Wegens afschaffing i! PRIJZEN VERLAAGD II Schoolvulpennen Castricumse strandexploitanten „dik tevreden" over zomer 1955 Groeiende IJmond heeft dringend behoefte aan vaklieden Stralend weer maakte Heemskerks volksfeesten tot een succes Half September kunnen de bergers boven de „Renate" zijn Vulpenshop Ab de Jong Bunkers komende winter wellicht weg - meer parkeerruimte gewenst Grote belangstelling voor fokveedag Nieuwe tanker met schade in IJmuiden Dubbel afscheid bij het Velsense „spoor Kapitein Blokland plotseling overleden VGV hield haar sportdag „Zilveren" potplantendag van openbare scholen Maar dan nadert de herfst..... 11 Gerrie 3, van A. Ligthart, kampioenskoe Forensen willen toneelgroep oprichten Langedijker Gabaret gezelschap bracht weinig nieuws „Cycloop" er op af Toch interessanter! 3 t/m 10 September - IJmuiden Overplaatsing en huwelijk Concert van „St. Caecilia" Afscheid van juffrouw de Ruiter „Excelsior" speelt tegen ,,'t Vosje" Met buiten-tentoonstellingen Nog twee weken volop werk aan „goudput" PRIMA Geen accoord over lonen van walvisvaartpersoneel Proeftocht van de „Kryptos" Lezing met lichtbeelden Neurenberg wil Hitiers colosseum behouden DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 Het is een nog altoos betreurd feit, dat de zomer van 1954 de slechtste genoemd kon worden van naar veler gevoel eeuwen. Althans naar de stevige overtuiging van de mannen, die op het mooie weer bouwen, zoals de strandexploitanten tussen Bres- kens en Rottumeroog. Het bezoek aan het Castricumse strand is vorig jaar dan ook zwaar gedrukt, maar de zomer van 1955 verschilde gelukkig in alle opzichten van die van 1954. Iedere dag zette een gloeiende zon de vacantie van talloos velen luister bij. Alle strandexploitanten die wij spraken en naar hun mening vroegen over de geboekte resultaten, waren het er over eens, dat Zondag 21 en Dinsdag 23 Augustus topdagen waren, zowel wat het strandbezoek als wat de koopkracht van het publiek betreft. Overigens waren de eigenaars van paviljoen „Zee- en strandzicht", de ge broeders Bakker, dik tevreden over Juli en Augustus. Zij hebben vooral in Juli bergen werk verzet en ontelbare flesjes verfrissende dranken verkocht en ijs bij pakken tegelijk. De gebroeders waren van mening dat het seizoen nu voorbij was. „Het kan deze en volgende weken snikheet worden, maar er zullen maar weinig mensen naar het strand komen, uitgezonderd op Zondag na tuurlijk", verklaarde de jongste van de gebroeders, de 29-jarige Thijs. De hitte golf van verleden week had de eigenaars van het paviljoen hoofdbrekens bezorgd: er was een grote vraag naar ijs maar de voorraad én de fabrieken waren uitgeput. De heer Gerard Guyt heeft voor reke ning van mevrouw de weduwe Hooger- voorst strandartikelen, ijs en diverse cho colade- en suikerwerkartikelen verkocht. Ook hij was dubbel en dwars tevreden, doch vond het voorseizoen minder best dan in 1954Z'n afdeling „strandartikelen" bestond op het moment dat wij hem spra ken, slechts uit enige schepjes, waarop hij met een weids gebaar wees en eraan toe voegde: „dat is alles wat ik nodig heb". In de consumptietent van de heer Spee uit Amsterdam, troffen wij de beheerder, die algemeen bekend staat onder de naam George. Van begin af aan is George met zijn echtgenote op het strand gestation- neerd geweest en zijn mening verschilde in geen enkel opzicht met die van zijn col lega's „Ik teken voor de komende jaren voor een seizoen zoals we nu (bijna) ach