Bennebroekse bevolking huldigde scheidende burgemeester en secretaris PANDA EN DE MODE-MEESTER Koninklijke onderscheiding voor het raadslid J. Dubbis PEN-districtshoofd P. Borst nam afscheid in Bloemendaal en Velsen Wereldnieuws Mtfe fanaten -Pr/eee aa/ent Met ate nieawe hu! Jet nufxMO oefotei/ou oujj! *^jt(ndkMiLéek. och ió Uet zo De radio geeft Vrijdag J DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 2 LIKDOORNS Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost „Ciske de Rat" in Venetië hartelijk ontvangen India stelt overleg voor over atoomstraling Ontstaan van nieuwe ster zou gefotografeerd zijn Muiterij in Zuid-Soedan zou 500 levens hebben gekost Geneefse atoomconferentie in druk: 400 gulden V. MAAN EN AARDE ADVERTENTIE Tijdens de bijeenkomst in „Oud Berg en Dal" te Bennebroek, waarin afscheid ge nomen werd van burgemeester mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergam bacht en van de gemeentesecretaris-ontvanger de heer C. Bregman stonden aan vankelijk deze scheidenden in het middelpunt der belangstelling; aan het einde der bijeenkomst werd echter ook hulde gebracht aan de heer J. Dubbis,die veertig jaar deel uitmaakt van de gemeenteraad van Bennebroek; de burgemeester deelde mee, dat de Koningin zijn verdiensten heeft erkend door de heer Dibbis toe te kennen de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De drie heren hebben ondervonden dat hun persoon en werk door de bevolking bijzonder gewaardeerd worden: van de burgerij ontvingen de burgemeester en de secretaris geschenken. De afscheidsreceptie stond onder leiding van de loco-burgemeester de heer J. F. van L i e r o p, die de burgemeester na mens de bevolking dank bracht voor zijn arbeid gedurende dertig jaar. Mr. baron van Hardenbroek hield op het raadhuis geen spreekuur, maar hij was gemakkelijk te bereiken voor een ieder. Altijd trad hij rechtvaardig op en stelde hij zich boven de partijen.De noden van de bevolking hadden zijn bijzondere belangstelling en met waar dering dacht spreker aan hetgeen omstreeks 1930 gedaan is voor de arbeiders tijdens werkloosheid. In de loop der jaren zijn twee villa-terreinen ontstaan (Huis te Bij weg en de duinen) en de laatste tijd werd aandacht besteed aan „Bloemenhof". Aan de verbetering van de streekverlichting en van de volkshuisvesting is veel gedaan en spreker memoreerde, dat Maandag j.l. be richt is binnengekomen, dat in het volgend jaar alsnog tien woningen gebouwd mogen S. J. K a 1 f namens de Hervormde ge meente van Bennebroek; deze bood beiden een foto in lijst aan. Dr. H. Brouwer, geneesheer-directeur van de Stichting Vogelenzang zeide, dat de inrichting „geen staat in de staat is", maar dat zij een bijzondere plaats in Ben nebroek inneemt. Daartoe hebben de bur gemeester en de secretaris meegewerkt; de bevolking staat welwillend tegenover de patiënten, die zich rustig op straat kun nen ophouden. Spreker is zestien jaar op de inrichting werkzaam en hij dankte voor de prettige samenwerking. De heer W. A. van H a r t e v e 1 d uit Alkemade richtte zich in het bijzonder tot de heer Bregman namens de Secretaris- senclub, waarvan de scheidende secretaris een gewaardeerd lid is. Voor de steun in de loop der jaren ondervonden overhan digde spreker een boek over Jan Steen. De heer J. C. A s c h o f f, voorzitter van de worden: grond is reeds beschikbaar en met Gewesteïijke B°nd_yan ^njg^gen ^oor- het geld zal het ook wel in orde komen. TT Ook richtte de heer Van Lierop zich tot de heer Bregman, die zes en twintig jaar secretaris is geweest en die functie op bij zondere wijze vervuld heeft. Zijn arbeid lag op velerlei terrein. Spreker hoopte, dat beiden nog vele gelukkige jaren in Bennebroek, waar zij blijven wonen, zul len beleven. Aan de burgemeester over handigde de heer Van Lierop een veld kijker, te gebruiken tijdens de jacht, waarvan de heer Van Hardenbroek een groot liefhebber is, en een bijzet-tafeltje. De heer Bregman ontving een geschenk in enveloppe. Ook werd hulde gebracht aan de echtgenoten