IJmuiden BIMIJ-stad „Goedkoop" was al een naam op het water vóór het Noordzeekanaal Diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de Hoogoven-bedrijfsdagschool Kennemer Lantaarn Agenda voor Velsen Visserij - varia Havenberichten Kaagschipper Jan legde de grondslag voor een sleepbedrijf Ir. F. W. E. Spies: „De hersenen vervangen steeds meer de spieren r Old Clothes New WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 9 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Sociëteiten voor bejaarden gaan weer open Winterprogramma van Zilveren Vrouwengroep P.v.d.A. Hengelaars van „Velsen" vingen 117 vissen Vissen aan de meccano Gerard heeft een kaart getekend Om de Provinciale damtitel IJmond-handballers naar Haarlemse kampioen schappen DRY CLEANING ONLY Scheepvaart de in DE PROMINENTSTE sleepbootonderneming van Amsterdam is ongetwijfeld N.V. rederij v/h Gebr. Goedkoop, welke rederij niet alleen daar, maar ook IJmuiden grote bekendheid geniet. Men hoeft maar naar de sluizen te gaan om één of meer sleepboten van Goedkoop te kunnen zien met de bekende zwarte schoorsteen en witte band. Twijfel is uitgesloten, want bijna elke sleepboot van Goedkoop voert de naam van de rederij in duidelijke witte letters zowel aan stuur- als aan bakboord op de verschansing. Het is een traditie geworden, dat de sleepboten namen voeren van de familie Goedkoop. Zo kennen we de - om er enkele te noemen - de „Annie Goedkoop", Henriëtte S. M. Goedkoop", „Anna Cor nelia Goedkoop" en „Maria Henriëtte Goedkoop". Voor twee schepen heeft men hiervan afgeweken en dat waren de eerste twee boten, die na de oorlog gereed zijn ge komen, teweten de „President Roosevelt" en de „Winston Churchill." Ter illustratie hebben wij hierbij de foto opgenomen van de „Maria Henriette Goed koop," welke in 1929 in dienst is gekomen. Deze sleepboot is 31 m. lang, 6,75 m. breed en 3,56 m. diep. De stoommachine ontwik kelt 850 pk., waarmede de „Maria Hen riette" nog steeds de sterkste stoomsleep- boot is van de rederij Goedkoop. De „Annie Goedkoop" kwam in hetzelfde jaar gereed. Deze beschikt over een machine van 500 pk. De „Anna Cornelia" is even groot als de „Maria Henriette." Deze sleepboot kwam in 1928 in de vaart en heeft een machinevermogen van 800 pk. Salonboten en veevervoer Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat de Rederij Goedkoop is begonnen toen het Noordzeekanaal voor het scheepvaart verkeer werd opengesteld, maar wie dat denkt heeft het mis. De rederij van Ge broeders Goedkoop dateert van 1842. Het is de geschiedenis van een geslacht van schippers, reders, scheepsbouwmeesters en motorenfabrikanten te Amsterdam. Dr. J. C. Westermann heeft deze belangrijke his torie beschreven in zijn boek, dat over de 300 bladzijden telt, waarvan de titel luidt; Kagen, clippers, werven en motoren. De grondslag werd gelegd door Jan Goedkoop, een schipperszoon uit Zwartsluis, die zich in 1806 te Amsterdam vestigde als kaag- schipper. Dit bedrijf breidde zich geleide lijk uit tot een lichterdienst, jaagdienst, aannemerij en handel in aannemersmate rialen. Zijn beide zoons Daniel en Pieter namen dit bedrijf in 1842 over en de zaak werd voortgezet onder de naam Gebroeders Goedkoop. Behalve sleepdiensten exploi teerden de gebroeders sedert 1859 ook diensten voor het vervoer van personen en vee, waarvan vooral de latere salonboten op IJmuiden grote bekendheid hebben ge kregen. Deze boten werden later overgedaan aan de Alkmaar Packet, die tenslotte dat be drijf heeft moeten staken. Omzetting van de firma in de N.V. Rederij v./h. Gebr. Goedkoop volgde in 1922, welke rederij zich belast met de sleepdienst en de ber- gingsdienst. Rotterdamse concurrentie De Rederij Goedkoop heeft het niet altijd even gemakkelijk gehad. De moeilijkheid was vroeger vooral, de voor IJmuiden aan komende schepen voor het gebruik van de sleepdienst te winnen. Vooral in 1901 is dat gebleken. De International Tug Company te Rotterdam begon toen een zeer scherpe concurrentie