C hefarme ,4 Verlaging Omzetbelasting PANDA EN DE MODE-MEESTER Getuige Manoch vertelt over ontmoetingen met Schmidt Wereldnieuws Radio-Reparatie Hij zegt nooit rechtstreeks een bevel van beklaagde te hebben ontvangen I M. riUftKIO OepteifCU OjMJi De radio geeft Donderdag Belangrijke vooruitgang bij bestrijding V3n pijnen Bello rijdt vanavond voor het laatst Rusland en V.S. gaan schilderijen ruilen ió Aet zo Maanbaan WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 Amerikaanse minister van Landbouw naar ons land Horecabedrijven vragen minister: Laat de rails liggen China niet toegelaten tot Interparlementaire Unie Amerika heft importverbod Nederlands artikel op Truman op verkiezingspad Von Balluseck in Moskou Milliard rp meer tekort on Indonesisch budget Politie gaf inbrekers een lift Oriëntatietocht van Belgische deskundigen Inspectieploegen in Korea worden ingekrompen Plan voor tunnel onder Het Kanaal weer actueel Picasso wil Amerika zien Scooters en bromfietsen verdringen motorfietsen in West-Duitsland Illegale export van Ruhr- kolen naar Nederland H. 3. MAERTENS N.V. De beklaagde Schmidt heeft op de elfde zitting van de behandeling van zijn zaak voor het Landgerecht te Djakarta een uit gebreide uiteenzetting gegeven over de verhouding in het leger kort na de souve- reiniteitsoverdracht. De zitting werd bij gewoond door vertegenwoordigers van de Amerikaanse ambassade, van het Belgische gezantschap en van het Nederlandse Hoge Commissariaat. Er was bijna geen publieke belangstelling. Rechter Rochjani toont beklaagde een aantal getypte en door zijn directeur, de heer Hammacher, geparafeerde dagrappor ten, die volgens de verdediging op een der vorige zittingen niet bij de bewijsstukken aanwezig waren. Beklaagde herkende de dagrapporten als de ontbrekende, waar door, aldus de rechter, ook deze kwestie uit de wereld is. Na de toelichting van beklaagde wordt de 35-jarige getuige Manoch binnengeroe pen. Getuige vertelt, dat hij de beklaagde sedert 1941 kent. In December 1949 of in januari 1950, in ieder geval tussen de souvereiniteitsoverdracht en de aanval op Bandung, aldus getuige, ontmoette hij, toen als reservechauffeur van Westerling in de APRA (strijdkrachten van Westerling) be klaagde weer. Getuige zegt door Pim Colson en Piet Teeuwe overgehaald te zijn, zich bij de APRA te voegen. Op een dag was hij op gehaald met een jeep en afgeleverd bij Hotel des Indes te Djakarta, waar Schmidt, Westerling en een zekere Sinai zaten te wachten in een lichtgrijze Pontiac b-7064. Getuige moest „een proef" ondergaan, na melijk de ontvoering van kolonel Simatu- pang uit een huis te Djakarta. De ont voering ging niet door, omdat Simatupang die nacht niet thuis was. Getuige zei, dat hij vlak voor de stoot naar Bandung Schmidt nog eens had ontmoet bij Colson LONDEN (Reuter) De Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, is in Londen aangekomen. Hij maakt een reis van zeventien dagen door West-Europa om voedselproblemen te bestuderen. De mi nister zal Donderdag uit Londen naar Amsterdam vertrekken en later nog vier Europese landen bezoeken voor besprekin gen met de ministers van Landbouw over afzetgebieden en overtollige voorraden le vensmiddelen. Benson zal een bezoek bren gen aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening Mansholt, waarna een rondreis volgt langs Neder landse landbouwbedrijven en -instellingen. Overschotten Voor zijn vertrek uit Washington zei mi nister Benson desgevraagd dat de Ameri kaanse regering waarschijnlijk aan parti culiere handelaren zou toestaan aan be derf onderhevige landbouwproducten aan de Sovjet-Unie en aan Oost-Europese lan den te verkopen. Dr. Lambert van de uni versiteit van Nebraska, leider van de Ame rikaanse landbouwdelegatie die de Sovjet unie bezocht heeft, verklaarde dat er in" de Sovjet-Unie een enorm afzetgebied zou zijn voor landbouwproductenoverschotten. Hij acht de tijd rijp om deze markt tot ontwikkeling te brengen. Dr. Lambert deelde mede dat er geen dreiging bestaat voor een onmiddellijke landbouwcrisis in de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE u BARTELJORISSTR HAARLEM -TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Het Nationaal dierenpark voor zwerfdieren „De Hazen berg" in Amerongen, causerie. 