van de scheidende func- tionnarissen; haar werden bloemen aan geboden. De waarnemend gemeentesecretaris, de heer L. Hartman voerde het woord na mens allen werkzaam bij de gemeente en bood de burgemeester een vloeiblad met vouwbeen en de heer Bregman een gras machine aan, nadat hij herinnerd had aan de wijze, waarop beiden de leden van het gemeentepersoneel tegemoet waren getre den. Burgemeester mr. M. M. K w i n t, spre kend namens de kring van burgemeesters uit Zuid-Kennemerland, memoreerde de wijze waarop de heer Van Hardenbroek de collega's tijdens bijeenkomsten te Benne broek ontving; als herinnering bood hij zes asbakjes aan voor de eetkamer. Pastoor L. J. M. Janssen Schmidt bracht de scheidende functionnarissen na mens het katholieke deel der bevolking dank en hulde voor hun arbeid en ds. H. ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Italiaanse Regenjassen ƒ69.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Avonturen met kinderen, cauaerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pianorecital. 10.40 Orgel. 11.10 Platen. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Amusementsmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koer sen. 14.00 Moderne Griekse muziek. 14.20 Voordracht. 14.40 Fluit en piano. 15.10 Platen. 15.20 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Platen. 17.35 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Orgel en zang. 18.45 Hoe komt de ar beider aan zijn trek?, causerie. 19.00 Platen. 19.30 Ik herinner mij, causerie. 19.40 Op be zoek bij anderen. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Causerie, over de Verenigde Na ties. 20.40 Wij in deze tijd, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Buitenlands week overzicht. 21.45 Luzerner Festwochen: Festi val orkest en solist. 22.30 Wereldkampioen schappen wielrennen. 22.40 Vandaag, cause rie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Omroeporkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualiteiten 13.00 Nieuws. 13.15 PIT-tigheden. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.10 Radiophilharmonisch orkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Zigeunerkwintet. 16.00 Tuinobuwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Vocaal kwartet. 17.00 Poëzie uit het oude Israël. 17.20 Meisjeskoor. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen. 18.10 Platen. 18.40 Buitenlands overzicht. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regerinsguitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Het maandelijks overzicht van de werk zaamheden der Verenigde Naties. 2. Emi gratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 Studeren en ge loven, causerie. 21.05 Residentie-orkest. 22.25 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaamse liedjes 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 De laatste wals, operette (pl.). 16.02 Platen. 16.25 Zang en piano. 16.45 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Altviool en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Fluit en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Kroniek. 20.15 Parcifal, opera. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.0022.30 Nieuws, feiten van. de dag, en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). Vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemer land dankte de burgemeester voor de steun, die de gemeente aan de bond geeft en de heer Bregman voor zijn arbeid als bestuurslid; laatstgenoemde ontving boe ken. Burgemeester mr. J. F. Jansonius uit Haarlemmermeer sprak als collega en namens de commissie van beheer van schoolarts- en schooltandartsendiensten uit de kring Haarlemmermeer de heer Van Hardenbroek toe en overhandigde een ge schenk in enveloppe, met verzoek dat te bestemmen voor aankoop van een herinne ring. De heer E. M e ij e r, commandant van het gewest Amsterdam van de rijkspolitie, merkte op niet te willen spreken over ge meente- of rijkspolitie, maar wel wilde hij getuigen, dat de samenwerking