Temidden van stapels geschenken nam wethouder W. F. Visser gisteravond afscheid Amsterdam-Noord is verontrust over de ontwikkeling van de IJmond-Noord Plaquette te zijner herinnering in het gebouw der volkshuisvesting Deze week beginnen de lessen van Velsens volksmuziekschool In volle, versierde raadzaal Uit Noord naar West Mooie planologie, maar grote gevaren „Afzuiging arbeiders kan fataal worden - wij moeten er iets tegenover stellen" Vergeet om het nieuwe het oude niet Velsen-Noord Castricum Muzikale hulde aan gouden bruidspaar Mater Amabilisschool begint 19 September CSV tafeltennis had goed verenigingsjaar St. Thomas begint damcompetitie Hoofdklasse-speler komt simultaan spelen Vitessenaren terug uit Westfalen Motorvlettocht van het Instituut Van twee tot negentien leerkrachten Donderdag eerste peenveiling Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 IN DE ONGEWONE ENTOURAGE VAN een tot salle-de- réception omgebouwde raadzaal heeft Velsens vroedschap fisteravond niet alleen ter afdoening van een korte agenda ijeengezeten, maar ook en vooral om afscheid te nemen van wethouder W. F. Visser, de man, die ruim twintig jaren achter de groene tafel zetelde en nog langer als raadslid de gemeente Velsen mee-bestuurde. Dit afscheid van een mens, wiens stempel onmiskenbaar op het huidige gelaat van de stad aan de zee gedrukt is, had zeer velen naar de tempel der gemeente gebracht om in woorden of slechts met een hartelijke handdruk de zeventigjarige vaarwel te zeggen. In de vergadering zelve kwam dan ook de nadruk te liggen op het laatste punt van de agenda het afscheid van deze wet houder van Openbare Werken en toen uit de zo goed als voltallige raad alle verdiende lof over des heren Vissers hoofd en dat van zijn familie was gezwaaid kwam tijdens het offi cieuze vervolg een lange reeks van sprekers aan bod., die haast stuk voor stuk hun woorden gepaard deden gaan van cadeaux of bloemen en waarvan de heer J. Antonijssen, be stuurder van de „Woningstichting Velsen" de waardering voor de ruim 5200 nieuwe huizen, welke onder het bewind van de heer Visser voor de vernielde 3200 in de plaats kwa men, een plaquette met de beeltenis van de scheidende aanbood, die een plaatsje zal krijgen in het kantoor van de Stichting straks dus in het nieuwe gebouw. Het werd een normaal raadsbegin, al stonden de stoelen deze avond in ietwat onwen nige rijen onder het eikenhouten plafond en al zaten er zoveel genodigden bijeen, dat de raadsleden zelf haast niet meer terug te vinden waren. De paar agendapunten zijn er door de voorzitter, mr. M. H. Kwint rap doorgehamerd, waarbij hij be hoedzaam tussen de toefen geel-blauwe zomerbloemen moest tikken, zodat na vijf minuten het hoofdpunt van deze avond aan de orde gesteld kon worden en mr. Kwint zelf het woord kon nemen. Hij herinnerde er in een hooggestemd betoog aan, hoe zeventig jaar geleden in Steenwijk een Nederlander werd geboren, die naar de namen Willem Frederik luis terde en naar de achternaam Visser. Als Noorderling was zijn karakter al min of meer bepaald: het zou een mens worden zonder veel franje en van weinig woorden. Zijn verhuizing naar Westelijker contreien was te zien als een acclimatiseren, voor het werk in Velsen begon: in 1913 kwam de jonge Visser terecht aan de Melklaan in het voormalige Velseroord. Al ras werd hij gekozen in het hoogste bestuursorgaan der gemeente, waar hij sinds 1923 zijn begin selen uitdroeg naar zijn aard. Al behoorde dit raadslid niet tot de brillante sprekers, die de luisteraars tot aanhoren weten te dwingen, zijn overtuigingskracht was eer lijk en daarmee heeft hij vele beslissingen, die hij oprecht gewenst achtte, tot stand weten te brengen. Burgemeester