Guildford's jeugd was een avond in Velsen op bezoek Veren igi ngsva ria O Marijke wint in Heemskerk bij de kortebaandraverijen Ab de Jong Agenda voor Velsen Proefklas aan de handelsavondschool voor opleiding tot praktijkdiploma's (CoópefoL&e) Havenberichten Visserij-varia Ichthus-burcht Kleuterschool 13 19 Voorbereidingen op het nieuwe seizoen VZV won DCIJ- snelheidstournooi uit de IJmond Een werkelijk goede sigaar voor een werkelijk lage prijsl Brandweer bestreed vuur in stortplaats Castricum Beverwijk Uitwisseling op den duur te verwachten Uit het Watervliet-kamp Agenda voor Beverwijk Na herkamp met politie was verliezersronde voor Hoogovens Radio-uitzending uit Oud- Katholieke kerk, speciaal voor de visserij Velsense voetballers naar Castricum Laatste bridge wedstrijd van seizoen Nieuwe voorzitter bij „ODIN" Personeelsvereniging SI Hl hield jaarvergadering ■I r Coöpeiatie Medische verzorging tijdens het weekeinde Drie schelvissen brachten het niet ver Volgende week feest in de badplaats Propaganda Mater Amabilisschool Eerste peenveiling op monster mislukte Jeugdherbergen waren in trek Buscollecte voor kankerbestrijding Nieuwe postdirecteur in Beverwijk DEM-HRC vriendschappelijk BHK speelt voor ouden van dagen Familiedag in de Heemskerkerduinen van de drankbestrijders JL GUILDFORD, het historische marktstadje in het hart van het Engelse graafschap Surrey heeft er met het aanhalen der vriendschapsbetrekkingen jegens Velsen geen gras over laten groeien: nadat burgemeester Leslie Codd op de bevrijdingsdag aller harten stal door zijn ongedwongen visite aan het herdenkende en feestende Velsen, is er gisteren een evenzeer veroverend groepje jongelui in Velsen op bezoek ge weest, wier aanwezigheid een nauwer contact zeker het overwegen waard maakten. Al was de bus dan verdwaald de 56 meisjes en jongens van de verschillende jeugdverenigingen uit Guildford waren En een paar oplettende Engelse jonge lui merkten aldra op, dat het Velsense ge meentewapen het lam Gods met het daardoor in Beverwijk terecht gekomen en vaandel hetzelfde is als het symbool van dat legde Velsen weer de opmerking in de mond, dat „de overkant blijkbaar dacht, dat Velsen al geannexeerd is" de ont vangst op het Velsense raadhuis door het voltallig college van B. en W. was er niets minder hartelijk om. Geboeid Het werd precies een uur later dan men gedacht had, voor de groep per bus uit Noordwijk arriveerde. Al deze 56 jongelui die gedurende hun verblijf in Nederland in het Amsterdamse jeugdhötel „De Laurier" logeren, hebben geboeid geluisterd en ge keken naar hetgeen Velsen hen liet zien en de kans is zeker niet gering, dat Velsens jeugd binnenkort plannen gaat smeden, om eens met Guildfords romantisch steden schoon en zijn vooruitstrevende jeugdpo- litiek kennis te maken. Vele banden Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft de meisjes en jongens verwelkomd en op voorhand begrip voor de vertraging weten op te brengen: „better late than never". Hij memoreerde de vele banden, die er nu zo langzamerhand tussen Guildford en Vel sen zijn gelegd, te beginnen met zijn eigen visite aan het stadje om het moderne slachthuis te bekijken en later nog eens via een bezoek aan het crematorium, om daarna van de heel wat vrolijker band te vertellen, die door het tegenbezoek van burgemeester Leslie Codd en zijn echtge note werd gesmeed. Mr. Kwint zei het Engelse stadje te ado reren en hij vreesde daar in dit vlakke land wel wat minder tegenover te kunnen zetten. Met de beste wensen aan de huidige burgemeester van Guildford, mr. Harold Kimber, sloot Velsens burgemeester zijn toespraakje af