Filmfestival te Venetië een staalkaart van stijlen Agenda voor Haarlem Russen boden Arabieren wapens aan volgens minister Dulles Twaalfjarige Gloria geeft de spellimgsstrijd op Nieuwe Hitchcock Is de aanduiding „nozem" een belediging? Er zijn geen bewijzen van leveranties Liever 16000 dollar dan niets Japan wil Amerikaans juk afwerpen Roemenië demobiliseert veertig duizend man WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 3 G ER ZON T NIEUWTJES "1 Geheime zenders in beslag genomen te Enschede Verbruikscoöperaties ver lagen prijs aantal artikelen Biljettencirculatie met 100 millioen gulden gestegen Twee jongens procederen tegen weekblad Melksaneringsregeling nog niet onverbindend Felle brand in opslagplaats voor autobanden Russische bouwdeskundigeri bezoeken Nederland Ontwapening Kerkelijk Nieuws Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Onafhankelijkheid voorgesteld in zaken van landsverdediging Voorbeeld nagevolgd van Sovjet- Unie en Tsjechoslowakije Faillissementen Zwarte zwaan van Kampen verdween uit stadsplantsoen Scholier in zee verdronken Britse zeeman verongelukt Beëdiging van marine officieren in Den Helder LIDO Dl VENEZIA. Toegegeven: er komt, wat de internationale filmfestivals betreft, langzamerhand wat van het goede teveel. Zulk een filmfeest als dat te Venetië echter behoudt toch zijn eigen charme. Het doet met de negentien deelnemende landen uit alle delen van de wereld ook uit Oost-Europa een goede gooi in de rich ting van de werkelijke internationaliteit en het biedt daardoor gelegenheid, filmstijlen uit uiteenlopende delen van de wereld met elkaar te vergelijken. Zulk een vergelijking was reeds mogelijk in de eerste dagen op dit festival, want daarop werden zeer sterk verschillende films vertoond. Japan, dat de eer te beurt viel, het grote festival te mogen openen, kwam met een middeleeuwse geschiedenis in een Oosters tempo, technisch knap maar heel langzaam. In Europa heeft het leven een vlugger rhythme, maar wij doen het op onze beurt toch weer kalmer aan dan de Amerikanen. Dat bleek ook hier: Ordet (Het Woord) van de Deense regisseur Carl Dreyer, die vroeger beroemd is geworden met zijn film over Jeanne d'Arc, was een typisch voorbeeld van een Europees werk. Ook Dreyer neemt de tempi laag, in over eenstemming overigens met deze geschie denis van religieuze conflicten, welke zich afspeelt op het Scandinavische platteland, waar het godsdienstig sektewezen evenzeer blijkt te tieren als bij ons boven de Moer dijk dikwijls het geval is. In deze verfil ming van een roman van Kaj Munk neemt hij ze zelfs soms té laag en dat mag dan gelden als een bezwaar tegen wat overigens in vele opzichten een meesterwerk mag worden genoemd. De Verenigde Staten brachten een nieuw werk van Hitchcock in vertoning, van die omvangrijke regisseur dus, die zich met zijn thrillers een wereldnaam heeft ver overd, een naam welke menige „star" hem mag benijden. To Catch a Thief (Om een dief te vangen) heet dit nieuwe werk en het bleek overrompelend van tempo. Een verrassing van de eerste orde is wel, dat het een film c o m e d i e is. Hitchcock heeft de spanning, die kenmerkend is voor zijn creaties, vrijwel volkomen behouden, maar hij zorgt voor veel humor. Die humor dankt men natuurlijk in de eerste plaats aan het draaiboek, dat op een roman is gebaseerd, maar hij voegde aan de humor van de oor spronkelijke stof die van cinegrafische aard toe. Het is trouwens reeds merkwaardig (en verheugend!) dat hij zulk een stof uit koos ter verfilming. De tijd schijnt voor bij dat velen bij alle waardering voor de meester toch ook steeds een beetje het voorhoofd fronsten, omdat de cineast een wat onaangename voorkeur voor het lugu bere bleek te hebben. Cary Grant en Grace Kelly spelen