OOSTERSE INVLOEDEN IN NIEUWE MODE Mormoonse „Tabernakelkoor" zong in Amsterdam ^^Brieven aan de redactie Trampersoneel in Amsterdam gaat niet opnieuw in staking Voor herfst en winter Voorbereiding van Adenauers reis naar Moskou in geheim Bijna 400 zangers op het podium J. G. MARTIN ZONEN Protest tegen publicatie Vertraging in de bewapeningsplannen met nadruk door Bonn ontkend OONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 7 Hamburgs metaalarbeiders kunnen 8 percent krijgen interparlementaire Unie stelt wereldcongres voor DANS-ACADEMIE Tienduizend niet-blanken bij Zuid-Afrika's politie Brief van Grandval Het Tabernakel-Koor van de Mormonen uit Salt Lake City, Verenigde Staten,, een ensemble van 379 zangeressen en zangers, trad op zijn Europese tournee Woensdag avond op in het Concertgebouw te Amster dam. Vandaag zingt het in het Kurhaus te Scheveningen en dan wordt de concertreis voortgezet naar Kopenhagen, Berlijn, Bern en Parijs. Dit uitstapje, te beschouwen als een apostolische reis, zal ongeveer een maand in beslag nemen. Het is wel echt Amerikaans, zo'n tocht te ondernemen met een gezelschap van 600 personen want benevens het koor maken ook vele niet- zangers de reis mee en het typeert de stevige organisatie van de Mormonen, die in 1847 hun centrum stichtten bij het Zout meer in Utah, nadat zij uit Illinois opge jaagd waren, waarbij hun stichter Joseph Smith het leven liet. Salt Lake City is nu een stad van 200.000 inwoners. In het hart van de city bevindt zich de reusachtige Mormonentempel, de zogenaamde „Taber nacle", waarin het „Tabernakelkoor" zijn thuis vindt. Sinds 1929 verzorgt dit ensem ble wekelijks een radio-uitzending uit zijn eigen tempel, waarin natuurlijk ook een geweldig groot orgel te vinden is (10.000 pijpen en 188 spelen); het wordt bespeeld door de befaamde Amerikaanse organist Alexander Schreiner. Zo werden wij dan geconfronteerd met dit machtige koor, de dames in smetteloos wit en de heren in stemmig zwart. Weini gen onder het publiek, dat het Concertge bouw geheel bezette, zullen ontkomen zijn aan de suggestieve kracht van het aantal en van de georganiseerde massa, die zich demonstreerde nog eer er een noot gezon gen was. Het was een aardige attentie van de programmaleider, die het concert met en kele toespraken afwisselde, bij zijn begroe ting ook een woord van hulde te wijden aan Prinses Wilhelmina op haar verjaar dag. De dirigent J. Spencer Cornwall, liet openen met de volksliederen, het Wilhel mus (in het Engels!) en het Amerikaanse „Star Spangled Banner", gevolgd door een Engelse versie van „Wilt heden nu treden". Toen wisten wij het al: een prachtig zuiver klinkend koor, voortreffelijk getraind en afgericht op primair werkende effecten. Echter van een koor dat de grote massa wil bereiken, kan men niet verwachten, dat het in de keuze van zijn répertoire selectief-aesthetisch te werk kan gaan.. Het verwonderd ons dan ook niet, dat er onder de vertolkte nummers wel eens iets bij was dat, artistiek gesproken, onder het nul punt lag; doch dat waren dan juist van die dierbare liedjes, die om andere redenen waarde hebben. Er was echter overwegend koormuziek van goed gehalte, en, wat men ook bracht, alles werd in zekere zin gesu blimeerd door een realisatie die respect afdwong. Men zong hoofdzakelijk homo- fone zettingen en versmaadde zelf de zang in unisono niet (maar dan aan het slot met een effectrijke cadens in accoorden), doch met een fragment uit Mendelssohn's orato rio „Elias" en met het slotkoor uit „Chris tus am Oelberge" van Beethoven toonde het Tabernakelkoor ook, royaal opgewas sen te zijn tegen een meer polyfone stijl en in staat, hierin ook een fraai-kinkend even wicht te bewaren. Het koor bestaat trou wens uit prachtig ontwikkelde stemmen, die steeds raak intoneren en zelfs in het geweldigste forti niet geforceerd klinken. En het feit, dat gedurende het hele concert niet de geringste afwijking van het toon- peil merkbaar was, toont aan dat de koor studie in Salt Lake City zeer verantwoord geschiedt. Maar juist daarom was het BONN (ANP) De vervroegde onder handelingen over nieuwe loontarieven voor de metaalbewerkers in Hamburg hebben reeds tot een resultaat geleid. De werk gevers hebben zich bereid