Grote meerderheid van Haarlemse raad achter curatorium en B en W Kort en bondig Twee Egyptische straaljagers boven Israel neergeschoten Haarlems Avondlyceum „Comedia"-debuut een week uitgesteld 10 Bont Geen contact opgenomen Koeien de horens afgedraaid Zes maanden geëist wegens I bedreiging met klewang Bereden rijkspolitie verliet Zandvoort Negerjongen gelyncht in de staat Mississippi? Prof. Baschwitz ontving subsidie voor standaard werk opinie-onderzoek Koninklijke onderscheiding voor jubilerende kellner Verkeersongelukken in Apeldoorn; 2 doden, 1 gewonde Acht maanden geëist tegen chauffeur iJUiNDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 De Haarlemse raad heeft zich Woensdagmiddag na uitvoerige gedachtenwisse- ling accoord verklaard met het prae-advies van B. en W. over de moeilijkheden bij het Haarlems Avondlyceum. Slechts drie raadsleden, de heren Voogd (Ar beid), Proper en Hen nevelt (C.P.N.), bleken na de door vele leden „zeer verhelderend" genoemde uiteenzetting van wethouder Geluk, die zich achter het beleid van het curatorium had geschaard, nog een afwijkende mening te huldigen en waren van oordeel, dat er ten aanzien van de rechtspositie van rector en leraren betere waarborgen moesten worden geschapen. Uiteraard moesten zij zich neerleggen bij de voldongen feiten, ontstaan door de benoeming van een nieuwe rector. Nieuwe gezichtspunten leverde het debat, waarin alle sprekers betreurden dat er „zon deining over de zaak was ontstaan, overigens niet op. De heer Voogd zette als eerste spre ker uiteen, dat de band tussen gemeente en Avondlyceum nauwer is dan B. en W. het formeel stellen: het is zelfs een kind van de raad. Het beleidsgeschil inzake toelating, selectie en klassevorming wilde de heer Voogd liever bij een andere gelegenheid bespreken, op dit moment praevaleert de rechtspositieregeling en hoezeer men ove rigens ook lof kan hebben voor het perso neelsbeleid van na de oorlog, een feit blijft dat de leraren bij het middelbaar onderwijs die nog steeds ontberen. De mening van B. en W. „dat personeel van het Avond lyceum tenslotte geheel vrij is om een con tract al of niet te ondertekenen" deed hem denken aan „een kapitalistisch werk geversstandpunt van vijftig jaar geleden" en ook de opvatting van het curatorium „dat het geen financiële verplichtingen jegens de leraren kon aangaan zolang de subsidieregeling niet in kannen en kruiken was" had zijn verbazing en verontrusting gewekt. Daar spreker zeer goed inzag, dat de kwestie in feite reeds beslist was, wilde hij volstaan met twee dingen te vragen. In de eerste plaats moest in de kortst moge lijke tijd overleg worden geopend tussen B. en W. en curatorium over de totstand koming van een huishoudelijk reglement en een curatorium rijksregeling of geen rijksregeling en in de tweede plaats moest toch iets worden goedgemaakt aan de heer J. van Dijck, de vroegere rector, die niet meer zal kunnen profiteren van die regeling, maar die en daar was iedereen het over eens grote trouw en toewijding aan de zaak aan het Avond lyceum had betoond. De heer Voogd dacht hierbij aan de toekenning gedurende drie jaar van een wachtgeld. Ook de heer Pr op er (C.P.N.) legde er de nadruk op, dat het Haarlems Avond lyceum zijn bestaan aan de gemeente dankt en het beleid van het lyceumbestuur dient daarom in overeenstemming te zijn met het gevoelen van de gemeenteraad. De onder grond van het conflict werd juist door het selectie- en toelatingsbeleid gevormd en het verbaasde spreker, dat het contact tus sen curatorium en rector zo zwak was. Ook de heer Proper meende, dat er een te grote