Internationaal beraad over de strijd van Israel en Egypte Rusland stelt zes „ontwapenende vragen" Weerbericht Londen acht inmenging van de UNO thans geboden Feitelijke aanvaarding van Frans-Engels memorandum Faure manoeuvreerde rechtse partijen in een dwangpositie Haarlems Dagblad Spanning bij Gaza enigszins afgenomen In Algerije sneuvelden weer 65 rebellen Staat van beleg in Buenos Aires Het woord is aan. Beleid met progressief stempel blijkt kabinet niet in gevaar te brengen Moskou geeft Belgrado grote credieten Protest tegen meedogenloze en mateloze onderdrukking Balans V erwarring BOAG bevestigt vertrouwen in Cornet-vliegtuigen Acrobate over de sloot Dreigement Aanslagen op de oppositie Israel wil 45.000 Joden uit Noord-Afrika opnemen Onhartelijke ontvangst voor Russen in Winnepeg Nederlander gearresteerd in Djakarta Prinses Wilhelmina heeft lichte aanval van griep Gemeenschappelijk fonds voor technische samenwerking Weerrapport zzw zzw 1 w 1 24 uur. 70e JAARGANG No 47 Kenne^erlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Teler. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-UMUIDBN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURART 299e JAARGANG No 198 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman JERUZALEM (Reuter) Het hoofd van de UNO-waarnemers in Palestina, de Canadese generaal Burns, heeft er bij Israel en Egypte op aangedrongen zijn plan voor het staken van vijandige daden aan te nemen zolang nog geen daartoe geschikt UNO-orgaan zich kan inlaten met de „zeer gevaarlijke toestand" bij Gaza. Israel heeft het beroep aanvaard op voorwaarde dat Egypte elke aanval, in welke vorm ook, achterwege laat. Groot-Brittannië heeft deze week voor de tweede maal Egypte en Israel ernstig gewezen op de gevaren die door de aan houdende gevechten kunnen ontstaan. De waarschuwing werd mondeling over gebracht door de Britse ambassadeurs in Cairo en Tel Aviv. Volgens Groot- Brittannië zijn de gevechten thans zo ernstig, dat de kwestie aan de UNO moet worden voorgelegd, aldus is in ambtelijke kringen te Londen vernomen. Waarschijnlijk zal de Veiligheidsraad bijeen worden geroepen, alhoewel het niet vast staat, dat de Britse regering zulks zal doen. Groot-Brittannië heeft in de afge lopen dagen diplomatiek contact opgeno men met de Verenigde Staten en Frankrijk. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben in 1950 de drie-partijen- verklaring getekend, waarbij de stabiliteit in het Midden-Oosten wordt gegarandeerd. De Amerikaanse ambassadeur Edward Law son heeft tegenover premier Mosje Sjaret van Israel in Jeruzalem de hoop uitgespro ken, dat matiging zal worden betracht in de huidige kritieke toestand. Volgens Reuter waren diplomatieke ver tegenwoordigers te Cairo Donderdagavond van gevoelen, dat er een lichte verminde ring van de spanning in het gebied van Gaza is ingetreden. Premier Nasser van Egypte zou Donderdag een radiorede uit- CONSTANTINE (Reuter/AFP) Leden van het vreemdelingenlegioen hebben bij gevechten met Algerijnse verzetsstrijders 65 rebellen gedood, van wie 34 bij een treffen in het Aurès-gebergte. In de streek van Batna schoot een groep Mohammeda nen, die zich hebben verenigd om het ter rorisme te bestrijden, 23 personen dood, die voedsel verstrekten aan verzetsstrijders. Een autobus, die op weg was van Bone naar Philippeville, werd door opstandelin gen beschoten, waardoor de chauffeur en drie passagiers werden gewond. Nabij Philippeville ging tengevolge van brand stichting een voorraad kurk ter waarde van tweehonderdduizend gulden in vlam men op. Een grote bende heeft het be stuurscentrum van het dorp Welbane ge heel vernield. Het stadhuis en de school werden geplunderd en in brand gestoken. De voornaamste ambtenaar en enige zijner familieleden werden ontvoerd. Een delegatie gekozen Mohammedanen uit het departement Constantine heeft te Parijs in een onderhoud met premier Faure en gouverneur-generaal Soustelle geklaagd over de collectieve, meedogenloze en mate loze beteugeling van het verzet. Premier Tsjaudry Mohammed Ali van Pakistan heeft in de constituerende ver gadering te Karatsji verklaard, dat Paki stan zijn volledige steun aan de volken van Algerije en Marokko zal geven. Hij sprak de hoon uit, dat hun nationale verlangens zo spoedig mogelijk worden bevredigd en dat Frankrijk verder bloedvergieten zal voorkomen. