SCHOOLARTIKELEN HOE MOBBEILÏJE' Puistjes Intensieve training Nederlandse baanrenners in Milaan Kort en bondigj De Pseudo- Echtgenote Kansen gunstig voor Derksen of Van Vliet Nieuw wereldrecord van Noor Boysen Kunstzwemploeg van Haarlem op terugweg EEN LESJE KREEG „Buitengewone ontvang sten aan heffingen" WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 4 Sport in 't kort Weer nieuwe volleybal clubs in Haarlem Europees kampioenschap voor Olympiajollen M. STRIJLAND Schoterweg 7 Optreden op Mallorca ook al groot succes Deen zwemt in recordtijd over de Grote Belt Honkbalprogramma Donner verliest zijn partij tegen Panno Draver Adios bracht 500.000 dollar op Basketbalploegen gaan zich voorbereiden Competitie HKB in seizoen 1955-'56 County cricket B.D.D. Extra-aflossing staatsschuld Gelukstelegram van Tweede Kamer aan jarige prinses Politie voetbalt om Starmans-beker FEUILLETON door MARY BURCHELL Rond de veel geroemde Vigorelli-baan bij Milaan keken honderden wielerliefheb- bers gisteren naar de training der sprinters en achtervolgers en vooral naar die van de stayers, die hun vaste uren van activiteit hebben. Veel is er Maandag en Dinsdag nog nagepraat, maar nu in Milaan, door officials, delegaties en journalisten, over de wereldkampioenschappen op de weg, over de ploeggeest van de Italianen bij de amateurs, over de voortreffelijke prestaties van de Nederlanders, die kennelijk alleen ervaring te kort zijn gekomen in hun strijd voor een nog hogere klassering. Maar ook over de slechte verrichtingen van de professionals, die zonder leiding naar Castel- gandolfo gekomen er meer een vacantie-uitstapje van hebben gemaakt, zonder enige ernstige voorbereiding voor één van de belangrijkste wegwedstrijden van het seizoen. achtervolging. Hoewel niemand tevoren weet met wat voor nieuwe krachten de Italianen en de Australiërs in dit num mer nu weer zullen komen aanzetten. De debutant in dit milieu, de Sassen- heimer Van Houwelingen, heeft nog zo veel te leren. Eén ding staat vast bij deze jongen, namelijk dat hij zijn sport zeer ernstig opvat en van goede wil is. De beide stayers, Pronk en Wagtmans, hebben achter Wiersma en De Graaf ge oefend. Vooral Wagtmans heeft Maandag en Dinsdag veel gereden, meer op sou plesse rijdend dan op snelle ronden. Want de Vigorellibaan is snel en de rol blijft op 40 cm staan, zodat de krachtmensen de Duitser Petry is om een voorbeeld te noe men een geweldenaar ongetwijfeld min der tot hun recht zullen komen dan de soe pel draaiende stayers. Uiteraard waren alle renners nieuws gierig hoe de wedstrijdcommissarissen de series zouden indelen, vooral die voor de stayers, maar Dinsdagavond laat waren de officials nog steeds in vergade ring, zodat Wagtmans en Pronk gingen slapen, zonder dat zij wisten of zij 24 uur later wel of niet in de serie moesten rijden. De baanrenners hebben zich ernstig voorgenomen om betere resultaten te be reiken. In de middaguren van Dinsdag kwamen Derksen en Van Vliet voor de zoveelste keer op de baan om zich met elkaar in een sprintje te meten. Derksen won met banddikte. „Jan rijdt heel goed", beweerde Van Vliet na afloop. „Hij maakt een goede kans op de titel". En Jan Derk sen verklaarde: „Arie rijdt op het ogenblik geweldig. Hij is mijn favoriet". Onder de prof-sprinters worden de kan sen gewikt en gewogen. Harris is uitge schakeld. Bellenger heeft last van een an gina, en Sacchi heeft 38 graden koorts we gens darmstoornis. Indien zich verder geen verrassingen voordoen, voorspelt men, dat Van Vliet, Derksen, Maspes en Plattner in de laatste vier zullen komen, waarbij Van Vliet pessimistisch over zichzelf is, want de wat zwaardere cementen banen van Am sterdam, Kopenhagen of Zürich liggen hem beter dan het snelle hout van de Vigorelli baan. Bij de amateurs hebben Captein, Mahn en Post stevig getraind, maar insiders zijn van oordeel, dat geen van dit drietal het tot de