discrepantie bestond tussen de strenge se lectie welke het curatorium voorstaat en de sociale taak van het Avondlyceum. „Allen die de vereiste intelligentie heb ben, moeten dit onderwijs kunnen volgen, ook al zou de overheid dat wat meer geld kosten", aldus spreker, die voorts meende dat de raad recht heeft op uitgebreide voorlichting over het selectieprobleem. De heer Wen sing (C.H.U.) wilde uit drukkelijk stipuleren, dat niemand aan de sociaal-culturele taak van het Lyceum: het verschaffen van middelbaar onderwijs aan hen die daartoe niet op andere wijze in de gelegenheid zijn wenst te tornen. Hij betreurde de ontwikkeling van het conflict en inzonderheid de for mele opvatting, dat de enige band tus sen Avondlyceum en gemeente de zilveren koorde zou zijn en hij herinnerde voorts aan een aanvankelijk door hem gedane suggestie om het lyceum eenvoudig een gemeentelijke instelling te maken. De be stuurssamenstelling achtte hij ietwat een zijdig, een bestaande vacature biedt de mogelijkheid daarin verandering te bren gen. Evenzeer meende hij, dat de rechts positie van het personeel vastgelegd dient te worden. Aangaande het selectiebeleid had de heer Wensing wel begrip voor het bestuursstandpunt. Een wachtgeld voor de oud-rector achtte spreker althans de over weging waard, zonder op de vorm daarvan te willen vooruitlopen. Tijdens deze gedachtenwisseling kon men getuige zijn van een van die zeldzame gevallen waarin mevrouw S c h e 11 e m a Conradi (V.V.D.) het vrijwel geheel eens was met wethouder Geluk, ook al maakte zij er wel bezwaar tegen, dat B. en W. reeds prae-advies hadden gegeven over adressen waarvan de raad nog niet had uitgemaakt wat er mee zou gebeuren. Tij dens het debat bleef zij dan ook spreken over de „nota" van B. en W. Zij bleef haar tijdens de vorige vergadering reeds uitge sproken opinie getrouw, dat een raadslid niet meer verantwoordelijkheid moet wil len dragen dan hem op grond van de stuk ken toekomt. In dit geval was de raad slechts zeer zijdelings bij het Avondlyceum betrokken, ook al wordt het curatorium dan door B. en W. benoemd. De formele band tussen gemeentebestuur en Avond lyceum wordt door de subsidie gevormd, zodat er wellicht aanleiding kan zijn een en ander te zijner tijd in de subsidiecommissie te bespreken, maar zeker is er geen aanlei ding thans direct in het bestuursbeleid in te grijpen. Hoewel de nota van B. en W. zonder onderwijscommissie tot stand was gekomen, was het niet onbekend gebleven dat de kosten onrustbarend waren geste gen en dat er veel verloop onder de leer lingen was. De noodzaak van het huishou delijk reglement kon zij in dit verband ook niet inzien: de leraren zouden immers toch op jaarcontracten worden aangesteld, het geen trouwens ook het geval is met de tij delijke leraren bij het middelbaar onder wijs. De toekenning van een wachtgeld vond mevrouw S c h e 11 e m a maar een griezelig experiment. Met de heer Wensing was zij van oordeel, dat het wel aanbeve ling verdiende in het curatorium hetzij „mee te regeren" door eigen gedelegeer den, hetzij de samenstelling daarvan te ver breden door figuren van buiten het onder wijs. De heer Spek (AR) zag nog wel wat vraagpunten hij vond dat men niet na één cursusjaar al kon gaan oordelen over de resultaten, waarvan hij meende dat ze in elk geval dit jaar niet ongunstig waren te noemen, terwijl het voor hem ook nog een open vraag was of wel alle mogelijk heden om tot een oplossing in het geschil te komen ook waren gebruikt maar de heer Schippers (KVP), die verklaarde „met tegenzin het woord te voeren" schaarde zich vierkant achter B. en