12.00 Orgel en alt-saxofoon. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Caba ret. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Jazzmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: Het Nederlands recht in internationaal ver band. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Disco-causerie. 19.50 Nieuws. 19.55 Edinburgh Festival: Pianotrio. In de pauze: Balans van de Noord-Neder landse letterkunde, gezien door een Vlaming. 22.00 Journaal. 22.10 Amusementsmuziek. 22.45 Wereldkampioenschappen wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.25 Lichte muziek. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Kamermuziek. 17.00 24 uur tot uw dienst, klankbeeld. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Salonorkest. 18.20 Piano. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.50 Kent gij het land, der zee ontrukt?, causerie. 21.05 Metropole Orkest. 22.00 Perio dieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 Spiegel der Kunsten. 20.50 Friendship, docu mentaire. 21.10 Schiphol bij avond. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Orgel. 14.00, 15.00, 15.15 en 15.45 Platen. 16.02 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Parzifal, opera. 21.20 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). thuis. Volgens getuige had Schmidt toen aan Colson gevraagd: „Wie is dat?" Ma noch had toen zelf geantwoord: ik ben een van uw vroegere jongens, van het tiende bataljon. Hierop had beklaagde ge zegd: „Hoe meer oude jongens hoe beter". Beklaagde gaf toen instructies, wat men in Djakarta moest doen, indien de stoot op Bandung zou slagen, aldus Manoch. Vervolgens vertelt hij, dat hij, kort voor dat Westerling in Februari 1950 naar Singapore wilde vluchten, Schmidt weer ontmoet had. Op een vraag van rechter Rochjani zegt getuige nooit rechtstreeks een bevel van beklaagde te hebben ontvangen. De rech ter beëindigt hier de zitting en bepaalt de volgende op 5 September. ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo* gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Geleerden hebben vastgesteld waai* en hOO pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna heb ben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. II z. BEROEM DB GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN k 85 ct Hoewel de gemeenteraad van Bergen zich met 7 tegen 3 stemmen heeft uitge sproken voor het verdwijnen van „Bello", heeft het bestuur van de Vereniging van Horeca-bedrijven in dit Noordhollandse plaatsje een telegram aan minister Algera gezonden met het dringende verzoek het opbreken van Bello's rails, waarmee de spoorwegen op 1 September wil beginnen, te doen uitstellen. De vereniging heeft dus nog hoop, dat ter elfder ure nog een andere oplossing dan een brede verkeersweg over dè'spoorbaan dwars door het dorp heen gevonden zal worden. De meerderheid van de gemeente raad wil het vervoer nu per bus laten ge schieden, doch er loopt thans nog geen enkele tot dat doel geschikte weg naar Bergen aan Zee. „De levensbelangen van Bergen staan op het spel," zo verklaart het bestuur der ver eniging. „Het overstelpende vervoer van deze zomer heeft duidelijk bewezen, dat dit verkeer niet met bussen op te vangen is en aanleg van zeer kostbare wegen nood zakelijk zal maken. De railverbinding die er is, voorziet in alle behoeften. De even tuele tekorten gedurende een slechte zo mer worden gecompenseerd door de op brengst van het vreemdelingenverkeer, de bron van bestaan van Bergen." De strijd om het behoud van „Bello" is dus nog niet geëindigd. De burgerij erkent, dat een railverbin ding mogelijk een exploitatietekort zal houden wegens het geringe vervoer in de wintermaanden, maar zo meent men de aanleg van een verkeersweg, waarvoor de spoorbaan