Bello van Bergen maakte laatste rit met 1500 passagiers in 5 coupé's 777 Aarde Weerbestendig poetsextract dus: 50 ct De eerste September GROOTS AFSCHEID VAN 50-JARIG STOOMTRAMMETJE Sl^TE ^kp^ESS Dr. A. H. Günther volgt ir H. W. Mouton op Minder poetsen langer glans Agenda voor Haarlem Koude oorlog ,Lelijk kreng* Spektakel Oók in handige doosjes van 10 st en in mooie grote dozen van 50 stuks f 2.- met de nieuwe melange - nu zo zacht Staking bij tabaksindustrie Leraren M.O. vergaderen Tomatenoogst is voor 10 percent waardeloos Hoge bezoekers in het Rijksmuseum Nieuwe secretaris-generaal bij Wederopbouw DONDERDAG 1 SEPTEMBER 195 5 Er gebeuren vandaag enkele opzien barende dingen. Sommige mensen treden in hoop en vreze binnen in een nieuwe, onbekende wereld, alsof zij zojuist uit een ruimtevaartraket op de maan zijn geland: dat zijn de kléine mensen, die voor het eerst naar school gaan. Zij beseffen nauwe lijks hoe belangrijk hun aarzelende stap over de hardstenen drempel eigenlijk is, want in hun harten hebben zij nog geen afscheid van het spel en de vreugden der prille jeugd genomen. Zij denken dat zij min of meer tegen hun wil en verlangen epn periode van wetenschappelijke lou tering moeten doormaken om daarna, bij het einde van het zesde klassejaar, weer als vrije vogels te kunnen terugkeren in de paradijselijke ongebondenheid. Zij vergissen zich, waar wij moeten het hun niet vertellen. Als de deur achter hen dichtgaat, is er iets onherroepelijks voor hen verloren. Wat zij er voor terugkrijgen, kan hen veel, maar niet alles vergoeden. En de ouders, die de kinderhand loslaten bij de deur en wellicht gisteren nog verzucht ten dat zij blij zouden zijn „als de vacantie om is", verliezen evenzeer iets, dat nooit terugkomt. Het leven heeft hun een kind ontnomen en het zal steeds meer en steeds verder van hen worden losgemaakt. Maar zijn wij, ouders, in vele opzichten niet ge lijk aan de kinderen? Want ook wij blijven vruchteloos op hun volledige terugkeer hopen ons leven lang. Er is nog iets anders belangrijks gebeurd vandaag. In ettelijke hoofdsteden der we reld hebben de Modekoningen hun goede gaven over hun onderdanen uitgestort. Nieuwe lijnen, nieuwe vondsten, nieuwe vernuftigheden met nieuwe stoffen. De dictatuur van de klederdracht heeft een nieuw manifest van dwang en plicht het licht doen zien. Vandaag zweren alle vrouwen dat zij zich niet aan de nieuwe mode zullen storen en gaan intussen hei melijk na, hoe zij haar garderobe van vorig jaar zullen kunnen omtoveren tot een aar zelende, onopvallende vernieuwing in de richting van wat de Mode decreteert. Van daag halen alle mannen hun schouders op, zeggen iets van „onzin" en „belachelijk" en ontdekken tegelijk in de nieuwe lij nen de geheimzinnig verborgen charme, die zij in alle nieuwe modes en alfe be lachelijke lijnen tenslotte hebben onder kend en geapprecieerd. Zo speelt het Leven met kinderen en mensen op deze eerste dag van Sep tember. J. L. ADVERTENTIE grote bus EW 540 DONDERDAG 1 SEPTEMBER Minerva: „Brief encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De woestijn leeft", alle leeft., 9.15 uur. Luxor: „Modem Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het waterorgel. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15, 8 uur. J. A. Bruin. Zaadliandel Roozen, Spek- straat 5: Dahliashow van 818 uur. Open luchttheater, Bloemendaal, 8 uur Trainings avond van „Butlers American Dance Theatre". VRIJDAFG 2 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen", 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het vlammend woud", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sa- brina", alle leeft., 8.15 uur. Grote Markt, Vleeshal": Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur bespeling van het wa terorgel. Zaadhandcl Roozen, Spekstraat 5: Dahliashow van 818 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Om