met de burgemeester van Bennebroek prettig is geweest. Namens verenigingen uit Bennebroek spraken o.a. mevrouw Veldhuijzen namens Gezinshulp, de heren L. J. S i e r s- m a hoofd van de openbare lagere school, C. van der Wilden namens het co mité autotocht ouden van dagen, die woor den van dank sprak voor de steun van de erevoorzitter en voorzitter ontvangen en beiden welkom heette, nu zij 65 jaar zijn geworden, de heer M. Huysmans verte genwoordiger van het Oranje-comité, de heer F. G. Lommerse (R.K. Armbe stuur, middenstand en R.K. Gezinszorg), R. Lommerse (Katholieke Arbeiders beweging) en D. Treffers, het oudste lid van het gemeentepersoneel. Nadat de burgemeester een overzicht had gegeven van zijn loopbaan, waarbij gememoreerd werd, dat het er in 1925 uit zag door de aanwezigheid van vele buitens, dat de gemeente zich moeilijk zou kunnen uitbreiden en dat hij kort daarop toch de kans hoeft gekregen mee te werken aan de bloei van Bennebroek, richtte spreker zich tot hen, die deze middag het woord had den gevoerd. Hij sprak woorden van dank voor de prettige samenwerking met vele instanties en personen op allerlei gebied. Voor de opvolger ligt een mooie taak weg gelegd om Bennebroek nog meer te ont wikkelen. De burgemeester memoreerde de samenwerking in de gemeenteraad en wendde zich in het bijzonder tot de heer J. Dubbis, die dezer dagen veertig jaar lid is. Enige jaren was hij ook wethouder; op ander gebied (in de Hervormde ge meente en in de Chr. Bond van Overheids personeel) heeft hij een werkzaam aan deel gehad in de arbeid. De burgemeester deelde mee, dat de heer Dubbis was onder scheiden met de eremédaille in goud, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau en speldde de versierselen op. De heer Bregman bood de burgemeester een getekend portret in lijst aan, waarna een drukbezochte receptie volgde. Het avondfeest Des avonds is in „Oud Berg en Dal" een feestelijke bijeenkomst gehouden waarvan de verzorging was opgedragen ADVERTENTIE VERWIJDERD MEI WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart V veel ellende. (60) aan het gezelschap Willy Alfredo die met de cabaretrevue „Hallo, met wie?" de be zoekers buitengewoon goed heeft ver maakt. Een woord van lof voor het op treden van dit uitstekende ensemble mag niet achterwege blijven. Van de medewer kenden dient de leider te worden ge noemd, die zich niet alleen als een vlot causeur, maar ook als een verdienstelijk zanger ontpopte. Voorts was hij een bui tengewoon vaardig sneldichter. De gooche laar beschikte over vingervaardigheid. Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond f Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven, Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld EEN WELGEVULD RECEPTIE-ALBUM heeft het scheidende districtshoofd van het P.E.N. te IJmuiden, de heer P. Borst als herinnering kunnen meenemen na de re cepties, die Dinsdag- en Woensdagmiddag in het kantoor van het bedryf aan de Hout manstraat zyn gehouden. Tientallen ver tegenwoordigers van instanties, gemeente diensten, bedryven en vooral ook particu lieren zyn hem op deze middagen de hand komen drukken. Van het personeel te Bloe mendaal werd gistermorgen afscheid ge nomen, toen de heer Borst ontvangen werd door de directeur, de heer J. den Boesterd en de technisch adjunct-directeur, de heer A. P. Lindenbergh en vervolgens door de hoofden van dienst in de vergaderzaal van het gebouw. Hy werd hier toegesproken door de hoofdingenieur de heer J. M. Lan- genbaard, die de heer Borst een waarde volle enveloppe overhandigde. Namens de jubileumcommissie is de heer Borst voorts toegesproken door de heer G. E. Noordhof, die er nog een enveloppe aan toevoegde. Tegen 12 uur werd tenslotte bij de ingang afscheid genomen van al het personeel, dat te Bloemendaal werkzaam is en waarmee de heer Borst in al die jaren nauw heeft samengewerkt. Dinsdagmiddag was de heer C. Visser van het bedrijf Gas en Water te Velsen de eerste woordvoerder. Hij prees de prettige samenwerking en overhandigde de heer Borst een film, waarop nog ettelijke ge beurtenissen kunnen worden vastgelegd. De heer P. Bart herinnerde daarna aan het verleden en het contact als aannemer met de heer Borst. Een boekenbon verge zelde deze woorden. ADVERTENTIE MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-hüis Fr. Zwaanstraat 24 Zand voort - tel. 3431 Halte" 4Cb'stVerloren Vrij te bezichtigen vani 14-17 en 19-21 uur. Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 te Ned. Herv. Kerk Amsterdam, - H. de Nie te Beroepen Oenkerk. Benoemd tot vicaris te Sluipwijk C. Jon ker, cand. te Stoutenburg, die deze benoe ming aannam. Toegelaten tot de evang. bediening D. J. Blikkendaal te Roterdam; A. de Groot te Utrecht; Th. J. Remmers te Driebergen en G. S. Schikkel te Scherpenzeel. Geref. Kerken Beroepen te Sellingen G. de Ruiter, cand. te Tjuchem, die bedankte voor Zijldijk. Aangenomen naar Dieren H. v. d. Plaat te Oudega (W.). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië en Brazilië: m.s. „Cap Frio" (7 Sept.); Canada: m.s. „Joh. van Olden- barneveldt" (2 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Hydra" (6 Sept.) en m.s. „Osiris" (6 Sept.); Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 Sept.); Suriname: m.s. „Nestor" (7 Sept.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle (3 Sept.). Namens de installateurs in Velsen en de Nederlandse Bond van Installateurs trad de heer P. de Vries naar voren. De vereniging te Velsen was niet meer geheel intact en nu had men maar besloten, aldus de heer De Vries, om de laatste financiën in een geschenk voor de heer Borst te steken. Hij overhandigde een infrarode lamp en een gramofoon. De heer Borst meende dat hij deze ge schenken eigenlijk niet had verdiend. Hij verwees daarbij naar de Installatie-keu ringsdienst. „Er is tegen gesputterd, maar nu zijn we dankbaar", voegde de heer De Vries er aan toe. Namens Publieke Werken te Zandvoort kwam de heer M. Deutekom met bloemen voor de heer Borst binnen, waarna achter eenvolgens ook de heren A. T. Arends, chef van het storingsbureau van de Nederlandse Spoorwegen, D. W. Dammers, directeur van Openbare Werken te Velsen, W. Kampman, oud-directeur van Gas en Water te Velsen en P. van Wetter van de dienst voor de Volkshuisvesting de scheidende functiona ris de hand kwamen drukken. Ook de heren J. v .d. Burg en C. Schippers, respec tievelijk van de Reinigings- en Plantsoe nendienst in Velsen en van de P.T.T., spra ken woorden ten afscheid. De receptie is Woensdagmiddag besloten met een samenzijn van het IJmuidense per soneel van het P.E.N. en de heer Borst. Hem werd door de heer H. Vis een projec tiedoek en bloemen aangeboden. Maar seen serieus candidaat De Nederlandse film „Cisce de Rat" is gisteravond hartelijk ontvangen door het publiek van journalisten, critici en film deskundigen, die het 16de internationale filmfestival te Venetië bijwonen. Sommige critici waren echter van mening dat de film niet zou kunnen wedijveren in de strijd met Amerikaanse, Italiaanse en Russische concurrentie. Anderen waren van mening, dat de film beslist een van de prijzen zal winnen. Men zei dat de Duitse regisseur Wolfgang Staudte er in geslaagd is karakters en een sfeer te scheppen, die realistisch zijn in de zin van een documentaire, maar dat het verhaal tevens op hoog peil staat. Het spel van de Nederlandse acteurs en actrices wordt briljant genoemd. NEW YORK (Reuter) India heeft voorgesteld, op de komende zitting van de Algemene Vergadering van de UNO van gedachten te wisselen over het vormen van een organisatie ter verspreiding van gegevens over de straling bij proefnemin gen met atoom- en waterstofbommen. Het Indiase voorstel behelst het plan voor het inrichten van waarnemingsstations in alle delen van de wereld, waaronder commu nistisch China en de Sovjet-Unie, voor het verzamelen van gegevens over de gevolgen van dergelijke proeven. De subcommissie voor ontwapening van de UNO heeft haar besprekingen voortge zet. Men verwacht, dat de subcommissie