Sublieme vertolking van Mozarts Vioolconcert in A VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE J. Kieft op hartelijke wijze ten afscheid gehuldigd it? Malversaties op vliegveld Twenthe te Almelo berecht „Lerarentekort grootste gevaar dat ooit VHMO bedreigde" Nieuwe uitgaven Algemene vergadering Rijkslerarenvereniging Voorzitter uit critiek op minister Willem Noske solist bij N.Ph.O. Mormonenkoor in Amsterdam WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 7 Inspecteur Raad van Arbeid te IJmuiden gaat van welverdiend pensioen genieten Haarlemse jongen over stuur door verdwijnen van zijn hond Verdedigers: Eisen zijn onverwacht hoog Orgelbespeling op Donderdagmiddag J aarvergadering damclub „Sportief" Duinstreek-Zuid viert eerste lustrum met fokveedag Bekend aannemer overleden Hoofdprijzen Staatsloterij „Dubbel spel" in speciale voorstelling Aanrijdingen en ongevallen Schakelkast op de voet In de raadzaal van het gebouw van de Raad van Arbeid te Haarlem heeft Dins dagmiddag de heer J. Kieft officieel af scheid genomen als inspecteur van de Raad van Arbeid in het district IJmuiden, daar hij onlangs de leeftijd van vijf en zes tig jaar bereikt heeft. De heer Kieft zal thans na 36 jaar zijn beste krachten in dienst van de Raad van Arbeid gesteld te hebben, van een welverdiend pensioen gaan genieten. In de kleine zaal hadden zich de voor zitter van de Raad van Arbeid, mr. G. A. A. M. Boot, de referendaris de heer V. de Knxijff, de chefs van de binnen- en bui tendienst, vele collega's van de buiten dienst en enkele oud-collega's verzameld. De eerste spreker die zich tot de schei dende inspecteur en diens echtgenote wend de was de voorzitter die schertsenderwijze de heer Kieft verweet reeds de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt te hebben ter wijl hij nog zo „volop vitaal" is. De heer Boot uitte zijn bewondering voor de wijze waarop de heer Kieft altijd met hart en ziel zijn werk in IJmuiden verricht heeft. „Gij zijt een groot man geworden voor de taak waarvoor gij gesteld werd. Wij moeten ons erop bezinnen dat er in ons bestaan een moment komt waarop wij moeten verdwij nen hoezeer ook onze interesse blijft uit gaan voor het werk dat wij gedaan heb ben", zei de heer Boot, die de grote inte resse welke de heer Kieft altijd voor zijn werk bezat met enkele herinneringen illu streerde. De voorzitter sprak voorts in zeer waarderende termen over de kwaliteiten van de heer Kieft: „Men wist in IJmuiden dat men bij hem steeds terecht kon en de Raad is u dankbaar voor het werk dat u veri-ichtte". Vervolgens richtte de spreker zich tot de echtgenote van de heer Kieft: „Wat de heer Kieft aan goed werk gedaan heeft is indirect ook door u bewerkstelligd". De referendaris, de heer V. de Kruijff, memoreerde in zijn toespraak zijn eerste kennismaking met de heer Kieft, thans veertien jaar geleden en hij betoogde dat de samenwerking altijd voortreffelijk is ge weest. Spreker prees eveneens de plichts betrachting van de scheidende inspecteur en diens doortastendheid hetgeen bijzonder was gebleken bij het vinden van een nieuw onderkomen voor de Raad van Arbeid te IJmuiden toen het oude, eertijds in de Vis- hallen, door een bombardement buiten ge bruik was gesteld. De heer De Kruijff dankte in hartelijke bewoordingen voor de goede steun welke hij altijd van hem had ondervonden. De heer S. de Zwart, chef van de buiten dienst, zei in zijn korte speech dat de reden van het zeer persoonlijke cachet aan deze huldiging-ten-afscheid lag in de persoon van de heer Kieft