Dictator Perón blijft aan en predikt hernieuwde terreur Meeste ongelukken zijn aan onachtzaamheid te wijten Weerbericht Haarlems Dagblad Grotesk melodrama in Argentinië De Peronistische beweging aangezet tot gewelddadige uitroeiing der oppositie' Stroom van gelukwensen voor Prinses Wilhelmina Japan wordt baas over zijn eigen defensie Het woord is aan Minister Algera over onveilig verkeer: Geen verbetering door overheids ingrijpen alleen; mentaliteit der weggebruikers moet veranderen Burgemeester van Bennebroek benoemd Duitse Saarbond kraait victorie over de Saar Géén Van Goghs voor Amerikaanse film Djakarta zou eis inzake Nieuw-Guinea matigen Amerikaanse landstrijdkrachten worden geleidelijk vervangen Brand na ontploffing in Russisch hotel te Wenen D .Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren uit Zeeland Minder manschappen in de strijd tegen de Mau Mau Alle verdachten in de zaak-Bandjarnegara zijn vrijgesproken Felle critiek van liberalen en socialisten op Adenauer's CDU Nazaat van de schilder en Kröller- Müller weigeren medewerking De zomer van 1955 Weerrapport 70e JAARGANG No 46 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 299e JAARGANG No 197 Kenne-serlaan 186, IJ muiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Ha ark Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een uitstekend geregisseerd melodrama, waarin de Argentijnse dictator de hoofd rol vervulde, heeft het Argentijnse volk onder de hernieuwde en versterkte druk van de terroristen- en intimidatie-beweging der Peronistische partij gebracht. De dictator, die gisteren zijn ontslag indiende als president, liet zich door de opge- commmandeerde aanhangers zijner beweging „verbidden" en trok „op verzoek van het volk" zijn ontslagaanvrage in. Tegelijk barstte hij in een rede los in moordzuchtige en intimiderende taal, die herinnerde aan de woedende bedrei gingen van Hitler in de tijd dat de nazi's de staat veroverden. Er zijn geen rel letjes ontstaan. De opposanten hebben blijkbaar vermeden het tot een bloedver gieten te laten komen met de opgehitste Peronisten. (Un. Press, Reuter) Als het Perón ernst was geweest met zijn aanbod, zou Argen tinië zonder regering, parlement of recht banken geweest zijn, want de leden van het opperste hof, de vice-president van de republiek en de Peronistische Kamerleden hadden allen voorgewend het voorbeeld van de president te zullen volgen. Voorts hebben de leiders van het, alge meen vakverbond gezegd dat zij hun sta king voor onbepaalde tijd zouden voort zetten als Perón zou volhouden. De chefs der strijdkrachten sLonden gis teravond naast hem, toen hij in de felste redevoering van zijn carrière zijn besluit mededeelde zijn ontslagaanbod in te trek ken. Hij-beloofde de Peronistas dat hij ge weld met geweld zou beantwoorden en dat hij vijfvoudige wraak zou nemen voor al zijn volgelingen die in de handen van zijn politieke vijanden zouden vallen. De president beschouwde de politieke wapenstilstand kennelijk als geëindigd. Hij zeide: „Geweld zullen wy met nog groter geweld beantwoorden. De verdraag zaamheid, welke wy tot dusver aan de dag hebben gelegd, geeft ons nu het recht om met geweld op te treden; van nu af aan hebben wy een blijvende gedragslijn voor onze beweging vastgesteld: Wie de orde poogt te verstoren door het gevestigde ge zag of de wet aan te vallen, mag door iedere Argentijn worden gedood. Deze ge dragslijn, welke alle Peronisten moeten volgen, is niet alleen gericht tegen de uit voerders, doch ook tegen de organisatoren van opstandige acties. Wanneer één van ons valt, zullen wy er voor zorgen dat er vfjf van hen vallen. „Strijd" is het nieuwe wachtwoord van de Peronistische bewe ging. De strijd zal worden voortgezet, tot dat de oppositie geheel zal zyn verdwenen". Perón beschuldigde zijn tegenstanders van het verbreken van het politike bestand dat hij had aangeboden na de revolte van de 16e Juni. „Zij hebben dit gedaan met gewelddaden, waaruit hun misdadige wil bleek." „Hun politieke leiders hebben ge antwoord met redevoeringen die even op pervlakkig als beledigend waren", zei hij. Hij verweet de oppositie dat deze „haar gebruikelijke schijnheiligheid, geruchten