W. en het curatorium. Hij begroette overigens een kansje het „levensbeschouwelijk element" in het curatorium te brengen door de be staande vacatures aan te vullen. Wethouder Geluk begon de toelichting op het standpunt van B. en W. met uit te pakken tegen een aantal bladen die het in de behandeling van de Avondlyceum affaire nogal bont hadden gemaakt, het geen hij overigens mede weet aan de vele adressen welke er losgekomen waren. In de eerste plaats bestreed hij, dat in de statuten de verplichting tot een huishou delijk reglement was opgenomen: dat kan worden vastgesteld, maar het behoeft niet. En enige nadere regeling achtte spreker eigenlijk overbodig, omdat de positie der arbeidscontractanten waaronder ook deze leraren vallen reeds beschermd wordt door het Burgerlijk Wetboek. Het curatorium heeft juist alle mogelijke om zichtigheid betracht, aldus de wethouder, want men kan ook de vraag stellen of er geen aanleiding was geweest het jaarcon tract tussentijds te verbreken. Dat wilde men echter de rector niet aandoen. Wet houder Geluk bestreed voorts zeer stel lig de bewering dat het bestuur de rector in het onzekere had gelaten omtrent het gewenste beleid. Integendeel: er zijn ver gaderingen gearrangeerd tussen beide par tijen welke en door de wethouder en door de inspecteur voor het middelbaar onder wijs werden bijgewoond en er waren tij den, dat de president-curator avond aan avond op het lyceum aanwezig was. De adviescommissie werd ook door de heer Van Dijck aanvaard en het is zeker niet waar, dat het ontslag hem telefonisch werd meegedeeld. Wat betreft de regeling der rechtspositie: deze is mede achterwege gebleven op verzoek van de Vereniging van Avondlycea, hangende de toch binnen niet te lange tijd te verwachten rijks regeling. Wethouder Geluk laakte voorts zeer het optreden van een groep oud-leerlingen, die, ondanks een uitnodiging daartoe, nim mer enig contact hebben opgenomen met B. en W. en ook niet met het curatorium. Spreker geloofde ook niet dat hij inzake de rechtspositie thans reeds positieve toe zeggingen kon doen en zeker dacht hij er niet aan in te gaan op de wachtgeldsug gestie: tenslotte was de heer Van Dijck in totaal slechts drie jaar aan het lyceum verbonden geweest. Dat de examenresul taten dit jaar zoveel gunstiger geweest Dit is de „Achilleus" een zusterschip van de „Agamemnon", waarmee vorig jaar een groot aantal personen van koninklijken bloede een tocht hebben gemaakt. Ditmaal gaan er meer dan honderd gasten mee, die tot de hoogste aristocratische kringen der wereld behoren. Zij zijn de gast van de bekende Amerikaanse journa liste Elsa Maxwell. De tocht zal tevens een charitatief karakter hebben: in Grieken land zullen grote hoeveelheden geschenken aan arme Griekse kinderen worden gegeven. zouden zijn moest de wethouder al even zeer bestrijden. Van de elf leerlingen van het gymnasium waren er vier geslaagd, van de twintig van de HBS-afdelingen der tien, maar daarbij waren zeven candi- daten welke nog van het oorspronkelijke Avondlyceum aan de Wagenweg afkom stig waren en zes anderen die voor de tweede keer examen deden. De heer Wensing en Spek bleken bij de tot drie minuten gerantsoeneerde replieken door het wethouderlijk antwoord geheel bevredigd, de in de aanhef genoem den allerminst en zij stemden dan ook tegen de aanvaarding van het prae-advies. Het debuut van het nieuwe „Comedia" onder directie van Guus Hermus en John Gobau dat Donderdag 1 September in de Haarlemse schouwburg zou plaatsvinden met een reprise van de thriller „Goud en antiek" van Edward Percy, is uitgesteld tot Donderdag 8 September. Op