedu rende de tijd, dat de TBC- bestrijding op moderne leest werd geschoeid, ontzaglijk veel lichter en zonniger gemaakt dan vroeger, toen het vaak „ellendig werk" was. Niet als werk, maar vanwege de om standigheden en de troosteloos heid van vele gevallen. Er zijn nu vruchten te rapen. En daar voor is zuster Benus, de Drent se, graag in dat allereerste be gin op een barkruk voor een IJmuidense tapkast geklom men en heeft zuster Haveman, de Overijselse, met alle soor ten van plezier haar hoofd in de nek gegooid, als er eens een lastige klant onder de patiën ten school. Na de eerste September zul len zij uit de dagelijkse doe ning van Velsen verdwenen zijn, maar vergeten zal menig een hen nooit. Daar zijn al die- lange jaren te vruchtbaar voor geweest. ADVERTENTIE „Verborgen moederschap" (Thalia, Vrijdag t/m Woensdag) Zij, die achter deze titel weer een van die weinig oprechte cinematografische zedelessen verwachten, kunnen wij al dadelijk geruststellen met de mededeling, dat deze film net zo goed Sneeuwwitje en de dwergen zou kunnen heten, want het is een hartveroverende moderne versie van dit sprookje. Alleen zijn de omstandigheden wat triester: een dienstmeisje, dat een kind verwacht van een jonge boemelende graaf, die zorgvul dig buiten schot blijft, springt uit wanhoop in een vaart en wordt gered door de aan voerder van een troep opgeschoten jongens, die overigens juist andere bezigheden heb ben. Zij zijn er namelijk op uit om een auto te beroven, maar het hele plan mis lukt door de vele zorgen, die de bengels zich geven voor het meisje. Zij brengen haar naar een leegstaande villa op ver- bodert terrein, waar deze jonge zwervertjes al geruime tijd hun hoofdkwartier hebben en gaan stelen als raven om het haar aan niets te doen ontbreken. Een duistere rela tie uit de onderwereld roept „deskundige" hulp in bij de bevalling en het kindje komt ter wereld. Moeder en kind worden vertroeteld door de jongelui en door een oude, wijze en nu en dan ook wel dronken clochard, die op een dag is komen binnen vallen. Maar uit de hoek van de onder wereld, die gaarne geld met zulke meisjes verdient, dreigt gevaar. Wanneer de ten takels van de blanke slavinnenhandel zich om haar dreigen te sluiten, komen de jon getjes in actie en hun naïeve ridderlijkheid zegeviert over het misdadig raffiment. Deze film, waarvoor Jean Gourquet het draaiboek schreef en die door Pierre Cau- drelier geregisseerd werd, wordt „aangrij pend, hard en ontstellend" genoemd, maar door haar waarlijk hartveroverende idea lisme blijft zij toch op het sprookje van Sneeuwwitje lijken. H.B. In de Zondagmatince draait „De Witte droom". „Modern Times" (R e x, Vrijdag t.m. Maandag) Deze meesterlijke Chaplin- paraphrase op de tirannie van de machine over de mens is genoegzaam bekend, om er nog veel nieuws over te kunnen ver tellen. Een avond in Rex is deze week zeker geen verloren avond, want dit fijne kolderverhaal van Chaplin is voor ons nog altijd een van zijn beste. Zondagmiddag: Ridder zonder vrees. ZATERDAG 27 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Verborgen moederschap". Rex, 20 uur: „Modern Times". Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en van 14— 16.30 uur. Gron. Ver. „Moushörn", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, viering Groningens ontzet. VELSEN-NOORD Sectie Muziek Velser Gemeenschap, 19 uur, Watervlietterrein: Muziekfestival. SANTPOORT Zomeravondfeest, 20 uur, Burgemeester Rijkenspark. Engels Kunstweekeinde, 11-24 uur: Ex positie schilderijen Jan Maks jr. in „Zo- merlust". ZONDAG 28 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „De witte droom". 19 en 21.15 uur: „Verborgen moederschap". Rex, 15 uur: „Ridder zonder vrees" 20 uur: „Modern Times". SANTPOORT Engels Kunstweekeinde, als Zaterdag. MAANDAG 29 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 schap". Rex, 20 uur: „Modern Times". Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van onderwijs. Er zyn ernstige bezwaren gerezen tegen het streekplan voor de IJmond Noord, waaruit wij de afgelopen weken de be langrijkste punten hebben gelicht. Een der bezwaarden is N.V. Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen, die zich, wanneer de suggesties van het streekplan werkelijkheid mochten worden, hevig be dreigd voelt in haar expansiemogelijk- j heden. Niet alleen, dat het „samenpersen" van het voor de industriële uitbreiding be stemde gebied VGZ onjuist voorkomt met het oog op de toekomstplannen van deze fabriek, maar bovendien zal de omlegging van de spoorlijn voor de papierfabriek ernstige consequenties hebben. De directie is overigens reëel genoeg, om te erkennen, dat haar bezwaren in het grote geheel van de IJmond-problematiek nauwelijks van belang zijn, maar voor de fabriek zelf kon den het wel eens levensbelangen blijken te zijn. De voor rekening van de rederij N. Par- levliet Jr. te Katwijk gebouwde trawler „Emma Wilhelmina" zal Maandag 5 Sep tember de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge verlaten. Na de gebruikelijke nautische proeven in Rotterdam begint de officiële proefvaart Dinsdag 6 September om half drie te Vlaardingen. De overdracht zal dan ergens op de Noordzee geschieden, waarna de KW 135 in IJmuiden een ligplaats zal vinden. De hoofdafmetingen bedragen 40,50x7,00x3,60 „De droom-fontein van Rome" (L u x o r, Vrijdag t/m Donderdag,. „Three coins in de fountain" is de officiële titel van deze Amerikaanse film; de bekende song met gelijkluidende naam wordt er in gezongen door Frank Sinatra. De film speelt zich af rondom de vermaarde Trevi-fontein, waar van men zegt, dat iedere wens, geuit tijdens het werpen van een munt in het fontein water, in vervulling gaat. Men maakt ken nis met drie Amerikaanse meisjes, die in Rome de kost verdienen en er gedrieën trachten ook het geluk te vinden. Het heeft er aanvankelijk veel van weg, dat zij daarin niet zullen slagen en er worden dan ook diverse koffers gepakt, die de te rugreis naar Amerika aankondigen. Maar ook nu weer komt de kleine Amor als over winnaar uit de strijd te voorschijn: de drie De traditie getrouw houdt SVIJ Zondag uur: „Verborgen moeder-'haar iaarliJks wisselbekertournooi, waar voor inschreven de verenigingen Spaarn- dam, Spaarnevogels en DSB. De wed strijden vangen aan om 10 uur en worden geleid door erkende HVB-scheidsrechters. De beker is op het ogenblik in bezit van SVIJ, die dus alles in het werk zal stellen hem weer in IJmuiden te houden. De toe gang tot de terreinen is vrij. Jako snapte nog niet goed, hoe Mobbeltje met die garenklos uit het kasteel wou vluchten. Maar Mobbeltje had een goed plannetje, al leek het wel wat gewaagd. „Stil!", zei hij. „Kijk maar, wat ik doe, en dan moet jij me achterna komen!" Nu knoopte Mobbeltje het einde van de draad garen stevig vast aan een stoelpoot; toen ging hij in de vensterbank staan en gooide de klos naar buiten. De klos viel recht naar beneden langs de muur en de draad wond af. En toen liet Mobbeltje zich voorzichtig langs die draad naar beneden zakken! 41-42 meisjes ontmoeten tenslotte elkaar èn de mannen harer dromen.... bij de Trevi- fontein. Ook hier wordt weer eens duidelijk ge demonstreerd, wat men door een combi natie van cinemascope en technicolor op filmgebied vermag te bereiken. Vooral de beelden van de fonkelende fontein en de opnamen van het zonnige Venetië zijn een lust voor het oog. Het tamelijk onnozele, maar oer-gezellige verhaaltje èn het kleur rijke en weidse schouwspel maken het zien van deze film tot een waar genoegen. „Vera Cruz" (Kennemer Theater, Vrijdag t/m Maandag). Twee weken ge leden hebben wij in deze rubriek ons oor deel over deze mislukte opvolger van „High Noon" gegeven: helaas is „Vera Cruz" ondanks Cary Cooper in de verste verte niet tot een aanvaardbare hoogte gekomen door de zeer traditionele camera behandeling en de onechte, gezwollen film stijl. „Meisjesslaapzaal" (Kennemer The ater, Dinsdag en Woensdag). Een bijzon der aardige „detective" met in de hoofd rollen Jean Marais, Frangoisc Arnoul, De- nise Grey en Katherine Kath. Een uit stekend bezette film, die al even spannend als ontspannend is, met esprit en tal van vondsten. Als de makers overdrijven doen ze dat bewust. De overdrijving is een wapen in hun hand, een ironische zet in het kunstige schaakspel, dat ze bedrijven. Een goede Franse „detective" zal niemand versmaden. „Meisjesslaapzaal" kan men er toe rekenen. Ze heeft de moord op