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, is een algemene staking van een dag af gekondigd als protest tegen de Franse mili taire operaties in Noord-Afrika. spreken, die echter zonder opgaaf van re denen werd afgelast. De secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld, heeft de toestand aan de Israelisch-Egyptische grens met Ameri kaanse, Britse en Franse UNO-vertegen- woordigers besproken. De UNO-vertegen woordiger van Jemen heeft verklaard, niets te weten van Russische aanbiedingen van oorlogsmateriaal aan Arabische landen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat het niet in het belang van de vrede in het Midden- Oosten zou zijn, als de Arabische landen zwak zouden blijven. Bij een overval in het gebied van Gaza zijn in de nacht van Woensdag op Donder dag tien Arabieren gedood en twaalf ge wond, aldus is te Caïro medegedeeld. Een woordvoerder noemde de slachtoffers „Arabische vrijwilligers uit Palestina". Van Egyptische zijde is verder medegedeeld, dat twee vliegtuigen van de Egyptische lucht macht die laag vlogen om „vijandelijke" stellingen te verkennen, in de dichte mist tegen elkaar zijn gebotst toen zij weer gingen stijgen. Volgens Israëlische woordvoerders wer den twee Egyptische „Vampires" door Is raëlische Meteors neergeschoten en veertig Egyptenaren gedood en veertig gewond bij de overval. Volgens een communiqué van ge neraal Burns is het aantal slachtoffers van de aanval wellicht meer dan 61 even veel als de totale verliezen aan beide zijden bij andere grensincidenten in de afgelopen negen dagen. Volgens de Israëlische radio heeft de Israëlische gemechaniseerde compagnie het Egyptische front in het gebied van Gaza LONDEN (Reuter). De Britse lucht vaartmaatschappij BOAC (British Over seas Airways Corporation), die door de staat wordt geëxploiteerd, heeft over het boekjaar 1954/'55 een winst gemaakt van 1.362.000, ondanks het feit, dat haar Cornet-straalvliegtuigen, na het veronge lukken van twee van deze toestellen in het Middellandse-zeegebied, niet meer mochten vliegen. De winst over het voor afgaande boekjaar bedroeg twee millioen pond sterling. De president, Sir Miles Thomas, beves tigt in zijn jaarverslag het vertrouwen in de toekomst van de Cornet-vliegtuigen. De BOAC heeft twintig nieuwe Comet-toe- stellen in bestelling, waarvan de meeste van het grootste type-IV. De maatschappij verwacht de aflevering van haar nieuwe vloot van 33 Bristol-Britannia turbo proptoestellen, de Cornet-toestellen, zestien Vickers-Viscount turbo-proptoestellen en tien Douglas-VII watervliegtuigen. Het volgende jaar zullen de eerste Britania- toestellen op de route London-Zuid-Ame- rika vliegen. De paardensportlief hebbers hebben in Rotterdam al twee dagen kunnen genie ten van het beste wat er in hun sport te zien is. En wel in het internationaal con cours hippique, dat daar wordt gehouden. Voor het eerste Ne derlandse succes zorg de gisteren W. Hen- clrickx die met Byou het parcours in een frappant snelle tijd af legde. Gelijk met hem eindigde de Engelse majoor Gibbon. Ei genlijk zou een barra ge hebben moeten volgen, maar de chefs d'équipe besloten daarimn - in verband met het zware pro gramma dat nog moet worden afgewerkt - af te zien. Op de foto ziet men de Franse kapitein De Fombelle die op zijn paard Acrobate een moeilijke De Fransman bezette de tweede plaats in dat gewonnen iverd door commandant slechts 1,5 seconde sneller was. vernietigd. „De verwarring bij de Egypte naren was zo groot dat niets de bezetting van het gehele gebied zou hebben belet". Een vergadering van de gemengde Egyp- tisch-Israelische wapenstilstandscommissie, in de gedemilitariseerde zóne ten Zuiden van Gaza, is tot Maandag verdaagd