zelf en diens oprechte collegialiteit. „De Raad geeft u uw vrijheid, doch wij voelen ons verplicht uw vrijheid te regu leren"". Met deze woorden bood hij de heer Kieft een polshorloge aan. De opvolger van de heer Kieft, de heer F. Biesmeyer, hoopte op dezelfde wijze als de heer Kieft zijn werkzaamheden in IJmuiden te verrichten en hij bracht mede namens de inwoners van IJmuiden zijn dank over voor datgene wat de inspecteur in de afgelopen 36 jaar gedaan heeft. De heren F. van der Pelt, sous-chef van de buitendienst, A. van der Aart, oud-col lega en R. Steensma, oud-inspecteur, spra ken daarna op hartelijke wijze hun waar dering uit voor het werk en de persoon van de heer Kieft, met wie zij vele jaren i hadden samengewerkt. Hierbij werden tevens enkele oude herinneringen opge haald. Tenslotte bracht de heer Kieft een woord van grote dank tot allen die hem deze hul de bereid hadden, waarbij hij verrast was door de wijze waarop hij, naar hij zelf zeide „in het zonnetje gezet was". „Deze 36 jaren vormen een tijd waaraan ik steeds prettige herinneringen zal heb ben", zei de heer Kieft. Hij liet zijn beste wensen uitgaan naar zijn opvolger, de heer Biesmeyer. Een familie uit Haarlem-Zuidwest was in het bezit van een Duitse herder, die kort na elkaar twee ruiten had gebroken. Men wilde het dier daarom kwijt en toen er Zaterdag een Haagse kennis, die in Haar lem werkt, op bezoek was, verzocht de vrouw des huizes hem de hond mee te ne men. Later kwam de tienjarige zoon thuis en toen hij van het weggeven van de hond vernam, raakte hij over stuur. De moeder wilde de hond terug hebben, Maar Maan dag vernam zij, dat de Duitse herder er van door was. Deze wilde, toen de Hage naar Zaterdagmiddag van het station naar zijn huis fietste, niet mee, rukte zich los en verdween in de richting van het terrein van de voetbalclub VUC. Thans stelt de Hagenaar pogingen in het werk om de hond terug te krijgen en hij heeft diverse instanties gevraagd hem bij het zoeken te helpen, ter wille van de Haarlemse jongen. ipill In de Negev woestijn in Israel wordt ijverig fosfaat gedolven. De ontginning van de mijn kreeg pas werkelijk grote betekenis, toen bleek, dat uit het fosfaat uranium kon worden onttrokken. Uranium van weliswaar een vrij lage graad, maar toch goed bruikbaar. In de Paulskerk in Frankfort is aan Annette Kolb de Goetheprijs overhandigd voor de litteratüur. Na de uitreiicing werd deze foto gemaakt.: we zien hier van rechts naar links dr. Albert Schweitzer, die reeds de Goetheprijs verwierf, Annette Kolb en de burgemeester van Frankfort, Walther Kolb, die de prijs overhandigde. De Almelose arrondissementsrechtbank heeft Dinsdag byna de gehele dag besteed aan de berechting van de tussen 1953 en 1954 op de vliegbasis Twente voorgekomen malversaties. Laat in de middag hield mr. Rosingh, de officier van Justitie, zyn re quisitoir, aan het slot waarvan hy tot de eisen kwam, welke volgens het oordeel van de vier raadslieden „onverwacht hoog" waren. Tegen de 55-jarige Enschedese uit voerder A. E. werd een jaar en drie maan den met aftrek geëist, tegen de 33-jarige Enschedese opzichter by de BABOV (Bu reau Aanleg Beheer en Onderhoud van Vliegvelden) H. van 't H. een jaar en zes maanden met aftrek, tegen de 54-jarige En schedese hulpopzichter by de BABOV G. J. G. een jaar en drie maanden met aftrek, tegen de 32-jarige Weerselose boekhouder- zaakvoerder S. A. S. acht maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar, tegen de 51- jarige Weerselose koopman