met twee snellopende boten buitengaats en drie sleepboten in de Am sterdamse haven. Deze maatschappij was zeer kapitaalkrachtig en oefende het sleep bedrijf reeds met tal van boten uit in Rot terdam, Antwerpen en Londen. Ook het Noordzeekanaal wilde deze rederij er bij betrekken en zodra zij verscheen huurde Gebr. Goedkoop de sleepboot „Willem Hen- Op 1, 2 en 14 September zullen de Vel- sense sociëteiten voor bejaarden weer wor den geopend. Op 1 September gaat de socië teit in het Patronaatsgebouw open, op 2 en 14 September volgen de sociëteiten in het Oud- Kath. Verenigingsgebouw en in het Gem. Vergaderlokaal. De sub-commissie voor het Sociaal Cultureel Ontspanningswerk voor bejaarden zal de bezoekers(sters) onthalen op een aardig filmprogramma. Bejaarden, die van de gelegenheid gebruik willen ma ken eens met het sociëteitswerk kennis te maken, zijn van-harte welkom. De openingen vinden plaats des namiddags om 2 uur. drik" van de sleepdienst Roelofs te Rotter dam, waarmede Goedkoop op zee de nade rende schepen kon aanklampen. Door het gunstige jaargetijde in het voor jaar van 1901 kon de Rederij Goedkoop ook haar eigen sleepboten hiervoor naar buiten sturen. Voor Zandvoort en Wijk aan Zee lagen zij de aankomende schepen op te wachten. Verder ging Gebr. Goedkoop contact op nemen met de Amsterdamse cargadoors kantoren, met wie de firma vanouds be vriend was. Zo kon men telegrafisch aan de betref fende rederij het verslepen van het schip aanbieden en het gevolg was, dat de aan vankelijk zeer hevige concurrentie spoedig afdoende was bestreden. Dit is slechts één beeld uit de geschiede nis van een sleepbootrederij, die meer dan een eeuw bestaat. Oude sleepboten werden door nieuwe vervangen. Ook motorsleep boten hebben hun intrede gedaan. Daarvan noemen we slechts de 112 ton metende „Johanna C. Goedkoop," die met 800 pk. het vorig jaar gereed kwam als nieuwste aanwinst van een vloot van sleepboten die dag en nacht beschikbaar is voor de vaart op het Noordzeekanaal en op Het IJ. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdagavond in de Zeewijkschool een ledenvergadering gehouden, die druk was bezocht. In haar openingswoord deelde de voorzitster mevrouw Schmohl mede dat het jaarlijkse uitstapje zal plaats vinden op Dinsdag 13 September. De secretaresse, mevrouw Visser, was tot de ontdekking gekomen dat het precies vijfentwintig jaar is geleden dat de afde ling werd opgericht en de leden die vanaf dat tijdstip zijn aangesloten werden op deze avond hartelijk gehuldigd. Het winterprogramma is zeer uitgebreid: op 27 September is de eerste avond, dan wordt een bedrijfsfilm vertoond. Op 8 No vember zal de te houden bazar ten bate van „Ons Huis" worden besproken en 22 November wordt de Vrouwendag gevierd. Hiervoor is als spreekster uitgenodigd me vrouw Gerda Brautigam. Op 6 December komt de heer J. Berger spreken over „Sin terklaas en Drees". De jaarvergadering volgt twee weken later en op 3 Januari vindt in samenwerknig met de P. v. d. A. een jaarwisselingsbijeenkomst plaats. Coen van der Lende spreekt op 17 Januari over de A.V.O. met als onderwerp „Ook zij horen erbij". De gemeentebegroting is het onderwerp van gesprek op 31 Januari, de wethouders W. Alberda en J. Gerritse zullen deze zaak nader uiteen komen zetten. Ook in Februari zijn er twee bijeenkom sten: op de 14e de muziekavond en op de 28e een lezing over het werk van „Pro Ju- ventute", 6 Maart boekenweekavond en 20 Maart een avond gewijd aan de lente. Een discussie-avond rolgt op 3 April en tenslotte vindt op 17 April de feestelijke sluitingsbijeenkomst plaats. Zondag heeft de Hengelsportvereniging „Velsen" de vierde onderlinge wedstrijd om de „Schillingbeker" gehouden. Ditmaal werd met 25 deelnemers gevist in het Noordzee kanaal bij fort Velsen. De vangst was rede lijk: 107 stuk bovenmaatse vissen, waarvan veel grote brasem. De grootste werd ver schalkt door C. Ooms, één van 43 cm. De uitslag luidt verder: 1. C. Ooms, 21 stuks; 2. R. Bosma, 12 