ter de rug hebben", vertelde hij laconiek, al had hij tevoren beweerd dat hij in het voorseizoen „geen droog brood" verdiend had. De heer Kockx, uit Egmond aan Zee, heeft sinds jaar en dag het verhuren van strandstoelen en tenten in pacht en de hieraan verbonden werkzaamheden kan hij rustig overlaten aan badman K. Zwaai, die reeds 24 jaar als zodanig werkzaam is. In totaal waren de 174 verhuurbare stoelen De negenjarige koe Gerrie 3, eigendom van de heer A. Lighthart, uit de Sammer- polder, is Woensdag in Noord-Bakkum uit geroepen tot kampioen van de fokveedag van Duinstreek-Zuid. Deze Castricumse rundvee fokvereni- ging vierde met dit veehouders evenement haar eerste lustrum. De dag werd gehou den op het land van boerderij Zeeveld aan de Herenweg en de belangstelling van de zijde der veehouders en andere personen was zeer groot. Er waren zestig inschrijvingen met een totaal van 193 dieren. De hger G. P. Val- kering, uit Egmond, verwierf met zijn zes koeien de kampioensprijs voor de beste groep en de heer J. G. S. Schermer, uit Castricum, zag zijn eigendom, Worteltje 9, gekroond tot reserve-kampioen. De dag is 's morgens om negen uur op het terrein door de voorzitter van Duin streek-Zuid, de heer G. P. Valkering, ge opend. Wat de tuinders kregen De groenteveiling van Woensdag heeft in Castricum voor de Kennemer tuinders de volgende resultaten opgeleverd: stokbonen 4055, sperciebonen 2445, snijbonen 23 37, pronkbonen 1720, tuinbonen 1019, sla 59, andijvie 1013, kroten 1113, bloemkool 1548, komkommers 1018, tomaten 2023, bramen f 1.75f 2 per mand. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Forensen te Castricum pro beert momenteel een toneelgroep in het leven te roepen. Het ligt in de bedoeling de groep onder leiding te stellen van de heer J. Duin en reeds de komende winter een uitvoering te geven. Woensdag is in hotel Borst te Castricum het in deze contreien overbekende Lange dijker Cabaretgezelschap opgetreden in het kader van het; VW zomerprogramma. Dit gebeurde voor een flink gevulde zaal en daarom was het haast pijnlijk dat het gezelschap met zo weinig nieuwe ideeën voor het voetlicht kwam. Want de Lan- gedijkers zijn ook in Castricum geen vreemdelingen meer; zij traden er reeds zes keer op en voor het meerendeel is de avond van Woensdag een reprise geworden van voorgaande keren. Piet Tromp zong met de sopraan Tinie Möller fragmenten uit Die Lustige Witwe en Het land van de glimlach en Annie Broersen, Theo van Zeist, Klaas Schuit, Jan Klinkert en Gert Goudsbloem deden in de schetsen hun uiterste best, tot groot genoegen overigens van de aanwezigen. De pianobegeleiding was bij Ger Hop in bekwame handen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Elisabeth Margaretha Ca- tharina, d. van L. de Winter en A. A. Lief- ting,; Petronella Margaretha Lucia, d. van S. C. Admiraal en J. M. Admiraal: Geer- truida, d. van P. de Graaf en G. Fokker; Hermanus Jacobus Hendrikus, z. van H. Zonneveld en C. M. Erkamp. OVERLEDEN: Govert van Zandwijk, 82 j., geh. met W. Woudenberg, wonende te Castri cum; Anthonius Christophorus Borst, 74 j., geh. met G. Kuijs, wonende te Castricum. Dirk de Leeuw, 81 j., v/onende te Am sterdam. zeven dagen alle bezet en de 56 stoelen twee dagen. Dit wil evenwel niet zeggen dat de strandbezoekers de andere dagen geen belangstelling voor dit meubilair hadden. Integendeel. Maar die zeven dagen van de stoelen en die twee van de tenten waren voor badman Zwaai topdagen. Wensen