PANDA EN DE MODE-MEESTER Dansschool KWEKKEBOOM-Parklaan 6A SCHOOLARTIKELEN Wereldnieuws Onhoudbaarheid van verklaring van een getuige aangetoond Zaak-Ju ngsch laeger Harris veranderde van mening nadat scheepsjournaal de doorslag gaf De radio geeft Zaterdag Heidebrand bij Wezep op militair terrein Viruly verlaat de KLM ^och ió het zo VJ VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 2 Niet bepalend Jet rlUftKio vefmycuinn/: NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 Hoge officieren Verduistering Botsing tussen vracht- en personen-auto; één dode Bezoek commissaris der Koningin aan Uithoorn NWB-sportdag op 18 September Dekjongen in ruim gevallen Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 1 September 's avonds van 7 tot 9 uur M.I.S.T.D. Highly Commended. M.I.D.M.A. Highly Commended. Tel. 15525 - Haarlem Kerkelijk Nieuws Nederlands geschenk aan de U.N.O. PEN voegde in 1954 540.000 aan de reserve M. STRIJLAND - Schoterweg 7 Maan landschap De 25e zitting van het proces-Jung- schlaeger voor het Landgerecht te Dja karta genoot grote belangstelling. De ge tuigen Harris Bin Suhaemi en Arirudin en de getuige a décharge Willem van der Rest werden gehoord. Van der Rest was gezagvoerder op het KPM-schip „Batu Baru" waarop beklaague volgens getuige Harris in Mei 1952 wapens naar Djambi gebracht zou hebben. Aan de hand van het scheepsjournaal toonde ge tuige Van der Rest aan, dat 't schip in Mei 1952 op een vaste lijn had gevaren en geen enkele keer Djambi had aangedaan. Dit zou, naar hü zeide, overigens ook onmoge lijk zijn geweest, omdat de diepgang van het schip in Mei, in de droge tijd, te groot zou zijn geweest om over de zandbank in de rivier de Djambi heen te komen. Getuige Harris verklaart, dat het niet in Mei is geweest, maar in October 1952. Hij zegt die datum nu zo precies te weten, om dat het kort na de grote brand in Djambi is geweest op 21 October 1952. Op een vraag, waarom hij nu ineens de datum zo precies weet, zegt getuige, dat hij nooit iets over de brand heeft willen vertellen, om dat men hem als lid van de „organisatie" deze brand misschien in de schoenen had kunnen schuiven. De rechter zegt tegen mevrouw Bouman, dat zij de gezagvoerder van de „Batu Baru" en het scheepsjournaal over de maanden October en November moet voorbrengen. De verdedigster antwoordt, dat getuige het nu in ieder geval zo heeft verteld, dat de „Batu Baru" in de natte tijd in Djambi is geweest; wanneer zij straks aantoont, dat ook dat niet gebeurd is, zal het wel weer een ander schip geweest zijn. Getuige Amirudin antwoordt op vragen van verdedigster, dat hij in September 1954 met beklaagde is geconfronteerd en hem verscheidene malen had gezien in het kan toor van generaal Pareira, toen getuige vierhonderdduizend rupiah uit de geheime kas werden overhandigd door majoor Van der Tuin, op last van overste Duitz. Verdedigster leest uit een rapport over het vooronderzoek voor, dat getuige eerst beklaagde alleen van een foto herkende, zonder echter zijn naam te weten, en dan leest zij uit hetzelfde rapport voor, dat ge tuige de naam van beklaagde voluit met de voorletters noemde. Zij vraagt, hoe ge tuige ineens aan die wetenschap is ge komen. De rechter zegt daarop, dat het politie-onderzoek niet bepalend is. De verdedigster zegt graag iets meer te willen horen over dit vooronderzoek. Ge tuige is in December 1953 gearresteerd, maar werd pas op 27 Mei 1953 onder vraagd. Wat gebeurde er in die vijf maan den, zo vraagt zij. Getuige vertelt, in December 1953 ondervraagd te zijn over de zaak-Doornik, maar hij wilde niets zeg gen. Na vijf maanden, toen er bij hem thuis een kind was geboren en zijn vrouw geen cent meer had „de Nederlanders ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 waren hun beloften niet nagekomen," aldus Amirudin stuurde hij uit vrije wil een brief naar het hoofd van de recherche, waarin hij beloofde alles te zullen ver tellen. Verdedigster zegt, dat getuige in de ge vangenis