de voornaamste rollen in deze geschiedenis van een aan de Franse Riviera luxueus leveride ex-inbreker, die zich in zijn vreedzaam bestaan bedreigt voelt om dat een imitator door zijn wandaden hém verdacht maakt. Hitchcock zelf kwam naar traditie ook één ogenblik op het doek en toen juichte de zaal. Andere beroemdheden kon het in per soon toejuichen, bij voorbeeld een stel lieve Japanse actrices en ook de voornaamste vertolkers van de Joegoslavische film Tre- nutki Adlocitive (Het ogenblik van de be slissing), die opnieuw een duidelijke voor uitgang toonde, vergeleken bij wat de Joegoslaven tot nu toe op cinematografisch gebied lieten zien. De Russen vertoonden tot nu toe werk van hoge kwaliteit: een verfilming van WOENSDAG 31 AUGUSTUS Dc Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Grote Kerk, 8 uur: Bijzondere zangdienst. Dr. G. Snijders; orgel: Piet v. Egmond; sopraan Tineke van Raalte; trompet: Nico Hoogerwerf. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. DONDERDAG 1 SEPTEMBER Minerva: „Brief encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur en „De woestijn leeft", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, 8 uur: J. A. Bruin. Zaadhandel Roozen, Spekstraat 5: Dahlia show van 818 uur. Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur: Trainingsavond van „Butlers American Dance Theatre". Scène uit de Russische film „De Krekel" Tsjechows De Krekel. Technisch vrijwel volmaakt, zij het met een teveel aan dia loog waar beelden sprekender waren ge weest, kon deze film een volle zaal zeer geboeid houden. Bij een film van de Bul garen was het anders, daar verdween al lengs een deel van het publiek. Moeilijk heden op een collectieve boerderij werden in die film op uiterst-naïeve wijze behan deld. Te Cannes hadden de Bulgaren in Mei de filmliefhebbers verrast met een werk van heel wat grootser allure, De Hel den van Chipka, maar dat was gemaakt onder leiding van een Russisch regisseur en blijkbaar met vele technische hulpmid delen van de Russen. Een film als die van de Bulgaren behoort eigenlijk niet op een internationaal festival thuis landen die nog geen werk op inter nationaal peil leveren deden beter, hun films voor eigen gebruik te reserveren. Nederlands deelneming Kan Nederland werk op internationaal peil leveren? Een documentaire film van Bert Haanstra vertegenwoordigde ons land in elk geval op waardige wijze: het werk over de insecten, dat in de filmweek te Arnhem zoveel succes oogstte. Een andere Nederlandse documentaire, over de schei ding van de Siamese tweeling in Friesland, is zelfs met een eerste prijs bekroond in het speciale festival voor de documentaire films, dat te Venetië aan het gewone festi val vooraf pleegt te gaan. Het is overigens niet voor het eerst, dat een Nederlandse medische film te Venetië bekroond werd. Voor het eerst na vier jaar neemt Neder land voorts zelfs weer eens met een speel film aan het festival deel: Ciske de Rat, naar het gelijknamige boek van Piet Bak ker verfilmd onder leiding van de ver maarde Duitse regisseur Wolfgang Staudte, met een keur van Nederlandse actrices en acteurs. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, moet die film nog in vertoning komen. Laat ons hopen, dat zij te Venetië met groter waardering zal worden ontvangen dan De Dijk is Dicht destijds ten deel viel. JAN KOOMEN. ADVERTENTIE EEN NIEUWE HERFST - EEN NIEUWE PRIJS! Nog nooit hebben wij zulk goed nieuws gehad. In verband met de opheffing van de omzetbelasting begint het najaarsseizoen met een prijsverlagingEn als U de nieuwe herfstartikelen, flatteuze modellen en prachtige collecties tegen deze I nieuwe prijzen ziet, zult U, net als wij, wild enthousiast zijn. Geen „Grosze Adolf' meer in de aether De politie te Enschede