en de leidster van de En gelse groep, mrs. Sylvia Watts overhandig de hem onmiddellijk daarop een vriende lijke brief van deze mr. Kimber, waarin de wens tot een werkelijke uitwisseling in de naaste toekomst onmiskenbaar onder woorden werd gebracht. Zelfde wapen Terwijl de thee met cake werd geser veerd hebben de vijftien leden van ver schillende Velsense jeugdorganisaties, die met de voorzitter der VJC, de heer J. Wes- sels en de ambtenaar voor Jeugdzaken, de heer G. A. W. Kwakkel naar het raadhuis waren meegekomen, alvast kennis met hun allercharmantste gasten kunnen maken. Nog twee weken hebben de leden van de korfbalvereniging „Watervliet" voor de boeg, voordat de competities weer een aan vang nemen. Deze tijd gebruiken de Velsen se korfballers om zich op het nieuwe sei zoen voor te bereiden. Zondag wordt op „Watervliet" een acht- tallendag gehouden, speciaal voor de se nioren als oefenwedstrijden. In Santppoort nemen twee adspiranten-twaalftallen deel aan jeugdseriewedstrijden van Sport Ver eent. Overigens kunnen de Watervliet-ploegen van de Haarlemse Korfbalbond zich alvast gaan beraden op de competitiewedstrijden, aangezien thans de indelingen bekend zijn. In de le klasse HKB zullen spelen: Ani mo Ready 2, Aurora 2, Haarlem 3, Haar lem 4, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 3, Sport Vereent 2, Watervliet 3, Dosthoek 1. In de 2e klasst zijn ingedeeld: Aurora 3, DSV 1, Haarlem 5, Nieuw Flora 3, Ooster kwartier 4, Oosthoek 2, Sport Vereent 3, Watervliet 4. De derde klasse HKB zal bestaan uit: Animo Ready 3, Aurora 4, Haarlem 6, Nieuw Flora 4, Oosthoek 3, Sport Vereent 4, Watervliet 5 en ZKC 1. ADVERTENTIE WOORDENBOEKEN vanaf 1.25 en hoger ATLASSEN vanaf 4.25 Voor spoedbestellingen op diverse soorten STUDIEBOEKEN bij BOEKHANDEL Kennemerlaan 59, IJmuidcn, Tel. 5326 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1JMUIDEN Thalia, 20 uur, „Salto des doods". Rex, 20 uur (officieuze opgave) „De af vallige". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. ZATERDAG 3 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Salto des doods". Rex, 20 uur, als Vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. BIMIJ, bij het Marktplein, 14 uur, ope ning daarna geopend van 14.3024 uur 14, 21, 22 en 23 uur, „Radioterie" m.m.v. Jan de Cler, Peter Piekos en Kas Rus 15, 16, 17 uur, modeshow. Vrijdag 2 September Bioscopen: Luxor-theater, 19 en 21.15 uur: Eskader 8 keert terug. Kennemer-thea- ter, 19 en 21.15 uur: Oase. WB-theater, 20 uur: De Klauw. het Queen Royal Regiment uit Guildford. Kerk en rondrit Met de heer F. C. H. Tuyll van Seroos- kerken, ouderling der Engelmunduskerk als geïnteresseerde gids, heeft het fleurige gezelschap vervolgens het oude Godshuis naast het raadhuis bekeken, om daarna met Dat zwemmers ook dammen kunnen heeft het VZV-kwartet in het vierde DCIJ snel- heidstournooi duidelijk aangetoond. Met een flinke voorsprong op de mannen van Hoog oventransport hebben Pum Swier, A. Ligt- hart, Cor Broek en C. Kaan ongeslagen het DCIJ snelheidstournooi gewonnen. Doordat het IJmond-kwartet uitviel heb ben de politiemannen in de verliezersronde deelgenomen. Met de Hoogoven-administratie kwamen Wouda en zijn mannen gelijk op de eerste plaats aan. Een herkamp viel in het voor deel van de Hoogovenaren uit zodat de vier dammers van de administratie dit verliezers- tournooi wonnen. Met de prijsuitreiking kreeg het VZV- kwartet de fraaie prijs, beschikbaar gesteld door het zakencentrum Kennemerlaan, en de spelers ontvangen ieder een Frans dam boek van oud-wereldkampioen Pierre Chestem. B. Dukel won de persoonlijke prijs voor