een der leerlingen van een meisjespensionaat tot uitgangspunt. Ze probeert die moord te reconstrueren en met verhoren de schul dige te ontdekken. Hoe dat geschiedt blijve een geheim. „De charge van de lichte brigade" (W B- theater, Vrijdag t/m Maandag) is een ietwat gemoderniseerde filmversie van het befaamde boek over de strijd die de Engel sen in de vijftiger jaren van de vorige eeuw te voeren hadden tegen de oproerige stammen aan de Noordwestgrens van het toenmalige Brits-Indië. Het begin van deze verbitterde actie is de opzegging, door de legendarische khan van Soeristan, van het vriendschapsverdrag met Engeland ge volgd door een overval op het fort Chu- koti, waar de aanvallers de gehele Britse bezetting, misgaders de vrouwen en kin deren uitmoorden. Het magere restant van het 27ste lanciersregiment, dat aan dit bloedbad ontkomt, zweert wraak en krijgt tenslotte, ingedeeld bij de lichte brigade, in de Krimoorlog zijn revanche. De laag hartige Khan is namelijk naar de Russen overgelopen en wanneer de Engelsen hem daar bij Balaclava aan de zijde der Czaris- tische troepen weten, kan niets hun offen sief meer stuiten. De lichte brigade wordt in haar beslissende charge grotendeels ver nietigd, maar de Khan krijgt zijn gerechte straf, in de vorm van een half dozijn lansen in zijn verraderlijke borst. Erroll Flynn als de majoor der lanciers overtuigt meer in zijn romantische tête-a-têtes met Olivia de Havilland dan als verbeten krijgsman, Da vid Niven is een voortreffelijke jongere officier, wiens ontijdig einde de film van haar laatste goede acteur berooft. De bij rollen zijn overigens van het vereiste mar tiale type en de climax van de film, met de cavalerie-charge, zo bloederig als de lief hebbers zich maar wensen kunnen. H. C. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Luxor-theater 19 en 21,15 uur: „De droom- fontein van Rome". Kennemer-theater 19 en 21,15 uur: Vera Cruz. W.B.-theater 20 uur: De charge van de lichte brigade. ZONDAG 28 AUGUSTUS Luxor-theater 2.30 uur: Geschonden glo rie; 4.30, 19 en 21,15 uur: De droomfon- tein van Rome. Kennemer-theater 2.30, 4.30, 19 en 21,15 uur: Vera Cruz. W.B.-theater 2.30 uur: Jongensranch; 4.30 en 20 uur: De charge van de lichte bri gade. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook (vertaald uit het Engels) 22) „Ik weet het niet. Begrijp je. „Morgenmiddag?" „Nee! Natuurlijk niet!" „Waarom niet?" „Ik heb al een afspraak", antwoordde ze op droge toon. „Om met hem ergens heen te gaan?" „Nee. Als je het per se wilt weten: ik ga met een klein meisje naar de dierentuin." „Allemensen! Zijn er ook kinderen?" „Er is één kind. Een nichtje." „Dus een soort nichtje, dat je meesleept om de apen in Regent Park te gaan be kijken „Ik ga met haar naar Whipsnade." „En wanneer heb je weer tijd voor mij?" „Phil, ik weet het echt niet. Ik zal het je laten weten. En ik moet er nu heus van door. Het dringt nu pas tot me door, dat het al laat is." „Goed." Hij maakte geen bezwaren. Maar toch wist ze, dat hij van plan was haar heel spoedig weer te ontmoeten. Ze kon nu niet langer blijven en een en ander nader bespreken. Het zou bovendien goed zijn, als ze dat bespottelijke gevoel van „schuld" trachtte kwijt te raken. Er was immers geen enkele reden, waarom ze Phil Magerton niet weer zou ontmoeten.Er was geen reden, waarom ze niet toe zou geven aan haar gevoelens voor hem.... en het niet prettig zou vinden, dat hij van haar ging houdenDat wilde ze toch! Maar op dit ogenblik moest ze hem haas tig goedendag zeggen en naar huis terug hollen, waar Michael in de rol van echt genoot op haar wachtte. HOOFDSTUK V Toen Patricia de voordeur openmaakte met de sleutel, die Susan haar 's morgens had gegeven, was het volkomen stil in huis. Ze zag niemand en liep regelrecht door naar haar kamer; toen ze mevrouw Harh- by's kamer passeerde, kwam Debora te voorschijn, in gezelschap van Isobel, die klaarblijkelijk mevrouw Harnby goeden- nacht hadden gewenst. „Hallo" begroette het kleine meisje Pa tricia, „heb je leuk met Phil theegedron ken?" Ondanks al haar zelfbeheersing kon Pa tricia thans een blos niet onderdrukken. „Heel plezierig, dank je", zei ze kortaf en liep door naar haar eigen kamer, zonder op een woord van Isobel te wachten. Ze hoopte van harte, dat Isobel even on opmerkzaam als altijd was geweest en haar blos niet had gezien! En evenzeer hoopte ze, Zondag 28 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: ds. B. v. Gelder, jeugddienst. Gebouw Chr. Be langen, 10 uur: de heer W. Kwak, jon- gerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. A. C. v. Nood; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. Thijmes van Nunspeet. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Ochtend gebed, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: openluchtsamenkomst; 20 uur: Ver lossingssamenkomst. Baptiste Gemeente, Cultureel Gebouw, IJmuiden: Voorg. H. Schouten Jr. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. A. C. v. Nood. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: E. M. Pera van Den Haag. Woensdag 20 uur: openlucht samenkomst Kennemerlaan, J. A. Visser van Amsterdam. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. H. Luikinga van Zaandam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. F. C. Willekes van Be verwijk. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, Zaterdag 19.30 uur: openluchtsamenkomst. Zondag 10 uur: de heer A. Th. Besselaar van Am sterdam. Donderdag, 20 uur: ds. J. v. d. Schors van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: ds. F. C. Wil lekes. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Wille kes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oort- huys. Jeugdkapel, Groenelaan, 10 uur: heer A. L. Groeneveld. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: prof. dr. R. Schippers van Amsterdam. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. C. v. Wijck van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: Jb. Klein Haneveld van Bodegraven. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondags school; 20 uur: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o.l.v. kapt.ne J. C. Steyger. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaweg, 10 uur: vie. J. A. Eekhof. Geref. Badgastenkerk, Julianaweg, 10 en 16.30 uur: ds. C. Mak van Roden. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 8.45 uur: ds. A. Vis, Doopsgezind predikant te Beverwijk. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Dik hout, van IJmuiden., Provinciaal ziekenhuis Duinenbosch, 14.30 uur: ds. L. Cannegieter. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. W. B. A. Smits van Rotterdam; 19 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. K. M. W. J. Ze venboom van Heerenveen. Chr. Geref. Kerk, (Ned. Herv. Kapel), 15.30 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of Engeland, Kinderhuissingel, Eveningservice, 7.30 p.m. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande van het Comité van Samen werkende Zondagsscholen te Velsen Zondagsschool om tien uur in het strand huisje „Zee en Duin" aan de Noordzijde van restaurant „De Schelp". IJMUIDEN-WEST: Herv. Zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Insingerschool, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. Zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. Zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. dat mevrouw Harnby Debora's vraag niet had gehoord, hetgeen ze betwijfelde. Debora had zo'n schril stemmetje.Wel, hoe dan ook, zowel mevrouw Harnby als Isobel moesten dan maar begrijpen, dat „Phil" een afkorting was van de meisjesnaam „Phyllis"! Het leven was wel angstig gecompliceerd, als je door één woord in een zo vervelende situatie kon komen! Patricia verkleedde zich voor het diner en was juist bezig met haar haar, toen Michael de slaapkamer binnenkwam. Ze glimlachte in de spiegel tegen hem en zei luchtig: „Hallo!" Gelukkig behoefde ze tegenover Michael tenminste geen houding aan te nemen. Even later piekerde ze er echter over, of het niet beter was om haar ontmoeting met Phil tegenover hem te verzwijgen. Zijn antipathie en wantrouwen jegens Phil maakten het onderwerp vrij pijnlijk. En bovendien zou het moeilijk zijn hem uit te leggen, dat ze een schuldig gevoel had ge hadVoordat ze iets kon zeggen, begon Michael echter over een geheel ander on derwerp te spreken. „Ik heb vanmiddag een ring