vijf over een in de afgelopen nacht werden enkele hon derden mensen diep ontroerd toen zij zagen hoe een oude grijze machinist afscheid nam van de 50-jarige Bello, die juist van zijn laatste rit tot stilstand was gekomen op het emplacement in Alkmaar. De stoomtram stond nog maar nauwelijks stil, toen de machinist een kruik jenever, met een bloem versierd, weigerde, een grote rode zakdoek tevoor schijn haalde en in het licht van flitslampen de tranen droog de, die hij niet meer had kunnen bedwingen. De laatste reizigers verlieten het station, toen Bello voor altijd op stal werd gezet. Bello zal nooit meer dienst doen op het lijntje Alkmaar—Bergen aan Zee, 33 minuten over 11 kilometer. Maar zijn afscheid is onvergetelijk. Het werd gekenmerkt door een vreemde sfeer, die pas op het allerlaatste ogenblik - vijf over een op het emplacement in Alkmaar - zuiver was. Want daarvóór heerste er een vreemde mengeling van drei ging, verzet èn vertier. De dreiging ontstond door de scherpe voorzorgsmaatregelen. De hele avond is de lijn meter voor meter gecontroleerd door spoorwegbeambten, die in het mysterieuze maanlicht als spookfiguren in de duinen door de kniehoge grondnevel baadden. Op de tram zelf waren twintig man spoorweg-recherche, deels in uniform deels in burger, die opdracht hadden elk verzet in de kiem te smoren. En bovendien waren achttien agenten op de been om even tueel assistentie te verlenen. Die dreiging heeft de feest vreugde en de weemoed verbitterd. Het verzet was van de vele luidruchtige en vele stille verknochten aan Bello, die volgens de geruchten tientallen „sabotage"-daden hadden voorbereid, waarvan er geen een echter zich heeft voorge daan. De vreugde was bij de jeugd, die in deze laatste rit een kans zag om eens flink en uitbundig herrie te schop pen. Echte goede jolijt was er echter niet. Maar onvergetelijk is het afscheid van Bello om de enorme mensenmassa, die het heeft begeleid, en de grandioze colonne van honderden auto's, die van Bergen tot Alkmaar aan Bello's zijde reed; de koplampen der auto's verlichtten het neveldek op de weg en gedurende Bello's laatste half-uur hebben onafgebroken naargeestig de claxons geloeid, een mechanisch protest tegen Bello's afscheid die als was hij een mens de liefde der Bergenaren bezit; althans van die Bergenaren, die niet ge zwicht zijn voor rationele overwegingen, die uiteindelijk Bello's lot bezegelden: de argumenten voor oplossing van het autoverkeersprobleem. Bergen is Bergen niet meer voor ieder, die net zo voelt als burgemeester Huygens, toen deze op 20 Mei 1951 de terugkeer van Bello op het tramlijntje toejuichte en zei, dat Bergen Bergen niet meer zou zijn zon der Bello, omdat er dan dwars door het oude dorp heen moderne snelwegen naar zee zouden moeten worden aangelegd; toen hij de minister van Verkeer dankte voor het inlossen van de belofte dat de tram voorlopig zou blijven rijden. Maar de noodzaak van die verkeersweg is blijkbaar sterker geworden dan de liefde van de bur gemeester voor Bello, want momenteel is de heer Huygens een heftig bestreden fi guur bij hen, die de liefde voor Bello hand haven tegen de actuele argumenten van het verkeersproblemen. De burgemeester was dan gisteren ook niet aanwezig toen Bello zijn laatste ritten maakte. Hij was er althans zeker niet in functie. De laatste pogingen om Bello te redden mislukten geheel. Een brief met bittere verwijten van het Bergense Tramcomité aan het Bergense gemeentebestuur kon uiteraard al niets meer uitrichten. Een te legram van de vereniging van Horeca bedrijven in Bergen aan minister Algera, om het opbreken van Bello's rails, Maar- mee de spoorwegen vandaag beginnen, uit te stellen, bleef onbeantwoord. Deze maand nog zal de raad bijeen ko men om te stemmen over het voorstel van B. en W. om over de spoorbaan door het dorp een verkeersweg te laten aanleggen. Reeds