tegen een mede-gevangene heeft verklaard: „Vijf maanden lang heb ik ge probeerd ze de waarheid te vertellen, maar ze geloven me niet. Wacht maar tot er een derde wereldoorlog komt, dan vegen we de hele boel schoon." Getuige zegt, dat hij in derdaad met een zekere Dado heeft ge sproken. Maar die had juist tegen hem gezegd: „Zeg maar helemaal niets, als je soms iets weet. Anders wordt je in Ban dung geslagen. Rechter Maengkom is van mening, dat Dado getuige heeft trachten te beïnvloeden. Op een vraag van verdedigster zegt ge tuige, dat hij de naam van beklaagde al kende uit de stukken van de „legislatieve raad" van de „centrale subversieve raad" bij de Nederlandse militaire missie. Ver dedigster merkt daarna op, dat getuige als burgerschrijver bij de Nederlandse missie werkte, maar bekend stond als onbetrouw baar en als een fantast. Verder jongleerde hij met de geldprijzen van een loterij, deze bleken verduisterd te zijn. Getuige antwoord, dat deze verklaringen dezelfde zijn, als die, welke mevrouw Bou man vroeger al eens over hem heeft voor gelezen: „Ze zijn gelogen, als ze (de Ne derlandse officieren) dit nog eens ondei ede durven te verklaren, laat ze dan hier komen. Overste Duitz en majoor Diemont hebben mij gezegd, dat Doornik en Schmidt al gearresteerd waren en dat het beter zou zijn als ik ook maar wegging. Zij zouden mij en mijn gezin weghelpen. Ik heb dat geweigerd. De volgende dag werd ik gearresteerd. Ik heb eerst mijn mond gehouden, maar na vijf maanden hadden ze nog geen steun aan mijn gezin gegeven. Ook in de gevangenis werd ik nog beïn vloed. Dado, Baden en Barkey zeiden me, dat hoge ambtenaren van het Hoge 'Com missariaat hadden aangeraden om maar te blijven ontkennen," aldus Amirudin. Beklaagde: Het is allemaal niet waar, noch wat getuige hier zegt en noch wat hij voor de politie heeft verklaard. Hij liegt. Verdedigster legt verder nog een ver klaring over van kapitein Scheltinga van de Nederlandse militaire missie, waarin deze zegt, dat alles, wat getuige verklaarde over Jungschlaeger volledig gelogen is. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de kin deren. 9.25 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Filmprogramma. 14.40 Accordeonorkest en solist. 15.10 Boekbespreking. 15.25 Piano recital. 15.45 Uit vroeger dagen, causerie. 16.00 Radio Philharmonisch orkest. 17.00 Weekjoumaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Hammond trio. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 Zending op Nieuw- Guinea, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.25 Cabaret. 21.10 Metropole-orkest. 21.50 Socialistisch commentaar. 20.25 Weense muziek. 22.30 Jurre Jurk. klankbeeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.40 Amusementsmuziek. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Volksmuziek. 14.30 Lichte muziek. 14.40 Gevarieerde muziek. 15.15 Kroniek voor Letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Mu- sette-orkest en soliste. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platne. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Alles her nieuwen in Christus, klankbeeld. Hierna: Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55. De gewone man. 21.00 Lichte muziek. 21.25 Voor de jeugd. 21.45 Wedstrijd. 22.00 Platen. 22.45 Wereldkampioenschappen wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Platen. 23.45 Wereldkampioenschappen wiel rennen. 23.50—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 14.00—15.00 en 17.30—18.15 Uitzending van het Internationaal Concours Hippique te Rotterdam. 20.00 Platen. 20.15 Journaal en weerbericht. 20.3021.30 Gevarieerd pro gramma. 21.3022.30 Eurovisie: Wereldkam pioenschappen wielrennen. BRUSSE' 324 M. 11.50 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliederen. 19.45 Orkestconcert. 20.45 Platen. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestconcert. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken (Op 224 en 49 m.). Verdedigster vraagt, waarom getuige in liet vooronderzoek bij het melden van de vernieling van regeringsgebouwen ook de namen van overste Lubis en Daan Jahja noemde, die aan de bespreking hierover zouden hebben deelgenomen. Getuige zegt die namen nooit genoemd te hebben, waar uit verdedigster de conclusie trekt, dat het proces-verbaal vals is. Getuige zegt mis schien wat in de war geweest te zijn, om dat hij eerst tegen de republiek Indonesië was, maar nu bepaald anti-Nederlands is. Verdedigster zegt niet te begrpen, waarom de politie de namen van die hoge officieren in het vooronderzoek vermeldt, als getuige ze nooit genoemd heeft Verdedigster leest nog iets voor uit een verklaring van Dado, die zegt op Kwitang (gevangenis) Manoch, Dowitt en Amirudin met elkaar te hebben zien fluisteren. Ge tuige zegt, dat dat niet kon, omdat Manoch afgezonderd was. Beklaagde zegt, dat op Kwitang niemand afgezonderd was: We lagen er met elf man op een platje op de grond. Je kon daar met iedereen praten. Mr. Michael lag er ook. Verdedigster zegt zich af te vragen, hoe het mogelijk was, dat Manoch bijvoorbeeld, zoals men beweerd heeft, met haar man een autoritje ging maken, als Manoch daar in een kamer was opgesloten. De officier van Justitie antwoordt, dat Tcmasoa wel meer werd losgelaten om te zien, wie dan contact met hem zocht. Slechts op die manier was het mogelijk nog onbekende leden van de NIGO (Neder lands-Indische Guerilla Orgainisatie) te arresteren. Op een vraag van verdedigster zegt ge tuige Amirudin nooit eerder met de politie in aanraking te zijn geweest. Beklaagde meent zich een passage uit het vooronder zoek te herinneren, dat getuige gestraft is voor verduistering. Getuige: O ja. Hij herinnert zich dat ook wel, maar dat was na zijn arrestatie op 23 December 1953. Hij had toen zes maanden gekregen, die echter door zijn aanhouding in deze zaak alweer voorbij waren. Be klaagde merkt tot de rechter op: U vroeg hem toch duidelijk of hij al eens veroor deeld was. Hij zit onder ede tegen u te liegen. Ik herinnerde me dit toevallig. De rechter wil hiermee de zitting sluiten. De officier deelt mede, op een volgende zitting enkele nieuwe getuigen te willen ADVERTENTIE Om ongeveer kwart over vier Donder dagmiddag heeft zich op de weg tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge een ernstig ongeluk voorgedaan. Een personenauto en een vrachtauto kwamen met elkaar in bot sing. De bestuurder van de personenauto, de heer C. Gabriel uit Roosendaal werd zeer zwaar gewond naar een ziekenhuis ver voerd. De mede-inzittende, de heer Min, meubelfabrikant te Roosendaal, was vrij wel op slag dood. De personenauto werd geheel vernield. De vrachtauto liep geringe schade op. Het ongeval gebeurde op een kruispunt, de personenauto reed op een voorrangsweg. Maandag 5 September zal de commissa ris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, vergezeld door zijn echtgenote een officieel bezoek brengen aan de gemeente Uithoorn. De commissaris zal onder meer de pas gereed gekomen pa pierfabriek der Teerunie N.V. in gebruik stellen en een ontmoeting hebben met ver tegenwoordigers uit alle lagen der bevol king. Mevrouw Prinsen zal zich die dag van het charitatieve werk in de gemeente op de hoogte stellen. De jaarlijkse sportdag in de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wandel sportbond zal weer worden gehouden op de terreinen van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Als datum hiervoor is Zondag 18 September gekozen. Dan kun nen de Noordhollandse leden van de N.W. B. van zestien jaar en ouder weer eikaars krachten meten met voetballen, ahtletiek en andere sporten. Evenals vorige jaren zijn weer persoonlijke prijzen beschikbaar. Er zijn voor alle wandelaars goede resul taten te bereiken, want de officiële athle- tiekers en voetballer mogen van hun res pectievelijke bonden niet deelnemen. De wedstrijden beginnen om elf uur. Donderdagmiddag is brand ontstaan op de heide bij het kamp Wezep op de