stuks; 3. R. G. Jochems, 9 stuks; 4. J. Smid, 8 stuks; 5. C. Meerhof, 7 stuks en J. Schotman, 7 stuks; 6. H. v. Deyk, 6 stuks en S. Schenk 6 stuks; 7. H. Aardenburg, 4 stuks, A. Jensen, 4 stuks en L. Roth, 4 stuks; 8. A. v. Vliet, 3 stuks, M. v. Es, 3 stuks en A. Roth, 3 stuks; 9. J. Noortman, 2 stuks, G. Schilling, 2 stuks en P. v. Rensen, 2 stuks; 10. W. v. d. Does, 1, A. Smoor, 1, J. Vennema, 1 en P. Wennis 1. De stand aan de kop is thans; 1. R. Bosma, 27 vissen, 68 punten; 2. J. Smid, 21 vissen, 65 pnt.; 3. A. v. Vliet, 22 vissen, 63 pnt.; 4. A. Jensen, 20 vissen, 63 pnt.; 5. H. v. Deyk, 20 vissen, 62 pnt.; 6. C. Ooms, 28 vissen, 61 punten. 59 In het restaurant van de Walserij-Oost der Hoogovens zijn Dinsdagavond de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de bedrijfsdagschool van de KNHS, diploma's voor BEMETEL en VEV. De heer A. Soherer, hoofd van de onderwij s-afdeling, gewaagde in zijn openingswoord van een periode van hard werken, die in een zucht is omge vlogen en vóór het uitreiken van de diploma's richtte ir. F. W. E. Spies, de bedrijfs directeur zich tot de aanwezigen in de zaal en zei dat hij telkens weer getroffen was door het feit dat de ouders van de leerlingen komen om getuige te zijn van het afslui ten van een gewichtige periode voor hun pupillen. De leiding van het bedrijf vraagt zich aldus ir. Spies vaak af, of men met de opleiding en het onderwijs op de goede weg is. De hele structuur van land en volk is bezig te veranderen. Heel vroeger was Nederland beroemd om zijn houten schepen, doch nu zal men het moeten zoeken in de vervolmaking der industrie. Als voorbeeld wees de heer Spies op Zwitserland, dat beroemd is en bekend over de gehele wereld om zijn uurwerken en machines die industrie geeft het gehele volk brood. Ook hier moeten wij artikelen maken, waar heel de wereld om vraagt. Omscholing en ontwikkeling moet het gehele volk in staat stellen een behoorlijk welvaartspeil te bereiken. Men moet zich er echter zelf voor spannen. Als we niet doorgaan in de ontwikkelingsgang, dan betekent dit een terug gang. Als men in dit modere leven vooruit wil komen moet men steeds meer de her senen gebruiken in plaats van de spieren. Zich speciaal tot de geslaagden wenden de, zei de heer Spies, dat allen in hun ver dere opleiding kunnen rekenen op de steun van leraren en directie. „Men moet verder gaan in de school des levens". Alleen het vaste voornemen om vertrouwen te hebben in hen die boven u staan en u willen hel pen leidt tot het beoogde doel. Na de pauze bracht de heer Spies nog dank aan alle leraren en het gemeentebe stuur van Beverwijk wegens het beschik baar stellen van een lokaal voor theorie lessen. Ook de heer Heykoop, directeur van de Nijverheidsschool in Beverwijk, die niet alleen met geestesgaven, doch ook met warm kloppend hart het instituut leidt, werd evenals de chefs en opzichters in dit dankwoord betrokken. Ir. Spies reikte daarna met enkele gees tige woorden de diploma's uit, waarna de heer Heykoop de ouders en kinderen zijn gelukwensen aanbood. Hij wees op het gunstige resultaat van de lessen, wat z.i. voor een groot deel te danken is aan de goede teamgeest. Hierna voerden nog het woord de heer W. Niesten als wethouder van de gemeente Beverwijk en de heer Welsing als contro leur van de Stichting Bemetel. Van de leerlingen voerden H. Houben en L. Bos het woord, wat zich bepaalde tot dank aan de leraren en de directie van het bedrijf. Aan de volgende leerlingen werd het diploma uitgereikt: BEMETEL: Gereedschapmaker: J. Besteman, Alk maar. ADVERTENTIE Schilderijen in „Zomerlust" Een fleurige rij gouaches en een paar olieverven hebben de muren van „Zomerlust" in Santpoort aan een ander as pect geholpen dan zij gewend zijn te krijgen van feestavon den of danspartijen: Jan Mak kes heeft er het afgelopen weekeinde zijn gemakkelijk aansprekende kunst tentoon gesteld. De Santpoortse Jan heeft veel door Frankrijk en Enge land gezworven en hoopt nog eens naar Italië te kunnen, want