en pamfletten in omloop hadden gebracht" en voegde er aan toe dat hun „uitvoerders on schuldige politiemannen op straat hadden neergeschoten". „Wij hebben vrede aangeboden," zei Pe rón, „maar die wensten zij niet. Nu bieden wij hun een strijd aan, en zij weten dat als De 31ste Augustus is voor het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding een goede dag geweest. Prinses Wil helmina ontving uit alle delen van het land stapels post. De meeste kaarten waren voorzien van extra postzegels ten bate van het fonds. De stroom gelukwensen was zo groot, dat men het op het hulppostkantoor bij het Het Loo niet meer af kon, zodat extra personeel moest worden ingescha keld. Minister-president dr. Drees heeft het volgende telegram aan Prinses Wilhelmina gezonden: „Hoewel het de ministerraad bekend is, dat Uwe Koninklijke Hoogheid sinds de overdracht van de Kroon de viering van haar verjaardag als een zuiver persoon lijke aangelegenheid beschouwd wenst te zien, gevoelt hij de behoefte om op deze bijzondere verjaardag een tolk te zijn van heel ons volk in zijn erkentelijkheid voor hetgeen Uwe Koninklijke Hoogheid gedu rende een lang en veelbewogen tijdperk voor ons land is geweest en heeft gedaan. Mede namens mijn collega's moge ik Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig gelukwen sen met deze feestdag en de hoop uitspre ken, dat het haar gegeven zal zijn nog vele jaren temidden van de haren getuige te zijn van een verdere opbloei van ons land in een tot vrede komende wereld". NEW YORK (Reuter). De New York Times meldt uit Djakarta, dat Indonesië, wanneer het in de UNO zijn eis ten aan zien van Nieuw Guinea naar voren brengt, deze kwestie op een nieuwe en vriend schappelijke wijze zou benaderen. Het blad zegt, dat de nieuwe politiek een merkbare verandering te zien geeft in het buiten landse programma van Indonesië. Deze verandering zou een onderdeel zijn van het programma van premier Harahap om de Indonesische betrekkingen met de Westerse landen te verbeteren. „Wij zullen niet vijandig staan tegenover Nederland. Ons doel is op de Algemene Vergadering te komen tot bilaterale be sprekingen", aldus dr. Hanifah, hoofd van het directoraat-Amerika van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken die naar New York is vertrokken voor het bijwonen van de tiende Algemene Verga dering van de UNO. wij besloten hebben te vechten, wij tot het laatste zullen vechten. Laat ieder uwer zich thans in de oren knopen dat het woord thans is te vechten, overal, op elke plaats. Zij moeten weten dat deze strijd die wij thans moeten beginnen, niet mag eindigen totdat wij hen hebben weggevaagd en ver nietigd." Toen Perón het woord nam, waren onge veer 100.000 Argentijnen op het grote plein samengestroomd. Ook van buiten de stad waren mensen met autobussen en treinen aangevoerd. De algemene staking, waartoe de Pero nistische vakbeweging Woensdagochtend had verplicht, is na de mededeling van Perón geëindigd. De politie heeft groepen Peronisten uit eengedreven, die naar de wijken waar de anti-Peronisten wonen, wilden marcheren. Ook op andere plaatsen ging zij betogingen tegen. De wacht bij de kerken was ver sterkt. De minister van het leger, generaal Franklin Lucerno, die na de opstand in Juni „de sterke man" van Argentinië wordt genoemd, heeft Woensdag verklaard, dat hij de orde ten koste van alles zal hand haven. Woensdagmiddag zag Buenos Aires er uit als een stad, waar de noodtoestand is afge kondigd. De regeringsgebouwen worden door sterke troepeneenheden bewaakt, ter wijl bij de ambtswoning van de president WASHINGTON (Reuter) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Sjigemit- soe, heeft medegedeeld in zijn besprekin gen met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, zijn doel te heb ben bereikt. De minister zei „zeer tevre den" te zijn over de resultaten. Hij ver klaarde van mening te zijn dat de banden tussen beide landen „nog steviger" zullen worden dan voorheen. In een gezamenlijk communiqué werd bekendgemaakt, dat er pogingen zullen worden gedaan om Japan zo spoedig moge lijk zelf de grootste verantwoordelijkheid voor zijn eigen verdediging in handen te