Kwint trachtte een portret te schilderen van deze bekende Velsenaar, zoals hij met pijp of sigaar lange jaren in de raad en later in het college heeft geze ten: „nooit echter met een sigaret, want daar had hij voor uit een mondainer milieu moeten stammen dan hij deed". Al gingen de herinneringen van 7nr. Kwint dan ook slechts terug tot 1935, toen hij als raadsvoorzitter optrad, hij kende de heer Visser sindsdien als fractieleider voor de SDAP als een man, die vaak niet al te mals was in zijn critiek op het toenmalige college. Toen hem in 1935 de portefeuille van Sociale Zaken werd toebedeeld, kwam deze socialist in zijn element: er is daar na veel en baanbrekend werk verricht, want de heer Visser legde in wezen de fun damenten voor een modern apparaat van Sociale Zaken op de povere grondslag van een paar armbestuurtjes. De volkshuisvesting, die hij later ging beheren, boeide hem evenzeer, merkte de burgemeester op en na de oorlog gingen Volkshuisvesting en Openbare Werken sa men in zijn portefeuille. Persoonlijk zei hij het bijzonder te hebben gewaardeerd, dat de heer Visser de lier in de wilgen hing en naar Drachten verdween, toen hij als burgemeester door de bezetters uit zijn functie werd gezet. En ook daar deed hij voortreffelijk werk door contacten te leg gen tussen de geëvacueerden en de in Vel sen achtergeblevenen. Energiek ijver aar Het hoogtepunt uit zijn loopbaan kwam echter na de oorlog, die Velsen zo hevig terneersloeg: met grote energie en ontem bare kracht heeft de wethouder in deze laatste jaren voor een nieuw en schoner Velsen geijverd. Dat het roer op een be paald moment om moest en het oude prin cipe van de heer Visser: „ieder gezin een eigen huisje mèt een tuin" noodgedwongen verlaten werd voor dat van de hoogbouw, deed hem niet minder van harte ijveren voor een snel herstel van de gemeente. Zijn raadswerk karakteriseerde de bur gemeester met de bekende uitspraak tegen een critiserende raad: „Doe dat nou maar, dan komt het wel in orde". Maar de wet houder kon ook toornen en dan schaamde hij zich niet te zeggen, waar het op stond over krotten sprekende kon de heer Vis ser vaak venijnig worden, omdat hij als geen ander de miserabele huisvestingsom standigheden heeft leren kennen in Over- ijsel. Juist daarom heeft de volkshuisvesting hem wellicht altijd zo na aan het hart ge legen. Na aan een laatste eerbetoon van de raad jegens de scheidende te hebben herinnerd de naamgeving van het W. F. Visserhuis overhandigde mr. Kwint aan de heer Visser een groot Delfts blauw bord, dat niet alleen de jaartallen uit zijn loopbaan bevat, maar ook een afbeelding van het Velsense raadhuis met de werkkamer van de heer Visser en een toef rose anjers voor mevrouw Visser vormde de onuitgesproken dank jegens haar, die zo vaak haar man moest missen ten dienste van het algemeen belang. Opvolger R. Verbeek Uit de raad sprak allereerst de heer R. Verbeek, de fractiepraeses van de P. v. d. A., die de plaats van de aftredende wet houder zal gaan innemen. Ook hij haalde verschillende herinneringen op uit de car rière van de scheidende en wees daarbij speciaal op de moeilijkheden, die de heer Visser heeft moeten overwinnen in zijn verschillende functies zoals in de crisis jaren, toen hij een gestaag-wassende stroom van ontwortelden op zich af zag komen, maar steeds de steun ondervond van zijn socialistische beginselen. De nieuwe, grote zorg van de xvederopbouw, die hem en Velsen sinds 1945 5229 nieuwe huizen en 520 in aanbouw zijnde woningen opleverde, heeft hem evenmin rust gelaten en dank zij zijn volharding, die slechts om sloeg in feilheid als het om principes ging, had de fractie aan hem een uitermate ge waardeerd lid. Een