J. G. W. H. drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar en een boete van 2000, tegen de 37-jarige Enschedese land bouwer A. G. K. vier maanden voorwaar delijk met een proeftyd van drie jaar en tegen de 39-jarige Enschedese rijwielher steller A. G. D. veertien dagen voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en 30 of twintig dagen. „Aan mijn soldaten" (Woorden van Bonaparte, verzameld door d r. B. A. v a n D i n g e n) Uitgave Lannoo, Tielt Den Haag. In zijn proclamaties en manifesten heeft Napoleon Bonaparte zijn soldaten betrok ken in het gigantische militair-politieke gebeuren, dat zijn opkomst en regerings periode kennmerkte. De woorden van Napoleon aan zijn soldaten geven deze fanatieke, energieke, genieuze en barbaarse persoonlijkheid het relief, dat zij nodig heeft om beter begrepen te worden. Men kan er de op- en neergang van zijn macht uit aflezen, doch van meer belang is de wezenlijke inhoud ervan met betrekking tot de psychologie die hem dreef. Napoleon zal wellicht nooit ten voeten uit als mens kunnen worden geschilderd. Als veldheer is hij weinig mens. Doch in de woorden aan zijn soldaten is het vaak de mens, die de veidheer terzijde staat in het felle ge vecht om de sympathie, de eerbied en de liefde dergenen die hij regeert. J. L. De Vereniging van Leraren aan Ryks hogere Burgerscholen R.L.V. (Ryksieraren- vereniging) houdt vandaag te Baarn haar algemene vergadering. De by eenkomst is vanochtend geopend door de voorzitter, de heer A. S. van Dam, die na enkele woorden aan de salarissen te hebben gewyd, het lerarentekort behandelde, dat hy verreweg het grootste gevaar noemde, dat het V.H. M.O. ooit heeft bedreigd. Bij het beschouwen van de toekomst dient men het volgende te bedenken, aldus de spreker: 1. Het aantal leerlingen per 1000-tal inwoners, dat het B.H.M.O. volgt, Het Vioolconcert in A van Mozart troon de koninklijk als pièce de résislance op het programma van het Zomerconcert van het N.Ph.O., dat Dinsdagavond gegeven werd onder leiding van Marinus Adam, met me dewerking van de violist Willem Noske; koninklijk om de adel van een muziek die zich openbaart door haar natuurlijke dis tinctie, maar koniklijk ook om haar heer schappij over haar eigen rijk een fan tastisch domein met zelfs een quasi Turkse kolonie een rijk dat meestelijk gere- geei-d wordt naar wetten van eigen maak sel, die, hoe vreemd zij ook schijnen, altijd gunstige resultaten waarborgen en op de koop toe nog een charmant effect sorteren bij hun toepassing. Men beleefde het stuk als een heerlijk sprookje, fijnzinnig ver teld door een zeer begaafd kunstenaar, die, zelf gelovend in het verhaal, de sfeer om zich schiep, waarin ook het begeleidend orkest begon mee te leven. Heerlijk, zulk concei-teren, waarbij het niet gaat om vir tuoos vertoon, maar om het hei-scheppen van innige dingen en te boeien door een Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo kei-k, op Donderdag 1 September, des middags van 3 tot 4 uur, door George Robert, luidt: 1. Fatasia G gr. t., J. S. Bach; 2. a. Bene- dictus, b. Dona, nobis pacem, F. Couperin; 3. Partita sopra: Jesu, meine Freude, J. G. Walther; 4. Pasacalles, J. Cabanilles; 5. Drie Préludes, Darius Milhaud; 6. Final uit de lste symphonie, Louis Vierne. spiritualiteit die het virtuose slechts als middel, nooit als doel wenst te gebruiken. Voor dit alles is men bij Willem Noske aan het juiste adres; hij verenigt de capa citeiten van een virtuoos met die van een kenner en aestheet „pur sang" en beide kwaliteiten zijn gegrondvest op een oer- echte