„BIMIJ": DE DURF VAN DE MIDDENSTAND OOK „D bommen^ vlooien en somnard b u 1 e Industrie fors aan het woord BEURS BABBELS Gemeentedag der Doopsgezinden Een week lang amusement 1 Iers Badminton op Velsense vloer Dankbare patiënten uitten hun gevoelens jegens zusters Benus en Haveman Onder de grond Laatste uur Nieuw gezicht Watermerken Voeding Verkeer Niet dubbel Kinheimers in voetbal- tournooien Kampdagen van WB; ook voor dames Vit U DAG 2 SEPio.u, II ALS MORGEN DE LUIKEN worden weggehaald van de spiegel der Velsense middenstand en de Beurs Voor Handel en Industrie in de IJmond haar fleurig- bebloemde poorten wijd open zet, zal Velsens nijverheid in de meest uitgebreide zin van het woord zichzelf terugzien. Groter en moderner dan tevoren, gedurfder en sierlijker dan verleden jaar. In de twee reusachtige tenten, die terzijde van het Marktplein in IJ muiden zijn verrezen en die dank zij kilometers board, cen tenaren verf en witkalk en niet te vergeten hectoliters zweet, volgens een wel overwogen plan zijn volgestopt met de kostbaarheden, die een neringdrijvende middenstand haar klanten kan bieden, wordt een ieder, die daarvoor een luttel bedrag over heeft, getoond, wat er van de stad aan de zee geworden is. En dat is veel, wat tien jaar geleden voor onbestaanbaar werd versleten. Dat Velsens middenstand na een periode van betrekkelijk-dorpse rust en een striemende oorlog zou kunnen uitgroeien tot deze stedelijke allure, is voor een goed deel te danken aan de mensen, die een week lang achter de toonbanken van de BIMIJ staan en die daarvóór maanden lang hebben gerekend en ont worpen, gepiekerd en getekend om hun visitekaartje ter beurze zo smetteloos mogelijk af te geven. Op de 3240 vierkante meters, waarmee deze BIMIJ durft uit te komen alweer 440 meer dan vorig jaar is in de beide ineenlopende chapiteaux getoond, hoe sterk deze IJmond leeft Want het is Velsen niet exclusief, dat zich presenteert, het is de hele IJmond en die nog niet alleen, want ook uit Amsterdam kwamen er inzendingen voor deze wapenschouw binnen. WAAR ER IN het algemeen een afnemende belangstelling te constateren Is voor dergelijke streekbeurzen, heeft IJmuiden de zaken springlevend weten te houden, niet in de laatste plaats dank zij het streven van de Bouwcommissie van de Doopsge zinde gemeente, maar toch ook vooral vanwege de strijdbare middenstand, die in deze snel-groeiende stad weet, dat zU een een maal verworven plaats niet alleen moet zien te behouden en te verstevigen, maar ook moet weten uit te buiten met als motto „koopt in eigen gemeente". En dat is voorwaar geen gemakkelijke opgaaf in een stad zonder achterland, met aan haar horizon de grote stedelijke mag neten en op haar eigen middenstandsterrein de zwarigheden, die enorme financiële offers met zich brengen. Niettemin heeft de Kleine Jaarbeurs, die nu onder de roepnaam BIMIJ is herboren, haar bestaansrecht bewezen, want al anderhalve maand geleden waren al die 3240 vierkante meters „uitverkocht" en nog elke dag zijn er de afgelopen weken sollicitanten naar een plaatsje bij de organisatoren komen aankloppen. Het bestaansrecht dezer beurs wordt al leen al geïllustreerd door het karakter van de meeste stands. Ze zijn permanent geworden en wat in het begin van deze jaarlijkse „markt" veel op een markt leek, met kramen en stalletjes, is nu een ware beurs geworden, een winkelstadje onder tentlinnen, dat een eigen stem heeft gekre gen en een eigen roep tegenover