om acht uur dromden mensen samen voor het stationnetje in Bergen, waar de kaartjes-van-de-laatste dag bij massa's werden verkocht. Toch reden er naar schatting 1200 mensen die avond zon der kaartje op Bello. In de kiosk naast het station werden eveneens grote hoeveelhe den kaarten verkocht, ansichtkaarten van Bello, waarop dan de loketbeambte van het station met plezier de stempel van de Zo namen de Bergenaren en de vacantie- gangers gisteravond afscheid van „Bello". <xoc*xxx*>oocoocxx>cioccoocccooooocooo3ococooooccooocooooa: „Laat nu je stoom weer sissen, Laat nu je bel maar slaan. Wij kunnen je niet missen, Wij laten je niet gaan". (Rijm op bord, dat Bello in 1952 werd voorgehangen). fÓC<XXXXJCCOCXXXXX)OCO<XXXOOCO'JOOCCCCOCOOCCOOOCX)CODOCCCOoÖ laatste dag zette. Overigens gebeurde er niet veel tot elf uur in Bergen. Wel zag men drukdoende hoge N.S.-autoriteiten in het stationnetje, die af en toe razend snel in «een auto wegreden en weer terugkwa men. Het leek wel koude oorlog. Onderwijl liepen vijftien man in de stille nacht de lijn van Bello te controleren; een prachtig gezicht; de mannen liepen over de lijn, rode, groene en witte lichten flitsten soms door de nevel, en boven het silhouet van het duinlandschap stond de maan. Plotseling klonk dan het geluid van Bello uit de verte, de hoge, dunne schriele fluittoon en het vriendelijk rinkelen van zijn bel. Bij de wissels liep de conducteur voor Bello uit, er werd dan even met de lijn-schouwers gesproken en dan ging Bel lo weer voort. Van zeven uur 's morgens tot één uur 's nachts is de lijn gecontroleerd. „Het lijkt wel weer oorlog, het is net ver zetswerk", zei lijnschouwer Jan Morauw. Na het afscheid van Bello dronken alle mannen in de wachtkamer op het station Alkmaar op Bello met N.S.-autoriteiten, 's nachts om twee uur. In Bergen aan Zee en Alkmaar is er nauwelijks ophef gemaakt van Bello's af scheid. Wel werd Bello in Bergen aan Zee een groot plakkaat voorgehangen, waarop stond „Van Huygenstein tot Huilenburg", Zeervolle Vermelding Aangeboden door B. van B."; Burgers van Bergen. Een ingeze tene hield een grandioze speech, waarin hij onder meer zei: „De bomen van de Eeuwi ge Laan zullen zich tot je neerbuigen Bel lo, zullen je niet meer doorlaten Bello, maar in hun eeuwigheid opnemen. Nooit zullen we je vergeten, lelijk kreng, goede lieve oude Bello". In Bergen verzamelden zich steeds meer mensen bij het station. Geen Bergenaar scheen te ontbreken; ook de hele kunst kolonie was present, onder andere Adriaan Roland Holst en Lucebert. Als Bello's komst dan uit de verte hoorbaar was, het belletje, de fluit, dan steeg een gejoel op uit de menigte. In Bello zat, tot de laatste ritten, opgeschoten jeugd de noodrem men waren al door de N.S. vernageld en Bergenaren, die voor de grote massa invasie in Bello nog een afscheidsrit wilde maken. Zij waren stil en sommigen zeiden een strandwandeling te hebben gemaakt. Er waren ook tramliefhebbers, verzame laars en trambouwers, die voor hun collec tie het laatste kaartje wilden hebben, nog een stukje van Bello slopen, nog een foto wilden maken. Er waren er bij uit Rotter dam en Maastricht. Toen Bello's laatste rit in Alkmaar aan ving sprongen 1500 mensen (officiële schatting) in de vijf coupé's. Zij puilden links en rechts uit de wagens, de agenten zaten klem tussen de menigte. Tientallen klommen boven op de wagens. Een kleine rel ontstond toen twee agenten twee jongens hardhandig van het dak schoven. Hijgend en blazend torste Bello de laatste last. Wolken stoom blies hij hoog in de lucht en langzaam reed hij, voortdurend stoppend, want steeds wilden controleurs de wielen, de lijn, de buizen enzovoorts nog inspecteren. Rotjes ploften, fotografen flitsten, de schelle schijnwerpers zetten Bello in lichterlaaie toen hij in Bergen aan kwam. Nooit is er zo op Bello geklaagd als in de coupé's' waar een