muzikaliteit. Noske's fraaie toon en levendige inter pretatie waren opmerkelijk, maar tevens wei-den wij geboeid door de smaakvolle wij ze waarop hij stijkritisch te werk ging be treffende de fiorituren. Hij speelde de ca- denzen van Joachim en bleef ook daarin de fijne stylist, die de Mozartsfeer niet losliet. Wij mochten Willem Noske en ook Adam en zijn gereduceerd orkest dankbaar zijn om deze heerlijke tractatie. Als inleiding van de avond hadden we Weber's Euryanthe-ouverture gehoord, en na het sublieme Mozart-concert werd nog de „Schotse Symphonie" van Mendelssohn ten gehore gebracht. Op deze minder vaak gespeelde symphonie (zij is glansrijk over vleugeld door de Italiaanse) was blijkbaar hard gewerkt. De uitvoering voldeed dan ook aan hoge eisen. Waar het werk een uit gesproken Schots karakter krijgt, dat is dan in het „Vivace non troppo" dat de plaats inneemt van het gebruikelijke Sclier- zo-deel is er aan deze muziek nog wel wat interessants te beleven, overigens is de liedachtige thematiek, die destijds haar populariteit bevorderde, vrijwel verbleekt. Als werk van een twintigjarige, die zich een eigen idioom schiep en daarin vaak veel voornaams wist te zeggen, is de „Schot se" toch een étappe in Mendelssohns car rière die in zekere zin de aandacht blijft verdienen. JOS. DE KLERK is sterk stijgende. 2. De „geboortegolf" van 1946-'47 zal over enige jaren ook het V.H. M.O. „overspoelen". 3. Het aantal studeren den voor het leraarsambt is zowel langs de universitaire weg als langs die der mid delbare aktenstudie nog steeds klein. Een gevolg van het lerarentekort is, dat iedere gezonde selectie onmogelijk wordt: op het ogenblik vindt nagenoeg iedere be voegde, geschikt of ongeschikt, een plaats bij het V.H.M.O. en over enige jaren dreigt dezelfde situatie te ontstaan ten aanzien van candidaten en bezitters van een A-akte (voorzover zij niet reeds bestaat). De raad van leraren heeft een uitgebreid complex- van maatregelen voorgesteld om het lerarentekort te bestrijden. „Dat geen van deze maatregelen vóór de ingang van de nieuwe cursus werd toegepast, is voor ons in hoge mate teleurstellend," aldus de spreker, die critiek uitte op de suggestie door de minister in de Kamer geuit, dat het lerarentekort zou kunnen worden be streden door vermindering van het aantal lesuren. Een beter bestrijdingsmiddel, dat niets dan grote voordelen biedt, is voorge steld door een onderwijsautoriteit, wiens naam de spreker niet gerechtigd was te noemen, namelijk het 6-jarig maken van de H.B.S., zonder vermeerdering van de totale omvang van de leerstof en dus zon der vermeerdering van het totale aantal lesuren, dat iedere leerling bij het door lopen van de school geniet. In iedere klasse wordt dus het aantal lessen 5/6 maal het tegenwoordige aantal .hetgeen een bespa ring betekent van vijf of zes uur per klasse. Het koor van de Mormoonse tempel Ta bernakel (hoofdtempel) in Salt Lake City (Utah, VS) is gisteren in Amsterdam aan gekomen. Het koor, dat uit bijna 400 stem men bestaat, maakt een Europese tournee, die een maand duurt. Het heeft in Enge land concerten gegeven in Glasgow, Man chester en Londen. Vanavond zal het zo als wij reeds meldden, optreden in het Amsterdamse Concertgebouw, Donderdag geeft het een concert in het Kurhaus te Scheveningen. De Mormonenkerk, of de kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen, heeft een ledental van 1.250.000. Het koor van de kerk bestaat al bijna een eeuw. De hoofdorganist van het Taber nakelkoor, Alexander Schreiner, heeft o.m. in