Noord- Veluwe. De brand woedde achter de Prin ses Margriet-kazerne, tussen de schietbaan van het kamp Wezep en het artilleriekamp Oldebroek. Dit stuk heide is weliswaar mi litair terrein, maar toegankelijk voor het publiek. Er waren geen schietoefeningen gehouden en over de oorzaak van de brand is niets bekend. Het blussingswerk werd verricht door honderden manschappen uit de Prinses Margriet-kazerne, die daarbij geassisteerd werden door de brandweer uit het kamp Oldebroek en door enige burgerbrand weren. De heidebrand was omstreeks vier uur vrijwel bedwongen. De militairen begon nen toen in te rukken. Over de oorzaak deelt de Legervoorlich- tingsdienst mede, dat reeds Woensdag een begin van brand werd ontdekt nadat ter plaatse schietoefeningen waren gehouden. Deze brand werd toen geblust, terwijl op de plaats, waar de brand had gewoed, wachtposten werden geplaatst. Men neemt aan, dat het vuur in de veenlaag onder de heide is blijven smeulen en dat de brand opnieuw is opgelaaid. Een aangrenzend boscomplex, dat met het oog op de wind richting gevaar liep, kon echter behouden blijven. Tweehonderd ha heide met vliegdennen zijn verloren gegaan. Het verschroeide ge bied is geheel militair terrein. De brand was tegen 9 uur in de avond nog niet geheel bedwongen en nu nog smeult het hier en daar. De bosbrandwercn houden voorlopig nog de wacht. Juist op de dag van zijn zeventiende ver jaardag is de dekjongen van het s.s. „Fries land", Johannes Koster uit Gouda, in een ruim van het schip gevallen, waarbij hij een zware hersenschudding opliep. De ge zagvoerder van het schip, kapitein E. C. J. Poot uit Heemstede, heeft terstond in af wijking van het vaarscheme de nabij zijn de haven van Soerabaja doen aanlopen, waar de patiënt in ernstige toestand werd opgenomen in het Darmo-zieker.huis, waar de jongen is overleden. ADVERTENTIE In het a.s. seizoen is als leraar aan onze school verbonden de heer P. ZYLSTRA, geslaagd in Engeland als dansleraar voor de twee hoogste diploma's. Lessen voor beginners, gevorderden medal-test, wedstrijd. horen, die op de hoogte rijn van de ver eniging van kamponghoofden, die Amirudin diende te organiseren. Verdedigster merkt op, dat zij dan eerst wel graag de proces sen-verbaal daarover wil inzien. De rech ter zegt, dat zij in hetzelfde schuitje zit als de officier, die hierover ook geen proces sen-verbaal heeft gezien. De verdedigster zegt zich erover te verwonderen, dat hier over geen vooronderzoek bestaat en het onderzoek maar direct in de rechtszaal zal worden verricht. Hiermee wordt de zitting besloten. Op verzoek van de officier zal het overige deel daarvan bestemd zijn voor het voorlezen van de geheime rapporten. Vrijdag zal getuige Tomasoa gehoord worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Steggerda (toez.) L. J. Alte- na, cand. te Nijkerk. Bedankt voor Papendrecht (vac. P. M. v. Galen) G. Boer te Gouda. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Hurwenen, J. den Draak, vic. te Makkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer P. N. Ribbers te Ulrum. Tweetal te Emmeloord: C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en M. Vlietstra te Eem- dijk. Met ingang van 1 September heeft oud commodore Adriaan Viruly, na een eigen verzoek daartoe, de KLM-dienst verlaten. Viruly zal zich na een 28-jarige vliegers loopbaan waarvan 23 jaar bij de K.L.M. geheel aan zijn schrijfwerkzaamheden gaan wijden. In het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag hebben leden van de directie en de staf, te weten de president-directeur, de heer I. A. Aler en de directeuren F. Be- sancon en drs. M. J. van der Ploeg, tijdens een intieme bijeenkomst afscheid van de heer Viruly genomen en hem hulde ge bracht voor het vele dat hij in een lange reeks van jaren voor de KLM en de ver- keersluchtvaart in het algemeen heeft ge daan. Adriaan Viruly werd geboren op 5 Ja nuari 1905 te Breda. Na een studie van enige jaren aan de handelshogeschool te Rotterdam kwam hij in November 1925 bij de luchtvaart-afdeling te Soesterberg in opleiding voor officier-waarnemer; in No vember 1926 ging hij over naar de oplei ding voor officier-vlieger. In 1927 behaal de hij het F.A.I.