boek en bloemen be geleidden deze woorden. Namens de Katho lieke fractie voerde de heer J. N u y e n s het woord, die de goede samenwerking in de loop der vergane jaren prees, over alle meningsverschillen heen. De figuur van de heer Visser had hem doen denken aan de oude gevelspreuk op een Haarlems huis: „Beginnen kan ik. Volharden wil ik Volbrengen zal ik". De heer M. van Dongen sprak voorts als fractievoorzitter van de C.H.U. en zag het werk van de wethouder vooral na de oorlog niet eenvoudig hij volbracht ech ter wat de gehavende gemeente van hem dacht en verwachtte. Uit naam van de A.R.-fractie sprak daar op de heer H. J. Lips, die de oprechte burgerzin van de scheidende belichtte. „Al steekt de heer Visser scherp af bij de anti- revolutionnaire beginselen, hij heeft altijd voor een grote klaarheid over en weer ge zorgd". Mevrouw C. He ij k o o pV a n R e e k u m wees als WD-ster eveneens op dit verschil in opvattingen, maar ook zij kon slechts lof vinden voor de openhartig heid, waarmee het politieke spel is ge speeld. Haar had vooral de spontaneïteit getroffen, waarmee de raad indertijd heeft gejuicht bij het voorstel, des heren Vissers naam te verbindingen aan het nieuwe te huis voor bejaarden in IJmuiden. Tenslotte hoopte zij op de simpele hulde van de bur ger, die straks zal zeggen „Kijk, daar gaat nou die Willem Visser die zoveel heeft gedaan in de gemeente". De jeugd ten voorbeeld Nadat ook namens de C.P.N. woorden van waardering waren gezegd door de heer Th. Kruisman, die er de wens aan verbond, dat de aftredende nog vele jaren de verwezenlijking van het socialisme mag beleven, kwam de heer A. J. vanLeu- s e n aan het woord als oud-collega-wet- houder. Dankbaar was hij de heer V.isser voor de ma-nier, waarop hij hem als jong broekje indertijd het college heeft binnengeloodsd en aan alle lof van deze avond voegde hij de zijne gulhartig toe: „Ik geloof, dat wij thans een van onze grote mannen eren, in wie de jeugd een voorbeeld moge hebben." De eenvoudige mens Visser, die inder tijd aan het begin van de ladder stond, heeft nu de top bereikt - de erenaam „de snelle Visser" heeft hij gekregen dank zij zijn ijveren voor een inderdaad fenome nale wederopbouw en de heer C. P. J. Maas, thans wethouder van Sociale Za ken, die in 1923 tegelijk met de heer Vis ser de raad betrad, wierp een blik terug op de stormen, die in de socialistische fractie woedden en die het jonge raadslid onverwacht als voorvechter van de oppo sitie opwierpen. Na aan het werk van de wethouder voor recreatie-mogelijkheden in de gemeente te hebben herinnerd, kwam ook hij op het aandeel, dat de heer Visser had in de pij lers voor de Dienst van Sociale Zaken en hij memoreerde voorts, hoe de scheidende indertijd als een der eersten het geschonden Velsen betrad en het motto uitvaardigde „bouwen, bouwen, bouwen!" Als oudste in jaren sprak tenslotte de heer J. Walthuis namens de hele raad en hij dankte de heer Visser voor de weg, die hij vele andere raadsleden heeft gewezen - een bloemstuk en sigaren vergezelden ook zijn woorden. „Liever wat critischer „Ik had liever wat meer critiek uit de raad gehoord", zei de wethouder op zijn weerwoord, dat af en toe kennelijk door een nauw-verholen ontroering werd be paald, „want ik kan me haast niet voor stellen, dat die lof allemaal wel juist is". Hij besefte maar al te goed, dat ook hij fouten heeft gemaakt, maar de liefde voor het werk maakte wellicht veel goed. Het vertrouwen uit de raad heeft hem, naar hij zei, altoos sterk gesteund bij zijn pogingen om Velsen weer overeind te krij gen, maar overigens was dat niet zijn werk alleen: het plan-Dudok „pakte" hem nu eenmaal en bovendien heeft hij de amb tenaren naast