de zondoorstoofde kleu ren bekoren hem uitermate, zoals een iegelijk heeft kun nen zien, die de kortstondige expositie is wezen bekijken. Tekenen en schilderen is voor deze nog jonge Jan een ware hartstocht geworden; tegen een berghelling in de Midi kan hij met een bete broods in de linker en de borstels in de rechterhand dagen zoek bren gen kijkend en in vlugge vegen noterend. De tentoon stelling is een succes geworden ook voor de kunstenaar zelf, die echt „lekker ver kocht" heeft. Hetgeen helaas geen regel is in dit land van Rembrandt en die andere Jan, Jan Steen. speelzaal in verrukkelijke kleuren en twee echte „vijver tjes" op poten, waarin plastie ken gondels en bootjes kun nen varen, met een strijkplank en een poppenwagen. Op die manier krijgt juf haar discipeltjes niet meer naar huis en komen de moe ders stiekum mee. Het is wel een verbetering, want het be dompte kinderhokje in het oude dorp Velsen kon dan nog met zoveel liefde bestierd wor den, het bleef een somber ge valletje en het Maria Boreel- bestuur heeft er goed aan ge daan daar in Driehuis nu eens wat centen tegen aan te wer pen voor de peuters. Gisteren is het schooltje in gebruik genomen met de vlag van top tussen de stratenma kers, die nog gauw-gauw de laatste hand en tegels moes ten leggen en de school zelf nog niet helemaal op orde, maar juffrouw Barendse heeft mij ingefluisterd, dat het 15 September officieel openen wordt. Met wat feestelijkheid in dit droompje-van-een schooltje. Tussen de ruige mannen, die zich hij mooi weer en ongetij op de IJmuider pier wagen teneinde daar hun geduld tegen dat van de gullen en de makrelen af te wegen, zetelt af en toe een vader met een zoon. Beiden houden zij het klare, blauwe oog strak op de lijn gevestigd, die met een lekker beetje aan het eind in de deining duikt. En als een vis dan eindelijk de verleiding niet kan weerstaan, hetgeen voor een doorwrochte piervisser altijd weer aanleiding is tot een klein, binnensmonds grommetje, draaien vader en zoon De Bock (öf vader öf zoon, dat hangt van het geluk en het aas af), met blije gezichten aan hun molentjes, waarmee elke rechtgeaarde piervisser zijn hen- geltuig hoort te hebben uitgerust. Ergens in Heemstede woont een meneer, Gerard Eikelenboom van naam, die ik als klein ventje naast mij had wonen en met wie ik samen alle omliggende voortuinen grondig van het zich daarin bevindende grind ontdeed met behulp van onze beider matrozenmutsjes. Vandaar, dat fk een zwak heb voor Gerard, die zich sindsdien heeft verslingerd aan adresboeken, kaarten en andere zaken, die men kan uitgeven ten algemenen nutte. Hij is daarin gróót geworden en Velsen heeft al meermalen zijn kunstige producten kunnen bewonderen in de vorm van forse adresboeken en nette plattegronden, waarmee hij niet ophoudt steeds groter te worden. WOENSDAG 31 AUGUSTUS IJMUIDEN Tlialia, 20 uur: „Verborgen moeder schap". Pieter Vermeulenmuseum. DCIJ, 20 uur: Hotel Kennemerhof, jaarvergadering. DONDERDAG 1 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur „Dubbel spel" Pieter Vermeulenmuseum. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van openbare werken. Maar dat molentje is geen duur winkelmolentje van alu minium op kogeltjes met rem- metjes en spoeltjes, neen, vrinden, dat is eeari gewoon zelfgeknutseld meccanomolen tje. Zelf ineen geflanst uit de raadjes en de gatenstangetjes van zoon Lex' meccanodoos. Ineengeprutst op een vergeten Zondagmorgen en diezelfde middag met champagne en spanning te water gelaten. Althans het lijntje, dat er uit rolde. Dat er zó mooi en gladjes uitrolde, dat papa, die het ding gebouwd had, een tweede voor zoon Lex wrochtte en dat nieuwe modelletje loopt nog mooier, al kwam vader De Bock, die in zijn vrije tijd bij Beijnes' werkt en dus wel wat van construeren afweet, een paar meccanodingsigheidjes tekort, net als ik vroeger al toos, als het nu eens de móóiste hijskraan van de hele wereld zou gaan worden. Waarom zou een mens ook eigenlijk dure