Op de hoogtijdagen is het op het Castri cumse strand druk geweest en naar schat ting bedroeg het aantal bezoekers gemid deld 15000. Ongetwijfeld zullen van die 15.000 mensen een groot, zo niet het grootste aantal zich geërgerd hebben aan de bunkers op het strand, waarvan vooral het betonnen gevaarte bij de ingang een doorn in het oog van velen is. Bevoegde instanties hebben reeds eerder het plan gehad deze bunker op te ruimen, maar tot dusver is hier niets van geko men. Naar wij van welingelichte zijde vernomen hebben is de kans groot dat in de komende winter deze bunker eindelijk het loodje zal leggen en het is te hopen dat dit voornemen waar wordt gemaakt. De autobezitters hebben ook een wens: opnieuw is gebleken dat het parkeerterrein te klein is en een verbetering diengaan- gaande zal door hen ten zeerste toegejuicht worden. Meermalen is het voorgekomen dat de auto's tot aan de Van Oldenborgh- weg stonden, in een file van bijna een kilo meter lang. De verbinding: Castricum- Bakkum-Strand wordt gevormd door een busdienst. Ieder half uur kan men naar en van het strand, maar veel badgasten voelen het als een groot ongerief dat zij in de avonduren geen bezoek aan het strand kunnen brengen, omdat de laatste bus reeds om kWart voor negen vertrekt. Wellicht wordt hierin volgend jaar ver betering gebracht, evenals in de toegang tot het strand en de parkeerruimte. Castricum zal er als badplaats nog meer profijt van trekken. Het heeft de kleine, nieuwe motortanker „John M" van de rederij L. Muller te Rot terdam op de eerste reis gisteren niet mee gezeten. Het schip was onderweg van Rot terdam naar Schotland, toen kapitein Schuitema en de reder, die de reis mee maakte, de tijding kregen, dat de voedings- pomp in elkaar was gedraaid. Gistermor gen om tien uur lag de tanker op ongeveer vier mijl ten Zuiden van het lichtschip „Texel", maar toen men het aan boord niet kon klaren, werd besloten assistentie in te roepen om naar IJmuiden te worden ge sleept. De Duitse kustvaarder „Herwich Knap- penberg" werd gepraaid en de kapitein van dit schip besloot de „John M" laat in de middag op sleeptouw te nemen. Inmiddels had Bureau Wijsmuller contract gemaakt met de rederij te Rotterdam. De „Cycloop" verliet om zeven uur gisteravond de IJmuidense haven en stoomde de „John M" tegemoet. Kapitein en reder voelden er echter niets voor de Duitse coaster te be danken en eerder dan voor de IJmuidense haven de sleeptros van de „Cycloop" te accepteren. De „Cycloop" onder commando van ka pitein A. Broek en met de heren M. de Koe en F. Jonkman van Wijsmuller aan boord, ging de sleep tegemoet en is daarna meege- stoomd tot voor IJmuiden. Hier werd de „John M" omstreeks elf uur overgenomen van de Duitse kustvaarder. Om half één lag de sleep, waarbij ook de „Stentor" met kapitein J. de Koe was komen helpen, in de Middensluis afgemeerd. Personeel van de machinefabriek „IJmuiden" stond hier klaar om met de reparatie te beginnen. Onderdelen waren uit Duitsland onderweg. ADVERTENTIE BIMIJ Zowel aan de halte Zeeweg als op het Velsense station zjjn gisteren vele handen ten afscheid gedrukt: op de laatste dag van de maand Augustus namen daar afscheid mej. M. A. Wigbaut, de lokettiste van het haltestationnetje en de adjunct-commies J. Buit, die in Ruurlo benoemd is als station chef. Een aantal cursisten, die met goed gevolg aan een V.E.V.-examen hebben deelgeno men, waren Woensdagavond bijeen in het restaurant van Walserij-Oost der Hoog ovens om uit handen van de voorzitter van de V.E.V.