het pu bliek. Hoewel er in de afgelopen avonden ook nog wel eens problemen moesten worden opgelost, die het permanente karakter van deze jaarbeurs lichtelijk logenstraften, want er waren nog altijd inzenders, die op het allerlaatste moment pas hun plannen klaar hadden en daarvan de wrange vruchten plukten, toen de zaken niet op de beschikbare vierkante meters bleken te passen. Er is een nieuw gezicht aan deze jaar beurs gegroeid. Want de industrieën aan de Noordkant van het kanaal kwamen in grote getale een unicum voor zulk een manifestatie op. om op eigen bodem te laten zien, welke betekenis zij hebben voor de woon- en werkgemeenschap van de IJmond. Zfj deden dat in een serie op elkaar doorlopende stands in de meest Westelüke tent. Daar zijn de groten terug te vinden: de Hoogovens, de papierfabriek, de Plaat- wellerij, Beijnes, de HERA, het PEN, Staalmeubel en anderen. Niet in de aller eerste plaats om propaganda te maken voor hun product, al wordt dat er op ple zierige wijze tussen neus en lippen wel bijgenomen, maar vooral om te wijzen op de arbeidsmogelijkheden, die de moderne industrie biedt. En de scholingskansen voor de aanko mende arbeider. Zodat bijvoorbeeld de Technische School broederlijk zij aan zij staat met de' leerlingenafdelingen der ver schillende grote bedrijven en er een boei end beeld wordt opgehangen van de le vensmogelijkheden in een moderne fabriek. De Hoogovens kozen daarvoor de direct aansprekende manier van een aantal draaiende machines, die bijvoorbeeld een op beton gefundeerde draaibank laat zien in volle werking. En een. Amsterdamse in zender komt met model-slijpmachines en een kolomboormachine. Van Gelder, minder „zwaar" als indu strie dan de Hoogovens, houdt het dan ook in een lichtere toon: de stand van de pa pierfabriek laat weliswaar de papierfabri cage zien, maar vergeet aan de andere kant de schoonheden, die in het papiermaken verborgen zijn, bepaald niet. En bovendien wordt daar een opmerke lijke serie watermerken getoond: van de alleroudste, die in het jaar 1290 het hand geschepte papier waarmerkten tot de fraaie staaltjes van papiermakerskunst uit latere eeuwen met hele heiligenbeelden in het vel en tot en met het moderne watermerk, dat thans nog de waarborg voor het gave product wil zijn. Van Gelder laat dit zien in een onder deel van haar stand, waar de belangstel lende zelf het licht achter een bepaald his torisch watermerk kan aansteken, zodat het doorschijnend zichtbaar wordt en eer bied afdwingt voor de vaardigheden van de oude papierscheppers, die met zeef en bak de mooiste vellen wisten te vervaardi gen uit de troebele „stof". Er wordt over het algemeen veel meer gedemonstreerd dan vorige jaren. De tentoonstelling heeft er door ge wonnen, zoals zij zeker aan aantrekke lijkheid zal hebben gewonnen door de vele plaatsen, waar geproefd en gepro beerd kan worden, al dan niet tegen overlegging van wat pasmunt. Met de minuut is de afgelopen dagen deze jaarbeurs gegroeid dank zij een le gertje werkers, dat pas laat in de nacht hamer en zaag terzijde legde en dat de cantine, die straks het buffet wordt van de restauratiezaal, meermalen de eer van de oprechte dorstige aandeed. Er wordt meer gedemonstreerd, zeiden wij. Er dróóit meer. Niet alleen de wasmachines en de ra dio's, de modelkeuken van het PEN en de stand van Gas en Water, maar ook de in zending van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, waar iedere huisvrouw kan