heeft twee ge heime zenders in beslag genomen, welke zich bevonden in twee naast elkaar gelegen percelen in de Zwanensteeg te Enschede. De zender „Vespa" was gevestigd in de Zwanensteeg nr. 3. Het was een zender die zich vroeger heeft aangekondigd onder de naam „Merdeka" en die op Donderdag avonden Duitse uitzendingen verzorgde onder de naam „Der grosze Adolf". Deze zender was eigendom van de 33-jarige fabrieksarbeider J. S., die het apparaat voornamelijk gebruikte om plaatjes te draaien. Toen de politie hier een onder zoek instelde, zag zij dat vele draden leidden naar de woning van de buurman, Zwanensteeg nr. 1, waar de 23-jarige tex tielarbeider J. van E. woont. Hier trof de politie ook een geheime zender aan. Beide toestellen alsmede een grote hoeveelheid platen, enkele pick-ups en een versterker zijn in beslag genomen. Het bestuur van de Nederlandse Ver bruikscoöperaties acht voor een aantal ar tikelen de verlaging van de omzetbelas ting van onvoldoende betekenis om de ver koopprijs te verlagen. Het bestuur is echter van oordeel dat de verlaging van de omzet belasting, die de consument in de gelegen heid dient te stellen de huurverhoging op te vangen, niet mag worden aange grepen om tot een betere kostendekking in de ondernemingen te komen. Besloten is dan ook dat het gehele bedrag, dat met de verlaging van de omzetbelasting is ge moeid bij de verbruikscoöperaties on geveer 2 millioen gulden ten goede dient te komen aan de leden en de ver bruikers. Dientengevolge is aan de be drijfsafdelingen opdracht gegeven hun prijsstelling zodanig te herzien, dat voor zover bij bepaalde artikelen de belasting verlaging onvoldoende is om tot een prijs verlaging te kunnen leiden, het bedrag van deze belastingverlaging wordt gebruikt om daarmee een prijsverlaging van andere ar tikelen te bewerkstelligen, die dan boven het bedrag der belastingverlaging voor die artikelen zal kunnen uitgaan. Weekstaat Nederlandse Bank De geldbehoeften bij de maandwisseling blijken dit keer zeer groot te zijn, hetgeen mede verband houdt met de komende be lastingbetalingen en de huurverhoging per 1 September. De chartale geldhoeveelheid is, volgens de verkorte balans van 29 Augustus, met niet minder dan 100 mil lioen gestegen tot 3.770 millioen. Ook de voorschotten in rekening courant zijn op gelopen en wel met ruim 2,5 millioen tot 30,3 millioen. Op de geldmarkt is een en ander niet zonder invloed gebleven en reeds de vorige week Vrijdag is daggeld, dat sinds begin Juni onveranderd een half percent noteerde, verhoogd tot 3/4 percent. Het is ditmaal vooral de schatkist ge weest, die in de geldbehoefte heeft voor zien. Het rijk zag zijn tegoed met 81 mil lioen achteruit lopen tot 344 millioen. Voorts is er voor 30 millioen een beroep op de banken gedaan, die haar saldo met dit bedrag zagen verminderd tot 521 mil lioen. De bijzondere rekening van het rijk bleef onveranderd op 13 millioen. In de posten, die onze netto deviezen- positie bepalen, zijn de diverse mutaties weer van ondergeschikte betekenis geweest. Per saldo blijkt de netto deviezenreserve met circa 12 millioen verminderd te zijn tot 1488 millioen. In een van deze posten, „Vorderingen in guldens voortvloeiende uit betalingsaccoorden" aan de debetzijde van de balans, is een bedrag groot 34.089.863 begrepen aan vorderingen, die ingevolge overeenkomsten met enkele debiteurlan- den zijn geconsolideerd. De bank tekent hierbij aan, dat in de laatste tijd met enkele landen nieuwe betalingsaccoorden zijn ge sloten, waarbij bestaande vorderingen van Nederland in dier voege zijn geconsolideerd, dat de afwikkeling binnen enkele jaren haar beslag zal krijgen. De president van de rechtbank te Am sterdam zal moeten beslissen of een arti kel in het weekblad „Vrij