verzoek van een veehouder te Oud- kerk draaide de 46-jarige veehouder-han delaar C. van der H. bij een 25-tal koeien de horens af, omdat de dieren elkaar daar mee beschadigden. Toen de inspecteur van de Vereniging Dierenbescherming hier van hoorde, werd in overleg met de officier van justitie proces-verbaal opgemaakt. Gisteren stond Van der H terecht voor de Leeuwarder politierechter, wie hij een de monstratie van dit afdraaien gaf. Volgens de verdachte ondervindt een koe daarvan weinig of geen pijn, welke opvatting werd gedeeld door de getuige-deskundige, de veearts S. Piersma. De inspecteur van de dierenbescherming citeerde echter een Utrechtse hoogleraar, die dit afdraaien ge lijk stelde met het aftrekken van een nagel bij een mens. De officier van justitie zei zich dit geval ernstiger te hebben voorgesteld dan het in werkelijkheid is gebleken. Hij eiste een boete van f 75. De verdediger, mr. Van Raay, merkte op, dat in het buitenland dit afdraaien zeer veelvuldig geschiedt en ook in ons land geen unicum is. De rechter legde de verdachte 14 dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf en f 75 boete op. Haarlemse rechtbank Voor de Haarlemse rechtbank voltrok zich i vanmorgen het laatste bedrijf van een ge-1 schiedenis, die zich in de maand Juni van f dit jaar in de Duvenvoordestraat had afge speeld. De 51-jarige timmerman-kamerver huurder J. P. W. vervulde de hoofdrol, want hij stond vanmorgen terecht onder verden king van poging tot of bedreiging met dood slag. Op de avond van de derde Juni vervoegde de 27-jarige bouwvakarbeider F. S. zich na melijk aan het huis van W. met het doel zijn aanstaande echtgenote te bezoeken, die bij W. een kamer had gehuurd. De kamerver huurder was het daar echter in het geheel niet mee eens en S. vond het dan ook maar beter de straat weer op te zoeken. „Ik weet, dat je in het huis van een ander niet mag vechten", verklaarde hij als getuige voor de rechtbank en uit zijn volgende ver klaringen bleek, dat hij er op straat echter in het geheel niet tegen opzag om eens een flink robbertje te knokken. Hij had namelijk zodra hij weer in de frisse lucht stond een fiets gegrepen en het rijwiel door het raam van de woning van de kamerverhuurder ge smeten. Deze was daarop woedend naar bui ten gestormd met niets minder dan een kle wang in zijn vuist geklemd. „Ik deed het alleen om S. de schrik aan te jagen", meende hij vanmorgen, maar de aangevallene dacht er anders over. „Hij wilde me neersteken", verklaarde deze, „hij was door het dolle heen en hij sloeg en prikte met het mes, zodat ik nauwelijks kon vluchten". De verdachte stond echter ontkennend het hoofd te schudden en daarop werd hij door de president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, in de gelegenheid gesteld te demonstreren hoe hij de klewang had gebruikt. Even later sprong W. met het wapen in de hand door de zaal, totdat de president het genoeg vond en over ging tot het horen van de andere getuigen, die allen verklaarden, dat W. wel degelijk met het mes in de hand op S. was toege- stormd om hem te raken. Ook de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van oordeel, dat W. bijzonder onbesuisd te werk was gegaan, en hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest wegens bedreiging met doodslag of zware mishandeling. Hij motiveerde deze eis onder meer door een uitspraak van de verdachte aan té halen, waarin deze tegen een andere bezoeker ook al eens gezegd had, dat hij zijn klewang zou halen. - - De verdediger, mr. B. W. Stomps, hepleitte ontslag van rechtsvervolging wegens nood weer, waarna de