nagaan, of zij haar gezin wel de ideale voeding geeft. Zo kreeg deze BIMIJ meer allure dan haar voorgangers, ook al omdat er inten se aandacht is besteed aan de aankleding. De ingang alleen al is stukken vriendelij ker dan andere keren met een berkenhou ten hekje en een vriendelijke bruid, die bij de ingang wil symboliseren, dat deze beurs ook (en zelfs vooral) de vrouw wil boeien. Nieuw is ook het Veiligheidsinstituut uit Amsterdam, dat in een breed-opgezette stand de gevaren toont, die in huis en be drijf op de mens loeren. Kleinigheden als onbetrouwbare stelen aan gereedschap, een wat wankele electrische aansluiting van een amateur of schoeisel, dat niet ge heel veilig is bij het zware werk, dat de grote industrie vaak vergt, worden hier met grote nadruk getoond, samen met het risico, dat de ondeskundige arbeider of huisvrouw erdoor gaat lopen. Een ander risico werd door de Velsense verkeerspolitie in een op nieuwe leest ge schoeide stand aangepakt: het risico van de weg. Het „vragenspel", dat verleden jaar zulk een succes werd, is gebleven, maar de entourage werd herzien en er ontstond aldus een smaakvol geheel, dat beslist ook dit jaar weer vele duizenden kijkers zal trekken. Zo zijn er meer inzen ders, wie het niet in de eerste plaats om materieel gewin is begonnen, want Kan kerbestrijding en Hospitaalkerkschip Dr Hoop, Rode Kruis en Dierenbescherming zijn dit jaar sterker vertegenwoordigd dan andere keren. Het Rode Kruis zelfs met twee bijdra gen: een ziekenhuisje, dat eventuele onge lukjes ter beurze onmiddellijk kan opvan gen en een propagandistische stand, waar het werk van het Rode Kruis meer in het algemeen wordt behandeld verlucht met een serie prachtige foto's. Foto's werden eveneens het medium van de vereniging, die „De Hoop" exploiteert Zondag houden de Doopsgezinden uit Noordholland in IJmuiden hun jaarlijkse „gemeentedag", waarvoor naar schatting 600 gemeentenaren naar Velsen zullen komen ter versteviging van het onderling contact. Om half twaalf wordt in de Her vormde Kerk aan de Kanaalstraat de eigen kerk aan de Helmstraat was te klein een dienst onder voorgangerschap van ds. W. Veen gehouden en daarna staat de lunch klaar in het Cultureel Centrum. Des middags wil men deze groep Doopsgezinden een serieus ontspanningsprogramma aan bieden met Inez van Dullemen als voor- drachtskunstenaresse. NADAT vorig jaar onder genomen door een reeks Zoals ook de aanpalende ditzelfde hoofd een opmer- machines, die al dan niet automaat, die op vliegtuigen king van vele bezwaarden versierd met lichtelijk ont- laat schieten, werd weergegeven omtrent klede juffrouwen, voor één Het zal wel spannend zijn het niet richtig functionne- dubbeltje vele knikkers en zo, maar dan zien wij ren van een bepaald, nodig produceren, welke dan al- toch nog liever een paar onderdeel ter beurze, heeft tijd zo rollen, dat het net gechroomde knikkers om de men thans de toiletten zo lijkt, of men steeds rijker wespentaille van een lief- drastisch gereorganiseerd, WOrdt, terwijl men echter tallige jongedame rollen in dat de klagers haast wel voortdurend dichter bij het de overtuiging, dat het noch terug moeten komen om faillissement geraakt. Het- met die jongedame, noch zich te overtuigen van zo- geen overigens de heer Lu- met die knikkers iets wordt, veel goede wil. Overigens meij en de Doopsgezinde dat in on heeft de gemeente Velsen gemeente alleen maar deugd kunnen zijn. haar rijdende toiletten nog kan