zich geweten. „Er moet ech ter nog heel wat gebeuren om de gemeen te af te maken", merkte de heer Visser op, die het raadhuis in dit verband noem de „en nog een heleboel dingen meer, die ik nu niet mag noemen". Hij sprak overigens de hoop uit, dat een plan als dat voor een nieuw postkantoor, dat een paar centen zal kosten, door de gemeente zal kunnen worden opgebracht en besloot zijn antwoordrede met de eer lijke opmerking, dat hij wellicht tekort is geschoten in technische kennis, maar tevens met de wens, dat Velsen nog moge groeien en bloeien in afgewerkte vorm naar Dudoks idee. Officieuze reeks Het was kwart voor negen geworden en de voorzitter kon de raad besluiten en zijn ambtsketen afleggen. Dat wilde niet zeggen, dat iedereen in de zaal nu zijn hart gelucht had, want vele verenigingen en corporaties hebben nadien nog hun vertegenwoordigers laten zeggen, wat zij van de scheidende wethou der dachten. Daar was allereerst de heer J. Veen- s t r a, secretaris der gemeente, die namens het secretarie-personeel het woord voerde en de heer Visser een „ideale wethouder" noemde. Een serie boeken van Upton Sin clair vertolkte de dankbaarheid van de gemeenteambtenaren en ir. D. N. Dam mers, directeur van Openbare Werken heeft vervolgens gesproken uit naam van De heer Antonyssen, bestuurslid van de woningstichting „Velsen" bood de schei dende een plaquette met diens beeltenis aan, bestemd voor het kantoor van de Stichting. het bedrijf, dat de wethouder sinds 1946 terzijde mocht staan in een fase van Vel sens geschiedenis, die aan de einden be paald werd door puinruimen en woning bouw. Een foto-album, dat deze herbouw in beeld brengt vormde het gewaardeerde geschenk van het bedrijf. De heer J. Stuurman kreeg ver volgens als directeur van Woning stichting en Dienst voor de Volkshuis vesting het woord en met kracht van statistische cijfers toonde hij aan, dat Velsen wat herbouw betreft een unieke plaats in den lande is gaan innemen: percentueel werden hier de meeste nieuwe huizen gezet en het gemiddelde per 1000 inwoners ligt ook in Europees verband erg hoog - hoger nog dan de 10,5, waarmee Noorwegen schittert: op 13,1 namelijk. Nationaal bezien is dit gemiddelde 6,7. Nadat de heer Antonissen de grote bronzen plaquette had aangeboden, die de beeltenis van de scheidende wethouder tot in lengte van dagen in het gebouw van de Dienst voor de Volkshuisvesting zal be waren (een voortreffelijk geslaagd portret overigens van de hand van mevrouw J. Ducro uit Heemstede en die ervoor wer ken moest naar tersluiks genomen foto's) sprak de heer P. Waardenburg als directeur van Sociale Zaken, gevolgd door de heer W. F. Albrecht, secretaris van de P.v.d.A., de heer J. J. Nijdeke uit naam van de federatie van de Velsense P.v.d.A. en ds. J. Thiemens namens de Velser ge meenschap („er is toch wel het een en ander veranderdOok de heer J. J. M. van der Kr oft heeft het woord ge voerd uit naam van de „Winkelstichting Plein 1945", die de entourage van het raadhuis met winkels als een der afron dingen der gemeente zag. Een pijp en een omvangrijke baal tabak waren de geschen ken van de stichting. „Moge na het in rook vervliegen van deze grote zak tabak een dragline zijn begonnen met de winkel bouw zei de heer Van der Kx~oft, die gevolgd werd door de heer J. W ij n b e r g namens NVV, ABVA en IJmuider Bestu- i-enbond, de heer A. d e W a a 1 van de Ar- beiders-woningbouw coöperatie, die een persoonlijk woord tot de heer Visser richt te en door de heer Visser zelf. Hij wilde bepaald niet gaan ï'usten, want „roesten op zeventig jaar lag hem zeker niet" en dat er winkels rond het nieuwe raadhuis moeten komen, achtte hij buiten elke kijf, al zijn de zaken dan