-commissie-IJmond, Ir. I. van Ees, het zo begeerde diploma in ontvangst te nemen. Evenals Dinsdagavond was het ook nu weer de heer A. Scherer, het hoofd van de afdeling Onderwijs, die allen wel kom heette en vertelde dat de resultaten van de studie reeds lang bekend waren, doch dat de diploma's lang op zich lieten wachten. De opmerking van de heer Scherer, dat 31 Augustus voor de geslaagden een dag is om nooit te vergeten, maakte ir. Van Ees tot de zijne, er op wijzende dat tijdens de ADVERTENTIE der omzetbelasting zijn van heden af al onze Zeeweg 236, Tel. 6302, Dmuiden-Oost De jaarlijkse volksfeesten van Heems kerk zijn Woensdagmorgen glorieus en zonnig begonnen met een optocht van ver sierde voertuigen en wat daaraan verwant is. Voorafgegaan door de dapper-blazende of trommelende leden van het fanfarecorps St. Caecilia werd er een rondgang door het dorp gemaakt. De met bloemen versierde fietsen en daarachter alle schoolkinderen, de meisjes met een oranje strik in het haar en de jongens ook met oranje getooid, heb ben het dorp geruime tijd opgefleurd en jong en oud is hierdoor in de juiste stem ming gekomen. Na afloop van deze rondgang verzamel den de bijna veertienhonderd kinderen zich op het Raadhuisplein, waar zij onder lei ding van meester Kerklaan en St. Caecilia enige liederen zongen. Het Wilhelmus klonk wel zeer ontroerend. Hierna wendde burgemeester PI. Nielen zich, traditie-getrouw, met een toespraak tot de kinderen. Hij herinnerde aan de ge woonte, die door de jaren werd gevormd, om met deze feesten de trouw aan de Ko ningin te bewijzen. De heer Nielen bracht dank aan de burgerij voor de financiële bij dragen waardoor dit feest telkenjare wordt mogelijk gemaakt. Hierna trokken de kinderen naar hun scholen, waar ze terdege getracteerd werden. Kermis in het dorp Op diverse plaatsen in het dorp zijn kermisvermakelijkheden opgesteld en de spullebazen waren er rap bij om hun zaak voor het publiek open te stellen. Hieraan was wel te zien dat de Heems kerkers een heel jaar met smart op dit feest hebben moeten wachten, want er was overal belangstelling genoeg voor. De kleineren voelden het meest voor de draai- Vanmiddag is op de Santpoortse be graafplaats „De Biezen" het stoffelijk over schot ter aarde besteld van kapitein C. A. Blokland, die op 61-jarige leeftijd plotse ling aan boord van zijn schip, liggend in de Finse haven Mantyluoto overleed. Kapitein Blokland heeft in de crisisjaren enige tijd gewerkt als conti'oleur voor de Velsense dienst voor Sociale Zaken, maar ging na de oorlog weer varen. Hij redde enige jaren geleden met grote moeite de gezagvoerder van een Zwitsers schip, de bemanning van een Frans schip, dat voor de kust van het Iberisch schiereiland in tweeën was gebroken en werd deswege in Frankrijk uitbundig bejubeld. molen op het Kerkplein en wie zou een ritje dan kunnen weigeren. Het hele dorp is trouwens in feeststem ming en van vele huizen wappert vrolijk de driekleur. Later op da ochtend werd een ringrijderij met paard en kar gehouden, waarvoor een talrijk publiek was opgekomen. In de Kerklaan vonden kinderspelen, plaats. Vooral 's avonds was het druk en tot diep in de nacht werd het feest voort gezet. Ook vandaag is er nog het één en ander te doen en de kortebaandraverij aan de Marquettelaan vormt wel het hoogtepunt. Uitslag Aan de gistermorgen gehouden optocht van versierde voertuigen en fietsen namen 29 inzendingen deel. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak om de prijswinaars aan te wijzen, maar tenslotte werd het re sultaat: 1. Stropersgilde (kinderen Korten- oever); 2. Kabouters (kinderen Houtwip per) ^-3. Huifkar (Betsy Pekel). Van de versierde fietsen werden de win naars: 1. Tiny Baltus; 2. Wim Stengs; 3. T. Zuurbier; 4. G. A. Weeder; 5. M. Schuit. Het Heemskerkse fanfarecorps „St. Cae cilia" heeft onder leiding van de heer Lou Tervoort Woensdagavond een concert ge geven. Van de zijde van het publiek be stond voor deze uitvoering een flinke be langstelling. Het programma was in het meer lichte genre gehouden, waarbij en kele pittige marsen de juiste stemming bevorderden. Na elk nummer moesten diri gent en musici een hartelijk applaus in ontvangst nemen. De leerlingen van de kleuterschool „Pau line Nolthenius" hebben Woensdagmorgen afscheid genomen van één van hun „juf- frouws". Het was mej. Bea de Ruiter, die wegens haar benoeming aan een kinder instituut in Driebergen de school gaat ver laten. Het afscheid werd een fleurig feest, waarbij hartelijke woorden tot de schei dende lerares werden gesproken. Van de kinderen mocht zij als herinnering een schemerlampje in ontvangst nemen. Maandagavond 5 September wordt in café Wilkes" de eerste biljartwedstrijd gespeeld om de Lamers-wisselbeker. De biljartver enigingen „Excelsior" en ,,'t Vosje" treden in het strijdperk. oorlog deze datum voor een ieder van gro te betekenis was, het nu nog een feestdag is en degeslaagden van de cursus tevens zullen terug denken aan de dag waarop zij hun diploma ontvingen. Dit diploma, aldus de heer Van Ees, maakt het mogelijk, mee te bouwen aan het vredeswerk in deze wereld. Dat zoiets van geweldige betekenis kan zijn illustreerde hij met het Hoogovenwerk dat de gedachte is geweest van één man, ir. Wenckebach. Een gedachte welke tot gevolg heeft gehad dat ruim 40.000 mensen er een bestaan in of door vinden. Na nog uiteen gezet te hebben, van hoe groot belang het is, als mep, vertrouwen in elkaar heeft, gaf de heer Van Ees als zijn mening dat het van het grootste belang is hóe men zijn taak vervult. „Een groot deel van ons leven bestaat uit leren en het is juist de kunst om de juiste methode te vin den om meer kennis te vergaren. Dit is no dig, want de steeds groter wordende IJ mond heeft dringend behoefte aan ontwik kelde mensen. Daarom is het behaalde V.E.V.-diploma ook van zoveel betekenis." Uit alles blijkt wel aldus ir. Van Ees dat de opleiding goed is geweest, want 70 percent van de leerlingen is geslaagd, wat zeer gunstig is, vergeleken bij andere instellingen. Na het uitreiken van de diploma's, voer den hog het'woord' dë heer' ^'."Krabbendam voor de Papierfabriek Van Gelder z,one.u en de heer Stenvers namens het P.E.N. Ook deze heren waren van mening dat het be haalde diploma een brevet van onafhanke lijkheid is voor de bezitter. Namens de leerlingen bedankte de heer W. Bos, daarbij uiting gevende aan de zeer goede verstandhouding tussen leraren en leerlingen. Devolgende leerlingen ontvingen hun di ploma: Examen V.E.V.-sterkstroomhulpmonteur: J. Heilig, Velsen-IJmuiden-O., werkzaam bij Hr. Termeulen, R.E.W. Sluiseiland. M. J. van Ladesteyn, Velgen-Noord, werkzaam bij Van Gelder Zonen. L. Paardekoper, Haarlem, werkzaam bij K.N.H.S. G. R. Spanjaard, IJmuiden-Oost, werkzaam bij: P.E.N. H. v. d. Wulp, IJmuiden, werkzaam bij K.N.H.S. Examen V.E.V.