doen. Als het tenmin- niet, al wordt er wel stevig ste maar niet echt tot een Voor het overige hebben op gestudeerd en als die faillissement komt, want zo °E~ een keer zijn aangekocht, zjjn zjj nu 00k weer niet. in ons voordeel zou wordt het helemaal van een gedaan voor al degenen, die hun nachtrust hebben ge- één dezer apparaten echter Er worden geen namen ge- droef gestemd. A noemd, maar eigenlijk van een dubbeltje moesten er een stuk of vijf bijkans ontroerende schoon- ONS PERSOONLIJK heeft offerd voor de goede zaak. heid. Maar ook is er een vorige ietwat keer een mistroostig geluid raison vernomen over de aanwe- kan de liefhebber namelijk zwoegers op het ere-podium zigheid van apparaten, die blijkens het opschrift dezer komen om een médaille te op gericht waren, de automaat, met atoombom- halen. Hoewel: als deze vijf men gaan strooien en hier organisatoren van de BIMIJ is de uitvinder van deze hun pluim te pakken had- te kloppen teneinde zijn vernuftige goktoestellen zó den, stonden er onmiddel- goklustige instincten te be- ver over de menselijke lijk vijftig anderen gereed vredigen. Dat deze mis- schreef gegaan, dat wij hem om eveneens gelauwerd te troostigheid niet heeft ge- het liefst een enkele reis worden, want voor al die holpen, is meneer Lumeij Hiroshima zouden willen stands met een liefdadige onmiddellijk in staat te aanbieden om al zijn geld inslag is ook „zomaar" ge- bewijzen met zijn prachtige daar dan maar nuttig te be- zwoegd, vaak tot dicht bij collectie overtuigingsstuk- steden. Wij hopen zelfs van het ochtendkrieken. er mensheid liefst zoveel mo gelijk dubbeltjes uit de zak ken: de helft van het res- harte, dat dit onding de taurant wordt in beslag hele week erg kapot gaat. BEURSBENGEL. en daarvoor goeddeels is aangewezen op de liefdadigheid. Fraaie prenten uit het werk van het hospitaalkerkschip vragen dwingend om de aandacht en als die aan dacht er eenmaal is, komt de steun hopelijk ook wel. Dierenbescherming liet een geheel nieu we stand neerzetten en haar gedurfd maar zeer aantrekkelijk decoreren door een kun stenaar van naam. Met deze prima blik vanger als wapen kan de verloting ten bate van het asyl niet anders dan uitver kocht raken. Zo zijn er legio aantrekkelijkheden op deze BIMIJ te vinden. En zullen er elke dag in de schouwburgtent nieuwe attrac ties worden voorgeschoteld, waarover el ders op deze pagina meer wordt verteld. Dat het toegangsbewijs dit keer tevens programma en plattegrond is, lijkt ons een prachtige oplossing van het probleempje, dat altijd weer op dergelijke manifesta ties ontstaat, doordat er voor de bezoe ker altijd zoveel bijkomstige kosten op duiken: hier is alles tenminste voor één geld afgedaan. Wie de BIMIJ in de grondverf heeft ge zien, zoals wij vannacht en vanmorgen, kan slechts verlangend uitkijken naar het ver nisje, dat er vanavond en vannacht over zal worden uitgestreken en dat in deze tijd van de gladiolen zeker nog eens extra glans zal krijgen door een smaakvolle bloemensier. J. F. OOOC!C>OOOCOOOOOXX)OCeoCOOOTO300CCOOOOCOOX!0(XCOaXXX>XX>OOCOOCOXlCOCOCXWCXOCOOOClCOOCOCOKXXXXXXXXCOCXXXX»OCCOMCOO HET PROGRAMMA, dat gedurende de week, dat de BIMIJ haar poorten geopend houdt, in de speciaal daarvoor ingerichte schouwburgtent wordt gegeven, heeft een aantal der prominentste amusements-corypheeën op het lijstje geplaatst. ZATERDAGMIDDAG sluit op de opening een modeshow aan, Zaterdagavond treedt Jan de Cler op met Cas Rus en diverse