van Bergen naar De Frans man zal moeten worden gekocht, zal op zijn minst een half millioen gulden kosten, terwijl het onderhoud van die weg boven dien jaarlijks bijna evenveel zal kosten als de tekorten van een tramverbinding. Vele Bergenaren zijn sterk gekant tegen een „snelweg" dwars door Bergen heen. De voorstanders van de verkeersweg, een aantal neringdoenden, verwachten van de weg een drukkere nering in Bergen. Zij hopen, dat vele automobilisten naar Ber gen zullen komen. Intussen zal de thans ruim 50 jaar oude „Bello" hedenavond tegen middernacht voor de laatste maal uit Bergen aan Zee naar Alkmaar rijden. In September zal de raad bijeen komen om te stemmen over het voorstel van B. en W.. om over de spoorbaan door het dorp een verkeersweg aan te laten leggen. HELSINKI (A.F.P./Reuter) Peng Sjen, voorzitter van de Chinese parlemen taire delegatie, die in Helsinki om toelating tot de Interparlementaire Unie heeft ver zocht, heeft in een brief aan Lord Stans- gate, de voorzitter van de Unie, verklaard, dat het besluit om overweging van het ver zoek van communistisch China uit te stel len, in strijd is met de statuten. Peng Sjen zinspeelt op het „komplot" om de twee China's toe te laten, hetgeen onmiddellijk de intrekking van het verzoek van commu nistisch China ten gevolge zou hebben. Oost-Duitsland heeft afgezien van deel neming aan het 44ste congres van de Unie, omdat een beslissing over de Oost-Duitse aanvrage tot toelating eveneens voor onbe paalde tijd is uitgesteld. Frons protest Op het congres is een motie van Irak, waarin de Franse politiek in Noord-Afrika wordt gecritiseerd, met 272 tegen 188 stem men aangenomen. De Franse delegatie ver liet uit protest de zaal. De Amerikaanse tarievencommissie heeft haar verbod voor import van nicotine-sul- phaat van de firma N.V. Alhamex uit Am stelveen opgeheven. De import van dit in sectenbestrijdingsmiddel was opgeschort omdat aan dumping gedacht werd. maar de tarievencommissie heeft nu besloten dat de binnenlandse industrie van nicotine-sul- phaat niet geschaad wordt door de import van het product van de firma Alhamex. MACKINAC ISLAND (Un. Press) Oud president Truman, die Zaterdag in Indiana de campagne van de democratische partij voor de presidentsverkiezingen van het volgende jaar onofficieel heeft ingeluid met een felle redevoering, heeft in Michi gan in zijn tweede verkiezingsredevoering een overwinning voor zijn partij voorspeld. Truman zei, dat de regering de grote za kenlieden begunstigt en de wet ondermijnt. D. J. von Balluseck, de nieuwe Neder landse ambassadeur in Moskou, is op zijn standplaats aangekomen. Dit heeft radio Moskou Dinsdag bekend gemaakt. Von Balluseck werd begroet door F. F. Moloch- kov, de chef van het protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. DJAKARTA (PIA) De Indonesische minister van Financiën, Sumitro, heeft bekend gemaakt, dat het tekort op de staatsbegroting 3,5 milliard Rupiah be draagt en niet 2,5 milliard, zoals het vorige kabinet bij monde van de toenmalige mi nister Ong Eng Die aan het kabinet had medegedeeld. Sumitro voegde hieraan toe, dat de regering pogingen doet het tekort op het budget 1956 zo klein mogelijk te maken. Men hoopt de begroting 1956 in November gereed te hebben. De regering wil rigoureuze bezuinigingen toepassen, in het bijzonder op „routine-uitgaven". Ver der wil de regering een betere procedure invoeren voor belastingheffing, in het bij zonder voor de directe belastingen... Met ingang van 1 October zal geen vergunning meer worden gegeven voor nieuwe objec- teii-aldus de bekendmaking. Een jaar en zes maanden gevangenisstraf is geëist tegen de 32-jarige Amsterdamse bankwerker J. M., die wegens een drietal inbraken voor de rechtbank te Utrecht te recht stond. Tegen zijn vriend, de 39-jarige Amsterdamse schilder H. L., werd dezelfde straf geëist. Beide verdachten, die respectievelijk elf en achttien keer veroordeeld zijn, hadden in de nacht van 29 April in Utrecht een inbraak gepleegd, waarbij hun een cassette