Parijs gestudeerd, bij Louis Vierne en Charles Widor. Het orgel, dat hij in Salt Lake City tot zijn beschikking heeft telt 188 stemmen. Het is een der grootste orgels van de Verenigde Staten. Schreiner zelf, die doctor in de philosophie is, staat be kend als orgelvirtuoos zonder weerga. Van avond zal hij in het Amsterdamse concert gebouw de „Westminster Carillon" van Louis Vierne spelen. Het Salt Lake City Tabernakel Koor zal op zijn tournee verder nog Kopenhagen, Berlijn, Bern en Parijs bezoeken. Mr. Rosingh begon zijn requisitoir met te memoreren, dat hij op 22 Maart in de zaak tegen A. E. reeds had opgemerkt, dat een diepgaand onderzoek op de vliegbasis ge wenst was. Het resultaat hiervan lag heden in de vorm van dikke processen-verbaal op de groene tafels van de rechtbank. Het onderzoek heeft ook tot resultaat gehad, aldus de officier, dat A. E. nu een volledige bekentenis heeft afgelegd, ook van feiten, welke hij in Maart ontkende, maar welke de rechtbank door de getuigenverklaringen toen toch bewezen achtte. De officier gaf een kort verslag van de onregelmatigheden op de vliegbasis. In de eerste plaats is er geknoeid met de inrich ting van het sportveld. Hij memoreerde dat zodanig tegen de voorwaarden is „gezon digd", dat er voor de firma E., waarvan A. E. uitvoerder is, een besparing van 1800 ontstond. Het sportveld is zo on deugdelijk gemaakt dat volgens uitge brachte rapporten alsnog ongeveer 16.000 nodig zal zijn. Een andere fraude is ge pleegd bij het object, dat verbetering van sloten en een beplanting met 30.000 dennen inhield. Voor dit werk waren door de BABOV 5000 werkuren geraamd, maar de firma deed het zeer ondeugdelijk in slechts 401 uur. Het gevolg was, dat onge veer 40 percent van de dennen is gestor ven. Weer een ander punt is, aldus de officier in zijn requisitoir, dat er in een bepaalde week, vrij willekeurig door de maréchaus- sée genomen ter controle, 288 K werkuren teveel in rekening zijn gebracht. Men heeft bij gebrek aan tijd geen andere perioden onderzocht, maar mr. Rosingh meende, dat er nog meer knoeierijen met werkuren te voorschijn zouden zijn gekomen. De zitting gold meer in het bijzonder de grasverpachting, de malversaties met de werkuren, maar vooral de levering van kunstmest. A. E.., G. A. S., J. G. W. H. en A. G. K. werden ervan verdacht met valse nota's te hebben gewerkt met als resul taat dat veel meer kunstmest bij de over heid in rekening werd gebracht dan in werkelijkheid op de vliegbasis was ge bruikt. Alle verdedigers, mr. Van der Sijs, mr. Lepping, mr. Brummelhuis en mr. Barnas- coni pleitten clementie. Uitspraken worden over 14 dagen gedaan. Een verheugend groot aantal leden was aanwezig toen voorzitter H. Andrea de jaarvergadering van de damclub „Sportief" inleidde. Door vacantie en drukke werkzaamheden van secretaris en penningmeester werden overzichten van beide functionarissen naar een latere ver gadering verschoven. Besloten werd met twee tientallen een aan de eerste en een aan de derde klasse competitie KNDB te laten deelnemen. De indeling van de onderlinge competitie werd behaald op drie afdelingen, te we ten A, B en C. De aftredende bestuursleden B. Bakker en P. Westerval werden bij acclamatie her kozen, terwijl in de vacature van secreta ris ontstaan door bedanken van de heer W. Hoefakker bij meerderheid van stemmen de heer J. J. Wesselius werd ge kozen. Voorts werd besloten toe te treden tot de „Velser Sport Stichting". De onderlinge competities vangen Vrij dag 2 September aan in het Cultureel gebouw. De