zonder tot een besluit te zijn gekomen over een Egyptische klacht. Een Israëlische woordvoerder heeft mede gedeeld, dat van Syrische stellingen uit met mortieren is geschoten op herders ten Noorden van het Hoelehmeer. Enkele Sy- riërs drongen onder dekking van de be schieting op Israëlisch grondgebied door en dreven kudden naar Syrië. Alle Arabische landen trekken aan alle grenzen van de „Zionistische staat" (Israel) troepen samen en zullen dit land „een do delijke slag" toebrengen, aldus is in een Hebreeuwse uitzending van een Syrisch radiostation verklaard. De Israëliërs wer den gewaarschuwd, dat het „uur nul" voor een gezamenlijke Arabische aanval nadert. Radio-Caïro heeft gemeld, dat Syrië de Arabische regering heeft verzocht een spoedvergadering te beleggen, „teneinde de nodige stappen te kunnen doen om aan de Israëlische aggressie het hoofd te bieden". Voor een kort bezoek aan ons land arri veerde Donderdag op Schiphol de Ameri kaanse minister van Landbouw, Ezra Benson. Hij werd op het vliegveld begroet door zijn Nederlandse collega minister Mansholt. De excellenties waren spoedig in druk gesprek. UNO, New York (United Press) Namens Rusland is aan de Westelijken gevraagd hun instemming uit te spreken met zes punten, die Moskou van essentieel belang acht in het ontwapeningsvraagstuk. Hoewel Sobolev met zijn verklaring in de subcom missie voor ontwapening der UNO een langdurig stilzwijgen verbrak, liet hij zich op geen enkele wijze erover uit of het Kremlin accoord gaat met het plan van Eisenhower voor zee-, lucht- en landin- spectie van militaire inrichtingen en een Amerikaans-Russische uitwisseling van militaire „blauwdrukken." De Franse gedelegeerde Jules Moch dien de een voorstel in voor de instelling van een internationaal orgaan ter controle op de ontwapening, vijftien landen omvattend. Sobolev vroeg de vier andere leden van de subcommissie Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada of de Westelijke gedelegeerden met de vol gende punten konden instemmen: 1. Dat het niveau voor de mankrachten, zoals aangegeven in het Russische ontwa peningsvoorstel van 10 Mei, als basis kon worden genomen voor bewapeningsvermin- hindernis in een zeer fraaie stijl neemt, het internationaal jacht-springconcours, Ordovas uit Spanje die met Bohemio BUENOS AIRES (Un. Press) Met een overweldigende meerderheid hebben de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden en de Senaat een wet aangenomen, waarbij de staat van beleg wordt afgekondigd in Bue nos Aires en waarbij president Perón be voegdheden heeft gekregen tot handhaving der orde in de Argentijnse hoofdstad en omgeving. De „overweldigende meerder heid" is een gevolg van het feit, dat de Peronisten de grote meerderheid in het parlement vormen. Volgens de Argentijnse grondwet kan de staat van beleg afgekondigd worden „wan neer binnenlandse onrust of buitenlandse aggressie het constitutionele gezag of de constitutionele overheid bedreigen." De president krijgt in dat geval de bevoegd heid personen te doen arresteren of ver wijderen, doch geen rechtsprekende be voegdheden. Tijdens de staat van beleg zijn de burgerlijke rechten opgeschort. In Argentinië is sinds 1951, toen een po ging tot een militaire staatsgreep werd ge daan, een „staat van binnenlandse oorlog" van kracht geweest, waarbij de politie van regeringswege personen in hechtenis kan nemen. Aanslagen Petro Robollo, een lid van de radicale oppositie in het Argentijnse parlement, is Dondei'dag te Posadas, de hoofdstad van de provincie Misiones, door een kogel uit een revolver gewond. Ook verscheidene per sonen, die hem vergezelden, werden ge wond, zo meldt het nationale comité van de radicale partij. Betogers hebben Woensdagavond de drukkerij en de installaties van het oppo sitieblad „Juventud" te Victoria in de Ar gentijnse provincie Entre Rios vernield. Het Braziliaanse blad Diario de Noticias schreef gisteren dat de massabetoging te Buenos Aires, welke ten gevolge had dat president Perón van Argentinië zijn ont slagaanvraag wederom