bestaande uit vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en Canada van daag voor de vierde maal bijeen zal komen en dat de zitting daarna zal worden ge schorst tot Dinsdag. BERKLEY (Reuter) Dr. George Her big, een astronoom van de universiteit van California is van mening, dat hij het ont staan van twee nieuwe sterren heeft gefo tografeerd. Acht jaar geleden had hij een foto gemaakt van de nevelvlek van Orion. In een donkere nevel vertoonden zich toen drie sterren. Op een foto van 1954 echter vertoonden zich vijf sterren. Mogelijk is hiermede de openingsfaze in de ontwikkeling van het heelal vastgelegd. Het ontstaan der sterren moet zestienhon derd jaar geleden zijn geschied. 37. Minister Joris Coedbloed had het ministerie van Modezaken verlaten en wandelde peinzend voort. „Nu ik het X- costuum heb ontworpen, zal ik toch ook eens mijn gedachten laten gaan over een ontwerpje voor een X-hoed", mompelde hij. „Ik voel het als mijn Ministeriële plicht er op toe te zien, dat mijne landgenoten iets op het hoofd krijgen, dat past bij Verder kwam hij niet, want op dat ogen blik kreeg hij zelf iets op het hoofd en wel met zo'n kracht, dat hij plat voorover viel en een gezichtsafdruk in het plaveisel maakte. Het was Panda in het X-pakje, die zijn val uit het raam op het hoofd van Joris beëindigde. Het geweld van deze lan ding deed de riem van het pakje knappen, zodat Panda zich er eindelijk uit kon be vrijden. Duizelig kroop hij uit de hals opening en vluchtte met wankele benen. Maar Joris lette niet op hem; al zijn aan dacht was gericht op zijn hoed, die in een eigenaardige vorm was samengedrukt. „De X-hoed mompelde hij, het hoofddek sel ietwat lodderig bekijkend, „een tref fende creatie!" KHARTOEM (UP/AFP). Volgens de eerste verlieslijsten van de opstand in Zuid-Soedan zouden bij Torit alleen vijf honderd personen bij de strijd zijn omge komen, voornamelijk burgers die een toe vlucht hadden gezocht in het bureau van de regeringscommissaris. Volgens andere berichten zouden de muitende negers vele mannen, vrouwen en kinderen hebben vermoord, en ook vrouwen mee de jungle in hebben gevoerd. De regeringstroepen die zich in Zuidelijke richting begeven treffen vele dorpen verlaten aan. Toen de Noordelijke troepen voorbij Joeba waren opgetrokken, kregen zij de indruk het slachtoffer te zijn geworden van een list. Tussen Joeba en Torit werden slechts twee muiters krijgsgevangen ge maakt. Men denkt, dat de Zuidelijken ge bruik hebben gemaakt van een door hun afgevaardigde bedongen uitstel van bezet ting om uit te wijken. De achtervolging van de muiters wordt bemoeilijkt door zware regenval, waardoor de wegen on begaanbaar zijn geworden. Salem's ontslag aanvaard CAIRO (Reuter). De Egyptische revo- lutionnaire raad heeft de ontslagaanvrage van majoor Salah Salem als minister van nationale voorlichting en Soedanese Zaken aanvaard. Maandag had de revolutionnaire raad hem „voor onbepaalde tijd verlof verleend". Hoewel er geen reden werd opgegeven, waren politieke waarnemers van oordeel, dat Salem deze maatregel te wijten had aan het falen van zijn politiek ten aanzien van de Soedan in het algemeen en de door hem georganiseerde campagne tegen de Soedanese premier, Ismail Al Azjari. De UNO zal de volledige „handelingen" publiceren van de internationale conferen tie, over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, die van 8 tot 20 Augustus te Genève is gehouden. Deze „handelingen" zullen zestien delen van elk vijfhonderd pagina's omvatten. De Engelse editie van dit mammoet-werk zal vermoedelijk begin volgend jaar verkrijgbaar zijn tegen een prijs van ongeveer vierhonderd gulden. Later zullen uitgaven in verschillende an dere talen verschijnen. De 16 delen zullen de volledige teksten bevatten van alle do cumenten, welke op de conferentie betrek king hadden. Kindernoodfonds In de eerste helft van dit jaar heeft UNICEF, het kindernoodfonds van de UNO, aan zeventien millioen moeders en kinde ren voornamelijk in de minder ontwik kelde gebieden