Castricumse rundvee-fokvereniging Duinstreek-Zuid viert vandaag haar eerste lustrum met een fokveedag, waarvoor niet minder dan 60 veehouders hebben inge schreven. Dit evenement is vanmorgen be gonnen op het land, genaamd Zeeveld, in Noord-Bakkum. De dieren zijn onderverdeeld in 26 ru brieken. Er zijn een groot aantal prijzen beschikbaar bestaande uit médailles, be kers, boekwerken en kunstvoorwerpen. De beste koe wordt tot kampioenskoe gepro moveerd. Door deze fokveedag hoopt men tevens nog meer bekendheid te geven aan de ver eniging, en veehouders, die nog afwijzend tegenover het streven van Duinstreek- Zuid staan, zullen een indruk kunnen krijgen van de resultaten die men onder leiding van de controleur-stamboekhouder, de heer Jac. Duyn, met de dieren heeft be reikt. Tot de deelnemers behoren onder andere de St. Adelbertus Abdij, te Egmond en de K.I. vereniging „Kennemerland". In de ouderdom van 74 jaar is te Bak- kum overleden de heer A. C. Borst, die als aannemer in Kennemerland een grote bekendheid genoot. De heer Borst heeft in zijn arbeidzaam leven kans gezien de plaatselijke Vrijwil lige Brandweer op te richten. Geruime tijd is hij van deze brandweer onder-com mandant en later commandant geweest. Jarenlang was de overledene voorzitter van de toenmalige katholieke bouwvak patroonsbond St. Nicolaas. De uitvaartdienst wordt Vrijdagmorgen in de parochiekerk van Maria ten Hemel opneming te Bakkum gehouden, waarna de begrafenis zal zijn op de nieuwe be graafplaats „Onderlangs" te Castricum. 7e lyst ƒ5000: 1500: 1000: 400: 200: 4e klasse 11474 21295 Cld17 1Q1S4 2384 6391 7972 11161 13358 21132 4699 5952 6089 9501 11603 15054 15157 15818 16117 17917 21198 2944 2960 4478 4512 4825 5261 5600 5738 6732 7918 8154 8815 9036 9456 10263 11148 13059 13923 14392 14540 14887 15315 15632 16255 16639 17501 18663 13969 19204 20826 20898 21231 21623 „Dubbel Spel" is een Italiaanse rolprent waarin de geschiedenis wordt weergegeven van Aldo (Raf Vallone), leider van een gangsterbende, die in de na-oorlogse perio de kans ziet zich een diploma van inspec teur van politie te verwerven. Dit op een wijze, waarop inderdaad niets te zeggen valt, want hij volgt een inspecteurscursus en is daar een van de beste leerlingen. Hij krijgt daar een vertrouwenspositie bij het korps en wekt een zeer goede indruk bij zijn chefs. Maar deze weten niet dat hij tegelijkertijd zijn vroegere bendeleden be langrijke tips verschaft en heel gezellig meedeelt in de winst. De morele kant van dit bestaan wordt hem pas duidelijk als de vrouw van een der slachtoffers van een roofoverval zelfmoord pleegt. Dan rijst de psychologische vraag of het mogelijk is dat een misdadiger, want dat is deze figuur ten voeten uit, zich geestelijk staande kan hou den als hij geconfronteerd wordt met de gevolgen van zijn misdrijf. Aldo blijkt dan niet helemaal zonder geweten te zijn en dus kiest hij op het nippertje „de goede zijde". De regisseur Fernando Gerchio heeft het gegeven boeiend, hier en daar zelfs met overdreven pathos uitgewerkt. Nochtans zijn regie, camerawerk en montage heel goed en zo slaat deze rolprent tussen de gemiddelde misdadigersfilms een goed figuur. De film draait Donderdagavond in een speciale voorstelling in Thalia. De heer A. M. uit de Kloosterstraat te Beverwijk werd Dinsdag in de Assumburg- straat aangereden door een fietsende jon gen en is naar het Rode Kruis-ziekenhuis gebracht waar men een hersenschudding constateerde. De jongen werd door andere jongens met stenen gegooid en zag daar door niet goed waar