tot nog toe niet gegaan, zoals ze moesten lo pen. Na al deze redevoeringen is er een staan de i-eceptie gehouden, die vele, vele hand drukken opleverde uit alle kringen, die met de heer Visser hebben mogen samen werken: niet alleen, dat alle hoofden van de verschillende gemeentediensten hun op wachting maakten, maar ook architect W. M. Dudok was tegenwoordig en met hem zeer veel andere prominenten uit de krin gen van bouw en wederopbouw. Uit de drie IJmond-gemeenten was slechts het college van Heemskerk vertegenwoordigd. AMSTERDAM HEEFT, zoals wij gisteren reeds in het kort konden melden, haar stekels opgestoken tegen de ontwikkeling, die de IJmond in de nabije toe komst zal doormaken en het zijn speciaal de industrieelen uit het gebied benoor den de stad, die zich blijkbaar beducht voelen door de consequenties van de „Staalstad" rond het Noorzeekanaal. Want, zeggen zij, het is nu al moeilijk onze werknemers aan de bedrijven te binden en als straks de moderne stad in de IJmond een feit zal zijn, is het gevaar van afzuiging der arbeiders naar een modern geoutilleerde woonstad vlakbij in het geheel niet denkbeeldig. Om de verschillende problemen in de IJmond tot een oplossing te brengen in boven- gemeentelijk verband hebben Velsen, Beverwijk en Heemskerk onlangs op in stigatie van het provinciaal bestuur besloten over te gaan tot het instellen van een verkozen „IJmond-raad" en bijwijze van tegenwicht stelde de heer Feike de Boer, de vroegere burgemeester van Amsterdam, die thans voorzitter is van de vereniging van Bedrijven in Amsterdam-Noord, voor de belangen van Am sterdam en omliggende gemeenten te bundelen in een IJmond-raad Oost. Het echtpaar C. ten Wolde-G. Veken, dat Dinsdag zijn gouden huwelijksfeest vierde in zijn woning aan de Van Rijs- wijkstraat 20 heeft van vele zijden talrijke bewijzen van belangstelling ontvangen, die des avonds culumineerden in een mu zikale hulde door de R.K. Harmonie „St. Caecilia", waarbij de voorzitter, de heer Vermey de gelukwensen ovex-bracht. Als oprichters en oud-leden van de to neelvereniging „Concordia" ontvingen de echtelieden evenzeer hartelijke blijken op deze feestdag. Van het gemeentebestuur van Velsen en van de Papierfabriek, waar de bruidegom 37 jaar werkzaam was, waren vriendelijke attenties ingekomen. Overigens vertolkten vele bloemen en ge schenken de gelukwensen, die het krasse echtpaar op deze dag gewerden. Maandag 19 September beginnen weer de lessen van de „Mater Amabilisschool" te Velsen; een cursus voor jongedames van 17 tot 26 jaar, die hier op Maandag- en Donderdagavond opleiding krijgen in ko ken, naaien, medische raad, opvoedkunde, godsdienst, zang en zo meer. De lessen worden gegeven in de huishoudschhool aan de Troelstraweg. Men kan zich alsnog opgeven op iedere Maandagavond aan het adres: van Poptaplantsoen 8 rood. Een nota van deze strekking en inhoud is gericht tot de colleges van B. en W. van de gemeenten, die naar de smaak van de vereniging belang hebben btf dit „verweer" alsmede aan de betrokken Kamers van Koophandel en Fabrieken, waarin echter duidelijk werd gesteld, dat er geen enkel bezwaar kan bestaan tegen de ontwikke ling van de IJmond in haar huidige vorm, maar slechts tegen de „afzuigende tendenz" van de IJmond-expansie, die uiteraard vooral voelbaar zal zijn voor Amsterdam- Noord met zijn slechte verbindingen en zyn vaak deplorabele woningtoestanden. Wel bewondering In deze nota heeft men weliswaar duide lijk doen uitkomen, dat er grote bewonde ring bestaat voor de planologische werk zaamheden zoals deze zijn neergelegd in het interim-rapport voor de IJmond en in het pas-verschenen streekplan voor de IJmond Noord, maar dat er aan de andere kant een