hulp geboden in de vorm van voeding of medische bijstand. Gedu rende de eerste helft van dit jaar werden acht millioen kinderen ingeënt tegen tu berculose, waardoor het aantal tegen t.b.c. ingeënte kinderen sinds 1948 steeg tot 51,5 millioen. Voorts werden 3,5 millioen moe ders en kinderen ingeënt tegen malaria, zeshonderdduizend vooral in Indonesië werden behandeld tegen framboesia en 500.900 tegen trachoon, een inheemse oogziekte. Vier millioen moeders en kin deren kregen geregeld voedselpakketten. Goochelaarscongres. Het internationale goochelaarscongres is Woensdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam geopend. De voorzitter van de Nederlandse Magische Unie maakte een handbeweging in de rich ting van een op het podium opgestelde schaal, waaruit plotseling een grote vlam en twee sierduiven opstegen. Daarna werden de vlaggen van de 26 aan het congres deel nemende landen gehesen en was het congres officieel geopend. Het duurt tot en met 4 September. Mis. Het nieuwe Amerikaanse vliegdek- schip „Forrestal" is voortijdig van zijn proefvaart teruggekeerd met twee ver brande schroefaslagers. Een woordvoer der van de scheepswerf waar het schip is gebouwd, zeide dat de schade ver moedelijk is te wijten aan verkeerde smering. Schadevergoeding. De Sovjet-Russische re gering heeft besloten een schadevergoe ding van vierhonderdduizend kronen te betalen aan de families van de tien le den van een Noorse vrouwendelegatie, die op 6 Augustus bij een vliegongeluk nabij Woronesj in de Sovjet-Unie om het leven kwamen. Cholera. Een millioen doses vaccin worden naar Oost-Pakistan gebracht ter bestrij ding van een toenemend aantal cholera gevallen in het gebied rondom Dacca, dat sinds 15 Augustus door overstro mingen onder water is komen te staan. De watersnood heeft in West-Pakistan zestigduizend personen dakloos ge maakt. In vele dorpen staat het water drie tot vier meter hoog. Bonus. Het stakende autobuspersoneel te Parijs en hun werkgevers hebben een overeenkomst bereikt, waarop de sta kers besloten weer aan het werk te gaan. De werknemers krijgen de ge- eiste bonus van vierduizend francs. Gisteren bleef 95 percent van het aan tal autobussen in de garages. De onder grondse kon niet alle extra-drukte ver werken, zodat vele Parijzenaars te voet naar hun werk moesten. Redding. Grote watermassa's zijn een steenkoolmijn te Rotoward, nabij Hunt- ly, in Nieuw-Zeeland, binnengedrongen. Sommige mijnwerkers werden honder den meters door het water meegesleept. Mijnwerkers in een ander deel van de mijn merkten dat er iets aan de hand was door een plotselinge verandering in de luchtdruk. Zij snelden hun be dreigde kameraden te hulp en konden de elf gewonden tijdig in veiligheid brengen. Insecten. De Britse admiraliteit heeft een commissie van deskundigen ingesteld, die moet zorg dragen voor het behoud van de „Victory" het schip van admi raal Nelson tijdens de slag van Trafal gar. Het vaartuig dat in de haven van Portsmouth ligt, dreigt door kleine in secten te worden verteerd. Overleden. De Franse invlieger Marcel Doret is na een langdurige ziekte op 59- jarige leeftijd te Toulouse overleden. Tegen het einde van de tweede wereld oorlog vormde hij van buitgemaakte Duitse vliegtuigen het eerste jacht- eskader van de Franse ondergrondse strijdkrachten. Op het gebied van het kunstvliegen had Doret achttien we reldrecords op zijn naam staan. Erebegraafplaats. Vijftien landen, waar onder Nederland, die hebben deelgeno men aan de strijd in Korea, hebben aan de secretaris-generaal van de UNO voorgesteld in Korea een permanente begraafplaats in te richten voor de ge sneuvelde geallieerde militairen, wier stoffelijke resten nog niet naar hun va derland zijn teruggebracht. Vliegveld. Volgens berichten die in de In- dise grensplaats Kalimpong zijn ont vangen, leggen genietroepen van het communistisch Chinese leger het eerste vliegveld in Tibet aan. Volgens deze be richten zijn de Chinezen van plan nog twee andere vliegvelden aan te leggen in