verstikkende be nauwenis heerste. „Bello, doe je ramen toch open"; „Bello, hoe heb ik het nu met je?" Maar de leut ging toch boven de be nauwenis, zelfs zeer bejaarde mensen lach ten en genoten van deze absurditeit. Drie honderd mensen zaten in elke coupé als bonbons in een doos. Er was geen huis langs de lijn of voor de verlichte vensters stonden mensen Bello vaarwel te wuiven. In Bergen aangekomen moest Bello weer op de film. Twaalfhonderd mensen onge veer verlieten hem nu voorgoed. Nadat de stationschef op schouders langs de trein was gedragen onder daverend gejuich, startte Bello reeds wat vermoeid voor zijn laatste traject: Bergen-Alkmaar. Toen begeleidde hem die grandioze co lonne auto's met het sinistere treurge- huil der claxons. Overal, het was reeds kwart voor een, stonden de mensen nog langs de lijn, in hun huizen voor de ramen en Bello floot maar. Politiesirenes loeiden, personenauto's richtten hun schijnwerper op Bello, die het zich als een groot mensenvriend liet wel gevallen. Het was geweldig. Bij de laatste overweg, naast het station in Alkmaar, gaven de honderden auto's alle tesamen één langgerekt, veelstemmig en door dringend, afscheidsgehuil. Bello was aan zijn laatste meters toe. Toen hij stilstond en de laatste paar honderd aanhangers hem verlieten, stapte ook de grijze machi nist uit. Hij stond openlijk naast Bello te huilen. ADVERTENTIE - r* Hedenmorgen hebben 150 arbeiders van de sigarenafdeling van de N.V. Tabaks industrie v/h Gebrs. Philips te Maastricht het werk gestaakt uit protest tegen een aan hun mede-arbeiders opgelegde straf. Er zouden bij de arbeiders nog meer motieven bestaan, doch hieromtrent kon men nog geen mededelingen doen. Hedenmiddag zal er met de stakers gezamenlijk overleg worden gepleegd door bij de Rooms-Katho- lieke Arbeidersbeweging en het N.V.V. aangesloten vakbonden. Vandaag is het de tweede dag van de algemene vergadering, die de Algemene Vereniging van Leraren bij het Middel baar Onderwijs houdt te Amersfoort. Gis teren werden huishoudelijke zaken bespro ken vandaag houdt prof. dr. F. Peeters uit Gent een rede over „Het proces van het ontstaan van de totalitaire staat". Deze rede werd ingeleid door de voor zitter van de vereniging drs. G. van Houte. Deze gaf, na een terugblik in de geschie denis der vereniging een overzicht van de moeilijkheden, waarin het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs op het ogenblik verkeren. Deze moeilijkheden bewegen zich hoofdzakelijk om het pro bleem van het tekort aan leraren, een te kort, dat op zijn beurt weer ontstaan is, zo meende de heer Van Houte, doordat de belangstelling voor het leraarsvak tanen de is door de nivelleringstendenzen bij de salariëring Hij achtte het van belang, dat de regering het leraarsambt zo aantrek kelijk mogelijk maakt door een ruime sa lariëring en een niet te overdreven uren- tal. Verder pleitte hij voor een beurzen stelsel en voor een betere honorering van gepensionneerden die tijdelijk worden aangetrokken. Als er iets in deze moderne wereld van comfort en efficien cy het gemak van de mens is komen dienen, dan is dat wel de voorziening van zijn huis houdelijke behoeften. De nieu werwetse woning en haar in houd biedt in verfijnd raffi nement een menigte van ge makkelijkheden die de bewo ner niet alleen tal van ver moeiende arm- en handbewe gingen besparen, doch hem te vens de vreugden van het ge zinsleven in snelle vorm doen genieten. Het leven in een eigen, vrije ruimte is altijd het idea«l van de mens ge weest, hoezeer hij ook ver knocht was aan de gemeen schap. Wanneer dat geïso leerde bestaan zich binnen de vier muren kan blijven vol trekken zonder dat de gemeen schap er telkens weer aan te pas komt, kan dat slechts ten voordele van het opgewekte en gedegen familelieven strek ken, ook al staan die muren wat al te dicht op elkander. Ongeveer langs deze lijnen moeten