werphengels met draaimolens kopen, als er nog een meccanodoos in de kast staat? Bovendien gaat dit systeem beter en soepeler dan het gekochte, verzekert vader De Bock nadrukkelijk en de besommingf allen ook bui tengewoon -tig uit, want éénmaal - was op Konin ginnedag sioeg hij er met de meccanodoos vier in één haal uit. O ja, die telefoon- klos, die er eerst in zat voor het snoer op te wikkelen schijnt niet te bevallen, een pokhouten klos is veel beter. Dat zeg ik er maar even bij voor degenen, die al op zoek zijn naar de restanten van hun eigen meccanodoos. Pokhout moet het wezen gauw even halen. M iniatuurwereld werd betreden Het is niet geheel gebruike lijk er mee te beginnen, maar de ouders vonden de kleine toiletjes achter de groene klapdeurtjes eigenlijk het al lermooiste van de nieuwe Ma ria Boreel-kleuterschool, die gisteren in Driehuis haar eer ste klantjes ontving. De kinderen zelf, die wat bedeesd binnendrentelden, hadden daar niet zoveel oog voor, want de vier pastelgetin- te lokalen elk anders met hun meubeltjes en speel tjes waren voor hen wel zo aantrekkelijk. Hetgeen begrij pelijk, is, want het zijn kinder dorado's. Architect Klaas de Boer uit Spaarndam heeft er een pracht van een kleuterschool van ge maakt. Drie zonnige lokalen met moderne indirecte ver lichting en verwarming op kleutermaat, met ook nog een Er is alweer een nieuwe, van IJmuiden. Als het even flink aanpakken wordt met de nieuwbouw in IJmuiden, kan er elke week één verschijnen onder het motto „Geheel nieuwe, tot gisteren bijgewerk te druk, geldig tot morgen". Hoe ze dat in Beverwijk moe ten doen is mij niet recht dui delijk, hoewel het wel plezie rig moet zijn, met één kaart geruime tijd toe te kunnen. Op de nieuwste uitgave van Velsen staat Duinwijk ook al met alle sterrestraten en pla- netenpleinen er bij. Dat wordt daar een recht-astronomisch wijkje, vrinden met mooie na men, zoals gij natuurlijk allang weet, wanneer gij dit goede blad naar behoren leest. Want mijn Gerard doet zijn dingen nauwkeurig en niet alleen nauwkeurig, maar ook kleuria, want de nieuwe kaart is een lust voor het oog. Omdat hij toch aan de slag moest voor IJmuiden heeft hij er direct ook maar Wijk aan Zee, Be verwijk en Bloemendaal met een slok Haarlem-Noord bij genomen, zodat degenen, die deze hoeveelheid papier gedu rig in de vestzak dragen moei lijk meer te laat thuis kunnen komen met het smoesje, dat zij de weg niet wisten. De grondleggers van deze kaart zijn de mannen van Openbare Werken en de sluis- weg staat er ook al op, moet ik zeggen, al is het slechts in stippellijn. Toen die kaart ter perse ging, waren ze daar na tuurlijk bij Waterstaat nog over aan het hakketakken en Openbare Werken wilde ook niet op zijn Openbare geweten hebben, dat er iemand op de sluisweg rekende en slechts de sluiskolk zou vinden. De tunnels staan er even zeer duidelijk op, heeft mijn bloedeigen carthograaf mij deskundig uitgelegd met alle nieuwe viaducten en overgan gen, die wij straks voor de deur krijgen. Maar niettemin slopen er een paar pietepeuterige foutjes in, waar ik mijn Gerard toch even vrindelijk op wil wijzen, op voorwaarde, dat hij mijn voortuintje niet met de matro- zenpet komt leegscheppen, want er ligt net nieuw grint in. De vishallen zijn namelijk tekort gedaan. Die staan er slechts voor twee derde op en de weg van de Havenkade- Linnaeusstraat naar de Hal kade heeft hij vergeten weg te gummen. Daar komen toch terrassen? Of niet? Het zij hem overigens ver geven, want het is voor een Heemstedenaar niet allemaal bij te houden in dit rusteloze IJmuiden. Maar dat hij de uit- kijkbult achter de Heuvelwijk stiekum liet staan, zie, dat vind ik een beetje dom van Gerard. Die is toch wegge haald? Of nóg niet? Dan moet daar eens een stukje over in de Kennemer Lantaarn, lijkt me. Voor het overige: het is een móóie kaart. LAMPENIER Draaier: R. de Boer, Haarlem. Machine-bankwerkers: L. Bos, Castri- cum; J. Freyée, Uitgeest; J. Iskes, IJmui den; H. Kruk, IJmuiden-Oost; D.v. Leeu