rechtbank de uitspraak be paalde op 15 September. De bereden Rijkspolitie, het corps van zes man, onder leiding van adjudant De Best, dat deze zomermaanden op het strand te Zandvoort wederom heeft dienst gedaan, heeft Woensdag op het raadhuis afscheid genomen van Zandvoorts burgemeester en de korpschef. De burgemeester prees hier bij de uitnemende dienst, die het corps in deze uitermate drukke zomer in Zandvoort had verricht. Er waren vele dagen dat men van 's morgen vroeg tot 's avonds laat on afgebroken op het strand dienst deed. De samenwerking met de plaatselijke strand- politie was voortreffelijk en men maakte zich door de correcte en tactvolle wijze van optreden vele vrienden zowel bij de strand- exploitanten als bij de strandbezoekers. Van harte hoopte mr. Van Fenema, dat hetzelfde corps volgend seizoen wederom naar Zandvoort zou terugkeren. Adjudant De Best verklaarde met zijn mannen met bijzonder veel genoegen dienst te hebben gedaan in seizoen 1955 en sprak de wens uit, dat hij en zijn manschappen het vol gend seizoen wederom naar de badplaats zouden mogen terugkeren, na in de komende winterperiode weer in Bilthoven dienst te hebben gedaan. Tijdens een demonstratie van de Reddingsdienst der Britse Luchtmacht in het Kanaal, brak de „Whirlwind" helicopter juist op het moment, dat het toestel naar een bootje vloog om iemand op te pikken. De helicopter verdween in het water. De bemanning van het toestel kon echter direct worden gered. De machine was binnen enkele minuten in de golven ver dwenen. Op de linker foto zien we de helicopter luttele minuten voor het ongeval een „geredde" op de boot afzetten; rechtsboven komt de machine met een daverende klap in het water terecht terwijl we op de foto rechtsonder een van de bemanningsleden van de helicopter zien, die van het wrak wegzwemt. TEL AVIV (Reuter/AFP) Het Isra ëlische leger deelt mee. dat vandaag bij de grensstrook van Gaza, twee Egyptische straaljagers zijn neergeschoten. Een Isra ëlische straaljager schoot de beide toestel len neer toen de Egyptenaren een pa- trouillevlucht boven Israëlisch gebied maakten. De twee vliegtuigen kwamen op Israëlisch gebied terecht. Voor het lucht gevecht hadden Israëlische en Egyptische landstrijdkrachten elkaar vijf uur lang be streden in de zestig kilometer lange strook van Gaza. Een Israëlische woordvoerder heeft meegedeeld dat Israëlische militairen een „represaille-actie" hebben uitgevoerd waarbij een versterkt hoofdkwartier in een militair kamp werd opgeblazen, ongeveer vijf kilometer over de Israëlische grens ten Zuiden van Gaza. Volgens de Isra ëlische woordvoerder waren Egyptische militairen, die deze week bij een overval op Israëlisch gebied vijftien personen doodden, afkomstig uit dit kamp. Er werd zwaar gevochten. Aan Isra ëlische zijde viel een dode. Er waren acht gewonden. De aanval werd een „operatie op grote schaal" genoemd. De Egyptische daden van aggressie hebben ondanks her haalde waarschuwingen een zo dreigende omvang gekregen, dat Israël tot zelfver dediging moest overgaan. De wapenstil standsovereenkomst geldt beide partijen en niet slechts voor één partij, aldus een Israëlische verklaring. Kolonel Salah Gohar, directeur van de afdeling Israëlische zaken van het Egyp tische ministerie van Oorlog, noemde de Israëlische aanval de ernstigste botsing sinds het sluiten van de wapenstilstands overeenkomst. Van Egyptische militaire zijde is toegegeven, dat Egyptische com mandotroepen op Israëlisch gebied ope- NEW YORK (Reuter/AFP) Te Green wood in de Amerikaanse staat Mississippi is het lijk van een veertienjarige neger jongen in