tafelzilver in handen viel, benevens enige vulpennen. De buit werd meegenomen in een eveneens gestolen actetas. Des nachts omstreeks half drie, toen de mannen op de rijksweg naar Arnhem liepen, stopte er een politiewagen. De bestuurder informeerde wat de mannen daar op dat nachtelijk uur uitvoerden. „We willen liften naar Arnhem", ant woordde een hunner, waarop de politieman aanbood het tweetal naar het station in Utrecht te rijden, zodat ze daar dan de eerste trein naar Arnhem konden nemen. Inderdaad werden zij bij het Utrechtse station afgeleverd. De mannen gingen daarop naar de rijks weg terug om de buit, die ze hadden weg geworpen, op te halen. Zij liftten daarna met een auto naar Amsterdam. Daar stond weer politie. De actetas met de casette, welke de schilder onder zijn jas verborgen hield, werd niet opgemerkt, zodat ze on gehinderd verder konden rijden. „Ik heb dikwijls de politie een pluim gegeven als zij kranig werk had verricht," zei de president van de rechtbank, „maar zoiets stoms heb ik nog nooit gezien." „Wij stonden er zelf versteld van," ver klaarde een der verdachten. Op 13 September zal de rechtbank uit spraak doen. ADVERTENTIE KROONKARPETTEN v. d. Kon. Ver. Tapijtfabrieken WAS THANS 200 x 300 276.— 254.— MACH. SMYRNA KARPETTEN v. d. vermaarde fabriek v. d. Brink en Campman te Laren WAS THANS 225 x 325 422.— 390.— 200 x 300 350.— 325.— TAFELKLEED 110.- 99.75 Origineel „DESSO" TAFELKLEED WAS THANS 140x170 69.50 64.— ENZOVOORTS KRUISSTRAAT HAARLEM TELEFOON 11491 Langs vaarweg Antwerpen Hollands Diep Een veertigtal Belgische deskundigen, onder wie ambtenaren van Belgische mi nisteries, de Belgische ambassadeur in Nederland, baron Van der Straeten Wail- let, de heren A. Craeybeckq en L. Mer- chiers, respectievelijk burgemeester van Antwerpen en Gent en verscheidene hoge ambtenaren, heeft een oriëntatietocht ge maakt langs de huidige vaarweg van Ant werpen naar het Hollands Diep. Deze tocht werd gemaakt met het oog op de aanstaan de rechtstreekse onderhandelingen van de waterwegenkwestie tussen Nederland en België, welke onlangs door de heer P. Spaak, de Belgische minister van Buiten landse Zaken, zijn toegezegd. PANMOENDJOM (United Press). Schoorvoetend heeft het militaire UNO- commando in Korea ingestemd met ver mindering van het aantal en de omvang van de neutrale inspectieploegen in Korea. UNO-vertegenwoordigers waarschuwden de communisten evenwel dat het gehele insppctiestelsel waardeloos is geworden door hun handelwijze. De ÜNO-delegatie in de Koreaanse bestandscommissie heeft ingestemd met vermindering van het aan tal inspectiehavens in Noord- en Zuid- Korea van tien tot zes en met verminde ring van de omvang der inspectieploegen tot een Zwitser of Zweed en een Pool of Tsjech, in plaats van een man uit elk der vier naties per ploeg. Deze wijzigingen in de twee jaar oude bestandsovereenkomst zouden het aantal communistische bestandsinspecteurs in Zuid-Korea tot de helft terugbrengen. Het UNO-commando is echter van mening dat de ontbinding van de neutrale inspectie commissie de enige oplossing voor het probleem is, omdat de Poolse en Tsjechi sche inspecteurs zich niet onpartijdig ge dragen en de communisten hun strijd krachten in Noord-Korea wederrechtelijk uitbreiden. LONDEN (AFP) Baron d'Erlanger, de directeur van de maatschappij die reeds 74 jaar ijvert voor de aanleg van een tun nel onder Het Kanaal, heeft op de jaar vergadering van de maatschappij te Lon den verklaard, dat Groot-Brittannië zijn strategische bezwaren tegen het plan blijk baar heeft laten varen. De baron heeft deze bemoediging geput uit het antwoord, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, in het begin van dit jaar gaf op de vraag van een Lagerhuis lid, die wilde weten „welke strategische bezwaren nog steeds de aanleg van een tunnel tussen Engeland en Frankrijk ver hinderen?" MacMillan zou hebben gezegd, dat er „om zo te zeggen geen strategische bezwaren bestaan". De enige hinderpaal zouden, naar de mening der Britse rege ring, nog de kosten van het project vor men die op ongeveer tachtig millioen pond worden geraamd. 