-sterkstroommonteur: T. H. Bakker, IJmuiden-O., werkzaam bij Pelt en Hooykaas. J. M. Boon, IJmuiden-O., werkzaam bij K.N.H.S. W. Bos, Beverwijk, werkzaam bij K.N.H.S. L. M. Diederiks, Beverwijk, werkzaam bij K.N.H.S. C. Jan sen, IJmuiden-O., werkzaam bij K.N.H.S. D. C. J. Kassenberg, Bloemendaal, werk zaam bij K.N.H.S. C. D. Meuldijk, Bever wijk, werkzaam bij K.N.H.S. P. Ronde, Velsen, werkzaam bij K.N.H.S. J. M. Spren- gers, Heemskerk, werkzaam bij P.E.N. A. Verduyn, IJmuiden-O., werkzaam bij K.N. H.S. D. de Waal, IJmuiden-O., werkzaam bij K.N.H.S. De Velser Gymnastiek Vereniging heeft haar jaarlijkse athletiekdag voor junioren, aspiranten en senioren op het Waterloo- veld te Driehuis gehouden. Voor de junioren en aspiranten waren er driekampen en voor de senioren vierkampen georganiseerd. Hoe wel de opkomst iets minder was dan in vorige jaren, bleek de strijd er niet minder om te zijn. De uitslagen in de verschillende klassen luidden: Meisjes tot en met 6 jaar: 1. Arma Kok, 16 pnt.; 2. Anneke van Zwieten, 15 pnt.; 3. Willy van der Linden, 14 pnt.; 4. Alida Kok, 13 pnt. Meisjes 7 jaar: 1. Cora Nibbeling, 18 pnt.; 2. Mieke Formanoy, 17 pnt.; 3. Elly Plokker, 16 pnt. Meisjes 8 jaar: 1. Ronnie Kok, 598 pnt.; 2. Willy Willems, 186 pnt. Meisjes 9 en 10 jaar: 1. Loesje Formanoy, 414 pnt.; 2. Carta van der Wel, 357 pnt. Meisjes 11 en 12 jaar: 1. Margriet Smak man. Jongens tot en met 8 jaar: 1. Sjaak Clee- ren, 24 pnt.; 2. Harry van Berkel, 23 pnt. Jongens 9 en 10 jaar. 1. Albert Niemeijer 8 pnt. Jongens 11 en 12 jaar: 1. Jac. de Vries, 2621 pnt.; 2. Bert Cleeren, 2614 pnt.; 3. Frans Cleeren, 2435 pnt. Dames 16 jaar en ouder: 1. M. Smakman, 2675 pnt.: 2. W. van Manen, 2345 pnt.; 3. J. Gravemaker. Mej. Smakman werd winnares van de wisselbeker en onttroonde daarmede mej. Gravemaker. Heren 17 jaar en ouder: 1. J. van Kroo- n en burg, 3800 pnt.; 2. J. C. Bos, 3655 pnt. De heer Van Kroonenburg kwam hierdoor definitief in het bezit van de wisselbeker. Renners in de zomercompetitie Woensdagavond heeft de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" de zomercompe titie voortgezet met een individuele wed strijd. De uitslagen waren: 1. H. v. Duin; 2. J. Bruin; 3. A. Lute; 4. B. Niessink; 5. C. Lute; 6. H. Beentjes: 7. J. v. d. Bos; 8. W. Krijger; 9. R. v. d. Bos; 10. J. Maas. De heer Buit, die van zijn 37 dienstjaren er ruim 13 in Velsen doorbracht, is op het station toegesproken door de chef, de heer M. M. van Varik, die hem zijn erkentelijk heid betuigde voor de goede samenwerking tijdens de achterliggende jaren. Hij sprak de wens uit, dat het de heer Buit ook in zijn nieuwe functie, waarheen hij vanmor gen reeds is vertrokken, goed mag gaan. Als aandenken aan de Velsense diensttijd werd de heer Buit een polshorloge over handigt. Namens de verschillende afdelingen van de N. S., als seinwezen en tractie is de scheidende vervolgens toegesproken en de comptabele ambtenaar, de commies-titulair J. de Jong heeft hem mede namens de bin nendienst vaarwel gezegd, waarna de heer Buit in een kort dankwoord wederzijdse waardering uitte voor de ondervonden collegialiteit. Mej. Wigbaut Na dertien dienstjaren, waarvan onge veer 10 in Velsen, moet de halte Zeeweg een harer vertrouwdste personeelsleden missen: mej. M. A. Wigbaut, die vandaag in het huwelijk treedt, nam daar Woensdag afscheid. Zij is eveneens door de chef en haar collega s toegesproken en ontving als cadeau een ligstoel „om uit te rusten van alle vermoeienissen", terwijl een bloemen hulde van