groeiende ongerustheid gaat be staan over het feit, dat de landelijke over heid het nieuwe (de IJmond dus) kennelijk meer binnen haar belangstellingsfeer be trekt dan het oude in feite de stad Am sterdam met haar enorme investeringen. De beduchtheid wordt in de nota aldus gedétailleerd: De bezetting van de Hoogovens telt met agglomeratieve bedrijven thans ruim 12.000 personen.Naar verwachting van de Provin ciale Planologische Dienst van Noordhol land zal deze bezetting in 1980 tot 20.000 personen zijn gestegen. Daarbij moeten dan nog 4600 tot 6000 werknemers der overige steunende bedrijven worden geteld. Amsterdam telt nu reeds 69.000 werk nemers in Noord 18.000 in industriële bedrijven, waarvan bijna 30.500 in de me taalindustrie. Voor een goede vergelijking moeten hierbij nog worden geteld de zon der twijfel vele duizenden industriële werknemers in omliggende gemeenten, vooral in de Zaanstreek. Het gebied van „IJmondstad Noord" be schikt momenteel over een reservoir van circa 10.000 woningen, welk aantal, omdat men verwacht, dat het nieuwe gebied in 1980 180.000 inwoners zal tellen, in de ko mende 25 jaren aldus de plannen tot 50.000 zal moeten stjjgen, hetgeen dus de i bouw van gemiddeld 1600 woningen per jaar zal vergen. Hiertegenover kan worden gesteld, aldus de ondertekenaars van de nota, dat in Am sterdam in 10 jaren (19461955) gemiddeld 1800 woningen per jaar konden worden gebouwd. Hierbij moet voor een goede ver gelijking nog het aantal in de andere ge meenten gebouwde woningen worden ge teld. Het is algemeen bekend, dat het woningtekort een grote en nog toenemende bedi-eiging vormt voor de verdere ontwik keling en zelfs voor het voortbestaan der reeds lang gevestigde bedrijven in en om Amsterdam en de Zaanstreek. De strijd van Amsterdam en de andere betrokken gemeenten voor hun aandeel in het toch reeds veel te kleine totale bouw volume zal dus zeker aanmerkelijk worden verscherpt. Daarby komt, dat ook in dit opzicht de belangen van het nieuwe centrum zeker zullen worden behartigd door een stellig zeer invloedrijk nieuw te vormen college, de „IJmond-raad", dat uit een door de Koningin te benoemen voorzitter en 19 door de kiezers der betrokken gemeenten te benoemen leden zal bestaan. Deze „IJmond-raad", bij wetsontwerp van regeringswege gepi-opageerd, zal zeker bij de autoriteiten van rijk en provincie een gewillig oor vinden, terwijl een derge lijk centraal orgaan voor de genoemde ge meenten niet bestaat. Tenslotte wees de voorzitter van de ver eniging van bedrijven in Amsterdam- Noord op de plannen tot aanleg van havens en kanalen voor zee- en binnenvaart in het nieuwe gebied, welke plannen de havens van Amsterdam, waarin enorme bedragen zijn geïnvesteerd, zijns inziens niet onver schillig kunnen laten. Signalen zonder meer Men onderkent dus kennelijk het grote nationale belang van de IJmond-ontwikke- ling en de daaruit voortvloeiende potentiële toeneming van de Nederlandse economie, maar men wenst zich niet neer te leggen bij de gevaren, die zulk een ontwikkeling voor Amsterdam met zich zal brengen. Het werd dus een signaleren zonder meer, zon der dat er plannen konden worden aange geven om de situatie in Amsterdam-Noord, waar het probleem het ei-nstifst knelt, te verbeteren door dat stadsdeel voor de werknemers aantrekkelijk te maken. Als enig concreet plan kwam de vorming van de IJmond-raad Oost uit de bus, hoewel de initiatiefnemers zich kennelijk niet hadden vei-gewist van de achtergronden van deze raad in de IJmond zelve: een intercommu naal lichaam, dat een deel van de autono mie van de gemeenteraden zal gaan af knabbelen. „IJmuiden had geannexeerd moeten worden" Ook is het oude stokpaardje van de heer