hij reed. Op het kruispunt bij de Schans te Bever wijk heeft Dinsdag een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto bestuurd door E. H. A. A. uit Steenbergen en een perso nenauto, bestuurd door C. S. D. uit Den Haag, waardoor veel materiële schade ont stond. Proces-verbaal is opgemaakt. Er is aangifte gedaan van vermissing van een Solex, welke stond achter een café aan de Breestraat. Een dame deed aangifte dat haar kleding was beschadigd door vloeistof uit een wa terpistool. Bij het ophijsen van een batterij schakel kasten bij de zeverij I van Kooksovens. waarbij gebruik werd gemaakt van een Westontakel en een touwstrop, bralt de laatste. Hierdoor kreeg de 56-jarige hulp monteur J. B. S. uit Wijk aan Zee de bat terij op de linker voet. Met een ernstige verwonding moest de man worden opgeno men in het Roode Kruis-ziekenhuis te Be verwijk. Een trawler vandaag De aanvoer van een trawler en enige loggers en kotters bestond vandaag uit 2500 kisten vis, waarvan 1050 makreel en 1000 schelvis. De „Polderman" (van Maandag 22 Aug.) voerde aan 1320 kisten vis, waarvan 700 makreel, 500 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 40 haring en 40 diversen en 100 stuks stijve kabeljauwen. De „Shamrock" bracht 450 kisten vis, waarvan 190 makreel, 250 schel vis, 10 kabeljauw en wijting en 55 stuks stijve kabeljauwen; de IJm. 221 „Wiron 3" 400 kisten vis, waarvan 140 makreel, 250 schelvis, 15 diversen en 120 stuks stijve kabeljauwen; de KW. 17 170 kisten vis, waarvan 100 schelvis, 30 gul en kabeljauw en 40 diversen en de Deen L. 226 in totaal 45 haaien. Voor Donderdag Voor de Donderdagmarkt was vanmorgen alleen de „Tzonne" (van 12 Aug.) bekend. De trawler voert aan 1700 kisten haring. Bovendien komt de trawler Herman Don derdag (22 Aug.) met 1500 haring en 300 kleine kisten haring. Verder wordt de KW. 22 verwacht met 208 stijve en 80 ijskabeljauwen alsmede 10 kisten diversen. Voor Vrijdag is de Sch. 171 met haring op komst. Voor de export Regels kabeljauw leverden vandaag f 150 tot f122 op; kleine regels kabeljauw f62 tot f 75. Kisten grote kabeljauw maakten f 222 en kisten kleine kabeljauw f174. De schol I voor export maakten f 40 tot f 50, zetschol, middel en grote schol f 50 tot f 55. Slips waren ook voor export bestemd en deden f 1.70 tot f 1.85. Tong I deed f2.40 tot f 2.25, kleinmiddel tong f 2.70 tot f 2.90, grootmiddel tong f 2.90 tot f 3.20 en grote tong f 4.10 tot f 4.50. En het binnenland De „Polderman" bracht veertig kisten haring. Gisteren gingen duizenden kisten de pufschuit in waarbij goede haring nu werd van f 21 tot f 23 per kist betaald. De makreel ging weg voor f 13 tot f20. Grote gul haalde f 70 tot f 65, middel gul f 48 tot f 35, torgullen f 22 tot f 15. De grootmiddel schelvis bracht f 20 tot f 26, kleinmiddel f 14 tot f20, pennen f 13 tot f 17, braadschelvis f 10 tot f 16. Wijting ging van de hand voor f 16 tot f 20, schol 2 voor f30 tot f27 en schol 3 voor f 11 tot f21. Vleetharing De vangsten van de vleetloggers waren vannacht: KW. 50 12, 138 14, 39 5, 130 60, 5 30, 29 50 nog 10 netten, 47 120 nog 50 net ten, 54 85 nog 45 netten, 86 40 nog 35 net ten, 151 55 nog 50 netten. Geen vangst hadden KW. 43, 49 en 3. De loggers vissen nog tussen 57 gr. 15'57 gr. 27' noorderbreedte. Voor zestig procent wordt ijle haring gevangen. Het is tal van jaren niet voorgekomen dat de loggers zo lang in het noorden visten. Trawlharing De vangsten van de trawlloggers waren vannacht: KW. 123 40 k., 20 20, 78 5, 6 12, 7 65, 25 17, 22 20, 45 40, 127 18, 175 35, 