i het winnen van alle zes partijen. Voor de gemee verliezersronde kregen de Hoogoven-mannen ken en de sluizen, de haven, twee moder ne scholen en uiteraard Velsens spuitende fonteinen te bewonderen. Met opvallend grote belangstelling heeft deze jeugd zich laten voorlichten, onder meer door de heer H. G. F. Smakman, de ambtenaar voor Sportzaken, die zich in het sportpark „Schoonenberg" een voor treffelijke gastheer toonde en door de heer Wessels, die na de thee in „Velserend" een gezellig sluitstuk aan dit bezoek wist te breien, waarbij de wederzijdse volks liedjes het hunne tot een ongedwongen sfeer bijdroegen. een damboek van wereldkampioen P. Roo- zenburg. De uitslagen van de winnaarsronde waren: le ronde: VZV 1Visfileerders 62; Hoog oventransportStormvogels 53. 2e ronde: VisfileerdersStormvogels 26; HoogoventransportVZV 17. 3e ronde: StormvogelsVZV 17; Vis fileerdersHoogoventransport 26. De eindstand was: VZV 6, Hoogoven transport 4, Stormvogels 2, Visfileerders 0. De eindstand in de verliezersronde was: Politie 4, Hoogoven-administratie 4, Vis handel 3, VZV 1. Door de regering werd indertijd een commissie benoemd, om het vraagstuk van de Handelsavondscholen en de opleiding voor de practijkdiploma's voor boekhouden en voor de talen onder het oog te zien. Deze commissie, onder voorzitterschap van dr. Westerveld te Hilversum, heeft 11 Mei 1955 haar rapport aangeboden aan de staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. Dit rapport werd daarna door het depar tement van O., K. en W. gepubliceerd. Alvorens dit rapport te bespreken, is het beter even het Handelsavondonderwijs, zoals dit op het ogenblik is, te bekijken. Er zijn indertijd door de regering twee Rijksdiploma's ingesteld, namelijk het diploma 3-jarige H.A.S. en het diploma 5- jarige H.A.S. Beide diploma's geven vrij stelling van het examen voor het midden standsdiploma. Tot de le klasse van de H.A.S. kunnen leerlingen worden toegelaten, die de lagere school hebben doorlopen. Zij ontvangeït dan onderwijs in boekhouden en handels- rekenen, Nederlandse, Engelse en Duitse correspondentie, stenografie en machine- schrijven. Na drie jaren doen zij dan een schoolexamen en kunnen daarbij het rijks diploma 3-jarige H.A.S. behalen. Zij kunnen daarna hun studie nog twee jaar voorzetten en ook het rijksdiploma 5- jarige H.A.S. behalen. Leerlingen van Ulo scholen en daarmee gelijkgestelden kunnen direct in de vierde klasse van de H.A.S. geplaatst worden en dan na twee jaar examen doen voor het rijksdiploma 5-j. H.A.S. Deze leerlingen kunnen echter ook direct een bepaalde richting kiezen en in een keuzeklasse plaatsnemen, waarbij zij dan opgeleid worden voor een bepaald practijkdiploma van de associatie voor Practijkexamens. Twee stromingen Over de vraag wat beter is, bestaat geen overeenstemming. De regering staat op het standpunt dat het voor Ulo-leerlingen pn daarmee gelijkgestelden, die naar een kan toor gaan, veel beter is een algemene kan tooropleiding te volgen en dus leerling te worden van de twee laatste jaren van de H.A.S. Ook grote zaken zijn het hiermee eens. Zij vinden eveneens, dat de algemene kantooropleiding voor de leerlingen met Ulo-diploma's veel beter is. De leerlingen zelf hebben echter vaak een bepaalde voorkeur. Vooral kleinere kantoren vragen dikwijls aan hun bedienden voor een be paald diploma te studeren. Vele handels avondscholen en ook de H.A.S. van de ge meente Velsen, geven gelegenheid voor beide richtingen. Aan de handelsavond school van de gemeente Velsen kan men dus voor het rijksdiploma 5 j. cursus stu deren, maar men kan ook een bepaalde richting kiezen en