De Boer, een „havenschap" weer aan de orde gekomen, waarbij dus Zaandam, IJmuiden en Amsterdam ondergebracht zouden moeten worden in een overkoepe lend orgaan. „Het is heel jammer, dat Am sterdam indertijd IJmuiden niet heeft ge annexeerd," zo zei de voorzitter woordelijk in dit verband, „dan zouden de problemen thans niet zo ernstig zijn." Wij hebben sterk de indruk, dat tegen over de ontwikkeling van de IJmond wei nig progressiviteit uit de IJmond-Oost ge steld kan worden: desgevraagd verklaarde men, dat er wellicht in Amsterdam-Noord mogelijkheden zijn de havenkommen uit te breiden, maar dit zou onmiddellijk stuiten op de slechte verbindingen en bijvoorbeeld meer dan één IJ-tunnel noodzakelijk ma ken. Verder hield men er geen rekening mee, dat de bezwaren, die thans reeds zijn gerezen tegen het interim-rapport en tegen het streekplan voor de IJmond-Noord nog in het geheel niet doen vaststaan, dat de ontwikkeling zich inderdaad volgens de aangegeven lijnen zal ontwikkelen en dat uit bepaalde industriële kringen meermalen de verwachting is uitgesproken, dat de toe komstige economische constellatie van Europa bepalend kan zijn voor de ontwik keling van de basisindusti'ieën, die op hun beurt de groei van de IJmond Noord mee moeten siepen. Het is de Castricumse tafeltennisclub CSV in het afgelopen verenigingsjaar al leszins voor de wind gegaan: het aantal le den nam toe, in de bondscompetitite wer den behoorlijke resultaten behaald en de kas staat er beter voor dan ooit tevoren. Van dit laatste gewaagde in zijn jaar verslag tijdens de in hotel Borst gehou den vergadering, de penningmeester, de heer L. Goyarts. De technisch leider, de heer M. Schumacher nam de verrichtin gen onder de "loupe en de heer J. Touber gaf een overzicht van het wel en wee van de vereniging bij ontstentenis van de se cretaresse. CSV tafeltennis zal met twee dames- en drie herenteams aan de komen de bondscompetitie deelnemen. Voorts heeft men een sportuitwisseling met de Krefelder Sport Verein op het programma staan en voor Zondag 11 September een groots opgezet tafeltennistournooi, dat in het veilinggebouw gehouden wordt. Het bestuur werd uitgebreid tot vijf le den en bestaat thans dex-halve uit de heer K. C. Leeuwrik Sr., voox-zitter; J. Touber, secretaris; L. Goyarts, penningmeester; mevrouw R. Gras-Smit en M. Schumacher, commissarissen. Laros komt blind spelen De Castricumse damclub St. Thomas zal Maandag 5 September een aanvang maken met de onderlinge competitie. Dit is Woensdag tijdens de in hötel Sport- Duinzicht gehouden vergadering besloten. Men nam tevens het besluit de bekende IJmuidense dammer de heer H. Laros uit te nodigen Maandag 26 September een blindpartij te komen spelen. Uitvoerig wis selde men van gedachten over het nut van een commissie, die tot taak zal hebben zo sterk mogelijke tientallen voor de bonds competitite samen te stellen. Uiteindelijk wei-den de hreen C. Bakker, C. v. d. Himst en J. van Velzen als leden dezer commissie gekozen. De vergadering stond onder leiding van de heer A. de Zeeuw, die aan het begin van de bijeenkomst het overleden lid, de heer Zwart, heeft herdacht. Nieuivs van De Pion Vrijdag 2 September opent de Castri cumse schaakclub De Pion het speelsei zoen met een simultaan-séance tegen de Amsterdamse hoofdklasse-speler de heer W. Kraaykamp. Een ieder die interesse heeft voor het schaakspel kan aan dit festijn deelnemen; kosten zijn er niet aan verbonden. De séance vindt plaats in zaal Roozendaal, alwaar Vrijdag 9 September de jaarvergadering wordt gehouden, met na afloop een gong-wedstrijd. Zaterdag, Zondag en Maandag hebben 57 spelei-s en supporters van de Castri cumse voetbalvereniging Vitesse '22 de tijd