verklaard de lo nen met acht percent te verhogen, nadat de vakbond twaalf percent had verlangd. De leden van de vakbond zullen in de ko mende dagen in een geheime stemming beslissen of zij dit compromis zullen aan vaarden. Bijna twaalfduizend arbeiders hebben verleden week gestaakt om de loonsverhoging af te dwingen. Verkort weergegeven) Bedenkelijk. In verband met een beden kelijke publicatie inzake de Rheuma-ver- rassingsactie, die in enkele bladen is voor gekomen, het navolgende: De organisator van de Rheuma-verrassingsactie, de heer A. M. Bergers te Rotterdam, heeft zich ge wend tot het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage en hem werd ten departe- mente het navolgende medegedeeld: Een journalist van een der landelijke bladen heeft ten departemente geïnformeerd, of er bedenkingen waren tegen de Rheuma- verrassingsactie. Hem is toen medegedeeld, dat geen enkele bedenking, noch bij Jus titie, noch bij de politie te Rotterdam, be kend was. Ondanks deze positieve mede deling heeft de betreffende journalist een artikel gepubliceerd onder de kop Rheuma- actie geeft minister te denken, waarin werd medegedeeld dat een onderzoek naar de gang van zaken bij de rheuma-verrassings actie aan de gang was. Het artikel zei o.m. nog: „Wij hebben de indruk, dat de minister in de toekomst wat voorzichtiger zal zijn met het geven van toestemming aan acties, waarbij de prijzen van te voren onder een aantal mensen bekend zijn of bekend kunnen worden. Een verrassings actie met belangrijke geldprijzen, die zich uitstrekt over enige weken heeft altijd het grote risico, dat de aard van de verrassing tussentijds uitlekt, of ontdekt wordt. Wat dat betreft, zou, zo menen sommige deskundigen, een verrassingsactie waarbij de prijstoewijzing geschiedt op dezelfde dag als de verkoop van de „loten", veel groter waarborgen bieden tegen het be gaan van oneerlijkheden." Tot zover het blad. Ten departemente betreurt men deze vorm van journalistiek ten zeerste, temeer omdat de betreffende ambtenaar, naar deze verklaarde, geheel tegenovergestelde mede delingen heeft gedaan. STICHTING „HET NATIONAAL RHEUMAFONDS" bevreemdend, dat de a capella-zang steeds met piano begeleid werd; immers dat hin dert meer dan het helpen kan. Het sonore mannenkoor liet zich onder meer apart horen met het bekende „Land- erkennung" van Grieg, waarvan men de bariton-solo wegliet en het tempo vrij snel nam. Van het complete gemengd koor waren vooral twee koralen van Bach en een korte hymne van Tschesnohoff tref fend van uitdrukking. J. Spencer Cornwall toonde zich aldoor een beheerst dirigent. Solistisch kregen wij een fraai getim- breerde altstem uit het koor te horen en met bijzondere belangstelling hebben wij kennis gemaakt met de zangkunst van de talentvolle sopraan miss Ewan Harbrecht, die met fris geluid veeleisende aria's van Handel en Beethoven zong. Alexander Schreiner vertolkte op het or gel „Westminster Carillon" van Louis Vierne. Wij hadden deze vaardige organist wel iets belangrijkers willen horen spelen. Uit de reacties van het publiek was op te maken, dat de gigantische onderneming van het Mormonenkoor indruk maakte. JOS. DE KLERK. HELSINKI (Reuter) Het 44ste jaar lijkse congres van de Interparlementaire Unie, dat te Helsinki is gehouden, heeft een oproep gericht tot alle parlementen een wereldconferentie te beleggen ter verkrij ging een doeltreffender internationale economische en financiële samenwerking. In een aantal resoluties drong het congres er op aan dat regeringen lid worden van de inter-gouvermentele commissie voor Europese migratie en dat het grensverkeer tussen de verschillende landen wordt ver gemakkelijkt door het opheffen van douane-formaliteiten en visum-beperkin gen. Liberale Unie De Liberale Wereldunie houdt deze week te Luzern een congres waaraan tweehon derd afgevaardigden uit 24 landen deel nemen. Op het congres zal worden gespro ken over: het naast elkaar bestaan van Oost en West in het licht van de conferen tie van Genève; de vrije wereld en de sub versieve acties van de communisten en het uitbouwen van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie (NAVO) op economisch, politiek en cultureel gebied. Duiker omgekomen. Uit het water van de Sloterplas is het lichaam opgehaald van de 28-jarige J. Goossens, die vorige week Woensdag bij het geven van een duik- demonstratie niet meer boven was gekomen. ADVERTENTIE 'T DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER.... (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijvingen DANS-ACADEMIE MARTIN 11—12 uur 1417 uur 19—21 uur SCHAGCHELSTR. 