wen, IJmuiden; B. Noordman, Beverwijk; W. Schelvis, Wijk aan Zee; M. Vellinga, IJmuiden: L. van Wees, Haarlem en C. de Wit, Velsen-Noord. Bedrijfsinstrumentmakers: D. Buisman, Ouddorp; C. Ettema, Santpoort; J. de Key- zer, IJmuiden; A. Numan, Alkmaar en P. Wijker, Bakkum. Bedieningsvaklieden: J. v. Alphhen, IJmuiden-Oost; G. Cuperus, Beverwijk; H. Houben, Uitgeest; K. Kruishoop, Bever wijk; A. Pover, Alkmaar en J. Snip, Bever wijk. V.E.V.: Electriciens: G. Geerse, Velsen- Noord; B. v. d. Heide, Alkmaar; P. Hollen- berg, Akersloot; J. Jagt, Velsen-Noord; A. Joosten, J. de la Leyne, P. Lohman en J. Mante, allen te Beverwijk; C. Mooy, Eg- mond-B.; L. Mossel, IJmuiden; W. Pom- pert, Beverwijk; P. Tervoort, Santpoort en Th. de Winter, Wijk aan Zee. W. H. Beeke remise met Otto van Dijk Voor de vierde ronde is reeds vooruit ge speeld de partij W. H. BeekeOtto van Dijk. De partij eindigde in een flankspel aanvals- partij na 51 zetten in een gelijke remise. Door dit resultaat heeft de man uit Weesp W. H. Beeke nu alleen de kop genomen. De stand van de wedstrijd is als volgt: W. H. Beeke 6 pnt. uit 4 wedstrijden; 2. A. de Jong 5 pnt. uit 3 wedstr.; 3. W. v. d. Sluis 4 pnt. uit 3 wedstr.; 4. en 5. J. H. Ansems en P. v. Heerde 3 uit 2 wedstr.; 6. en 7. A. den Doop en v. d. Himst 3 uit 3 wedstr.; 8. Otto van Dijk 3 uit 4 wedstr.; 9. Willemse 2 uit 2 wedstr.; 10, 11 en 12. Dukel, Stahlberg en Postma 2 uit 3 wedstr.; 13. H. v. Berk 0 uit 3 wedstrijden. De nu volgende dagen 3, 4, 10. 11, 17 en 18 September wordt in „Die Raeckse" te Haar lem gespeeld. Voor de D.C.IJ.'ers Postma en Dukel is de achterstand op de leiders Beeke en De Jong al groot doch de mogelijkheid is nog zeker aanwezig om op te halen. Maar dan moet er worden gewonnen. Deze kans krijgt Dukel het a.s. weekend. Dukel ontmoet de Haarlemmer H. v. Berk en Zondag de Castricummer H. v. d. Himst. Postma speelt met Willemse en Zondag is Tommy vrij. Relatief staat Abe de Jong nog steeds net beste. Zaterdag speelt de 62-jarige oud Haar lem kampioen met v. d. Himst en Zondag met Otto van Dijk. Zondag worden in Haarlem onder au spiciën van het district van het Neder lands Handbal Verbond de handbal kam pioenschappen gehouden, waaraan de hanbal vereniging „IJmond" met een dames- en een herenelftal zal deelnemen. De dames zullen in deze wedstrijden uitkomen met: J. Veen; L. Mossel en B. Schoon; T. van Tunen, K. Beers en J. Woudsma; H. Slatman, T. Schuit, G. Slat man, H. Venus en T. Jak. De opstelling van het IJmond-heren- elftal is: J. Böhm; J. van Buuren en W. Reymer; P. Siebers, K. Sauer en W. Sie- bers; L. Hagenaar, H, Boom, E. Sauer, J. Molenaar en C. Hoek. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 3,70; gr.m tong 3,00; kim. tong 2,762,66; kl. tong I 2,44—2,34; kl. tong II 1,80—1,70; tarbot I 2,402,30, per kg. Kl. tongschar 42; kl. schol II 2316; schar 23; bot 1716; v. haring 1410; makreel 2416; gr. schelvis 3632; grm. schelvis 35—31; kim. schelvis 2320; kl. schelvis I 2220; kl. schelvis II 239; wijting 148; gr. gul 40—26; midd. gul 30—16; kl. gul 24—11; kl. haai 28; kl. kool- vis zw. 16, per 50 kg. Gr. kabeljauw 27280; gr. koolvis zw. 6248; gr. leng 8074, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 11 kisten tong en tarbot, 2 kisten tongschar en schartong, 20 kisten schol, 5 kisten schar, 5 kisten bot, 5930 kisten haring, 85 kisten makreel, 380 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 110 kisten kabel jauw en gul, 28 kisten leng, 2 kisten haai, 215 kisten koolvis, 27 kisten diversen. Totaal 7100 kisten. Besommingen van Dinsdag. RO 15 Antje f8030; IJM 25 Flam-'ngo f 11.185; IJM 116 Eveline f 17,240; IJM 6 Norma f 14.660; Soe- rabaia f12.170; KW 74 f3640; KW 40 f 1870; KW 101 f 3340; KW 141 f 1490; KW 38 f 660; KW 51 f4036; KW 37 f3320. Dinsdag kwamen te IJmuiden bin nen: Bomma van Christiansem; Hecuba van R'dam; Paula van R'dam; Hoop van Swansea; Titos van R'dam; Jokurma van Huddigsval; Wolto van Huddigsval; Waterland van