doorgebracht in het Duitse plaatsje Hilden (Westfalen). Het gold hier een te genbezoek aan de voetbalclub Richrath, die met de Pinksterdagen van dit jaar Castricum bezocht. Om zes uur in de morgen was men Za terdag vertrokken per touringcar en twaalf uur later speelden de Castricummers hun eerste wedstrijd. Tegen Hilden werd, na spannende strijd, met 31 verloren. Na de ontmoeting werden de gasten op het raadhuis officieel ontvangen. Zondagmiddag kwam Vitesse '22 tegen Richrath in het veld en ook deze ontmoe ting werd een 31 nedei-laag voor onze plaatsgenoten. Onder grote belangstelling aanvaardde men Maandagmorgen de terugreis tijdens welke de reizigers zich een bezoek aan Keulen en bezichtiging van de Dom niet lieten ontgaan. Omstreeks middernacht arriveerden de Vitessenaren weer in Cas tricum. Waarschijnlijk zal de voetbalclub Hilden volgend jaar Pinksteren een bezoek aan Castricum brengen. In samenwerking met de afdelingen Heiloo en Alkmaar heeft de Castricumse afdeling van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Zondag met enige motor- vletten een -tocht gemaakt op het Noord hollands kanaal en het Alkmaardermeer. Men ging hiervoor in Akei-sloot van start en nadat de leden geruime tijd had den gevaren verzamelde men zich op een klein eilandje alwaar men diverse spelen beoefende en de boterham wei-d genuttigd. Het was een geslaagde dag. Versterkt met een groot aantal nieuwe leerkrachten, gaat de Volksmuziekschool Velsen de lessen voor de cursus 1955/'56 beginnen. Ruim honderd nieuwe leerlingen werden ingeschreven, hetgeen een bewijs is dat de Volksmuziekschool naam begint te maken. Naast de A2, de B, de blokfluit en bamboefluitklassen wordt dit jaar ook begonnen met de instrumentale lessen, zo als viool, piano, harmonium, accordeon en guitaar, waarvoor zich ook vele leerlingen hebben aangemeld. Werd twee jaar geleden begonnen met twee leerkrachten, thans zijn negentien leerkrachten aan de Volksmuziekschool. Velsen verbonden. De ervaring heeft ge leerd dat er altijd nog oudei-s zijn, die ver geten hebben hun kinderen aan te melden. Deze gelegenheid staat nog open en wel bij de aanvang van de eerste lessen. Daar na wordt de aanmelding onherroepelijk gesloten. Wil men dus alsnog een kind op geven voor de Volksmuziekschool (min. leeftijd 911 jaar) stuurt hem/haar dan naar één der onderstaande lessen. Ook voor volwassenen (min. leeftijd 18 jaar) bestaat de mogelijkheid een cursus te vol gen. Nadere gegevens worden daar gaarne verstrekt of eventueel bij het secretariaat, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden telef. 5743 K 2550). Aanvang der lessen voor beginners: Santpoort-doi-p: Adolf van Nassauschool, Burg. Enschedélaan, Vrijdag 2 September van 16.30 tot 17.30 uur. Santpoort-Station: Brederodeschool, Vinkenbaan. Donderdag 1 September van 16.30 tot 17.30 uur. Drie- huis-Velsen-Velserbeek: Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan IJmuiden-O. Don derdag 1 September van 16.15 tot 17.15 uur. IJmuiden-O.: Ossendorpschool le Mai- restraat. Vrijdag 2 September van 16.30 tot 17.30 uur. IJmuiden-West: Moei-bergschool Kerkstraat. Vrijdag 2 Steptember van 16.15 tot 17.15 uur. Velsen-Noord: Gem. Verga derzaal van Diepenstraat Donderdag 1 September van 16.15 tot 17.15 uur. Donderdag zal in Castricum de eerste peenveiling op monster worden gehouden. Men verwacht hiervoor een aanbod van rond 30.000 kilo. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: „De droomfontein van Rome". Kennemer-theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjesslaapzaal". W.B.-theater, Geen voorstelling. Kuenenplein: Taptoe Beverwijkse Har moniekapel

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8