29 HAARLEM - TEL. 10806 elke dag van 5 Sept. af In een bewogen vergadering in Frascati te Amsterdam heeft het rijdend personeel van de Amsterdamse gemeentetram in de afgelopen nacht besloten niet opnieuw in staking te gaan, zoals tijdens de vergade ring door diverse sprekers werd voorge steld. Bij een schriftelijke stemming wer den 238 stemmen tegen en 191 stemmen voor een nieuwe staking uitgebracht. Het personeel van de Gemeentelijke Havens- en Handelsinrichtingen, dat enige De toverdoos van Koning Mode, of van de verzamelde modekoningen in Parijs, zo ge wilt, die al enige weken op een kiertje heeft opengestaan, is dezer dagen over de ge zamenlijke hoofden van de wachtenden in de mode-wereld in alle pracht en praal leeggestort. En de eerste indruk, waarvan immers zo veel afhangt, is niet ongunstig. Wanneer men even over de verrassing van de vele nieuwe weefsels en fabrikaten die zich aandienen heen is, komt men aldra tot de conclusie, dat men ondanks A- en H-lijn de stroomlijn nog verre van vergeten is. In vele collecties vindt men de lijnen van de „Princess Dress" terug, waarbij de creaties volgens deze lijn in wijdte van rok variëren al naar gelang men met dag- of avondkleding heeft te maken. Over het algemeen is de lengte van de rok iets groter ge worden. Ook het bont is weer en vogue in de collecties voor deze herfst en winter, men heeft er velerlei gebruik voor ge vonden en het veel voor afzetting toegepast. Wat de avondjaponnen aangaat, valt het op, dat het „kort" de romantische lange ruisende gewaden heeft verdrongen, en dat het silhouet, maar eigenlijk nog meer de manier waarop dit door borduurwerk en andere versieringen wordt verkregen, een sterk Oosterse invloed heeft ondergaan. Een greep uit de onthulde modellen geeft deze foto-serie: Foto links-boven: „Le Dragon" brengt het model van de Chinese tuniek niet zonder succes in dit modelletje voor de vroege herfst, gemaakt uit lak-rood cheviot. Opmerke lijk zijn de sluiting precies in het midden en de kleine staande kraag. Voor het contrast zorgen de ocelot mof en cloche. Foto boven midden: „Train Bleu" is een lichtblauw tweed ensemble, gecreëerd door Pierre Balmain, waarin het lange slanke silhouet van de nieuwe stijl goed uitkomt. Er over heen wordt een even slank vallende mantel gedragen, waarvan de dubbele rij knopen loopt vanaf de kraag van bever-bont tot de zoom. Op de taille is weinig de nadruk gelegd. Zakken op de jas en costume zijn vrijwel gelijk. Foto rechtsboven: deze diner-combinatie, van dragee-rose faille, een ruwe zijden stof, ontsproot aan het brein van de Givenchy. De op Perzië geïnspireerde bovenhelft wordt over een stijve klokrok gedragen. Het hoedje, met een band die op het voorhoofd begint, is van zwart satijn. Zwart antilopen-leer was het materiaal voor de schoentjes en handschoenen. Foto links onder: „Princess Margaret" heet deze uitbun dige avondjapon, door Jacques Heim gemaakt van zilver en wit-gemetalliseerd brocaat en bezaaid met ster-motieven in diamanten. De wijd-spreidende rok komt boven de heup bijeen om de klemtoon te leggen op de verslankte taille. Witte mink is de afzetting voor het décolleté dat vervloeit in de smalle mouwen. Foto rechts onder: „Taglione" is een kortere avondjurk uit de collectie van Pierre Balmain, ontworpen in een bui van herinneringen aan Italië. Zij is gemaakt uit heel licht rose faille. Guirlandes van satijn in een iets diepere tint rose, worden op de rok vastgehouden door uiterst fijn borduur werk :net rose kwarts en zilver volgens een achttiende- eeuws voorbeeldje. De diepe V van het lijfje is opgevuld met dicht geplooid rose satijn. De brede stola is van dezelfde faille als de japon. uren eerder had vergaderd en dat zich bij het besluit van de vergadering van het trampersoneel zou aansluiten, zal nu aan het werk blijven. Ongeveer 500 personen woonden de ver gadering in Frascati