laatste acht in het sprintnummer der amateurs zal brengen. Meer vertrou wen heeft men in Piet van Heusden in de De Noorse athleet Audun Boysen heeft in Gothenburg het wereld- en Europees record op de 100 meter met 0,5 sec. verbeterd. H(j liet 2 min. en 19 sec. voor zich afdrukken. Het oude record stond sedert 18 Augustus van het vorig jaar met 2 min. 19.5 sec. eveneens op naam van Boysen. Volgens oud Scandinavisch gebruik werd Audun Boysen door zijn landgenoten opge pakt en in de lucht gegooid. Boysen moest na zijn prachtige overwinning nog een extra ronde lopen. Boysen had op de 800 meter een tijd van 1 min. 51 sec. voor zich laten afdrukken. Op de laatste paar honderd meter verhoogde hij zijn tempo aanzienlijk, zodat hij 0,5 sec. onder het wereldrecord bleef. Als tweede kwam de Duitser Schmidt dooi de finish. Zijn tijd was 2.22,6 sec. De Zweed Gottfridsson eindigde met 2.23,7 als derde en diens landgenoot Gustafsson bereikte de vierde plaats met 2.25. De Brit Chris Chataway zegevierde op de 3000 meter in 8 min. 11,6 sec. Zijn poging het wereldrecord van 7 min. 55.6 sec. op naam van de Hongaar Iharos, op 14 Mei van dit jaar in Boedapest gemaakt maar nog niet officieel erkend, te verbeteren mislukte. De Brit Chris Brasher bezette op de 3000 meter de tweede plaats met 8.15.4, de Belg Herman werd derde in 8.18.0 en de Zweed Bengtsson werd derde. Zijn tijd bedroeg 8.28.0. RACEWAGEN. Een nieuwe Britse ren- wagen zal Zaterdag op de baan verschijnen tijdens automobielraces in Aintree bij Liver pool. Het is een 2Vi liter BRM met 4 cylin ders, die een maximumsnelheid van 290 km. per uur kan bereiken. Wegens gebrek aan wind moest op de Traunzee aan de vijfde race voor het Euro pees kampioenschap Olympia-jollen een einde worden gemaakt. De race werd on geldig verklaard. Het vertrek was wegens windstilte in de morgen een uur uitgesteld. Om elf uur gingen alle boten van start. Bij zwakke wind werd het eerste deel van de race in twee uur afgelegd. In de middaguren, nadat twee uur was ge zeild, moest de wedstrijd wegens volkomen windstilte worden afgebroken. De organisa toren hebben daarna deze race voor ongeldig verklaard. De Joegoslaaf Peter Deskovic werd door de organisatoren alsnog gediskwalificeerd voor de derde race. Hierdoor zakte hij in het algemeen klassement van de tiende naar de dertiende plaats. Wegens aanhoudende windstilte hebben de organisatoren ook de tweede wedstrijd van Dinsdag afgelast. BEZWEKEN. De Duitse coureur Victor Spingler, die op de Nuerburgring in zijn Porsche uit een bocht vloog is in een zie kenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Hij nam deel aan een internationale race voor sportwagens over 500 kilometer. LEEFTIJD De voetbalvereniging „Leeu warden" heeft een door haar gecontracteerde speler voorshands op non-actief gezet, daar gebleken is, dat hij geen 33 jaar is, zoals hij heeft opgegeven, doch 39 jaar. Nader zal het bestuur beslissen hoe deze kwestie ver der zal worden afgewikkeld. TEN HOFF. Na zijn nederlaag in één ronde tegen de Zweed Johansson heeft de Duitse bokser Hein ten Hoff verklaard dat hij niet meer in de ring zal verschijnen. Hij is van plan een hotel te openen. De groei van de volleybalsport houdt nog aan. Het komende seizoen zullen weer een vijftal nieuwe verenigingen van de partij zijn, te weten WSH (personeel Stadhuis), Ready onderafdeling van de korfbalver eniging Animo Ready (secr. Boeeknrode- straat 26), WIK (secr. Harmenjansstraat 28), Buitenrust (secr. Rozenpriëelstraat 10), alle uit Haarlem en Sizo (secr. 2e Loosterweg 141, A) uit Hillegom. De verenigingen VCR en WVH zijn met de volleybalafdeling van de gymnastiek vereniging „Eclecta" een fusie aangegaan. Deze drie verenigingen zullen voorlopig met zes teams aan de competitie deelnemen onder de naam van Volleybalclub „Haar lem". Het voorlopig bestuur bestaat uit de heer L. Oostinga voorzitter, mej. G. M. Blom, secretaresse. Jan