Nederland" van 20 Augustus beledigend is voor twee jonge Amsterdammers, die zich op de Nieuwen- dijk lieten fotograferen door een persfoto graaf en die thans tegen dit weekblad een kort geding hebben ingesteld. Zij vonden hun foto terug bij een artikel, dat getiteld was: „De nozems van de Nieuwendijk". Namens de beide jongens had mr. A. J. M. Berkhoff in de dagvaarding tegen „Vrij Nederland" gesteld, dat het artikel en de foto uiterst grievend voor hen beiden was en een beledigende aantasting van hun eer en goede naam. De raadsman eiste onmid dellijke staking van de uitgifte van het nummer van „Vrij Nederland", het opne men van een excuus zowel in het week blad zelf als in twee dagbladen, waarin advertenties over de komende reportage hadden gestaan, alles op straffe van een dwangsom van 20.000. In de te publiceren rehabilitaties zou de hoofdredactie van „Vrij Nederland" de „verzekering van voortdurende hoogach ting aan het adres van eisers" moeten opnemen. Namens de gedaagde partij noemde mr. J. Jolles het staken van de verkoop van het nummer van 20 Augustus een slag in de lucht, omdat het nummer allang verkocht is. Mr. Jolles probeerde voorts de beteke nis van het woord „nozem" na te gaan. Af gaande op de foto in het weekblad meende hij daaruit te mogen opmaken, dat een „nozem" iemand is met peau de suède schoenen met hoge zolen voor het „swin gen", met opgevulde schouders in de jas jes, met zwarte dassen en met veel ringen aan de pinken. Hij meende dat het woord verbasterd Hebreeuws was en ontleend is aan Salomo. Mr. Jolles erkende, dat de publicatie niet prettig was voor de beide jongens, maar de fotograaf, die de foto maakte, had de jongens gezegd, dat het voor een weekblad was. „Zij wisten dus heel goed, dat de foto gepubliceerd zou worden en konden be zwaarlijk verwachten, dat dat zou geschie den bij een reportage over het kerkelijk leven in Nederland". Mr. Berkhoff bleef er bij, dat „nozem" veel op „penoze" leek, het Amsterdamse jargon voor kleine misdadigers. Hij voerde aan, dat de beide jongens eenvoudige, rondborstige knapen waren, op wie geen aanmerking gemaakt kan worden. De president bepaalde de uitspraak op Zaterdagmorgen 3 September. De inwerkingtreding van de beschikking van de minister van Economische Zaken van 2 Maart 1955, waarbij melksanerings- regelingen gedeeltelijk zijn onverbindend verklaard, is uitgesteld van 3 September tot 23 December. Na overleg met de melkhandel is het namelijk wenselijk gebleken nadere voor stellen tot wijziging en aanvulling van de beschikking in overweging te nemen. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. J. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem Tei. 21736 - 18462 Een felle brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, heeft een opslagplaats voor autobanden achter het slopersbedrijf van de heer S. de Groot aan de Korte Dwarsweg in Duivendrecht nabij de rijks weg Amsterdam-Utrecht in de as gelegd. Enkele duizenden autobanden, waaronder een partij gloed-nieuwe voor de export, gingen verloren en een kleine vrachtauto brandde geheel uit. Een buurman ontdekte omstreeks zeven uur het vuur tussen de banden in de tame lijk afgelegen opslagplaats en waarschuwde de echtgenote van de sloper. Met behulp van de buren begon men de plaats te ont ruimen, doch het vuur laaide in de brand bare massa snel op. De vrijwillige brand weercorpsen van Ouderkerk en Duiven drecht gaven snel water doch het duurde ruim twee uur alvorens de vlammen geheel waren gedoofd. De enorme rookontwikke ling die steil omhoog trok tegen de donkere avondlucht trok honderden toeschouwers zowel uit Amsterdam als uit Ouderkerk en omgeving. De burgemeester van de ge meente Ouder-Amstel, mr. F. J. J. M. Boelens, was ter plaatse aanwezig. De