bij, die om twee uur 's nachts door de plaatsvervangend voor zitter van het nieuwe tramcomité, de heer J. van Strien, werd geopend. De heer Van Strien las aan het begin van de bijeenkomst brieven voor van groepen bouwvakarbeiders waarin zij toezegden het personeel „financieel en moreel ter zijde te zullen staan in de strijd". Eén der ontslagen stakers, de heer G. de Vente, betoogde dat het thans ging om het recht tot staken, waarna een lange rij van sprekers het podium betrad. De eerste stelde voor te staken en niet eerder in de bedrijven terug te gaan of de 61 ontslagen zouden moeten zijn ingetrok ken. De heer Post, bestuurder van de bij het NW aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren, somde een lange lijst verbe teringen op, die de laatste tijd in het geor ganiseerd Overleg zijn bereikt en waar schuwde voor de gevolgen van een sta king. De heer W. Oomen, eveneens ontslagen, betoogde dat B. en W. nu getoond hebben geen jacht op communisten en EVC'ers te maken. Een volgende spreker zei: „Laten we niet gaan staken. Het is geen kunst om er een warboel van te maken en het publiek wordt er maar de dupe van". Deze spreker stelde voor. dat de ontslagen stakers zich tot de Centrale Raad van Beroep in Utrecht zullen wenden en, mocht dit geen succes opleveren, dan desnoods tot de Kroon. Voor- en tegenstanders van een staking volgden elkaar in snel tempo op. Nadat tenslotte de heren Oomen en Vente nogmaals het woord hadden ge voerd en tot een staking hadden opge roepen, ging men tot stemming over. Al leen het rijdend personeel mocht hieraan deelnemen. Eerst werd gestemd door op staan en handopsteken, maar het bleek op deze wijze niet mogelijk te zijn om een iuist beeld van de verhouding te krijgen. Toen besloot men een schriftelijke stem ming te houden, die als resultaat had, dat 191 stemmen voor een staking en 283 stemmen tegen een staking werden uitgebracht. De vergadering, die tot dan toe vrij rus tig was verlopen kreeg een bewogen slot. Voorstanders van een staking riepen uit, dat men de 61 ontslagen stakers in de steek liet en richtten harde woorden tot diegenen, die zich tegen een staking had den uitgesproken. De heer De Vente en na hem de heer Oomen spraken hun teleurstelling uit over het resultaat van deze vergadering. Hij deelde mede, dat vóór de bijeenkomst van het georganiseerd overleg op 14 Sep tember getracht zal worden een grote pro testvergadering van het gehele gemeente- personeel te houden. PRETORIA. Ter gelegenheid van de uitreiking van een aantal onderscheidin gen aan niet-blanke politiemannen, heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie medegedeeld, dat tien duizend niet-blanken deel uit maken van de Zuid-Afrikaanse politiemacht. Niet-blanken kunnen thans toegelaten worden tot de hogere onder officiersrangen. Naar landaard dienen 9.685 naturellen, 883 kleurlingen en 295 Indiërs bij de Zuid-Afrikaanse politie. PARIJS (Reuter/AFP) Het bureau van de Franse minister-president Faure heeft een protest gepubliceerd tegen het afdrukken van een brief van Grandval, de afgetreden resident-generaal van Ma rokko, aan president Coty in „Le Monde". De publicatie maakt uittreksels van ver trouwelijke diplomatieke telegrammen openbaar, hetgeen schadelijk voor het openbaar welzijn wordt genoemd. Er wordt een onderzoek ingesteld. Generaal Boyer de la Tour du Moulin is Woensdag te Rabat als resident-generaal en bevelhebber der strijdkrachten in Ma rokko ontvangen. Afdelingen van het vreemdelingenlegioen met witte kepies, Senegalese infanterie met rode fez en ge- tulbande Marokkaanse recruten presen teerden het geweer. Onder de aanwezigen bevonden zich de Marokkaanse grootvi zier, de 108-jarige El Mokri, en vele le den van de staf van Grandval. Ook velen, die waren ontslagen toen Grandval twee maanden geleden in Marokko kwam, wa ren bij de aankomst aanwezig. De nieuwe resident-generaal begaf zich in een open auto door de vrijwel geheel verlaten straten van Rabat naar zijn ambtswoning. In enkele delen van het land hadden winkeliers hun zaken gesloten als teken van rouw over het heengaan van Grandval. ,(U.P.) Franse gepantserde eenheden en straaljagers hebben vanmorgen een be langrijke zuiveringsactie ingezet in het ge bied