Steenstraat 57 en de heer W. Wildeboer, penningmeester. Nederlander de Jong nu derde Onder uitstekende weersomstandigheden en met een sterke Zuid-Westenwind is in Gmunden (Oostenrijk) de derde wedstrijd om het Europees kampioenschap olympia jollen gehouden. De boten gingen alle, be halve die van de Ier Johnn Hooper, vlot van start, waarna de kampioen 1954 Nelis (België) de leiding nam voor Pieper (Zwit serland) De windsterkte verminderde niet tijdèris de wedstrijd, zodat de eerste 9,3 zeemijlen snel werden afgelegd. Bij het Zuidelijkste punt lagen onze landgenoot De Jong en de Oostenrijker Erndl samen aan de kop. Daarna toonde Nelis echter weer zijn mees terschap. Hij passeerde De Jong en Erndl en kwam als eerste door de finish. De uitslag luidde: 1. Nelis (België); 2. Erndl (Oostenrijk); 3. Pieper (Zwitserland); 4. De Jong (Neder land); 5. Pelaschier (Italië); 6. Baudoin (Frankrijk). De vierde race werd onder ongunstige omstandigheden gehouden. Een onweersbui hing in de lucht en tijdens de race begon het te regenen. Alle boten startten vlot. Bij de eerste boei leidde Italië voor onze land genoot De Jong. Bij de tweede boei lag Italië nog steeds in eerste positie, ditmaal echter gevolgd door Oostenrijk en Joego slavië. De Nederlander De Jong was afgezakt en eindigde in deze wedstrijd als negende. Ook bij de Belg Nelis, dL in de derde race zo'n voortreffelijke prestatie had geleverd, ging het niet goed. Hij eindigde op de 17e en laatste plaats. De Oostenrijker Erndl had 109 meter voor de finish nog een 20-tal meters voorsprong op de Duitser Baumgarten, terwijl Hooper (Ierland) op dat moment de leiding had. De Oostenrijker werd evenwel nog voordat hij de eindstreep bereikte door Baumgarten ge passeerd. Na afloop van deze race werden enkele protesten ingediend. De uitslag luidde: 1. Ierland; 2. Duitsland; 3. Oostenrijk; 4. Italië; 5. Zwitserland; 9. De Jong (Ned.). Het algemeen klassement luidt thans: 1. Oostenrijk 3547 pnt.; 2. Ierland 3069 pnt.; 3. Nederland 3096 pnt.; 4. Duitsland 2552 pnt.; 5. Zwitserland 2525 pnt. Dit klassement werd opgemaakt zonder dat er rekening met de protesten was ge houden. ADVERTENTIE HAARLEM TELEFOON 15444 Na de rustdagen in Barcelona vertrok de Kunstzwemploeg van de Zwemclub Haar lem Donderdagavond met de grootste boot, die op de Balearen vaart, de Playa de For- mentor. om bij het eerste daglicht de kust van Mallorca te kunnen bewonderen. De gehele ploeg werd in twee grote villa's ondergebracht, waar zij met Spaanse gast vrijheid werd ontvangen. Het allereerst togen de meisjes naturulijk naar het Aqua rium Victoria, het meest luxueuze zwembad dat zij ooit hebben gezien. Het water is er kristalhelder, het bassin betegeld in allerlei kleuren vismotieven. Het zwembad sluit direct aan op de terrassen van het Victoria Hotel, dat rijkelijk opgesierd is met tropische planten'. De uitvoering van de Haarlemse meisjes is dan ook hier wel de meest fantastische geworden van de gehele tour door Spanje. Een uitgelezen internationaal publiek bevolk te de terrassen en de balcons van het Victo ria Hötel en niet alleen de Spanjaarden, maar ook Amerikanen, Engelsen, Italianen, Duitsers, Fransen en ook enige Nederlanders staken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Ook de Spaanse springers hebben hun deel daartoe met veel bravour bijgedragen. Van enkele Nederlanders, die in Palma wonen, kwamen direct uitnodigingen voor de vol gende dagen. Ook de directie van het Vic toria Hötel was zó enthousiast over het op treden van de meisjes van „Haarlem", dat zij er meteen een invitatie aan toevoegde om het volgend jaar drie dagen achtereen in dit mondaine zwembad uitvoeringen te geven. Na afloop van de uitvoering in het Aqua rium Victoria hebben de meisjes laten zien, dat zij behalve zwemmen ook nog dansen kunnen op het terras van het Victoria Hötel, hetgeen ook door de niet-Spanjaarden