andere radio-artisten. MAANDAG is er de hele dag modeshow. DINSDAG komen de breisters aan bod met een brei-show. WOENSDAGMIDDAG vertoont Henk Zoutendijk voor de kinderen een pop penspel en 's avond wordt door hetzelfde theater „In den vroeden Sotscap" het spel „Van den vos Reynaerde" gegeven. DONDERDAGAVOND treden Thorn Erich en Johnny Meyer op. VRIJDAGAVOND is er het radio-amateurs-concours en ZATERDAGMIDDAG (10 September) zal de derde modeshow door mannequins „gelopen" worden. ZATERDAGAVOND sluiten Sylvain Poons en Harry Woodson, terzijde gestaan door een lange reeks andere kleinkunstartisten de rij af. »oco30ccoocoooococ>moo(xx)ocooocooodoccccoc«cioocccoococoocooc»xxxxxx>ocoooooooococx>3oo»oomomcoccc<xocoooc» OOK OVER HET goede werk van het hospitaal-, kerk (-en weer)schip „De Hoop" vertelt dit jaar weer een stand op de BIMIJ. Vooral voor de heer H. Spoelstra, die zich er al jaren voor beijvert IJmuiden meer bekendheid te brengen van het werk van „De Hoop", zitten vele dagen werk in deze stand. Thuisgekomen van nacht dienst op het havenkantoor van het Staats- vissershavenbedrijf aan de Vissershaven ging hij deze week elke ochtend op stap; dan weer om een gedeelte van de stand te verzorgen, dan eens om prijzen op te halen en medewerking te vragen van allen in en om het IJmuidense visserijbedrijf. Hij is er wel eens teleurgesteld van thuis gekomen, want om met een grauw en een snauw een rederijkantoor, dat drie trawlers in de vaart heeft, uitgestuurd te worden met de boodschap, dat Scheve- ningen en Katwijk beter die medewerking kunnen geven, is geen aangenaam iets. Toch heeft deze IJmuidenaar doorgezet, omdat hij wist dat de directeur van die rederij ongelijk had. „De Hoop" helpt tegenwoordig ook de trawler, gaat binnen kort mee de Noord in en bouwt mee aan opstellen van een juist weerbericht. DE HEER Spoelstra heeft inmiddels een naam gekregen in IJmuiden en bovenal op de BIMIJ: „Johan Bodegraven van IJmuiden", hij tracht zoveel mogelijk bij een te krijgen voor „De Hoop". Daarom heeft hij ook dit jaar in de stand een flinke loterij op stapel gezet met tal van lootjes en tientallen prijzen. Een aantrek kelijke lokprijs komt daar nog bij, al wist hij gisteravond nog niet wat dat precies zou worden. Die stand van „De Hoop" wordt zeer interessant en zal vertellen van al het werk, dat door „De Hoop" wordt verricht. MEN ZAL er de als dokter van „De Hoop" verklede pop aantreffen, de dominee die via de zender van „De Hoop" de preek uitspreekt en de vissers, die er naar zullen luisteren. De stand is voorts opgesierd met enige schilderijen van de oude en de nieuwe „De Hoop". De heer J. Bakker te IJmui den heeft onder meer een schilderij ge maakt van „De Hoop" tussen de loggers. Voorts vervaardigde hij enige beschilder de borden. Ook een model van de oude „De Hoop" en misschien zelfs een model van het nieuwe schip zullen geëxposeerd worden. Het was gisteren nog niet bekend of het model van het nieuwe vaartuig op tijd gereed zou komen. De prijzen van de verloting zullen vol- if t Badminton Vereniging „Velsen" is van daag met het nieuwe seizoen begonnen. De vooruitgang der vereniging maakt het waarschijnlijk, dat er dit seizoen met vier teams aan de competitie van de Badmin ton Bond kan worden deelgenomen. Op 23 September zal een zeer sterke Ierse ploeg als gast komen spelen en de monstreren in de aula van het gemeente lijk gymnasium „Felisenum". Men verwacht wederom veel belangstel ling