geven. De Japanse bijdrage voor het onder houd der Amerikaanse strijdkrachten zal worden verlaagd. In de toekomst zal wor den onderhandeld over geleidelijk terug trekken van de Amerikaanse strijdkrach ten naarmate Japan's defensiemacht toe neemt. Bij deze besprekingen zal rekening worden gehouden „met de toestand in Azië", aldus het communiqué. Oorlogsmisdadigers Dulles' departement heeft de vrijlating op erewoord bekendgemaakt van 22 Ja panse oorlogsmisdadigers, die na de twee de wereldoorlog door Amerikaanse mili taire gerechtshoven werden veroordeeld. De Verenigde Staten zullen aandacht geven aan het Japanse verzoek om zo spoedig mogelijke vrijlating van 188 andere oor logsmisdadigers. en het ministerie van Oorlog machinege weren en lichte stukken geschut staan op gesteld. Winkels en fabrieken zijn gesloten. In de hoofdstad deden geruchten de ronde over een belangrijke onenigheid in het leger, maar er waren geen tekenen van militaire onrust. Amerikaanse waarnemers hebben als hun mening tot uitdrukking gebracht dat de manoeuvre van Perón een stap is die waarschijnlijk zijn macht in Argentinië zal versterken. De telefoondienst van Rio de Janeiro (Brazilië) deelde Woensdagavond mee, dat alle verbindingen met Buenos Aires „voor onbepaalde tijd verbroken zijn". WENEN (United Press). In het door de Russen gebruikte Grand Hotel in de binnenstad van Wenen heeft zich een ont ploffing voor gedaan waarop een brand uitbrak die door twaalf Weense brand weerbrigades en afdelingen Russische troepen werd geblust. Het 300 kamers tel lende gebouw dat sedert 1945 wordt ge bruikt door Russische diplomaten, leger officieren en hun gezinnen, ligt in de in ternationale sector van de Oostenrijkse hoofdstad. De explosie geschiedde waarschijnlijk in een bioscoopzaal in het souterrain, tij dens een filmvertoning voor Russische kinderen, van wie er zes of zeven gewond zijn geraakt. Russische militairen die om het hotel geposteerd stonden, beletten verslaggevers en fotografen binnen te gaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Anonymus De hartstocht doet de mens zijn doel voorbij streven, waarna het lijden hem terugvoert. Ja, zo lagen ze gisteren nog onbezorgd in de weelde der zomerse natuur. Maar vandaag zitten ze rechtop en vol aandacht inhun houten banken om datgene te leren, wat de vogels in de blauwe lucht en de volle aren van het koren hun niet hebben kunnen vertellen, omdat ze niet zeker weten of het wel helemaal, echt en onomstotelijk waar is: „2X2 4". „Verreweg het grootste deel van de verkeersongevallen is te wijten aan onacht zaamheid, veelal zelfs roekeloosheid van de weggebruikers. Zolang de deelnemers aan het verkeer, van welke categorie dan ook, er zich niet voortdurend rekenschap van geven, dat elke onberaden stap of handeling gevaar oplevert voor hen zelf en hun medemensen, is een vermindering van het aantal verkeersongevallen niet te verwachten. Met leedwezen moet worden geconstateerd, dat, ondanks de in spanning, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de overige verkeersbonden zich getroosten, dit besef aan te kweken, in de mentaliteit van de weggebruikers nog niet voldoende verandering ten goede valt te bespeuren". Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, geantwoord aan het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.), die onlangs vragen aan de minis ter had gesteld over het toenemend aantal ernstige verkeersongelukken en de stijging van het aantal doden en ernstig gewonden. De heer Ritmeester had in het bijzonder aandacht gevraagd voor een regeling voor het veilig oversteken van straten en we gen door voetgangers, aan een regeling van de snelheid van het motorisch verkeer in de kom der gemeenten, aan een krachtiger bevorderen van het verkeersonderwijs op de scholen en aan het intensiveren van het politietoezicht. In zijn antwoord zegt de minister voorts dat hoewel uit het in de vragen opgeno men cijfers blijkt, dat het aantal verkeers ongevallen met ernstige gevolgen een be treurenswaardige stijging vertoont, daaruit niet mag worden afgeleid, dat relatief dus gezien in verband met de toegenomen intensiteit van het verkeer de verkeers veiligheid in