degenen hebben gere deneerd, die het flatgebouw hebben uitgevonden. Zij heb ben de gezinnen hun eigen scheidsmuren gegeven binnen het complex van een groter geheel, dat onder en boven en naast hen aanwezig blijft in onbestemde en nimmer afla tende levensgeluiden. Doch tegelijk biedt de ruimte binnen de gezinsmuren tal van moge lijkheden om onafhankelijk van de grote gemeenschap het bestaan van de ene dag in de andere te leiden. Een flatje, als onderdeel van een stapel van honderd flatjes, is het voorbeeld van de sfeer, waartoe de moderne mens langs allerlei wegen van geleidelijkheid zichzelf heeft ongevoed. Hij wil niet gans alleen zijn, hij kan niet meer alleen zijn. Hij is steeds min der individu en steeds meer onderdeel geworden. Hij vreest de stilte en de eenzaamheid en daarom zeult hij een draagbare radio mee de zo merse duinen in hij neemt slechts de verantwoordelijk heid voor één klein detail der maatschappij, terwijl anderen naast hem hetzelfde doen en allen tesamen maken zij uit die kleine details de grote dingen in de fabrieken en in de politiek en overal elders. Hij heeft zijn leven zó ingericht, dat hij en alle anderen zou den moeten sterven als zij al leen zouden worden gelaten. Er zijn nog mensen die in een groot huis midden tussen bossen in grote eenzaamheid wonen en er gelukkig zijn. Doch zij maken geen deel van de meerderheid uit en zijn in wezen exceptionelen, die in een of ander opzicht een weg gekozen hebben welke af- wijkt van die der gemiddel den. De gemiddelden wonen vlak bij elkaar, tegen elkaar, op en onder elkaar. Zij hebben in hun keuken de apparaten die hen in staat stellen in de af zondering hunner dunne mu ren in leven te blijven. Zij kunnen alles doen en alles maken wat zij daarvoor nodig hebben wanneer tenminste de organisatie der maatschap pij blijft doordraaien, de melk boer en de bakker dagelijks aan de deur blijven verschij nen en de kruidenier weke lijks met zijn bakfiets voor rijdt. Een flat is de samenvatting van het moderne leven. Het bestaan loopt er glad en ge makkelijk, zonder angsten der eenzaamheid en onder de ge ruststelling van het constante geroezemoes der present zijn de wereld rondom. De ruimte daarbinnen is vak kundig afgepaald en ingedeeld. Er is geen hoekje teveel, en de hoekjes die er te weinig zijn moet men afleren. De behoefte daaraan is overgeble ven uit de tijd der volume verspilling, toen men huizen bouwde waarin sommige ruimten zowaar tot niets dienden. De efficiency heeft de plaats der weelde ingeno men en zij is veel minder kostbaar. Zo is er weinig, wat aan de moderne mens in zijn nieuwe woning ontbreekt. Hij heeft het ganse bestaansapparaat in gecomprimeerde vorm thuis bezorgd gekregen, aan al zijn instincten is voldaan, voor zover de wet bereid is deze te erkennen. Met zijn geijsertje, hoogtezon, wasmachientje en ijskast je heeft hij bovendien de Natuur in samenvatting in huis. Hem kan niets gebeuren, evenmin als de vogel in zijn kooitje, wiens eet- en drink - bakje wordt bijgehouden. Of toch wel iets, soms. In het heldere, lichte flatje hoort een enkel potje mei bloemen voor de stalen ramen te staan, want de kleuren van Geranium en Vlijtige Liesje doen de frisheid van de uni- kleuren des te beter uitkomen. Een paar stekjes in een glaas je water gezet, leveren over enkele weken al wortelge- schoten nieuwe planten op, die in een aarden pot een weelde van kleuren kunnen geven. Doch als de stekjes met hun waterige witte wortels vragen om geplant te worden, komt de nieuwe, moderne bewoner in zijn nieuwe, moderne woon wijze tot een ontstellende en tragische ontdekking. Een ont dekking, die het gehele drama van het gemechaniseerde en kunstmatige leven ten voeten uit voor ogen schildert: Hij heeft wel stekje, en een rood aarde potje, maar geen aarde. Niemand heeft op aarde ge rekend. De aarde is uitgeban nen uit deze woning, uit alle