haar medewerkers de gevoelens van vriendschap verder vertolkten. Op Zaterdag 10 September zal het voor de leerlingen, de oudercommissies en de personelen van de openbare lagere Ir. L. P. Krijgerschool en Watervlietschool een bij zondere dag worden, aangezien dan de vijf entwintigste jaarlijkse tentoonstelling van potplanten, die in het voorjaar aan de leer lingen van de beide scholen zijn uitgereikt, wordt gehouden. In 1930 is, geboren uit een initiatief van de heren W. F. Oostveen en A. Pirovano, tot de eerste uitreiking van planten aan de leerlingen van de toenmalige O. L.. School no. 7 aan de Wijkerstraatweg overgegaan. Jaarlijks is dit met steeds toenemende be langstelling door de oudercommissies, het onderwijzend personeel, de juryleden en de schooljeugd voortgezet. Zij, die destijds al hun medewerking hieraan gaven en de liefde van het kind tot de natuur propa geerden, de heren D. de Wilde, thans hoofd van de Ir. Krijgerschool en A. J. Martens, tuinbaas van Scheybeeck en lid van de jury, zijn onafgebroken met dit edele stre ven in de weer geweest. Uiteraard kan uit de oudercommissie niemand op dezelfde langdurige staat van „dienst" bogen, aan gezien deze commissies onderhevig zijn aan bestuurswisselingen. Aangezien dit tot zekere hoogte een mijl paal is, zullen de jaarlijkse tentoonstelling en de keuring een bijzonder karakter krij gen. Voor de eerste maal zal de expositie in de openlucht worden gehouden en wel op de speelplaats van de Watervlietschool aan het Stratingplantsoen. Hiertoe wordt het speelterrein herscha pen in een tuin, waarvoor de gemeentelijke dienst voor de plantsoenen en de heren A. J. Martens en J. T. Groot, bloemist, die telkenjare de keuring van de planten ver richten, zullen samenwerken. Des avonds zal de tentoonstelling worden verlicht en wordt zowel 's middags als 's avonds voor het publiek opengesteld. Voor de ouders en de leerlingen van de hoogste klassen van de beide scholen wordt op 10 September in de gymnastiekzaal van de Watervlietschool een filmavond gegeven met vertoning van kleurenfilms van het Aalsmeerse bloemencorso en het Stadion- spel, met bijprogramma. VEILINGBERICHT 31 Augustus Sla 719; spinazie 816; postelein 615; bospeen 1425; waspeen 815; sperciebonen 2759; snijbonen 2551; pronkbonen 1420; tomaten 1824; komkommers 1125. DE BIJ DE NOORDERSLUIS in het Noordzeekanaal liggende bergingstoren van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" nadert de voltooiing. Toch zal de toren niet, zoals aanvankelijk werd verwacht, omstreeks het eind van deze week gereed zijn. De IJmuidense firma „Genius" heeft het reparatiewerk en het treffen van de later door deskundigen nodig beoordeelde voorzieningen met voort varendheid en nauwgezetheid aangepakt, maar volgens de voorzitter van de ber gingsvereniging, de pas herkozen heer Piet Visser en de directeur van Genius, de heer Prins, zal het werk zeker nog veertien dagen vergen. Midden September kan de toren dan naar zee worden gesleept om boven het wrak te worden neergelaten. Of de sleepboten van Bureau Wijsmuller de toren in September en dit jaar nog op de trossen kunnen nemen, moet echter ten zeerste worden betwijfeld, aangezien de herfst snel nadert. Voor het werk hebben de bergers zeker zeven a tien dagen rustig weer nodig. Nadat de motoren in de machinekamer van de toren weer op gang waren gebracht het werk lag er twee maanden stil door de beroeringen in de bergingsvereniging zijn vier leden van het personeel