ernstige mate toeneemt. Ver geleken met 1949 is het aantal motorrijtui gen inclusief bromfietsen toegenomen met 66 pet. Het aantal overleden slacht- Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 September benoemd tot burgemeester van Bennebroek de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeenten Drie wegen en Ellewoutsdijk (Zeeland). De nieuwe burgemeester is op 26 April 1910 in Utrecht geboren; hij is de zoon van de vroegere burgemeester van Doorn, die ook lid is geweest van de Provinciale Sta ten van Utrecht. Na het gymnasium in Utrecht te hebben doorlopen studeerde de heer Thomassen a Thuessink voor diplo ma's op het gebied van gemeente-admini stratie en hij was werkzaam bij diverse gemeente-secretarieën. Alvorens hij met ingang van 1 Juli 1946 benoemd werd tot burgemeester van de gemeenten Driewegen en Ellewoutsdijk op Zuid Beverland werk te hij op de gemeentesecretarie van Hui zen in Noordholland. Daar was hij van 1939 tot 1946; in 1945 werd hij chef van de bur- gelijke stand. De nieuwe burgemeester is inspecteur voor het Christelijk Volksonderwijs in Zee land, erevoorzitter en voorzitter van vele plaatselijke verenigingen en president kerkvoogd van de Hervormde gemeente van Driewegen. De benoemde behoort tot de Christelijk Historische Unie en is voorzitter van de Vereniging van Christelijk Historische be stuurders in de provincie Zeeland. Toen de heer Thomassen a Thuessink bijzonder uitgaan naar de wederopbouw van het door de oorlog zwaar getroffen dorp Ellewoutsdijk. In de afgelopen jaren heeft hij kunnen meewerken aan ver betering van de volkshuisvesting. De ge meenten Ellewoutsdijk en Driewegen tellen tezamen 1100 inwoners en over enkele weken wordt hij burgemeester van een ge meente van 3900 inwoners. Het besturen van twee gemeenten brengt zijn moeilijk heden, verklaarde de nieuwe burgemeester, omdat het bezwaren heeft zijn werkkrach ten te verdelen. Ondanks deze bezwaren was de nieuw benoemde tevreden over de ambtsperiode en met voldoening ziet hij op de afgelopen negen jaren terug. Idealer vindt hij het echter leiding te geven aan één gemeente en bovendien aan één, die in een welvarende streek ligt, temidden van de bloembollencultuur. De heer Thomassen a Thuessink is ge huwd en vader van vier kinderen van zeven, vijf, drie en half en ruim een jaar. In een gesprek met de nieuwe burge meester verklaarde hij zich zeer verheugd over de benoeming naar de omgeving van Haarlem. Hij heeft in het Gooi en in Utrecht gewoond en vele van zijn vrienden en familieleden wonen in het westen van ons land. De heer Thomassen a Thuessink is met ingang van 16 September benoemd. Hij was pas op de hoogte gesteld van zijn be noeming en kon daarom nog geen mede delingen doen over de installatie. Vrijdag hoopt hij zich naar Bennebroek te begeven burgemeester werd moest zijn zorg in het om besprekingen te voeren. offers van verkeersongevallen per 1000 motorrijtuigen (bromfietsen niet inbegre pen) was in 1954 ongeveer gelijk aan dat van 1949. Uit de cijfers volgt, dat de ver keersonveiligheid relatief niet in die perio de is toegenomen, zelfs iets is gedaald. Niettemin geven de ongevallencijfers reden tot ernstige bezorgdheid en het ligt zeker op de weg van de overheid maat regelen te nemen, welke tot vermindering van de verkeersonveiligheid kunnen bij dragen. Met het oog daarop is het vorige jaar de Commissie Veiligheid Wegverkeer ingesteld. Men hoede zich echter voor de gedachte, dat alleen van overheidsmaat regelen verbetering is te verwachten. De Commissie Veilig Wegverkeer heeft een aantal vraagstukken op verkeersgebied in studie, waaronder de bescherming van de voetgangers en de eventuele wederin voering van de maximumsnelheid. Naar verwacht wordt kan het rapport van de commissie betreffende de bescherming van de A'oetgangers binnenkort worden tege moet gezien. Het verkeersonderwijs wordt thans vrij algemeen als onderdeel van het vak aardrijkskunde op de lagere scholen onder wezen, hetgeen er in belangrijke mate toe zal bijdragen, de jeugd bewust te maken van de gevaren, welke de deelneming aan het verkeer met zich brengt. Het ligt in het voornemen van de minister van Onderwijs bij