introk, een weder opleving betekent van de „farce" van het fascisme welke men in het verleden zag bij Hitler en Mussolini. „Met Mussolini," aldus het blad, „traden wij in het tijdperk der acteurs. Met Hitier kregen wij de nachten met de fakkels, de aria's van Wagneren later de onver mijdelijke ochtendschemering der goden. Perón brengt thans de doctrines, de metho den en de theatrale gebaren van het fascis me terug naar Latijns Amerika. Het is ech ter niet eenvoudig Wagner te improviseren, maar hij heeft er wel iets van", aldus het Braziliaanse blad. dering. Dit was gesteld op 1.000.000 tot 1.500.000 man voor Rusland, de Verenigde Staten en China, 650.000 man voor Groot- Brittannië en Frankrijk. 2. Dat het niveau voor de strijdkrachten van andere landen zou gesteld worden op 150.000 tot 200.000 man. 3. Dat het verbod op atoom-, waterstof- en andere wapens van massale vernietiging van kracht zou worden, wanneer de landen 75 procent van de door hen overeenge komen wapenvermindering hebben vol tooid. 4. Dat de volledige verwijdering van dergelijke wapens uit de nationale bewa peningen bereikt zou zijn, wanneer de overblijvende 25 procent van de overeen gekomen wapenvermindering van kracht wordt. 5. Dat er een onmiddellijk verbod zou komen op het gebruik van atoomwapens, uitgezonderd het geval van verdediging tegen aggressie. 6. Dat, in afwachting van het verbod op atoomwapens, een verbod zou worden uitgevaardigd op proefnemingen met der gelijke wapens. Veel van de inhoud van Sobolev's zes vragen komt voor in het Engels-Franse memorandum, dat in April van dit jaar aan de subcommissie werd voorgelegd.. De Verenigde Staten deelden later in enigszins vage termen mede dat zij het „in het alge meen eens" waren met het Engels-Franse memorandum. Waarnemers menen dat Sobolev in feite tot Stassen de vraag heeft gericht of hij het eens was met het Britse en het Franse standpunt, dat thans in grote lijnen door Rusland wordt aanvaard. Zijn opmerking tegenover de verslaggevers, dat voor zulk een overeenstemming in de subcommissie „sneller tot andere vraagstukken kon wor den overgeschakeld" wordt door velen ge zien als een waarschuwing dat Rusland niet over het plan-Eisenhower wenst te praten, zolang Washington nog niet op de vragen van de Russen heeft geantwoord. JERUZALEM (AFP) Het Israëlische parlement heeft de positie van de Joden in Frans Noord-Afrika besproken. Premier Sjarett verklaarde, dat de toestand voor de Joden, niettegenstaande de bescherming van Franse zijde, bijzonder onzeker is. Na er op te hebben gewezen, dat zeventigdui zend Joden in Marokko de wens hebben geuit naar Israël te emigreren, deelde de minister-president mee, dat getracht zal worden zesendertigduizend Joden uit Ma rokko en negenduizend Joden uit Algerije en Tunesië op te nemen. De afgevaardigden verklaarden zich ac coord met de heffing van een belasting op bouwmaterialen, sigaretten en alcohol, waarvan de opbrengst 26 millioen Isra ëlische ponden zal worden gebruikt voor de immigratie van Marokkaanse Joden. WINNIPEG (Reuter). In Winnipeg (Canada) zijn negen Sovjet-Russische landbouwdeskundigen bij hun aankomst door een anti-communistische menigte uitgejouwd. De Sovjet-experts bekortten hun bezoek aan Winnipeg en vertrokken naar Oost-Canada. Bij hun vertrek was een sterke politiebewaking aanwezig om verdere demonstraties te voorkomen. Er deden zich echter geen onregelmatigheden voor. Bij aankomst in London (Ontario) werd de delegatie met bloemen begroet door de „Vereniging van vrienden van de Sovjet-Unie", een andere groep, kennelijk van Baltisch origine, riep „Moordenaars". Sommige Russen zeiden „ontsteld" te zijn over de felle demonstratie te Winnipeg. DJAKARTA (PIA). In Djakarta is een Nederlander gearresteerd wegens knoeierijen met vestigingsbewijzen (ver plicht officieel bewijs, dat men een huis mag bewonen). Twee Indonesische amb tenaren van de huisvestings-organisatie zijn eveneens gearresteerd wegens het aan nemen, of geven van steekpenningen. De naam van de Nederlander werd opgege ven als Mijlboom. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Ebner-Eschenbach: Men kan niet iedereen helpen! zucht de egoïst en - hij helpt nie mand. (Van onze correspondent in Parijs) Nu in de Marokkaanse crisis, naar men mag hopen, de bloedigste periode voorbij is en eindelijk een compromis kon worden gevonden tussen de voor- en de tegenstan ders van de verbannen sultan Ben Joessef, kan men zich afvragen welke terugslag deze gebeurtenissen op de Franse binnen landse politieke verhoudingen kan hebben. De regering-Faure heeft zich verdeeld ge toond over de politiek die in Marokko zou worden gevolgd. Het gerucht van ramme lende portefeuilles drong vanuit Aix-les- Bains door tot Parijs. Vijf partijbesturen hebben premier Faure gedreigd hun con tract met hem te verbreken. Tenslotte zijn alle excellenties op hun kussens blijven zitten, maar in de politieke binnenkamers is de storm nog niet geluwd en de eensge zindheid tussen de regeringspartijen heeft van de beproeving niets gewonnen. Niet temin heeft men gegronde redenen te gelo ven dat een kabinetscrisis voorlopig nog niet aan de orde zal komen. Vooral onder de .„orthodoxe" Gaullisten blijkt de rust nog niet te zijn weergekeerd. Dezer dagen hebben zij een bijzonder con gres in Parijs gehouden om te pogen hun houding tegenover het koloniale probleem te bepalen. Die noodzaak werd vooral ge voeld toen weer een parlementslid, de jonge vlieger-schrijver Closterman, uit de gelederen was getreden en die stap van een uitvoerige open brief vol grieven te gen het partijbestuur vergezeld deed gaan. De vroegere Gaullistische beweging heeft altijd een vrij groot aantal elementen ge teld van reactionnaire oorsprong die in de jongste Marokko-crisis weinig begrip toon den voor de nieuwe verhoudingen in het protectoraat. Nadat De Gaulle de leiding uit handen had gegeven, hebben figuren als Koenig, Triboulet nu beiden mi nister en Schmittlein hun stemmen steeds luider kunnen verheffen. En zelfs het feit dat De Gaulle persoonlijk onlangs als zijn mening had uitgesproken dat aan de vroegere sultan Ben Joessef zijn troon moest worden teruggegeven, heeft op de houding van deze verwoede kononialen niet de minste indruk gemaakt Pas na de bloedbaden van 20 Augustus kwamen ze langzaam tot het inzicht dat sultan Ben Arafa die zijn paleis niet meer verlaten dorst, zijn tijd misschien toch had over leefd. Niettemin moet men met een nieu we scheuring in de Gaullistische partij, naar aanleiding van het kononiale pro bleem, rekening houden. In dat geval zou zijdelings ook de regering worden be dreigd. Voor het ogenblik kan Faure zich ech ter beroemen een politieke operatie waar aan acuut levensgevaar verbonden was, tot een goed einde te hebben gebracht. Plet moge wat stuitend en Macchiavellistisch klinken van een geslaagde operatie te spreken wanneer die ten koste van duizen den doden is gegaan terwijl de toekomst nog altijd zal moeten leren of een burger oorlog in Marokko definitief werd afge wend. Evenmin kan men de behandeling prij zen van resident-generaal Grandval die de nieuwe politiek in het protectoraat ont wierp en die de woestijn werd ingezon den omdat zijn herhaalde waarschuwingen daags voor de bloedige Zaterdag door de rechtse ministers in de wind waren gesla- §en- Zware prijzen Het zijn zware prijzen die Faure heeft betaald om het verzet te breken van enkele halsstarrige ministers die hun prestige meenden te moeten ophouden. Tenslotte werd een regeringscrisis vermeden, kon de rust in Noord-Afrika, voor het oog althans, worden hersteld en werd in Marokko de weg geopend voor een politiek ingegeven door het voorbeeld dat Mendès-France vo rig jaar in Tunesië gegeven had. Alle gegronde grieven die men tegen Faure kan en wil uiten, nemen niet weg dat hij uiteindelijk zijn eigen wil en in zichten in grote lijnen gevolgd heeft en zich niet als de gevangene van zijn rechtse meerderheid heeft gedragen. Met een over wegend rechtse ploeg waarin hij het bijna uitsluitend van de steun van de Rooms Katholieke MRP moest hebben, heeft hij