schade bedraagt volgens de eigenaar op zijn minst vijfduizend gulden. Hij deelde mee niet verzekerd te zijn zodat deze brand hem zwaar heeft gedupeerd. De voorzitter van het Comité voor de Bouwaangelegenheden van de Minister raad van de Sovjet-Unie, de heer W. A. Koetsjerenko, zal met een klein gezel schap ons land bezoeken. Het gezelschap, dat in totaal uit zes personen bestaat, is van plan hier van 2 tot 9 September te verblijven om kennis ee nemen van het geen in ons land op het gebied van het bouwen gebeurt. Daarna zal het doorreizen naar Enge land, Frankrijk, Italië en Duitsland. In een door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ontworpen programma zijn bezoeken opgenomen aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, de Zuider zeewerken en de Noord-Oostpolder. Op Zaterdag 3 September zal de heer Koetsje renko op zijn verzoek door de minister president, de heer W. Drees, worden ont vangen. De avond tevoren zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, het gezelschap een diner aanbieden. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie te Washington verklaard, dat er aan wijzingen zijn dat de Sovjet-Unie militaire uitrustingsstukken heeft aangeboden aan de Arabische landen. De minister verklaar de desgevraagd, dat deze aanwijzingen tot op zekere hoogte betrouwbaar zijn, doch dat zijn departement geen officiële inlich tingen over dit onderwerp heeft ontvangen. Gevraagd naar de houding van de Ameri kaanse regering, indien zou blijken dat deze aanwijzingen juist zijn, zei Dulles dat de Amerikaanse regering met zulk een ont wikkeling niet erg ingenomen zou zijn met het oog op mogelijke politieke verwikke lingen. De Arabische regeringen zijn vrij en onafhankelijk en kunnen handelen zo als zij dat zelf willen, zonder verantwoor ding aan de Verenigde Staten behoeven af te leggen. Dulles zei geen bewijzen te heb ben dat de Arabieren reeds over Russische wapenen beschikken. Dulles verklaarde dat de Verenigde Sta ten zich rechtstreeks hebben gewend tot de Egyptische en Israëlische regeringen en haar dringend hebben verzocht geen ge weld meer te gebruiken in het gebied van Gaza. V ingerafdrukken Dulles noemde de Amerikaanse wet, die het nemen van vingerafdrukken verplicht stelt voor alle niet-officiële bezoekers van de Verenigde Staten een ernstige hinder paal in het culturele verkeer tussen Oost NEW YORK (United Press). De dele gatieleider van de Verenigde Staten heeft vandaag verklaard dat Amerika bereid is met Rusland militaire inspectiegroepen uit te wisselen. Er was van de zijde van de Sovjets geen onmiddellijke reactie, toen de ontwapeningsdeskundige van de Verenig de Staten, Harold E. Stassen, een derge lijke overeenkomst aanbood tijdens zijn verklaring voor de ontwapenings-subcom- missie, waarin hij bijzonderheden weergaf over het plan van Eisenhower inzake mili taire inspectie. Stassen zette uiteen dat het de bedoe ling was op „sleutelpunten" in elkanders gebied grondwaarnemers te stationneren. Deze zouden waarschuwingen moeten doorgeven wanneer zij over bewijzen van een verrassingsaanval of van mobilisatie beschikten. Stassen heeft de leiding van de Ameri kaanse delegatie bij de besprekingen in de subcommissie, waarin vertegenwoordigd zijn de Verenigde Staten, Rusland, Groot- Brittannië en Canada. De zitting van de subcommissie werd vervolgens verdaagd tot Woensdag. Nog steeds is de rust in Noord-Afrika niet geheel weergekeerd en zolang er nog kans op onlxisten bestaat blijven politie en leger paraat om direct in te kunnen grijpen. Hier zien we een Marokkaanse soldaat op de grens van Nieuw Medina in Casablanca papieren van voorbijgangers controleren. NEW YORK (United Press) Gloria Lockerman, het twaalfjarige neger meisje dat door het goed