voor één der Practijk diploma's van de Associatie studeren. De kosten van deze studie zijn voor niemand een beletsel, de boeken geeft de school in bruikleen en het schoolgeld is laag. De door de regering ingestelde commissie spreekt nu als haar mening uit, dat het uit Het IKOR (Interkerkelijk overleg in radioaangelegenheden) verzorgt aanstaande Zondag 4 September, om half negen over de zender Hilversum II een korte morgen uitzending, speciaal voor de visserij. Ter inleiding wordt eerst een klankbeeld uit IJmuiden over de visserij ten gehore gebracht, gevolgd door het gezongen och tendgebed in de Oud-Katholieke kerk van de H. Engelmundus te IJmuiden. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld geschiedt deze uitzending Zondag morgen om technische redenen niet, zoals aanvankelijk was bekend gemaakt, direct uit het kerkgebouw aan de Wilhelmina- kade, doch de dienst is van te voren op de band opgenomen. Er is dus deze Zondagmorgen om half negen geen dienst in de Oud-Katholieke Kerk; de diensten worden op de gebruike lijke tijden om acht uur en om tien uur gehouden. De R.K. Sportvereniging „IEV" gaat Zondag met twee elftallen een vriendschap pelijk bezoek afleggen bij de R.K. Sport vereniging „Vitesse" te Castricum. Om 12 uur spelen Vitesse 3IEV 2 en om half drie is er een wedstrijd Vitesse 2IEV 1. IEV komt uit met H. Alkemade; J. v. d. Vlies, A. C. Leering; A. Leering, G. v. Ber- neveld, C. Schoot; H. Duin, W. Breur, J. Dekker, P. Vink, J. Schoenmaker Voor de IEV-welpen en -adspiranten wordt Zaterdagmiddag op „Rooswijk' een sportbijeenkomst gehouden. een onderwijskundig oogpunt wenselijk is, dat men eerst de vijfjarige H.A.S. afloopt, voor men aan de speciaalstudie begint. Het is dan ook een feit, dat de bredere alge mene ontwikkeling daarvoor een betere grondslag is. Het percentage afgewezenen voor de practijkdiploma's, dat zeer groot is, zou veel kleiner zijn als de candidaten een meer algemene kantooropleiding hadden genoten. De commissie stelt dan ook voor aan de 5-jarige H.A.S.-scholen een proefklasse te verbinden, ter opleiding van de practijk diploma's maar waarin alleen zij worden toegelaten, die in het bezit zijn van het diploma 5 j. H.A.S., H.B.S. A of vierjarige handelsdagschool. Onder bepaalde voor waarde is het mogelijk ook aan de H.A.S. van de gemeente Velsen zo'n klasse te ver binden. Als er genoeg leerlingen zijn, kan deze maand met de opleiding in de proef klasse worden begonnen. Ook voor de laatste bridgedrive van dit seizoen, speciaal voor de badgasten geor ganiseerd door de bridgeclub „Wijk aan Zee", bestond een grote belangstellling. De uitslag was: Groep A: 1. Pirovano-Heydstra, 39 pnt.; 2. Nathans-Zandbergen 39 pnt.; 3. Schuyt- Kuys 36 pnt.; 4. Spijker-De Jong 30'/z pnt.; 5. Dobber-Boom 29'/* pnt.; 6. Tervoort- Van Balen, 27 pnt.; 7. mevrouw Nathans- Schaafsma 25V2 pnt.; 8. de heer en me vrouw Rozeboom 25'/2 pnt. Groep B: 1. Handgraaf-Doeve 28'/2 pnt.; 2. de heer en mevrouw Beermann 21'/= pnt. 3. Schoos-Van Aalst 19'/2 pnt.; 4. dames Schaaper-Spijker 19'/2 pnt.; 5. mejuffrouw v. d. Putten-v. d. Aar 17 pnt.; 6. Duin- meyer-Grapendaal 14 pnt. Door het vertrek naar Nijmegen van de heer A. Stakelbeek, heeft deze zijn functie van voorzitter van de Heemskerkse gym nastiekvereniging „ODIN" neer moeten leggen. Tijdens de gehouden jaarvergade ring van deze vereniging heeft men op hartelijke wijze afscheid van hem geno men. De secretaris de heer J. de Graaf ver tolkte de gevoelens van allen die de schei dende voorzitter van nabij hebben meege maakt. Hij bewonderde de wijze waarop de heer Stakelbeek „ODIN" enige jaren heeft