-brevet en na verwerving van het vliegbewijs B in April 1931, trad hij een maand later bij de K.L.M. in dienst als vlieger. 38. Na zijn ontsnapping uit het ministerie van Modezaken liep Panda op een holletje naar huis. „Ik heb genoeg van de X-lijn", dacht hij, „ik wil niets meer met Joris en zijn modewet te maken hebben". Hij wierp een boze blik op een voorbij gangster, die in perfecte X-stijl wandelde en op een aan plakbiljet, waarop de burgers werden ge maand, om op hun X-lijn te letten. Het waren allemaal bewijzen van de macht, die Joris had gekregen. „In mijn eigen huis, kan ik tenminste erbij lopen, zoals ik wil", dacht hij, naar binnen rennend. Tot zijn verbazing trof hij Jolliepop in een eigenaardige houding aan. „Jolliepop!", riep hij uit, „wat doe je? Waarom sta je daar zo raar?!" „Ik oefen mij in de lette ren, meneer Panda", antwoordde de knecht, zich waardig oprichtend. „Het ministerie van Modezaken heeft de burgers aangera den om zich van A tot Z te oefenen, opdat zij zich in elke letter kunnen wringen, die de mode zou kunnen voorschrijven". „Bah", bromde Panda, „zelfs thuis zijn we niet veilig voor Joris en zijn modewetjes! Wist ik maar een middel, om hem zijn macht af te nemen!" Daar de besprekingen over de technische en de artistieke uitvoering van het ge schenk, dat Nederland aan de U.N.O. wil aanbieden, vertraging hebben ondervon den, is het niet meer mogelijk de daaruit voortvloeiende kosten nog ten laste van de rijksbegroting 1954 te brengen. Bij supple- toire begroting willen de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille te zijner tijd in de uitgaven voorzien. Het was de bedoeling, dat Nederland zou aanbieden de ornamentale verzorging Van de centrale zuil, waaromheen de statietrap in het nieuwe hoofdgebouw van de U.N.O. in New York wentelt. De zuil zou worden bekroond met een apparatuur, waardoor een slinger naar de zoldering van de hal in beweging wordt gebracht, volgens het principe van de Faucaultse slinger. In het jaarverslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland 1954 wordt meegedeeld, dat het bedrijf zich in dat jaar verder gunstg ontwikkeld heeft. De aflevering van de electrische energie in het eigen verzorgingsgebied is ten opzichte van 1953 met 9.8 gestegen van 772 mil- lioen kWh tot 848 millioen kWh. Dank zij de verdere toeneming van het energie verbruik en het betere, rendement van de centrale kon ten laste van de winst- en verliesrekening zodanige afschrijvingen worden geboekt, dat zij in totaal gelijk zijn aan de afschrijvingen naar vervangings waarde. Tevens was 't mogelijk f 3.000.000 toe te voegen aan het fonds voor de ver vanging van de daarvoor in aanmerking komende gedeelten van de bovengenoemde laagspanningsnetten door kabel. In dat fonds is thans beschikbaar f 5.327.000. Dit bedrag wordt voor het gestelde doel, na melijk kabelering van de kernen der ge meenten, nog onvoldoende geacht. Aan de algemene reserve kon in 1954 ruim f 540.000 worden toegevoegd en zij belo'opt thans f 1.538.000. Dit bedrag blijft aldus het verslag nog zeer belangrijk beneden het bedrag, dat voor een bedrijf van de omvang van het Noordhollands Provinciale Electriciteitsbedrijf als alge mene reserve beschikbaar zou moeten zijn en dat 15 dient te bedragen van de aan schaffingswaarde van de geïnvesteerde activa. De betere bedrijfsuitkomsten hebben eenbescheiden' tariefsverlaging in 1955 gerechtvaardigd; daardoor zullen de in komsten met f 2.000.000 dalen. De na 1 Maart 1955 ingetreden sterke stijging van de kolenprijzen vervult de raad van toe zicht op de provinciale bedrijven met zorg. De winst- en verliesrekening sluit na de verschillende voorzieningen zonder saldo; het eindbedrag is f 57.372.054. De ener gieverkoop bedroeg f 54.894.228. De balans sluit met een bedrag van f 196.167.646. 