zeer werd geapprecieerd. De Zaterdag hebben zij grotendeels door gebracht met een excursie door een ge deelte van Mallorca. Het is geen wondei-, dat dit heerlijke eiland zo in de smaak van de toeristen valt; de temperatuur is niet zo warm als in Spanje, maar voor Nederlan ders, die niet teveel met zon verwend zijn, verrukkelijk. Bovendien biedt Mallorca alles wat men maar wensen kan. Zaterdag- en Zondagavond volgden de laatste uitvoeringen in het zwembad van de Club de Natacion Palma. Wederom veel succes; beide avonden waren er uitverkochte zwembaden met 2000 man enthousiast pu bliek. Maandag vertrok de ploeg met de dagboot naar Barcelona, men hoopt Donderdagavond behouden en wel in Haarlem te arriveren. Het was een fantastische trip. De 24-jarige Deen Bent Eisensee, uit Kor- soer heeft in recordtijd van 6 uur en 35 min. de bijna 20 km. brede Grote Belt van het eiland Füncn naar het eiland Seeland overgezwommen. Het record stond met 7 uur en 53 min. op naam van de Deense Lilly Andersen in 1936 gemaakt. Eisensee is de zesde zwemmer die de Grote Belt heeft over gezwommen. De 32-jarige Arne Steffensen zwom even eens Dinsdag de Grote Belt in tegengestelde richting over in de tijd van 11 uur 30 min. Op het terrein van „Zeeburgia" aan de Kruislaan in Amsterdam wordt Zaterdag middag om vier uiir de eerste wedstrijd gespeeld voor het Nederlands kampioen schap tussen de negentallen van de Am sterdamse verenigingen O. V. V. O. en V. V. G. A. Bloemendaal zal het Zaterdagmiddag op eigen terrein opnemen tegen Zeeburgia in de promotiestrijd voor een plaats in de tweede klasse. Indien Bloemendaal wint is een nieuwe halve promotiecompetitie noodzakelijk. In geval van verlies zullen Zeeburgia (Amsterdam) en Holland uit Utrecht promoveren. Interzonaal schaaktournooi De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tiende ronde van het interzonaal schaak tournooi in Gothenburg luidden als volgt: StahlbergFuderer 0-1; SliwaNajdorf 1-0; Szabo—Pilnik ih-Vf, Ilivitsky—Bron- stein Vs-'/ï; Donner—Panno 0-1; Geiler— Pachman 72-M2UnzickerGuimard 1-0; KeresMedina afgebroken; SpasskyRabar afgebroken. Filip vrij. De partij tussen PannoSzabo uit de ne gende ronde, werd zonder verder spelen door Szabo opgegeven. De stand na de tiende ronde luidt: 1. Bron- stein (Rusland) 7 punten en 1 afgebroken partij (uit 10 partijen); 2/3. Panno (Arg.) en Szabo (Hong.) ieder 6Mi pnt. (uit 10); 4. Fu derer (Joegoslavië) 6 pnt. (uit 9); 5. Ilivitsky (Rusland) 5Mi pnt. (uit 9); 6/7. Keres (Rus land) en Pilnik (Arg.) ieder 47a pnt. en 1 af gebroken partij (uit 9); 8. Rabar (Joegoslavië) 4'A pnt. en 1 afgebr. partij (uit 10); 9. Filip (Tsj.sl.) 4M2 pnt. (uit 9); 10. Spassky (Rus land) 4 pnt. en 2 afgebroken partijen (uit 9); 11. Petrosian (Rusland) 4 pnt. en 1 afge br. partij (uit 9); 12. Sliwa (Polen) 4 pnt en 1 afgebr. partij (uit 10); 13. Gelier (Rusland) 4 pnt. (uit 9); 14. Bisguier (V. St.) 4 pnt. (uit 10); 15. Stahlberg (Zweden) 372 pnt. en 2 af gebroken partijen en 1 uitgestelde partij (uit 10); 16. Pachmann (Tsj.sl.) 3M2 pnt. en 1 afgebr. partij en 1 uitgestelde partij (uit 10); 17. Unzicker (West-Duitsl.) 372 pnt. en 1 af gebr. partij (uit 10); 18. Guimard (Arg.) 3 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 9); 19. Donner (Ne derland) 3 pnt. (uit 10); 20. Medina (Venezu ela) 2/2 pnt. en 2 afgebr. partijen (uit 10); 21. Najdorf (Arg.) 272 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 9). „Adios", een vijftienjarige kampioensdra ver, die zeven jaar geleden werd verhandeld voor 21.000 dollar, is thans in andere handen overgegaan voor een half millioen dollar. De hoogste prijs, die ooit voor een dergelijk paard werd betaald. De eigenaar, Delvin Miller, verkocht „Adios" aan Lawrence B. Sheppard, de voorzitter van de Amerikaanse Bond voor de Drafsport. Nu besloten is dat op Donderdag 29 Sep tember in het Krelagehuis aan de