een eerstvolgende herziening van de Lager Onderwijswet 1920 te bepalen dat onder het vak aardrijkskunde kennis van de verkeersregels is begrepen. Het politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschriften is in de loop van dit jaar reeds aanmerkelijk versterkt. Naar geleidelijke verdere uitbreiding van de verkeersgroepen van het korps rijkspolitie wordt gestreefd. Na ontvangst van het rapport van de Commissie Veiligheid Wegverkeer inzake de bescherming van de voetgangers in het verkeer zal dit terstond in studie worden genomen. Indien met de voorstellen van de commissie kan worden ingestemd, zal zo spoedig mogelijk de totstandkoming van een wettelijke regeling worden bevorderd. De minister stelt zich voor eenzelfde ge dragslijn te volgen ten aanzien van andere positieve voorstellen van de commissie. NAIROBI (Reuter) Groot-Brittannië zal 2500 man Britse troepen en duizend man inheemse troepen terugtrekken uit de strijd tegen de Mau-Mau in de Oost- Afrikaanse kolonie Kenia aldus is heden in Nairobi bekendgemaakt. Sedert het afkondigen van de noodtoestand in Octo ber 1952 hebben de Britse troepen en de inheemse eenheden meer dan achtduizend verzetslieden van de Mau-Mau gedood. Volgens officiële gegevens bedroeg de sterkte der Britse en inheemse troepen in de kolonie in Februari van dit jaar 7800 man. Rechter oordeelt dat getuigen niet betrouwbaar waren DJ/KARTA (PIA) Alle drie de ver dachten in de zaak Bandjarnegara, drs I.. A. M. Schmutzer, E. I. M. Versteegh en J. A. Caton, alias Mohammad Mahpudin, zijn door rechter Maengkom voor het landge- recht te Djakarta vrijgesproken. In het vonnis oordeelde de rechter, dat niet het bewijs geleverd is, dat verdachten schuldig zijn aan het ten laste gelegde. In dien verdachten al hulp aan benden heb ben verleend, dan is dit niet opzettelijk gebeurd om de vijand te steunen, doch onder druk. De rechter oordeelde verder, dat de gehoorde getuigen hebben bewezen geen betrouwbare verklaringen te kunnen afleggen. De rechter merkte voorts op, dat de getuigenis van de gehoorde legerofficie ren er toe heeft bijgedragen de onschuld van verdachten aan te tonen. De officier van justitie Sihaan eiste ver leden maand anderhalf jaar gevangenis straf tegen Schmutzer, Versteegh en Caton wegens „in oorlogstijd steun verlenen aan benden door het verstrekken van rijst, geld, munitie en andere materialen in de periode van 1950 tot 1954, verdachten wa ren, na vijftien maanden in voorarrest te hebben doorgebracht, allen reeds op vrije voeten gesteld. BONN (ANP). De Duitse Saarbond kraait al victorie. Hij concludeert uit de jongste ontwikkeling in de campagne voor de volksstemming in het Saarland, dat de beslissing tegen het statuut reeds gevallen zou zijn, De Duitse Saarbond is een orga nisatie, die tot voor kort financieel door het West-Duitse eenheidsministerie werd gesteund. Zijn felle actie tegen het statuut is echter voor de bondsregering aanleiding geweest deze steun in te trekken. Het in Bielefeld gevestigde instituut voor opinieonderzoek (EMNID) heeft het resultaat bekend gemaakt van een poli tieke steekproef, die in de Saar is gehou den. Het resultaat daarvan zou er op wij zen, dat 79 percent der Saarlandse bevol king van plan is zich tegen het statuut uit te spreken; 74 percent der ondervraagden sprak zich zonder meer uit voor een terug keer naar Duitsland, terwijl slechts vijf percent er voorkeur aan gaf in de Franse economische unie te blijven. Nu in Saarbrücken de temperatuur in de strijd om de volksstemming van 23 October enigszins is afgekoeld, wordt het onder de West-Duitse partijen weer wat warmer. Aanleiding is een verklaring van de Christelijk Democratische Unie van dr. Adenauer waarin de CDU nog eens haar trouw aan het statuut betuigt en de Saar- landers uitnodigt hun afkeer van het re giem van de huidige Saarlandse premier Hoffmann niet bij de volksstemming tot uiting te brengen. Volgens de CDU dient dat eerst te gebeuren, wanneer de nieuwe Saarlandse Landdag wordt gekozen. Vol gens Hoffmanns belofte zou dat op 4 De cember zijn. Zowel dr. Adenauer's liberale bondgeno ten als de socialistische oppositie zijn de CDU met grof geschut te lijf