36. Tevreden stampte Joris het geld in zijn uitpuilende brandkast. „Komaan", zei hij, „na deze welbestede dag zal het goed zijn een wandeling te maken, teneinde de leden een weinig te strekken en de geest wat te verstrooien". „Hela!", klonk Panda's stemmetje uit het X-pakje, dat nog steeds aan de muur hing te spartelen, „laat me eerst vrij! Ik wil er uit!" Maar zonder zich hier iets van aan te trekken, verliet Joris het vertrek. „De gemenerdhijgde Panda, die de deur hoorde dichtslaan, „hij laat me maar gewoon aan de muur han gen Een heftig gewapper van mouwen en broekspijpen toonde aan, dat Panda wild spartelde om zich te bevrijden. Hierop was de spijker, waaraan het pakje hing, niet berekend. Er klonk een plof en een kreun, toen waggelde het X-pakje slinge rend over de vloer voort, af en toe tegen de muren botsend. „Kon ik maar wat zien klonk Panda's stem uit de halsope ning, „ik moet weg zijn voor Joris terug komt... Waar is de deur...? Ah, EINDE LIJK... Wat een hoge drempel! Nu gauw er vandoor!" Met deze woorden duwde het pakje niet de deur, doch het raam open en.stapte in de diepte! De Spaanse schilder Pablo Picasso zal volgend jaar een bezoek aan de Verenigde Staten brengen indien de Amerikaanse regering hem een visum verstrekt. Dit is in Zürich meegedeeld door Carl ton Smith, directeur van de „National Art Foundation" in New York, die Picasso Donderdag in Nice ontmoette en hem uit nodigde naar de V.S. te komen. „Picasso vertelde mij, dat hij graag de wolkenkrabbers van New York, de Nia- gara-watervallen en dergelijke typisch- Amerikaanse dingen zou willen zien". Smith, die op weg naar Moskou is, waar hij als gast van de Sovjet-regering rege lingen zal treffen voor de eerste culturele uitwisseling tussen de Verenigde Staten en Rusland sinds het einde van de tweede wereldoorlog, voegde hier nog aan toe, dat zijn stichting het ministerie van Buiten landse Zaken zou verzoeken om Picasso een visum voor Amerika uit te reiken. Dit zal echter nog wel wat voeten in de aarde hebben, want Picasso, ontwerpei- van de communistische vredesduif, staat alom bekend wegens zijn uiterst linkse sympathieën. Over zijn reis naar de Sovjet-Unie zei Smith: „Wij verwachten, 80 tot 100 werken van hedendaagse Russische schilders naai de V.S. te kunnen meenemen in ruil voor een even groot aantal conlemporaire Ame rikaanse doeken". Hij vertelde, dat de culturele uitwisse ling in feite begonnen was met het ver zamelen en fotocopieën maken van brie ven van de grote Russische theaterher vormer Stanislawski, die zich in Amerika bevinden, voor het Stanislawski-museum in Moskou. De Russen hebben op hun beurt toege zegd, copieën van de brieven van de Rus sische componist Modeste Moussorgski naar Amerika te zullen zenden. Smith, die op 10 September in Moskou hoopt aan te komen, zal eerst nog in Hel sinki de befaamde Finse componist Jan Sibelius ontmoeten. Scooters, bromfietsen en overdekte scooters zijn bezig het motorrijwiel als vervoersmiddel van de kleine man in West-Duitsland te verdrijven. Een van de grootste producten van motorrijwielen heeft 2/3 van zijn personeel van 500 man ontslagen en medegedeeld zich voortaan hoofdzakelijk op de productie van motor scooters te zullen toeleggen. Als reden hiervoor werden verkoopmoeilijkheden genoemd. De kleinhandel in motorrijwie len klaagt er over, dat de showrooms vol staan met onverkoopbare motorrijwielen van dit jaar en zelfs met motorrijwielen van de productie van het vorig jaar. De productie van motorrijwielen is de laatste drie jaren voortdurend vermin derd. In de eerste helft van 1953 werden 199.000 stuks geproduceerd, in 1954 160.000 en dit jaar slechts 102.000 stuks. In dezelfde periode is de productie van bromfietsen elk jaar meer dan verdub beld. De productie bereikte in de eerste helft van dit 'jaar 396.000 stuks. De pro ductie van motorscooters nam bijna even snel toe. In de eerste helft van dit jaar werden 70.000 motorscooters