spellen van moeilijke woor den al een bedrag van 16.000 dollar aan prijzen heeft gewonnen in het ra dio-televisieprogramma „The 64.000 dollar ques tion", heeft het gisteren niet aangedurfd, deze 16.000 dollar in de waagschaal te stellen door een kans op een 32.000 dollarvraag te nemen. Toen Hall March, de lei der van het programma, aan de grootmoeder van het meisje, mevrouw Bertha Key, vroeg of zij een beslis sing had genomen over voortzetting van de wed strijd, antwoordde mevrouw Key: „De Heer is zeer goed voor Gloria geweest en we zullen hier stoppen". March overhandigde daar na twee chèques aan Gloria, de ene voor een bedrag van 15.500 dat op haar naam zal worden vastgezet, en de an dere voor 500 dollar, waar Gloria mee mag doen wat zij wil. Ook kreeg zij een televisietoestel, een fiets, een bandrecorder en een jaarabonnement op een amusementsblad. Hoewel het publiek wel wat teleurgesteld was dat Gloria de strijd opgaf, werd het kind niettemin harte lijk toegejuicht. De hele week sedert zij de 16.000 dollar had gewonnen, had zij nog moeilijke woorden bestudeerd. Grootmoeder Key, die steeds besliste of Gloria proberen moest het gewon nen bedrag te verdubbelen, zeide dat zij zelf het ook erg druk heeft gehad door Gloria's deelneming aan het program. Deze week heeft zij de was niet kunnen doen en vorige week had zij het zo druk dat zij niet aan strijken is toegekomen. Gloria's grootvader, do minee Key van een Me- thodistenkerk in Balti more, vertelde dat het meisje het op had gegeven omdat de spanning te groot voor haar werd. Zij toonde al tekenen van vermoeid heid. Zeekapitein Richard She- rill McCutchen, een ande de deelnemer aan het pro gram, heeft gisteravond zijn „16.000 dollar question" overleefd. Volgende week Komt hij terug om te ver tellen of hij doorgaat of niet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam H. de Nie te Oenkerk. Aangenomen de benoeming voor bijz. werkzaamheden (vlootpred.) J. W. B. Smit, vic. te Zeist. Beroepen te Veenedaal (5e pred.pl.) N. Kleermaker te Leiden. Aangenomen naar Moordrecht J. v. Leeuwen te Witmarsum. Benoemd tot vic. te Markelo, J. H. Schel lingerhout, cand. te Alphen a. d. Rijn. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. van de afd. Haarlem- Hillegom, P. N. Kruyswijk, laatstelijk Ge- ref. pred. te Wieringermeer. Geref. Kerken Beroepen te Delfzijl (2e pred.pl.) H. Tien te Bunde (Oostfriesland) te Wolvega (als evang. pred. te Noordwolde) G. de Ruiter, cand. te Tjuchem; te St. Jacobie Parochie, J. H. Kappers, cand. te Nijkerk. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg, J. W. Verhey te 's-Gravenhage-Loosduinen. ADVERTENTIE HAARLEM en West. De Sovjet-Unie had op grond van dat voorschrift een bezoek van een Russi sche delegatie aan de Verenigde Staten af gelast. In tegenstelling tot de Europeanen zien de Amerikanen echter niets vernede rends in het laten maken van vingeraf drukken. Dulles zeide, dat hij zelf ver scheidene malen per jaar vingerafdrukken had moeten laten maken om aan de nodige papieren te komen en omdat hij een revol ver bezit. Alvorens te besluiten, het Con gres om verzachting van de desbetreffende bepaling te verzoeken, zou hen eerst het federale bureau van onderzoek moeten raadplegen. WASHINGTON (Reuter) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Sjigemit- soe, heeft voorgesteld, dat Japan en de Verenigde Staten hun betrekkingen op het terrein van de defensie herzien, opdat er binnenkort een einde komt aan Japans af hankelijkheid in zijn landsverdediging. Japan en de Verenigde Staten dienen hun plannen te bundelen. Japan wenst een ver dedigingsstelsel, „gebaseerd op wederkerig heid, dat doeltreffend zal blijken te zijn en tezelfdertijd spanningen, zoals die wel ke wel moeten ontstaan