van Kenifra-Oued Zem. De Algerijnse autoriteiten hebben be paald dat alle personen, die pakketten wil len verzenden, zich bij het postkantoor moeten legitimeren. Deze maatregel is ge nomen om te voorkomen dat tijdbommen worden gezonden naar Franse en pro- Franse functionarissen en om de clan destiene wapenhandel te voorkomen. De Surêté Nationale heeft vijf gevaarlijke ter roristen gearresteerd, van wie enkele al acht jaar gewapende actie tegen Frankrijk voeren. Tijdens de arrestaties nam de po litie dertien bommen, een automatisch ge weer, verscheidene pistolen en honderd handgranaten in beslag Het „nationale be vrijdingsleger" heeft zijn recruteringscam- pagne opgevoerd, ofschoon de leiders geen wapens beschikbaar hebben voor alle op geroepen jongemannen. In het departement Constantine zijn de rebellen weer actief, maar volgens ontvangen berichten werden de aanvallers overal teruggeslagen. Generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, die benoemd is tot opvolger van generaal Grandval als resident-generaal in Marokko. BONN (ANP) Bondskanselier Aden auer en zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, hebben te Bonn be sprekingen gevoerd met de bijzondere ver tegenwoordiger der Amerikaanse regering, Livingstone Merchant. Alle voorbereidin gen voor Adenauers reis naar Moskou werden gisteren geheim gehouden. Het bondskabinet kwam op wens van dr. Aden auer in beperkte zitting bijeen, zonder dat de medewerkers der ministers werden toe gelaten. Berichten in de pers, volgens wel ke de regering haar bewapeningsplannen zou hebben vertraagd, zijn door een woord voerder der regering met nadruk tegenge sproken. Volgens deze berichten zou het minstens vijf jaren duren vooraleer twaalf Duitse divisies op de been zouden zijn. Volgens de woordvoerder zou het evenwel bij het oude schema van drie jaren blij ven. De berichten worden door de bondsre gering betreurd, aangezien zij misver stand zouden kimnen wekken over de trouw van de Duitsers aan de verdragen van Parijs. Ook in haar officiële bulletin heeft de regering een poging gedaan om zulk een twijfel weg te nemen. Klaarblij kelijk heeft de bondsregering er prijs op gesteld in deze fase van voorbereiding voor de conferentie nog eens opnieuw haar trouw aan de verdragen te verkondi gen. Geruchten over een vertraging van het militaire tijdschema hebben al maan denlang de ronde gedaan, zonder dat er of ficieel op is gereageerd. Strubbelingen De politieke voorbereiding van Aden auers reis verloopt niet zonder strubbelin gen. De socialisten tonen zich gebelgd over het feit, dat de bondskanselier blijk baar heeft afgezien van het eerder aan gekondigde voornemen om met Ollen- hauer de leider der oppositie onder vier ogen te confereren. Wel is deze uitgeno digd tot een bijeenkomst der fractieleiders van het parlement, waarin Adenauer de parlementaire leiders over zijn plannen zal inlichten. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat dit program de ruggesteun der oppositie zal krijgen. Deze heeft de jongste ver klaring van Bonn, als zouden de verdra gen van Parijs „niet ophefbare feiten" hebben geschapen, gekenschetst als een terugkeer naar de politiek der sterkte, die volgens de socialisten zou uitgaan van een overschatting van de Duitse positie. De enige socialist, die dr Adenauer voor zijn reis zal raadplegen is vermoedelijk de Berlijnse burgemeester Suhr. De libe rale partij blijft mokken over het feit, dat zij geen vertegenwoordiger mee naar Mos kou zal kunnen zenden. Zij blijft ook ver langen dat Ollenhauer alsnog zal worden uitgenodigd, ook al heeft deze tot dusver geen reislust getoond. Overleg (AFP) Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken zullen op 27 en 28 September te New York bij eenkomen om over de komende viermo- gendhedenbesprekingen op 27 October te Genève te beraadslagen. Zij zijn dan in New York voor de Algemene Vergadering van de UNO. De West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken zal zich 28 September bij hen voegen. Er is reeds voorbereidend overleg gepleegd tussen de drie Westelijke regeringen en haar bondgenoten in de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (NAVO).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11