geleid. Als blijk van waardering werd hem een boekwerk overhandigd. In zijn afscheidswoord herinnerde de heer Stakelbeek er aan hoe de vereni ging langzaam is gegroeid en nu een be langrijke plaats in het dorp inneemt. Het aantal leden is in één jaar gegroeid van 90 tot 105, memoreerde de secretaris in zijn verslag. Op 5 November zal in ver band met het vijfjarig bestaan een grote jubileumuitvoering plaats vinden. Tot nieuwe voorzitter werd op deze avond ge kozen de heer A. van Wijngaarden. De personeelsvereniging SIHI van de machinefabriek C. Maters N.V., hield Don derdagavond in het veilinggebouw 't Cen trum haar 7e jaarvergadering. De voor zitter, de heer J. Bouwhuis, gaf in zijn openingswoord een resumé over deze periode, waarna de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden behandeld. Na goedkeuring volgde de be stuursverkiezing. Daar geen tegencandi- daten waren gesteld, werd het bestuur bij acclamatie herkozen. Voor de komende winter werden alvast drie avonden vastgesteld welke zullen worden verzorgd door dr. Melchior uit Haarlem, Cor van Beek, voordracht en An- thonie van Kampen, die zal vertellen over zijn reizen. Voor de kinderen zal men op 3 Decem ber een Sint-Nicolaasfeest organiseren en de ouderen zullen deze dag vieren met een bonte avond. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Op 1 September is de nieuwe klas van de aan de FAHRENHEITSTRAAT begonnen. Er kunnen nog enige kleu ters die de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, geplaatst worden. Vrijbuiter Merula Een forse Senorita». Licht en geurig ct. Jules VerneSuperba In deze prijsklasse In Nederland de enige in blik verpokte sigaar I In dozen a 10 siuks ct. „KENNEMERLAND" u.a. Onze winkels zijn gevestigd: KENNEMERLAAN 87 - ZEEWEG 220 IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en D. J. Boos- man. Stationsweg 7, tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Vrijdagavond en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, telef. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: WielinkKlimp, Duinvliet- straat 109, Velsen (N.) tel. 4105. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tele foon 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is van Zaterdag 12 uur tot het spreekuur van Maandagmorgen de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Driehuis en Santpoort: zr. T. de Beurs, Lysterlaan 21, tel. 4378: voor IJmui- den-Oost en IJmuiden: zr. Kuiper, Sluis- eiland 16 en voor IJmuiden-Oost, Velsen- dorp en Velsen-Noord: zr. Gomes, Leeu weriklaan 39. CASTRICUM Dokters H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tel. 289. Wyk- en kraamverpleging Zuster C. Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6. telefoon 500.' HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, telefoon 266. De bewaker P. Veldheer bij de in aan bouw zijnde woningen aan de Grote Beer straat in Duinwi.ik de straat in het ver lengde van de Maasstraat heeft gister avond met groeiende onrust kleine rook wolken uit de duintjes aan de rand van de Heerenduinen zien opstijgen. Omstreeks acht uur werden de rookwolken echter steeds groter en heeft hij een langs fietsen de dame verzocht de Velsense brandweer op te bellen. Deze was enige minuten later present en kon onder grote belangstelling van honderden inwoners van IJmuiden be ginnen aan de blussing van een hardnek kige brand in de stortplaats van vuil, puin en hout in een daar gegraven kuil. Als om een kampvuur geschaard heeft een ieder de strijd tegen het vuur kunnen volgen. De vuurzee was spoedig gedoofd nadat een van de brandweerlieden er met een straal water aan te