uit de aanwezig heid van buitenlandse militairen op ons grondgebied, wegneemt," aldus de minister. Verder zeide Sjigemitsoe, dat Japan er verstandig aandoet normale betrekkingen met de Sovjet-Unie aan te knopen en dat in Japan wordt aangedrongen op uitbrei ding van de handel met continentaal China. De minister gaf toe, dat de kwestie van de herstelbetalingen aan Indonesië en de Phi- lippijnen nog altijd, een ernstige hinder paal is voor de samenwerking tussen Japan en Zuid-Oost-Azië. Japan wil allerminst de last van de herstelbetalingen op de Ver enigde staten schuiven, maar het wil de Japanse politiek op een noemer brengen met de Amerikaanse. Japan wil zijn eco nomische kracht versterken door te profi teren van het Amerikaanse hulpplan voor Zuid-Oost-Azië. WENEN (United Press). Roemenië is het „ontwapeningsplan" van het Kremlin ge volgd door aan te kondigen, dat het voor 1 December veertig duizend man zal de mobiliseren. Men verwacht, dat de andere satellietstaten van de Sovjet-Unie dit voorbeeld binnenkort zullen volgen om druk te zetten achter de terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Europa. De Sovjet-Unie zal 640.000 soldaten naar huis sturen en Tsjechoslowakije 34.000. Welingelichte Westelijke kringen verwach ten dat Hongarije en Polen zullen volgen. Er bestaan echter aanwijzingen, dat deze demobilisatie in Oost-Europa louter theore tisch zal zijn. Naar schatting zijn de Roemeense strijd krachten 230.000 man sterk, waarbij dan ook een volledige Sovjet-divisie gerekend moet worden, welke in Roemenië gelegerd is om de verbindingen met de Russische troepen in Oostenrijk te onderhouden. Behalve over geregelde troepen beschikt Roemenië ook nog over grenswachten, vei ligheidstroepen, arbeidersbataljons en an dere semi-militaire organisaties, waardoor de totale gemobiliseerde mankracht in feite op 400.000 man komt. Wegens gebrek aan actief werd door de Haarlemse rechtbank op Dinsdag 30 Augus tus opgeheven het faillissement van: A. Swart, vertegenwoordiger te Krommenie, Visserspad 9. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Een der zwarte zwanen van de gemeente Kampen is uit het stadsplantsoen te Kam pen verdwenen. Het laatst is deze zwaan gesignaleerd in het Veluwemeer tussen Kamper Zeebad en Elburg. Het verdwijnen van de zwaan, die zeer kostbaar is, is voor de gemeente Kampen een groot verlies. Inlichtingen omtrent verblijfplaatsen, eventuele vangst kunnen worden verstrekt aan de dienst Gemeentewerken, Buiten- Nieuwstraat 2, Kampen of kunnen telefo nisch worden opgegeven onder telefoon nummer 15, Kampen. Dinsdagmiddag is ter hoogte van strand- hoofd 9 bij Monster de 18-jarige scholier H. van D. uit Honselersdijk in zee verdron ken. De scholier kon niet zwemmen en de zee was erg gevaarlijk. De badmeester en enige omstanders haalden hem op het dro ge. Dokter C. N. A. Kleipoll uit Monster verleende eerste hulp met een zuurstof apparaat en kunstmatige ademhaling, ech ter tevergeefs. Bij het vastmaken van een staaldraad is in de eerste petroleumhaven te Pernis een 35-jarige opvarende van het Britse tank schip „Haustellum", Robert Graham Pater- son, wonende te Lawrencekirk Kingar- dingshire, van het bovendek op het zes me ter lager gelegen hoofddek gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is in het Westerziekenhuis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. Onder het houden van „alle hens voor de boeg" zijn Dinsdag 16 nieuw-benoemde zee-officieren derde klasse van de Ko ninklijke Marine reserve beëdigd. De eed werd afgenomen door de kapitein-luite nant ter zee H. A. van Oorden van H.M.S. wachtschip „Willemsoord", waartoe de be- edigde officieren behoren. Zij ontvingen hun opleiding op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5