van degenen, die topklasse badminton willen zien spelen. gende week Zaterdag na afloop van de beurs getrokken worden door de wethou der van Financiën van Velsen, de heer J. C. Aschoff. Het is bijna onvoorstelbaar, dat uit deze I BIMIJ verrezen is. Maar toch lukt het, chaos Zaterdagmiddag om 2 uur een ook dit jaar. Bij zuster Anna Benus, wonende in IJmuidens De Noostraat, was het Donder dagmiddag ietwat feestelijk. Reeds eerder maakten wij er melding van, dat deze zuster en zuster Cornelia Haveman, per 1 September het werk voor de TBC-bestrij- ding hebben neergelegd. Gisteren hebben de patiënten alvast afscheid genomen en mevrouw Nieman en mevrouw Zwart heb ben namens de vele patiënten die in de loop der jaren kennis met de goede zorgen van beide zusters maakten, hun dank over gebracht. Het was voor de beide dames Nieman en Zwart natuurlijk een hele toer om aan adressen te komen, waar de scheidende zusters hun heilzame arbeid hadden ver richt. Maar had men zulk een gezin, dan was de medewerking spontaan. Dagen ach tereen hebben beide dames zich aan dit werk gegeven en in Oud- en Nieuw IJmuiden, Velsen-Noord en -Zuid met Santpoort, hoorden zij slechts een en de zelfde opmerking, „jammer dat zuster weg gaat". Van de voetbalvereniging „Kinheim" zullen Zondag niet minder dan drie elftal len in tournooien deelnemen. Kinheim 2 speelt op „Rooswijk" om 12 uur in de eer ste ronde om de OHC-beker tegen Renova met: Pigmans; H. de Boer, S. de Vries; N. de Ruiter, W. Mol, B. v. Dijk; J. v. Eijken, J. Noortman. L. v.Hesselingen, H*. Prinssen, J. Starreveld. Op „Schoonenberg" gaat een Kinheim- adspirantenelftal proberen successen te be halen en in Wijk aan Zee zal een tweede jeugdelftal in het Wijk aan Zee-tournooi deelnemen. Het was natuurlijk voor de dames Nie man en Zwart niet doenlijk, alle adressen te vinden waar de scheidende zusters ooit zijn geweest, maar de oud-patiënten kwa men ook vaak zelf op de proppen, zoals een, die een pot bramensap kwam bren gen. Ze kon eigenlijk niets missen, maar wilde toch wat geven. Vol trots toonden de zusters ons verder de mooie boeken, de mooie planten, een prachtige grote tinnen vaas met donker rode rozen en een rijkelijk gevulde cas sette. In het boek stond geschreven dat het een geschenk was uit dankbaarheid van de patiënten, en van het bestuur der vere niging tot bestrijding van de TBC hadden de zusters elk reeds een mooi boek ont vangen en een oude foto van het consul tatiebureau. We kregen wel de indruk dat ook deze laatste een goede plaats zou krijgen in de huiskamers. Vanmiddag (Vrijdag) volgt er een af scheid van doktoren en personeel. De voetbalvereniging „Breesaap" gaat het laatste weekeinde voor het begin van de voetbalcompetities gebruiken voor het houden van de jaarlijkse zevenkampen. Zaterdagmiddag komen op „Watervliet" de welpen en adspiranten bijeen voor hun wedstrijd om de kampioenstitel. De junio ren en senioren zullen Zondag onder elkaar gaan uitmaken wie de eerste prijs voor zich kan opeisen in de zevenkamp. De dames uit het WB-kamp krijgen, evenals vorige jaren, ook weer een kans om een kampioene uit hun midden aan te wijzen, waarvoor een vierkamp wordt ge houden. Zondagavond wordt de sportdag besloten met een feestelijke bijeenkomst in het Statenhuis, mede ter gelegenheid van het behaalde tweede klasserschap. Dan worden tevens de prijzen van de zeven kampen uitgereikt. WIE ONDER het jengelen van een draaiorgel geboren is of in de roef