St. Vincent; Langley Cly de van Antwerpen; Shilund van Gothen burg; Memnon van Bremen; Emanuel V Porodi van Norfolk; Singkep van Bre men; Quentin van Grangemouth; Sir Archibald Page van Londen; Solimoes van R'dam; Admiralengracht van Ham- ma; Louise Leonard van Norfolk; Albert Willem van Rafsö; Aralinz van Otter- backen. Dinsdag vertrokken: Pilote Carnier naar Duinkerken; Atlas naar Kopenha gen; Clothilde Marinus naar Ostende; Lucas Bols, naar Stettin; May naar R'dam; Breda naar Curagao; Wolta naar Rouaan; Bentang naar Hamburg; Elisa beth naar Gedenia; Oliver Bury naar Londen; Willem Fortuyn naar Falmouth; Cordoba naar Las Palmas; Norma naar Bergen; Paula naar Helsinki; Rhein naar Nordenham; Kate Hamm naar Bremen; Falcon naar Londen; Arnold Bratt naar Gothenburg; Margriet L naar Londen; Hoop op Zegen naar Pitea; Vechtstroom naar Huil. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Aardijk, 29 v. New York n. New Orleans. Albireo, 29 te Rotterdam. Aldabi, 30 te Santos. Almdijk, 29 v. Lissabon n. Havana. Arendskerk, 29 v. Port Said n. Genua. Arkeldijk, 29 v. New York n. Antwerpen. Alblasserdijk, 30 te Rotterdam. Anistelkroon, 30 v. Port Said n. Golf v. Mexico Alblasserdijk, 30 Rotterdam verwacht. Almkerk, 30 te Port Swettenham. Alphard, 30 te Bahia. Amstelvaart, 31 te Port Said verw. Boskoop, 30 te Curacao. Bonaire, pass. 30 Finisterre n. Madeira. Bacchus, 30 v St .Lucia te Fort de France. Banka, 30 v. Tj. Priok te Padang. Baarn, 30 v. Le Havre te Duinkerken. Bonaire, pass. 30 Finisterre n. Madeira. Britsum, 29 230 m. W.ZW. Fayal. Cradle of Liberty, pass. 29 Gibraltar n. Port Said. Charis, 30 275 m. W.NW. Jamaica. Coryda, 30 te Belfast. Caltex The Hague. 31 Rotterdam verwacht. Duivendijk. 1 Sept. bij Vliss. n. Antwerpen. Elizabeth B, pass. 30 Aden n. Londen. Eemland ,30 te Hamburg. Felipes, 31 te Pladju verw Garoet, 30 v. Manilla n. San Francisco. Hersilia, 30 250 m. Z. Pto Rico 31 Guanta verw. Breda. 30 v. Amsterdam n. Z. Pacific. Hecuba, 30 te Amsterdam. Hector, 31 te Beyrouth verw. Hydra, 30 te Hamburg. Hilversum, 1 Sept. Finnart verw. Isis, 30 te Georgetown. Java, pass. 30 Gibraltar n. Amsterdam. Korovina, 29 v. Miri n. Rotterdam. Kota Gede, 30 v. Koewait n. Bombay. Kalydon, 30 210 m. ZW. Vlamingenhèad. Kalabahi, 30 te Donggala. Kasimbar, 30 te Ambon. Kota Agoeng, 30 te La Buan. Loppersum, pass. 30 Finisterre n. Port Talbot Lissekerk, pass. 30 Perim n. Port Said. Lemsterkerk, 30 te Hamburg. Leuvekerk, 31 Rangoon verw Maasdam, 29 v. Southampton n. New York. Maas, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Mentor, 29 550 m. NW. Maracaibo. Mirza, 30 v. Aden n. Abadan. Maetsuycker, 1 Sept. Fremantle verw. Myonia, 30 te Liverpool Manoeran, 30 te Cheribon. Maas, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Modjokerto. 30 te Penang. Noordzee, 30 v. Norfolk n. Rotterdam. Nestor, 29 te Amsterdam. Nias, 30 te Port Swettenham. Oranje, pass. 29 Algiers n. Port Said. Osiris, 30 v. Krimpen te Rotterdam. Oranjefontein, 30 te Antwerpen. Oostkerk, 30 v. Sydney n. Newcastle N.S.W. Pieter S, verm. 30 v. Liverpool n. Swansea. Papendrecht, 30 te Vlaardingen. Pendrecht, 30 v. Philadelphia n. Napels. Rita, 30 te Pladju. Rotti, 30 te Penang. Slamat, 29 v. Aden 1 Sept. Suez verw. Stad Alkmaar, 29 te Wabana. Sibigo, 30 250 m. Z. Brisbane. Sloterdijk, 30 te New Orleans. Sheratan, pass. 30 Aden n. Suez. Stad Breda, 1 Sept. Narvik verw. Stanvac Djirak, 30 te Sungeigerong. Stanvac Selo, 30 te Palembang. Saparoea, 31 te Balikpapan verwacht. Trajanus, pass. 29 Ouessant n. Paramaribo Tero, 30 v. Santos n. Antwerpen. Titus. 