48 17, 85 25; IJm. 74 35, 283 25. Geen vangst hadden KW. 176 en 140. Binnengekomen IJM. 20 Johannes Polderman, 183 Viking- bank, 221 Wiron 3, 129 Shamrock, 239, 205, 249, 206, 241, 239; KW. 17 Arie Nico, 88; UK. 70, 194, 16; HD. 131, 47, 162, 32, 14, 16, 49, 180, 67; TX. 33, 21. Vertrokken IJM. 9 Haarlem, 34 Allanwater, 183 Vi- kingbank, 249, 241, 213, 205, 206, 239; KW. 32 Sakina, 73 Maria Jacoba, 42 Rijnmond 1, 14 Anna Cornelia, 97 Ella Cristina, 74 Hette Margaretha, 51 Prinses Margriet; VD. 9; HD. 131; UK. 4, 194, 70, 16. Vangsten van de nacht Twee gebroeders, 50 kg en 5 m. vis; Klaas Jr, 65 kg en 3 m. vis; Emisel, 40 kg en 5 m. vis; Vios, 40 kg en 5 m. vis; Hoop 2, 50 kg en 6 m. vis; Magda, 40 kg en 6 jn. vis; Nehim 1, 60 kg en 3 m. vis; Nehim 2, 50 kg en 5 m. vis; Nehim 3, 65 kg en 6 m. vis; Nehim 4, 50 kg en 4 m. vis, in twee trekken; Arendje, 50 kg en 4 m. vis; Jaco ba, 50 kg en 3 m. vis, een trek pech; Ge broeders, 40 kg en 4 m. vis, in twee trek ken; Victoria, 55 kg en 2 m. vis; Hendrikje, 50 kg en 3 m. vis; Jana, 40 kg en 5 m. vis; Willem, 60 kg en 5 m. vis; Adriana Catha- rina, 35 kg en 4 m. vis; Albatros, 40 kg en 5 m. vis; Aliza, 60 kg en 5 m. vis; Trijntje, 50 kg en 3 m. vis; Hermina 4, 50 kg en 4 m. vis; Stern, 80 kg en 7 m. vis; Tiny, 40 kg en 5 m. vis; Gerda Marianne, 50 kg en 3 m. vis. Vangsten van de dag Johanna Cornelia, thuisvarende; Arend je, 20 kg en 5 m. vis; Rein, 25 kg en 4 m. vis; Victoria, 20 kg en 3. m. vis; Trijntje, 20 kg en 3 m. vis; Stern, 10 kg en 5 m. vis, een trek pech; Hermina 4, 15 kg en 4 m. vis; Albatros, 10 kg en 4 m. vis; Zeearend, 4. m. hoops; Kon. Juliana, 9 m. hoops; Jana, 10 kg en 4 m. vis; Hendrikje, 10 kg en 5 m. vis; Twee Gebroeders, 20 kg en 3 m. vis; Klaas Jr., 10 kg en 3 m. vis, een trek stuk; Emisel, 15 kg en 5 m. vis; Vios, 25 kg en 4 m. vis; Hoop 2, 15 kg en 6 m. vis; Nehim 1, 15 kg en 5 m. vis; Nehim 2, 15 kg en 5 m. vis; Nehim 3, 15 kg en 5 m. vis; Nehim 4, 10 kg en 3 m. vis, een trek pech; Gebroe ders, 15 kg en 5 m. vis; Aleida, 20 kg en 5 m. vis; Vier Gebroeders, 15 kg en 6 m. vis; Leendert Jacoba, 10 m. hoops; Willy Alida, 20 kg en 3 m. vis; Willem, 10 kg en 3 m. vis, in twee trekken; Tiny, 10 kg en 2 m. vis, vastgelopen. Weerraporten. Vijftig vissersschepen, kustvaarders en het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" stu ren thans al iedere dag de weerrapporten over de Noordzee via Scheveningen Radio naar het KNMI te De Bilt. Ook drie IJ- muidense trawlers van de VEM nemen hieraan deel. De adjunct-directeur van het KNMI, dr. G. H. Klamer, heeft in een onderhoud ver klaard zeer enthousiast te zijn over de resultaten, die de vissers sinds begin Juni, toen de eerste rapporten binnenkwamen, geregeld naar De Bilt zenden.. De meldingen van de schepen zijn ver korte waarnemingen, waarin iets wordt gezegd over de hoeveelheid bewolking, de windrichting en snelheid, het zicht en de algemene indruk over het weer. Boven dien wordt door de schepen een indicatie gegeven over het weer van de afgelopen zes uur. De schepen zullen voor het meren deel met barometers worden uitgerust. De gegevens, die De Bilt van alle sche pen ontvangt, worden thans ook inter nationaal uitgewisseld. Een aanmerkelijk beter en betrouwbaar beeld wordt nu ver kregen over het gebied van de Noordzee. De Bilt heeft inmiddels ook de service vergroot, door via Scheveningen Radio thans driemaal per dag een betrouwbare verwachting te geven; om halftien, half- vier en halftien 's avonds.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7