van een kermis- schip, zal zijn hele leven ha ken naar de rusteloosheid van het Pallieterbestaan. Of zij. Toosje Vermolen is zulk een zij: zes maanden gehuwd met de exploitant van de „vlieg- bomsport", meneer Dauphin en eeuwig en route. Van IJmuiden naar Alkmaar en van Alkmaar naar het verre zuiden, nooit een eigen huis met een eigen balconnetje, maar wel een kleine caravan achter de vrachtwagen met de vliegbomsport-tent-in-onder- delen. Nooit haar heer gemaal om zes uur thuis, met de pan toffels en de krant in de luie stoel, maar wel gauw even eten, want anders komt het er vandaag niet meer van. Toosje, vijfentwintig jaar jong, is een echt kermiskind. Geboren in een van die sche pen, die vroeger met de spul len van de oude Vermolen door de vaarten en kanalen trokken op weg naar de vol gende kermis, -.schoolgegaan tot en met de zesde klas en daarna: meehelpen aan de zweef- of de draaimolen, de carroussel of de opbouw van het vliegbomsport-établisse- ment. Toch zou ze er nooit „af" willen, want dit onrustige bestaan heeft een diepe vore vol bekoring getrokken door haar jonge leven. Ze zou niét eens de kans gekregen hebben, want met welke jongen „uit de burgermaatschappij", zoals dat in haar caravan duidelijk en zonder misprijzen heet, had ze ooit tot hartelijke connec ties moeten komen? De vol gende avond stond vader Ver molen allang weer ergens an ders en welke jongen uit die burgermaatschappij voornoemd kan in een week tijds drie af spraakjes honoreren in Leeuw arden, Schiedam of Almelo? Voor haar loopt het leven van April tot October vol la waai en drukte, om daarna iets rustiger te worden, al wil er dan voor het behendigheids spel van haar heer gemaal wel eens emplooi komen op een fancy-fair of bazar. Hij kan het zelf niet bevestigen, want hij is naar de verpach ting in Alkmaar en Toosje moet dus alleen de IJmuiden se jongetjes van repliek die nen, die aan de deur van haar rijdend huisje komen blèren, dat zij hier niets te maken heeft, omdat ze een kermis meid is. Hetgeen Toosje koud laat, en het is haar een éér bovendien. HENRY DILLEN staat als naaste gebuur met zijn vlooi entheater op het IJmuidense Marktplein. Oók een beroep als een ieder ander. Hij heeft een heleboel vlooien, maar on derhoudt zichzelf en zijn me nagerie heus wel goed. „Van mij zal hij ze niet krijgen", zegt zijn jonge buurvrouw overtuigd, maar dat wil niet zeggen, dat zij dit even vreem de als oude bedrijf tot de min derwaardige kermisattracties rekent: ze weet drommels goed, hoe hard er gewerkt wordt bij de Dillens, die elke avond hun geëerd publiek la ten zien, dat zo'n parasietje een héél pietje kan zijn voor een minuscuul wagentje of op een akelig dun draadje, waar het met een rokje aan op koorddanst. Natuurlijk voedt Henry zijn diergaarde zelf. Wie zou het anders moe ten doen? ZE STAAN ALLEMAAL graag in Velsen deze verte genwoordigers van een oeroud ras, dat in vroeger eeuwen rond de kerken tanden en kie zen trok, de zot uithing of de toekomst voorspelde. Dat laat ste gebeurt overigens nog. Door madame Marone Boston, wier schemerig bivak in de Noordoosthoek van het plein de gelovigen verbeidt. Madame is Hongaarse, heeft heur echt genoot ons in strikt vertrou wen verteld, al klapt zij reeds een aardig mondje Hollands mee. Zij werd drie en dertig jaar geleden, uiteraard met de helm, geboren en velen heb ben sinds zij als twaalfjarige maagd in de toekomst ging schouwen, paf gestaan over haar paranormale