Leidse- vaart de Haarlemse basketbal-competie, deze keer voor het eerst zelfs met een ge mengde herencompetitie Haarlem, Den Haag en Rotterdam, zal beginnen, wordt de activiteit van de verenigingen groter. Vele Haarlemse verenigingen zullen de komende weken deelnemen aan tour- nooien en vriendschappelijke en demon stratiewedstrijden spelen. Vrijdag 2 September en Zaterdag 3 Sep tember houdt de Zwem- en Basketballver eniging „Santpoort" op het buitenveld van natuurbad „Velserend" in Santpoort haar jaarlijkse tournooi. Behalve door teams van de organiseren de vereniging zal hieraan nog worden deel genomen door de Helderse verenigingen F.A.C. en H.A.V.; het Amsterdamse Agon en The White Stars uit Haarlem. Na af loop zal de prijsuitreiking plaats vinden in hötel „Velserend". Bovendien neemt de vereniging The White Stars Zondag 4 September deel aan het tournooi van de vereniging H.A.V. in Den Helder, waar zal worden gespeeld met één dames-, twee heren- en een junioren- jongensteam. In Mei bestond de basketballvereniging Antilopen vijf jaar en ter gelegenheid van dit eerste lustrum houdt het bestuur van deze vereniging op Zondag 11 September in het Krelagehuis aan de Leidsevaart een groot jubileumtournooi, waaraan door de sterkste dames- en herenploegen zal wor den deelgenomen. Bovendien ligt het in de bedoeling van de Velsense vereniging „Exercitia" op Za terdag 17 September enige demonstratie wedstrijden te spelen, waarvoor eveneens enkele Haarlemse teams zijn gevraagd. Blij en opgelucht keken de jongens elkaar aan. Nu konden ze allebei spoedig hun eigen huis bereikt hebben! Ze groetten elkaar en gaven er elkaar de hand op, dat ze nooit, nóóit meer zulke ondeugende rakkers zouden zijn! En toen holden ze ieder hun eigen kant op. Mobbeltje rende voort. Wel keek hij telkens schuw omstel je voor, dat de marskramer hun vlucht had ontdekt en hem achterna kwam! Maar er was niets te zien, gelukkig. En ha.daar zag hij het dorp al, tussen de bomen verscholen in het vriendelijke zonlicht. Nog nooit was Mobbeltje zo blij geweestAls 'n haas rende hij het laatste stuk van de weg af47-43 Een beeld uit de tenniswedstrijd om de Davis Cup in Forest Mills in de Verenigde Staten. Tony Trabert (op de achtergrond) is na een onfortuinlijke uitval op de grond terecht gekomen. Zijn medespeler Vic Seixas en zijn tegenspeler Lew Hoad (voor grond links) en Rex Hartwig kijken, hoe dit afloopt. De Australiërs hebben uit eindelijk de felbegeerde Davis Cup gewonnen door een 5-0 overwinning. De competitie-indeling 1955/56 van de H.K.B. luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 2, Aurora 2, Haarlem 3, Haarlem 4, Nieuw Flora 2, Oos terkwartier 3, Oosthoek 1, Sport Vereent 2 en Watervliet 3. Tweede klasse: Aurora 3, DSV 1, Haarlem 5, Nieuw Flora 3, Oosterkwartier 4, Oost hoek 2, Sport Vereent 3 en Watervliet 4. Derde klasse: Animo Ready 3, Aurora 4, Haarlem 6, Nieuw Flora 4, Oosthoek 3, Sport Vereent 4, Watervliet 5 en ZKC 1. Southend: Notts wint van Essex met 2 wickets. Essex tweede innings 330 voor 3 (gesloten) (Insole en Bailey beiden 114 not out). Notts tweede innings 314 voor 8 (Preston 3 voor 42). Bournemouth: Hampshire wint van Sur rey met 129 runs. Hants tweede innings 180 voor 7 (gesloten) (Eric Bedser 4 voor 30). Surrey tweede innings 174 (Sainsbury 5 voor 40, Gray 3 voor 48). Leicester: Leicester wint van Worcester met 5 wickets. Worcester tweede innings 123 (Nunden 3 voor 3). Leicester tweede innings 222 voor 5. Taunton: draw. Northants tweede in nings 190 voor 2 (gesloten). Somerset tweede innings 278 voor 7 (Tribe 5 voor 64). Hove: Sussex wint van Derby met 94 runs. Sussex tweede innings 230 voor 4 (gesloten). Derby tweede innings 228 (Mar- lar 7 voor 98). ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk 7 a2 (buitengewone aflossing van nationale schuld) der rijksbegroting 1954. In zijn me morie van toelichting deelt de minister van Financiën mede: Teneinde te voorkomen dat het begro tingsbeeld door de buitengewone ontvang sten aan heffingen gunstig zou worden be ïnvloed wordt het wenselijk geacht, onder de rijksuitgaven een bedrag aan extra af lossing van staatsschuld op te nemen, gelijk aan de ontvangsten aan vermogensaanwas- belasting en vermogensheffing ineens. Nu deze heffingen in 1954 24.356.815 meer hebben opgebracht dan oorspronkelijk was geraamd, dient ook het bedrag aan extra aflossing van staatschuld met een overeen komstig bedrag te worden verhoogd. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst heeft vanochtend het vol gende telegram gezonden aan H.K.H. Prin ses Wilhelmina: „De Tweede Kamer der Staten-Generaal in eerbiedige en dankbare herinnering aan Uw trouw, wijsheid en moed in goede en kwade tijden ten bate van het vaderland betoond, bidt God dat Hij U zegenen moge in Uw persoonlijk leven en in Uw nage slacht". BINNENLAND SER. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft benoemd tot plaats vervangend lid van de Sociaal-Economische Raad (plaatsvervanger van drs. D. Roemers) in de plaats van G. Klein, die als zodanig is afgetreden, D. W. van Hattem. Waterinjectie. In enkele dagen tijds is een pijpleiding gelegd tussen Zelzate (in België) en Sas van Gent, waardoor Zeeuws Vlaanderen voorlopig geen gebrek aan drink water hoeft te hebben. Dit gebrek aan drink water was vooral in de laatste droge maanden nijpend gewerden. Kinderverlamming. Een tweede geval van kinderverlamming is in Bergen op Zoom geconstateerd. Het door de ziekte getroffen kind is in een geïsoleerde afdeling van het Algmeen Burger Gasthuis ondergebracht. Beide gevallen zijn zeer individueel jn er behoeft geen gevaar voor uitbreiding te worden gevreesd. Uitvoer. De West-Duitse invoercommis- sie heeft toestemming gegeven tot de invoer van producten van boomkwekerijen uit Nederland ter waarde van 2,3 millioen mark. Bovendien mogen uit Nederland jonge plan ten en stekken van kasplanten worden in gevoerd ter waarde van 500.000 mark. Dure weg. B. en W. van Kampen hebben aanbesteed het maken van een weg met kunstwerken en wegdekken in de ver binding KampenOostelijk Flevoland. Hoog ste inschrijving was de firma R. Boltje en Zonen te Zwolle met f 1.795.000, laagste de firma Zanen en Verstoep te Den Haag met f 1.294.000. De raming was f 1.350.000, De gunning is in beraad gehouden. Nederlands-Britse handel. De waarde van de Britse invoer uit Nederland is over de eerste zeven maanden van 1955 met 12 millioen pond sterling gestegen vergeleken bij dezelfde periode van 1954. .Groot Brit tan nië heeft 72.41 millioen pond sterling uit gegeven aan de invoer uit Nederland tegen 60.40 millioen pond sterling in de eerste zeven maanden van 1954. De waarde van de door Groot Brittannië naar Nederland uit gevoerde goederen in deze periode be droeg 62.77 millioen pond sterling tegen 59.56 millioen pond sterling in 1954 Nieuwe raffinaderij. Bij Havana op Cuba zal een raffinaderij worden gebouwd als gemeenschappelijke onderneming van de Shell en de Canadian Eagle Oil Company. De verwerkingscapaciteit zal één en een kwart millioen ton per jaar bedragen. Het ligt in de bedoeling uit Venezuela de ruwe olie aan te voeren die in deze fabriek, welke vóór November 1956 in bedrijf zal kunnen komen, zal worden verwerkt. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken van de gemeente Bloe mendaal, de heer A. van Geluk, is verhin derd op de Vrijdagen 2 en 9 September zijn wekelijkse spreekuur te houden. Op Dinsdag 6 September zal de 35-jarige politiesportvereniging Haarlem het Star- mans-voetbaltournooi houden op het Haar- lemveld. Er zijn niet minder dan twaalf elftallen uitgenodigd, waaronder uit deze omgeving het team uit Velsen en de ploeg uit Haarlem, die op het ogenblik in het bezit van de beker is. De wedstrijden, die door het publiek gratis bijgewoond kunnen worden beginnen om half tien. Omstreeks half vijf zal de finale gespeeld worden. INTERLAND. Oostenrijk zal op 22 April in Wenen een interland voetbalwed strijd spelen tegen Brazilië. Op verzoek van de Braziliaanse bond zal het Oostenrijkse team later twee wedstrijden in Brazilië spe len, waarschijnlijk volgend jaar Augustus in Rio de Janeiro en Sao Paulo. SLEUTELSTAD. E)e waterpolowedstrijd AZ '70Sleutelstad, die in Amsterdam is gespeeld, eindigde in een vierdrie overwin ning voor AZ '70. Door dit resultaat degra deert Sleutelstad (Leiden) naar de tweede klasse. (vertaald uit het Engels) 25) Maar zoals Patricia hem had kunnen uitleggen, was dit niet de manier om De- bora aan te pakken. „Loop jij zelf vooruit!" antwoordde het kind verontwaardigd. „Ik ben hier samen met tante Patricia en we willen samen de leeuwen zien. Ik blijf bij haar. Ze keek Patricia vol warme erkentelijkheid aan en voegde er aan toe: „Houd je me hand goed vast, dan kan ik hem niet door de tralies steken." „Alle mensen", zuchtte Phil. „Zitten we de rest van de middag aan dat kind vast?" „Wind je niet op", fluisterde Patricia, maar ze glimlachte tegen hem op een ma nier, die veel goedmaakte. Voor Patricia was het eigenlijk een grote opluchting geweest, dat Debora hun aan dacht had afgeleid. Hierdoor behoefde ze niets meer te zeggen en kon ze volstaan met een veelbetekenende glimlach, als ant woord op Phil's hartstochtelijke ontboeze ming Ze wilde niet langer argumenteren, ze vond het immers heerlijk dat hij gezegd had, dat hij van haar hieldZe kon het zelfs maar nauwelijks geloven, dat hij zijn gevoelens werkelijk uitgesproken had. Zodra deze gecompliceerde en dwaze ge schiedenis met Michael achter de rug was, zou ze zich kunnen overgeven aan het heerlijke besef, dat Phil van haar hield! Binnenkort zou ze hem alles kunnen uit leggen en hoe gelukkig zouden ze dan sa men zijn! Met dit plezierige vooruitzicht viel het haar niet moeilijk om Debora's enthousi asme voor de leeuwen te beantwoorden. Phil keek enigszins ontstemd, maar ze ver gaf het hem graag. Hij kon immers niet weten, dat het allemaal goed zou komen! Ze mocht hem nu nog niets laten merken. Maar wel kon ze haar hand in de zijne steken en een drukje van verstandhouding geven.... Tenslotte hadden ze alles be zichtigd, wat er te zien was, en zelfs De bora liet zich gemakkelijk overhalen om naar huis terug te gaan. Toen ze naar de uitgang wandelden, vroeg Debora aan Phil: „Ga jij ook mee naar huis?" „Is dit een invitatie?" vroeg hij lachend Debora fronste en keek Patricia aan. „Gaat hij mee, tante Patricia?" „Hij gaat tot het hek met ons mee", ant woordde Patricia. „Niet verder?" Phil keek haar glim lachend aan. „Wij nemen daar de bus", zei Patricia. „En jij bent waarschijnlijk met de auto?" „Inderdaad. Maar ik zou jou en De bora. „Nee, dank je, Phil", onderbrak ze hem snel. „Zoals je wilt." Hij scheen opeens geen bezwaren meer te willen maken. Misschien omdat hij haar handdruk hoopgevend had gevonden. „Wanneer zien wij elkaar weer", voegde hij er fluisterend aan toe, opdat Debora het niet zou horen. „Ik weet het niet. Ik zal je opbellen." „Beloof je dat?" „Ja dat beloof ik!" „En je laat me niet té lang wachten?" „Nee", zei Patricia ernstig. „Ik zal je echt niet te lang laten wachten." En even kwam er een warme glimlach vol verstandhouding op zijn gezicht. Debora gedroeg zich voorbeeldig op de terugweg. Misschien was ze té moe om lastig te zijnze zat doodstil naast Pa tricia in de bus en staarde met een tevreden gezichtje naar buiten. Op Patricia's gezicht was ook een voldane uitdrukking, maar deze had niets te maken met het voeren van de leeuwen Toen ze thuis kwamen, scheen Debora haar levendigheid al weer teruggekregen te hebben en ze brandde van verlangen om iedereen van haar ervaringen in de dieren tuin op de hoogte te stellen. „Julia!" riep ze, zodra ze het huis betra den, „waar is Mammie? Ik