4 *"ipuws Jaarwedden. De gemeenteraad van Rot terdam is accoord gegaan met de suggestie van de burgemeester om de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in overweging te geven de jaarwedden van de wethouders met ingang van Januari 1955 vast te stellen op f 16.000. Gedeputeerde Staten hebben laten weten in beginsel niet afwijzend tegenover een verhoging te staan. ADVERTENTIE HAARLEM - TELEFOON 15444 Waardevol. In Groot-Brittannië worden vier nieuwe postzegels met hoge waar de uitgegeven. Het zijn zegels van een pond sterling (zwart, met het portret van koningin Elizabeth en een afbeel ding van het kasteel Windsor), tien shilling (blauw, portret met het kasteel van Edinburgh), vijf shilling (rood, por tret met kasteel Caernarvon) en twee shilling zes pence (bruin, portret met kasteel Carrickfergus). Kinderverlamming. Veertien gemeenten in de Amerikaanse staat Massachusetts, waaronder Boston, hebben het begin van het nieuwe leerjaar der scholen veertien dagen uitgesteld, zulks wegens het heersen van kinderverlamming. Er zijn 65 nieuwe gevallen in de staat ge meld, waardoor het totale aantal geval len van dit jaar tot 2230 is gestegen, hetgeen zeven maal zoveel is als in 1954. Beperking. De Hongaarse voorlichtings dienst in de Verenigde Staten heeft op dracht gekregen alle activiteit te staken met uitzondering van het werk, dat binnen het gebouw van de legatie zelf wordt gedaan. Tezelfdertijd is een pro test naar Hongarije gezonden tegen „het molesteren en intimideren door de po litie van Hongaren, die zich bij de Ame rikaanse legatie in Sofia vervoegen voor het ontvangen van voorlichting. Accoord. Zes uur nadat in vijf Ameri kaanse staten de Chrysler-fabrieken wegens een staking gesloten werden, hebben vertegenwoordigers van Chrys ler en de verenigde vakbond van arbei ders in de automobielindustrie over eenstemming bereikt over een nieuw arbeidscontract. Het contract gelijkt op de overeenkomsten die Ford en Gene ral Motors met vakorganisaties hebben gesloten. Ontkenning. Gouverneur White van de Amerikaanse staat Mississippi heeft op dracht gegeven twee blanken, die een negerjongen hebben geluncht, omdat hij zou hebben gefloten naar de vrouw van een der verdachten, volgende week te recht te laten staan. De beide verdach ten hebben toegegeven dat zij de jon gen hebben ontvoerd, doch zij ontken nen dat zij hem hebben vermoord. Staking. De voorzitter van het verbond van Chileense vakverenigingen heeft medegedeeld, dat verscheidene bonden zijn overeengekomen, Maandag een al gemene staking te beginnen. Het per soneel van de openbare diensten zou Zaterdag gaan staken. De Chileense ministerraad heeft besloten niet te on derhandelen voordat het werk is hervat. Er zijn dertigduizend arrestaties ver richt. Kapers. Tengevolge van een beschieting van een Zuid-Vietnamees kustvaartuig door leden van de opstandige organisa tie Binh Xuyen zijn zeventien personen gedood en veertig gewond. Het schip dat met 250 vluchtelingen uit Noord- Vietnam een rivier bij Saigon opvoer, werd geënterd en geplunderd. Knuppel. Carabinieri hebben in Calabrië 67 leden van een bende gearresteerd. De leiders van de „Fibbia" (gesp) zijn nog buiten schot. De hoofdman draagt de titel „Capo bastone in prima" (Grote knuppel nummer een). Overgave. Negenenvijftig militairen, onder wie twee officieren, die deelgenomen hebben aan de muiterij in het Zuiden van de Soedan, zijn naar Torit terug gekeerd waar zij zich hebben overge geven aan troepen van het Soedanese leger. Nog twee officieren en driehon derd manschappen zijn in het Oostelijke deel van de provincie Equatoria voort vluchtig. Staatsbezoek. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen 9p 8 en 9 Juni van het volgend jaar een staats bezoek aan Stockholm brengen. De ko ningin en de hertog zullen de afdeling paardensport van de Olympische Spelen 1956 bijwonen. Verkorting. Sir Miles Thomas, directeur van de British Overseas Airways Cor poration, heeft laten doorschemeren, dat het dank zij de verbetering van de be trekkingen met de Sovjet-Unie wellicht mogelijk zal zijn de luchtdiensten op het Verre Oosten te verkorten door deze over Moskou te laten lopen. De lucht- route van Londen naar Tokio via Mos kou en Moekden of Peking is ongeveer tienduizend kilometer lang, terwijl de thans gevolgde route over India en Pa kistan een lengte heeft van zestiendui zend kilometer. Deze route is bovendien ongeveer drieduizend kilometer korter dan de Poolroute over Groenland en het Noord-Amerikaanse continent. VOORAL NU de grote mogendheden ons bij toerbeurt beloven dat ze de eerste kunstmatige satelliet het luchtruim zullen insturen en dat zij plannen hebben spoe dig daarop naar de maan te gaan (in let terlijke betekenis, wel te verstaan), is het wel goed er eens op te wijzen, dat we ei genlijk van de maan maar bitter weinig weten. Het oppervlak van de maan is be zaaid met bergen, waarvan men twee soorten kan onderscheiden, die duidelijke verschillen vertonen, namelijk de cirkel vormige gebergten die de om walling vormen van ronae vlakten, en de kraters, waar van men ongeveer 30.000 stuks heeft geteld. De cirkelvormige gebergten vallen in de eerste plaats op door hun grote hoogten, want toppen van 6000 m. zijn in het maanlandschap geen zeldzaamheid. Voor een planeet, die 50 maal zo klein is als de aarde, zijn de bergtoppen verhoudings gewijs dus aanzienlijk hoger dan bij ons. Maar er is nog iets anders: op de aard korst zijn de grote gebergten, zoals de Alpen, het Himalayagebergte, de Pyre neeën, e.d. ontstaan door trek- en stuw krachten, maar de gebergten op de maan zijn van een geheel ander karakter en hóé zij ontstaan kunnen zijn, is een raadsel. Met de maankraters is het eigenlijk niet anders gesteld. Nog niet zo lang gele den hebben we een enthousiast Ameri kaans geleerde met grote stelligheid horen beweren dat de kraters onstaan zijn door de inslag van projectielen, en deze opvat ting is misschien juist, doch we dienen niet over het hoofd te zien dat deze theo rie pas betrekkelijk kort geleden is ont wikkeld, nadat de vroegere opvatting dat de kraters uitgebluste vulkanen zouden zijn, verlaten was. Bovendien is het óók mogelijk, dat de kraters hun vorm dan ken aan gasbellen die in vroegere perioden f naar het plastische oppervlak van de pla neet zijn gestegen. Om kort te gaan, hier van is niets met zekerheid bekend, en iedere stelligheid, waarmee een bewering vergezeld gaat, is eenzijdig en misplaatst. Een andere merkwaardigheid die zich in het maanlandschap vertoont, zijn de hel dere strepen die van sommige kraters uit stralen en een lengte kunnen hebben van soms wel 2000 km. Door middel van deze heldere strepen heeft men zelfs gepoogd de ligging van een paar maankraters vast te stellen op het halfrond van de maan dat voor ons al tijd onzichtbaar blijft. Maar desondanks staat omtrent de aard van die stralingslijnen nog niets met zekerheid vast. Men heeft het poreuze gesteente op het maanland schap voor deze heldere stre pen verantwoordelijk gesteld, maar een andere theorie wist ons te vertellen dat zij ontstaan zijn door uitgeworpen brok stukken die de bodem met zó'n kracht hebben getroffen, dat zij tot poeder zijn geslagen. Nu men in de maankraters geen overblijfselen van vulkanen meer ziet, ver valt deze laatste opvatting, terwijl ook de eerste verdwijnt, nu men meent dat het maanoppervlak met een dikke laag as is overdekt. Maar wanneer die theoriën weer gewijzigd worden, is er misschien aanlei ding deze veronderstellingen aangaande de stralingslijnen weer eens voor de dag te halen. Waarmee we maar willen zeggen, dat met betrekking tot de maan wat be scheiden vraagtekens beter op hun plaats zijn dan krachtige uitroeptekens. O ja, nu we het toch over de steen woestenij in het maanlandschap hebben, moeten we ook nog iets vertellen van de grootste bouwsteen ter wereld. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2