gaven. Op het bordje, dat de bezoekers van deze fututristische gele genheid onder de neus geduwd wordt, terwijl zij hun vijftig centen uittellen voor vier mi nuten toekomst, staat dit alle maal met enige spelfouten te lezen. Maar meneer Mullens - een volle neef van de Mul lens uit het circus - wijt dat aan de schilder hij weet per saldo wel beter. Zijn somnabulerende echt genote heeft het vak tot in de perfectie bijgeslepen in haar twintig jaar praktijk en ze weet precies, welk publiek zij voor heeft op de kermissen van Nederland. Niettemin leest zij zonder dralen de on verbloemde toekomst uit de lijnen van elke linkerhand met alle familie-omstandighe den, problemen en mogelijkhe den er bij. EN OVER DIT ALLES waakt een oud, maar monter man: de 79-jarige manager van Vermolens amusements-be- drijven, de heer H. de Win ter. Hij is dus bijna tachtig, en loopt nu 50 jaar mee in het kermisvak, dat tegenwoordig „amusementsbedrijf" heet en zijn beschaving vond in steeds sterkere versterkers en ook steeds grotere ondernemingen. Een halve eeuw terug begon deze „manager", die zijn vak tot in de fijnste détails ver staat en die niet alleen over de kleine Vermolen-gemeenschap vadert, maar ook voor alle mogelijke klusjes buiten-uit zorgt, als kermisfotograaf. Hij kwam in dienst bij Hom- merson en Vermolen, die zich later met die andere schilder achtige kermisfamilie ver bonden: de Janviers, hij werk te in Parijs met een eigen ro delbaan en maakte die hele halve eeuw lange dagen en korte nachten. En Velsen staat bij hem, mana ger over 33 bedrijven, hoog aangeschreven vanwege het feit, dat hij elke keer weer de gunning voor zijn mensen krijgt. Er is eens een stoutmoe dig man op het Velsense Raadhuis aan komen dra gen met een fantastisch plan voor een ondergrond se ruimte onder het Marktplein. De gemeente Velsen heeft nog altijd het vroede voor nemen op „het zand" een kantoorgebouw te planten, dat niet alleen vele ge meentelijke diensten tot riant onderdak moet die nen, maar bovendien het nieuwe postkantoor aan huisvesting zal moeten helpen. De plannenmaker, die nauw bij de jaarlijkse beurs op dit Marktplein is betrokken, heeft toen voor gesteld, onder het kanto- renpand een reusachtige kelder te construeren, die natuurlijk allereerst de BIMIJ zou kunnen bergen, maar bovendien onder te verdelen ware in gymnas tiek- of sportzalen, te ge bruiken zou zijn voor to neel- of filmavonden en desgewenst zelfs als kleine schouwburg. De tenten op het Markt plein kunnen daar niet ten eeuwigen dage de tot tra ditie uitgegroeide „jaar beurs" bevatten: eens zal er een permanent onderko men voor gevonden moeten worden. Is het geopperde plan dan, bij nader inzien, werkelijk zo onuitvoerbaar, als de planoloog bij het op peren ervan te horen kreeg? Morgenmiddag barst het los. De „tête a queue", de rups, de zweef, de autoscooter (van Sipkema) en het hele luid ruchtige samenlevinkje naast de grote samenleving, dat zich alleen op dit nevenspoor vei lig en vertrouwd voelt. Een week lang zal IJmui den de kermis binnen zijn poorten hebben. Met slapeloze nachten voor de kinderen van de winkeliers rond het Markt plein, met jolijt voor de kinde ren van degenen, die niet aan het Marktplein huizen en met de vluchtige geur van het bo- hémien-leven, waar de „nette" mens op neer pleegt te zien in het verborgen besef, dat hij het óók wel eens heel even zou willen meemaken. J. F.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13