de rivier gevonden. Deze jongen werd ontvoerd, omdat hij ruwe opmerkin gen aan het adres van een blanke vrouw zou hebben gemaakt. Een lijkschouwing toonde aan, dat hij tengevolge van een schot door het hoofd om het leven was gekomen. De ontvoering geschiedde door drie mannen en een vrouw uit het huis van een oom. Twee mannen zijn in staat van beschuldiging wegens ontvoering gesteld. De secretaris van de nationale vereniging ter bevordering van de belangen der ge kleurde bevolking (National Association for the Advancement of Colored People), Roy Wilkins, heeft de beschuldiging geuit dat de jongen, een zekere Emmett Till uit Chicago, gelyncht zou zijn. De vereniging heeft een protest ingediend bij de gouver neur van Mississippi, doch, „oordelend naar de geringe activiteit die deze functio naris in het verleden in zulke kwesties heeft getoond, kunnen wij weinig van hem verwachten," aldus Wilkins. Het laatst bekende geval van neger- lynching dateert van 1951. Tot dat jaar waren 4730 gevallen van lynching geregis treerd; 3437 slachtoffers waren negers, 1293 blanken. De meeste lynchgevallen deden zich voor in Mississipi, namelijk 573. Dr. George Gallup, de wetenschappelijke grondlegger van het opinie-onderzoek,heeft Woensdag aan prof. K. Baschwitz, hoog leraar in de Perswetenschappen en Massa psychologie te Amsterdam, een bedrag van vijfduizend gulden ter hand gesteld ten behoeve van een uitgave, die door prof. Baschwitz wordt verzorgd en waarin alle opinie-onderzoeken, die in de wereld sinds 1946 met betrekking tot de internationale verhoudingen werden gedaan, zullen wor den opgenomen. Dr. Gallup deed dit als voorzitter van het tweejaarlijkse internationale congres van de „International Association of Public Opinion Institutes", dat te Baarn in het kasteel „De Hooge Vuursche" wordt ge houden. Tot nu toe bestaat er slechts een stan daardwerk over resultaten van opinie onderzoek, doch dit werk is verouderd om dat het slechts de periode 1935-1946 be handelt. Prof. Baschwitz hoopt zijn uitgave in Juli 1956 gereed te hebben. Aan het congres dat deze week onder voorzitterschap van dr. Georg Gallup op de „Hooge Vuursche" wordt gehouden, no- vertegenwoordigers van acht landen d t zijn directeuren van instellingen vo nie-onderzoek, die volgens de me- thr /an dr. Gallup werken. reren. Zij hadden bijvoorbeeld een radio- mast vernield, nadat het daarbij behorende station waarschuwingen aan Egypte had uitgezonden. De Israëlische delegatie bij de UNO heeft voor de derde maal in drie achter eenvolgende dagen de voorzitter van de Veiligheidsraad op de hoogte gebracht van „de Egyptische daden van geweld in het gebied van Gaza". In de voorafgaande 24 uur waren door Egyptisch toedoen vier burgers gedood en een burger en vier soldaten gewond, aldus de Israëlische verklaring. Inmenging Het semi-officiële Egyptische blad ,.A1 Gomhoeria" heeft de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, dat de Sovjet-Unie mogelijk aan de Arabische staten wapens heeft aangeboden, een „onmiskenbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden" ge noemd. Het blad verklaarde, dat Egypte en de andere Arabische landen herhaaldelijk wapens in de Verenigde Staten of bij de Amerikaanse bondgenoten hadden besteld, doch dat de bestellingen niet waren uit gevoerd, hoewel Israël wel wapens kreeg. Egypte wil wapens hebben, en zal die ook verkrijgen, om zijn grondgebied te be schermen, aldus „Al Gomhoeria". Wouter Parson hartelijk gehuldigd Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer W. Parson als kellner zijn intrede deed in Franken's lunchroom aan de Grote