gekocht, Patricia!" zei hij. „Ik bedoel de ring, die wij beiden nodig vonden, dat je zou dragen „O ja, natuurlijk." Ze draaide zich van de spiegel naar hem toe. Ze voelden zich beiden verlegen, ook al trachtten ze uiter lijk een nonchalante houding aan te nemen. Hij nam de ring uit het etui, aarzelde even, maar scheen dan tot de conclusie te komen, dat hij de ring niet zelf aan haar vinger moest schuiven. „Dank je wel, Michael" antwoordde ze, toen hij haar dé ring overhandigde. „Wat een beeld!" „Vind je hem mooi?" Hij kwam dichterbij en keek met een zekere vergenoegdheid toe, hoe ze de ring aan haar vinger schoof. „Natuurlijk, hij is magnifiek! Maar „Wat maar?" „Het spijt me altijd weer op de finan ciële kant terug te komen. Maar ik wilde vragen, of saffieren niet vreselijk duur zijn?" Hij lachte. „Soms wel. Ik ben blij, dat je de ring mooi vindt. Hij past echt bij je." En voordat ze had kunnen vragen, waar om hij dat vond, had hij zich afgewend. Die avond, aan tafel, merkte Isobel de ring onmiddellijk op. „Had je hem nog niet gezien?" vroeg Pa tricia nonchalant. „Het is mijn verlovings ring. O. dat is waar, ik had hem gisteren niet aan.Dat herinner ik me nu." Ze hoopte, dat Isobel geen opmerking zou maken over het gevaar om juwelen op reis in koffers mee te nemen in plaats van ze te dragen. Isobel scheen echter iets an ders op het oog te hebben. „Ik heb gezien, dat je geen trouwring draagt," zei ze vol nieuwsgierigheid. „Nee, die heb ik niet." „Heb je geen trouwring?" Isobel keek haar geshockeerd aan. „Ben je soms een aanhangster van die moderne ideeën, dat je niet het teken van je slavernij of hoe die dwaze moderne men sen het huwelijk dan ook noemen moet dragen?" „Nee," verzekerde Patricia haar, „dat is het niet." Ze had er graag aan toegevoegd, dat ze het heel dwaas vond om geen trouwring te dragen, als je normaal getrouwd was, maar ze begreep dat het nu maar het beste was enigszins vaag te blijven. Men ging niet verder op het onderwerp in en Isobel bedacht zich opeens iets anders. „Debora vertelde me, dat je haar beloofd hebt mee te gaan naar de dierentuin. Is dat waar?" „Ja, vind je het goed? Ik heb begrepen, dat ze dolgraag naar de dierentuin wil. En ik zou het leuk vinden, haar daarheen mee te nemen." „Wat ontzettend goed van je, Patricia! Het is altijd zo warm en het stinkt er af grijselijk. Het is haast te nobel. Maar het is helemaal niet nodig jezelf zo op te offe ren. Debora vindt het stellig even mooi, als je haar meeneemt naar Richmond Park om daar de herten te bekijken." Patricia vroeg zich verwonderd af, hoe het mogelijk was, dat Isobel, die nu al vier jaar met Debora omsprong, nog zo weinig begrip van het kind had. Zij zelf was er van overtuigd, dat Debora een hevige scène zou maken, wanneer ie mand het zou wagen om haar, in plaats van de dierentuin, Richmond of welk ander park ook, voor te stellen. Bovendien, waarom mocht het kleine meisje niet naar de dierentuin, als dat zo'n hartewens van haar was? „Ik geloof niet, dat ze met iets anders genoegen zou nemen", antwoordde ze Isobel. „En ik vind zelf een dierentuin ook wel grappig. Ik ben van plan haar mee te ne men naar het dierenpark in Whipsnade. Het is daar werkelijk kostelijk." Patricia verzekerde dit met grote stel ligheid. „Laat je haar vooral geen gevaarlijke dingen doen, Patricia? Ik weet zeker, dat ze haar vingers door de tralies van de wilde beesten-hokken zal steken, alleen maar omdat het niet mag." „Ik zal goed op haar passen," beloofde Patricia. „En in Whipsnade is het heel moeilijk om je vingers door de tralies te steken." Isobel scheen gerust gesteld te zijn. Maar het was wel duidelijk, dat ze zich, zodra ze haar dierbare dochtertje even niet onder haar hoede had, de grootste zorgen maakte en zich niet helemaal prettig voelde, voor dat het kind veilig en wel was teruggekeerd. Toen Patricia zich die avond ter ruste had begeven, merkte ze, dat Michael niet zo lang als de vorige avond wachtte; al vrij spoedig, nadat ze zich had teruggetrokken, hoorde ze hem op de deur kloppen. „Binnen." Ze ging rechtovereind in bed zitten. Michael kwam de kamer binnen met een blaadje, waarop een dampende kop stond. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6