pas was gekomen, maar toch was het nodig om drie en later vier slangen aan te koppelen en het smeu lende vuur te lijf gaan. Hiermee is de brandweer nog lange tijd bezig geweest. De politie dacht bij het zoeken naar de oorzaak aan brandstichting door de jeugd. De bewaker, de heer P. Veldheer, heeft bij het omhoog kringelen van de eerste rook wolkjes een autoband zien smeulen. Voorts heeft hij in de buurt van de duinen en de stortplaats twee mannen van ongeveer 25 jaar gezien. Op het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: Blauw badpak met badhand doek, ceintuur van japon, handdoek met 2 zwembroekjes, linkerdameshandschoen, kinderbadpak, blauw jongensjasje, porte- monnaie met inhoud, oud herenrijwiel, kwartje, teddybeer, herenregenjas, rozen krans, shagdoos, sleutelétui met sleutels, autowiel met band, starterpedaal motor, bankbiljet van 10.in envelop, stuk te lefoonkabel, rood kinderjasje, klein zwart hondje, zwarte alpinopet, pakket met 3 schelvissen, aansteker, 1 pak cacao, zwart windjack en een paar kinderschoentjes. Opbrengst collecte De in de R.K. kerk van Heemskerk ge houden collecte ten bate van de St. Vin- centiusvereniging heeft een bedrag van ruim 875 opgebracht. Dit is belangrijk minder dan verleden jaar. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Duitse s.s. „Harald Ot- tens" met een lading van 666 vadem pa pierhout uit de Finse havenlJxpila. ZOALS REEDS JAREN ACHTEREEN het geval is geweest, vormde de traditionele kortebaandraverü ook gisteren weer het middelpunt van de Heemskerkse volks feesten. De fraaie en zonovergoten Marquettelaan het strijdtoneel van de 25 dravers was met dichte hagen mensen omzoomd toen als eersten Octavia en Rosa Signal de strijd met elkaar aanbonden. Het was de ouverture van een ongemeen spannende en enerverende draverij, die tot ruim 7 uur de spanning er in hield. Reeds de eerste omloop bracht alleen al 6 kampritten, waarbij één der favorieten Nuni Brewer - de winnaar van vorig jaar - tegen Quelle Veine sneuvelde. Ook haar stalgenoot O Marijke moest tegen P Louis II drie ritten lopen, w.o. een dead-heat, alvorens zij naar de volgende omloop kon overgaan. In de tweede omloop werd de hevige kamp in niet mindere mate voortgezet. Pe tulance K had drie ritten nodig om Sun Rise te bedwingen, evenals Quita Scott, die na evenveel spannende duels Oscar naar huis zond. Voor de volgende omloop had Pétulance K door een gelukkige loting geen tegen stander, maar daarentegen moest Ria Kitty in twee vinnige kampen Partout de zege afdwingen. De favoriete O Marijke bezorg de haar grote aanhang de angst door de eerste rit ternauwernood van Opveger te kunnen winnen, die met deze tegenstand echter zoveel van zijn kruit verschoten had dat O Marijke de tweede ontmoeting ge makkelijk kon winnen. In de beslissende omloop kwam Pétulan ce K tegen Quita Scott en Ria Kitty tegen O Marijke. Hoewel Quita Scott zich heftig verweerde, bleek zij niet opgewassen tegen de snelheid, die Pétulance K deze middag ontwikkelde, zodat zij in twee ritten het onderspit dolf. O Marijke, die al enige ke ren het onderspit had gedolven tegen Ria Kitty, was beide keren aan de start zeer gunstig weg, doch desondanks moest de vosmerrie zich tot het uiterste geven om haar 3 jaar jongere rivale de baas te blij ven. Zo groeide de strijd naar de climax, het duel tussen Pétulance K en O Marijke. De eerste rit werd met een hoofdlengte door Pétulance K gewonnen, doch in de tweede en derde rit demonstreerde O Marijke op nieuw haar formidabele snelheid door tweemaal gedecideerd te winnen. Een prachtig slot van een buitengewoon span nende en enerverende