gegaan, daar zij deze verklaring beschouwen als een ondersteuning van de beide door hen als separatistisch beschouwde oude partijen van het Saargebied en als een verzwak king van de zaak der „Duits-gezinden". De liberale coalitiepartij verwijt de CDU „blinde pedanterie". De Duitse berichten uit Saarbrücken maken er ophef van, dat premier Hoff mann en zijn partij de verklai-ing der CDU hebben aangegrepen om hun propaganda voor het statuut te versterken. De nieuwe Saarlandse „neen-partijen" betogen, dat de CDU onder druk van buitenaf zou heb ben gehandeld. Het filmteam van de Metro Goldwyn Mayer, dat binnenkort in Nederland een begin zal maken met de opnamen van een film over het leven van de schilder Vincent van Gogh (met de acteur Kirk Douglas in de titelrol), arriveert op 5 September in 's Hertogenbosch, waar het enkele weken zijn „hoofdkwartier" zal vestigen. Inmiddels vernemen wij van de heer Noaeh, chef der afdeling Publiciteit van Metro's hoofdkantoor in Amsterdam, dat er naar aanleiding van de vervaardiging der Van Gogh-film (waarvan het scenario ge baseerd is op het boek „Lust for life") enkele moeilijkheden zijn gerezen. Noch de Larense ir. V. W. van Gogh, nazaat van de overleden schilder, noch ook het Kröller Müller-museum op de Hoge Veluwe, zijn namelijk bereid, aan de totstandkoming van deze film him medewerking te verlenen» hetgeen onder meer tot gevolg heeft, dat de Van Goghs in genoemd museum, en de personalia en brieven van de schilder, die zich in het bezit van de Larense ingenieur bevinden, niet voor het oog van de camera zullen kunnen verschijnen. De Metro heeft thans een aantal schilderijen van Van Gogh uit particuliere verzamelingen en buiten landse musea ter verfilming in bruikleen gevraagd en gekregen, zodat deze opnamen geen noemenswaardige vertraging hoeven te ondergaan. Wel zijn hierdoor enkele veranderingen in het scenario noodzakelijk geworden. Met dat al is de filmmaatschappij niet erg te spreken over de wat zij noemt het ge brek aan medewerking van ir. Van Gogh en het Kröller-Müllermuseum en zou zij reeds om bemiddeling van de Amerikaanse ambassade verzocht hebben. Het KNMI deelt mede: Nu de drie zo mermaanden achter de rug zijn, is een korte terugblik op het weer van dat tijd vak mogelijk. Het blijkt dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt slechts 0,2 graden Celsius boven de normale waarde van 16,4 gr. Celsius is geweest. Augustus was gemiddeld ruim één gr. warmer dan normaal, Juli slechts een halve graad terwijl Juni gemiddeld één graad kouder dan normaal was. Het aan tal zomerse dagen in dit drietal maanden bedroeg te De Bilt zestien tegen negen tien normaal. Hierbij dient te worden op gemerkt dat er tal van mooie dagen zijn geweest waarop de temperatuur de 25 gra den Celsius juist niet bereikte en die dus niet als zomerse dagen worden gerekend. In De Bilt werden 642 uren zonneschijn geregistreerd tegen 615 uren normaal en werd 135 mm. regen gemeten tegen 215 mm. normaal. (van hedenmorgen 7 unr) W E weers- 4 <si c era toestand r" -r iAl ca EÜ O za Stockholm regenbui WZW 4 28 2 Oslo half bew. ZZW 1 24 1 Kopenhagen nevel W 2 23 0 Amsterdam mist ZW 4 23 0 Londen licht bew. WNW 2 29 0 Luxemburg mist N 3 22 0,2 Parijs nevel windstil 25 0 Bordeaux mist NNO 2 26 37 Grenoble geheel bew. NNO 1 23 15 Nice half bew. NW 5 27 0 Genève half bew. N 1 22 16 Zürich regen NNO 1 21 24 Locarno zwaar bew. windstil 25 3 Berlijn nevel windstil 24 1 Frankfort nevel windstil 24 3 München zwaar bew. NW 3 20 12 Wenen zwaar bew. ZW 2 24 0 Innsbruck regen windstil 20 7 Rome nevel ONO 2 29 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 2 30 0 Mallorca half bew. N 3 - Neerslag laatste oocooxcocccoccccococcccorccccocc. 24 uur. PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere temperaturen. 2 September Zon op 5.53 uur, onder 19.30 uur. Maan op 19.02 uur, onder 6.07 uur. Maanstanden 2 Sept. 8.59 uur: Volle maan 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 1 September Hoog water: 3.03 en 15.27 uur. Laag water: 11.05 en 23.21 uur. Vrijdag 2 September Hoog water: 3.37 en 16.01 uur. Laag water: 11.42 en uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1