Houtstraat te Haarlem. De jubilaris werd hedenochtend omstreeks acht uur door zijn directie in het kantoor aan de Lange Margarethastraat ontvangen en daar hartelijk toegesproken door de heer H. Franken Jr., die hem namens de firma een geschenk onder couvert overhandigde. De officiële huldiging werd daarna voortgezet in de lunchroom aan de Grote Houtstraat. Namens het gemeentebestuur van Haar lem richtte burgemeester O. P. F. M. Cre- mers zich als eerste spreker tot de jubila ris. „Vandaag ben je een hele dag meneer, Wouter", zei mr. Cremers en hij voegde er aan toe dat deze een grote plaats in het hart van tal van Haarlemmers inneemt, een gevolg van de beminnelijkheid en op gewekte aard van de jubilaris. Hij overhandigde de heer Parson een bloemstuk en deelde hem voorts mede dat het de Koningin behaagd had, de jubila ris op grond van zijn vele verdiensten de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen, welke medaille de heer Parson door diens echtgenote werd opgespeld. Ds. Joh. Bronsgeest, sprekend uit naam van het huldigingscomité van vaste bezoe kers, noemde het een niet vaak voorko mende omstandigheid dat iemand in dit vak veertig jaar in dezelfde zaak werk zaam bleef. Op geestige wijze herinnerde hij aan het boek van Simon Vestdijk „De kellner ~n de levenden", met deze asso ciatie dat de heer Parson wel het tegen beeld genoemd mag worden van de in dat boek voorkomende „opperduivel". Hij noemde voorts twee soorten van dienende mensen. „Er zijn er die direct komen wan neer men roept en er zijn er die komen voordat men roept. Tot de laatste groep behoort Wouter". Het comité van vaste bezoekers heeft zijn dankbaarheid en blijken van sympa thie voor Wouter Parson weten vorm te geven in enkele overweldigende geschen ken, namelijk een compleet televisietoe stel en een prachtig rijwiel, vergezeld van enige bloemstukken. De chef van de lunchroom de heer G. Hoogendijk sprak de jubilaris op niet minder hartelijke wijze toe waarbij hij in het bijzonder zijn dank uitsprak voor de steun en de medewerking welke hij van hem in de afgelopen elf jaar heeft mogen ontvangen. Met de gelukwensen van het gehele personeel bood hij de heer Parson een electrisch scheerapparaat in étui aan. Mevrouw Parson ontving een bloemstuk. De voorzitter van de R.K. Bond voor hotel-, café- en restaurantpersoneel „St,. Antonius", de heer J. F. van Bijsterveld en de voorzitter van de Haarlemse afde ling van deze bond, de heer D. A. M. Schlüter, spraken achtereenvolgens hun vreugde uit over dit jubileum en boden de jubilaris hun hartelijke gelukwensen aan. Als geschenk overhandigden zij res pectievelijk een boekje over een Italiaan se kellner en een sigarenaansteker. Met een woord van waardering en dank $loot de heer F. Vink, afgevaardigde van het Comité Nationale Herdenking, sectie West de rij der sprekers. De jubilaris zal tot he denmiddag vijf uur in de lunchroom re cipiëren. BINNENLAND Hersteld. Bij het begin van het nieuwe seizoen, vanochtend, heeft de heer Abra ham van der Vies hersteld van zijn ziekte zijn functie als directeur van de Neder landse Opera hervat. Medici naar Moskou. Enige Nederlandse medici zijn per vliegtuig van Schiphol naar Moskou vertrokken voor een excursie van veertien dagen. De medici maken de reis op uitnodiging van de medische sectie van W.O.K.S., de Sow jet-Russische vereniging voor het onderhouden van culturele betrek kingen met het buitenland, met het doel nader kennis te maken met het systeem van het gezondheidswezen en het culturele leven in de USSR. Draaiorgelconcours. Naar schatting 40.000 personen hebben in het feestelijk