draverij. Zeer terecht merkte Heemskerks burge meester Nielen bij de prijsuitreiking, die oudergewoonte in het gemeentehuis werd gehouden, op, dat hij nog nimmer in Heemskerk zulk een uitgelezen gezelschap paarden aan de start had gezien en nog nimmer zulk een spanning op dit jaarlijkse feest had beleefd. Voor alles dankte hij hiervoor de eigenaren en rijders der paar den, die telkenjare maar weer de draverij tot het evenement van de volksfeesten ma ken. Het is in de loop der jaren een onmis bare schakel geworden in ons traditionele feest. Op Woensdag 7 en Donderdag 8 Septem ber zullen in Wijk aan Zee de jaarlijkse volksfeesten worden gehouden, waarvoor een gevarieerd programma is samengesteld. Het feest wordt geopend met een aubade van schoolkinderen op het Julianaplein, waarna een rondgang door het dorp volgt. Later op deze eerste dag volgen nog kin derspelen, een gecostumeerde optocht en een puzzle-rit. Ook op Donderdag is er nog het een en ander te doen, waaronder het traditionele katknuppelen achter het café „De Zon." Aan verschillende onderdelen wordt muzikale medewerking verleend door het fanfarecorps van de badplaats „Arion." Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Oranjefontein van Antwerpen. Castor van Kotka. Thor van Rotterdam. John M van Rotterdam. Irmgard Plöger van Rotterdam. Florida van Antwerpen. Nijenburg van Ant werpen. Dieter Waltraut van Hamburg. Fountain Abbey van Goole. Zaanstroom van Hull. Nomadis van Kotka. Greenfinch van Londen. Westerdok van Londen. Aslog van Sundsvall. Mudo van Kalmar. City of Gent van Fowey. Advent van Sornaes. Strabo v. Gothenburg. Surte van Huil. Rijnstroom v. Londen. Bornholm van Vasa. Kroonborg v. Cardiff. Britannia van Londen. Procyon van Londen. Eemstroom van Grangemouth. Adara van Londen. Donderdag vertrokken: Fechenheim naar Newfoundland. Lingestroom naar Swansea. Borculo naar Rouaan. Stad Leiden naar Bazra. Hood naar Skudskar. Friedi naar Odense. Joost naar Dordrecht; Vema H n. Ansborg. Sir Archibald Page naar Londen. Globe naar Geffle. Quentin naar Leeds. Geert naar Stockholm. Silen naar Antwerpen. Mut- tersegen naar Kopenhagen. Oranjestad naar Dover. Deo Duce naar Bremen. Van Linscho- ten naar Hamburg. Kroonborg naar Esbjerg. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3,00-2,40; gr. tong 4,50—4,00; grm. tong 3,102,70; kim. tong 2.80—2.40; kl. tong I 2,64—2,40; kl. tong II 2,04—1,86; tarbot I 3,00—2,30; zalm 8,00— 6,50, per kg. Tarbot II 154; tongschar 67; kl. tongschar 40; gr. schol 7043; grm. schol 6554; kim. schol 4644; kl. schol I 4540; kl. schol II 42—17; schar 24—16; bot 20—17; v. haring 15,5010,10; makreel 2923; gr. schelvis 50; grm. schelvis 4034; kim. schel vis 35—32; kl. schelvis I 3431; kl. schelvis II 27—16; wijting 20—12; gr. gul 71—37; midd. gul 4530; kl. gul 25—18; kl. leng 22, per 50 kg. Gr. kabeljauw 380—158; gr. koolvis zw. 7055, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 111 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 240 kisten schol, 10 kisten schar, 10 kisten bot, 5015 kisten ha ring, 24 kisten makreel, 76 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 72 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten leng, 30 kisten koolvis, 16 kisten diversen. Totaal 57^0 kisten. IJselmeervisserij. Donderdag werd door 88 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8069 pond kuilpaling, prijs f 0,68f 0,90; 121 pond lijn- aaL prijs f 0,79f 1,08; 904 pond snoekbaars, prijs f 0,64f0,66; 772 pond rode baars, prijs f0,53f0.55; 1545 pond voom, prijs f 0,04; 8 pond karper, prijs f 0,08 pre pond en 538 bak nest, prijs f2,00f2,80 