van Genius begonnen met het vervangen van de houten stutten onder de ballasttanks in de werkkamer door stalen stutten. Thans worden zware T-balken door de 23 meter lange schacht in de werkkamer neerge laten, waarmee de betonnen bodem van de put moet worden verstevigd. Daar deze balken acht meter lang moeten zijn en niet aan een stuk naar binnen kunnen worden gebracht, hebben de lassers van de firma er heel wat werk aan om deze balken eerst in drieën te snijden en be neden in de toren aaneen te voegen. Deze week is in de werkkamer ook een proef genomen. Een van de peilpotten is geopend, waardoor ongeveer tien vier kante cm bodem van het Noordzeekanaal in het oog kwamen. Enige spatjes modder vlogen op, maar daarna gebeurde niets meer. Op deze peilpot is thans een mano meter gezet; er staat bijna geen druk op. ADVERTENTIE bij met gouden pen Prijzen 3.90 - 4.90 etc. Kennemerlaan 59, IJmuiden, Tel. 5326 LONDEN (Reuter) Gezamenlijke on derhandelingen tussen Britse, Noorse en Argentijnse walvisvaartmaatschappijen, en de Britse en Noorse vakverenigingen van zeelieden over loonsverhogingen voor het komende walvisvaartseizöen aan de Zuid pool zijn vastgelopen. De partijen zullen trachten de kwestie op te lossen via hun nationale onderhandelingsprocedures. De huidige overeenkomsten tussen re ders en zeelieden, waarbij ongeveer 5300 zeelieden zijn betrokken, lopen vandaag af. De heer Visser acht dit een bewijs voor zijn stelling, dat geen zand of water om hoog zal komen, wanneer de bergingsput op de zeebodem staat en het gat in de bo dem wordt gehakt om de schacht neer te laten in het wrak van de „Renate". Het door de scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam voor de petroleummaat- schappij „La Corona" te 's-Gravenhage ge bouwde stoomturbinetankschip „Kryptos" is tijdens de officiële proeftocht op de Noordzee door de werf aan de rederij over gedragen. Voor Donderdag 8 September heeft de Castricumse afdeling van het Instituut een lezing met lichtbeelden op haar pro gramma staan, die de eerste bijeen komst van het komende winterseizoen is. De directeur van het natuurreservaat de Kennemerduinen, ir. Roderkerk, komt dan over de onder zijn beheer staande duinen spreken. In aansluiting op deze avond ma ken de leden Zondag 11 September een excursie naar het natuurreservaat. BONN (ANP) De stad Neurenberg heeft plannen om Hitiers colosseum voor verval te behoeden en er een sportstadion van te maken. Hitier beval de bouw van zijn Congreshal een paar jaar voor het be gin van de oorlog. Het moest een gebouw van ongekende afmetingen worden, dat door een glazen koepel van een paar hon derd meter diameter zou worden overspan nen. De oorlog onderbrak het werk aan die grootste door Hitier ondernomen bouw werk. Sedert dien lag het halfvoltooide ge bouw als een modern colosseum aan de rand van de stad van de partijdag. De me- terdikke muren rijzen tot vijftig meter hoogte op. De stad Neurenberg heeft een millioen moeten besteden om sommige de len voor instorten te behoeden. Nu wil men de stenen kolos voor twaalf millioen mark verbouwen tot een stadion. Het grondvlak tussen de tribunes is juist groot genoeg voor een voetbalveld. De tribunes zouden aan negentigduizend personen plaats kun nen bieden. Hitier heeft aan het gebouw reeds 82 millioen kosten laten leggen en in Neurenberg meent men, dat men zuln een investering niet ongebruikt mag laten liggen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7