ver lichte Utrechtse Wilhelminapark een natio naal draaiorgelconcours bijgewoond, waar aan 16 orgels uit diverse steden in Nederland deelnamen. Terwijl een jury van honderd man de uitslag berekende hebben Utrechtse notabelen eveneens hun kunnen aan het grote wiel getoond, onder wie de wetnou- ders Derks en Van der Vlist, de schrijfster Clare Lennart, het Eerste Kamerlid me vrouw Ploeg—Ploeg en de hoofdcommissaris van politie de heer Van Eyk. Tenslotte wist mr. P. van Dijke, vroeger Utrechts voor lichtingsambtenaar, de eerste prijs te winnen. Ambassades. De regeringen van Neder land, Turkije en Griekenland hebben beslo ten hun wederzijdse gezantschappen te Ankara, Athene en 's Gravenhage te verhef fen tot ambassades. Bij een drietal verkeersongelukken dat Woensdagavond in Apeldoorn is gebeurd, zijn twee doden en een zwaar gewonde te betreuren. Op de Arnhemseweg kwam ter hoogte van café „De Groenendaal" een personenauto, bestuurd door de heer J. P. S. uit Twello in botsing met een vracht auto met aanhangwagen. De chauffeur had deze vrachtwagen links van de weg geparkeerd en blokkeerde bij het optrek ken enige ogenblikken de rijbaan. Op dat moment doemde een personenauto uit een mistbank op Met een hevige klap botsten de auto's op elkaar. Daarbij werd de 30- jarige magazijnbediende H. H. L. uit De venter, die naast de chauffeur van de personenauto zat, op slag gedood. Op de hoek Badhuisweg-Soerenseweg geraakte de 74-jarige mevrouw A. W. S. uit Apeldoorn onder een bus van de stads dienst. Mevrouw S. kwam door onbe kende oorzaak onder het rechter achter wiel terecht, nadat zij uit deze bus was gestapt. De chauffeur en de passagiers van de bus hebben van het ongeluk niets gemerkt. Mevrouw S. werd gedood. Op de hoek Amersfoortseweg-J C. Wils- laan reed een personenauto bestuurd dooi de heer J. C. uit Apeldoorn, met g'ote snelheid tegen een voor hem rijdende vrachtauto. De chauffeur van deze vracht auto verminderde plotseling zijn snelheid, omdat hij werd verblind door de lichten van enkele tegenliggers. Een oom van de chauffeur van de personenwagen de 56-j. J. C. werd zwaar gewond en werd met onder meer een ruggewervel fractuur naar het Julanaziekenhuis overgebracht. De 23-jarige J. Th. P. K., chauffeur in Haarlem, stond vanmorgen voor de Haar lemse rechtbank terecht onder verdenking van verduistering en diefstal. Voor de politie had hij alles toegegeven, maar tij- d?.ns ,de behandeling van zijn zaak trok hij zijn verklaringen aanvankelijk weer in. Na een scherp verhoor door de presi dent van de rechtbank gaf hij echter toch weer toe de tenlaste gelegde feiten te heb ben gepleegd en daarbij bleek onder meer, dat hij zich op oneerlijke wijze zou heb ben meester gemaakt van de kas van de jeugdclub „Gideon", inhoudende bijna honderd gulden. Toen dit ontdekt was beloofde hij het geld terug te betalen, maar korte tijd later verliet hij met een auto van zijn werkgever Haarlem. Hij tankte benzine op naam van zijn baas en reed vervolgens in dolle vaart via Breda naar Den Bosch en Utrecht. Even voorbij deze laatste stad gaf de motor van de auto er de brui aan en vervolgens liet K. zich per taxi naar Haarlem brengen. Overal probeerde hij bij kennissen geld los te krijgen totdat hij zich tenslotte bij de politie meldde. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de verduis tering van het geld en de diefstal van de auto bewezen en eiste acht maanden ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdedige., mr. W. K^rJeitte de uiterste clementie De v op 15 Septemb*»- -Jtsnrcsv

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14