Tibet. Verbetering. Radio-Praag heeft gister avond bekend gemaakt dat de algemene toestand van president Zaptocky is „verbeterd". In een speciaal commu nique werd zijn gezondheidstoestand „bevredigend" genoemd. De president is nog onder doktersbehandeling. Smokkelarij. De Amerikaanse douane heeft aan boord van het Franse schip „Saint Lo" twaalf kilo gesmokkelde zuivere heroine ontdekt, dat een waarde verte genwoordigt van één tot anderhalf millioen dollar. Vijf leden van de be manning zijn verhoord. In 1947 werd een hoeveelheid van veertien kilo ge vonden aan boord van eens Frans schip. Raketfoto. De Amerikaanse marine heeft een foto vrijgegeven van een hoogte van honderdzestig kilometer uit een raket De foto, die het grootste oppervlak van de aarde beslaat, dat ooit van een enkel punt uit is gemaakt, toont ongeveer twee vijfden van de Verenigde Staten. De foto werd 5 October 1954 gemaakt. HET IS AAN geen twijfel onderhevig dat de aanblik van onze luchten aanzien lijk aantrekkelijker is dan een kijkje naar de hemelkoepel die zich over de maan welft. Immers, is onze lucht zonder be wolking prachtig blauw, de hemel die we vanaf de maan te zien zouden krijgen is pikzwart, waartegen scherp de lichtende punten der sterren afsteken. De maan be zit geen atmosfeer, zodat geen verstrooiing van licht plaats vindtde blauwe lucht, die op aarde veroorzaakt wordt door afbuiging van het blauwe licht der zonnestralen, ont breekt dus boven het maan oppervlak, en evenmin kunnen de sterren er flonkeren of zal de zon er een „stralingsfiguur" vertonen. Alle licht dat uit de duisternis van het zwarte heelal kan worden gezien, tekent zich hard en scherp af. De dag is op de maan plezierig lang, want van zonsopkomst tot zonsondergang duurt 14 dagen; de zon staat dus bijna stil. Veel plezier kan men van deze lange dag echter niet verwachten, want de hitte op de maan is overdag ondragelijk heet en bedraagt iets meer dan 100 graden, ter wijl het licht zo verblindend is, dat men werkelijk zeer donkere brillen zal moeten dragen om de ogen te beschermen. Tij dens de nacht, die eveneens 14 dagen duurt, is het daarentegen weer zo erbar melijk koud, dat het ongeveer 200 graden vriest. Wie kans ziet bij zulke extreme temperaturen en bij het ontbreken van zuurstof, in leven te blijven, zegt het maar. Overigens was het niet onze bedoeling de levensmogelijkheden op de maan in ogenschouw te nemen, maar we wilden vanaf onze wachter de aarde eens bekij ken. Dat moet een majestueus gezicht zijn, onze aarde op een afstand van ongeveer 400.000 km. aan de hemel te zien hangen! Het merwaardige van de aarde is in dit geval n.l. dat onze planeet onveranderlijk ongeveer op dezelfde plaats aan het fir mament staat. Zij zou te zien zijn, onge veer 16 maal zo groot als wij de maan zien, dus liniair 4 maal zo groot. Zij wen telt zich in 24 uur om haar as en vertoont gedempte kleuren. Zeeën en vastelanden moeten vaag te onderschei den zijn, terwijl de pool kappen en gletschers in het hooggebergte zich als hel derwitte vlekken zullen afte kenen. De woestijnen geven wellicht gele vlekken te zien, en de grote woudgebie den zullen zich als donkere vlekken aftekenen, terwijl in het najaar zich een bronsachtig gouden kleur over de wouden in de gematigde streken legt. Hierover bewegen zich de grote wolken velden, die als lichte vlekken over de pla neet drijven. Dit bewegelijke kleurenspel blijft steeds op dezelfde plaats zichtbaar, terwijl de planeet zich langzaam wentelt. Echter, niet steeds is het „volle aarde", want al naar gelang de stand van de zon, zal de aarde zich als een schijf of een sikkel ver tonen, terwijl soms van de aarde helemaal niets te zien zal zijn. Dan is het „nieuwe aarde"! We keuvelen nu wel aardig over het gezicht dat de aarde ons vanaf de maan zal kunnen opleveren, maar tijdens ons verblijf op de maan h,ebben we over het hoofd gezien, dat we van onze wachter eigenlijk maar bitter weinig weten, on danks de vorderingen die gemaakt zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2