30 te Amsterdam. Utrecht, 30 v. Belawan n. Singapore. Van Riemsdijk, 30 te Buleleng. Van Waerwijck, 30 te Mombasa. Westland, 30 te Montevideo. Willemstad, 29 v. Cristobal n. Oranjestad. W. Alton Jones, 30 v. Mena el Ahmadi n. Suez Willem Ruys, 30 v. Colombo n. Port Said. Wonogiri, 30 te Portland Oreg. Waterland, 30 te Amsterdam. Zuiderzee, 29 te Middlesboro. KLEINE VAART Atlas, 30 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Alcetas, 30 20 m. O. Kp. Spartivento. Atlantis, 30 v. Dieppe te Londen. Admiralengracht, 30 v. Hamina te Amsterdam. Aardenburgh, 29 v. Stockholm n. Vasteras. Afiena, 29 v. Zaandam n. Uddevalla. Auriga,, 31 v. Antw. te Liverpool verw. Bab T, 29 te Zaandam. Bonaire, 30 v. Vlissingen n. Belfast. Batavier III, pass. 29 Burlings n. Bordeaux. Birmingham, 30 v. Delfzijl te Harlingen. Batavier I, pass. 29 Finisterre n. Casablanca. Clothilda M, 29 v. Amsterdam n. Oostende. Cobri, 29 v. Zaandam n. Aalburg. Caland, 30 v. Vlaardnigen te Rotterdam. Coolhaven, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Casablanca Coolhaven. 30 45 m. Z. Kp. St. Vincent. Delfzijl, pass. 30 Vlissingen n. Randers. Da Capo, 30 v. Antw. te Rotterdam Deni, 31 v. Amsterdam te Dublin verw. Eibergen, verm .30 v. Bastia n. Dundalk. Express, 29 v. Aberdeen n. Middlesboro. Escaut, 30 v. Parijs te Rotterdam. Ella, 31 v. Gothenburg te Parijs verw. Eljo, 29 v. Umea n. Kasko Fedala, pass, nacht 30-31 Gibraltar n. Dublin. Fraternlté, 29 v. Methil te Horsens. Gruno, pass. 30 Vlissingen n. Goole. Glory, 30 v. Londen n. Antwerpen. Heemraadsingel, 30 v. Leith te Middlesboro. Haaksbergen, 30 v. Amsterdam te Bent. Hebe Nobel, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Hoop, 30 v. Swansea te Amstredam. Ida D, 29 v. Grimsby n. Esbjerg. Ida Jacoba, pass. 29 Holtenau n. Walkom. Ilias, 29 te Oporto. Ingeborg, 30 v. Zwijndrecht n. Londen. Jokurma, 30 v. Hudiksvall te Zaandam. Joost, 26 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 29 v. IJselmonde te Dordrecht Koningshaven, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Kaap Falga, 26 te Norrkoping. Kaap St. Vincent, 29 te Dordrecht. Larix, 28 te Malmö. Liberte, 29 v. Grimsby te Kopenhagen. Lucas Bols I. 30 v. Amsterdam n. Stettin. Leendert B, 29 v. Kopenhagen te Stockholm. Mado II, pass. 30 Vlissingen n. Palnackie. Madzy, 30 v. Vlissingen n. Harlingen. Marcella, 30 60 m. N. Flamborohead. Merak, 30 15 m. ZW. Texel. Midsland, 30 v. Rotterdam n. Leith. Mutatie, pass. 30 Vlissingen n. Gent. Mypuck, 30 v. Boston te Maassluis. Maria Theresia, pass. 30 Holtenau n. Abo. Markab N, 29 v. Limasol n. Heraklion. Martien, 29 v. Pateniemi n. Amsterdam. May, 30 v. Amsterdam n. Rotterdam. Muphrid N, 31 v. Hudiksvall te Garston verw. Myfem, 29 v. Amsterdam n. Malmö. Notos, 29 v. Thessaloniki n. Yerakini. Nautic, 30 v. Helsinki te Hamina. Nautic, 29 v. Helsinki n. Hamina. Neeltje B, verm. 30 v. Nykobing n. Vestervik. Nieuwland, 30 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nottingham, 29 v. Rotterdam te Boston. Noorderhaven, 29 v. Norresundby n. Vejle. Oosterdok, 30 v. Hamburg n .Aberdeen. Pavo, 23 te Norrsundet. Ponza, 23 te Norrkoping. Plato, 29 te Bordeaux n. La Pallice. Phidias, 29 te Genua n. Barcelona. Procyon, verm. 31 v. Londen n. Amsterdam Regina, 30 te Rotteradm. Rini, 30 dwars East Goodwin n. Dublin. Spora, 30 v. Liverpool n. Greenock. Sambre, 29 v. Rouaan n. Parijs. Schokland, 30 v. Vasa te R'dam n. Gouda. Sonsbeek, verm. 30 v. Kotka n. België. Stella Maris, 30 v. d. Tyne te Kristiansand. Trito, 29 v. Dublin te Amsterdam. Taormina, verm. 30 v. Hansweert n. Stockholm Trianca, 30 20 m. Z. Trelleborg. Tilly, 24 te Zaandam. Volharding, 31 v. Rotterdam te Algiers verw. Veenenburgh, 29 v. Rotterdam te Middlesboro. Vlieland, 29 v. Gothenburg n. Parijs. Vindicat Atque Polit, verm. 30 v.'Antw. naar Mcstyn. Wexford, 29 v. Amsterdam n. Lidkoping. Wolanda, 29 v. Sundsvall te Amsterdam naar Utrecht. Westerpolder, verm. 30 v. Rotterdam n. Oporto. Zeehaan, 30 v. Gdynia n. Huil. Zevenbergen, 31 v. Valencia te Cardiff verw. SLEEPVAART Cycloop, 29 v. Amsterdam n. IJmuiden. Hudson, met twee hekwlelers 29 130 m. NO. Madeira. Loire, n. Lorient zonder sleep 29 90 m. O. ten N. Bona. Noordzee, met twee hekwielers n. Belem 29 320 m. NO. Paramonding. Witte Zee, met baggermolen én bak n. Duala 29 210 m. Z. ten W. Lagos.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11