een politiek gevoerd die toch een ontegen zeggelijk progressief stempel draagt. Hij heeft daarbij soms niet geschroomd de uiterst rechtse vleugel van zijn meerder heid in een dwangpositie te brengen. Door dat Faure op zijn stuk bleef staan, liepen Koenig en de zijnen gevaar dat de Ma- rokko-politiek door de linkse oppositie in het. parlement toch zou worden bekrach tigd. Zo de regering dan al niet gevallen De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat de prinses op de vooravond van haar verjaardag een lichte griepaanval heeft gekregen, waar door het haar op het ogenblik niet moge lijk is haar gewone werkzaamheden te verrichten. was, dan hadden de „koloniale" ministers fatsoenshalve toch moeten aftreden. Faure heeft zo een geslaagde chantage op hun zetelvastheid kunnen plegen. Men kan stellig meer bewondering voe len voor de stijl van een man als Mendès- France dan voor het behendig gemanoeu vreer van Faure. Maar wanneer men een politiek in de eerste plaats op haar resul taten wil beoordelen, dan moet erkend worden dat de huidige premier een situa tie die nog maar kort geleden onoplosbaar scheen toch overzichtelijker heeft ge maakt omdat althans het zwaarste obstakel de sultanskwestie werd opgeheven. BELGRADO (A.F.P.) In een gemeen schappelijk Sovjet-Russisch-Joegoslavisch communiqué is bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie Joegoslavië dertig millioen dollar in buitenlands geld of goud zal lenen. In Januari zal de Sovjet-Unie nog een cre- diet van 54 millioen dollar aan Joegoslavië verstrekken voor het kopen van industrieel materieel en andere goederen. De credie ten worden verstrekt voor tien jaar tegen een rente van twee percent. De regeringen der beide landen geven uiting aan hun verlangen naar uitbreiding van de economische betrekkingen tussen de beide landen. Er is ook van gedachten ge wisseld over de mogelijkheden van samen werking bij de toepassing van atoomener gie voor vreedzame doeleinden. Binnen kort zal een overeenkomst worden onder tekend over samenwerking op technisch gebied waarvoor een speciaal fonds zal worden gevormd, waartoe beide landen zul len bijdragen. Het protocol van Moskou biedt volgens_ Agence France Presse voordelen voor Joe goslavië. Koorddanser Het democratische lid van het Ameri kaanse Congres Celier heeft verklaard dat hij na diepgaande gesprekken met Joego slavische en buitenlandse autoriteiten tot de overtuiging is gekomen dat maarschalk Tito noch het Joegoslavische volk enige wens heeft naar Moskou over te hellen. Volgens Celier moeten de Verenigde Staten hun politiek zo inkleden dat Tito op zijn koord tussen Oost en West kan blijven en zijn evenwicht niet verliest. Celler meent dat de Verenigde Staten redelijke hulp moe ten blijven verlenen tot Joegoslavië weer economisch stevig op de been is. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand co c "óu c-g c r w -r u Z3 Stockholm zwaar bew. W 3 22 4 Oslo zwaar bew. N 1 21 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW 6 22 0,2 Amsterdam zwaar bew. ZW 6 22 0 Londen zwaar bew. WZW 6 24 0 Luxemburg mist W 3 24 0 Parijs nevel windstil 25 0 Bordeaux mist NW 1 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 24 0 Nice on bewolkt NW 6 28 3 Genève nevel windstil 22 0 Zürich mist O 1 21 1 Locarno licht bew. O 2 28 0 Berlijn nevel WZW 2 22 0 Frankfort nevel 3 25 0 München onbewolkt 1 18 15 Wenen nevel WZW 4 22 Innsbruck nevel 1 18 0,2 Rome nevel ONO 2 29 3 Ajaccio onbewolkt ONO 2 27 13 Mallorca licht bew. windstil 32 Neerslag laatste -coxccccccccccccooooo: WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde Weste lijke wind. Iets koeler. 3 September Zon op 5.55 uur, onder 19.27 uur. Maan op 19.20 uur, onder 7.23 uur. Maanstanden 2 Sept. 8.59 uur: Volle maan 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 September Hoog water: 3.37 en 16.01 uur. Laag water: 11.42 en uur. Zaterdag 3 September Hoog water: 4.11 en 16.34 uur. Laag water: 0.00 en 12.17 uur. XKXK-ajOUOOCX

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1