heb zoveel wilde beesten gezien! En we hebben onze boter hammen in het gras opgegeten! En overal waren leeuwen en tijgers. „Werkelijk, Debora?" zei het dienstmeisje belangstellend. „Wat zul je genoten hebben! Je moeder is bij mevrouw Harnby." Voordat iemand haar kon tegenhouden, rende het kind de trap op en Patricia kon niet veel anders doen dan haar snel achter na lopen en er het beste van hopen Isobel was niet alléén bij mevrouw Harnby. Michael was er ook, en ze keken het twee tal dat binnenkwam, vriendelijk glim lachend aan. „Dag mijn kleine lieveling!" riep Isobel uit, terwijl ze een tegenstribbelende Debora in haar armen sloot, als kwam het kind terug van een gevaarlijke expeditie, „heb je het heerlijk gehad? Ên heb je tante Pa tricia al hartelijk bedankt?" „Dat zal ze stellig nog wel niet gedaan hebben", merkte Michael op. „Heeft ze je niet te moe gemaakt, Patricia?" „Nee, helemaal niet! We hebben ons best geamuseerd." „Ja, ja", riep Debora dringend, „maar ik mag het allemaal vertellen! We hebben alles gezien! Leeuwen die zo gromden.." ze gaf een realistische imitatie van leeuwengebrul „en tijgers en olifanten en allerlei kleine dieren en vogels.... En een aardige meneer, die Phil heet, at een boterham met ons in het gras en is verder de hele middag bij ons gebleven. Er heerste even een vreemd gespannen stilzwijgen. Patricia voelde zich blozen. „Wie zei je, liefje?" vroeg Isobel. „Be- dol je dat jullie iemand ontmoetten, die je kende?" Ja! Tenminste tante Patricia kende hem. Hij zei, dat zij 't was, die hem daar heen had gebracht. Ze heeft hem dus ze ker vanmorgen door de telefoon gevraagd om te komen. Héb je dat gedaan, tante Patricia?" „Nee, liefje", antwoordde Patricia en ze merkte, dat haar stem onzeker klonk. „Je hebt 't verkeerd begrepen. Hij is een oude vriend van me, die we heel toe vallig tegen het lijf liepen". Ze keek bij deze, uitleg Isobel en mevrouw Harnby aan, maar vermeed Michael's ogen. E11 opnieuw had ze dat wonderlijke gevoel van de „schuldige echtgenote". „O, juist", zei Isobel vaag, maar me vrouw Harnby zei niets. En Patricia wist opeens heel zeker, dat ze de naam „Phil" gistermiddag ook gehoord had en deze niet had misverstaan voor de meisjesnaam „Phyllis". „Je moet nu onmiddellijk eten en naar bed, liefje", zei Isobel tot haar opgewon den dochtertje. „Zeg iedereen goedennacht en ga mee". Debora stond op het punt om tegen te stribbelen, maar Patricia waarschuwde haar op tactvolle wijze, dat ongehoor zaamheid verdere prettige tochtjes in de toekomst onmogelijk zou maken, en het kind volgd- Isobel, gedwee als een lam. Toen de deur achter hen gesloten was, heerste er opnieuw een pijnlijk stilzwij gen. Mevrouw Harnby redde de situatie echter met haar glimlach en door Patri cia een vraag te stellen, die niets met het bezoek aan het dierenpark en het onder werp Phil te maken had. Het kostte Pa tricia even moeite om op natuurlijke toon te antwoorden. Enkele ogenblikken later verzon ze een excuus om zich terug te trekken en Michael en zijn moeder alleen te laten. Ze voelde zich ontstemd en ongelukkig. Het was wel heel vreemd dat juist dat gene waarnaar ze verlangd had en waar over ze intens gelukkig was, de oorzaak moest zijn van die wonderlijke schuldge voelens ten opzichte van MichaelWat zou mevrouw Harnby wel denken? En Michael? Hoewel ze 't hèm natuurlijk min of meer zou kunnen uitleggen.... Dit uitleggen bleek echter allesbehalve gemakkelijk te zijn! Michael was woedend. Ze zag dit onmiddellijk, toen hij een mi nuut of tien later de slaapkamer binnen kwam. En zijn woorden bevestigden haar indruk. „Was het absoluut noodzakelijk om die afspraak te maken?" riep hij vol ergernis uit. „Misschien gaat het jou alléén aan en in feite is dat natuurlijk zo maar ,,'t Is een zaak, die inderdaad mij alleen aangaat", antwoordde ze op koele toon. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6