per bak van 37% kg. Op Dinsdag 6 September zal in de Heemskerkse zaal Dam een propaganda- avond worden gehouden door de Mater Amabilisschool.Hier zullen meisjes van 17 jaar en ouder op de hoogte worden ge bracht van de mogelijkheden, die deze school biedt. De eerste peenveiling op monster in Castricum, welke veiling Donderdag zou plaats vinden, is een mislukking gewor den. De Kennemer tuinders hebben name lijk niet de prijzen voor de peen, die zij gedacht hadden te maken, gekregen, wes halve de peen voorlopig op het land blijft staan totdat de handelaren meer belang stelling hebben. KVC boekte zelfs record De twee jeugdherbergen die Castricum rijk is hebben de afgelopen zomermaanden niet over gebrek aan belangstelling van de zijde der trekkers te klagen gehad. Zowel de jeugdherberg Koningsbos aan de He renweg, eigendom van de NJC, als de meisjesjeugdherberg van de Katholieke Yacantie Centrale, die aan de Overtoom slaat, hebben een groot aantal overnach tingen geboekt: Koningsbos ruim 11000 en de KVC 2955. Die 2955 waren voor de KVC een record aantal; in 1952 zijn er 700 overnachtingen geboekt; in 1953 1200 en in 1954 1600. De meisjes kwamen van heinde en verre. Er waren er uit Amsterdam, Limburg en Noord-Brabant, maar ook uit België en Duitsland. De Rotterdamse onderwijzeres, mejuffrouw Corrie Dekker, heeft haar va- cantie opgeofferd om, bijna geheel pro deo, de jeugdherberg te leiden. Het aantal trekkers dat in Koningsbos verbleef was ongeveer hetzelfde als ver leden jaar. In het buitenland begint deze jeugdherberg, waar vader en moeder Rom- merts de scepter zwaaien, steeds meer be kendheid te krijgen. Vader Leo Rommerts vertelde ons dat de trekkers ruimschoots van de gelegenheid om een duintocht te maken, gebruik hebben gemaakt. In 1956 zal Castricum nóg een jeugdher berg er bij hebben namelijk in het onder deze gemeente ressorterende Bakkum. Zaterdagmiddag vindt in Beverwijk een buscollecte plaats, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Koningin Wilhelmina- fonds ter bestrijding van kanker. Tot directeur van het P. en T. kantoor te Beverwijk is met ingang van 1 September benoemd de heer A. M. Taselaar, als op volger van de heer K. H. Huizinga. De heer Taselaar was voordien te Amsterdam werkzaam. DEM speelt op Zondag 4 September een oefenwedstrijd tegen HRC uit Den Helder. Daar het eigen veld niet beschikbaar is, wordt de wedstrijd gespeeld op het „Be- verwijk"-terrein. De Beverwijkse Harmoniekapel zal op Maandag 5 September een concert geven voor de bewoners van het St. Jozeph-rust- oord, Peperstraat 17. De afdeling Beverwijk van de Vereniging tot afschaffing van Alcoholissche dranken heeft het plan om op Zondag 4 September een familiedag te houden in de duinen van de gemeente Heemskerk. Er is gratis f iets- stalling op het terrein en kaarten zijn ver krijgbaar bij de heer Vonk, Rijksstraatweg no. 112a. Bij uitgesproken slecht weer gaat het feest niet door, maar anders duurt het van half elf tot ongeveer 4 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Joan C., d. van A. van Dam en J. van 't Hul; Peter F., z. van F. H. G. Lelie en J. C. Schaap; Lucja L., d. van B. Domski en J. K. Akkerman; Johannes W. B., z. van J. W. B. Falentijn en T. Dorsman. ONDERTROUWD: G. Bakker en B. Witte; B. Schelvis en T. M. Schellevis; J. H. A. Smit en A. C. M. de Mol; A. van der Meij en T. Bles. GETROUWD: H. F. Ormel en C. A. de Vries. OVERLEDEN: J. C. Bronstring. 45 j„ geh. met H. van den Bergh; C. van der Wel, 73 j., gehuwd met W. de Koter; B. M. Hooge- veen, 83 j., weduwe van H. Duiker.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15