geprodu ceerd. Velen, die vroeger zware motorrij wielen kochten, kopen thans tegen de zelfde prijs tweedehands Volkswagens. BONN (ANP) Aanzienlijke hoeveelhe den kolen, die eigenlijk voor binnenlands verbruik bestemd zijn, worden in de laat ste jaren volgens het West-Duitse dagblad „Die Welt" naar Nederland en België uit gevoerd. Het blad spreekt van een „ille gale" export die telkens optreedt wanneer de kolen schaars worden. De Duitse han delaars, die deze export bedrijven, be trekken volgens het blad de kolen voor binnenlandse afzet, doch zij maken hogere prijzen door naar het buitenland te ver kopen. In 1954 zouden op deze wijze 300.000 ton Ruhrkolen naar Nederland zijn gegaan. Uit Ruhrort zouden in de laatste weken meer den vijftig Rijnaken met deze kolen naar België zijn verzonden. Het orgaan van de Duitse kolenhandel verlangt, dat de verkooporganisatie voor Ruhrkolen voortaan toezicht zal houden op de bestemming der kolen. In de Duit se mijnindustrie wordt het verschijnsel toegeschreven aan het feit, dat de Duitse kolenprijzen te laag worden gehouden. Reisbureaux. De Sovjet-Unie is van plan binnenkort in de Verenigde Staten reis bureaux te openen,zo heeft de Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Valerin Zorin meegedeeld bij een onderhoud met Patrick Hillings, een republikeins lid van het Ameri kaans Congres. Zorin voegde hieraan toe, dat er nog een tekort aan hotel ruimte is in Rusland, ook al omdat aan de bouw van woonhuizen voorrang moet worden gegeven. Handvest. Het eerste UNO-congres over het voorkomen van misdaden en de be handeling van overtreders, heeft zijn goedkeuring gehecht aan een „handvest voor gevangenen", waarin „alle wrede, onmenselijke of onterende straffen" worden afgekeurd. Het congres aan vaardde een complex van 95 standaard regelingen, op basis waarvan verschil lende soorten bestraffingen worden af geschaft. Het congres is van oordeel dat het personeel van gevangenissen, behal ve in speciale omstandigheden, niet moet worden bewapend. Theologie. De patriarch der Russische or thodoxe kerk heeft toegezegd, dat vol gend jaar een aantal Russisch-ortho- doxe professoren in de theologie in staat gesteld zal worden, een aantal voor drachten aan theologische faculteiten in West-Duitsland te geven. Bovendien zal een aantal Russische studenten in de theologie naar West-Duitse universitei ten worden gezonden. Onverwacht. De helft van het autobusper- soneel in Parijs heeft onverwacht het werk neergelegd ten einde aan loon eisen kracht bij te zetten. Op acht hoofdlijnen kon niet worden gereden. Melkpoeder. De directeur van de melk- poederfabriek in Japan, wiens product met arsenicum vergiftigd bleek, is aan gehouden. Hem wordt dood door'schuld ten laste gelegd. Er zijn tussen de vijftig en zestig zuigelingen gestorven. Het aantal zieke kinderen heeft de zesdui zend overschreden. Verboden. De leiding van het filmfestival te Venetië heeft, naar verluidt, de ver toning van de Tsjechoslowaakse film „Johannes Hus" verboden, omdat er be zwaren zouden zijn gerezen tegen de wijze, waarop de godsdienst wordt be handelden deze film over het leven van de voorloper der Reformatie, die zijn leven op de brandstapel eindigde. Onveilig. De voorzitter van de Ameri kaanse raad voor veilig verkeer heeft meegedeeld, dat het aantal doden ten gevolge van verkeersongevallen in de Verenigde Staten in Juli op 3340 wordt geschat, elf percent meer dan de over eenkomstige maand in 1954. In de eerste zeven maanden van dit jaar werden op de weg 19.840 personen gedood, in ver gelijking met het vorige jaar een toe neming van vier percent. Ongeluk. Op het „Gare de Lyon" in Parijs is een wagon op een groep jonge va- cantiegangers gereden. Een kind van negen jaar en een meisje van achttien zijn om het leven gekomen. Er zijn tien gewonden, van wie enkele in zorgwek kende toestand verkeren. Lichtgevend. Een Duitse onderneming ver vaardigt lichtgevend touw van geheel synthetisch materiaal. Vaklieden ver klaren, dat dit vooral voor de scheep vaart van