woningen, uit het leven van de meeste mensen. De Aarde, die toch het eerste en simpelste en rijkste goed des levens is, waaruit het leven zelf te voor schijn spruit om bij het ster ven tot aarde te herworden. De aarde, de zwarte, volle grond, de geurige grondstof van voedsel en voortbestaan, de basis der naakte mensen voeten, de brug tussen leven en dood, de aarde der Aarde. De flatjes zijn van steen, opeengestapeld tot de wolken. De straten om de flatjes heen zijn van steen, de paden zijn van steen, de wereld is gans en overal van steen gewor den of met steen toegedekt. Onder de stenen ligt de aarde te verzuren en te vergaan, te gen de wolken aan leven de mensen met alle comfort des levens, doch zij hebben geen grond meer om het leven te voeden in een kleine, aarden pot. J. L. Wegens wegvallen van export: Vierduizend ton tomaten is in de laatste tien dagen op de Nederlandse veilingen doorgedraaid. Deskundigen verwachten, dat deze hoeveelheid tot ongeveer half September tot tien a tM'aalfduizend ton zal stijgen. Dit betekent, dat tien procent van de Nederlandse tomatenoogst, (100.000 a 110.000 ton), vroeg stookstomaten inbe grepen, aan de vernietiging vordt prijs ge geven. Ongeveer vijf procent van de doordraai wordt door de industrie tegen zes cent per kilogram afgenomen. Ekele percenten gaan tegen vergoeding van een paar gulden per ton als veevoeder naar de boerderijen. Het overgrote deel van de doorgedraaide „vi taminen-stroom" echter heeft geen bestem ming en wordt dus vernietigd. Er zijn drie oorzaken voor deze ramp zalige tomatensituatie. In de eerste plaats is de uitvoer op Engeland en Duitsland weggevallen omdat daar groot aanbod is van goedkope natuurtomaten bij hoge in voerrechten op het Nederlandse proudct. In de tweede plaats koopt de Neder landse industrie niets of bijna niets voor markt wordt overstroomd met goedkope Italiaanse conserven. In de derde plaats zijn deze Italiaanse conserven zo goedkoop, dat de prijs van puree naar oordeel van Nederlandse des kundigen de kosten voor blik, vracht en invoerrechten nauwelijks goedmaken, zo dat men de puree cadeau zou geven. Men beschuldigt de Italianen van dumping. Verwacht kan worden, dat de doordraai van tomaten op de Nederlandse veilingen nog wel tot half September zal aanhou den. Nadien vermindert in Engeland en Duitsland het aanbod van natuurtomaten, zodat er dan waarschijnlijk weer uitvoer - kansen zullen zijn. De zomertentoonstelling in het Rijksmu seum „De triomf van het manierisme" blijft grote belangstelling trekken uit bin nen- en buitenland. Zo brachten in de afgelopen dagen o.a. een bezoek aan deze expositie Prins Asch- win (de broer van Prins Bernhard) met zijn echtgenote, de hertog van Wellington die daartoe in één dag van en naar Lon den vloog en Dean Acheson, oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken der V.S. Als opvolger van ir. H. W. Mouton, die op 1 October wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als secretaris generaal van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting zal aftreden, is benoemd dr. A. H. Günther. Dr. Günther is sedert 1948 raadadviseur in algemene dienst bij genoemd ministerie, plaatsvervangend secretaris-generaal en hoofd van de afdeling juridische zaken. De heer Günther werd in 1908 in Haar lem geboren, en studeerde aan de ge meente-universiteit van Amsterdam. In 1934 promoveerde hij cum laude op het proefschrift, getiteld: „Drinkwatervoorzie ning in Nederland". Hij werd in dat jaar waarnemend chef van de afdeling gemeente-financiën bij de provinciale griffie in Zuid-Holland en in 1936 chef van deze afdeling. In 1948 volgde zijn benoeming bij het ministerie van we deropbouw en volkshuisvesting. Dr. Gün ther is bestuurslid van de Vereniging voor Administratief Recht en lid van de Stede- bouwkundige Raad van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5