grote betekenis is, aangezien het moeilijk is des nachts het verloop van touwwerk en trossen te volgen. De lichtgevende verf van het touw is be stand tegen water en zal ook door lang durig gebruik niet verdwijnen. Verlies. Canada is in de afgelopen jaren gaan verliezen op het toeristenverkeer. Nog in 1948 maakte Canada een winst van 148 millioen dollar op de toeristen. Maar in 1954 was er een nadelig saldo van tachtig millioen dollar. Voor het overgrootste gedeelte werd dit tekort geboekt op de toeristen van overzee. Vergiftigd. Tengevolge van het eten van giftige paddestoelen zijn de afgelopen dagen in de West-Duitse staat Hessen vier kinderen en twee volwassenen overleden. Gedenkteken. De koe van mevrouw O'Lea- ry die volgens het verhaal door het omschoppen van een stallantaarn de grote brand van Chicago in 1871 heeft veroorzaakt, zal een gedenkteken krij gen op de plaats waar haar stal heeft gestaan, zo heeft de burgemeester van Chicago medegedeeld. BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ZOALS WE gezien hebben, beweegt de maanbaan zich in een bepaalde ruimte, die we ons als een autoband zouden kun nen voorstellen. Deze ruimte heeft een hoogte van 42.000 km., aan de bovenkant een breedte van 71.000 km. en aan de onderzijde een breedte van 65.000 km. In deze geweldige ruimte beweegt zich dus de maan volgens allerlei ingewikkelde lijnen, zodat we haar zelden op dezelfde plaats zien ver schijnen. Zien we haar op een gegeven moment in een op vallende positie staan, dan kan het na enige tijd schijnen dat zij weer op dezelfde plek staat, maar in werkelijkheid V. is dat toch niet het geval. echter al vroeg rekening gehouden. Wij vinden haar vermeld, niet alleen in de middeleeuwse kloosters, die zich op de berekening van de Paasdatum toelegden, maar we vinden haar eveneens in de grij ze oudheid bij Chaldeeërs, Joden en vele andere volken. Voor de Chaldeeërs, die zich intensief met de bestudering van de hemellichamen bezig hielden en nauw- keurige lijsten hebben bij- N gehouden van alle maan standen over perioden van vele eeuwen, is dit eigenlijk niet zo verwonderlijk. Bij bestudering van die lijsten moesten zij immers wel tot de conclusie komen dat de maan steeds na 19 jaar op Haar plaats ten opzichte van onze lengte hetzelfde punt in de ruimte verscheen. en breedte moge dan hetzelfde zijn, haar plaats in de ruimte is toch anders, want zij zal bijvoorbeeld dichter bij ons staan, of verder af. Of staat zij even dicht bij de aarde als enkele jaren geleden, dan is haar lengte of breedte verschillend. Toch zijn er momenten, dat de maan in de ruimte waarin haar baan zich be weegt, tenslotte op precies dezelfde plaats terecht komt als waar zij reeds eerder heeft gestaan. Maar dat is pas na 19 jaar het geval! Vandaar dat volken die hun kalenderrekening op de standen van de maan hebben afgestemd, geregeld met deze cyclus van 19 jaar rekening houden. Vandaar ook, dat de formule van Gauss, met behulp waarvan de Paasdatum kan worden berekend, op deze 19-jarige cyclus Is afgestemd. Nu moge het waar zijn, dat de moderne wetenschap eerst laat de wiskundige mogelijkheden heeft ontdekt om tot een zuivere berekening van de maanbaan te komen, met deze 19-jarige cyclus werd Voor de Joden, die zich veel minder met astronomie ophielden, is het vaststellen van de 19-jarige maancyclus eigenlijk veel opmerkelijker. Tenzij we aannemen dat zij deze wetenschap hebben overge nomen van de Chaldeeërs uit het land Ur waar zich het heiligdom van de maan- god Sin bevond), kunnen de deze kennis alleen verklaren door het feit, dat de Jo den herders waren, waardoor zij tijdens lange nachten van waken in de gelegen heid waren vanuit bepaalde vaste punten nauwkeurig de positie van de maan vast te stellen boven bepaalde punten in het landschap, waarbij hun mogelijk de 19- jaarlijkse herhaling van markante posities is opgevallen. T.n zullen we nu eens zien, welke in druk men vanaf de maan van de aarde zou krijgen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2